Република българия министър на земеделието и храните



Дата25.07.2016
Размер48.71 Kb.
#5605

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на земеделието и храните



Изх. № 0201-131

………… 2015 г.




ЧРЕЗ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ДО

ПРОФ. ИВАН СТАНКОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ НА АБВ

На Ваш № 554-06-1526/25.11.2015 г.

Относно: Дейността на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството и развъдните асоциации в Република България
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ПРОФЕСОР СТАНКОВ,

Във връзка с поставените от Вас въпроси относно предприетите мерки от Министерството на земеделието и храните за привеждане на дейностите на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството и развъдните асоциации в съответствие със световната практика и изискванията за селекционна дейност, Ви уведомявам следното:

В Закона за животновъдството са разписани основните субекти, които имат отношение към осъществяване на развъдната дейност, управлението и съхраняването на генетичните ресурси на селскостопанските животни, като това са Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството, Развъдните организации – неправителствен сектор и специализирана дирекция „Животновъдство” в Министерството на земеделието и храните.

В дейността на тези три субекта няма дублиране на дейности, тъй като се спазват стриктно утвърдени правилници и вътрешни правила за работа.

Задълженията на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството са разписани в чл. 3б от Закона за животновъдството, както и в чл. 18 относно управлението и съхранението на генетичните ресурси в страната. Факт е, че освен посочените задължения на основание чл. 3б, т. 7 от същия закон в случаите, когато няма създадена развъдна организация, с цел запазване на съществуващото генетично разнообразие и по искане на самите животновъди, със заповед на министъра на земеделието и храните, се дава възможност на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството да извършва развъдна дейност, но само до момента на регистрация на развъдно сдружение. Така през 2014 г. Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството е водила развъдна дейност единствено с породата Местна карнобатска овца.

През 2015 г., във връзка с прилагането на нови схеми за подпомагане на животните под селекционен контрол - Схема за обвързано подпомагане за млечни крави и/или месодайни крави под селекционен контрол и Схема за обвързано подпомагане за овце – майки и/или кози - майки под селекционен контрол, както и по мярка „Агроекология и климат” от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., се получиха многобройни запитвания от фермери и изявено писмено желание от тяхна страна да започне развъдна дейност с породи, за които няма развъдни организации.

Със заповеди на министъра на земеделието и храните през 2015 г. се възложи на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството да извършва развъдна дейност до създаването на развъдни организации и издаването на Разрешение по чл. 29б от Закона за животновъдството, със следните породи животни:


  1. За вида овце: Местна карнобатска, Асав; Аваси, Хиос, Източно фрезийска, Романовска овца.

  2. За вида говеда: Българско червено говедо, Абердин Ангус, Херефорд, Шароле, Галоуей, Гаскон, Обрак.

Към момента на издаване на заповедите, нямаше развъдни организации, които да работят с тези породи.

В последствие през 2015 г. са издадени разрешения на „Национална асоциация за месодайно говедовъдство в България” за работа с породата Абердин Ангус и на развъдна организация „Асоциация за развъждане на месодайните породи - Абердин Ангус, Херефорд, Лимузин, месодаен Симентал и Голоуей в България” за извършване на развъдна дейност с породите Херефорд, Абирдин Ангус и Лимузин.

През 2016 г. Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството вече няма да работи с тези породи. Това уточнение показва отсъствие на дублиране на дейности.

Запазването на възможността Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството да води развъдна дейност с породи, за които няма развъдни организации има значителен положителен ефект за фермерите. В случай, че такава възможност отсъстваше и не беше възложено на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството през 2015 г. да извършва развъдна дейност с изброените по-горе породи животни отглеждани в Република България, фермерите нямаше да могат да получат директни плащания по схемите, обвързани с производство за животни под селекционен контрол и подпомагане по мярка „Агроекология и климат” от Програмата за развитие на селските райони 2014 -2020 г.

Следвайки разпоредбите на чл. 8 от Закона за животновъдството, който транспонира европейското законодателство, развъдната дейност се осъществява от Развъдните организации. Извършването на селекция и репродукция от няколко развъдни организации за една порода, не е забранено от европейското и национално законодателство. Всяка организация се учредява въз основа на свободната инициатива на физически и юридически лица за извършване на развъдна дейност по породи, линии или хибриди животни след регистрация по Закона за животновъдството за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза. Организацията може да кандидатства пред министъра на земеделието и храните за издаване на разрешение за извършване на развъдна дейност с определен вид и порода животни, при условие, че представи необходимата в тази връзка специфична документация. Законът за животновъдството изрично подчертава, че развъдната организация извършва развъдна дейност въз основа на развъдна програма, в която се прави характеристика на породата, формулира се развъдната цел, посочват се селекционните признаци, списъка и местонахождението на стадата и отделните животни и т.н. Такъв е примерът с осъществяването на развъдна дейност с Дъбенската овца и Местна дългокосместа (Калоферска) коза, като развъдната дейност с тези породи се осъществява от повече от една развъдна организация.

Наличието на разрешения на две или повече развъдни организации не застрашава съществуването на породите, тъй като географското разделение на същите позволява запазване и развитие на популацията, още повече, че Закона за животновъдството изрично подчертава „развъдната организация извършва развъдна дейност с животни, собственост на нейните членове”.



ПРОФЕСОР СТАНКОВ,
В заключение Ви уведомявам, че е аналогична ситуацията и в други страни членки на ЕС, което наложи ревизия на сега действащите директиви в областта на генеалогията и търговията с чистопородни разплодни животни, хибриди и биологични продукти от тях. Към настоящия момент работата по новия регламент е в своя край, като след неговото публикуване, в зависимост от новите моменти ще пристъпим към ревизия на Закона за животновъдството.

ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА

Министър на земеделието и храните




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница