Вяра регионален месечник



Дата10.02.2018
Размер111.33 Kb.
#57482

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година X ПЛЕВЕН януари 2014

Честита Новата 2014 година!

Патриарх Неофит: Божието благоволение и милост да бъдат с нас. Нека се стремим към правда, благочестие, вяра, любов, търпение и кротост, да се подвизаваме с добрия подвиг на вярата и да се държим за вечния живот /1 Тим. 6:11,12/Когато отправяме своя поглед към бъдещето, ние по човешки се надяваме новата година да бъде по-лека, по-добра, по-успешна и това е естествен стремеж на човека към блаженство и благополучие. Божието благоволение и милост да бъдат с нас, с нашата страна и Църква и през новата 2014 година.


VІІ Национален конкурс „Неоткрити, красиви Надежди”

Седмият Национален конкурс „Неоткрити, красиви Надежди“ Шумен'2013 се проведе в голямата зала на Младежкия дом в града. Организатор е сдружение „Сияйна

Зора”. Конкурсът се проведе в рамките на три дни, от 29 до 31 октомври 2013 г. и е единствено в Шумен. Инициативата на сдружение „Сияйна Зора” е насочена към потребителите на социални услуги в домове, защитени жилища и дневни центрове за хора с увреждания. Целта му е да създаде възможност за пълноценна творческа изява на хората с ментални увреждания и чрез силата на изкуството да помогне за приобщаването им към нашето общество. В рамките на трите конкурсни дни на сцената на Младежки дом с художествени програми със състезателен характер в отделните дни се представиха Домове за социални услуги, Защитени жилища, Дневни центрове за соц. услуги за хора с увреждания. Входът и през трите състезателни дни бе свободен. В инициативата в различните дни взеха участие и мажоретните състави при УСШ „Хан Крум”, Дом за Стари хора, “Д-р Ст. Смядовски”, СК Фея Данс”, Салса клуб „Елканто”, детски танцов ансамбъл „Венче” при читалище „Асен Златаров”, възпитаници на Ресурсен център Шумен и други формации. Плевен бе представен от потребители на социални услуги при Дневен център за възрастни с увреждания. Това бяха Зорница Божидарова, Петя Вълчева и Тоня Костова. Зорница, Петя иТоня изпълниха песента "Залюбих мамо три моми", а Тоня самостоятелно песните "Агне сугаре" и "От час по география". участници от Дневен център Шумен спечелиха първо място в конкурса при дневните центрове и Наградата на публиката.
Асоциация "Диабет"-гр. Плевен

ул. "Васил Левски" №1, ет.11, ст.13


До доц. д-р Катя Тодорова

Началник "Клиника по Ендокринология"

УМБАЛ ”д-Р Георги Странски” ЕАД
БЛАГОДАРСТВЕНО ПИСМО

Уважаема доц.д-р Тодорова,

Диабетно болните от дружество ”Диабет”-гр.Плевен и дружествата от Региона изказваме нашата сърдечна благодарност, уважение и гордост,че в ръководената от Вас клиника работят сърцати и всеотдайни лекари и медицински сестри. Един от лекарите, д-р Веселин Кокарешков помогна да бъдат спасени от ампутация крайниците на много наши членове, диабетно болни.

Благодарим Ви,че в навечерието на 14 ноември- Световен ден за борба с диабета, ни поднесохте този изключително голям подарък, като направихте възможно откриването на кабинет за грижи за диабетното стъпало.

С искрена благодарност!

14 ноември 2013г. Председател Асоциация”Диабет”

гр. Плевен Даниела Илиева
Турнир за незрящи в Плевен
За втора поредна година от 28 до 29 ноември 2013 г. в Плевен се проведе Републиканския турнир по шахмат за незрящи, съобщиха от регионалната съюзна организация на незрящите в гр. Плевен. Повече от 35 състезатели със зрителни увреждания от цялата страна взеха участие в тазгодишния турнир, а съдия бе плевенчанинът Чавдар Андреев. В състезанието взеха участие Шест отбора с по трима шахматисти - мъже и жени, които са победители в шестте зонални първенства в страната. Най-младите състезатели са на 30-годишна възраст, а най-възрастният бе бай Илия от Плевен, който е на 73 години. Отбори от София, Плевен, Пловдив, Шумен, Кюстендил и Монтана излъчиха най-силните шахматисти сред незрящите хора у нас. Турнирът стартира от 13:30 часа с техническа пресконференция. Той се проведе в хотел "Балкан". На 29 ноември бяха връчени наградите на победителите, от 12.00 часа, в конферентната зала на хотела. Победители бяха представителите на плевенските незрящи. Те взеха призовата купа на турнира. Състезанието се провежда под егидата на кмета на гр.Плевен, проф.Димитър Стойков, д.м.н. и с финансовата подкрепа на Община Плевен, "Лайнс клуб" Плевен, и "Успех Металкап ССБ" ЕООД Плевен.

инж. Р. Петков,

Организатор клуб
Международният ден на хората с увреждания беше отбелязан с вълнуващ концерт
Хората с увреждания от гр. Плевен изнесоха Празничен концерт, посветен на 3 декември - Международен ден на хората с увреждания. Събитието се проведе във Военния клуб, който безвъзмездно предостави залата си. Основен инициатор и организатор на концерта беше Регионалният координатор на Съюза на инвалидите в България за Плевен и Председател на регионалната организация на съюза в Плевенския регион, Г-Н Иванчо Атанасов.

“Въпреки че все още ни смятат за хора втора категория, ние не се предаваме. Може да пеем, танцуваме, талантливи сме”, заяви г-н Атанасов. Той пожела на всички присъстващи “Здраве, дълъг живот на всички нас”.

Водещa на концерта беше Николинка Димитрова, организатор на Клуб на пенсионера и хора с увреждания на ул. “Гренадирска” 34Б. “Целта на този ден е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания, достъпът до образователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях. Предизвикателството на днешния ден е, че той задължава всички, които обсъждат проблемите на хора с увреждания да слагат ударението върху човека, неговата индивидуалност и лично достойнство, а не върху неговото увреждане.”, коментира в началото на концерта г-жа Димитрова. За доброто настроение на публиката се погрижиха четири самодейни състава на хора с увреждания от града: Вокална формация “Балкански ритми”, Група “Пей сърце”, потребителите от Дневния център за възрастни хора с увреждания и група от Центъра за социална рехабилитация и интеграция, с ръководител

Красимир Адамов. Авторска поезия рецитираха Дора Куртева от

Клуба на пенсионерите и хората с увреждания на “Гренадирска” 34Б и Елена Дойчева от Съюз на слепите-Плевен. На концерта присъстваха г-жа Вацка Хорозова, Директор на Регионална Дирекция “Социално подпомагане”, д-жа Иринка Иванова, експерт в отдел "Здравеопазване и социални дейности" при Община Плевен, г-жа Дамяна Христова, представител на общинската организация на БСП в Плевен, г-жа Евгения Иванова, Председател на ПП “Нова зора” - Плевен.
Коледно-новогодишно парти на деца и младежи с увреждания
На 17 декември 2013 г. Сдружение "Българска асоциация на лица с интелектуални затруднения" (БАЛИЗ) - Плевен проведе ежегодното си коледно-новогодишно парти за деца и младежи с увреждания, информира Катина Василева, Председател на Управителния съвет на Сдружение БАЛИЗ - Плевен. Близо 70 деца, заедно с родителите си, препълниха ресторанта на хотел “Балкан”.

В тържеството, продължило близо три часа, взеха участие много актьори, изпълнители и др. За поредна година актьорът Георги Енчев разсмя децата, като влезе в ролята на клоунът Гого. Студенти втори курс от Медицински университет - Плевен, специалност Социални дейности със събрани по между си средства закупиха и подариха символични подаръци на децата. Двама от студентите дори влязоха в ролята на Дядо Коледа и Снежанка, което много зарадва присъстващите. В тържеството взеха участие още възпитаник по китара на Народно Читалище "Лик", с ръководител Николай Михайлов, Вокална формация от НУ "Отец Паисий", с ръководител Елка Пъшева, Акордеонен състав и Перкусионен ансамбъл "Акцент", с ръководител Симеон Серафимов от НУИ "Панайот Пипков". Средствата за тържеството бяха осигурени от дарители от “еКомера България” ЕООД, чрез Фондация “Помощ за благотворителността в България”, както и от частни лица, които осигуриха почерпката за коледния купон.

БАЛИЗ-Плевен
Повече от 72 000 лева за социални каузи събра благотворителният Балкански ултрамаратон. От 1 до 11 ноември се проведе второто издание на благотворителния ултрамаратон “1000 Balkan Charity Challenge”. Освен че изминаха 1048 километра и поставиха множество лични рекорди, стотината участници привлякоха солидна подкрепа за 18-те каузи. Общата сума надхвърли 72 000 лева (37 000 евро). „Това е с 80% повече от подкрепата през 2012 г.“ – радват се организаторите на ултрамаратона Станислав Георгиев и Станимира Георгиева. Даренията се набираха през целия месец ноември. От тях 20 866 евро са направени онлайн през сайта www.1000balkan.com и по банковите сметки на партньорските организации - Фондация "Помощ за благотворителността в България" (ФПББ) и "HOSPICE CasaSperantei". Останалата част от сумата е очакваният принос на фондация УниКредит, която ще удвои даренията, направени от служители на банките УниКредит Булбанк и Уни Кредит Тириак Банк. Благодарим на медийните ни партньори, които направиха по-видими каузите и усилията на маратонците: бТВ Mедиа Gруп, бТВ Радио, Радио Njoy, Радио Z-Rock, в. Дневник, списание ОСЕМ, FM+, списание Explorer. Въпреки че в ултрамаратона участваха значително по-малко българи, отколкото румънци, за шестте български каузи бяха дарени 9 592 лева - около 24% от цялата сума. Когато човек прегърне една кауза и пожелае да бяга за нея, или да изкачи връх, или по-друг начин да изпита физическите си граници, той се чувства свързан с каузата в сърцето си. Той разказва на приятелите си и колегите си, споделя в социалните мрежи, пише писма и предава своето вълнение на други хора. Пожелаваме си повече български участници с жар към кауза като Иван, Григор, Еленко, Марио – за Таня и Станислав е ясно.

Българските каузи са: Стипендиантска програма "Готови за успех" (ФПББ и „Сирак“), Спорт за деца с увреждания (ФПББ и Спортен клуб "Бегач"), Програма "Домашни грижи" ("Каритас" - Русе), Дневен център за деца с увреждания (БАЛИЗ-Плевен), Фонд за подкрепа на семейства на загинали при изпълнение на служебните си задължения (Уникредит Булбанк и ФПББ), Пещ на колела (Мрежа "Хлебни къщи").

БАЛИЗ-Плевен

Плевен се поклони пред паметта на тези, които ни благословиха да бъдем свободни
В мразовитият Десети декември на 2013 г. Плевен отдаде почит на хилядите синове и дъщери на Отечеството, Русия, Румъния, Украйна, Беларус, Молдова, Финландия, Полша и войниците от Прибалтика и Задкавказието, които са отдали живота си за Освобождението на Плевен и на България. За пореден път Плевен се поклони пред паметта на тези, които ни благословиха да бъдем свободни.

Тържествената церемония по отбелязване на Деня на признателност към загиналите за освобождението на града ни и 136 години от Плевенската епопея започна с панихида пред вечния огън на Мавзолея, отслужена от митрополит Игнатий и свещеници от плевенските храмове. Слово по повод Десети декември произнесе кметът проф. Димитър Стойков и областният управител Илиян Йончев. И двамата припомниха героичните събития, разиграли се край Плевен преди 136 години.

„Признателните потомци винаги ще помнят изпълнения с чест и доблест не само войнски, но и човешки дълг, каза в словото си кметът. – Този ден е тържество на най-висшите човешки ценности – род, език, вяра, нация, право на собствен път. Горд съм, че светините на Плевен и България – историческия мост на река Вит, Паметникът на победата и Панорамата, вече имат своя нов, по-достолепен и впечатляващ вид, пазейки паметта за грохота на бойните полета, за образите на героите и посланията на историята. Нека отново сведем глави пред подвига на освободителите, нека отдадем заслуженото на тези, които устояха, за да го има Плевен. Всички те ни завещаха най-святото – свободата. Какво по-ценно за нас и за идните българи”, каза проф. Стойков. В словото си областният управител Илиян Йончев припомни заключенията на историците, че обсадата на Плевен е най-тежката и продължителна битка в хода на

Руско-турската война, а отзвукът за нея в света е колосален. „В САЩ жителите на едно ново селище, прочитайки за събитията у нас, избират Плевен за име на своя град. Освобождението на Плевен, това е зората на освобождението на древна

България. Днес не е пресилено да кажем, че споменът за епохалните събития превръща Плевен в град – музей”, изтъкна областният управител и допълни, че вечният огън трябва да гори не само пред Мавзолея, а и в сърцата ни, а благодарността ни да е искрена и осъзната. Поздравителни адреси по повод 136-та годишнина от Освобождението на Плевен бяха изпратили посланикът на Украйна в България, народни представители от Плевенски избирателен регион, от партии и организации.

Десетки граждани поднесоха цветя пред Мавзолея и сведоха глави в минута мълчание пред загиналите за освобождението ни.

Info, Плевен


Започна приемът на молби от хора с увреждания за безплатни винетки
От началото на месец декември 2013 г. на хора с увреждания могат да подават молби за безплатни едногодишни винетки. От заплащането на таксатаса освободени лицата с 50 и над 50%намалена работоспособност или инвалидност, както и лицата или семействата, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средно образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. Имащите право на безплатна винетка трябва да подадат заявление-декларация в дирекция „Социално подпомагане” по местоживеене, като представят лична карта и удостоверение от ТЕЛК, указващо степента им на инвалидност.Ако колата е на името на дете, трябва да се представи копие от акта за раждане, а когато детето е ученик и е над 18 години – служебна бележка от училището, че посещава редовно учебното заведение. Трябва да се представи и свидетелството за регистрация на автомобила и документ за сключена едногодишна застраховка “Гражданска отговорност”. Ако автомобилът е съпружеска собственост, ще е необходимо и свидетелството за сключен граждански брак.

„Молби за получаване на безплатни винетки се приемат през цялата година”, разясни Вацка Хорозова, Директор Регионална дирекция „Социално подпомагане”. Например при закупуването на автомобил от човек с увреждане през март или друг месец от годината трябва да се направи следното. След получаването на собствеността човекът, който има право да получи безплатна винетка, подава молба-декларация в съответното поделение по местоживеене и в законно установения срок ще получи безплатния винетен стикер. Старите винетки важат до 31 януари 2014 година и затова към момента има подадени около 100 молби за нов стикер, обясни Вацка Хорозова.


Разработен е софтуер за генериране, провеждане и оценяване на тестове, достъпен за хора с увреждания

От доста години насам работата с тестове заема все по-важно място в учебния процес. Тестове се ползват както за периодична проверка на знанията, така и на матури и изпити за кандидатстване в гимназии и университети. Тестови задачи има дори в букварите за първи клас. Докато за виждащите деца попълването на тестове е лесно и удобно, за учениците със зрителни проблеми, обучавани интегрирано в масовите училища, то е свързано с трескави приготовления. Освен обичайното за всички изпитвано притеснение дали са научили достатъчно, ги тревожи и въпросът как ще протече тестът, ще се справят ли технически с попълването му.С разработването на софтуера за достъпни тестове проблемът ще бъде решен както за учениците, така и за техните преподаватели, защото той ще им помогне да съставят и поднасят тестовете в най-достъпен вид.Софтуерът за достъпни тестове се състои от два модула – сървърен (за преподаватели) и клиентски (за ученици).

Първият модул, т.нар. сървърна част, е програма, която учителите ще ползват, за да въвеждат по определен начин вече готови тестове или групи въпроси, от които да съставят собствени тестове. Информацията се въвежда в база данни, намираща се на отдалечен сървър. Въпросите се разпределят в категории и подкатегории: напр.: по отделни дисциплини – история, литература, математика и т.н., по класове и по сложност. При въвеждането им се определя типът на въпроса: въпроси с един възможен отговор, с няколко възможни отговора, отговори да/не, въпроси със свободен отговор, който може да бъде число или текст, например есе. Когато към даден въпрос има карта или графика за илюстрация, може да се въведе алтернативно описание. Въвеждат се и съответните точки, получавани при правилен отговор. Може да се въведе време, за което тестът да бъде решен или времето да бъде неограничено.След като тестът е решен, учителите могат да оценяват резултатите от теста – автоматично, според въведените точки за всеки въпрос и ръчно (за свободните отговори). Тестовете, направени от всеки ученик, се съхраняват в отделна папка и са достъпни за по-нататъшна обработка.Ако желаят, учителите могат да предоставят въведените от тях въпроси и тестове на всички потребители на базата данни. Така с времето ще се създаде солидна банка с въпроси по различните дисциплини, което ще улесни значително създаването и ползването на тестовете.

Вторият модул е клиентската част. Тя е предназначена за попълване на теста от учениците. Програмата предоставя четири режима за работа:

- Чрез екранен четец и въвеждане от клавиатура и мишка;

- Чрез екранен четец и гласово въвеждане;

- Чрез самоозвучаване и въвеждане от клавиатура и мишка;

- Чрез самоозвучаване и гласово въвеждане.



Продължение в следващия брой

Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница