22 ноември 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата15.01.2018
Размер448.69 Kb.
#46993
  1   2   3
22 ноември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



За да сложат ръка на Общинска банка

Павлов и Донев уредили рода в столични фирми
Скандалните бизнес­мени Любомир Павлов и Огнян Донев са урежда­ли свои роднини на пос­тове в общински дру­жества, държащи част от акциите на Общинска банка.

Раздаването на позици­ите е стартирало през 2000 г., когато Павлов ве­че е шеф на ръководство­то на трезора, а целта е била дуото по-лесно да узурпира банката, показа разследване на TV7.

В "Средец" АД напри­мер са довереният им чо­век Венцислав Стоев и Анна Пенгезова, дъщеря на придобилия извест­ност като съдията на Октопода Веселин Пенгезов. В БКС „Средец,, е сес­трата на Донев Красими­ра Пеева, а той лично ог­лавява Софийски аптеки. Начело на "София" АД застава Светла Костова, а брат й Пламен Владими­ров оглавява "Пътища и съоръжения". В Софстрой контрола поема сестрата на Диляна Грозданова -Ралица. ВиК се оглавява от Николай Беров, който е приближен до секретаря на Стефан Софиянски -Любомир Иванов. Пос­ледният се явява и втори братовчед на Любомир Павлов. Впоследствие те­зи хора оглавяват ремедетата, чрез които се при­ватизират общинските фирми. Тайната разпро­дажба на тези общински

дружества е част от се­рия от машинации, благо­дарение на което Павлов и Донев успяват да отмък­нат Общинска банка от Столична община и да я харижат на бизнесмена Христо Ковачки.

Машинации

Тайната разпродажба на тези общински дру­жества е част от серия от машинации, благодаре­ние на което Павлов и Донев успяват да отмък­нат Общинска банка от Столична община и да я харижат на бизнесмена Христо Ковачки. Тайната приватизация на финан­совата институция започ­ва именно през 2000 г.




Пак в „Шейново”

Жена почина при раждане
Още една жена почина при раждане. Инциден­тът отново е в столична­та АГ болница „Шейно­во", съобщиха от Сто­личния общински съвет.

Родилката е развила "остър белодробен ин­цидент" по време на пос­тъпването си. Въпреки усилията на докторите реаниматори е починала внезапно. Лекарите все пак успели да спасят бе­бето. Направили цезарово сечение и детето се родило живо.

Анкетна комисия на СОС тепърва ще прове­рява случая и има ли грешка в лечението.

Председателят на съве­та Андрей Иванов е сви­кал вчера извънредно заседание на комисията по здравеопазване на съвета, тъй като общинс­кият съвет е принципал на болницата. Общинс­ките съветници са реши­ли анкетната комисия да се запознае подробно с казуса и да излезе със становище.

АГ болница "Шейно­во" беше една от наказа­ните за смъртта на 19-годишната Даяна. Моми­чето почина, след като 42 дни се бори за живота си, без да й бъде поста­вена диагноза.


Глобиха с 1500 лева доктор за рушвет
ЕЛИ КРУМОВА

58-годишният доктор от плов­дивската „Невро­хирургия" Светос­лав Аргиров бе глобен от Окръж­ния съд под тепе­тата с 1500 лева.

Той бе признат за виновен, че преди три години е поис­кал рушвет от паци­ента си Демир Анге­лов. Човекът имал дискова херния и трябвало да бъде опериран.

На 16 април 2008 г. в кабинета си в Университетската болница „Св. Геор­ги" д-р Аргиров по­искал 5000 лева, за да извърши хирур­гическата интер­венция. Демир Ан­гелов обаче му ка­зал, че няма откъде да събере толкова много пари. Докто­рът се смилил и зая­вил, че може да на­мали сумата до 1500 лева. След то­ва определил сре­ща на пациента си в ресторант „Класик", където вечерта трябвало да му бъ­дат дадени парите. Демир Ангелов оба­че нямал и тази сума. Обадил се на работодателя си, който го посъветвал да се оплаче в поли­цията. Пациентът това и направил, ка­то преди това се уговорил с лекаря, че може да му даде само 300 лева. Бан­кнотите били снима­ни и описани по се­рии и номера в по­лицията. Д-р Арги­ров може да обжал­ва присъдата си в 15-дневен срок пред Апелативния съд в Пловдив.




Директорът на Изпълнителна агенция „Медицински одит” доц. Златица Петрова:
ИМА 70 СЛУЧАЯ НА ЛЕКАРСКА ГРЕШКА

Медици си правят мръсно едни на други. В Жалбите срещу един обичайно е намесен друг
ЦВЕТОМИРА ГЕОРГИЕВА

- Доц. Петрова, минала­та седмица стана ясно, че агенция „Медицински одит" ще бъде проверя­вана. Има ли наистина пропуски и прикриване на доказателства за нару­шения на лекарите в бол­ница „Св. Иван Рилски" в каквито ви обвиниха?

- Обвиненията от страна на директора на „Св. Иван Рилски" са абсолютно неос­нователни, а министърът винаги има право да напра­ви проверка или да изиска обясненията на агенцията за извършената проверка. При министъра се намират 4 доклада - един предва­рителен доклад, един про­токол, който се връчва на лечебното заведение, и ре­зюме за това къде са до­пуснати нарушенията. Чет­въртият доклад съдържа 17-те акта за администра­тивно нарушение и срещу кого са те. Така че в Минис­терството на здравеопаз­ването има пълна инфор­мация за извършената дей­ност.

- Всичко ли, което е ус­тановено при проверката, присъства в доклада на комисията?

- Разбира се. Комисията се състои от 4 човека, кои­то са се подписали под сво­ите констатации. Аз съм последната инстанция в една процедура. След като приключи всичко, се изда­ва наказателно постанов­ление, което съдържа в се­бе си нарушенията и разме­ра на санкцията. Ако санк­ционираният счита, че ре­шението е неправомерно, може да го обжалва. Тога­ва споровете се решават в съда, а не по медиите.

- По казуса „Св. Иван Рилски" ви бяха предос­тавени видеоматериали­те може да не важат пред съда, но не важат ли ка­то доказателство пред вас?

- Няма как да ва­жат и при нас. Има експерти, които могат

да се произ­несат за валид­ността на

един видеоматериал. Ние не сме такива специалисти. За нас е важна документа­цията. Да, можем да взе­мем видеоматериала и да опишем какво виждаме и какво установяваме, но търсим и потвърждение в медицинската документа­ция. Няма как на база на ви­деоматериал да санкцио­нираме някого. Предоста­вили сме резултатите от проверката на Криминална полиция по тяхно искане. Изпратили сме резултати­те и до Агенцията за фи­нансов контрол и Сметната палата, тъй като в хода на проверката се установяват някои неща, които не са от нашата компетентност.

- Т.е. вие сте убедена, че няма от какво да се при­теснявате, тъй като няма манипулиране на данни, така ли?

- Няма манипулиране на данни. Аз разчитам на мои­те експерти, които в края на краищата стоят зад докла­да със своите подписи. Та­ка че нямам основание да не вярвам на комисията. А най-малкото имам основа­ние да манипулирам коми­сията, тъй като не съм в хо­да на самата процедура. Има достатъчно доказа­телствен материал, който по никакъв начин не може да бъде манипулиран. Но ние все пак сме институция към министъра на здравео­пазването и обвиненията на д-р Дечев индиректно са обвинения и

срещу минис­търа, така че той има пълното право да направи провер­ка. Ние не се притес­няваме от нея.

- Да оставим конкрет­ния казус. Колко случая сте разгледали от нача­лото на 2010 г., когато бе­ше създадена агенцията, и по колко работите сега?

- За миналата година имаме 539 проверки, а за тази година - 651 провер­ки, т.е. общо 1190. Тази го­дина сме се самосезирали 12 пъти по медийни публи­кации, а миналата година -14 пъти. До момента в аген­цията са постъпили над 980 жалби, като от тях над 580 са от тази година.

- Колко от жалбите, ко­ито сте получили, са от пациенти срещу лекар или лечебно заведение и колко са от лекари?

- Тази година имаме 303 жалби, т.е. около 60% от всички са на базата на неудовлетвореност от качест­вото на помощта - затруд­нен достъп, съмнение за допускане на медицински грешки, несвоевременно лечение, разкарване на пациентите от едно лечеб­но заведение в друго, гру­бо отношение, недостатъ­чен обем предоставени ус­луги. Те са обикновено как­то срещу лечебното заве­дение, така и срещу екипа или конкретен лекар. По-големият процент жалби са тези към болничните ле­чебни заведения и по-спе­циално към тези болници, през които минават най-много пациенти - високо­технологичните болници,

университетските и т.н. Двете болници във Варна „Св. Анна" и „Св. Марина " например са проверявани повече от 8 пъти.

-Те ли са най-прове­ряваните? - Най-про­верявани са тези две болници, „Св. Георги" в Пловдив, в София - „Токуда" е проверявана 5 или 6 пъти тази година. „Пиро­гов" се проверява непре­къснато. Издадени са за­поведи за 7 проверки там, но реално задачите, които се проверяват, са над 28. Почти няма непроверена болница в България от агенцията. Възможно е да има малки общински бол­ници, които не са проверя­вани, но от там почти няма­ме оплаквания.

- Колко са жалбите със съмнения за медицински грешки?

- Миналата година от анализите и проверките, които ние направихме, в 8,5% се установи, че има евентуално лекарска грешка. Искам да подчер­тая, че под лекарска греш­ка не трябва да се разбира единствено смърт на паци­ента, тъй като в повечето случаи става въпрос за небрежност, за недооценяване на ситуацията. То­ва е само на базата на жалбите, които ние сме по­лучили, и на проверките ни. Но няма регистър за ле­карските грешки и аз не мога да кажа колко са слу­чаите на лекарски грешки в България. Тази година пак на базата на жалбите съмненията за лекарски грешки са в 12% от случаи­те, или при около 70 паци­енти.

- Как могат да се спрат лекарските грешки?

- Преценката за едно по­ведение изисква компе­тенции. Ако те са недоста­тъчни, това може да дове­де до определена грешка. Превенцията е продължи­телната повишаваща се квалификация на лекари­те. Когато лечението на пациента е забавено и е разкарван между болници, трябва да се създаде така­ва организация, че достъ­път до медицински грижи да е своевременен и стан­дартите да се изпълняват. Третият момент, в който може да се говори за ле­карска грешка, е свързан с това, че се работи по пътечна медицина, т.е., ко­гато пациентът влезе в болница, не се лекува той, а клиничната пъте­ка. Това е свързано с финансирането, зара­ди което лечението може да не е адек­ватно. Решението е въвеждането на диагнос­тично свързани групи. Дру­гата превенция е т.нар. култура на самите лекари да анализират грешките, които са допуснали.

- Лекарите за какво ви се оплакват?

- Наблюдавам един мно­го интересен феномен - в жалбите, в които има съм­нение за лекарска грешка, обикновено има намесен друг лекар.

- Правят си мръсно един на друг?

- Да. От екипна медицин­ската специалност стана индивидуална. Скоро имахме една жалба от гру­па лекари, че получават по-малко заплащане, от­колкото друга група лека­ри. Казваха, че това е нес­праведливо. Получихме и жалба, касаеща много се­риозно противоречие меж­ду анестезиолозите и хи­рурзите от една болница в Югозападна България. Те се бяха хванали гърло за гърло за това, че хирурзите работят, без да преценя­ват състоянието на паци­ента и работят за пари, не се съобразяват със стано­вището на анестезиолози­те, че състоянието на па­циента не позволява опе­ративна интервенция.

- В чия полза се произ­несохте?

- В единия случай дейст­вително имаше недооценено състоянието на паци­ента, но слава Богу, на не­го нищо му нямаше. Анес­тезиолозите бяха прави.

- Коя е най-често атаку­ваната специалност?

- Най-много оплаквания има срещу хирургията и акушерството и гинеколо­гията. Анализът ни за тази година показва, че 6% от жалбите, които са постъ­пили, касаят акушерство и гинекология и около 36% касаят хирургията.

- В колко от случаите, по които сте се произнес­ли, правото е било на страната на пациента?

- Почти в 50%. Тази годи­на от януари до октомври са проверени 217 жалби и 101, от които се оказват ос­нователни. В 20% от жал­бите пациентите се жалят за лошо отношение от страна на медицинските лица, което няма как да бъ­де доказано. Тези жалби ги препращаме директно към Етичната комисия на лекарския съюз. Това са

етични проблеми - един го нагрубили, друг го изгони­ли, на трети не му дали достатъчно информация, а четвърти твърди, че е дал пари под масата.

- При тези купища от жалби ще се наложи ли увеличение на състава на агенцията?

- Това е болезнен въпрос. Агенцията няма територи­ални структури, а такива са необходими. Числе­ността ни е 50 души като само 29 от тях са инспекто­ри. Така че имаме нужда от такива структури. Вариант е примерно и двама-трима инспектори от районните центрове по здравеопаз­ване да бъдат зачислени към „Медицински одит". Засега обаче всичко е на ниво разговор.
Завършва е Ме­дицинския универ­ситет.

Има три специ­алности - по анестезиология и ин­тензивно лечение, клинична токсикалогия и здравен мениджмънт

Специализирала е здравна админис­трация и здравен мениджмънт в Япония, Германия и

В периода 1993-19948. е зам.-ми­нистър и главен секретар на Ми­нистерството на здравеопазването

От създаването на НЗОК през 1999 е. оглавява последователно 3 дирекции „Меди­цински дейнос­ти", „Медицински одит в и „Болнич­на помощ"

Автор и съав­тор на над 69 пуб­ликации в научни списания и две монографии.




Линейки ще подкрепят железничарската стачка
За подкрепа на стачкуващите железничари и присъединяване към тях на 24 ноември призоваха вчера своите членове от Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ. „Призоваваме ви в знак на солидарност линейките да преминават покрай жп гарите с включена звукова сигнализация”, пишат в своя декларация синдикалистите в здравния сектор. Членовете на Федерацията на синдикатите в здравеопазването ще вземат участие в протестния митинг на 30 ноември в София. Те също осъждат нарушаването на споразумението, подписано преди година от Тристранния съвет за социално сътрудничество, и предложеното отнемане на класа за прослужено време на работещите в държавната администрация. Според федерацията социалният диалог в отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването имал формален характер.


ДСБ разкритикува здравния бюджет
БСП няма право да гласува против бюджета на ГЕРБ за здравеопазване, тъй като той е копи-пейст от техния през 2009 година. Това заяви вчера Петър Москов от националния съвет на ДСБ. Според него, ако се направи сравнителен анализ между бюджета на тройната коалиция за 2009-а и този на настоящите управляващи за 2012-а, лесно може да се види, че е еднакво разпределението на отделните пера, както и отделните суми. „Финансира се една и съща система по един и същ начин“, обясни Москов. Според него парламентарното представителство на ГЕРБ и ръководството на НЗОК бламират трето поредно управление на Министерството на здравеопазването. По думите му бюджетът е писмена декларация за отказ от реформи. “Не са заложени финансови инструменти за структурна реформа, за електронно здравеопазване, за развитие на здравноосигурителния модел и начин на финансиране на системата. Няма система за прозрачна лекарствена политика“, каза още той.


Онколекарствата ще се плащат по по-сложен начин
Янина Здравкова

По доста странен начин ще се договарят цените и ще се плащат от догодина лекарствата за химиотерапия на онкоболните. От 2012 г. те се поемат от здравната каса, а досега осигуряването на онкопрепарати беше ангажимент на здравното министерство, което правеше търгове за централизирани доставки. Едва от тази година търговете се правят от самите болници.

Самата каса пък плаща лекарства на аптеките само за домашно лечение по цени и ред, определени от позитивния лекарствен списък. При химиотерапията обаче догодина НЗОК ще дава пари на болниците по специални протоколи. За целта тя ще договаря цени с производителите и ще плаща според тях. Здравното министерство твърди, че така ще се постигнат отстъпки и по-ниски стойности от тези в позитивната листа заради по-големите количества, които се договарят. Цените в позитивния списък са най-ниските на ниво производител в ЕС.

От своя страна обаче болниците ще трябва да правят търгове за доставка на същите лекарства, тъй като това е единственият законов начин да получават медикаменти от търговски лица, обясниха от МЗ. Цените, договорени от касата, ще са само пожелателни при търговете на болниците, т.е. има вероятност те да сключат договори с търговците за по-високи стойности.

Освен това касата не може да плаща 100% за лекарства, които са по-скъпи от най-евтините в дадена терапевтична група. Тоест ако болниците сключат договори за повече от един препарат в една група, за по-скъпите пациентите ще доплащат.

Целта на усложнението са парите, определени за онколекарства - 107 млн. лв., да стигнат.




И линейки ще протестират с железничарите на 24 ноември. Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ призова своите членове да изразят подкрепа към протестиращите от БДЖ. В знак на солидарност линейките ще минават покрай гарите с включени сирени. Здравните профсъюзи излизат и на националния митинг на КНСБ и КТ "Подкрепа" на 30 ноември, с който ще се протестира срещу пенсионната система и отнемането на класа. Засега то е факт само за държавните служители.


Пловдивският окръжен съд осъди подсъдимия д-р Светослав Аргиров на глоба от 1500 лв. Той бе признат за виновен в това, че на 16 април 2008 г. е получил 300 лв. за операция на дискова херния на Демир Ангелов. Ангелов, посетил кабинета на д-р Аргиров в УМБАЛ "Свети Георги ". В началото лекарят му поискал 5000 лв. за операцията, но след като Ангелов му казал, че няма откъде да ги събере, се съгласил да намали на 1500 лв. Уговорили се парите да бъдат предадени вечерта в ресторант "Класик". Тъй като Ангелов нямал исканата сума, се обадил на работодателя си и бил посъветван да се обърне към полицията. Докторът бил хванат с белязани банкноти.


Прокуратурата разследва скандален случай

Пациент умира, докато лекарят работи частно

Докторката тръгнала по-рано заради друг ангажимент
Ели Крумова

Тодор Петров от Националната пациентска организация сезирал полицията и прокуратурата.

Пациент на 57 години от Пазарджик издъхнал в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Св. Георги” в Пловдив, докато дежурната лекарка заработвала на частно в друга болница под тепетата. Д-р Гергана Ангелова напуснала смяната си в държавната клиника един час по-рано. След това бил направен опит да се фалшифицира часа на смъртта на починалия Георги Соколов. За скандала била уведомена Окръжната прокуратура, където започнало досъдебно производство срещу трима лекари от Клиниката по гастроентерология. Това съобщи Тодор Петров от Националната пациентска организация в Пловдив, който подал сигнала в полицията и прокуратурата.

Скандалната самоотлъчка на д-р Гергана Ангелова, по време на която умрял пациентът, станала на 23 март. Към 6,30 часа сутринта лекарката напуснала дежурството си в Университетска болница, без да се обади на нито един свой колега, за да застъпи от 7 часа на смяна в частна болница

Половин час след като д-р Ангелова излязла от клиниката, 57-годишният й пациент направил внезапна, най-вероятно ритъмна смърт. Съпругата на Георги започнала да вика и да търси лекар. Вместо д-р Ангелова на помощ се притекли четири медицински сестри. Те се опитали да свестят човека, направили му сърдечен масаж, обдишване и му дали лекарства, но въпреки че били опитни сестри, пациентът починал.

Смъртта му била регистрирана в 7,03 часа. В 7,30 часа в рапортната зала при дневните доктори влязъл разгневен шефът на клиниката доц. Николай Кръстев, който съобщил за промяна на нощния рапорт, защото имало починал пациент. Той съобщил на колегите си, че д-р Ангелова го била срещнала на входа на клиниката, но „нищо не му казала и това било пълно безобразие”. Ден по-късно д-р Кръстев разговарял с провинилата се лекарка, която обяснила, че „спешно и лично й се наложило да си тръгне по-рано”. Не последвали наказания за самоотлъчилата се, обясняват нейните колеги.

Междувременно в средата на август в Националната пациентска организация в Пловдив получили анонимен сигнал с приложени документи. Тодор Петров проверил дали историята е достоверна и я предоставил на прокуратурата. Държавното обвинение

започнало разследване по действията на докторите Гергана Ангелова, доц. Николай Кръстев и д-р Биляна Тенева.

На 28 срещу 29 юли д-р Ангелова за втори път напуснала дежурството си в държавната болница по-рано, за да застъпи от 7 часа на смяна в частната клиника. Месец по-късно, на 29 август, изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Георги” доц. Карен Джамбазов уволнил дисциплинарно д-р Ангелова. В момента тя била наела двама адвокати и обжалвала уволнението си, но продължавала да обучава студенти в качеството си на преподавател в Медицинския университет.
Погребали го без аутопсия

Аутопсия на починалия не била направена, а седмица по-късно станало ясно, че часът на смъртта е фалшифициран. Вместо в 7,03 било записано, че пазарджиклията е починал половин час по-късно, след изтичането на смяната на д-р Ангелова. Смъртта била установена от д-р Биляна Тенева и доц. Николай Кръстев, става ясно от епикризата на пациента. В документите дори бил вписан лекар, който не е бил дежурен във фаталната сутрин, а впоследствие към документите за смъртта приложили ЕКГ, което било правено, без на машината да има пациент. Подписите на епикризата били на д-р Биляна Тенева и доц. Кръстев.

„Очевидно екипът, измайсторил епикризата, много е бързал. Толкова е бързал „в изрядността си”, че най-отпред старателно е залепена ЕКГ с изоелектрична линия, регистрирана в 7,31 часа. Но не са забелязали, че най-отпред на ЕКГ-то автоматично се е изписало leads off, което означава „изключени отвеждания”. Така изписва всеки ЕКГ апарат, пуснат да работи, с висящи кабели, без да има пациент”, се казва в доклад до изп. директор на болницата доц. Карен Джамбазов, написан от старши ординатора и главен административен асистент в клиниката д-р Ефимия Чолакова.


Наказват джипита за просрочен час за преглед
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Яки глоби ще отнасят докторите занапред, ако размотават болните от кабинет в кабинет, не си спазват часовете за преглед или закъсняват да отворят медицинските пунктове в селата. Това е застъпено в проект на Закон за защита правата на пациентите, който се предвижда да влезе в пленарната зала до края на ноември.

В проектозакона е залегнала и възможност близките на болния да могат да го посещават по всяко време в лечебното заведение, а не както е сега, само в часа за свиждане, когато накуп в стаята се изсипват роднините и приятелите на всички пациенти. Преди да бъдат пуснати вътре обаче, на посетителите ще им бъде разяснявано какви са правилата и ще бъдат предупреждавани да не пречат и да не се инатят, ако от персонала ги помолят да напуснат. При болните по всяко време ще могат да бъдат пускани адвокат, нотариус, психолог, свещеник, мюфтия или духовник от религията, която изповядва пациентът, ако пожелае. Персоналът на болницата пък ще има задължението да им осигури усамотение за изповед или изповядване на завещание с подходящ параван, ако пациентът е в обща стая, а санитарката излезе навън.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница