30 юни 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/9
Дата23.07.2016
Размер1.32 Mb.
#2538
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
30 юни 2010 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 2

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 5

В. Труд 6

В. Труд 8

В. Труд 10

В. Труд 10

В. Труд 12

В. Труд 12

В. Труд 13

В. Труд 13

В. Труд 14

В. Телеграф 14

В. Телеграф 15

В. Телеграф 16

В. Телеграф 17

В. Телеграф 18

В. Телеграф 19

В. Телеграф 19

В. Телеграф 21

В. Телеграф 21

В. Телеграф 22

В. Монитор 22

В. Монитор 24

В. Монитор 25

В. Монитор 26

В. Монитор 27

В. Монитор 28

В. Сега 31

В. Сега 32

В. Сега 32

В. Сега 33

В. Сега 33

В. Класа 34

В. Класа 36

В. Класа 37

В. Класа 37

В.Класа 38

В.Класа 40

В. Новинар 41

В. Новинар 41

В. Новинар 41

В. Атака 44

В. Атака 44

В. Атака 45

В. Атака 46

В. Атака 46

В. Атака 47

В. Атака 49

В. Атака 50

В. Атака 51

В. Атака 53

В. Стандарт 54

В. Стандарт 54

В. Стандарт 54

В. Стандарт 55

В. Стандарт 56

В. 24 часа 57

В. 24 часа 59

В. Пари 62

В. Пари 63

В. Пари 63

В. Дневник 64

В. Дневник 66

В. Дневник 66

В. Земя 68

В. Дума 69

В. Дума 70




30.06.2010 г., с. 1
Ей, лобистите, стига толкова!
ГЕРБ пробутва лобистки закони, извикаха в един глас вчера противни­ци (БСП) и приятели (СДС) на упра­вляващите. Явно много им прикипя от поредната обслужваща властта манипулация.

Като тази в закона за земеделски­те земи, предвиждаща нечувани работи - прода­ваш си земята, ама... първо на арендатора. Той, видно е, по някакви причини по заслужава!

На тия упреци ГЕРБ-аджиите вероятно вече са свикнали. Нали стъпиха накриво още с първия си закон - предлагащ депутати, министри и кме­тове да си въртят нотариалните кантори и докато са на власт. Да не споменаваме грандиоз­ния скандал със закона за наркотичните веще­ства. Където заради лобизъм в нечия алкохолна полза се стигна до. нагло подправяне дори на . Държавен вестник".

Умеят ги тия работи в ГЕРБ. Ама, ако ще продължават, най-добре да си направят закон за лобизма. Останалото намирисва. Лошо!




30.06.2010 г., с. 5
Червени и сини атакуват ГЕРБ за лобистки закони
От БСП пишат списък на проектите в полза на големи играчи
Лилия ЦАЧЕВА Красина КРЪСТЕВА

СДС и БСП независимо една от друга обвиниха вче­ра ГЕРБ в системно внасяне и гласуване на лобистки про­мени в закони. Червените до­ри се зарекоха да им направ­ят подробен списък.

Сините започнаха първи. Депутатът Михаил Михайлов обяви, че комисията по земеделие в парламента, нейната шефка Десислава Танева и ресорното министерство облагодетелстват арендато­рите с промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Идея­та на вносителите, сред кои­то е Танева, е, ако собстве­ник иска да продаде земята си, да е длъжен да я предло­жи първо на този, който я обработва. Михайлов изчисли, че това обслужва 7-8 крупни арендатори. Про­блем имало и с промените в Закона за опазване на земе­делските земи. СДС запла­ши, че ако текстовете минат, ще събира подписи за Кон­ституционния съд.

Михайлов припомни и два­та последни скандала в зе­меделското министерство -бащата на парламентарния секретар на ведомството Симеон Манасиев получил 2 пъ­ти субсидия за едни и същи свине, а зам.-министър Пре­слав Борисов с поправка в закона опитал да облагоде­телства татко си, който е зърнопроизводител.

Два часа по-късно соцлидерът Сергей Станишев из­рече почти същите обвине­ния. И предложи на медиите тема за разследване-да про­верят кои са големите бенефициенти на доплащанията за декар обработваема земя. Социалистите допълниха списъка на лобистките текс­тове с поправката в Закона за движение по пътищата. Търговете за автобусните ли­нии се концентрирали в ми­нистерството, а не в общини­те, както било досега. От това според БСП щели да спечел­ят големите играчи, а малки­те превозвачи ще загубят.


30.06.2010 г., с. 6
30 пъти разлика в наема на две съседни будки
Николай СПАСОВ

За два разположени един до друг павилиона в центъра на Пловдив с едни и същи размери се дължат различни суми за наем -единият 3,60 лв. месечно на кв. м, а другият -100 лв. на кв. м, или 30 пъти разли­ка.

„Преди наемите са зави­сели от вида търговска дей­ност, а сега временните преместваеми обекти се групират според тяхната големина", коментира ше­фът на „Стопанска дирек­ция" в община Пловдив Георги Божев.

Градската управа плани­ра търговските обекти да бъдат разделени в 6 групи в зависимост от квадратура­та, като се предвиждат облекчения за продавачи­те на вестници и книги.




30.06.2010 г., с. 7
Кратер в центъра на Сливен
Росица НИКОЛОВА

Огромен кратер зей­на в центъра на Сливен вчера сутринта под на­пора на проливния дъжд. Асфалтът на една от основните улици под­дал, пропаднал и отво­рил дупка с дължина 6-7 и широчина 2-3 м. Про­падналият участък се намира на малко кръ­стовище между цен­тралната поща, театъра и полицията. По него за­почнаха ремонти за подмяна на тръбопро­водите, които така и не приключиха заради скандалите по изпълне­нието на водния цикъл в Сливен. От едната стра­на на кратера рововете за новите тръби са за­пълнени с чакъл и дви­жението е забранено. Но върху тях, само на метри от огромната дуп­ка, са паркирани слу­жебни коли. Вероятно районът ще бъде отце­пен заради появилите се нови пукнатини по улицата и реалната опасност от нови пропа­дания.

Заради проливния дъжд десетки мазета плувнаха във вода и в кв. „Сини камъни".

„Водата унищожи зимнината, дървата за огрев в мазетата. Ниво­то й мина метър и поло­вина. Гръмнаха елтаблата на входовете. Но­вите тръби, които сло­жиха, били затлачени. Имаше и забравени ка­паци на шахти, върху които е положен ас­фалт", разказа Николай Дамянов, който живее в един от пострадалите блокове.


Снимка на три колони - Огромен кратер се отбори в Сливен след проливния дъжд.


30.06.2010 г., с. 8
Борисов: Не е лошо частник да е милионер, лошо е, ако е политик
Албена БОРИСОВА

Премиерът Бойко Бори­сов не бил смутен от имотни­те декларации на своите хо­ра, сред които има милионе­ри. Като заместник-министрите на икономиката и на здравеопазването Евгени Ангелов и проф. Иван Мила­нов и депутата от ГЕРБ Емил Димитров.

„Няма лошо, че Емил Ди­митров е милионер. Лошото е, че Доган е милионер. Ко­гато си бил частник, всичко е наред. Лошо е, когато поли­тиците стават милионери. Или трябва да си политик, или бизнесмен. А за Доган може да се каже, че това е тройната коалиция - нито имат срам, нито очи", поясни Борисов. Все едно неговото правителство да поиска 100 хил. консултантски пари от инвеститорите на търговски обект на магистрала „Стру­ма". „Естествено, че ще ни дадат. Но това е узаконен рушвет", отсече премиерът.

Борисов бе вчера в пер­нишкото село Студена, къ­дето преряза лентата на нов търговски комплекс на „Шел" и „ Макдоналдс".

Премиерът предложи на всички българи да си сложат портретите на Румен Овча­ров, Сергей Станишев и Георги Първанов, за да зна­ят кой е виновен за високите цени на газа. .Анулираха действащ договор на изгод­ни за България цени. Имаше договор, в който цените на газа бяха ниски. Защо Овча­ров отиде и го предоговори?", попита Борисов.

На откриването на търгов­ския комплекс бяха още строителният министър Ро­сен Плевнелиев и послани­ците на САЩ Джеймс Уорлик, на Великобритания Стив Уилямс и на Холандия Карел Ван Кестерен.


Снимка на три колони - Премиерът Борисов резна лентата на новия търговски комплекс край Студена, като не пропусна да нареже предишните управляващи за хала на държавата.


30.06.2010 г., с. 9
Българи ще срит лот 4 на „Тракия”
Комисията изненадващо отстрани „Трейс" от наддаването за отсечката на аутобана

Консорциум от български фирми даде най-ниската це­на за лот 4 от магистрала „Тракия" (Ямбол - Карно­бат). Офертите за последна­та отсечка от аутобана бяха отворени вчера в Агенция „Пътна инфраструктура".

Най-ниска се оказа цена­та на Сдружение „Тракия IV" -174 505 600 лева без ДДС.

Водещи компании в сдру­жението са „Холдинг Пъти­ща" на бизнесмена Васил Божков, „Галчев инжене­ринг", „Мостстрой" и др.

Лотът е с дължина 47,863 км, което означава, че офер­тата е на стойност 1,87 млн. евро за километър без ДЦС. С налога цената става 2,24 млн. евро на километър. За сравнение Обединение „Ма­гистрали Трейс" спечели лот 2 (Стара Загора - Нова Загора) с цена 2,21 млн.евро/кмс ДДС, а гръцката „Актор" взе лот 3 (Нова Загора - Ямбол)

срещу 1,6 млн. евро/км без ДДС (1,92 млн. еврос начис­лен налог).

„Видяхме изключително конкурентни оферти в търга за лот 4. Постигнатата цена е съпоставима с предходни­те търгове", коментира строителният министър Ро­сен Плевнелиев, който при­съства на отварянето на офертите. „Най-ниската оферта е в рамките на 30% отклонение и не би следвало да се иска допълнителна обосновка за дъмпингова цена, тъй като такава не е налице", допълни той.

Строителството на „Тра­кия" се финансира по опера­тивна програма „Транспорт" и апликационната форма за проекта от 2 седмици е даде­на за одобрение в Брюксел, каза още министърът.

Останалите участници, които бяха допуснати до от­варяне на ценовите им

оферти, предложиха от 198 млн. евро (Консорциум „Балканстрой" - „Гранит") до 283,8 млн. евро („Щрабаг").

В наддаването участваха общо 13 компании, като 7 от тях бяха отстранени заради несъответствия с изисква­нията в тръжната процедура и ценовите им оферти не бя­ха отворени. Впечатляващо е, че сред отстранените бе и победителят в първия търг за „Тракия" - „Трейс". Моти­вите за отстраняването ще бъдат оповестени, след като комисията в търга излезе с официално решение за по­бедител в наддаването.

Резултатите от търга има­ха светкавичен отзвук на фондовата ни борса, където акциите на „Холдинг Пъти­ща" скочиха с близо 9%, а тези на „Мостстрой" - с 4%. Книжата на отстранената „Трейс" пък паднаха с 4,95 на сто.


Снимка на три колони - Членовете на тръжната комисия показаха пред журналисти и участници в наддаването за лот 4 на „Тракия" всички пликове с ценови оферти, за да няма съмнения, че целостта им е съхранена и те не са били отваряни тайно.


30.06.2010 г., с. 10
20 тона пясък и пръст пазят Лом от Дунав
Над 12 т пясък и 8 т зем­ни маси изсипаха вче­ра машини в лимана на порт Лом пред настъп­ващите води на Дунав.

Докери, работници на об­щината и спасители започ­наха изграждането на пър­вата защитна дига с дължи­на 20 м и височина 70 см. Въпреки празника си -Международния ден на Ду­нав, реката не спря настъ­плението си. Вчера сутрин­та водата се покачи с 4 см край Лом и достигна ниво 844 см. Според кметската управа най-тревожна е си­туацията край помпената станция до с. Добридол. Там води прииждат към съ­оръженията, които пода­ват питейна вода в региона.

Заради придошлите во­ди на Дунав беше затворен пътят Видин-Лом. Дълбо­чината на водата в тази от­сечка е 12 см. Организиран е обходен маршрут.

До края на седмицата нивото на Дунав ще се покачи с още 50 см и ще започне бавно да-спада, съобщиха от агенция „Проучване и поддържане на Дунав" в Русе. Критична е ситуа­цията в община Сливо по­ле, където 12 000 дка земеделска земя са наводнени от подпочвени води.Рекол­тата не може да се ожъне, защото селскостопанските машини затъват във влаж­ната почва.

Само 2 см воден стълб делят Оряхово от критич­ната точка. Под вода е част от пристанището, но няма опасност от заливане на сгради.

С11 см се е покачило ни­вото на реката край Козло­дуй. Повишението на вод­ния стълб няма да попречи на нормалната работа на атомната централа, тъй ка­то АЕЦ разполага с помпе­на станция, контролираща притока на вода. С 5 см се покачи нивото на реката и край Силистра.

Заради проливния дъжд в Търговище (53,8 л/ кв.м) са подадени 5 сигнала за наводнени избени поме­щения и асансьорна шахта на НОИ. Най-дъждовният юни qt 60 г. насам отчита хидрометеорологичната обсерватория в Ямбол.


30.06.2010 г., с. 10-11
При бедствие търсим виновни, а не причините
Язовирите ни са потенциално опасни
С инж. Тодор Емилов, бивш генерален директор на „Напоителни системи", разговаря Румяна Пенкова
- Какво е положението с нивото на река Дунав, инж. Емилов?

- В момента е доста висо­ко, но все още не е фатално критично. Във Видин е поно­симо, в Лом е тежко, защото пристанището е ниско и то ежегодно се залива. Надолу по реката - Оряхово, Сили­стра, общо взето е като при нас във Видин.

Тази година голямата во­да от снеготопенето не беше толкова зла и продължител­на и премина още през март-април. По-страшни се оказа­ха поройните дъждове в За­падна Европа. От тях висока­та дунавска вода продължа­ва вече три месеца. Хърватия и Сърбия пострадаха, из­ключително тежко е поло­жението и в други страни.

- Има ли прогнози доко­га ще трае?

- Дъждовете вече са спре­ли, но наводненията са голе­ми. Поне още 15-20 дни во­дата ще се оттича. Все пак лятото дойде, да се надява­ме, че поне до есента повече изненади няма да има.

- Наводненията и зали­ването на Дунавската рав­нина са тежък проблем за „Напоителни системи"?

- „Напоителни системи" (НС) от държавна фирма ста­на търговско дружество и то­ва не е най-точното й име. Защото тя има две основни задължения: едното е да ор­ганизира и подава вода за напояване, второто - да се грижи за поддръжката на ди­ги и съоръжения за отводня­ване. И двете се отнасят не само за Северна, а и за Юж­на България, където всяка година стават наводнения, но и за Бургаско и за други места. Ако трябва да кажа истината обаче, фирмата в момента е на „командно ди­шане" и ако не се вземат спешни мерки, ще чакаме най-лошото.

- От години държавата е на зор с наводненията - на­селението понася сериоз­ни щети, но и земеделието, и други отрасли губят ми­лиони. Колко земя се от­воднява годишно?

- В момента работят дено­нощно 76 помпени станции, които отводняват 1 530 532 декара. НС поддържа 253 километра дунавски и 243 км вътрешни предпазни диги. 3152 км са корекциите на реките и 170 са язовирите, за които отговаря НС. Споме­навам всичко това, защото от поддръжката на тези съо­ръжения зависи опасността от наводненията в страната.

- В момента най-важни са отводнителните съоръже­ния. Работят ли нормално?

- Има различни помпени станции, едни са така наре­чените потъващи, други - до­веждат водата с канал и от там помпите я поемат и се прехвърля обратно в реката. Помпите за поливане и от­водняване са еднакви, раз­ликата е, че за отводняване се ползват нисконапорни, които вдигат водата на десе­тина метра и се прехвърлят в Дунав.

Тази година помпите за отводняване покрай реката от март насам, работят нонстоп . Ако есента се случи дъждовна, процесът ще продължи с прекъсване някъде към три месеца.

- Колко струва отводня­ването?

- Не по-малко от 1500 лв. на декар излиза изгражда­нето на отводнително поле при открита канална мрежа. Ако се направят сондажи, които се вкарват в колекто­ри, се оскъпява значително. Най-големият разход при експлоатацията е цената на еленергията, с която работ­ят помпите, а и консумативи­те за тях. Доколкото имам информация, за страната ве­че са похарчени над 500 000 лева само за ток.

- „Напоителни системи" е търговско дружество,

което трябва да се самоиздържа. Как се финансира работата при бедствия, които са общодържавна грижа?

- Съоръженията са пу­блична държавна собстве­ност, затова грижата за опазване и възстановяване на инфраструктура, земя, щети за населението са за­дължение на държавата и се плащат от бюджета. Това е записано в параграф 13 от преходните разпоредби на Закона за водите. Парите идват от хазната през бю­джета на Министерството на земеделието, което е принципал на НС. Средства­та обаче са крайно недоста­тъчни. В последните години договорите, които се сключ­ват с министерството, са около 6 млн. лева. С тях се плаща абсолютно всичко: поддръжка и ремонт на съо­ръженията, еленергия, външни и вътрешни диги, ко­рекция на реки... Тук е мястото да кажа, че помпените станции са 25-30 и повече годишни. Спомням си една от най-модерните, тази за района Видин-Гомотарци (Тодор Живков идва през 1956 г. да й реже лентата), от 1996 г. изобщо не е работи­ла. И въпреки .че е бездей­ствала, нуждае се от рекон­струкция и генерален ре­монт, машините са енергоемки, морално остарели. Така че разходите по тези наводнения трябва да са най-малко 10 млн. лв. го­дишно, но такива средства не се отделят. Голямата грешка е, че по времето на кабинета на СДС се взе грешното решение и „На­поителни системи", което трябваше да си остане дър­жавно дружество, се пре­върна в търговско. - От година насам шефовете на НС се сменят два-три пъти, а преди три дни е назначен втори изпълни­телен директор?

- Не мога да коментирам това, но дружеството няма кадри, а които са останали, до четири-пет години ще из­чезнат. Млади хора изобщо не постъпват. Преди позем­лената реформа стотици по­мпени станции, дъждовална техника и други съоръжения бяха на бившите ТКЗС-та. След разпарчетосването на земята се водеха 5,7 млн. дка с изградени поливни по­лета, но преди това бяха над 9 млн. дка. В системата ра­ботеха към 7000 технически грамотни служители. Сега са останали под 2000 души, а поливната земя е под 2 млн. дка, от които се напоя­ват не повече от 250-350 хил. дка годишно. Хората не си получават заплатите с месеци, слушам, че готвят стачка. Изпаднали са до по­ложение, че няма кой да пусне помпите примерно на язовир „Пясъчник" и на дру­ги места.

- В картината, която очертахте - ниско техниче­ско равнище на отводня­ване и напояване, липса на кадри и на пари, за как­во ни е „Напоителни сис­теми"?

- Сега и да се възстановят основни съоръжения, наи­стина няма кой да ги ползва, защото каналната мрежа е разбита тотално и няма къде да се подава вода. Земеде­лието променя структурата си. А отводнителните съоръ­жения са толкова скапани, че ще излязат скоро от строя и така НС ще носи и загуби, защото ще се опустошава реколта. Крайно време е да се направи основ­но преброяване на годния за работа фонд и да се обърне особено внимание на съоръ­женията, получаващи вода от естествени водоизточни­ци за гравитачно напояване. Язовирите, които са потен­циално опасни и от които на­водненията са далече по-страшни от дунавските, съ­що се нуждаят от основен ремонт - на кой не му работи изпускател, на кой друго съ­оръжение. И това на практи­ка ги прави неконтролируе­ми.

- Какъв е изходът - ре­форма?

- Реформа - да, нужна е, за да стане НС ефективна структура. Но когато има бедствие, ние не търсим при­чината, а търсим виновник да го „отстреляме" на площа­да. Истината е, че правител­ството трябва да има дър­жавна програма, която не става и не може да се реали­зира веднага и с магическа пръчка. Трябва поетапна ра­бота, с която да се ремонти­рат водоизточниците и язо­вирите, помпените станции. За цялата работа преди де­сетина години беше напра­вено обследване и бе обяве­но, че са нужни към 100 млн. лв. Сега тази сума е скочила поне на 250-300 млн. лв.


Снимка на три колони - Докери, работници от общината и спасители изграждат защитна дига пред Дунав край Лом. Водите на реката, които достигнаха ниво от 844 см, застрашително прииждат към центъра на града.



30.06.2010 г., с.14-15
Моята политика не е даваш - получаваш
С лидера на “Атака” Волен СИДЕРОВ разговаря Валентина Петкова

- Г-н Сидеров, каква е вашата оценка за работата на министрите в правителството? Съгласен ли сте с мнението на Красимир Велчев от ГЕРБ, че само двама министри се справят - вътрешният и военният?

- За мен по-важното е, че тази критика се прави от шефа на парламентарната група на ГЕРБ. За разлика от предишното управление, което истерично и по комунистически не признаваше очевидни гафове.

Като гафа в агенцията по пътищата, който предизвика дори международен скандал. Сега виждаме друг стил на управление.

За това кой министър как си върши работата, предполагам, г-н Велчев има по-плътни наблюдения. Той все пак е шеф на парламентарната група на управляващата партия.

Ние също имаме критични забележки към някои министерства и сме ги казвали. Но моят стил на политическо поведение е,че ако имам критика, не я изваждам първо в медиите, а се опитвам да постигна разбиране в партньорски формат. Това е разликата между нас и да кажем РЗС и “Синята коалиция”.

- Къде изчезна вашият остър и нападателен език? Как ще коментирате противоречивите мнения за финансовия министър? За едни той върви по правилен път, според други трябва да бъде изгонен от България?

- Не мисля, че Дянков не се справя и че е за махане. Финансовият министър няма голямо поле за творчество. Вероятно той стана мишена за нападки поради директния си стил.

Това идва от живота му в САЩ, където нещата се назовават такива, каквито са. Тук сме свикнали по византийски да усукваме. Затова и го обвиняват, че бил неадекватен.

Напротив, аз смятам, че е модерен политик. В същото време има един министър на гигантско министерство - на икономиката, енергетиката и туризма. Той стои в сянка и дори и да направи гаф, както стана, нищо не се случва. Медиите щадят ли го, какво ли?

- Имате предвид реакцията на министър Трайчо Трайков за АЕЦ “Белене”?

- Да.


- Съжалявате ли, че идеята ви за закриване на агенции и сливане на министерства, въпреки че беше подкрепена от “Синята коалиция”, не срещна одобрение от правителството?

- По принцип това не е нова наша идея. Предлагах я и в миналия парламент, защото бях изчислил, че ако се свие администрацията с около 40%, ще се икономисат от бюджета към 1,5 млрд. лв. годишно.

Да, разбира се, че ще има обструкции от страна на отделен министър, шеф на агенция или надесетки чиновници от тези 77 държавни агенции с общ щат 12 480 човека. Това е огромна армия. Постоянен синдром на тази бюрокрация е да внушава, че е незаменима... Знам, че такова съкращение е сложна работа.

То не е като да отрежеш с нож. Но трябва да се мисли за това. Не случайно казвам, че са нужни два мандата на едно управление - първият етап е за реформа и прочистване, вторият - за стабилизиране.

- Това го решава негово величество избирателят. Вие обаче решавате хем да не сте съгласни със субсидията от 116 млн. лв. за тютюнопроизводителите, хем да подкрепите актуализацията на бюджета? Не е ли прекалена верността ви към ГЕРБ?

- Защо да е прекалена? Преди ние бяхме не просто опозиция, а най-репресираната партия от управлението с мандата на ДПС, начело със Станишев.

Несъгласието си към гласуването за предишния кабинет изразихме със символен знак - черни ленти, и казахме, че това е кабинет не само на компромиса, но и на сделката. Така и се оказа.

Не може да става и дума за сравняване на позицията ни тогава и сега. Сегашната ни позиция е подкрепа на една партия, която не е управлявала, не е била в корупцията и в антинационални изпълнения. Така че е логично да сме с ГЕРБ. А защо казвате, че е прекалено, не мога да разбера.

- Защото давате повече, отколкото получавате. Всъщност получавате ли нещо?

- Тревожното е, че в България продължава да се мисли за политиката като за сделка - колко даваш, колко получаваш.

Не е ли по-важно, че с нашата подкрепа България върви по правилен път. Че “Атака” е гаранция за стабилността на България. Ако видим, че тази линия драстично се променя, ще се променим и ние.

Но сега нямаме причини да не подкрепяме правителството. Осъзнавам, че ако постъпя като Яне Янев, ще има интрига и скандал за медиите. Но на каква цена? На цена, която ще плаща целият народ. Защото ако това управление се срине, какво постигаме? Хаос, неяснота и възможност за връщане на мафиотски групировки, които сега са притиснати.

А има реален шанс да се справим с тях и да се въведат правила.

- Освен за субсидията на тютюнопроизводителите, с какво друго не сте съгласни по актуализацията на бюджета?

- От данни на НЦИОМ разбрах, че преди десетина години формиращият процент на селското стопанство в БВП е бил 26%, сега е само 6%.

Стопил се е за сметка на спекулативния бизнес, като строителство на хотели и т.н. Неотдавна разбрах, че турски дини се внасят у нас на цена 2 ст. за килограм. Защо? Защото са субсидирани от турската държава и вносът им е много евтин. Българската държава трябва да направи така, че да помогне на направления в селското стопанство като млекопроизводство, скотовъдство и др.

Тютюнопроизводството спира да се субсидира от Евросъюза. Но зад тютюнопроизводителите у нас стои армия от гласоподаватели на ДПС, които под строй отиват до урните. Оттам вече чухме нотки на заплаха. Вероятно поради това кабинетът е преценил, че неизплащането на субсидиите може да доведе до напрежение. Така че проявявам разбиране към Борисов, към това да не дава възможност за ненужно нагнетяване.

Аз съм последният човек, който иска да се стигне до някакво разделяне - на верска, етническа или друга основа.

“Атака” изцяло подкрепя бюджета, тъй като това е възможният бюджет с минимални щети. Той не посегна на пенсии, заплати и данъци. Не се вдигна и ДДС.

- Докога ще се удържи това положение?

- Имаме уверението на премиера, че и следващата година ще е така. Оттам нататък обаче трябва да се изработи стратегия за стимулиране на реалната икономика. И тук ние поставяме идеята за регулация на лихвите по кредитите, която се посрещна на нож от банковото лоби.

- Къде по света държавата управлява банките?

- Не става дума да ги управлява, а за регламент, който да накара банките да се съобразяват с обществения интерес. Защото причината за кризата в момента е, че финансовият сектор бе оставен на самотек. И тъй като алчността е водеща, се стигна дотук... Ние искаме дискусия по тези въпроси, за да се стигне до разумно решение.

- Да разбирам ли, че одобрявате премиерския маниер на управление “проба-грешка”?

- Ами те и предишните управници го правеха, но не си признаваха грешките, че и ги замазваха и прикриваха. За разлика от тях Борисов поставя една тема за дискусия. След като се чуват различни гласове.

Той самият прави сондажи, претегля различни мнения и взема решение. Това е честният начин да правиш политика и затова има доверието на хората.

- Срещате ли се с премиера, разговаряте ли?

- Когато имам повод. Иначе не досаждам, защото на главата му са много хора. Не е имало случай да поискам разговор и той да ми е отказал.

Комуникацията ни е много добра. Но аз избягвам да лобирам или да искам да назначава някого, защото знам колко трудно се отбива това. Позицията на премиера е самотна. Той постоянно е обграден от някого, а в същото време е много самотен.

- Промяната на поведението на АТАКА отразили се на имиджа ви в Брюксел?

- Мисля, че да. Не само БСП, но и “Синята коалиция”, използваха присъствието си там за очерняне на “Атака” с неверни обосновки.

Това се разсейва, благодарение на личните контакти на нашите двама депутати, които са в групата на независимите. Техните разговори с представители на групата на консерваторите в Европарламента ни дават перспектива за включване в някоя от групите.

- Към коя група ще се включат Димитър Стоянов и Слави Бинев?

- Предпочитам засега да премълча, защото има доста хора, които биха използвали контактите си, за да попречат на това.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница