Република българия с м е т н а п а л а т а европейски съюз конференцията се организира с финансовата подкрепа на Европейския съюз



Дата24.10.2018
Размер104 Kb.
#95486




Република българия

С м е т н а п а л а т а



ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Конференцията се организира с финансовата подкрепа на Европейския съюз,


проект "Отворено управление" на ААМР и Сметната палата на Р България

Международна конференция
Роля и взаимодействие на Върховните одитни институции с други органи в борбата срещу измамите и корупцията
(25 и 26 февруари 2003 г., гр. София)


Ролята на Сметната палата на Обединеното кралство
в борбата срещу измамите и корупцията


Ричард Мегс*
Сметна палата на Обединеното кралство

Сметната палата на Обединеното кралство не отговаря за борбата с измамите и корупцията в публичния сектор на равнище централна власт в Обединеното кралство. Правилата за подотчетността в рамките на правителството възлагат тази отговорност на служителите във всеки одитиран обект, които отговарят за разпореждането със средствата. Всеки такъв служител е задължен да създаде система за вътрешен контрол, чието предназначение е да контролира рисковете пред организацията, за която служителят носи отговорност. Измамите са един от рисковете, на които трябва да бъде обърнато внимание в този контекст.

Одитираните организации са също така задължени да създадат, приемат и прилагат политики във връзка с измамите, като изложат в тях подхода си към измамите, както и да гарантират, че са в състояние да реагират по подходящ начин в случай на разкриване на измама. Системата за вътрешен контрол, в това число политиката във връзка с измамите, и начинът, по който ръководството реагира на риска от измами, се разкриват във финансовите отчети на всеки орган на централното правителство, одитиран от Сметната палата на Обединеното кралство. Изложението във връзка с вътрешния контрол е обект на проверка от страна на Сметната палата на Обединеното кралство като част от цялостния одит на финансовите отчети на всеки одитиран обект.

По време на всеки финансов одит се извършват одитни процедури, чиято цел е да проверят дали твърденията в изложението относно вътрешния контрол съответстват на информацията за одитирания обект, с която одиторите разполагат. Ако бъде установено, че твърденията не съответстват на констатациите, направени по време на одита, Генералният контрольор и одитор може да изготви одитен доклад.

Разследването на измамите е в правомощията на Службата по сериозни случаи на измама (подразделение на Полицията) и Националната служба за криминални разследвания. Като одитор на организациите от публичния сектор на равнище централна власт, Сметната палата на Обединеното кралство е длъжна да уведомява Националната служба за криминални разследвания за всички случаи на измама, свързани с пране на пари, така че тези случаи да могат да бъдат подробно разследвани като криминални престъпления. Поради това законово изискване, одитният подход, прилаган от Сметната палата на Обединеното кралство, налага при извършването на всеки отделен одит всички одитори да са запознати с рисковете от измами и пране на пари. Тези рискове се вземат предвид при оценката на риска, която се прави на етапа на планиране на одита и избора на одитния подход. Рисковете от измама не се разглеждат изолирано, а като част от вътрешноприсъщия риск на одитирания обект.

Министерството на финансите също изготвя ежегодна справка за всички докладвани случаи на измама в публичния сектор (централна власт). В тази справка се анализират причините за докладваните случаи. Това позволява на министерството и на Сметната палата да работят заедно при идентифицирането на начини за преодоляване на рисковете от измама.



Анализ на измамите 2001   2002 г.

Годишният доклад за измамите, изготвен от Министерството на финансите на Обединеното кралство, предоставя информация за размера и характера на определени категории измами в централната власт и дава указания, които помагат на ръководствата на министерства и ведомства да усъвършенстват системите за предотвратяване на измами. В този доклад също така се анализират категориите докладвани измами.

През 2001   2002 г. 48 правителствени организации са внесли доклади в министерството, като 22 от тях са разкрили вътрешни измами. Докладвано е за общо 597 случая на измама на обща стойност 1.4 млн. лири стерлинги.

Измамата може да бъде кражба или установима загуба на пари, или нарушаване на процедурата, при което лица искат да им бъдат изплатени суми, на които нямат право, или използват длъжността си като средство за незаконно набиране на средства. Трябва да се признае, че в много случаи разкриването на измама е трудно, дори невъзможно при извършването на одит. Ето защо още по важно е на първо място да бъдат разработени ефективни вътрешни контроли за намаляване на риска от измами.

Сметната палата на Обединеното кралство има доказана репутация, че работи съвместно с одитираните обекти от централната власт за свеждането на риска от измами до минимум. Специално насочени към борбата срещу измамите препоръки се правят при одитите на обекти като Агенцията по вземанията (данъчните служби), Агенция “Митници и акцизи” (вж. одитен доклад HC 178 2001-02 “Измами във връзка с данъци върху алкохола”) и Министерството на заетостта и пенсиите (общественото осигуряване). В подобни организации, в които е възможно да съществува по висок риск от измами, се разработват целеви одитни процедури, които дават на одиторите възможност да идентифицират точно потенциалните равнища на измамите и да направят препоръки във връзка с начините за намаляването на този риск. Когато се налага да бъдат разработени целеви процедури (например във връзка с риска от пране на пари), Сметната палата съобразява указанията си за извършване на одити с нормативните документи, издадени от водещите органи, отговарящи за намаляването на конкретния риск. Например във връзка с прането на пари, одитните процедури, използвани при одитите на Агенция “Митници и акцизи”, Агенцията по вземанията и Министерството на националните спестявания, вземат предвид указанията на организацията, регулираща финансовия сектор, за идентифициране и намаляване на рисковете от пране на пари.

Пример 1 – Измами във връзка с данъци върху алкохола

През февруари 2001 г. Сметната палата на Обединеното кралство изготви доклад във връзка със загуби в размер на 668 млн. лири стерлинги за периода 1993   2000 г. в резултат на пренасочване на алкохол, предназначен за износ, към вътрешния пазар, без да се плаща акциз или ДДС. Други 216 млн. лири стерлинги са отчетени като пропуснати приходи поради пренасочване към външни пазари. В тези случаи данъците са били дължими в страната, в която стоките е трябвало да бъдат внесени, ако не са били пренасочени. В доклада на Сметната палата са направени четири основни препоръки, свързани с намаляването на повтарянето на риска от измами в бъдеще.

Разработване на стратегия срещу измамите, в която ясно се признава, че ще съществува известна загуба на приходи, тъй като търговията трябва да се подпомага (а това означава по слаби контроли); стратегията трябва да прогнозира неизбежното равнище на загубите и рисковете (и относителната привлекателност и потенциалните придобивки на извършителите на различни типове измама);

Изготвяне и публикуване на надеждни прогнози на “изтичането”, които да предупреждават навреме за назряването на рисковете от измама. Агенция “Митници и акцизи” вече публикува приблизителни размери на контрабандата на цигари и някои видове алкохол. Изготвянето на прогнози във връзка с всички косвени данъци би представлявало отправна точка за измерването на ефективността на агенцията и би подпомогнало насочването на ресурсите;

Разработване на системи, които предоставят управленска информация за дейностите, насочени срещу измамите, в това число напредъка на разследванията, и които предоставят информация за измамите;

Полагане на усилия за ефективността на обединените под общо командване ресурси, насочени срещу измамите, както вътрешно, така и с други звена на министерството / ведомството.

Успоредно с идентифицирането на измами в резултат на финансовите си одити, Сметната палата на Обединеното кралство отправя до одитираните обекти препоръки за намаляване на измамите в докладите си за одит на изпълнението, особено когато последните обхващат Министерството на здравеопазването, Министерството на заетостта и пенсиите (където общият размер на измамите, свързани с помощи, надвишава 1 млрд. лири стерлинги годишно), Министерството за държавните вземания и Министерството на околната среда, хранително-вкусовата промишленост и селското стопанство (вж. Пример 2, HC 615 2001-02). Сметната палата на Обединеното кралство изготвя и годишни доклади (по силата на закон) относно съществуващите системи за оценка, събиране и отчитане на приходите в рамките на Агенцията по вземанията и Агенция “Митници и акцизи”.

Пример 2 – Измама – Доклад на Сметната палата на Обединеното кралство във връзка със субсидии за селското стопанство

Сметната палата подчерта уроците, които могат да се научат от случая с фермера, който извърши една от най големите известни измами, като кандидатства за субсидия в рамките на проект по Общата селскостопанска политика в Англия. През октомври 2000 г. Джоузеф Боуден беше осъден на 30 месеца затвор по девет обвинения за неточно счетоводство и измама за 131 000 лири стерлинги публични средства и за частни застрахователни искове на стойност 26 000 лири стерлинги. При проверките, извършени от Министерството на земеделието, рибовъдството и хранително-вкусовата промишленост, не са идентифицирани проблеми със заявките за финансиране.

Министерството и Изпълнителната агенция към него въведоха нови контроли във връзка с проекти по Общата селскостопанска политика, за да предотвратят подобни измами в бъдеще. Например, в момента съществува единна система, която дава възможност да се провери дали не се правят по няколко заявки за едни и същи поземлени участъци, и кадастралните номера се проверяват като част от рутинната процедура. Новите системи, разработвани в момента от агенцията, би трябвало да увеличат обема и лекотата на автоматизираните проверки.

В доклада бяха посочени уроците, които могат да се научат от случая. Сред тях са необходимостта от съпоставяне на данни и съвместни действия, когато повече от един отдел или агенция в рамките на един и същ държавен орган изплащат или дават субсидии въз основа на еднакви критерии, напр. земеползване. Доколкото допуска Законът за защита на информацията, служителите, отговарящи за администриране на проекти в други звена на министерството или агенции към него, трябва да бъдат уведомявани при първа възможност за всякакви подозрения във връзка с кандидат за субсидия и трябва да се извършват проверки, за да се установи дали лицето е кандидатствало за средства по сходни проекти.

Препоръките в тези доклади позволиха на Сметната палата на Обединеното кралство да работи в тясна връзка с данъчните служби, за да се сведе до минимум рискът от измами.

Сметната палата на Обединеното кралство участва и в национални и международни работни групи в областта на борбата с измамите. В рамките на Обединеното кралство Сметната палата има представител в Комисията по измамите и в работната група за обучение към нея. Тази институция дава съвети във връзка с процедурите, които могат да бъдат прилагани за минимизирането на рисковете от измама в одитираните обекти. В допълнение към това, един директор в рамките на палатата изпълнява ролята на технически директор, отговарящ за борбата с измамите и докладването на пране на пари. Този директор е сертифициран експерт по измамите.

Следователно в Обединеното кралство основната отговорност за предотвратяването на измамите се носи от самите публични организации, а не от Сметната палата. Тази отговорност е ясно изложена в нормативните документи, регулиращи счетоводната отчетност на правителството, и се проверява от Сметната палата като част от работата й по проверката на мерките за корпоративно управление в публичния сектор (на равнище централна власт). Ако се установи, че вътрешният контрол е слаб и че одитираният обект не е разкрил тези слабости и не им е обърнал внимание, Сметната палата има правомощието да изготви доклад до парламента.

Като работи с одитираните обекти в областта на набелязването на начини за намаляване на рисковете и като привлича вниманието към ситуациите, в които би могла да възникне измама, Сметната палата на Обединеното кралство има значителен принос за намаляването на измамите в публичния сектор (на равнище централна власт).



*Ричард Мегс е директор на дирекция "Международни отношения" в Сметната палата на Обединеното кралство. Той отговаря за одита на 20 международни организации. Р. Мегс е служителят за връзка на Сметната палата на Обединеното кралство с Европейската сметна палата и е председател на работната група за сътредничество със страните-кандидатки за присъединяване към Европейския съюз.


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница