19 май 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата26.10.2018
Размер408.25 Kb.
#100770
  1   2   3
19 май 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Защо, г-н премиер?
Винаги има интриги около кадрилите във високите етажи на Властта. Правителството на Бойко Борисов бе на път да прекъсне порочната практика на предшествениците си, които просто сменяха министри и държаха в неведение обществото защо са кадровите чистки. Да си спомним Румяна Желева, Божидар Нанев, Анна-Мария Борисова, Божидар Димитров. Те си тръгнаха по различни поводи, но това стана, общо взето, „на светло", без недомлъвки и конспирации.

Не е така с транспортния министър Александър Цветков. Зад личните" му мотиви прозират куп въпроси. Къде е сгафил? Ако не е, защо вицепремиерът и главен кадровик напоследък Симеон Дянков го отстрани?

А какви са причините за още куп други уволнения и назначения в сряда - направо ден за сватби и погребения?

Обществото има право да знае и очаква от вас истината, г-н премиер!



Пламен ЕНЧЕВ


Кабинетът предлага ордени за 11 културни дейци
Правителството предложи на президента Георги Първанов имената на единадесет дейци на културата, които да бъдат отличени с ордени.

Заради големите си заслуги в областта на изкуството и културата кабинетът иска поетът Петър Караангов и режисьорката Надежда Сейкова да бъдат предложени за орден „Стара планина" първа степен. Археологът Димитър Овчаров е предложен за същото отличие, но с втора степен. „Стара планина" първа степен ще бъде присъден и на д-р Генчо Начев за заслугите му в кардиохирургията и трансплантациите.

За удостояване с орден „Св. св. Кирил и Методий" огърлие са номинирани художникът и поет Георги Трифонов, певецът Васил Найденов и музикантът Иво Папазов-Ибряма. За награждаване с първа степен на ордена са предложени композиторът Димитър Симеонов, режисьорката на анимационни филми Зденка Дойчева и актьорът Иван Иванов. „Св. св. Кирил и Методий" втора степен ще получат основателката на първата в България читалищна детска музикална школа проф. Милена Куртева и балерината Маргарита Градечлиева.

Правителството предложи още на Народното събрание да одобри пенсии за особени заслуги към държавата за режисьора Рангел Вълчанов и диригентката Росица Баталова.




Поръчителят ще плаща аутопсията
Иво АНГЕЛОВ

Институцията, която поръчва съдебномедицинската експертиза, ще плаща на патолозите за извършената дейност. Това предвижда промяна в Закона за лечебните заведения, която беше съобщена от министъра на здравеопазването Стефан Константинов.

„Ще бъден въведен принципът „Който поръчва, той плаща". Ако полицията е поискала експертиза, МВР ще покрива разходите за извършването й. Прокуратурата и съдът също ще си плащат, ако са поръчали", коментира Константинов. Той обеща, че ще бъдат изплатени всички забавени суми към патолозите, а до два месеца МВР, здравното министерство и съдът ще изработят наредба, която да регламентира точно по какъв начин ще бъдат извършвани тези плащания. По негови думи той е получил пълно съдействие от МВР даването на сумите да започне веднага.

Константиновзаяви, че патолозите имат пълното право да протестират, но ги помоли за разбиране в случаи, които са с обществена значимост.

„Ангажирам се от следващата година специализантите по съдебна медицина да получават месечно по 4 минимални работни заплати", добави той.


Обещаха да ни платят, каза д-р Вилиам Докоб пред „Труд"

Съдебните лекари спират стачката
От сряда варненските съдебни лекари спряха стачката, която започнаха, защото МВР не им плащаше. Това стана след промяна в член 99 А от Закона за лечебните заведения, която повелява съдебната система да дава на патоанатомите възнаграждения. А в бюджета за 2011 г. пари за тях не били предвидени. Но вчера правителството намери все пак някакво решение на проблема, заяви д-р Вивиам Доков от катедрата „Съдебна медицина" във Варна.

-Д-р Доков, спирате стачката, защо? Вярвате ли, че правителството намери решение на вашия проблем?

- В Народното събрание здравната и правната парламентарна комисия проведоха консултации. В резултат на това ще бъде направено изменение в закона: Който назначава съдебномедицинската експертиза, той ще плаща, тоест МВР. Това ще стане факт, след като промяната мине през пленарна зала. Член 99 „а" от Закона за лечебните заведения ще бъде отменен, но в Закона за съдебната власт ще влезе друг, който изисква министърът на здравеопазването и министърът на правосъдието да изготвят заедно новата наредба.

В Закона за лечебните заведения пък ще има преходна разпоредба, в която се сочи кой дължи възнагражденията ни, докато е била в сила проблемната част от новия закон.

- В скоро време ще си получите хонорарите за огледи, които ви се полагат, така ли?

- Директорът на Областната дирекция на полицията комисар Димитър Димитров е получил писмо, в което му е разпоредено да преведе дължимите суми на вещите лица. От МВР вече са пристигнали пари и те поетапно ще се издължават към нас за миналата година, а след това и за тази година. Това се отнася за всички съдебни медици, които са близо 70 души у нас.

- За какви суми става въпрос?

- Във Варна са над 30 000 лева за тази година, две трети от които са за двете болници, в които работим - „Света Марина" и „Света Анна".

Средствата, които ще бъдат преведени за лечебните заведения, са нужни за консумативи, за материали, за поддръжка на базата, която е мизерна. И разбира се, за труда ни,

който не е безплатен. За миналата година МВР ни признава справките декларации, за парите, които ни дължи. Става въпрос за около 30-40 хиляди лева.




Оневиниха хирурзи
Светлана ВАСИЛЕВА

Софийската районна прокуратура оневини благоевградските хирурзи д-р Любен Кавра-ков и д-р Александър Сивиков. Миналата година през ноември хирурзите бяха арестувани по обвинение, че са издали фалшива диагноза на мъж от Благоевград, който съдел софийски полицаи за побой.

„Видно от заключението на петорната съдебномедицинска експертиза в конкретния случай е, че диагнозата „мозъчно сътресение" е поставена правилно и е закономерно отразена в историята на заболяването", посочва прокурор Каменова в постановлението, с което отказва да образува дело срещу уважаваните благоевградски хирурзи.

„Има известна справедливост с това, че се прекрати това безумно следствие, но решението не ни удовлетворява. Никой не ни се извини за обидата и унижението, които преживяхме в ареста. Но нали знаете, има една българска поговорка „Битият си е бит", продължението е известно. Така стана и с нас", заяви пред „Труд" д-р Александър Сивиков.




НЗОК се изплати на аптеките
Националната здравноосигурителна каса започна да се изплаща на аптеките вчера. Предвидените средства са 19 837 000 лв. за отчетен период от 16 до 31 март 2011 г. Парите са за отпускане на напълно или частично платени от Националната здравноосигурителна каса лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели.


Доц. д-р Станислав Христов, шеф на Съдебна медицина в Александаровска болница:
Недомислица в закона е причина за протестите
Ako здравното министерство не се оеше задействало, щяхме да се вдигнем на бунт и в София
ИВЕЛИНАДРАГНЕВА

- Г-н Христов, здравният министър Стефан Константинов обяви, че с промяна в Закона за лечебните заведения ще бъде записано съдебномедицинските експертизи да бъдат плащани от този, който ги е поръчал. Решава ли това проблема?

- Очаквахме го. Смятам, че в него има резон, но може би трябваше да се направи комисия и тези неща да се обсъдят, като се поиска и мнението на съдебните лекари.

- През последните дни няколко области в страната спряха да работят, защото нямат условия за това. Заради протеста във Варна три трупа чакаха с часове намесата на Съдебна медицина, за да се извършат аутопсии. Как се стигна до всичко това?

- Ще се опитам да отговоря на въпроса с обяснение за това, каква дейност извършва Съдебна медицина. Във всяка болница има клиника по съдебна медицина. В нея работят не само лекари, а цял колектив, който извършва дейността си по около 80 пункта. Всички те доскоро се плащаха основно от досъдебното производство, т.е. от МВР. Именно тези приходи постъпваха в болницата. От тях се осигуряват работните заплати, персоналът, цялостната съдебномедицинска експертиза (лекари, химици, санитари, лаборанти, технически сътрудници). Освен това и медицински консумативи, защото няма как да работим с голи ръце. Има и секционни набори, които се осигуряват именно с тези средства. Например подмяна на морално остаряла апаратура. Парите за тях би трябвало да идват от здравната каса и частично от бюджета на здравното министерство по клинични пътеки. Само че нека да помислим кой би се осигурил здравно за евентуално негово предстоящо ПТП, убийство, самоубийство, изнасилване, пребиване и т.н. Никой няма да се осигури за такова нещо. То се случва обаче. И то създава криминогенната обстановка в нашата страна. Тази криминогенна обстановка трябва да се покрие. Тя не може да се покрие от Министерството на здравеопазването и от здравната каса, тъй като това са дейности, постановени от досъдебното производство.

- Какво включва тази дейност?

- Всичко започва с намирането на трупа, да кажем, на улицата. За него трябва да се назначи съдебномедицинска експертиза. Между другото това се случва всеки божи ден по няколко пъти. През тази катедра минават 1200-1400 трупа на година. На всеки труп по преценка на досъдебното производство се извършва оглед на местопрестъплението или местопроизшествието. Този труп обаче трябва да постъпи в Съдебна медицина.

- По какъв начин?

- Транспортът му се осигурява от Бърза помощ. Имат специализиран автомобил, имат си сключен договор и телата могат да се превозват само с трупната кола на Бърза помощ. Те могат да постъпят в Съдебна медицина сутрин в 7 часа, на обяд в 12 часа или в 2 посред нощ. Тоест по всяко време на денонощието тук трябва да има дежурен санитар. Трябва да има на разположение количка, хладилна камера, дрехи за санитаря, ръкавици, консумативи, за да може да се съхрани правилно трупът. Ако е разложен, трябва да се сложи в чувал, така че да не се нарушават хигиенни норми, много често са въшливи, въшливи. Трябва да се обработи веднага с разтвор, а това струва пари.

- Веднага след това ли се прави аутопсията?

- Не, на следващия ден. Трупът се качва в секционна зала и лекар и препаратор извършват аутопсията. След това тялото трябва да се зашие, да се приведе в естетичен вид, трябва да се измие. И това се случва в секционна зала, която иска поддръжка. Там ти влизат осветление, бактерицидни лампи, инструментариум, престилки, работно облекло. Ето, това е съдебномедицинската аутопсия. Освен нея много често се налага да се извършват и някои изследвания - за алкохол, наркотици, ДНК анализ, веществени доказателства и т.н. Този материал отива в съответните лаборатории, където работят химици, биолози, лаборанти... Това се осъществява в отделни лаборатории с отделно оборудване. Това оборудване струва пари. И когато го използваш, то се амортизира. Както и хладилните камери, както и всичко, с което работим. Накрая всички данни се обобщават от съдебния лекар и се издава съдебномедицинска експертиза.

- Колко струва всичко това - аутопсията, изследванията, експертизите?

- За всеки труп е различно. При насилствена смърт например може да е 378 лева, само че в тази аутопсия може да има и химически анализ, изследване за алкохол. Има съхранение в хладилна камера, защото тялото може да бъде разложено. Има чувал за съхранение.Трупът трябва да се обезпаразити. Накрая правим една сметка, в която казваме към кой е адресирана, и започваме аутопсия - толкова лева, алкохол - толкова лева, химия - толкова лева.

Някой път правим аутопсии на трупове, които след това не се търсят от близките. Или близките категорично отказват да направят погребение и телата седят тук по 2 месеца, 3 месеца, 6 месеца. Кой да плаща? Александровската болница ли да плаща? На ден една хладилна камера струва 14 лева. Тя харчи ток, постоянно се чупи и гърми и трябва да се ремонтира и подменя. Използваме колички, които постоянно се чупят. Тук идват 120-150-килограмови тела и количките не издържат. Един труп гълта нонстоп разходи.

Една аутопсия на скоропостижен труп без експертизи и т.н. може да приключи с една калкулация 300-400 лева. По някой път обаче точно скоропостижните могат да ти се качат до 600-700 лева. На ден постъпват средно по 4 трупа. По 700 лева прави около 3000 лева на ден.

- Кой плаща за всичко това?

- В момента при нас плаща Александровска болница. От 1 януари 2011 година нито МВР, нито съдът превеждат пари на клиниките по съдебна медицина в страната. Това е и причината за протестите. За 5 месеца, от 1 януари досега, сме докарали 300 000 лева разходи на болницата.

- Кой трябва да плаща и защо не го прави?

- От 1 януари т.г. влезе в сила промяна в чл. 99А от Закона за лечебните заведения. В него беше вкарано, че съдебномедицинската експертиза и транспортът се осигуряват от съдебната власт, което няма как да се случи. Например има намерен труп и наблюдаващ прокурор назначава експертиза. След това преглежда материалите и казва: „Това се прекратява, защото е самоубийство." Не съдебното производство обаче е искало експертиза, а досъдебното, т.е. разследващите. Затова те би трябвало да платят за нея. Заради недомислицата в закона обаче МВР казва: „Ние няма да плащаме по този закон", а съдебната система: „Не, ние няма да плащаме за нещо, което не сме назначили." И какво става? Няма пари за издръжка на съдебната дейност.

- В цялата страна ли е така в момента? Никъде ли не постъпват пари?

- Да в цялата, включително и в София. Както вече казах, досега се справяхме благодарение на болницата. Имаме и останали пари още от миналата и по-миналата година. Били са ни преведени определени суми и караме на тях.

- За колко време щяха да ви стигнат, ако здравното министерство не се беше задействало веднага?

- За около месец може би.

- След това какво смятахте да правите?

- След това просто щяхме да спрем да работим, както във Варна щеше да стане. И повярвайте ми, това щеше да доведе до пълен срив на съдебната система. На ден при нас понякога постъпват по 7 трупа и нямаше да има кой да ги аутопсира.

- Колко области протестираха през последните дни?



- Основно Варна. Там нямаха никакъв достъп на пари и колегите просто нямаше как да вършат работата си.
Доц. д-р Станислав Хритов е шеф на Съдебната медицина в Александровска болница

Първоначално започва работа като съдебен лекар в Монтана

Няколко години пo-късно печели конкурс в София

От 1996 Завежда отдела за ДНК анализи


Частни капитали влизат в обществени обекти
Инфраструктурни обекти, които държавата няма възможност да изгражда, да бъдат финансирани с частни капитали, предвижда законопроект за публично-частното партньорство, който бе представен вчера в Министерския съвет. Според него така ще могат да се изграждат и експлоатират магистрали без тол такси, пътища, летища, пристанища, жп гари, ВиК системи, електрически и газови мрежи, детски градини, училища, болници. Освен това по този начин ще могат да се предлагат и услуги като събиране и оползотворяване на отпадъците, както и зимно поддържане на пътищата, които сега се възлагат с обществени поръчки. Партньорският договор е друга нова форма на публично-частно партньорство, която се въвежда. Според него ПЧП ще може да се финансира и с пари от еврофондовете, но от следващия програмен период 2014-2020 г. На теоретично ниво законът е добър, но трудно може да се приложи в практиката, заяви Красимир Кръстев от Института за публично-частно партньорство. Законът не насърчавал привличането на частните партньори в общи проекти с държавата и общините. Мария Спасова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", каза, че проектозаконът само засилва административния контрол и ограничава частния инвеститор.


Чиновниците изпратиха дамата с аплодисменти, тя си тръгна със сълзи
Митрева показа зъби на Дянков

Спуснаха ми списък с партийни назначения, заяви ексшефката на НОИ
Христина Митрева си тръгна от НОИ, като кръстоса шпага с вицепремиера Симеон Дянков. "НОИ не може да бъде единствената институция, която трябва да понесе цялата отговорност и вина за надценените приходи от осигуровки", отсече тя, след като депутатите гласуваха оставката й. Митрева хвърли ръкавицата на Дянков, като обвини финансовото министерство за прекалено оптимистичната макрорамка на бюджета. Бившата шефка на НОИ алармира и за друга бомба със закъснител, която скоро ще гръмне - неизпълнението на данъците. Митрева обясни, че основна причина за атаката срещу нея е отказът й да прави партийни назначения в НОИ. Имаше списък с имена на хора на ГЕРБ, които трябваше да назнача като ръководители на териториалните поделения, призна тя. Убедих ги, че е редно да има конкурси, те искаха 17 души, но само 4-ма издържаха изпитите, това нагнети обстановката, обясни дамата. Тя даде последната си пресконференция в препълнената от нейните доскорошни подчинени кинозала на НОИ. "Един човек влиза и си отива, по-важно е вие да останете", обърна се Христина Митрева към бившите си подчинени. Служителите й я изпратиха с бурни аплодисменти и ставане на крака. Митрева призна, че решила да подаде оставка след разговор във вторник с Дянков. Той й заявил, че нито финансовото министерство, нито социалното искат да работят повече с нея и ако тя остане на поста си, ще изпадне в пълна изолация. Подадох оставка, за да може НОИ да продължи да работи нормално, но казах, че ще си тръгна достойно, каза Митрева през сълзи. Бюджетите на НОИ и здравната каса са независими и не се определят от финансовото министерство, а са част от централния бюджет, коментира от Пловдив министър Симеон Дянков. По думите му още през октомври шефът на НАП е казал, че проектобюджетът на НОИ не е реален и ги помолил да направят още един анализ. Те направиха и дадоха пак същия разчет, който ние приехме, отговори на обвиненията финансист № 1. Рано сутринта видимо разстроена Митрева пристигна в парламента, за да види как депутатите гласуват оставката й. От трибуната на Народното събрание тя заяви, че работата на института е била блокирана от два месеца. Бях изолирана от социалното и финансовото министерство, каза пред депутатите тя. 93 депутати вдигнаха ръка дамата да си тръгне, 34 от БСП и ДПС бяха против, а 10 се въздържаха. Никой от мнозинството не взе думата. "Корабът на ГЕРБ поема вода и не могат да се активират помпените елементи. Митрева е лице, което не е политически оцветено, тя е професионалист. По-позорна оставка не е имало", скочи Четин Казак от ДПС. Подуправителят на НОИ Весела Караиванова поема управлението на института до официалното избиране на нов управител от парламента, съобщиха от социалното министерство. Тя е едно от спряганите имена за нов управител на НОИ. По жълтите павета се говори, че институтът може да бъде поверен на зам.-шефката на социалната парламентарна комисия Светлана Ангелова или на зам. финансовия министър Владислав Горанов.

Мила Кисьова / Ели Куманова


Грешни диагнози убиха майка и дъщеря
63-годишен мъж осиротя напълно, след като лекарски грешки причиниха смъртта на дъщеря му и на жена му. Хасан Мехмед от разградското село Ясеновец загуби в края на април съпругата си Фитие, която издъхна в линейка във Варна след 20-дневно неуспешно лечение в Разград. По твърдения на медици от варненската болница "Св. Ана" жената починала от сърдечна недостатъчност, която разградските доктори не успели да диагностицират навреме, разказва Хасан. Това е втори случай на смърт в семейството, предизвикан от неправилно болнично лечение. През 1995 г. Хасан и жена му загубили 13-годишната си дъщеря Нуртен. Детето издъхна от перитонит в Разградската болница, след като няколко дни по указание на докторите е била лекувана с топли тухлички у дома. За смъртта на 13-годишното дете "белите престилки" получиха условни присъди. "Сега отново ще съдя разградските доктори”, закани се Хасан.

Станка Христова


Кардиолози преглеждат в нета до 15 декември
Виц спира инфаркта

Комедиите са по-добри от джогинга, 30 минути смях топят 100 ккал
Най-работливият орган - сърцето, най-често страда от внимание, разкриват лекарите. И напомнят - неуморният мускул с големината на юмрук се нуждае от реални грижи и нежно отношение. Може би тъкмо сега е моментът да дадете зелена улица за сърцето, е апелът на кардиолози и семейни доктори. И на 17 май, заедно с информационния сайт www.zdravenchas.org, дадоха старт на кампанията "Зелено сърце".
Онлайн лекции и две безплатни консултации с кардиолог - можете да се възползвате от тях в рамките на кампанията "Зелено сърце" чак до 15 декември. "Целта ни е да повишим културата на здравите и да направим оценка на състоянието на хора с висок сърдечно-съдов риск", обяснява проф. д-р Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония. До момента лекари от 22 града са дали заявка, че ще участват в благородната инициатива. Това са София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пловдив, Бургас, Айтос, Ямбол, Стара Загора, Казанлък, Сливен, Пазарджик, Смолян, Хасково, Димитровград, Плевен, Русе, Варна, Велико Търново, Горна Оряховица, Добрич и Силистра. Предвидени са 6 онлайн лекции, свързани с артериалната хипертония, затлъстяването и лошия холестерол и опасностите от сърдечно-съдови инциденти. Беседите ще се изнасят от виртуален лектор всеки месец. Тези, които се регистрират в онлайн училището, получават мейл за напомняне няколко дни преди лекцията. Пациентите ще задават въпроси на лекарите по интернет и ще получат отговори веднага. Предвидена е и проверка на наученото, която ще става под формата на тест. Ще има и форум, в който пациентите ще могат да коментират и питат за всичко, което ги интересува. "Хората се заблуждават, че като контролират хипертонията, са защитени от сърдечно-съдов риск", обяснява проф.Торбова. Сърцето има и други врагове. Например затлъстяването, високите стойности на лошия холестерол и натрупването на липиди по стените на съдовете. Те създават риск за откъсване на плака и запушване на кръвоносни съдове, което води до инфаркт и инсулт. "В задължителния профилактичен преглед по здравната каса влиза изследване на кръвна захар и липиден профил", напомня проф. Торбова. Всеки втори с килограми над нормата има високо кръвно, сочи статистиката. А кардиолозите предлагат някои нетрадиционни методи за справянето с тях. 1-2 чаши гореща вода или неподсладен билков чай сутрин на гладно топят тлъстините, издават лекарите. Щит срещу инфаркта и инсулта са и вицовете. Половин час смях с пълно гърло се равнява на 1 км крос и топи 100 ккал. Така че заредете се с комедии по вкус и гледайте, но - без да замезвате. Дихателните упражнения не са за подценяване, тъй като подобряват метаболизма. Не бива да се отслабва изведнъж, предупреждава проф. Торбова. Най-добре е килограмите да се топят плавно - и да влезете във форма за 4-5 месеца.


За пръв път в УМБАЛ "Света Марина" във Варна:


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница