Прес клипинг на тема: „Здравеопазване” 10. 07. 2014 Национални вестници



страница1/10
Дата10.02.2018
Размер1.47 Mb.
#56386
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Прес клипинг на тема: „Здравеопазване”
10.07.2014
Национални вестници


Правителството с условия, за да актуализира бюджета на НЗОК

Андреева: БСП и ДПС отказаха чиновниците да си плащат вноските

Виктор Иванов

24 часа  стр. 4  

Националната здравноосигурителна каса трябва да представи пред Министерския съвет анализ на разходите си и план как те да бъдат намалени. Едва тогава кабинетът ще одобри актуализация на бюджета й, обяви вчера здравният министър Таня Андреева.

До този момент касата е представила единствено анализ на разходите към април т.г., върху който не можело да се прави изчисление за дефицита в края на годината, каза тя.

След като получат искания от НЗОК анализ финансовото и здравното министерство ще подготвят финансова обосновка за актуализацията. Ще трябва да се реши и откъде да бъдат спестени средства. При всички случаи, това ще е за сметка на други икономики, каза снощи премиерът Пламен Орешарски пред БНТ. Щял лично да посочи варианти.

Министър Андреева увери, че ще се спази 14-дневната съгласувателна процедура. Въпреки това актуализацията на здравния бюджет щяла да се приеме преди оставката на кабинета, която се очаква между 23 и 25 юли.

На заседанието на надзора на касата във вторник синдикатите и работодателите са бойкотирали предложения от страна на зам.-министър Бойко Пенков за спестяване на разходи и преразпределение на бюджетите на болниците, разказа още Андреева. Според нея здравни заведения с еднакви параметри получават различни бюджети, в което нямало логика.

Правителството е предлагало на БСП и ДПС промяна в здравните осигуровки, но партиите са решили да не я прокарват в парламента, разкри още тя - държавните служители сами да си плащат здравните вноски, а бюджетът да увеличи размера за детските. Андреева упрекна депутатите и за бламираните промени в закона за здравето, които даваха право на министъра да спира строежи на болници и така да ограничава разходите. В тях бе разписано и приемането на нова национална здравна карта.

"Единствено правителството мисли за здравеопазването", заключи Андреева и се зарече, че кабинетът нямало да остави пустиня след себе си. Според нея следващият кабинет ще се изправи отново пред същите проблеми със здравната система, а за да проработят проблемите била нужна поне година.


Малка радост преди изборите - политиците да свършат нещо заедно

Бъдещите правителства трябва да решат въпроса с вечния недостиг на пари за здравеопазване
Проф. Иван Т. Тодоров

24 часа  стр. 11,12  

От непрекъснатите и еднообразни атаки един към друг вече стана досадно да се слуша говоренето на политиците.

Все повече хора изключват телевизорите си, когато заговори политик и започне да критикува другите партии. И не защото повечето от критиките не са верни, а защото са еднообразни.

Накрая и на хората, правещи бизнес, и на работещите хора им писна от изпълненията на политиците и организациите на работодателите и синдикатите дадоха ултиматум политиците да направят нещо заедно за страната си, вместо да се бойкотират и обвиняват едни други. И в частност да блокират работата на законодателния орган или пък да се лъжат за дневния ред

Без да им дреме какво става с гражданите на тази държава -важното е да вземат властта.

Това, че най-после трите по-големи политически партии се разбраха да работят заедно и да направят нещо за страната си, е един уникален случай в съвременната българска история. Още повече че всъщност разликите между тях са козметични. Не случайно министър-председателят на правителство с мандата на БСП е участвал в изразена дясна партия и дясно правителство. Лидерът на най-голямата дясна партия пък е бил член на БКП. Въобще политическата ориентация ляво - дясно е от последно значение и в България. Поради това няма обективни причини партиите да не работят заедно. Ясно е и какво е в безспорен обществен интерес:

-  Да се актуализира бюджетът на здравната каса.

Хората не трябва да остават без здравно обслужване, нито да се стига до съществени затруднения при предоставянето на здравни услуги. Друг е въпросът, че бъдещите правителства трябва да решат въпроса с вечния недостиг на средства за здравеопазване. Бюджетът за здраве се увеличава всяка година. Качеството на здравеопазването си остава същото. Кражбите са поголовни. Държавни болници правят скъпи обществени поръчки, където материалите се доставят на завишени цени.

Проблемът няма да се разреши, докато или болниците не се приватизират или здравеопазването не се централизира. В първия случай е необходимо вместо една държавна здравна каса да има три частни каси. Никой монопол и никой държавен бизнес не е водил до добри резултати. 

- Да се ратифицират международни споразумения, чиято ратификация се изисква да стане в определен срок.

-  Да се отразят в законодателството директиви на ЕС, чийто срок изтича в следващите 4 месеца.

Други законодателни промени следва да се правят само ако има съгласие между трите партии и ако не се прибързва с обсъждането на законовите текстове.

По-добре да няма законови промени, отколкото да има калпави законови промени.

Какво трите партии не трябва да правят:

-  За текста за наказателната отговорност за всяване на паника сред населението във връзка с някоя банка - има нужда от такъв текст, но не и във вида, в който е предложен. Наказателната отговорност трябва да е само за умишлени, и при това много точно определени действия. В останалите случаи на посегателства върху доброто име на банките следва да се търси доста по-сериозна по размер, но само административно-наказателна отговорност. Няма по-лошо нещо за една държава от калпавото законодателство.

Работата, която ще свършат партиите, не ги поставя в един кюп

Поради простата причина, че няколко неотложни действия, които очевидно са в полза на българските граждани, няма как да определят политиката на дадена партия и да омаскарят лидерите й. Но несвършването на работата ще постави партиите и политиците в един кюп - този на безотговорните.
Владимир Каролев, икономист:

Здравната каса вечно ще е на червено - дефектен е моделът

През 2014 г. тя ще похарчи два пъти повече, отколкото през 2008 г., а здравните услуги не са станали 2 пъти по-добри

Юри Велев

24 часа  стр. 1,13  

CV

Роден на 31 юли 1961 г. във Варна.



Завършил УНСС през 1986 г. През 1993 г. се дипломира като магистър от университета на Алберта. Магистър от университета в Рединг, Англия.

Бил е старши консултант в KPMG Barents LLC, изпълнителен директор на инвестиционния фонд ЕСМ

В момента е управляващ партньор на Балканска консултантска компания

- Като икономист какво решение виждате по проблема с дефицита на здравната каса?

- Всяка година го има този дефицит и здравната каса и болниците са свикнали, че извън гласувания бюджет ще им дадат повече пари. Затова и няма стимули за спестявания. А причината за дефицитите е в дефектния модел.



- Кои са грешките на модела?

- Моделът на клиничните пътеки чисто икономически създава стимули на болниците да злоупотребяват с пътеките, да търсят пациенти по скъпите пътеки и понякога даже без да има нужда да хоспитализират пациенти, за да получат пари. А правилният подход е клиничните пътеки -както е по света -да не са за остойностяване на медицинска дейност, а да се опише какво трябва да се изпълни при една медицинска процедура. В едно телевизионно предаване наскоро например показаха как в болница в малък град има остойностена клинична пътека за пневмонии и поне половината от тези, които ходят в болница, се бяха оказали болни от пневмония. Този модел стимулира директорите на болници да ходят да лобират да им бъдат позволени колкото може повече клинични пътеки. И след това, като дойде някой болен, даже да има нужда от по-проста процедура, стимулът е да го запишат в клинична пътека, за да вземат пари от касата. Вторият проблем в здравеопазването е, че здравната каса е монопол и трябва да се създаде конкуренция. В най-добрата за България в икономическо отношение през този век 2008 г. Националната здравноосигурителна каса имаше 1,7 млрд. лв. бюджет. През 2013 г. е похарчила 2,74 млрд. лв., одобреният бюджет за тази година е 2,82 млрд. лв., а искат още 350 - 400 млн. лв. Тоест да изхарчат през 2014 г. 3,4 млрд. лв. което е два пъти повече от 2008 г. А натрупаната инфлация за периода е само 18%. Има фармацевтични компании, които лобират, за да могат да продават все по-скъпи лекарства. Докато има монопол, винаги ще бъде така. Ако мислим, че ще дойдат девет ангели в ръководството на здравната каса и проблемът ще се разреши, се лъжем. Нищо чудно, че последните 10-ина години парите за здравеопазване станаха двойно повече, а няма двойно по-висока инфлация, нито двойно по-добра услуга.



- Тоест казвате, че дори да се дадат сега парите за актуализация,това няма да реши проблема?

- Да, ще запушат дупката и догодина пак ще има дефицит на здравната каса. Докато не се създаде конкуренция на здравната каса и докато не се направи така, че да има много стриктен контрол за клиничните пътеки, нищо няма да се промени. А стриктен контрол става и когато има конкурентна здравна каса. Защото оттам ще кажат на болницата - извинявай, но искам лекар, който аз ще наема, да каже има ли нужда от тази или онази дейност, която сте направили. И това, че не работи добре частното здравно застраховане, и това, че ГЕРБ национализира милиард и половина лева от натрупани здравни осигуровки, много изкриви модела, защото правилният модел бе хората да спестяват повече по лични партиди, за да ги ползват, когато имат нужда от здравна помощ. Допълнително държавата трябва да не пречи на развитието на частно здравно застраховане, което също ще допринесе за увеличаване възможността на хората да получават качествена здравна услуга. При частното здравно застраховане наемат лекари, на които работата е точно това - да няма злоупотреби при предоставянето и ползването на здравни услуги. Както е в застраховането на колите. При животозастраховането и при вноски за пенсии в лични сметки има данъчна преференция от 10% за целите на данъчното облагане. Това го няма при частното здравно застраховане. Ако бъде въведено, ще бъде стимул за повече хора да си направят здравни застраховки, които биха им помогнали, когато имат проблем със здравето.



- Какъв може да е механизмът за намаляване на разходите за лекарства?

- Комисия определя какви лекарства като терапевтика трябва да има за лечение на съответния тип заболявания и казва -тези лекарства трябва да бъдат използвани, без да определя брандове. И бюджетът трябва да реинбурсира само най-евтиното генерично лекарство. Следва свободна конкуренция кой ще ги достави на най-ниска цена.



- Има ли според вас нужда от актуализация на държавния бюджет?

- Има икономическа теория за т.нар. морален риск, който се създава в случай, когато държавата спасява фирми, лица и институции от собствените им грешки с парите на данъкоплатците. И в здравеопазването, и в държавния бюджет го има този риск. Когато се излезе на дефицит, веднага излизат хора да говорят колко е лошо положението, как няма пари за това и онова и моментално политиците се поддават на този натиск и актуализират. А начинът да актуализират е един-единствен -ще се плаща от данъците на тези, които работят Сега или по-нататък. Като вземат нови заеми, те ще се връщат от бъдещи приходи от данъци.



- Как ще коментирате безпрецедентната случка - синдикати и работодатели излязоха с ултимативна декларация към политиците, а след това имаха срещи в парламента?

- Ако синдикати и работодатели накарат парламента да работи по-ефективно, докато му свърши мандатът след месец, това е положително.



- Не си ли противоречат поначало интересите на синдидкати и работодатели?

- Има противоречие в интересите, но не е задължително да са антиподи.



- Кога според вас може да започнат реформите в различни области, за които много пъти сте говорил?

- Не е вярно, че служебно правителство не може да започва реформи. Те не могат да бъдат гласувани поради липса на парламент, но такова правителство спокойно може да изготви реформаторското "меню" и да го предложи на следващия парламент.


500-грамово бебе се роди във Варна

Орлин Радев

24 часа  стр. 7  

В Специализираната варненска болница "Проф. д-р Димитър Стаматов" отглеждат от вчера 530-грамово бебе, съобщи управителят на здравното заведение д-р Радослав Минков.

Момиченцето е от Варна и за него се грижат неонатолозите от интензивното отделение за рискови новородени.

От началото на годината досега са родени 174 недоносени бебета, като успешно са отгледани 6 деца, родени с тегло под 1000 грама, допълни д-р Минков.

От началото на годината в болницата са проплакали 1227 бебета, което е със 120 деца повече от същия период на миналата година. Най-младата майка е 14-годишна, а най-възрастната -44-годишна, допълни управителят д-р Радослав Минков.


Ремонтът на бюджета на НЗОК - най-рано след седмица

Бавят парите за здраве

Обсъждали чиновниците сами да си плащат вноските

Труд  стр. 5  

Проектът за актуализацията на бюджета на здравната каса може да бъде внесен в парламента най-рано след седмица. Това стана ясно вчера, след като кабинетът не разгледа на заседанието си важното предложение, а здравният министър д-р Таня Андреева възложи допълнителна работа на НЗОК. Тя поиска касата да направи анализ как се е стигнало до преразхода по различните пера.

"Успоредно с това Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите работят по възможните източници за финансиране по този дефицит, какъвто и да бъде той", посочи д-р Андреева.

От Мф отказаха коментар по темата за "Труд".

"За да се даде на един сектор, трябва да се вземе от друго място. Това са сложни решения, тъй като финансовото и икономическото състояние, което заварихме, не беше много добро", допълни Андреева. Тя разказа, че преди повече от 2-3 седмици политическите партии, които наистина са заинтересовани от разрешаването на критичната ситуация - БСП и ДПС, обсъждали варианти дали би могло да има други законодателни промени, така че някои групи българи да започнат сами да плащат здравните си вноски - като държавните служители. И дали държавата да не покрива в цял размер, а не наполовина, осигуровката на децата. По-късно Андреева уточни, че говорела теоретично.

От Надзорния съвет на НЗОК казаха за "Труд", че ако в актуализация на бюджета не се предвидят средства за лекарствата за домашно лечение (очакваният преразход е от 96,5 млн. лв.), касата ще има пари за тях до 16 септември. След това безплатните и частично платени медикаменти ще изчезнат от аптеките. Причината - дистрибуторите няма да ги доставят, ако не е ясно кога ще получат парите си. "Много вероятно е да продадат тези лекарства чрез т.нар. паралелен износ, от който ще получат свежи пари", казаха още от надзоpa.

***

Идеи на д-р Бойко Пенков: Рестриктивни мерки за болниците били бламирани

Шефът на надзора на НЗОК д-р Бойко Пенков е предложил мерки за по-добра финансова дисциплина, но те са били бламирани от останалите членове, които не са от квотата на държавата, съобщи здравният министър д-р Таня Андреева. Сред идеите е била част от бюджетите на болниците да бъде преразпределена - месечно да получават по 104 млн. лв., а не по 120 млн. лв. Разликата трябвало да се отчита като надлимитна дейност, която не е ясно кога ще бъде покрита, казаха запознати.




Владимир Найденов, председател на Националната камара на търговците на едро с лекарства:

И държавата трябва да плаща пълни здравни вноски

Соня Спасова

Труд  стр. 1,26  



- Роден е през 1947 г. в Пазарджик.

- Завършил фармация.

- Председател на Националната браншова камара на търговците на едро с лекарства.

- Член на управителните съвети на Българската търговско-промишлена палата и на Стопанската камара.

- Член на тристранния съвет по здравеопазване.

- Член на Европейската програма по екология "Леонардо".

- Автор на 3 изобретения и 9 патента. Съавтор на книга за лечение на псориазис.

- Г-н Найденов, как може да се запуши огромната дупка, зейнала в здравната система?

- Трябва спешно да се направят две неща. Първо, държавата трябва да спре да плаща само наполовина здравни вноски за лицата, които тя осигурява -пенсионери, учащи, държавни служители. Как може в същото време работодателите да плащат пълни вноски за своите служители?

И второ - здравната каса трябва да се управлява от хората, а не от държавата. Когато се създаде НЗОК, имаше общо събрание на здравноосигурените лица. Първо бяха 60 души, после спаднаха наполовина, но все пак упражняваха контрол върху използването на парите на касата, както и върху начина на сключване на рамковия договор.

Според наши изчисления на година около 150 млн. лв. от парите за здраве потъват Бог знае къде. Правите си изследвания, после отивате в болницата, където, за да ви приемат, пак ви правят същите изследвания. За всичко това се плаща. Още повече че, като отидете в лечебното заведение, всичко започва, сякаш току-що са ви намерили пред входа и не знаят нищо за миналите ви заболявания.

Има и много голямо количество фиктивно лечение на болните. Приемат ви в болница и ви дават да подпишете 6-7 документа. Вие подписвате и после се оказва, че ви е "правена" операция, без изобщо да имате нужда от нея.

- Докога ще продължава това?

- Направиха се няколко информационни системи, които не комуникират една с друга. За тях са похарчени над 100 млн. евро. Няма го електронното досие, което съдържа цялата информация за човека и болестите му от раждането му до този момент.

Има единна система, предложена и патентована от нас още през 2006 г. И когато ви приемат в болница, да кажем, с кардиологичен проблем, а д-р Петров може и да не е най-голямото светило в областта, но има връзка чрез системата с водещите специалисти както у нас, така и в Европа. И под тяхна диктовка се ръководи операцията ви.

Когато се въведе единната информационна здравна система и влизате в болницата със заболяване на ушите, няма да ви изписват лекарства за сърце и да лежите без нужда в болницата. Бил съм в Канада например. Там отивате при лекар, издава ви електронна рецепта. Когато отидете в аптеката, вкарват информацията в компютъра, че са ви дали съответното лекарство с намаление на цената и след 2 минути колегата фармацевт си получава парите за това лекарство от тамошната каса. И всичко е ясно. Освен това може да се види в досието дали лекарството наистина е за вас или за някой друг.



- С колко трябва да се намали ДДС за лекарствата у нас?

- ДДС трябва да бъде 0 процента. Тогава 20% процента върху 900 млн. лв. за лекарствени продукти, които сега се отделят за здравната система, пак ще се влагат в нея, а няма да се прибират от държавата обратно.

Всеки здравен министър, като дойде, започва да се упражнява на тема лекарства: Ще намалим цените на медикаментите. Ама как да стане, като аз го внасям за 3 лв., но държавата ми слага 20% ДДС и той става 3,60 лв.

Как да се намали цената, след като не се прави оценка на въздействието.



- Каква надценка се слага най-често от доставчиците на медикаменти?

- В света маржът от производител до краен потребител е 40 до 60% върху цената на лекарството. В България в аптеката се слага 20% над цената, а при нас, доставчиците, средната надценка е от 6% и така става общо 26%, без да се отчитат необходимо присъщите разходи за дейността.

Но освен това не е без значение и кога ще ти платят лекарствата, които доставяш на лечебните заведения. Дали ще е след 3 месеца, след 6 месеца или след година. В момента само нашата фирма "Цито" води няколко дела срещу болници за неплатени, но доставени медикаменти.

- Но все пак се изнасят скъпи лекарства в чужбина...

- Аз участвам в обществена поръчка. В нея се казва, че трябва да осигуря до 10 000 опаковки аналгин. Но аз не мога да внеса 2000 или 3000 опаковки, а внасям всичките 10 000. Обаче държавата ми заплаща едва 2000 опаковки. И то след 60 дни по закон, макар че има и неизплатени средства от година, година и половина. Какво да правя с останалите 8000 опаковки? Да ги пия аз ли? Държавата не носи отговорност, че не е изпълнена крайната бройка. Така всъщност ние изнасяме излишъка, който не можем да продадем тук.

Освен това, ако има нова обществена поръчка, тези задължения на държавата (здравното заведение) не се отчитат, а участваш на общо основание в новия търг с нови финансови ангажименти.

- Какво се случва на пазара на търговците на лекарства у нас през последните години? Има ли преразпределение?

- През 1996 г. създадохме Националната браншова камара на търговците на едро. Започнахме с 49 фирми. В момента са 23, като на път са да останат и 19. Основният проблем е в нелоялната конкуренция, както и в отношението на държавата, респективно здравното министерство, към нас. Нелоялната конкуренция екзалтира извън границите на допустимото, бяха използвани лостове и лобита на високи нива в държавата за разчистване на територия и изземване на пазарни дялове. Това доведе до фалити на основни фирми доставчици на лекарства през последните 10 г. От пазара изчезнаха големи фирми като "Калиман", "Магинед", "Санита", "Вавилон", "фармаекспрес", "Глобъл медикал" и др. В същото време нали разбирате, че не е без значение дали ще са 5 фирми на пазара или 25? Във втория случай не може да се създаде договор за картел и те да диктуват условията. Защото, ако няма голям избор, какво да направят аптеките и здравните заведения - купуват от тях. И всичко това се отразява на джоба на гражданина. Никой не оценява, че токът се увеличава, горивата, издръжката, данъците също се увеличават. Как да се намаляват цените на лекарствата? Това противоречи на всякакви финансово-икономически закони.



- Очаквате ли промени в пазара на лекарства у нас, възможно ли е да се появят нови фирми тук?

- Откакто е създаден законът за лекарствата, има над 45 поправки в зависимост от лобитата, които влизат в парламента. Но няма нито една оценка на въздействието на тези промени.

В България вече сме към 7 милиона души. Няма как да се сравняваме с Германия, където има около 80 милиона души, нито седна Русия или Украйна по потребление. Ако другите са кораб, ние сме една спасителна лодка в океана. Наистина има застаряване на населението, но тези хора нямат икономическата способност да си купуват лекарства.

Наскоро бях в една болница, ставаше дума за пациент, за когото трябваше да се осигури по-голяма сума за лекарства и той каза - нямам възможност, режете ми крака. Много от фирмите се отказаха от българския пазар и не внасят вече лекарства тук, защото той е малък и нямат икономическа потребност да работят за него.


ВАС реши: Фирма "Магинед" не е дължала ДДС

Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница