Програма за малки проекти на



страница1/5
Дата28.02.2018
Размер0.8 Mb.
#59910
ТипПрограма
  1   2   3   4   5
ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД


ФОРМУЛЯР

за предложение за финансиране на проект


Име на проекта на български език

Развитие на екотуризма, като основно средство за опазване на биоразнообразието на Западните гранични планини


Име на проекта на английски език:

Ecotourism development as a main tool to preserve the biodiversity of the Western Border Mountains


Кандидатстваща организация на български език:

Българска Фондация Биоразнообразие


Кандидатстваща организация на английски език:

Bulgarian Biodiversity Foundation


Партньори по проекта:

  • Българска Фондация Биоразнообразие (Клон Петрич)

  • Фондация Къща за книги и приключения

  • Биосфера

  • Община Струмяни

  • Община Кресна

  • Сдружение Байкария


Продължителност на проекта:

12 месеца


Общ бюджет на проекта, лева: 114 213 лв.
Сума, за която се кандидатства от ПМП, лева и % от общия бюджет: 57 195 лв. или 50%
В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и неговите резултати.
Попълва се от служител на ПМП
Номер на проекта:
Служител приел проекта:

Подпис:
Дата на получаване:
І. 00000000КАНДИДАТСТВАЩА ОРГАНИЗАЦИЯ

1. Име на организацията

Българска Фондация Биоразнообразие


2. Общи данни
Българска Фондация Биоразнообразие е регистрирана в обществена полза със съдебна регистрация СГС дело 13538/1997, данъчен номер 1220113295, БУЛСТАТ 121540285
3. Контакти
София 1233, кв. Банишора, бл. 54, вх. Д, ет. 2, ап. 86

тел./факс: (02) 931 61 83,

тел./факс: (02) 831 18 41

e-mail: bbf@biodiversity.bg

www.bbf.biodiversity.bg
4. Банкова информация
Прокредит Банк (България) АД; София

Бул. Христо Ботев 131

тел.: (02) 81 35 100
факс: (02) 81 35 110

BIC: PRCBBGSF

Българска Фондация Биоразнообразие

IBAN: BG96 PRCB 9230 1016 3303 28


5. Лице за контакт:
Боряна Михова

6. Оторизирано лице, длъжност, номер на лична карта

Росен Димитров Василев, Изпълнителен директор, л.к: 159174960, изд. на 26.04.2000


7. Мисия и стратегически цели на организацията
Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) работи за опазване на биоразнообразието, устойчиво ползване на природните ресурси и подобряване управлението на защитените територии чрез партньорства и въвличане на местните общности.
БФБ е неправителствена организация, наследник на Българо-швейцарската програма за опазване на биоразнообразието, регистрирана през 1997 г. за изпълнението на Българо-Швейцарска програма за опазване на биоразнообразието. По време на своето съществуване фондацията е изпълнила редица проекти, насочени към опазване на българската природа, както и институционално укрепване на организациите и институциите в този сектор. През 2003 г. е пререгистрирана под името “Българска Фондация Биоразнообразие” (БФБ).
Основната цел на БФБ е да поддържа и прилага дейности, да мобилизира ресурси и опит за да подпомага неправителствените организации, държавните институции и местните власти, работещи за опазване на биологичното разнообразие, разумното използване на природните ресурси и устойчивото развитие в България и съседните страни от Югоизточна Европа.
8. Кратка история на организацията и предишни постижения


  1. Българо-швейцарска програма за опазване на биоразнообразието (1994 – 2004), финансирана от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество в рамките на Меморандум за разбирателство между правителствата на Република България и Конфедерация Швейцария



Програмата на обща стойност 8 000 000 лева, допринесе за разрешаването на приоритетни проблеми, включени в Националната стратегия за опазване на биологичното разнообразие, както и за изпълнението на ангажиментите на Република България към Конвенцията за биоразнообразието, Рамсарската конвенция за влажните зони и други международни спогодби за опазване на биоразнообразието.

С усилията си за създаването на първите в България съвременни планове за управление на защитени територии, Програмата отвори вратите за навлизането на най-модерните световни концепции за пространствено опазване и интегрално управление. Резултат са не само 12-те плана за управление, някои от които вече се изпълняват, а и осъвременяването на националната законодателна база и в частност създаването на модерен Закон за защитените територии и Наредба за разработване на планове за управление.

Програмата е допринесла към световните усилия за опазване на природата като разработи, самостоятелно или в партньорство, 11 плана за действие за видове от Световния списък на застрашените животни на Световния съюз за защита на природата (IUCN).





  1. Разработване на план за управление на национален парк Пирин (2001 -2004), финансиран от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество

Основният резултат от проекта беше разработването и приемането от Министерски съвет на специализиран план за опазване на природата, балансирано използване на природните ресурси на територията, социологизация на защитените територии и превръщането им в социално-икономически фактор за регионалното развитие.




  1. Природата отвъд природозащитата - партньорства за биоразнообразието (2005 – 2007), финансиран от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество на обща стойност 560 000 лв.

Проектът се реализира в три основни района на страната – Пирин, Странджа и Добруджа с основна цел създаване на устойчиви и работещи партньорства на местно ниво за устойчиво развитие на районите.


Основните дейности на проекта са обособени в три направления:


    • Създаване на национална платформа за диалог – средство за обсъждане на важни екологични проблеми и вземане на общи решения от страна на неправителствената общност. В рамките на тази дейност беше създадена коалицията от 16 НПО - За да остане природа в България, която организира обществени кампании в подкрепа на защитените територии и НАТУРА 2000 в България;

    • Създаване на местни динамични групи – в трите района се създадоха групи от представители на местните заинтересовани страни (дирекции на паркове, НПО, бизнес, държавна администрация, местна власт), които да взимат общи решения и да предлагат идеи за развитието на районите им. В рамките на тази дейност функционираше “Фонд за местни инициативи”, който отпускаше средства за финансиране на партньорски проекти, разработени от динамичните групи. От него бяха финансирани 7 проекта. Проектът включваше и два други фонда: Фонд Студентски дейности, който финансираше дипломни работи, свързани с опазването на биоразнообразието и лекционни курсове по консервационна биология в Университетите и Спешен фонд, който предоставяше средства за реализирането спешни мерки свързани с опазването на природата.

    • Третото направление на проекта е свързано с предоставянето на услуги за стимулиране на развитието на природосъобразен бизнес – основна цел беше създаването на марки за произход на продукти произведени в районите на защитените територии.




  1. Опазване на глобално значимо биоразнообразие на планината Беласица чрез въвличане на местните общности в развитие на екотуризма, финансиран от GEF–SGP

БФБ участва в този проект чрез клона си в гр. Петрич, който е самостоятелно юридическо лице. Проектът цели развитие на екотуризма в Беласица, който в икономически и социален аспект да допринесе за опазването на биоразнообразието като създаде алтернативи за поминък на местните хора. Реализацията на проекта ще популяризира сред местните хора ползите от добре управлявани природни територии с богато и уникално биоразнообразие и пряко ще съдейства за създаването на Природен парк „Беласица”.




  1. Региони на Зеления пояс в България, финансиран от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество и Франкфуртско зоологическо дружество

Основната цел на проекта беше да окаже подкрепа за европейската инициатива „Зелен пояс“ в две моделни територии – Беласица и Осогово. За това бяха проведени множество срещи с държавните институции, месните общности, транс-граничните партньори и международни организации свързани със инициативата. В рамките на проекта беше окончателно внесена в МОСВ документацията за създаването на природен парк Беласица и беше организирано обществено обсъждане. За популяризиране на идеята за Зеления пояс беше организиран конкурс за фотографии от районите на пограничните планини. От получените повече от 2000 снимки бяха избрани 50 с които беше организирана пътуваща изложба, която беше представена в София и в страната.





  1. Развитие на екотуризма като средство за опазване на биоразнообразието в района на НП Пирин, финансиран от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество и от Общините Симитли, Кресна, Струмяни, Сандански, Гоце Делчев, Банско и Разлог

Целта на проекта беше да подпомогне местните общности в усилията им да развиват устойчив селски и екотуризъм в района около парк Пирин, като по този начин създадат възможности за икономическо развитие на района и опазване на уникалната му природа. В изпълнение на тази цел екипът на проекта идентифицира седем села в седем различни общини в Пирин, изгради екопътеки в тях, разработи интерпретативни беседи за тези пътеки, подготви информационни материали и стартира работа с местни хора, които да предлагат различните услуги в съответните села – настаняване, хранене, водачество, представяне на занаяти и др.




  1. Възвръщане на славата на Националния културно-исторически паметник Самуилова крепост чрез институционално (публично и частно) трансгранично сътрудничество на местно ниво в района на Петрич, България и Струмица, Македония, изпълняван от община Петрич, финансиран от Програма ФАР-ТГС

Сред основните ангажименти на БФБ бяха:




    • Организиране и провеждане на семинари с представители от туристическия бранш;

    • Организиране и провеждане на обучения по Маркетинг на туризма и Подкрепа на институционалния капацитет на местни заинтересовани групи;

    • Организиране и провеждане на кръгли маси – Кръгла маса за опазване на културното и историческо наследство в трансграничния район и Кръгла маса за устойчиво развитие на еко- и културния туризъм в трансграничния регион на Петрич и Струмица;

    • Организиране на срещи за създаване на Съвет по туризъм в трансграничния регион.




  1. Специализиран туроператор GREENTALE, финансиран от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество

Фондацията е партньор на Пирински Туристически Форум в създаването и развитието на туроператора GREENTALE, чиято основна цел е стимулирането на развитието на селски и екологичен туризъм и интерпретирането на природното богатство на България.




  1. Създаване на регионална марка Странджа, финансиран от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество и Кралство Монако

Проектът за регионалната марка на ПП Странджа цели да развие местни продукти, селско стопанство, туристически услуги и оферти, базирани на устойчивото ползване на природните ресурси и „зеленият” имидж на Странджа. В допълнение ще се укрепят партньорството и стопанските възможности чрез сертифициране на партньорите на Дирекцията на ПП Странджа, включително предприемачи в селския и екологичен туризъм, фермери, пчелари, събирачи на билки и др. Регионалната марка за природен парк Странджа ще гарантира качеството на туристическите услуги и произведените стоки в парка.


9. Капацитет на организацията


Персонал

Брой

по трудово правоотношение

6

по гражданско правоотношение

60

доброволци

100

Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) се управлява от Управителен съвет и Изпълнителен директор.


Управителният съвет е върховен орган на Фондацията, който се състои от 5 лица (членове) с опит, познания и постижения в областта на природните и социалните науки.
Изпълнителният директор е отговорен за управлението и цялостната дейност на БФБ. Той я представлява пред трети лица.
Финансовият директор e отговорен за организацията на финансово-счетоводната дейност на БФБ.
Програмният директор носи отговорност за администрацията и проектната координация.
Управителите на клонове отговорят за организацията и функционирането на четирите регистрирани регионални клона на БФБ (Хасково, Петрич, Бургас и Каварна).
Екипът на БФБ включва още специалисти на следните длъжности: връзки с обществеността, офис мениджър, координатор образователни дейности, координатор защитени територии и видове, координатор Зелен пояс и Натура 2000, координатор кампании, координатор Пирин, координатор Беласица, координатор водни и речни екосистеми, експозиции и интерпретация.


Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница