08 декември 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата25.06.2017
Размер0.64 Mb.
#24360
  1   2   3   4
08 декември 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Социалистите дават Цветанов на прокурор заради СРС от Г. Оряховица
БСП ще даде вицепре­миера Цветан Цветанов на прокуратурата за незакон­но огласяване на данни от специални разузнавателни средства (СРС). Става дума за подслушваните лекари от Горна Оряховица. Цвета­нов прочете безпрецедент­но техните разговори за мъртвото бебе от парламен­тарната трибуна.

Соцлидерът Сергей Станишев и бившият МВР шеф Михаил Миков нарекоха „абсурд" оправданието на вицепремиера, че СРС били декласифицирани. Миков се позова на Закона за СРС, според който резултатите от подслушване и проследя­ване не могат да се използ­ват за друго, освен за цели­те на разследването. В На­казателния кодекс има текстове, криминализиращи обратното. Според чл. 145 (а) от НК, който използ­ва информация, придобита чрез СРС извън предназна­чението й, се наказва с до 3 г. затвор. За длъжностни ли­ца, злоупотребили с такава информация, наказанието е от 1 до 5 г. затвор и 5000 лв. глоба, уточни Миков.

„Общата еуфория по слу­чая отклони основния въпрос - в правова държава ли живеем", отсече бившият МВР шеф. Според него че­тенето на СРС нарушава ос­новен конституционен принцип - тайната на корес­понденцията. Създаденият от Цветанов прецедент от­варял вратите да се използ­ват всякакви данни за поли­тически цели. Миков сравни случващото се с лекарските процеси от 1953 г. в Русия -разликата била, че тогава не ползвали СРС, а изтръг­нати самопризнания.

В същото време апела­тивната прокуратура в Тър­ново разпореди вчера слу­жебна проверка срещу об­винители, които оневинили ръководството на болница­та в Горна Оряховица за по­харчени 2,5 млн. лв. без от­чет. Апелативната инстан­ция се самосезира от публи­кация в „Труд". Ще бъдат из­искани постановленията на Районната прокуратура в

Горна Оряховица и на Окръжна прокуратура в старата столица, за да се види с

какви мотиви са прекратили разследването.

,Аз лично не мога да се ангажирам с тази проверка, защото съм от Горна Оряхо­вица. Ще разговарям с коле­гите Борис Миновски и Стоян Вараджаков да пред­приемат действия", заяви шефката на Апелативната прокуратура Аня Димова, финансовите злоупотреби били засечени при ревизия преди 2 г. Според ревизион­ния акт за 2007 г. от горноо­ряховската болница са из­харчени 2 521 838 лв. без стриктен отчет. За част от разходите липсвали факту­ри и договори, а някои от изразходените за 1 864 846 лв. материали били купува­ни без процедура по Закона за обществените поръчки. Пак вчера стана ясно, че викат независим лекар от друг град, който да прегледа родилката Боряна. Тя и ба­ща й били разпитани по­вторно в понеделник. Дело­то вече има двама наблюда­ващи прокурори - Румяна Ирманова и Светослав Кал­чев. „Събирането на доказа­телства никога не ни е за­труднявало досега толкова, колкото по това дело", приз­на Ирманова. Тя отрече по­явилата се информация, че в сряда ще повдигне обвине­ния на докторите Миролюб Кожухаров, Стефан Лаза­ров и Димитър Сотиров. А колегата й обяви, че засега няма намерение да слуша СРС в аудиовариант. За то­ва настояват лекарите, кои­то твърдят, че думите им в прочетената- от Цветанов справка са извадени от контекста.
Лекари: Алвеолите не са отворени, може въобще да не е лишало

Алвеолите в телцето на бебето (б.р. -окончания в белия дроб, участващи в дишането) не са отво­рени, което означава, че най-вероятно то въобще не е дишало. Това са предварителните изводи от медицинската експер­тиза за случая в Горна Оряховица, съобщиха вчера за „Труд" лекари, запознати с разследването. Те добавиха (б.р. -както писахме във вче­рашния брой), че има частично раздуване на еди­ния дроб на плода. Което означава, че докторите са извършвали реанимационни действия.

Запознати по случая подчертаха, че съдебно­медицинската експерти­за е почти готова. Едва ли не оставало да се постав­ят само подписите на из­готвилите я. Но преди пу­бличното й оповестяване не може да се правят ка­тегорични заключения и крайни изводи.


Набират средства за клиника по нефрология
Дарителската кампания на Райфайзенбанк „Избе­ри, за да помогнеш" про­дължава с инициатива в подкрепа на Клиниката по нефрология в ИСУЛ. Тя е основно звено за диагнос­тика и лечение на най-теж­ките и сложни бъбречни за­болявания и е известна с постиженията си в лече­нието и диагностиката на всички бъбречни заболя­вания. Клиниката има нуж­да от нова апаратура за плазмафереза, тъй като тази, която се използва сега, е морално остаряла и е на повече от 20 години. Все повече бъбречни заболявания се диагностицират при млади хора, като над 50% от пациентите са на възраст до 40 години. Допълнителна информация за всички проекти, включени в тазгодишната .кампания, може да бъде намерена на интернет страницата

www.izberi.rbb.bg




Семеен конфликт тресе ВУЗ
Анета Петкова, Диана Тенчева
Ректорът на Медицинския университет проф. Ваньо Митев пробутвал съпругата си доц. Любка Митева за шеф на Катедрата по кожни болести в подчинения му вуз. Този факт разтърсва от няколко дни висшето училище. “Тя е единствената, която си е подала документите досега за поста. Кой друг ще посмее да се изправи срещу жената на шефа?!”, коментираха доктори от университета.

Митева потвърди пред “Труд”, че е мераклийка за мястото. “Не виждам нищо нередно. Ако има конфликт на интереси, половината от асистентите в МУ трябва да бъдат премахнати, тъй като родителите им работят в него”, коментира доц. Митева. И веднага даде пример с д-р Емил Илиев, чиято майка дълги години се трудила в клиниката. “И му беше шеф. Същото искам да кажа и за проф. Николай Цанков, който помогна и гласува съпругата му Жана Казанджиева да стане доцентка. Да продължавам ли?”, ядоса се Митева. Но не уточни, че по това време проф. Цанков не е бил шеф на комисия във ВАК и не може да титулува Казанджиева.

Изборът на Митева е насрочен за утре. “Консултирайте се с адвокат дали имам право да кандидатствам”, посъветва тя “Труд”.

Внушението, че не друг, а доц. Митева трябва да заеме поста, започнало преди 20 дни, когато лично съпругът й изведнъж се появил в Клиниката по кожни болести. “Той демонстрира мощ, за да покаже за кого трябва да гласуваме”, казаха лекари, пожелали анонимност.

“Няма такова нещо! Хората от клиниката ме поканиха. Ама как може да говорите такива неща, това е безпринципна атака”, коментира ректорът Митев. И добави: “Съпругата ми няма ли право на развитие? Няма ли право да стане професор, защото аз съм шеф или трябва да напусне?” “Ректорът ни да не бърка нещата - научното израстване е съвсем различно от това в администрацията, чийто първи шеф е той”, контрираха лекари от университета.

Проф. Митев обясни, че ако Катедреният съвет гласува със “за” за Митева, тя трябва да бъде утвърдена и от Факултетния съвет. “Ако не я харесват работещите в катедрата, да не гласуват тогава за нея”, завърши Митев.

Само ректорът носи отговорност по Закона за конфликт на интереси. Ако съпругата му бъде избрана за шеф на катедра, а проф. Митев решава въпроси, свързани с това звено, ще трябва всеки път да доказва, че няма конфликт на интереси, съобщиха юристи от образователното министерство. Според тях въпросът е не толкова правен, колкото морален.


ИЗМЕРИЛИ ГО НА 6200 МОМЧЕТА

9,5 см в гащите на българина

БГ пенисът в златната среда, на село са по-големи
Средният размер на пениса на българина е 9,5 см, което е златната среда според световния стандарт от 10 см. Това показва проучване на ме­дицинския цен­тър „Синай" в Лос Анджелис, в което били включе­ни 6200 здрави български момчета. Резултатите от него били съпоставени с подобно изследване у нас от 1970 г. На доб­роволците и в двата проекта били измерени височината, теглото, размерът на тестисите и дължината и дебелината на пенисите.

Резултати

Изследователите отк­рили, че тестисите на момчетата не се увелича­ват значително, преди да настъпи пубертетът. При пениса обаче било обрат­ното - той растял посте­пенно от раждането до сексуалното съзряване. При повечето започвал от дължина от 5 см и дос­тигал до среден размер от 9,5 см до навършването на 19 г.

Според резултатите пенисът и тестисите растели най-бързо между 12 и 16 години, когато е и най-бързото израстване на височина и килограми при тях. Оказало се, че живеещите на село мом­чета в България имали по-дълги пениси от техните градски връстници, като разликата била около 0,4см.

Пубертет

В сравнение с поколе­нието от 1970 г. днешни­те момчета съзряват значително по-бързо, по­казало още проучване­то. Изследването отпре­ди няколко десетилетия на същата популация по­казва, че най-бързо сек­суално съзряват момче­тата между 13 и 16 годи­ни, обяснил ръководите­лят на проекта Фну Дипиндър пред „Ройтерс". Според днешното изс­ледване младежите навлизали в пубертета още на 11 г. Според уче­ните причините за това се дължат на гени, начин на хранене, околна сре­да и образование. Не се знае обаче какви ще са последиците от ранното съзряване.




Условна присъда за зъболекар педофил
ЕЛИ КРУМОВА

С условна присъда се отърва 65-годишният стоматолог Георги Дивчев, който опипвал и го­ворел мръсотии на 11-го­дишно момиченце. Вчера районният съд в Пловдив го осъди на 2,8 години условна с 5-годишен изпитателен срок. Както "Телеграф" писа, 11-годишната Ваня и майка й Мариета Стойче­ва били пациентки на д-р Дивчев. Те ходели при зъ­болекаря в кабинета му в ДКЦ 5 в жк „Тракия". На 22 юни малката Ваня отишла доктора да й сме­ни лекарство в зъбчето. Вместо да го направи, той почерпил детето с бонбо­ни и казал, че като стане на 15, щял да я направи своя любовница и щял да

й дава пари. Момиченце­то приело думите му на шега и след два дни отишло отново на прег­лед. Тогава докторът зак­лючил вратата на кабине­та си и започнал да опип­ва и да говори мръсотии на детето. Старецът прегръщал момиченцето, дишайки учестено и мач­кал дупето й, стана ясно вчера в съдебната зала. Когато се върнала у до­ма, малката се оплакала на майка си. Стойчева алармирала полицията и купила две сим карти за телефон. Дала едната на детето, а другата остави­ла в себе си. Така при следващия „преглед" майката и един полицай слушали в коридора изв­ращенията на д-р Див­чев. Минути след това стоматологът е закопчан.


Пострадали от лекарите майки правят комитет
ИВАН ПЪРВАНОВ

Пострадалите от гор­нооряховските гинеко­лози и педиатри майки се обединяват в иници­ативен граждански ко­митет, съобщи за „Те­леграф" една от инициаторките Стела Пет­кова от Велико Търно­во.

„От това, което чета по вестниците и гледам по телевизиите през пос­ледните дни, виждам, че лекарите от Горна Оряховица говорят мно­го неистини и се опитват да заблуждават общес­твото. Затова на мен и на мои приятелки ни хрумна да направим един подобен комитет. Целта ни е да съберем и обединим колкото може повече пострадали от гинеколозите в Горна Оряховица жени, които да разкажат своите ис­тории. Защото през пос­ледната седмица непре­къснато се обяснява колко образцово е гор­нооряховското отделе­ние и как всички жени вкупом раждали там. А истината е съвсем дру­га", обяснява жената.

Според Стела Петкова големият брой ражда­ния в болницата в же­лезничарския град била за сметка на качеството.




"Презерватирай се" нарушава правилата за етична реклама
Зорница Стоилова

Сдруженията на рекламодателите, рекламните агенции и радио- и телевизионните оператори смятат рекламата "Презерватирай се" от антиспин кампанията на Министерството на здравеопазването за несъобразена с етичните стандарти в бранша.

След подадена жалба Националният съвет по саморегулация (НСС), в който влизат Българската асоциация на рекламодателите (БАР), Асоциацията на рекламните агенции (АРА) и Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО), излезе с решение, че клипът не отговаря на националните правила за отговорна комуникация, и препоръча на министерството да го преработи в 5-дневен срок или да спре излъчването му.

Ако това не се случи, съветът ще използва правомощията си по Закона за радиото и телевизията и ще изиска от телевизиите и радиата да спрат рекламата, обясни пред "Дневник" председателят на етичната комисия към НСС Гриша Камбуров.

Видеото, което предизвика гневни реакции в социалните мрежи с послания от типа: "Знаете ли откъде ви влизам? През парадния вход и през задния двор, през свирката", се оказа дело на "Фен ТВ", а ръководител на творческия екип е Камен Воденичаров. Клипът струва 11 хил. лв.

В мотивите към решението на НСС се казва, че "Презерватирай се" противоречи на етичните правила да бъде "изготвена с чувство за отговорност към потребителя и обществото". Както и че нарушава добрите нрави и общественото доверие в рекламата.

"За съжаление използването на неподходяща лексика и жаргонен език са недопустими за кампания, чиято тема са животът, смъртта, щастието и нещастието на много хора", пише в решението на съвета. Камбуров каза, че все още не са получили становище по казуса от Министерството на здравеопазването. По думите му представители на ведомството са били поканени на заседанието на етичната комисия, но не са се отзовали.


Иван Костов, съпреседател на „Синята коалиция”и лидер на ДСБ: Правителството подписа празен лист за АЕЦ "Белене"
За 14 часа и половина и въпреки упреците за противоконституционни текстове в края на миналата седмица депутатите на ГЕРБ, подкрепени от "Атака", приеха бюджет 2011. За разлика от миналата година "Синята коалиция", която доскоро подкрепяше управляващите, сега разкритикува основни положения в бюджета и оспори ключови решения на правителството. По темата разговаряме със съпредседателя на "Синята коалиция" и лидер на ДСБ Иван Костов, който преди ден поиска и оставките на няколко министри.

ГЕРБ създава недоверие в цели професии, това е тоталитарен маниер

Сребърният фонд може да носи средства при добро управление, но не и в български проекти

Бюджет 2011 беше приет в нарушение на законите

Г-н Костов, каква е оценката ви за бюджет 2011, който е факт от края на миналата седмица?

- Консолидираният бюджет 2011 беше приет в нарушение на законите. Прехвърлянето на резерва на здравната каса във фискалния резерв е в нарушение на няколко закона, трансферът от здравната каса към Министерството на здравеопазването - също.

От друга гледна точка има подценени приходи - с 600 млн. лв. от ДДС и с 300 млн. лв. с акциз. Това най-вероятно ще се види по време на изпълнението на бюджета, освен ако брутният вътрешен продукт не се окаже по-нисък. А има такава опасност. Знаем, че правителството предвиждаше още тази година да излезем от кризата, но очевидно това няма да се случи, а 3.6-процентният растеж за следващата година е надценена прогноза спрямо тази на Европейската комисия.

В този смисъл е възможно базата, върху която е построен бюджет 2011, да е надценена в прогнозите на правителството. Тогава и нашите прогнози, че заложените приходи са подценени с 900 млн. лв., също ще се променят и ще очакваме те да са много по-малки.

Бюджетът става жертва на опит за оптимистични послания към икономическите агенти и домакинствата, които според мен в края на тази година ще угаснат. Тази година няма да има тринадесета заплата, коледни добавки и бонуси, защото няма откъде да се вземат, не е сигурно дали ще се изпълнят приходите за 2010 година.

Без активна антикризисна политика няма как да излезем от кризата, особено в ситуацията на страна с валутен борд, която има толкова много ограничения по отношение на банковата, лихвената и валутната политика. Ако стъпим на прогнозите на правителството, ние сме прави в критиките си, че би трябвало да има повече приходи.

Ако обаче гледаме склонността на всяко правителство да харчи пари преди избори, има риск от прекомерен дефицит. В този смисъл може да се окаже, както ние за съжаление се опасяваме, че бюджетът е изправен пред риск от прекомерен дефицит за трета поредна година. Това ще е много лоша новина за България, защото доверието ще рухне допълнително.

Говорите за необходимостта да се води активна антикризисна политика, какво пропуска да направи правителството?

- Пропуска се политиката на Дейвид Камерън. Тя не се осланя на ниски лихви и големи държавни разходи, а напротив - базира се на икономии, преструктуриране на държавния и публичен сектор, без да загуби способността си да произвежда онези услуги за хората, заради които съществува.
Но това се прави с по-малко хора, с повече усилия и с по-висока производителност, с по-високи технологии. Не е лесно, но така правят реформаторските правителства в Европа.

Но там това става след период и на фискална, и на монетарна експанзия. Тук пропуснахме ли тази възможност и доколкото има място за такива действия, след като България също излезе на големи дефицити и то в две поредни години?

- Първо, ние не можем въобще да правим монетарна експанзия. Фискалната експанзия предвид необходимостта да гарантираме валутния борд пак не може да бъде в тези размери, в които американското правителство го прави, както го направи и правителството на Гордън Браун.

Двуцифрен дефицит би бил пагубен за валутния борд. Правителството направи грешката да не стори това, което му е по силите, в рамките на съществуващите ограничения. Ако допуснем трета година на прекомерен дефицит, направо ще има санкции.

Може ли да се спре прехвърлянето на средствата от резерва на здравната каса към фискалния резерв през Конституционния съд?

- Да, и би трябвало.

А вие ще поемете ли тази инициатива, или ще оставите на опозицията да атакува спорните текстове?

- Това ще го обсъдим на заседание на парламентарната ни група утре (бел.ред., разговорът се води в понеделник). От извънредни заседания на парламента ние сме хвърлени в едно безредие и все още не можем да обсъдим този въпрос.

Какви ще са вредите, ако все пак резервът се прехвърли?

- Вреди няма да има. Просто ще има една част във фискалния резерв, която и сега формира неговия размер, но тя в момента е неприкосновена и може да се ползва само за здравни цели. Нека не забравяме, че няма здравна реформа.

Ако тя се проведе, ще са необходими значителни средства за създаване на нови структури или за други разходи. Няма лошо тези средства да останат в здравната каса, но да са като Сребърния фонд и да се знае, че не може да се ползват за всичко.

По отношение на натрупванията в Сребърния фонд също има апетити да се махне статутът им на резервирани пари?

- Това, което трябва да се направи, е внимателно да се обмислят всички алтернативи за инвестиране на тези средства. Те не трябва да се инвестират в български проекти, тъй като не трябва да споделят суверенния риск на българската икономика.

Те трябва да се опрат на сравнително най-ниския риск, например в държави с много по-висок кредитен рейтинг или например да носят, да кажем, едни 5.5% доходност. Ирландия ще плаща тази доходност, ако европейският проект за финансирането й стане факт. Тогава защо да не се вземат тези 5%, все пак се гарантират от Европейската централна банка? Трябва да има по-голяма свобода за управление на тези пари и за постигане на по-голяма доходност.

Сега те не носят нищо и като не носят, се появява желанието да ги похарчим, вместо да плащаме лихви от бюджета. Само че те могат да носят пари при добро управление.

Как гледате на големите емисии ДЦК на вътрешния пазар?

- В крайна сметка те не са добро средство. Правителството трябва да тегли емисии от международните пазари, там трябва да излиза периодично, за да се измерва рискът по българските книжа. Това не става на вътрешния пазар.

Експертизата на международните пазари е по-висока, а емисиите тук стесняват възможностите на бизнеса да тегли кредити. На международния пазар има достатъчно субекти с пари и фондове и би трябвало там да се измерва рискът за България и доходността по книжата.

Има коментари, че така правителството задържа капиталите на банките, като им предлага инвестиции с добра доходност и парите остават в България по този начин?

- Това е много битово решение. Тези въпроси обикновено се решават по друг начин. Банките си посрещат целия риск по даване на кредити. Те трябва да раздвижат портфейлите си, да ги влагат в активни операции, а правителството да излезе на международните пазари и там да се премери суверенният ни риск.

Аз противно на останалите считам, че ако правителството излезе с добре управлявана емисия, ще убеди пазарите и ще покаже, че рискът в България е нисък и ще привлече чуждестранни инвестиции. Вярно е, че ако не се справи с тази задача, ще постигне обратен ефект, но ако се постъпи разумно, няма пречки и за българските банки да купят тази емисия.

Липсва ли дебат за "здравословния размер на фискалния резерв", под който той не трябва да пада, за да се запази доверието в държавата? Има ли такава оценка, не трябва ли тя да стане известна?

- Такъв дебат за съжаление не се е водил никога у нас. Където се е водил, обикновено е приключван от управляващите съобразно техния интерес. Никога не се е стигало до определяне на обективни параметри, въпреки че нужният резерв на страната се обвързва с прогнозния размер на вноса за 3 или 6 месеца.

Това, което почти навсякъде се прави, е да се ограничават прекомерните дефицити със закон. Не трябва да се дърпа дяволът за опашката и да не се провокира финансово напрежение.

В края на 2008 г., когато кризата започна да се проявява и в България, вие призовахте в бюджет 2009 да се заложи дефицит и държавата да поеме част от тежестта...

- Да, но за разумен дефицит. А той не бе управляван, дойде неочаквано и затова през следващите две години се приемаха закони за бюджета, които доведоха до прекомерен дефицит. Този дефицит е неуправляем, а аз исках да управляваме процеса.

След едногодишно затихване правителството отново постави приемането на страната в механизма ERM2 (чакалнята за еврозоната) като цел. Трябва ли това да е сред приоритетите, какви грешки не трябва да се повтарят този път?

- Аз подкрепих тази идея, когато беше лансирана. Тогава изглеждаше реалистично. Сега няма да се включа. Считам, че контекстът и предпоставките са различни.

Кое е най-належащото?

- Да се извърши реформа в МВР, в здравеопазването, в образованието, в културната сфера. Хората се настройват едни срещу други, като делението е по професии. Не можеш да лекуваш човек, ако той не ти се довери. Това, което ГЕРБ прави - да създава недоверие в цели професии, е тоталитарен маниер. Трябва да се направят реформи, защото иначе всички доктори, всички учители и професори стават виновни, а няма как това да е вярно.

Искате оставки на министри, критикувате депутати, но не и премиера. Ще втвърдите ли тона си и към него?

- Ето, казвам го. Така, както премиерът откри южната дъга на Околовръстното, така трябваше да отиде и сега, когато тя се наводни и задръсти навярно заради лошото изпълнение. Как може един дъжд да изкара от строя една магистрала? Защо не беше там?

Защо прати госпожа Фандъкова самичка с първия пожарникар на София да отговарят. Значи премиерът е по рязането на лентите, а когато дойде калта и водите? Грозно е да пратиш жена там. А къде е ресорният министър, къде е господин Плевнелиев? Той не се показва по телевизията да каже кога връзката с Кулата ще се възстанови, защото тя е жизненоважна за страната.

И в Костинброд има бедствие, и там е тежко, но пътят за Кулата е път на Европейския съюз. Къде ще минава този трафик? При друг подобен валеж може да загинат много хора. Това е една тясна клисура, където водата тече със страшна скорост.

Хайде, ще се изчисти южната дъга, но за другия проблем как може да излиза някакъв областен управител и да говори глупости, че за 10 дни ще се оправи? Нека говорим смислено, дори и самият проект за истински ремонт не може да се изготви за десет дни, бетонът не може да се втвърди. Къде е министър Плевнелиев? Това е хаос.

Но вие само давате пресконференции. Отказвате вот на недоверие, за да не ви свържат с БСП и ДПС. Не са ли нужни политически актове?

- Пресконференцията преди малко и това интервю сега са политически акт. Ние казахме - ако правителството в противовес на всички разумни основания продаде българските интереси и построи руска ядрена централа за износ на ток, при положение че нямаме нужда от нея, това ще прелее търпението на "Синята коалиция". Това ние не можем да толерираме по никакъв начин.

Как си обяснявате това, което се случи с АЕЦ "Белене" миналата седмица? Подведен ли беше премиерът, поддаде ли се или му липсваше някое качество?

- Подведен ли беше, поддаде ли се, продаде ли се, ще добавя аз... Не знам как може да се подписва бял лист. Там се казва, че НЕК инвестира всичко, което има, в "Белене" и оставя компанията, дяловете и управлението на руската страна.

Без да е ясно колко ще струва. Но сметката е много лесна - днес поставяме оценка 3 милиарда, утре 6 милиарда, след това 10 милиарда и делът на българското правителство става нищожен. А според законодателството, както го познавам, България трябва да има контрол над ядрените мощности на своята територия.

Вече има европейска директива, която изисква ядрените хранилища да се изграждат в държавите с централи, защото транспортирането на отпадъците за Русия например може да ги направи цел на терористи. Как ще се реши този въпрос, който ще касае ангажименти за стотици и дори хиляди години?




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница