143 поучения върху стария завет



страница1/10
Дата21.10.2017
Размер1.27 Mb.
#32837
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


СЪДЪРЖАНИЕ

УРОК




СТР.

131


132

133


134

135

136

137


138

139


140

141


142

143



ПОУЧЕНИЯ ВЪРХУ СТАРИЯ ЗАВЕТ
ЙОСИФ ТЪЛКУВА СЪНЯ НА ФАРАОНА ...................................

БОГ ИЗДИГА ЙОСИФ ...........................................................

БРАТЯТА НА ЙОСИФ ОТИВАТ В ЕГИПЕТ .................................

БРАТЯТА НА ЙОСИФ ОТИВАТ В ЕГИПЕТ ЗА ВТОРИ ПЪТ ...........

ЙОСИФ ИЗПИТВА БРАТЯТА СИ .............................................
ПОУЧЕНИЯ ВЪРХУ НОВИЯ ЗАВЕТ
ПЕТЪР СЕ ОТРИЧА ОТ ХРИСТОС ...........................................

ХРИСТОС ПРЕД ПИЛАТ ........................................................

УНИЖЕНИЕТО, РАЗПЯТИЕТО И ПОГРЕБЕНИЕТО НА ХРИСТОС ...

ВЪЗКРЕСЕНИЕТО НА ХРИСТОС ............................................

ВЕЛИКОТО ПОРЪЧЕНИЕ .......................................................
СПЕЦИАЛНИ ПОУЧЕНИЯ
ОБРАТНО КЪМ БИБЛЕЙСКОТО ОБЩЕНИЕ ..............................

БИБЛЕЙСКИЯТ ПОРТРЕТ НА ДОМАШНОТО ОБЩЕНИЕ .............

ПОЧИТ КЪМ БОГА И НЕГОВИЯ ДОМ ......................................



2

8



13

18

22


26

31



36

40

45


50

55



60







Урок

131



ЙОСИФ ТЪЛКУВА СЪНЯ НА ФАРАОНА



Стих за запомняне: “Тогава Йосиф каза на Фараона: Фараоновият сън е един; Бог е явил на Фараона това, което скоро ще направи(Битие 41:25)


Текст: Битие 41:1-36

В предишното ни учение видяхме как в затвора Йосиф тълкува сънищата на началника на виночерпците и началника на хлебарите. Началникът на хлебарите бе обесен, а началникът на виночерпците бе възстановен на своята служба, така както предсказа Йосиф. Но цели две години виночерпецът не си спомни за Йосиф, макар той да го бе помолил да спомене за неговия случай пред Фараона, за да измоли освобождаването му от несправедливото му задържане. Тук виждаме колко безполезно е доверието в хората. “Не уповавайте на князе, нито на човешки син, в когото няма помощ По-добре да се надява някой на Господа, а не да уповава на човека. По-добре да се надява някой на Господа, а не да уповава на князе” (Псалми 146:3, 118:8-9). Не може да се разчита на човека. Бог не очаква от Своите чада да полагат доверието си в хората, понеже те няма да могат да им помогнат.

Бог позволи да изминат цели две години, за да бъде изчистено сърцето на Йосиф от всяка форма на зависимост и очаквания от хората. Много пъти Бог допуска изпитанията ни да се проточат, докато се срутят всички подпори на зависимост от човек, на които се опитваме да се облегнем. Бог иска да престанем да разчитаме на хората и напълно да зависим от Него, за да можем да кажем искрено като псалмописеца “Но ти, о душе моя, тихо уповавай само на Бога, защото от Него очаквам помощ” (Псалм 62:5).



Въпрос 1: Какъв урок можем да научим от начина, по който виночерпецът, забрави молбата на Йосиф и не си спомни за него, веднага щом му олекна?

Все пак, това не означава, че Бог не може да използва хора за осъществяването на плановете Си за нашия живот. Той често използва хора; но ние трябва да Го оставим да използва хората според Неговия избор, по начин и в момент, който е угоден на Него. Въпреки че Бог планираше да използва именно виночерпеца, за да запознае Фараона с Йосиф, това изобщо не стана по начина и във времето, очаквано и предвиждано от Йосиф. Казва се, че “Божието време е най-доброто време”.



БОЖИЕТО ВРЕМЕ ЗА СЪНЯ НА ФАРАОНА

(Битие 41:1; Еклесиаст 3:1; Исая 60:22б; Еремия 1:12)
Като изминаха две години Фараон сънува …” (Битие 41:1)
Изминаха цели две години, през които всички забравиха за Йосиф. Независимо колко продължителни са изпитанията ни, те накрая ще свършат. Можем да изглеждаме изоставени и забравени от хората, но Бог не ни забравя никога. “Защото гневът Му е само за една минута, а благоволението Му е за цял живот; Вечер може да влезе плач да пренощува, а на сутринта иде радост” (Псалм 30:5).

13-те години на Йосифовите изпитания в Египет, бяха на път да свършат. Бог бе Този, Който определи времето и даде сън на Фараона, така че Йосиф да бъде повишен в подходящия момент. По всяка вероятност, ако виночерпецът бе уредил освобождаването на Йосиф от затвора, във време различно от божествено избрания подходящ момент, Йосиф не би станал управител на Египет в стратегическия период, в който той управлява. “Но знаем, че всичко съдейства за добро на тия, които любят Бога, които са призовани според Неговото намерение” (Римляни 8:28). Това би трябвало да ни окуражи, че Божието намерение за живота ни ще бъде осъществено в подходящия момент.




Въпрос 2: Какво насърчение е нужно да извлече вярващия, който преминава през различни изпитания, от щастливия край на преживяното от Йосиф в затвора?


БОЖЕСТВЕНО ОТКРОВЕНИЕ ЧРЕЗ СЪНИЩА

(Битие 41:1; 20:3-7; 28:12; 37:5-9; Йов 33:14-16; Йоил 2:28)
Един от начините, по които Бог говори на хората, е чрез сънища. Първият сън, споменат в Библията, е във връзка с Божието предупреждение към Авимелех, царят на Герар (Битие 20:3-7). Има и редица други примери на хора, които сънуват сънища. Това са Яков (Битие 28:12), Йосиф (Битие 37:5-9), Соломон (3 Царе 3:5-15), мъдреците от изток (Матей 2:11,12), жената на Пилат (Матей 27:19) и други. Все пак, не всички сънища са от Бог. Някои сънища идват от многото дейност през работните часове (Еклесиаст 5:3,7). Също и ако вътрешното естество е силно насочено към определени желания, мислите могат през нощта да се преобразуват в сънища (Исая 29:8). Сатана може да манипулира различните входове в ума, за да произведе подозрителни сънища, които пуснати в действие, могат да доведат до окови на страх и погрешни решения. Затова трябва да внимаваме да не се подмамим или изплашим от каквито и да било сънища (Второзаконие 13:1-4 Еремия 23:26-29, 32; 27:9; Йов 7:14).


Въпрос 3: Как идват сънищата и как вярващият би трябвало да се онтася към тях?

Накратко можем да обобщим белезите на истинския сън от Бога в следното:




  1. В хармония с Писанията: Истинският сън от Бога никога не противоречи на писаното Божие Слово. Затова трябва да отхвърлим сънищата, които ни водят да действаме противно на словото на Бог, в който и да е детайл (Еремия 23:28; Псалм 138:2; Притчи 30:5-6).




  1. Простота на тълкуването: Сънищата от Бог винаги са прости за тълкуване. Бог не говори с цел да обърка своите чада. Можем да забележим, че хората в Писанието, които са търсили тълкуване на сънищата си, са все хора като Фараона и Навохудоносор, които не са познавали истинския Бог. Затова винаги, ако някой вярващ има сън, който му се струва значим и важен, правилната стъпка от негова срана е да се моли и да чака да получи от Бог разкриване на посланието на този сън. Ако все още има съмнения относно него, той би трябвало да поиска съвет от водачите в църквата. Никога не бива да се обръщаме към така наречените тълковни книги за съновидения или към “професионалните” тълкуватели на сънища. Святият Дух, Който обитава в нас, ни дава разбирането.




  1. Свобода от заробващ страх: Посланието на Бог към Неговите послушни чада винаги е “не бой се”. Грешниците в Сион са тези, които се боят и треперят от страх в присъствието на Бог (Исая 33:14). Всеки сън, който се опитва да окове сърцето на Божието дете в робството на страха, е сатанински по произход и трябва да се отхвърли.




  1. Изпълняването е сигурно: Истинският сън от Бог винаги се изпълнява (Второзаконие 18:21-22). Все пак трябва да знаем, че сънищата са имали важна роля, преди да ни бъде дадено пълното Божие Слово, но днес вярващите знаят Божиите намерения и план, разкрити в Словото Му. Затова и вярващите днес не бива да поставят прекалено голямо ударение на сънищата. Всичко, което не е в пълно съгласие с Божието Слово, трябва да се отхвърли.




Въпрос 4: Споменете някои белези на истиските сънища от Бог.

Бог даде на Фараон две съновидения. И в двата съня, той стоеше на брега на реката. Очевидно това бе река Нил, на която Египет разчита за напояването си. Явиха му се две картини, метафорично обрисувани с понятия от бита на египтяните. Когато се събуди, духът му бе обезпокоен и той потърси тълкуване от магьосниците и астролозите на Египет. Макар сънят да изглеждаше така ясен и прост за тълкуване, мъдреците на Египет не можаха да го изтълкуват.

Трябва да отбележим, че и най-мъдрите хора на света са безсилни и не достатъчно мъдри, за да могат да разкрият тайните на Бог, без значение по колко прост начин са представяни те. Тези магьосници и мъдреци бяха хора, които практикуваха гадаене и врачуване. Те се опитваха да предскажат бъдещите събития и да открият скрити тайни, използвайки сатанинска сила. Но простият сън от Бога ги обърка. От тук научаваме, че сатанинската сила и познание са ограничени. Само Бог е Всесилен и Всезнаещ. Затова ние нито трябва да се страхуваме от тези, които използват сатанински сили, нито да се забъркваме в техните окултни практики. Учудващо е да открием вярващи, отпаднали от вярата до степен, че да участват в окултни практики, които ежедневно разочароват даже невярващите, които ги практикуват. Бог забранява всички форми на окултизъм и по-никакъв повод християните не бива да се допитват до окултисти (Второзаконие 18:10-14).


Въпрос 5: Какво научавате от неспособността на магьосниците да изтълкуват съня на Фараона?



СЪНИЩАТА - ИЗТЪЛКУВАНИ ОТ ЙОСИФ

(Битие 41:9-32; Данаил 2:19-30; Псалм 25:14)
Сред провала на магьосниците и мъдреците на Египет, виночерпецът изведнъж си спомни за Йосиф в затвора. Той веднага се почувства виновен за това, че забрави Йосиф. Можем да проследим Божия пръст във всички тези събития. Съновиденията и липсата на тълкувател бяха чисто Божий замисъл, за да проправи пътя за въздигането на Йосиф. Не беше случайно и това, че виночерпецът стана свидетел на Фараоновия гняв, предизвикан от провала на мъдреците му, и си спомни за Йосиф. Виночерпецът разказа на Фараона за Йосиф и царят незабавно повика да го доведат. “Царят прати та го развърза; управителят на племена, та го освободи” (Псалми 105:20).

Фараонът разказа съня си на Йосиф и поиска от него тълкувание. Йосиф обърна внимание на Фараона, че и двата съня имат едно и също значение. Повторението бе с цел наблягане на спешността и неизбежността на откритото. В тълкуването Йосиф показа, че седемте тлъсти крави и седемте пълни класа от една страна представляват седем години на изобилие. Седемте мършави крави и седемте прегорели класа представляват седем години на глад, които ще последват след седемте години на изобилие. Годините на глад ще са толкова сурови, че годините на изобилието ще се забравят в земята на Египет. Лекотата, с която Йосиф изтълкува съня, бе в потвърждение на факта, че “Интимното благоволение на Господа е с ония, които Му се боят и ще им покаже завета Си” (Псалм 25:14).



ПРОЯВЯНАНЕ НА МЪДРОСТ ОТ СТРАНА НА ЙОСИФ

(Битие 41:33-36; Притчи 4:7; 16:16; Яков 1:5;

Притчи 11:14; 15:22; 20:18; 24:6; 29:18)
След тълкуването на съня, Йосиф даде на Фараона съвет да се организира складиране на храна по време на плодородието, като подготовка за годините на глада. За да се наглежда работата, Йосиф предложи да се постави един “мъдър и умен” човек над работите на Египет. Този съвет бе ясно проявление на мъдрост и бе в съгласие с писанията: “Благоразумният предвижда злото и се укрива, а неразумните вървят напред - и страдат” “Иди при мравката, о ленивецо, размишлявай за постъпките й и стани мъдър: Която, макар че няма началник, надзирател, или управител, приготвя си храната лете, събира яденето си в жетва” (Притчи 27:12; Притчи 6:6-8). Йосифовият съвет беше благоразумен и право в целта. Той разбра от сънищата, че предстоеше огромен проблем. Затова той посъветва Фараона как да бъде преодолян идващия глад.

От съвета на Йосиф към Фараона научаваме, как едно правилно разбиране на Божието послание, трябва да бъде задължително последвано от прилагането му на практика. За да направим това, трябва да се молим за мъдрост, така че Бог да ни направи като Йосиф и като Исахаровите синове от старо време – “мъже, които разбираха времената, та знаеха как трябваше да постъпва Израил” (1 Летописи 12:32). Неговият съвет разкри, че Йосиф бе човек с пророческо видение, а където има пророческо видение, хората се спасяват (Притчи 29:18). Хората с мъдрост и видение би трябвало да предлагат съветите си на угнетените, защото “където няма съветване, намеренията се осуетяват”. Словото на Бог прибавя: “Но ако някому от вас не достига мъдрост, нека иска от Бога, Който дава на всички щедро без да укорява, и ще му се даде” (Яков 1:5).


Въпрос 6: Какъв урок може да научи един вярващ от съвета на Йосиф към Фараона?


ПОУКИТЕ ОТ СРЕЩАТА НА ЙОСИФ С ФАРАОНА

(Притчи 3:5-8; Матей 5:10-12; Римляни 8:28; 12:14,17-21)
Когато Йосиф бе доведен пред Фараона, той нямаше представа дали срещата ще доведе до освобождаването му или не. Той просто дойде, защото беше повикан. Освен това, той не представи никакво прошение за себе си. Той безкористно даде тълкуването на сънищата и съвета си. Може да кажем, че най-накрая, Йосиф се бе научил напълно да разчита единствено на Господ (Притчи 3:5-6). Има няколко поуки, които можем да научим от поведението на Йосиф пред Фараона:



  1. Йосиф бе освободен от затвора, без да стане въпрос за неговото несправедливо задържане. Той не повдигна този въпрос. Очевидно, той бе счел несправедливото отношение към него за нещо маловажно, имайки пред вид цялостния замисъл на Бог за него и за народа му.




  1. Йосиф се обръсна и промени дрехите си, за да се представи във вид приемлив за Фараона. За вярващите има духовно приложение в това действие. Ние трябва да отиваме на среща с Бог, било насаме или в публично поклонение, представяйки се в приемливо духовно облекло. Този принцип човек да се облича подходящо пред Бог се вижда също в Изход 19:10-11 и Захария 3:1-5. Този принцип се отнася и за физическото ни облекло. Светското обличане пред Бог е нахално, арогантно и небиблейско. Вярващият трябва “да се облече в светъл и чист висон; защото висонът е праведните дела на светиите” (Откровение 19:8). За да се покаже пред Фараона, Йосиф трябваше да се изчисти. За да сме на сватбената вечеря на Агнето, трябва да бъдем свети и праведни (Откровение 19:7-9).




  1. Фараонът свърза способността за тълкуване с личността на Йосиф. Но Йосиф незабавно поясни, че дарбата принадлежи на Бог, казвайки: “Не аз, Бог ще даде на Фараона отговор на мир”. Това е белег на истинско смирение и себе-заличаване. Докато египетските мъдреци твърдяха за себе си, че имат способност да откриват тайни, Йосиф отдаде на Бог това, че имаше каквато и да било благодат. Това е начинът, по който да отговаряме винаги, когато хората се опитат да ни удостоят със славата и почитта, които принадлежат единствено на Бог.




  1. Йосиф увери Фараона, че Бог ще му даде отговор на мир. С други думи, Бог ще му даде отговора и значението на сънищата му. Виждаме, че многото години на сурови изпитания, не бяха изпарили вярата на Йосиф в Бога. Той нямаше огорчение към нацията на онези, които се бяха отнесли лошо към него. Каквото и лошо да преживеем от ръцете на малцина от определена нация или раса, ние в никакъв случай не бива да се огорчаваме към цялата тази общност; нито дори към гонителите ни. Трябва да живеем в мир с всички. Йосиф не скри полезния съвет, който можеше да спаси земята; той го предложи безкористно.




  1. Йосиф въздигна Бог пред Фараона. Макар Йосиф да беше наясно, че египтяните считаха Фараона за бог, въпреки това, той запечата в съзнанието на Фараона, че Бог е единствения истинен Бог. Ние трябва да бъдем верни свидетели на Божията сила и спасителна благодат където и да сме – било в затворите или пред “Фараоните” на този настоящ свят.




  1. Йосиф бе неегоистичен през целия си разговор с Фараона. Той нито веднъж не повдигна въпроса за неговото реабилитиране или за освобождаването му от затвора. За него не бе от значение дали след като бе изтълкувал сънищата щяха да го върнат обратно в тъмницата или не. Той бе достигнал до там да се надява единствено на Бога. Премеждията му бяха произвели у него един по-добър характер. Даже докато съветваше Фараона, той не мислеше за себе си. Той мислеше, че подготвя място за друг човек, без да знае, че той щеше да заеме този пост.




  1. Йосиф бе загрижен за опазването на Египет. Но стана така, че опазването на Египет се превърна в средство за опазването на Израел. Египет стана детската стая, в която израста нацията на Израел. Тук има поука: да правим добро на всички. Непременно ще пожънем доброто, което сме посадили в живота на другите.




  1. Сънищата на Фараона бяха оригинално откровение от Бог. Но въпреки това, Фараонът беше грешник. От това научаваме, че Бог в Суверенността Си, може да позволи грешници да има истински откровения от Него. Можа да са сънища или видения, или ангелски посещения (както в случая с Корнилий). Но всичко това не означава, че тези хора са спасени. Грешникът трябва да се покае и да повярва в Христос, за да бъде спасен. Затова нека никой не се самозаблуждава, че е спасен, понеже сънищата му се изпълняват. Исус каза, “ако не се роди някой отново, не може да види Божието Царство”.




  1. Макар, че тълкуванието на Йосиф разкри проблем пред човечеството, той също и подсигури решение на проблема чрез съвета си. Това е Божият начин на вършене на нещата. Бог не само предупреждава за надвисналия съд над грешниците, но също и им показва пътя за спасение. Всеки път, когато Бог говори за предстоящия си гняв, Той също и незабавно съветва хората да се покаят, за да избегнат катастрофата. Проповедниците на благовестието трябва не само да говорят за осъждането на грешниците, но както Йосиф, да предлагат Спасителя, Който спасява всеки, който се покае. Духовните водачи трябва също да показват на хората вратата на милостта и спасението, която стои отворена пред обърканите и обезпокоените (Данаил 4:27; Еремия 18:7-8).



Въпрос 7: Изредете уроците, които научихте от поведението на Йосиф пред Фараона.

ВСЕКИДНЕВНО ЧЕТЕНЕ НА БИБЛИЯТА







сутрин

вечер

Понеделник

Вторник

Сряда


Четвъртък

Петък


Събота

Неделя




frame1


frame2






Урок

132



БОГ ИЗДИГА ЙОСИФ




Стих за запомняне: “Да не ни дотяга да вършим добро; защото, ако се не уморяваме, своевременно ще пожънем(Галатяни 6:9)


Текст: Битие 41:37-57
Драматичните събития в живота на Йосиф, както ще видим в този урок, представят в сбит вид сложните, но в крайна сметка, възнаградени взаимоотношения на Бог с Неговите верни чеда. Един поглед в Битие, глави 37-40, ни разкрива, че в живота на Йосиф имаше възходи и падения. Урокът днес ни показва щастливия край на Йосифовите изпитания и отправя огромно предизвикателство към новозаветните вярващи, уверявайки ги, че Бог може да въздигне Своето чедо от затвора до двореца. Трябва да ни е ясно, че от видението до възхода предстоят много неравни пътища, хълмисти местности и разнообразни примки, поставени от врага на душите ни. Но който остане твърдо във вярата, един ден несъмнено ще се радва.


Въпрос 1: Какво ни учи въздигането на Йосиф относно твърдостта ни във вярата?



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница