Програма : Трудова и организационна психология Курс: първи



страница1/15
Дата03.01.2022
Размер171.39 Kb.
#112174
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
Курсова работа
Свързани:
Курсова работа, ВАСЯ

Портфолио



По „Управление и изграждане на екипи“

Изготвил:Василка Владимирова

Магистърска програма : Трудова и организационна психология

Курс:първи

ФН:3614

Съдържание:

1.Курсова работа

2.Задачи за самоподготовка:

Тема №2 „Трудови групи и групова ефективност в организацинната среда“

Тема №3 „Същност и видове екипи .Специфични особености на екипното развитие“

Тема №4 „ Видове екипни роли .Разпределение на ролите в екипа.Договаряне на социлана отговорност“

Тема №5 „Процедурни стъпки за изграждане на ефективно работещи екипи“

Тема №6 „Социално-психични механизми на влияние на екипа върху отделните членове“

Тема №7 „Управление на комуникациите в екипната работа“

Тема №8 Специфични особености и потенциални затруднения при вземането на решения в екипа.

Тема №9 „Методология и практически ползи от социално психологическите обучения в съвременните организации“.

Тема №13 „Възможности за самурегулация на ученето в хода на екипната работа“



1.Курсова работа

Тема : Трудови групи и групова ефективност в оранизациoнна среда.

Увод

Преди да стигнем до това какво всъщност предствлява групата и каква е нейната значимост за отделния индивид, може би трябва да се върнем малко по- назад.

Всяко живо човешко същество се нуждае от пълноценно общуване и съзадаване на социални връзки с другите окло него.Тоест повечето индивиди търсят контакти с други като тях.Често обаче някои от съзадените контакти траят кратко и нямат особено важно значение за нас.Но какво се случва когато повече хора общуват по-продължително време?

Смятам ,че когато това се случи,хората започват постепенно да разбират и да осъзнават както личното си съществуване ,така и това на останалите .Всъщност на практика резулата от това прозрение се отнася до това,че индивидите разбират,че някой мисли за другите и очаква,иска нещо от тях.А това би ли ги подтикнало да променят своето поведение?Мисля,че да.Самата промяна в поведението,държанието доказва съществуването на социални връзки и отношения между хората.А когато реално имаме налице такъв процес,случайната съвкупност от хора можем да наречем -група.

На мнението съм че всяка личност в някакъв момент от живота си принадлежи на много групи едновременно.Пример за това могат да бъдат-приятелите ни,работното място,семейството ни и прочие.Оказва се ,че едни групи могат да съществуват по- продължително време,а други да се разпаднат бързо,когато една цел се постигне лесно или ако нейните членове загубят съществен интерес към нея.

Какво обаче представляват групите?

Твърди се ,че „групата е съвкупност от две или повече лица,които взаимодействат помежду си по такъв начин,че всяко от тях оказва някакво влияние върху останалите и едновременно се намира по влиянието на други лица“(Източник 1 )

Следователно мога да заключа ,че групата се определя като съвкупност или сбор от хора,които споделят определени норми на поведение,но същевременно се придържат към това да задоволят своите потребности, като постигат общите групови цели.

Оказва се ,че могат да се разграничават разнообразни видове групи,спрямо това за какво служат,тоест какво е тяхното предназначение и какъв е техния състав.В този ред на мисли се класифицират групи като :


  • Първични и вторични

  • Формални и неформални

Когато говорим за първична група е важно да споменем някои основни нейни характеристики,като това ,че тези групи са така да се каже малобройни.Участниците в тях,общуват помежду си пряко.Първичните групи разполагат и със своите разновидности. „В рамките на една организация може да се говори за два вида първични групи-формални и неформални.“(Източник 1).

Стане ли въпрос за вторична група,поне за мен, е някак логично тя да бъде противоположна на вторичната.Следователно при вторичната имаме налице по- големи общности „принадлежността ,към които предполага някакви общи цели.“(Източник 1).Тук вече участниците могат да не общуват пряко,но същевременно да ги свързват ценности норми, поведение.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница