11 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура



страница1/9
Дата23.07.2016
Размер1.25 Mb.
#2685
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
11 юни 2008 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА

Съдържание:


В. Труд 1

В. Труд 2

В. Дневник 14

В. Дневник 16

В. Монитор 20

В. Дума 24

В. Дума 24

В. Дума 25

В. Българска армия 31

В. Българска армия 32

В. Нощен труд 33

В. Нощен труд 33

В. Нощен труд 34

В. Нощен труд 34

В. Пари 34

В. Телеграф 44

В. Телеграф 44

В. Телеграф 45

В. Земя 49

В. Новинар 51

В.24 часа 57

В.24 часа 63

В. Сега 63

В.Стандарт 69

В.Стандарт 71





11.06.2008 г., с. 1
Отвлякоха милионер в Гърция, вардят и у нас
Гръцкият индустриалецо инвестиции у нас Георгиос Милонас бе отвлечен в Со­лун и службите за сигурност от двете страни на общата ни граница затегнаха пропускателния режим. Председателят

на Съюза на индустриалците в Северна Гърция бе похитен малко преди полунощ в понеделник. Милионерът е отвлечен за откуп, предполага полицията.




11.06.2008 г., с. 1 - 5
Президентът Георги Първанов пред „Труд”: Проверете армията за още афери
„Трябва да се направи пълна реви­зия на военното имущество, а не само на сделките с военни имоти. Нека ви­дим как е вървяло снабдяването на армията със стоки и услуги, как е реа­лизирана освободената военна тех­ника, оръжие и друго имущество. Ста­ва дума за милиони!"

Това казва в интервю за „Труд" президентът на републиката и главноко­мандващ на армията ни Георги Първа­нов. Той настоява обществото да знае дали тези милиони са реализирани по най-адекватния и юридически обос­нован начин, дали са били целесъоб­разни. Държавният глава очаква компетентните органи да направят „много сериозна проверка, за да не се допус­не да се хвърли петно върху Българ­ската армия". Първанов изрази под­крепа на усилията на новия министър Николай Цонев.

Президентът призна, че не е знаел за далаверите със заменки и имотни раз­продажби в системата на МО. „Дочувал съм неща, но от неофициална информа­ция за съжаление", заяви Първанов пред „Труд".

Военната служба „Сигур­ност", която би трябвало да сигнализира по вертикала за такива явления, не е на­правила това и не е подала данните към президентска­та институция.

Нещо повече, заради слуховете по време на управлението на НДСВ Първанов направил опит чрез своя началник-кабинет ген. Никола Колев да поиска информация от то­гавашния военен министър Николай Свинаров.

„Беше ми отговорено съ­всем формално, че всички сделки се реализират по законите в България. И аз опрях до тази стена. Надя­вам се сега да се стигне по-далеч", казва главноко­мандващият в интервюто си пред „Труд", което ще бъ­де публикувано в утрешния брой.


Портретна снимка на една колона – Георги Първанов


11.06.2008 г., с. 1
Снимка на две колони - Малката Гюлдениз вчера плачеше, докато работници съба­ряха незаконния й дом в пловдивската Аджисан махала. Ромските семейства, които вчера останаха без покрив над главите си, са били предупредени от общината да се изнесат още през февруари.


11.06.2008 г., с. 3
След всеки ремонт дупките поскъпват
Пак ще ремон­тират бул. „Брюксел" (виж стр. 4), съобщи вчера столич­ният кмет Бой­ко Борисов. Пътят, по кой­то минават всички чужден­ци, кацнали на летище София, е в ужасно съ­стояние.

И колкото по­вече го ремон­тират, толко­ва повече растат дупките. При последно­то кърпене в ямите потъна­ха 2,8 млн. лева. Да не стане та­ка, че сега да от­идат бадева 28 милиона?




11.06.2008 г., с. 4
Жена осъди ВиК за падане в шахта
Жена осъди ВиК и об­щина Смолян за това, че е паднала в шахта. Ин­цидентът станал на 19 август 2006 г.

Сега Тамара Гешева (39 г.) трябва да получи от фирмата и общината общо 24 000 лв. обезще­тение за нанесени неимуществени вреди, 500 лв. за проведеното след инцидента лечение и 2000 лв. разноски по де­лото. Апелативният съд в Пловдив е, потвърдил решението на окръжния съд в Смолян, с което ВиК и община Смолян са признати за виновни.




11.06.2008 г., с. 4
Почват ремонта на бул. „Брюксел"
Иво АНГЕЛОВ

Скоро общината ще обя­ви конкурс за цялостен ре­монт на бул. „Брюксел", който води към софийското летище, съобщи вчера сто­личният кмет Бойко Бори­сов. Предишното освежа­ване на трасето, което струваше на държавата 2,8 млн. лв., беше определено от кмета като „мърлява ра­бота, направена по безобразен начин". Новият ре­монт щял да продължи по­вече от 1 година.

Децата, които чакат за място в детски градини в столицата, са нараснали от 5000 на 9000 за последната година, съобщи още Борисов. Вчера той посети нова­та сграда към ОДЗ № 3 в столичния кв. „Хаджи Ди­митър". „С откриването на нови учебни заведения за най-малките ние не реша­ваме проблема, а го задъл­бочаваме. Това е, защото сградите са хубави и все по­вече родители искат да за­пишат децата си", пошегу­ва се Генерала.
Снимка на две колони - Кметът Бойко Борисов застана в редичката на момченцата в 3-то ОДЗ в кв. „Хаджи Димитър" вчера. Само седмица преди посещението му сградата бе надраскана от вандали, но вчера всичко беше почистено.


11.06.2008 г., с. 4
Слагат паметника на Аспарух до Партийния дом
Шоуменът Слави Трифо­нов и доскорошният му пър­ви сценарист Росен Петров се разделиха, но продъл­жават да работят заедно за изграждане на паметник на хан Аспарух в София.

Техният инициативен ко­митет „Мила родино" внесе предложение в Столична­та община монументът да бъде издигнат между бив­шия Партиен дом и Нацио­налната художествена га­лерия. Идеята ще бъде раз­гледана на сесия на общин­ския съвет в четвъртък.




11.06.2008 г., с. 5
Преброихме три шамара от Брюксел
Европейската комисия ни е изпратила три писма, с които иска обяснения за неизпълнени ангажименти по евродирективи, стана ясно на първото заседание на Съвета по европейски въпроси към Министерския съвет вчера.

Първо, Брюксел е пои­скал да докладваме каква част от тока у нас се произ­вежда от възобновяеми енергийни източници. От Министерството на иконо­миката обещаха да се отче­тат преди съдбовното засе­дание на Европейския съвет на 19-20 юни, когато се очаква да излезе критични­ят мониторингов доклад за страната ни.

Еврокомисията ни е пи­тала още защо сме намали­ли шест от защитените зо­ни за птиците по „Натура 2000". От екоминистерството обаче заявиха, че ще дадат научни доказа­телства, че това не е така.

Третият въпрос е за огра­ничаването само фарма­цевти да държат аптеки. Вече сме оправили това, отчете евроминистърката Гергана Гранчарова.




11.06.2008 г., с. 5
Над 2 млн. лв. сме платили за присъди в Страсбург от 2001 г. насам
Елена ЕНЧЕВА

От 2001-ва до май 2008 г. държавата, т. е. всички данъ­коплатци, сме платили 1,869 млн. лева по осъдителни ре­шения на Евросъда в Страс­бург, отчете вчера правосъдният министър Миглена Тачева. Отделно през 2007-2008 г. са дадени още 149 000 лв. по сключени споразуме­ния. 1835 са били висящите дела срещу България в края на 2007 г., а през 2008 г. вече са постъпили 67 нови жалби.

Данните бяха изнесени при представянето на кон­цепция как да преодолеем осъжданията в Страсбург, дело на работна група към правосъдното министерство. Присъдите са основно за липсата на справедлив про­цес в разумен срок, неефек­тивно право на защита, поли­цейско насилие, нарушено право на собственост. Голяма част от осъжданията са свързани и с дейността на магистрати.

„Където са лоши законите, трябва да ги оправим. Ако са некомпетентни магистрати­те - ще ги обучаваме. А кога­то са „прегрешили" заради друго - проверки на инспек­тората, търсене на дисципли­нарна отговорност и уволне­ние от системата", бе кратка-

та „рецепта" на Тачева за справяне с проблема. Тя се ангажира бързо да внесе концепцията за обсъждане в МС.

Документът, както „Труд" писа, предвижда нов статут на правителствените агенти -защитници на държавата в Страсбург, задължителна експертиза за съответствие на законопроектите с практиката на Евросъда, предва­рителна процедура за изпла­щане на обезщетения за на­рушени права. Предлага се и въвеждането на индивидуал­на жалба до КС. Конститу­ционният съдия Владислав Славов се обяви против жал­бата - щяла повече да навре­ди, отколкото да помогне. Трябва да се създаде обща непримиримост към наруше­нията на човешките права, защото съдебният контрол е постфактум, каза пък съдия­та Румен Нейков.




11.06.2008 г., с. 6 - 7
Бутнаха ромски къщи в Аджисан махала
Ваня ДРАГАНОВА

„Тази нощ ще спя при кмета Славчо Атанасов, утре - също. И ще стоя при него, докато не ми даде жилище!"

Така се закани вчера ра­но сутринта 30-годишната Виолета Бошева от плов­дивската Аджисан маха­ла, когато разбра, че оста­ва без дом. Незаконната къща, в която тя живее от 12 години, вчера беше съ­борена.

След лютите клетви Виолета размисли и реши да нощува под открито не­бе до руините на досегашната си къща заедно с две­те си деца и мъжа си.

Жилището на ромката не е единственото в Аджи­сан махала, което трябва да бъде съборено, за да може на това място да се изгради нова ВиК мрежа. За това общината е защи­тила

проект за над 306 000 евро

по програма ФАР, който трябва да бъде завършен до края на август.

Две ромски фамилии оби­таваха къща и три бараки,

изникнали незаконно на право по средата на улица­та. Още в средата на фе­вруари

ромите били предупредени

че трябва да напуснат не­законните постройки, за­щото ще бъдат бутнати.

Комшиите на Виолета първи бяха проумели, че този път отсрочка няма да има, и още миналата нощ напуснали къщата, взимай­ки си всяка тухла от нея.

За същото вчера настоя­ваше и другото четирич­ленно семейство.

Фамилията получи раз­решение до вечерта да си разруши къщата и да си прибере всичко по-ценно от строителния материал.

Няма пак да строим

незаконно, кълнеше се Виолета.

„Картотекирани сме и ще чакаме жилище от кметството", допълни же­ната. Все още обаче не е ясно дали ще го получат, защото събарянето на не­законно жилище не озна­чава обезщетение от об­щината.

Не е ясно и къде ще оти­дат останалите без дом роми, докато въпросът се уреди. В съседство е къща­та на свекъра на Виолета, която е построена законно и остава, но е само с една стая и в нея няма как да живеят всички.

В района има още неза­конни постройки, колко точно - и в общината не знаят. Засега не ги броят, защото бутат само в краен случай.

И в част от съседните къ­щи ромите са се успокоили засега, защото новият во­допровод не минава през тях. Но си знаят, че ще дой­де и техният ред.


Снимка на три колони - До снощи хората от Аджисан махала трябваше сами да доразрушат неза­конните постройки.
Снимка на две колони - Още през февруари от общината са предупредили ромите в

Аджисан махала, че незаконните постройки ще бъдат премахнати. Вчера те бяха бутнати.


Портретна снимка на една колона – Виолета Бошева


11.06.2008 г., с. 7
Полицаи почват работа в сграда до Виетнамските общежития
Захарна фабрика" настръхна след побой
Вангелина МИХАЙЛОВА Илина БИСЕРОВА

Жителите на столичния кв. „Захарна фабрика" и вчера бяха настръхнали едни сре­щу други. Напрежението ескалира, след като през нощта срещу неделя пред бл. 79 роми пребиха четири българчета. Според жертви­те ромите ги нападнали без причина, докато се прибира­ли от рожден ден. Мургавите пък твърдят, че до сблъсък се стигнало, след като младе­жите вандалствали край до­мовете им. Случаят се прове­рява от полицията. Задържа­ни няма.

„Положението в квартала е нетърпимо и ще предприе­мем мерки, за да спрем ромския терор. Ако не ги изсел­ят, ще организираме добро­волни отряди, ще блокираме квартала и ще обявим граж­данско неподчинение", кате­горичен бе Етиен Йовев от инициативния комитет. И по­сочи като виновник за побоя ром на име Николай.

„Посегнаха на децата ни. Ще се въоръжим и ще бра­ним домовете си", закани се и Елисавета Стоянова. Екип на „Труд" се срещна с две от пострадалите момчета - на 19 и 20 г. Те отказаха да си кажат имената и да бъдат снимани: „Страхуваме се, че ще посегнат и на близките ни", обясниха те.

„Не ни снимайте, че ще ни пребият. Как ще отидем до магазина", дърпаха се роми­те. Вчера те се бяха събрали да мислят какво да правят.

При тях бе и лидерът на „Евророма" Цветелин Кън­чев. „Те нямат вина, защото са ги нападнали, но хиляди пъти съм им казвал, че никой не може да бие друг. Има си полиция, където да се опла­чеш", каза Кънчев. И бе кате­горичен, че ако тръгнат да ги изселват, ще се жалват до всички евроинституции. Хо­рата му си плащали наемите. И Николай бе сред тях. Той отрече пред екипа ни да е бил момчетата. „Незаконно живеещите роми ще бъдат изведени от жилищата", ка­тегорична бе кметицата на район „Илинден" Румяна До­йчинова. Тя помоли за по­мощ вчера комисията по ред и сигурност към общинския съвет. „Трябва да се направи нещо, защото за 3 г. имаме четири жертви на насилие." В четвъртък общинският съвет в София пък ще даде на 3-то РПУ сграда до бившите Виетнамски общежития в друг населен с роми квартал „Красна поляна". Там ще ра­ботят полицаи.


Две снимки на две колони - Две от пребитите момчета се срещнаха вчера с екип на „Труд

но отказаха да се кажат имената и да покажат целите си лица


Снимка на три колони - Николай(вляво)е набеден за нападател на момчета­та, но отрича да ги е бил. До него е друг очевидец на инцидента - анонимен.



11.06.2008 г., с. 10
Жп станцията никога не е била част от Борисовата градина
Опашка от инвеститори за бившата гара „Пионер"
Близо 15 компании от строителния бранш вече са проявили интерес към предстоящия търг за гара „Пионер". Това съобщиха вчера от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което ще организира наддаване­то. Документацията за предстоящата сделка вече е готова, а обявата на търга се очаква да излезе до дни в два вестника.

Държавата планира да продаде терена, който е включен в активите на На­ционалната компания „Же­лезопътна инфраструкту­ра" (НКЖИ), на търг с на­чална цена от 115,3 млн. лв. Приходите ще отидат за модернизация на жп ли­нии.

Гара „Пионер" не може никога повече да функцио­нира като жп гара, заяви за „Труд" главният изпълните­лен директор на НКЖИ Ан­тон Гинев. Общият градоу­стройствен план на столи­цата разрешава на терена

на сегашната жп станция да се строи всичко - жилищ­ни сгради, офиси, търговски площи, уточни той. Според Гинев в публикуваната във вчерашния брой на „Труд" статия „Гара „Пионер" - на София" се съдържат обид­ни квалификации за жп слу­жителите в България, а из­несената информация не отговаря на истината.

Гарата никога не е била част от Борисовата гради­на. Документите за соб­ственост на терена на българските железници са от 10 април 1915 г, каза Ги­нев. Тогавашните ниви и пустеещи земи са отчужде­ни от частни собственици срещу обезщетение.

Държавната компания пък е пред приключване на преговорите си със столич­на община за размяна на терена на жп линията от га­ра Подуяне до гара „Пио­нер" срещу прехвърляне на собствеността на площад­чето с ротондата пред сто­личната Централна гapa.





11.06.2008 г., с. 10
Чакъров откри депо за отпадъци
Леонора ЛЕКОВА

Най-модерното регио­нално депо за битови отпадъци по Черно­морието бе открито вчера от министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров край Созопол.

Депото е с капацитет 1,3 млн. куб. м и ще обс­лужва 48 хиляди души от общините Созопол, При­морско и Царево. Срокът му на експлоатация е 22 години, но животът му мо­же да бъде удължен зна­чително, ако хората съби­рат разделно. Така коли­чеството на отпадъка мо­же да се намали до 45 про­цента, каза министър Ча­къров.

Той призова общините по Черноморието да бъ­дат по-активни в подаването на проекти по опера­тивна програма „Околна среда" за пречиствателни станции и депа за отпадъ­ци. От инвестициите в еко­логичната инфраструкту­ра зависи развитието на туризма, каза Чакъров.

До момента са подаде­ни проекти за 1 милиард лева за пречистване на

води като Южното Черно­морие бие Северното с 16 на 6. Депото в Созопол е изградено със средства от ИСПА.

По-късно вчера минис­тър Джевдет Чакъров на­прави първа копка на пре­чиствателна станция в бургаския комплекс „Ме­ден рудник", който също ще бъде изграден със средства по ИСПА.
Снимка на три колони – По вода...

Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров откри депото за отпадъци по всички правила на протокола.




11.06.2008 г., с. 10
...и шампанско

Снимка на три колони - Веригата хипермаркети за бяла, черна и офис техника „Технополис" ще има нов магазин в Силистра. Кметът на града Иво Андонов разби бутилка шампанско в кофата на багер и даде началото на строителството на големия магазин.




11.06.2008 г., с. 10
Гагаузов развъртя лопата в Попово
Антоанета МАРЧЕВА

С чисто нови кирки, върза­ни с червени панделки и здравец, удариха първа коп­ка на новия околовръстен път на Попово вчера минис­тър Асен Гагаузов и кметът д-р Людмил Веселинов.

Със символичния жест те положиха основите на строящото се 4-километрово трасе, което ще изведе транзитния трафик на тежките камиони от града.

Проектът се финансира от Министерството на регио­налното развитие, като се очаква да надхвърли 14 млн. лв.

„Омръзна ми по полити­чески или други лични при­чини да правим първи коп­ки, като преследваме из­борни резултати, а после те да тънат в забвение. Затова ние започнахме отрано строежа", обясни кметът Веселинов.

С церемонията стартира­ха проявите за празника на града, който се чества за 125-и път. Гагаузов каза, че фонд„Републиканска пътна инфраструктура" ще инве­стира над 400 млн. лв. в пъ­тища т.г. До 15-и този месец работна група към Минис­терския съвет трябвало да излезе с предложения как да се структурира работата му.


Снимка на три колони - Асен Гагузов обеща фонд „Републиканска пътна инфраструктура" да работи прозрачно и направи първа копка на пътна отсечка в град Попово.


11.06.2008 г., с. 11
Проверяват агенцията за агропарите
На 16 юни пристига одитна мисия на Евро­пейската комисия, която ще проверява акредитацията на Разплащател­ната агенция (РА), научи

„труд"-


По искане на Брюксел РА бе поставена в пе­риод на пробация зара­ди четири основни про­пуски, оценени в докла­да на одитиращата фир­ма „Грант Торнтон" със слаб (2).

Липса на достатъчен административен капа­цитет, пропуски в осче­товодяването, в плаща­нията и вътрешния одит бяха оценени от одитора с двойки. ЕК предупре­ди, че ако не се оправят пропуските, ще спре па­рите за земеделието.

От 16 до 20 юни ще бъдат гледани под лупа въпросите, свързани с лошите вземания и бор­бата с измамите и коруп­цията. Ще се проверява системата за информа­ционна сигурност. На място в регионалните офиси на РА ще се прави преглед на мерките по програмата за развитие на селските райони.


11.06.2008 г., с. 11
Снимка на три колони - „Зелени" активисти разпънаха вчера пред Министерството на икономиката и енергетиката транспарант срещу строежа на АЕЦ „Белене". „Не съм им обиден. Нормално е - „зелените" по света са срещу ядрената технология", заяви министър Петър Димитров.


11.06.2008 г., с. 11
100 млн. лв. за голф комплекс в Правец
Сто милиона лева ще бъ­дат инвестирани в проекта „Правец Голф & Спа клуб", който беше официално представен вчера. Ком­плексът се изгражда до Правец от фирмата „Тера тур сервиз" на Васил Зла­тев, баща на генералния директор на„Лукойл Бълга­рия" Валентин Златев.

Проектът за игрището е на компанията „Харадайн голф", реализирала над 200 терена по цял свят.

Комплексът ще включва още хотел с 240 стаи и апартамента. В спа центъ­рът ще има парна баня, билкова баня, кабина за аквамедитация, два басейна и други обекти. Отделно се строят вили и апартаменти, които ще се продават.


11.06.2008 г., с. 11
Продават сгради в Германия, строят в България
Австрийската компания за инвестиции в имоти „Шпаркасен имобилиен" смята да инвестира нови 200-300 млн. евро в Бълга­рия в идните 2-3 г. Друже­ството с основен акционер „Ерсте банк" е съсобстве­ник на мол „Сердика цен­тър", който се строи на бул. „Ситняково" в София.

От м.г. „Шпаркасен" за­почна преструктуриране на бизнеса си. Дружество­то изтъргува два обекта в Австрия и по един в Герма­ния и Чехия. „Готови сме при добри оферти да про­дадем до 15% от портфолиото си. С парите ще фи­нансираме проекти в Бъл­гария, Румъния, Сърбия и Украйна", заяви Фридрих Вахерниг, управляващ ди­ректор на „Шпаркасен". Три нови проекта в България обяви и австрийска­та компания „Иморент", 100% собственост на „Ер­сте банк". фирмата ще ин­вестира в две офис сгради -на бул. „Тодор Алексан­дров" и на ул. „Вашингтон", както и в луксозен жили­щен комплекс в„Симеоно­во". Трите проекта ще глът­нат близо 50 млн. евро.




11.06.2008 г., с. 14
Частният интерес в публичната власт
Проф. Георги ПЕТРОВ

Още в ста­дото на пре­ките пред­шественици на човека, приматите, се е формирала строга система на господство и подчинение, на върха на която стои пър­вият, „алфата". Своето по­ложение той завоюва и от­стоява в ожесточена бор­ба. Лидерът, „алфата" е с предимство при ползване­то на ограничените сред­ства за съществуване и при оплождането.

В човешките общности тези отношения се видоиз­менят. Но естествените инстинкти запазват своя­та първична и определяща поведението им роля - пря­ко чрез импулсивните им прояви и косвено - чрез це­ленасочената им дейност.

Потребностите на човека определят неговия интерес. Осъзнатите потреб­ности се проявяват като же­лания. Но не всяко желание е израз на реална потреб­ност. И не всяко поражда действия за неговото осъще­ствяване. Като правило же­ланията са по-разнообразни и многобройни от действи­телните потребности.

Естествената ограниче­ност на ресурсите винаги е представлявала предел за задоволяването на потреб­ностите. И за оцеляването. В борбата за достъп до дефи­цитните ресурси надмощие постигат по-силните, способ­ните и агресивните индивиди и общности. Но също и инди­видите с по-висока степен на социализация, изразена в склонността към сътрудни­чество и взаимопомощ.

Субектите на публичната власт още от нейното зара­ждане са я използвали за придобиване на повече ре­сурси и блага за задоволява­не на своите потребности и желания. Притежанието на по-големи ресурси е и фактор за завладяване на властта и изпълняване на нейните функции.

Рядкост са хората

които се стремят към властта и я прилагат не за материал­но облагодетелстване, а единствено за уважение, престиж и слава. Саморазрушаването и рухването на тоталитарната обществена система, основана на моно­полната държавна собстве­ност и абсолютната диктату­ра на партийната върхушка, беше неизбежно и неотвратимо. Неефективността на централизираното командно стопанство беше фактически

осъзната към средата на 60-те години на миналия век. То­гава България и други „со­циалистически" държави за­почнаха стопански (пазарни) реформи. Но управляващите съзряха в тях заплаха за своята власт и привилегии и ги изпразниха от съдържа­ние. Без да обявят провала им. Така се стигна до саморазрушаването на тоталитар­ната икономическа и полити­ческа система и рухването й през 1989-1990 година.

Наложителната смяна на държавната собственост с частна и на диктаторската власт с демокрация се извър­ши в България изцяло в инте­рес на новите управляващи чрез тоталното ограбване на гражданите и националното богатство.

Още в началото на прехо­да двете „социалистически" правителства на Луканов практически освободиха ор­ганите на реда и правосъдната система от отговорността за спазване на законите, за залавяне и наказване на на­рушителите.

Легалната приватизация беше забавена с почти Юг., през които публичните пред­приятия и банките бяха из­точвани и разграбвани от техните ръководства, със съучастието на управлява­щите. Неконтролираната ин­флация, достигнала през пе­риода 1991-1997 г. 13 000%, доведе до пълна обезценка на левовите спестявания на гражданите. Реалните за­плати и пенсии спаднаха до около 25% от нивото им в 1990 година. И още не са го достигнали.

Легалната приватизация се извърши основно през 1998-2002 г. чрез „преки пре­говори с потенциални купу­вачи", „работническо-мениджърски дружества" и уреде­ни за свои хора търгове. Как­то и чрез започналата по-рано „масова" („бонова") прива­тизация. Повечето пред­приятия и банки преминаха почти без заплащане в свързани с властта лица и в кри­минални („силови") групиров­ки.

Грубата корупция

отблъсна солидните външни инвеститори. България загу­би милиарди долари и евро особено от най-големите приватизационни сделки (БТК, Булбанк и други). След приключване на голя­мата приватизация минис­терски и общински ръково­дители се насочиха към про­дажби или „заменки" на на­миращи се в тяхно разпоре­ждане земи, сгради и други имоти. При нулева прозрач­ност и с огромни щети за държавата. Срещу скрити комисиони за разпоредителите с публичната собстве­ност. Хиляди са известните случаи на брутален грабеж. Но осъдени почти няма.

Приходите на консолиди­рания бюджет фактически достигнаха през последните години 44% от БВП и този процент се запазва и в бъде­ще. От тях 6,8% (около 3% от БВП) се блокират във фи­скалния резерв и се изваж­дат от стопанския оборот. Намалението наставките на корпоративния данък и на личния подоходен данък до 10%, както и на осигурител­ните вноски, беше напълно компенсирано от повишена­та събираемост. А също от нарасналите постъпления на ДДС и акцизите при по-високия растеж и ускорена­та инфлация. След като „го­лямата" и „малката" прива­тизация са вече към своя край, интересът на управля­ващите в България се свърз­ва основно с паричните по­тоци, вливащи се публични­те фондове и изтичащи от тях. Почти половината от брутния вътрешен продукт (който вече достига 60 млрд. лв.) минава два пъти през техните ръце - веднъж при събирането на приходите на консолидирания бюджет и втори път при разпределението и разходването им. Към тях се прибавят и ми­лиардните субсидии от еврофондовете.

Разпореждането с тези средства дава на хората в държавната администрация наистина огромна власт, влияние и възможност за обогатяване.

Другият основен източник за облагодетелстване е „търгуването с власт". Депу­тати и министри правят за­кони и нормативни актове в услуга на заинтересувани бизнес среди, които се от­благодаряват с финансова подкрепа за партиите и лич­ни подкупи. Но и последният служител, подпечатващ удостоверение или лиценз може да поиска, или мълчаливо да приеме някакво за­плащане за личното си бла­горазположение. Както от легалните и изрядни биз­несмени, така и от хора в сенчестия бизнес и органи­зираната престъпност.

Нищожни са възможностите

за разобличаване и наказ­ване на корумпираните по­литици и държавни служи­тели при съществуващото законодателство и при се­гашното състояние на правоохранителните органи. Масовата корупция в дър­жавната администрация спъва стопанската дейност и причинява огромни загуби на фирмите и гражданите. Тя отблъсква чуждите инве­ститори, които не са склонни да дават подкупи. Реална е заплахата да бъдат блоки­рани още милиарди евро от предприсъединителните и структурните фондове на ЕС. И да се забави растежът на икономиката и на благо­състоянието.

Това състояние на държа­вата е несъвместимо с член­ството в ЕС. То ще се проме­ни, за съжаление твърде късно и мъчително.
Снимка на три колони - София, ноември 1996 г. Стотици софиянци се тълпят пред банките в отчаян опит да спасят парите си от галопиращата инфлация. Напразно.


Каталог: press -> June 2008
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
June 2008 -> 6 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> 24 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> 5 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали съдържание: В. Труд 2 В. Труд 5
June 2008 -> 4 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> Съдържание: В. Пари 1 В. Пари 2 В. Телеграф 18


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница