Регионален инспекторат по образованието -търговищeе



Дата28.10.2018
Размер152.45 Kb.
#103116



РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на образованието и науката



Регионален инспекторат по образованието -Търговищeе


Вх. № В-87 / 18.02.2014 г.




А Н А Л И З

на резултатите от извършена тематична проверка

Развиване на уменията за говорене в часовете по английски език”





  1. Аргументация за избора на обекта на проверката.

Обучението по чужд език се осъществяво по отношение на четирите основни вида речева дейност – слушане, говорене, четене и писане. Говоренето е най-необходимото умение, на което учителят трябва да научи своите учиници. Обучението по говорене включва няколко етапа: програмиране на изказването, оформяне изказването на родния език и оформяне изказването на чуждия език.

Основата на вербалното обуване е ситуацията, която е съвкупност от речеви и неречеви условия, необходими и достатъчни за извършване на речево действие. Създаването на проблемни ситуации предизвиква мислене у учениците и спомага за възникване на мотив за говорене у тях.

Умения за изграждане на диалогична и монологична реч се развиват със задачи, при които учениците използват езика като средство за общуване, следвайки даден речеви модел.

В зависимост от нивото на подготовка на учениците тези задачи могат да се изпълняват контролирано или по-творчески. Те дават възможност за употреба на думи и изрази, като затвърдяват и разширяват лексиката и речевите модели, усвоени на по-ранен етап или по време на провеждания урок.


При по-творческото изпълнение на такива задачи е добре учениците да бъдат поощрявани да употребяват не само готовите модели, съответстващи на определена комуникативна ситуация, но и да търсят нови думи и изрази.
За монологично изказване можем да говорим, когато са съставени минимум две свързани фрази. Именно тогава започва етапът на развитие на речевото умение. От този момент нататък расте обемът и качеството на изказването,
докато се стигне джо логическа връзка между изреченията и увеличаване обема на изказването.

Съвсем естествено и задължително е диалогът да се усложнява и обогатява с нови лексико-граматични елементи. Обучението по говорене се изгражда на базата на формирани уменията за диалогична и монологична реч, които са в тясно взаимодействие в учебния процес. За осъществяване на свободните дейности е необходима подходяща организация, която включва работа по двойки, работа по групи

и работа с участието на целия клас.

Поради тази причина е проведена тематична проверка „Развиване на уменията за говорене в часовете по английски език ” .

Обект на проверката са 8 училища в областта: Гимназия „Хр. Ботев” – Попово, І ОУ „Хр. Ботев” – Търговище, Прогимназия”Акад. Д. Йорданов” - Омуртаг, ІІ СОУ „Проф. Н. Маринов” - Търговище, ОУ „Д- р П. Берон”- Плъстина, І СОУ „Св.Седмочисленици” - Търговище, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – Зараево и ОУ „Н.Й. Вапцаров” - Попово


  1. Определяне на целта и задачите на проверката.

Слушането и говорето образуват устната реч. Принципът на предимството на устната реч означава, че слуховите възприятия и говоренето са основата, върху която се надграждат четенето и писането.

А именно основно с четене и писане е свързана с подготовката на учениците за успешно представяне на НВО и ДЗИ.

Във тази връзка е определена и целта на проверката - изграждане на прагматични компетентности у учениците чрез участие в разговор и самостоятелни устни изложения.

За постигане на целта са определени следните задачи:



  • Проверка на задължителната училищна и учебна документация, свързана с обучението по чужд език – годишно тематично планиране, материална книга за взетите учебни часове, при необходимост и друга документация.

  • Проверка на контролната дейност на директора, свързана с обучението по чужд език.

  • Планиране на учебната дейност по чужд език. Съответствие между планирана и действително реализирана учебна дейност.

  • Прилагането на държавните образователни изисквания за оценяване на учениците.

  • Планиране на дейности, свързани с развиване на речевите умения на учениците. Реализирана квалификационна дейност на учителите по чужд език.

  • Работа с ученици, трудно усвояващи общообразователния минимум.

  • Оказване на методическа помощ.



  1. Методика на проверката.

Проверката е осъществена чрез проучване на документация, свързана с обучението по английски език, проверка на направени вече тестове / писмени изпитвания, външно оценяване на учениците /, наблюдение на уроци, разговори и анализ.


  1. Резултати от проверката и анализ.

4.1 Квалификационно равнище на учителите.

От 17 посетените учители в 8 училища присъдена V професионално-квалификационна степен имат 4 учители от 2 училища.

През последните 5 години само 3 учители от училища са посещавали квалификационни курсове, свързани с преподаването на чужд език, като квалификацията и на тримата включва обучителни курсове по програма „Коменски” във Великобритания.

Всички учители са обучени за работа с интерактивна бяла дъска посредством вътрешноучилищна квалификация.

В І СОУ „Св. Седмочисленици” – Търговище проверените учители са преминали обучение за работа в електронна платформа „Мудъл”.



училище

учители

квалификации

„Коменски” –

брой учители


Използване на ИКТ –


V ПКС –

брой учители



I ОУ

4







3

ОУ – Зараево

1

1




1

ОУ „Вапцаров”

2

1







ОУ - Плъстина

1










Прогимназия-Омуртаг

3










Гимназия - Попово

2

1







І СОУ

2










ІІ СОУ

2










Общо:

17

3

17

4



4.2. Задължителна училищна и учебна документация.

4.2.1. Годишните тематични разпределения на всички учители са разработени съгласно изискванията и в съответствие с учебните програми по класове. Планирани са часове за осъществяване на контролни работи (в това число и за установяване на входното равнище на учениците), които гарантират минималния брой оценки от писмени изпитвания за първия учебен срок ( прогимназиален и гимназиален етап), както и класни работи в гимназиален етап.

4.2..2. Материалните книги за взетите учебни часове се водат редовно. При съпоставката на нанесените в тях теми и темите от годишните тематични разпределения на учебното съдържание по английски език е установено съответствие между планирана и действително реализирана учебна дейност.

4.2..3. Проверката на дневниците на паралелките сочи ритмичност в изпитването и оценяването на учениците. Установено е спазване на изискванията на чл. 11, ал. 1 и ал. 2 от Наредба № 3/15.04.2003 г. за системата на оценяване от учителите.

4.2..4. Обучението се провежда по одобрени от МОН учебни комплекти:

- „Нello” на издателство Просвета в 1 училище (изтеглени са електронните варианти на учебниците от сайта на издателството);

- „Energy”на издателство Пиърсън Лонгман в 3 училища ( 2 не разполагат с електронни варианти на учебниците );

- “Winners For Bulgaria на издателство Експрес Пъблишинг в 4 училище, с осигурени електронни варианти на учебниците.

Учениците във всички училища разполагат с учебници и работни тетрадки.

4.2..5. Писмените работи на учениците - коригирани, оценени и подписани от родителите, се съхраняват в училищата.

При проверката на направени вече писмени работи/тестове се оказа, че не са напълно ориентирани към формата на външното оценяване във всички училища

Голяма част от тестовете не включват компонент за слушане с разбиране (първи субтест от НВО и ДЗИ) и компонент за четене с разбиране ( втори субтест от НВО и ДЗИ ).





училище

слушане с разбиране

четене с разбиране

езикови задачи

ОУ – Зараево










ОУ - Плъстина










„Н. Вапцаров” - Попово










Прогимназия - Омуртаг










Гимназия - Попово










І ОУ - Търговище










І СОУ - Търговище










ІІ СОУ - Търговище









1 училище не са включени задачи за четене с разбиране и слушане с разбиране, а в 4 - няма задачи за слушане с разбиране.

Половината от проверените училища ориентират напълно писмените изпитвания/тестовете към формата на НВО.

От методическа гледна точка, четене с разбиране и слушане с разбиране са основни компоненти на изпитите по чужд език, независимо от практическата насоченост на изпита, а именно, придобиване на сертификат по езика или приключване на конкретен модул от езиковото обучение, и независимо от мащаба на изпита – на локално или международно ниво.

Важността на тези компоненти се обуславя от факта, че чрез тях, съгласно критериите на общата европейска езикова рамка (определяща нивата на езикова компетентност и съдържанието на съвременните изпити по чужд език в нашата страна), се тестват ключови компетентности и умения на обучаваните или ползващите даден език.

Уменията четене и слушане представляват важна част от езиковата култура, поради тяхната пряка обвързаност със социалния живот, където езикът е основно средство за комуникация и обмен на информация.

Тестовете за установяване на входното равнище и писмените изпитвания са оценени съгласно скалите за приравняване на точките в оценки в тестовите спецификации.

Изготвени са анализи на резултатите от входното оценяване и писмените изпитвания за съответните класове, учителите са набелязали мерки за преодоляване на пропуските, които ще бъдат осъществени в часовете, предвидени за упражнения и преговор, както и в часовете за консултации.

Към учителите са отправени препоръки за унифициране формата и обема на задачите от писмените изпитвания с обема задачи и формата на НВО, като се даде на учениците достатъчно време за работа върху по-малък брой задачи.
4.3. Проверка на контролната дейност на директора, свързана с обучението по английски езикс.

В 4 училищата е осъществена контролна дейност на директорите, а в останалите 4 - педагогически контрол е заложен през ІІ учебен срок.

Целите на проверките са установяване на организацията и провеждането на урочната дейност, съответствие между планирана и реализирана учебна дейност, предварителната подготовка и организацията на наблюдаваните учебни часове.

Понеже не са специалисти по учебния предмет, директорите избягват да правят констатации по съдържанието на писмените изпитвания, изготвените критерии за проверка и оценка или съдържанието на направените анализи на резултатите.



4.4. Работа с ученици, трудно усвояващи общообразователния минимум.

И в осемтe училища, обект на проверката, се провежда допълнителна работа с изоставащите ученици по утвърдени от директорите графици.

Всички учителите водят тетрадки, в които записват дата, тема и участниците в консултациите.


4.5 Урочна работа


училище

паралелки

наблюдавани уроци

учители

нови знания

упражнения

ОУ – Зараево

VІІ

1




1

ОУ - Плъстина

ІVб

1




1

„Вапцаров”- Попово

Vб, VІІа

1

1

2

Прогимназия-Омуртаг

Vв, VІа, VІ­ІІа

1

2

3

Гимназия - Попово

ХІа, ХІІб

1

1

2

І ОУ - Търговище

Vв, Vб , VІв, VІІв

2

2

4

І СОУ - Търговище

VІІа, Ха




2

2

ІІ СОУ - Търговище

VІг, VІІб

2




2

общо

17

9

8

17

Наблюдаваната урочна работа във всички паралелки показва добра предварителна подготовка на учителите по отношение на определяне на целите, избор на методи и похвати, както и осигуряване на нагледни и технически средства, изготвяне на допълнителни материали за работа на учениците в часа.

Обучението се провежда предимно на английски език, допусканите грешки се коригират много внимателно.

Личи, че учителите създават условия за изграждане на положителна вътрешна мотивация у учениците.

Насърчават се постиженията на учениците и се полага старание те да възприемат своите успехи или грешки като неща, зависещи изцяло от усилията им.

При въвеждане на нови думи ( при по-малките ученици) се използват различни подходи – онагледяване, словесно описание, невербални средства.

Граматичният материал се представя съобразно възрастовите особености на учениците и се усвоява имплицитно, без граматиката да се разглежда или обяснява като система.

Не всички учители организират дейностите и задачите така, че разпределението на времето в часа за самостоятелна и групова работа да е добре балансирано (Прогимназия- Омуртаг, Гимназия – Попово, ІІ СОУ - Търговище). Учениците нямат възможност да работят заедно и да стигнат до общо решение, тъй като групите представляват редиците с чинове. Не винаги се определя време за изпълнение на задачите.

При 2 учители ( Прогимназия – Омуртаг и Гимназия – Попово) работата в часа бе предимно фронтална и индивидуална - така организирана, че остави впечатление за работа по граматико-преводния метод, използван при изучаване на чужди езици до края на ХІХ век, който включва четене на глас, превод и записване на новите думи, превод на текста изречение по изречение.

При 1 учител ( ІІ СОУ – Търговище ) изобно не бе отделено време за развиване както на монологична, така и на диалогична реч.

Като цяло, работата по двойки е добре организирана, усвояват се умения за реално общуване, отработват се модели на комуникативно поведение и компенсаторни стратегии.

Самостоятелните изказвания на учениците не се прекъсват и допуснатите грешки, свързани с произношение и интонация, се коментират по-късно.

Всички учители поставят акцент върху усъвършенстване на устната компетентност, в сравнение с писмената.

В хода на урока се редуваха дейности, свързани и с четирите умения (ядра ) – слушане, четене, писане и говорене.

Във времето, отделено за развиване на уменията за говорене ( около 1/3 от учебния час ) преобладава монологичната реч.

Учителите предвиждат достатъчно време за самостоятелни изказвания на учениците в ситуации и теми, съответстващи на езиковите им възможности, но не и достатъчно време за развиване на диалогичната реч.

В повечето случаи, усъвършенстването на диалогичната реч е разговор между учител и ученик, а не между самите ученици.


  1. Изводи и обобщение.

  • Силни страни.

- формулираните цели на уроците съответстват на учебната програма за съответните класове, като са реалистични, постижими и ясни на учениците;

  • обособените етапи на уроците са ясно и логически свързани (въвеждане, представяне на нов учебен материал, упражняване на материала и заключителна част;

- всички учители подсигуряват връзка с предишни или следващи уроци;

  • като цяло, създават условия на учениците за интегриране на езиковите знания в речеви умения.

  • Слаби страни.

  • изграждането на умения за решаване на тестове с избираем отговор не е ориентирано напълно към формата на НВО;

  • недостатъчното време се отделя за усъвършенстване на диалогичната реч ( участие в разговор);

  • работата по групи, в повечето случаи, е формална и често групите представляват редиците с чинове;

  • не се използват пълноценно електронните варианти на учебниците и се налага учениците да слушат текстове, прочетени от учителите, а не на автентична реч.

  • Обобщение.

Недостатъчното време, отделяно за усъвършенстване на диалогичната реч ( участиев разговор ) в известна степен е продиктувано от ориентиране на подготовката на учениците за работа по тестове, свързани с предстоящите НВО, които изключват проверка на уменията за говорене, както и създаване на писмен текст.

Независимо от това, учениците демонстрират умения за самостоятелни устни изложения, както и умения за участие в разговор, макар и в преобладаващото време събеседник в разговора да е учителят.

Необходимо е учителите да положат усилия за оптимизиране работата по групи и развиване на диалогичната реч, тъй като уменията за говорете, съгласно Общата европейска езикова рамка, включват развиване и усъвършенстване на уменията за участие в разговор по познати всекидневни теми.

Изготвил:



Венцислав Данев

старши експерт по чуждоезиково обучение


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница