21 февруари 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата30.09.2017
Размер392.68 Kb.
#31330
  1   2   3
21 февруари 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



И белите престилки излизат на улицата
Българският лекарски съюз, сдружението на общините, пациентски, съсловни и работодателски организации решиха на среща вчера да поискат оставката на управителя на здравната каса д-р Пламен Цеков. А ако не го стори, започват протести.

Причината за искането на оставката са методиките и други нормативни документи, които касата изработи в края на м.г. и началото на тази, които ограничават лечението на болните българи. Както „Труд" съобщи вчера, бюджетите на болниците за 2013 г. са орязани с до 20%.

Организациите искат всички тези документи да се изтеглят и да продължат да действат миналогодишните. Пациенти припомниха, че касата гази техни права, заложени дори в конституцията, например правото на избор.


Издъхна бебе на 27 дни
Момченце на 27 дни от Шумен издъхна, а близките му роптаят, че линейката не дошла светкавично.

„Каква е тази Бърза помощ?! Разпитват ме за ЕГН и телефон", гневи се чичото Милен Радев. Близките подали два сигнала в сряда сутринта на тел. 112 и накрая сами закарали малкия Станислав Хасан в болницата. Лекарите го реанимирали 25 минути, но детето починало. „Няма забавяне от наша страна", каза шефът на спешна помощ в Шумен д-р Илиян Илиев. Бебето е издъхнало от остра вирусна инфекция.




Печалбата на болниците си остава за тях

Европейската комисия против постановление на кабинета
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Държавата няма право да прибира 80% от печалбата на своите болници, както бе вписано в Постановление №1 на правителството от 22 януари т.г.

Така се е произнесла Европейската комисия, сезирана от български евродепутат, съобщиха вчера за „Труд" директори на болници. На 3 февруари вестникът ни пръв алармира за проблема, заради който болниците стават губещи.

Постановлението бе гласувано от кабинета по предложение на финансовия министър Симеон Дянков. Според него мярката се е налагала, защото националните правила трябвало да се синхронизират с европейските в областта на конкуренцията. А тъй като държавните лечебни заведения получавали финансиране за някои грижи и от пациентите, то и за тези болници трябвало да се прилагат правилата на конкуренцията (т.е. да им се прибира печалбата). В противен случай санкции чакали държавата.

Няма нищо такова, цитираните европравила не важат за дружества, които работят в обществени сектор, обаче е отговорът на ЕК.

„Парадоксално е, че едно ведомство се опитва да ликвидира печеливши болници, а техният собственик - здравното министерство, мълчи", коментира един от засегнатите директори на болници, които са на плюс -д-р Дечо Дечев, шеф на столичната „Св. Иван Рилски". Според него се действа в посока на пазара на качествените услуги да останат само частни болници или държавни, готвени за приватизация. А проф. Генчо Начев, директор на уневерситетската „Св. Екатерина" (друг финансов отличник), посочи, че мярката с вземането на печалбата може да се причисли само като болшевишка.




9000 лв. е реалната цена на пътеката
Лъчетералевтите предложиха още миналата година цената на клиничната пътека за модерното лъчелечение и радиохирургия да се повиши от 3000 на 9000 лв. Но в новия рамков договор сумата остава същата - три пъти по-малка от поисканата според разходите.„Категорични сме, че е место държавата да заплаща по 10 000-20 000

евро за лечение на български пациенти зад граница, най-добре е у нас да се оформи една реално оценена клинична пътека", коментираха експертите.



Според тях няма център или болница, които да могат да поддържат съвременна апаратура, да развиват добро лъчелечение, а цените да са на същото ниско ниво.


Най-новото лечение на рак за 2 мин
ПРОФ. ЛИЛИЯ ГОЧЕВА

Национален консултант по лъчелечение, началник на клиниката по лъчелечение в столичната университетска болница „Царица Йоанна" - ИСУЛ
С ултрамодерно онколечение, което се провежда само за 2 минути в столичната университетска болница „Царица Йоанна" - ИСУЛ, България влезе в Топ 50 на лъчетерапевтичните центрове в Европа.За първи път миналия понеделник екипът на проф. Лилия Гочева приложи уникалната за цяла Югоизточна Европа терапия с новия си линеен ускорител на четирима пациенти с тежката диагноза рак. Днес, три дни по-късно, лекарите са доволни от първите резултати на българи, страдащи от карцином на простатната жлеза.„Започнахме рутинно приложение на най-модерното и съвременно лъчелечение. Това е т. нар. „РапидАрк" технология. Тя е лицензирана в Европа съвсем скоро, едва през 2010 г. Представете си какво постижение е за нас и ние да въведем метода!", обясни проф. Гочева, която е национален консултант по лъчелечение, началник на клиниката по лъчелечение в „Царица Йоанна" и член на борда на директорите на университетската болница.Плюсовете на новия метод са, че се осигурява много качествено лъчелечение, и то само на атакуваните от рака тъкани,терапията се реализира за много кратко време -2 минути, докато с по-старите линейни ускорители понякога тя достигаше 40 минути. В същото време води до много добри резултати и качество на живот на пациентите.„Терапията е широко-известна като технология „2+2", т.е. 2 минути за изобразяване на болното място и 2 минути за лечението. А 2-те минути терапия, за които говорим, са най-доброто в света, което се предлага", разясни националният ни консултант. Проф. Гочева подчерта, че апаратурата изключително точно прилага необходимата лечебната доза лъчение за пациента, и то само върху проблемната зона. Университетът на Амстердам например заменя над 80% от досегашната лъчетерапия с новата.„От две години клиниката, която ръководя, разполага с уникална апаратура. Ние представляваме пилотния център в България, разполагащ с линеен ускорител от висок клас,най-модерния в цяла Източна Европа а към момента на инсталирането му на нашият континент имаше само 7 такива уреда", каза проф. Гочева за ускорителя, с който става възможна новата 2-минутна терапия.Като национален консултант всяка седмица професорката разглежда по 2-3 молби на болни, които искат да се лекуват в чужбина, защото нашите лекари не могат да им помогнат. „Тогава давам становището си пациентите да бъдат насочени към център зад граница, където обаче им искат между 15 000 и 20 000 евро. И България ги плаща. Сега, със започналото рутинно приложение на най-модерното лъчелечение и в България, ще поемем част от търсещите навън спасение", каза проф. Гочева. За жалост няма как изведнъж лекарите от ИСУЛ да започнат да лекуват всички нуждаещи се, но един ден и това ще се случи. „Основната ни цел е да не се допуснат грешки. А това става и във водещи световни центрове. Изводът е, че трябва много да внимаваме. За тази цел по моя инициатива успяхме да се снабдим с допълнителна измерваща дозите апаратура, която ни е дадена безвъзмездно до края на март тази година. С нея ще

потвърждаваме плана на терапия на пациента, преди да го облъчим", посочи проф. Лилия Гочева. Линейният ускорител също предлага опция за т. нар. верификация, но специалистите от ИСУЛ държали и на втора контрола. Преди няколко месеца екипът на клиниката помолил Министерството на здравеопазването да отпусне финансиране за описаната дозиметрична апаратура. „Надяваме се да я получим, след като докажем, че намеренията ни да се утвърдим като първия български център, провеждащ най-модерното лъчелечение, станат реалност. А лечението е много по-ефективно, когато е придружено с човещина. Тъкмо това е сърцевината на съвременната медицина, точно това се старая да постигна и аз в клиниката ни", завърши проф. Гочева.



ДИАНА ТЕНЧЕВА


И лекарите на бунт
Лекарите също скачат на бунт. Медиците искат оставката на председателя на здравната каса Пламен Цеков и на целия Надзорен съвет. Също така отмяна на новите правила, които орязват парите за медицински дейности. Протестът се организира от лекарския съюз. С табели на лекарските кабинети съюзът ще призовава за подкрепа пациентите. "Подкрепете нашите действия срещу здравната каса за отпускане на вашите пари за вашето здраве", ще е призивът към пациентите от вратите на кабинетите. Ако до една седмица няма оставки и промени в правилата, лекарите ще обсъдят ефективни стачни действия. Председателят на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов обясни, че наложените от касата ограничения не са обосновани с нищо освен с икономия на средства. "Личните лекари са ограничени в броя на направленията и талоните за изследвания и ги заплашват глоби при превишаването им.Болниците пък са ограничени в броя случаи, които да лекуват", каза Райчинов. Според него никой не може да си играе със здравето на хората. "Не вярваме, че доктор Цеков има желание и капацитет да намерим общ език. Затова всъщност искаме и неговата оставка", поясни още той.


Умен белтък изстрелва лекарството право в "сърцето" на тумора
Вълшебен куршум пронизва рака

Терапия щади здравите клетки, спестява страничните ефекти
Ракът се превръща в епидемия. Дали? Според доста лекари бумът на онкозаболявания всъщност се дължи на по-добрата и по-ранна диагностика. Прогрес има и в терапиите, но раковата клетка е коварен противник, категорични са онколозите. По това прилича на бактериите - които се "научават" да се справят с антибиотиците и стават резистенти. Същото се наблюдава и при раковите клетки, признават специалисти. Все по-често те не реагират на най-масовите лекарства - т.нар. цитостатици. Каква е алтертнативата? "Стандарт" попита д-р Борис Стоичков.

Резистентността идва от вродената на всяка клетка способност да се пази от външни въздействия, обяснява д-р Борис Стоичков. Ракът става резистентен към всяко вещество, което се опитва да го пребори. Опитвайки се да бъдат "безсмъртни", туморните клетки консумират повече енергия от нормалното и убиват целия организъм, уточнява д-р Стоичков. Химиотерапията например е включена в битката с рака през 50-те години на ХХ век, а първият цитостатик е бойно отровно вещество, създадено от американския военен флот. Химиотерапията за съжаление не е панацея, а страничните й ефекти са бич за всички онкоболни. Ползват се химически вещества, които потискат механизмите на делене и размножаване на туморните клетки. Колкото по-злокачествен е един вид рак,

толкова по-лесно се унищожава

от отровите. Колкото "по-нормален" е той, толкова по-трудно се повлиява от конвенционалната химиотерапия, казва д-р Стоичков.

Каква е алтернативата? Още през 1910 г. германският учен Пол Ерлих изказва теорията за "вълшебния куршум" и тогава пише, че ще бъде създадено лекарство, което е антитяло (белтък) и ще поразява точно там, където има нужда.

Това ще е лекарство, програмирано да "търси" само една мишена - в случая раковата, която да порази. След разработките на Ерлих, Кох и други учени върху серумните терапии минават почти 100 г., докато започнат да се правят вече нови лекарства от друг тип. И от около десетилетие модерната терапия се въвежда и в онкологията. Лекарствата се произвеждат от живи клетки, които са генетично променени, клонирани и поставени в специални условия. И на практика са антитела - такива, каквито клетките на имунната ни система произвеждат, за да разпознават, свързват и показват на имунната система например микроби, попаднали в тялото ни. "Мишената" им обаче са раковите клетки. Големият напредък при тези антитела е, че след като се инжектират в организма, те търсят само туморите, а не атакуват здравите тъкани

Моноклоналните са изключително прецизни - защото се прицелват само в една "мишена" и дори части от нея, обяснява д-р Стоичков. Затова и докторите ги наричат "агенти". Но и те не са панацея, признават онколозите. Затова се прилагат "в пакет" с химиотерапия.

Комбинираното лечение е много по-ефективно - докъм 80 на сто, изчисляват експертите. Учените обаче не спират дотук. Големият въпрос сега е молекулата с белтъка да отиде и да "занесе" химиотерапията вътре в клетката. Така се раждат конюгатите.

Те са сред новите решения за лечение на рак, вече е разработено ново поколение лекарствен продукт, което съчетава химическо и биотехнологично лекарство. Конюгат ще рече - извлечен по биотехнологичен път белтък и към него закачена "дозата химиотерапия" (химично вещество, най-често отрова), която - с помощта на ензима глутатион - се прицелва буквално в сърцето на туморната клетка. Минават години в търсения - в някои случаи дозата става много малка и не действа, в други пък е прекалено силна. Въпросът е лекарството да бъде занесено до раковата клетка и да я атакува брутално. Експерименталният медикамент с работно име T-DM1 например действа срещу най-агресивните видове рак на гърдата. И се очаква да се появи на БГ пазара догодина.

Светлана Желева


Карти ще спасяват хора с тежки болести и алергии
Даниела Фархи

Специални карти за хора, страдащи от алергии към различни медикаменти, планира да издаде Сдружението за раб-ни права в здравеопазването. Те ще са с големината на личните документи и в тях хората ще записват към кое лекарство имат непоносимост. Така в случай че изпаднат в безсъзнание, ще бъде игнориран.рискът медици да им поставят неподходящ препарат, обясни Олга Томова от сдружението. Според нея проектът бил подкрепен от спешните центрове за медицинска помощ. Със съдействието на кръвния център във Варна сдружението готви и друг вид карти - с информация за кръвната група, които да раздава безплатно на гражданите. Неправителствената организация Вече разпространи два Вида „животоспасяващи" карти - за диабетици и епилептици. С първите - в зелен цвят, се сдобиха стотици страдащи от захарна болест във Варна. Вторите - в лилаво, бяха отпечатани В тираж от 400 броя и са раздадени на пациенти в неврологичните клиники в болниците „Св. Анна" и „Св. Марина". От лицевата им страна има предупреждение, че притежателят е епилептик, а на гърба са отпечатани в Важни стъпки за оказване на първа помощ на получилия припадък и съвет. незабавно да бъде подаван сигнал на тел. 112. „Издаването на подобни карти е похвално. Но невинаги екипите ни имат достъп до информацията В тях. Защото ако с нас няма полицаи, нямаме право да претърсваме хората. По-добре би било пациентите с различни заболявания и алергии да носят специални гривни", каза шефката на Центъра за спешна помощ д-р Мая Рашева.




Мляко на Балканите било канцерогенно

Внесени партиди спрени в Македония, тестват ги за афлатоксини
Прясното мляко, което се продава в Балканския регион, в последно време е пълно с канцерогенни вещества, предупреди македонският в. "Дневник". Македонската агенция за безопасност на храните е поискала внасяното в страната мляко да бъде задържано в складовете, докато не бъдат анализирани пробите от изпратените партиди прясно и кисело мляко и сирене от Сърбия, Косово, Хърватия и Босна. Взети от босненските власти контролни проби показали, че продаваните там марки "Мегле", "Имлек", Сомболед" и "Шабачка млекара" изобилствали с канцерогенните афлатоксини. Ако анализите потвърдят, че картината е подобна и в Македония, внесените вече количества ще бъдат унищожени. Токсичното мляко според информациите от Босна произхожда от няколко страни от ЕС - Словения, Унгария, Германия и Сърбия. Секретарят за земеделието в сръбския автономен район Войводина Горан Йешик писа в своя профил в туитър тези дни, че според първите тестове 29 от взетите 35 проби показали завишени над допустимите норми нива на афлатоксини. Канцерогенните съставки били двойно по-високи от позволените 0,05 микро-грама на кг. Според Йешик проблемът е в храната на добитъка и най-вече в царевицата. Реколтата м.г. била на много места заразена с афлатоксини - отровен продукт на гъбични плесени, т.е. на мухъл. Афлатоксините са смятани за най-канцерогенното вещество от биологичен произход. "В млякото, продавано в България, няма афлатоксини, всички изследвани проби в акредитирана лаборатория в Брюксел, включително и на прясно мляко "Мегле", са отрицателни", коментира шефът на агенцията по храните Йордан Войнов. У нас проверките били засилени, след като през миналата година в Ловешко беше установено мляко с афлатоксини от заразена с плесени царевица. "Тогава сами си го хванахме, обявихме и унищожихме ", каза Войнов. Той обясни, че млякото "Мегле", което се продава у нас, е от български доставчици и се произвежда в Шумен.
Химикали у дома носят рак

Заобиколени сме в ежедневието си от предмети и вещества, които невидимо ни тровят, предупреди СЗО в подробен доклад, отразен в много световни медии. На първо място сред тях са фталатите - химикали, които се използват за омекотяване на пластмасови изделия. Срещат се в много детски играчки, в бутилките за еднократна употреба, в изкуствените подови покрития, в предните табла на колите и дори в банковите карти. Те влияят сипно върху хормоналния баланс на човешкия организъм, сочи СЗО, и могат да причиняват безплодие и редица болести при децата, включително левкемия. СЗО предлага фталатите да бъдат забранени, за да се защитят бъдещите поколения. Британски учени пък предупредиха, че боите за коса - и за домашна употреба, и тези в ателиетата, съдържат канцерогенни химикали. Те взаимодействат с тютюневия дим и други въздушни замърсители, при което се получават едни от най-отровните химикали - N-нитрозамини.




ИМАЛО ОСТРА ИНФЕКЦИЯ, ДАЛИ МУ КАПКИ ЗА НОС

Едномесечно бебе умря след хрема
Близки на новородения Стани го откарали в болница, преди линейката да пристигне
КРАСИМИР КРУМОВ

Бебе на един месец почина вчера сутринта в Шумен, след като половинчасовите опити на реаниматори да му върнат живота не дали резултат. Според близки бебето не било болно, през последните дни имало само хрема и по предписание на педиатърката майка му давала капки за нос "Виброцил".

Забавяне

Линейката се забави, твърдят роднини на момченцето. Забавяне има, но е в рамките на минути, показа и проверка на "Телеграф".

Станислав бил второто дете на майка си Биляна Хасан. Родил се на 23 януари т. г. здрав и без проблеми. Преди ден-два Биляна видяла, че има хрема и го завела при личната му лекарка. Тя изписала капките за нос, с които проблемът трябвало да отшуми. Миналата нощ в един часа накърмила бебето за последно, но към 5 сутринта забелязала, че момченцето е отпуснато. Биляна се разпищяла, опитала да прави изкуствено дишане на детето, чули съседи и роднини и се притекли на помощ. Обадили се на 112.

Контра


„Независимо че ставаше въпрос за дете, ни , държаха пет минути на телефона да разпитват кои сме, какви сме, ЕГН и други такива работи?

Защо им е ЕГН?", възмущават се близки на издъхналия Станислав. На 112 обаждането е

входирано в 5.47. В 5.49 нетърпеливият чичо на хлапето звъннал втори път. Като не дошла линейката, той качил Станислав в лека кола и в 5.55 момченцето било откарано в реанимацията. Едва в този момент от болницата тръгнала и линейката за адреса. В реанимацията шефът на интензивното отделение д-р Петко Загорчев забелязал, че бебето вече е със синьо лице и крачета. Няма дихателна и сърдечна дейност и в 6.25 отбелязват в журнала, че реанимацията е неуспешна. Според първоначални данни от съдебна медицина детето е починало от обща

респираторна вирусна инфекция.




Бум на болни от варицела
20 са заразените с варицела в Кюстендилско само за една седмица, предупредиха от Регионалната здравна инспекция.

Варицела и скарлатина разболяват масово българите в цялата страна от началото на годината. В края на януари първият вид шарка поваляше на. легло над 1000 души в рамките само на една седмица. Общо десет детски ясли в Пловдив и няколко училища в града бяха засегнати от варицела през този месец. Най-много хора пострадаха в столицата и София област, а също в Пловдив, Бургас и Стара Загора. Висока заболеваемост имаше още в Перник, Враца, Монтана, Видин, Добрич и Търговище. Особено опасно е това, че варицелата сериозно

отслабва имунитета и организмът става по-податлив и на грипните вируси.


Лекари спасиха бебе, душено от майка си
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Душено от родната си майка бебе в Кубрат, което бе настанено в тежко състояние в болницата в Русе, ще оцелее. Това каза за „Монитор” началникът на неонатологията в Акушеро-гинекологичния комплекс д-р Нина Радкова. Детето, което пристигна от родилното отделение в Кубрат на 5 февруари т.г. с насинявания по лицето и мозъчен оток, през последните дни е започнало да подобрява показателите си. Лекарката увери, че вече е преминала опасността за живота му, но то ще остане още известно време в отделението, за да се стабилизира. Засега обаче не може да се каже дали като порасне, момиченцето няма да има мозъчни увреждания.

Бебето бе родено напълно здраво на 3 февруари от 23-годишната Фикрие Хасанова от русенското село Тетово. Два дни по-късно лекарите установили силно влошаване на състоянието му и поява на гърчове, заради което веднага го транспортирали до Русе. Момиченцето е четвъртото дете на младата жена и тя не желаела да се грижи за него. Другите си три деца, първото от които родила на 19-годишна възраст, майката оставила за отглеждане в социални институции. Вероятно такава ще е съдбата и на последното й дете, защото за две седмици престой в болницата в Русе никой от близките на Фикрие не е дошъл да се интересува от него.


Оперират тумори, жлъчка и херния с робот
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Тумори, жлъчка, херний, образувания в пикочните пътища и корема вече се отстраняват безкръвно в София със супермодерен робот. Уникалната апаратура, която се нарича „Да Винчи”, работи в Многопрофилната болница за активно лечение „Доверие”, съобщи нейният директор д-р Петър Керемедчиев. Първите две операции бяха направени преди броени дни от български специалисти под ръководството на гръцкия професор проф. Констанос Константинидис, който е един от водещите специалисти в Европа, въвел високотехнологичния робот в практиката на хирурзите. Другата такава машина заработи у нас преди пет години в Университетската болница в Плевен, но извършва интервенции предимно в сферата на гинекологията. За разлика от него „Да Винчи” от „Доверие” може да прави не само безкръвни гинекологични операции, но и над 120 онкологични и урологични интервенции. За работата на високотехнологичната машина не са необходими разрези на човешкото тяло, както в конвенционалната хирургия, а миниатюрни отвори, колкото инстументите да влязат и достигнат до болния орган. Самите скалпели, щипки, кюрети и други, с които действа хирургът, са изработени от специална сплав и са прикрепени към т.нар. ръце на робота. Те са общо три, но при необходимост може да се прикрепи и четвърта. По време на самата операция хирургът наблюдава действието на инструментите в човешкото тяло на екран. Роботът е особено подходящ за хора със затлъстяване, които сега никой не иска да оперира заради неудобството на интервенцията предвид наднорменото им тегло, обясни проф. Григор Горчев от Университетската болница в Плевен, който пръв в страната въведе такъв робот там преди пет години. Като преимущество той посочи, че пациентът не се травмира, рискът от инфекции е нищожно малък, а следоперативният период протича несравнимо по-леко, отколкото при откритата хирургия. За разлика от конвенционалната операция, безкръвната не изисква продължителен период на възстановяване. След нея пациентът се изписва след 48 часа и до дни може да изпълнява всекидневните си задължения, докато след хирургическите разрези човек се възстановява след около месец.


Проф. Григор Горчев: Безконтролният секс докарва рак
Безконтролният секс и занижената полова култура докарват рак на шийката на матката. Все повече млади момичета са с тази диагноза заради ниска култура в това отношение, съобщи проф. Григор Горчев от Мединицнския университет в Плевен. Наблюденията му на хирург показват, че вече с рак на шийката на матката има и 16-годишни момичета. Като превенция срещу болестта той препоръча не само секс с кондом, но и ваксиниране срещу човешкия папиломен вирус. От миналата есен имунизациите се поемат изцяло от Националната здравноосигурителна каса. Те се правят на момичета до 14-15 години, които все още не са започнали полов живот.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница