22 юли 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата23.10.2018
Размер0.62 Mb.
#94392
  1   2   3   4
22 юли 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Дълго чакано хапче за системата
Диана Тенчева

Далеч във времето, в първите години на здравната каса, лекари я източваха, като вписваха женски диагнози на пациенти мъже... След време заложиха на нов номер - да отчитат по двама на легло. Днес надписването се свежда до фиктивни прегледи или прием в болница само на хартия

Какво е решението? Всеки осигурен да има електронна здравна карта. Да, за нея се говори и се плащат милиони от 2007-а. Само че когато системата е недофинансирана, изходът е властта да контролира харченето на всеки лев от вноските ни. В противен случай и без електронната карта идват листите с чакащи болни, забавено лечение и пак лавина от дела, които държавата ще загуби. И отново ние ще платим.


Фиктивни прегледи лъсват в здравните досиета
Жител в Търговище разбра от електронния си профил, че са му преглеждали коляното
Диана Тенчева, Антоанета Марчева

Вписване на фиктивни прегледи, за да получи лекарят пари от здравната каса - това е основното оплакване в жалбите на здравноосигурени българи, които след 15 април са получили код за достъп до електронното си здравно досие и са прегледали манипулациите, написани по тяхната партида.

Има сигнали за направени само на хартия прегледи от акушер-гинеколози, за неизвършени рентгенографии от специалисти по образна диагностика, за десетки неизвършени профилактични прегледи, показва справка на здравната каса. "Пациент алармира, че от негово име личният му лекар издал амбулаторен лист с отразен консултативен преглед през септември 2010 г., но такъв не е бил извършен. Не можахме да направим проверка по случая, тъй като самият общопрактикуващ лекар е починал през 2011 г.", казаха от касата.

Има сигнали за технически грешки. Чрез кода за достъп майка установила, че в досието на детето е нанесен прием в болница и лечение по хирургична клинична пътека. Инспектори на касата направили проверка и установили, че наистина е направена такава хоспитализация, но на друг малък пациент с ЕГН, който се различава само с две числа от този на детето на жалбоподателката.

Чрез кода си мъж от Търговище пък откри в електронното си досие фалшив преглед на коляното от 2008 г. и рентгенова снимка от 2010 г. Веднага сигнализирал в здравната каса в Търговище. "Чакаме указания от НЗОК как да процедираме, защото по закон можем да направим проверка само за 1 г. назад. Приканвам гражданите да са по-активни и да се снабдят с паролата за електронните си картони, защото всички имаме интерес да следим как се изразходват парите от здравните ни вноските", каза директорът на здравната каса в Търговище д-р Йошенка Ненчева. До момента в областта това са направили 181 души.

Според последната справка на НЗОК през първия един месец след старта на раздаването на 10-символна буквено-цифрова парола 11 000 осигурени са отишли до районната каса, за да я получат. Остава възможността за влизане в здравното досие и чрез електронен подпис.

В досието ни се съдържат всички отчетени дейности от личния лекар, специалистите, болниците, лабораториите или аптеките от 2009 г. до сега, както и изписаните лекарства, които се покриват частично или напълно от касата.

Данните, вписани от зъболекарите, са от юли м.г. до настоящия момент. А досието на децата е в това на родителя, избрал личния лекар.




Пациентът не знае при кого да отиде
С ген. Стоян Тонев, началник на Военномедицинската академия, разговаря Диана Тенчева
- Г-н генерал, следейки последните събития в сектора, оптимист ли сте за здравеопазването?

- Наблюдавам случващото се от февруари насам и мога да кажа, че здравеопазването има същите проблеми като през последните 20 г. Изключение е периодът от 2001 до 2005 г., когато реално се подобриха оборудването и квалификацията на лекарите, макар и в недостатъчна степен. Парадоксалното е, че всеки един от отговорните фактори в системата е напълно наясно какво трябва да се направи, какво да се промени и да се доразвие. Има известно различие единствено в методите и темповете, чрез които реформите могат да се случат. Ето и сега ние, шефовете на големите болници, пак разговаряхме с лекарския съюз, с Комисията по здравеопазване и с екипа на новата здравна министърка и всички стигнахме до съгласието, че основните проблеми са няколко. На първо място е състоянието на Спешната помощ и по-точно - кадрите , оборудването и общата организация.

- Как да има кадри, като лекар с 2 специалности, учил над 10 г., взема 750 лв.? Това е обидно!

- Аз предложих заплащането в Спешната помощ да е като при летците. При тях принципът е следният: ако не летиш, получаваш базова заплата от 600-700 лв. Но ако летиш, възнаграждението се утроява и може да стигне 5000 лв. Т. е. да се плаща за резултати, а не по принцип.

- По вашата схема лекарите от линейките в София би трябвало да получават максимално възможната сума, защото те изпълняват по 10-12 адреса на дежурство и нямат време дори да хапнат. Вярвате ли обаче, че властта ще осигури нужното финансиране?

- Да, екипите биха получавали една много по-висока заплата според подобно голямо натоварване. Освен това има и статистика, колкото и да е неточна. Вижте, колкото и негативи да търпи здравеопазването, през 2011 и 2012 г. детската смъртност у нас се е понижила с по 1 процент. Т. е. явно е, че инвестиционните и кадровите промени в детското здравеопазване са дали резултат. Има още какво да се желае, но въпреки че в ЕС имаме най-малкия финансов ресурс на човек от населението за здраве, като качество на здравеопазването сме в средата на таблицата. Вторият основен проблем, който посочват всички експерти и пациенти, е най-накрая да се въведе, даже и силово, електронното здравеопазване и електронната здравна карта на пациента.

- Само че и самото съсловие се съпротивлява, защото това значи да се прекратят порочни практики и фиктивни дейности.

- Разбира се, че има съпротива от страна на лекарите, защото тогава оценката за квалификацията и резултатите на даден доктор ще станат публични. Искам да припомня, че въвеждането на използването на компютри в медицината бе забавено с около 5 г. в сравнение с другите сфери пак заради съпротивата на медиците.

- Според последните разсрочвания, направени от ГЕРБ, електронното здравеопазване трябва да е факт до есента на 2014 г. Вие вярвате ли в това?

- Електронната организация у нас вече е акредитирана и лицензирана от ЕС. Това стана преди една седмица. Т.е., ако тази система влезе в сила (в нея е и ВМА, както и 7 представители на различни сфери, като например на болнична помощ, на НЗОК, на банки и др.), тя ще е валидна в целия ЕС. А ние във ВМА отдавна сме въвели електронна здравна карта за военнослужещите - още от 2006 г., защото ги изпращаме на мисии в чужбина и документът там е задължителен. Още преди картите пък на всеки войник бяхме направили диск с медицинската информация.

По тази линия и с подписаните споразумения всеки един военнослужещ в Европа може да получи както спешна, така и планова безплатна помощ в болниците на НАТО. А наскоро създадохме и електронно здравно досие за спешна помощ, което ще приложим към личната карта на нашите военни. Не отричам, че за това получихме финансиране от НАТО и затова ни бе по-лесно, но подобни мерки трябва да се приложат в цялата система. И накрая - да се приложи в действие Националната здравна карта на България. Тя е готова. Но много важно е да се доработят медицинските стандарти. Те трябва да са по-конкретни за всяко ниво на медицинска помощ в страната - имам предвид диагностично-консултативните центрове, областните, общинските и университетските болници. А какво се случва сега? Изискванията за средните нива в системата са прекалено високи и в един момент дори "Пирогов" не отговаряше на някои от тях, което е смешно. Идеята при създаването на стандартите бе те да следят за качеството на медицинската помощ, а в един момент здравната каса започна да ги използва за контрол при финансирането на дейността. И много често фондът отказва да преведе суми, ако направеното лечение не отговаря на записаното в стандарта. На трето място сред проблемите в сектора идват специализациите.

- Какво по-точно имате предвид?

- В момента в много от специалностите като хирургия, анестезиология и патоанатомия няма кандидати за отпуснатите места. Т.е. получава се пълен дисонанс между предлагането и търсенето, въпреки че Министерството на здравеопазването започна да плаща допълнителни средства за тези специалности плюс педиатрията. Знаете ли, че в системата има 45 свободни места за специализация на общи хирурзи и никой не се явява за тях! Това означава, че трябва да се помисли за допълнителни стимули. Идеята на министър д-р Таня Андреева да може да се специализира, докато се работи в малките общински болници, е чудесна. Но ако тя не е вързана с финансов ресурс, то лечебните заведения няма да могат да си го позволят.

- А какво мислите за практиката лекарят да подписва договор с държавата примерно да работи за нея 5 или 10 г., щом тя му е осигурила финансиране за специализация? Така ще се спре изтичането на част от медиците ни зад граница.

- Това е практика в ЕС. Давам ви за пример Англия, където след стипендия по време на следването и заплатена специализация лекарят е длъжен да подпише 10-годишен договор с държавата. Мярката не се въвежда у нас просто защото някой трябва да плаща за нея. Да продължим обаче с посочването на проблемите, които чакат своето решение. Следващият е свързан с общата визия за нивото на апаратурата в цялата страна. През 2002 г. заедно с МЗ бяхме направили програма за 10-годишно развитие, за което ни подпомогнаха "Сименс" и "Олимпус". Оказа се, че за страна като България на година са необходими по 150 млн. евро за апаратура. А у нас в момента се отделят 40 млн. лв., от оперативните европрограми идват още към 70 млн. лв., т.е. стават около 110 млн. лв. Да не забравяме обаче, че евросредствата не идват всяка година. Тук много важен е и въпросът апаратурата да не се концентрира само в София и Варна, а да бъде разпределена териториално. Това налага да има концепция за движението на пациента от най-ниското до най-високото ниво в системата. Вижте, една от големите трудности на болния в момента е, че той не знае при кого и кога да отиде. Не на последно място, както говорим за лекарите, по същия начин трябва да говорим и за недостига на медицинските сестри. В една Холандия например техните образователни степени са 6 и след 4-та обучението се признава за висше. А какво се случва с българките? В момента изнасяме медсестри за Европа, които обаче в по-голямата си част там не работят като сестри, а като детегледачки или се грижат за възрастни хора в старческите домове. Това е все едно с компютър да чупиш орехи. Много работа има около решаването на неволите на сестрите.

- Вторият стълб в системата - здравните фондове бяха затрити и превърнати в застрахователи. Как тогава да се избяга от недофинансирането в сектора?

- Ако не се повиши ресурсът, проблемите ще си останат същите, колкото и да се опитваме да увеличаваме цените на клиничните пътеки, реимбурсацията на медикаменти и както и да се мъчим да включваме допълнителни лекарства за онкоболни, за редки болести и др. Един от изходите е именно връщането на доброволните здравни фондове на медицинския пазар. Въпрос на политическа воля обаче е това да се случи.

- Заради недофинансирането задълженията на болниците непрекъснато растат и бележат нови срамни рекорди. Дълговете на ВМА колкото са?

- Ще ви ги посоча по години. Идеалната година за нас е била 2008-а. Тогава сме имали 2500 лв. задължения. През 2009-а са скочили на 32 млн. лв. Върхът им е през 2010-а, когато през юли и август дори здравната каса не плащаше. Сигурно си спомняте този проблем. Та тогава дълговете ни са били 70 млн. лв. През 2011 и 2012 г. сме ги намалили с общо 14 млн. лв., т.е. станали са 56 млн. лв. А сега са 61 млн. лв. Ето един парадоксален пример: МЗ сключва договор с други държави за двустранно медицинско обслужване. Т.е. съответните чужди граждани се лекуват у нас без пари, и нашите - в тяхната държава. Само че 90% от чужденците идват за помощ във ВМА. Ние обаче не получаваме ресурс за тях от МЗ, защото сме подчинени на военното министерство. Някои от тези пациенти имат застраховки, които могат да покрият лечението им, но заради споразумението не се ползват. Ето само тези пациенти на година ни носят загуби между 7 и 9 млн. лв. В този случай Министерството на външните работи казва: "Ама никой не е посочил, че тези хора трябва да се лекуват при вас." Добре, ама ние във ВМА няма как да ги върнем, нали? В момента при нас например са настанени и пострадалите американци до Кресна. Т.е. такива казуси има много. За съжаление всеки поема ангажимент, но не ги покрива финансово.
Ген. Стоян Тонев е роден е на 3 декември 1953 г. в Кърджали.

Завършва медицина в Пловдив. Работи като началник на медицинската служба на авиополка в Чешнигирово, като началник на кабинет по кожни болести във Военната болница в Пловдив.

От 1992 до 2002 г. е зам.-шеф и шеф на кожната клиника във ВМА. А от 1 септември 2002 г. досега е началник на болницата.

Специализирал е в САЩ, Франция и Чехия.

Национален консултант по дерматология, главен лекар на въоръжените сили на България, носител на орден „Стара планина” I степен с мечове.


Кабинетът очаква още дългове
Правителството очаква просрочията на държавата към бизнеса тази година да се окажат с 40%-50% по-високи в сравнение с началото на 2013 г. Затова с актуализацията на бюджета ще се заделят допълнителни средства за покриването им, научи “Труд” от източници от финансовото министерство.

Актуализацията на бюджета, която се очаква да бъде гласувана днес на заседание на правителството, предвижда 160 млн. лв. да бъдат насочени основно за разплащания към бизнеса. От тях трябва да се извадят към 11 млн. лв., които ще отидат за подпомагане на тютюнопроизводителите, и 5-6 млн. лв. за ремонт на болници. Това означава, че около 145 млн. лв. ще се насочат към фирми със забавени плащания по договори с министерствата.

В същото време според последните официални данни на МФ за просрочията на държавата към бизнеса, сумата е 107 млн. лв., а не 145 млн. лв. Освен това част от тези пари няма как да бъдат изплатени веднага, защото са предмет на съдебни спорове.

Така от сметките излиза, че кабинетът или очаква да открие нови договори в чекмеджета с натрупани дългове, които до този момент са неизвестни за обществото, или планира да си задели няколко десетки милиона лева в резерв за харчове по свое усмотрение.

Дълговете, които досега е обявено, че ще бъдат покрити, са: около 30 млн. лв. на Министерството на отбраната заради задължения на ВМА; 25-30 млн. лв. на МО за пренастройване на честотите, а също и задължения на МВР и правосъдното министерство. Извън 160-те милиона за бизнеса кабинетът предвижда и ръст на средствата на социалното министерство с 40 млн. лв., например за подпомагане на хората с увреждания.

Нито една от тези суми обаче няма да бъде разписана като отделно перо в бюджета, а цялата сума на повишението на разходите - 200 млн. лв., ще отиде директно в резерва.

Тази маневра бе разкритикувана от Института за пазарна икономика като непрозрачна и показателна за селективния избор на фирмите, към които ще бъдат направени разплащанията. От обясненията на финансовия министър Петър Чобанов пък стана ясно, че ако средствата се запишат по бюджетите на отделните министерства, ще трябва да се влезе в дълга процедура по съгласуване на ревизията. Чобанов обаче обеща разходването на въпросните 200 млн. лв. да бъде прозрачно.

Депутатът Румен Гечев от БСП обясни, че актуализацията се прави, за да има гъвкавост в хазната и да се компенсира изоставането в приходите.

От Реформаторския блок пък обявиха, че актуализацията на бюджета, особено вземането назаем на 1 млрд. лв., нямат икономическа обосновка. Според тях това ще докара много хора до фалит и ще вкарат държавата в дългова спирала.


Заведения и вентилация вдигат шум
СОНЯ СПАСОВА

За последните 3 месеца 13 оплаквания за висок шум от кафенета и магазини са подадени в Столичната районна здравна инспекция, но не и от протести, съобщи д-р Савка Добрева, началник отдел „Държавен здравен контрол".

От тях 9 са заради бръмченето на вентилационни системи на ресторанти и

магазини за хранителни стоки, а 4 са за висока музика в заведения,които се намират в жилищни блокове или непосредствено до тях. Жалбите срещу шумните кафенета са подадени от хора, които живеят в Студентски град, „Слатина" и „Люлин".

Според нормите в закона за защита от шума в околната среда след 23 ч гюрултията, която се вдига в заведенията, трябва да е до 30 децибела, а преди това -35 децибела. Инспекторите обаче мерят само нивото на музиката и на шума на вентилациите. Говорът

на клиентите не е постоянно ниво и няма как да се отчете, обясни д-р Добрева.

При първоначалните замервания здравните инспектори са установили отклонения от нормата само при 4 обекта и са им съставили предписания да намалят децибелите.

През април, май и юни през 2012 г. оплакванията са били с 2 повече -15.




5-има министри щурмуват Черноморието
ПЛАМЕН ЕНЕВ

Значителна част от състава на Министерския съвет ще се изнесе на морския бряг във вторник, формалният повод е отбелязването на 71 г.от разстрела на патрона на Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна - Никола Вапцаров. На церемонията ще присъстват вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, министърът на отбраната Ангел Найденов, Анелия Клисарова - министър на образованието и науката, здравната шефка Таня Андреева и Данаил Папазов - на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Найденов и Папазов са възпитаници на морското училище, а Клисарова е ресорен министър. Присъствието на Таня Андреева учуди местните наблюдатели, още повече че за следващия понеделник е предвидено тя отново да е във Варна за откриване на обновена детска клиника в Университетската болница „Св. Марина".

„Местните" министри Данаил Папазов и Анелия Клисарова ще нощуват по домовете си, но останалите най-вероятно ще отседнат в резиденция „Евксиноград", ако не отпътуват за столицата веднага. От ВВМУ са изпратили покани и до всички народни пред-

ставители от Варненския избирателен район, което означава, че представителите на управленския елит ще набъбнат.

Нормално е в летните месеци управниците да търсят официални поводи за работни срещи по морето, още повече че премиерът Пламен Орешарски анонсира, че не се предвижда почивка за кабинета, коментират източници от БСП в морската столица. Народните представители обаче ще „превземат" официално „Евксиноград" след 5 август, когато излизат във ваканция.

До края на този месец достъпът на простосмъртни е позволен, като най-евтината нощувка е 130 лв.


Гласуват днес актуализацията на бюджета
Актуализацията на Бюджет 2013, в която е предвидено поемането на нов дълг, ще бъде гласувана на извънредно заседание на кабинета в понеделник, съобщи финансовият министър Петър Чобанов. Той заяви пред Дарик, че след това законът ще бъде внесен в парламента, като целта е да се приеме възможно най-бързо.

Новият дълг от 1 млрд. лева няма да бъде изхарчен до края на годината, а цели да осигури буфер в тазгодишния бюджет, посочи Чобанов. По думите му трябва да е сигурно, че в началото на следващата година няма да се търси дълг "на пожар". "Никой не казва, че и старото правителство нямаше да вземе нов дълг. Тази възможност е планирана в бюджета още от тях", коментира Чобанов.

Финансовият министър обясни, че има много недофинансирани дейности, недобре планирани разходи, както и пера, които изобщо не са планирани в Бюджет 2013. 40 млн. лева ще бъдат отпуснати на социалното министерство, за да се осигурят пари за уязвимите групи.

Засега в актуализацията на бюджета няма предвидено увеличение на минималната работна заплата и не е заложена сума за коледни добавки на пенсионерите. Въпреки това ще се търси ресурс за коледни добавки, а въпросът за минималната работна заплата ще бъде решен окончателно в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

"Някои инвестиционни разходи трябва да бъдат направени за болници, които са в изключително лошо състояние", обясни Чобанов. Той даде пример с болница за деца астматици, където има мухъл по стените. Здравният министър Таня Андреева вече даде заявка, че очаква 5 млн. лева от актуализацията на бюджета.

Служебното правителство е поело ангажимент за субсидия от 11 млн. лева за земеделските производители и в момента тече процедура по нотификация. "Това са национални плащания. Вече са обещани, няма как да не ги направим. Те обаче не са бюджетирани", посочи Чобанов.

За пореден път Чобанов припомни, че има сериозни задължения на военното министерство, най-вече по линия на Военномедицинска академия, както и в МВР.

В енергетиката 86 млн. лева ще се появят и в приходната, и в разходната част на бюджета. Приходите ще дойдат от търговията с въглеродни емисии, като сметката е направена от МОСВ. В същото време в разходната част ще бъдат реализирани заради промените в Закона за енергетиката за зелената добавка. "По този начин ще се плати част от цената за тока", обясни Чобанов.




Какво свърши досега кабинетът "Орешарски"
Под прицела на улицата - стъпки към промяната, въпреки вувузелите и политическата несигурност
Валентин Георгиев

Няма такова правителство през последните 23 години, което да е работило в подобна отровна среда. Уличният натиск започна дни преди "официалния повод" със злополучния първи избор на шеф на ДАНС. И така вече повече от месец. А какво свърши омразният кабинет на Орешарски за това време? Протестиращите едва ли ги интересува, те предпочитат да чуват само собствените си френетични крясъци. Но си струва да им бъде припомнено. Защото същият този кабинет отново за първи път през последните 23 години направи и публичен отчет за своя първи месец на управление.

Осъществените вече мерки никак не са малко, при това са факт въпреки, а не под натиска на улицата. Още повече са тези, които са в процес на реализация - и по отношение на социалните програми и борбата срещу младежката безработица, и за подобряване на бизнес средата и намаляването на административните тежести, и за цялостната демократизация на институциите.

Не бих влизал в ролята на ментор или пиар за тези действия на кабинета и мнозинството, което го подкрепя. Но когато омразата и вувузелите са първа новина, а стореното остава на заден план, споменаването им е задължително. Само така човек би могъл да си прави изводите за предела на възможното и желаното и за това кой как вижда ролята си в спектакъла, в който живеем. Иначе трябва да си много смел и находчив, за да се решиш на подобен ход, когато под прозорците ти викат "оставка".

С 5% по-евтин ток от 1 август

Като начало бе направена стъпка към решаване на един от основните проблеми, който породи февруарските бунтове - при поискано 40%-но поскъпване на тока, не само че не бе допуснато ново увеличение на цената, а напротив - чрез нов модел за ценообразуването тя бе намалена с 5%. ДКЕВР реши това да стане от 1 август т.г. Логично социолозите отчетоха, че мярката се подкрепя и одобрява от близо 60% от българите. Разбра се също, че последните години са докарали енергетиката ни до пълен хаос, затова бяха планирани бързи стъпки за стабилизиране на сектора. Целта е установяване на предвидимост в цените на електроенергията, възстановяване на условията за износ на ток и по-добро натоварване на мощностите и на въгледобива.

Социален пакет в битка с бедността

След тоталното обедняване на хората през последните 4 години заради замразени доходи, масови фалити на предприятия и нови 400 000 безработни, безспорно социалният пакет от мерки на новото правителство бе логичен и очакван. Още в първите дни от съществуването си кабинетът увеличи размера на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 години от 240 лв. на 310 лв. с дата 1 юли 2013 г. Вдигната бе и еднократната помощ за първокласници, като допълнителна подкрепа за семействата с малки деца. Размерът на тази целева помощ от 150 лв. стана 250 лв.

Разшири се и системата за енергийно подпомагане. По този начин още 60 000 души ще получат помощи, като в момента с това право се ползват около 210 000 лица и семейства.

В процес на подготовка и съгласуване със социалните партньори е вдигането на минималната работна заплата от 1 октомври. Специален пакет от мерки предвижда борба с младежката безработица, която вече е над 28%, както и промени в Закона за насърчаване на заетостта. Интересен подход в случая е разширяване на кръга от работодатели, ползващи се от възможностите на чиракуването, регламентиране на правото на стипендия на безработните лица, включени в мотивационно обучение и др.

Струва си да припомним и друга идея на левицата, която е в процес на съгласуване с банките - за нов Закон за банковия кредит, който да влезе в сила от догодина. Накратко, БСП предлага, когато хората по една или друга причина изпаднат в невъзможност да изплащат жилището си, да отпадне и задължението им да погасяват занапред и кредита си, при положение че вече са загубили дома си. Няма спор, че заради дълбоката криза и растящата безработицата, в която е изпаднала държавата, този феномен набира темпове и вече е част от ежедневието ни. А банковата практика е такава, че след 3-месечно неплащане на вноските, трезорите имат юридическо основание да изпращат съдебен изпълнител. Така хората не само губят жилището си, но продължават да плащат и кредита си. Именно това двойно наказание за длъжника БСП определя за крайно несправедливо и смята да го промени.

От 2014 г. пък предстои връщане на Швейцарското правило за индексации на пенсиите. Още от декември т.г. ще влезе и пакет от мерки за защита на потребителите от монополните структури на пазара. Подготвят се също законодателни промени за засилване на административния капацитет на регулаторните органи.

Съживяване на бизнес средата

Един от най-важните ангажименти на кабинета "Орешарски" е този за подобряване на условията за бизнес у нас, които бяха буквално парализирани при управлението на ГЕРБ. В тази връзка "незабавното преустановяване от страна на централните власти на административно-силовия натиск от рекетьорски тип върху бизнеса и "успокояване" на стопанските среди за спечелване на инвеститорското доверие" не бива да звучи като лозунг. Публична тайна е, че при ГЕРБ бе масова практика кражбата на бизнеси и изнудването на предприемачите да работят с близки до властта фирми. Резултатът от тази политика, от забавеното разплащане на държавата и невръщането на ДДС бе фалит на близо 300 000 малки и средни предприятия през последните 4 години.

От отчета на кабинета става ясно, че досега е прилагана практика за непризнаване на ДДС, което се отклонява от европейското законодателство. Затова НАП вече е изпратила указания на своите териториални поделения за прекратяванe на тази практика. Занапред ще бъде спестено плащането на наказателни лихви за невъзстановяването навреме на ДДС от страна на държавата. Наказателните лихви за първите пет месеца на тази година са в размер на над 12 млн. лв.

И още - очакванията на правителството са разплащането с бизнеса да се приключи до края на август. В случая става дума не само за намерение за изчистване на задълженията от страна на държавата, а за предоставяне на възможности бизнесът да реализира усилията си към разкриване на нови работни места, изплащане на задължения към работниците и инвестиране в развитието на предприятията. В първите 12 дни на юли вече е върнат ДДС за 454 милиона лева на фирмите и още 60 млн. лв. на 1215 малки предприятия, което за тях е сериозен източник на финансов ресурс.

Защо е нужна актуализация на бюджета?

Заради въпросното разплащане с бизнеса е нужна и актуализация на бюджета. Предвижда се разходите за разплащане на задължения към бизнеса и разходи за подкрепа на гражданите да са в общ размер от 200,4 млн. лв. От тях предвиденият ресурс в размер на 160,4 млн. лв. (0,2% от прогнозния БВП) е предназначен главно за погасяване на просрочени задължения на държавата към бизнеса, натрупани основно в системите на 3 министерства - на отбраната, вътрешните работи и правосъдието. Планират се и допълнителни средства за инвестиции по бюджета на Министерството на здравеопазването и средства за земеделските производители.

Фирмите ще ползват и данъчни облекчения, ако предоставят стипендия на ученици или студенти за не по-малко от 12 и не повече от 24 последователни месеца. Това става възможно, след като парламентът прие преди дни на второ четене промени в Закона за корпоративното подоходно облагане. Данъкът на фирмите ще се намалява с размера на изплатената за стипендии сума. Условията за учащия, който ще получава стипендия, са да е в последните два курса на редовно обучение и да не е навършил 25-годишна възраст, както и професията му да има приложение в съответното предприятие.

Конкретни действия властта предприема и по отношение на намаляване на административната тежест за бизнеса и гражданите. За целта вече са в ход срещи с работодателски, синдикални и неправителствени организации за получаване на мнения и препоръки.

До 30 октомври се планират промени и в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Бегла "инвентаризация" на завареното от предходната власт в това отношение показва, че само 2% от фирмите са спечелили 98% от всички ОП. Затова при съмнения за злоупотреби ще последват ревизии, а всички договори и анекси ще станат публични. В промените на ЗОП, които се подготвят, се предвижда всички възложители да публикуват изпълнителите по обществени поръчки.

Борбата с контрабандата - още 1 млрд. в хазната

Сред приоритетите, които кабинетът "Орешарски" извежда начело е постоянната битка за намаляване на контрабандата и ограничаване на нелоялната конкуренция. Заканите за такива мерки винаги са присъствали в намеренията на всяка власт досега, но резултатите обикновено са разочароващи и дори обратни на очакваното. Предстои да видим как ще се "впише" в тази схема и това правителство.

От отчета на кабинета за първия месец става ясно, че са разработени и приложени мерки, ориентирани към два вида дейности по принудително и по доброволно събиране на приходи. Първата група обхваща интензивни проверки в рискови сектори. Като конкретен пример се посочва реализираната специализирана проверка на 3 юли 2013 г. от мобилни групи (с представители на няколко министерства, Агенцията по безопасност на храните, НАП и Агенция "Митници" на ГКПП, складове, хранителни вериги, зеленчукови борси и тържища. В резултат от тези действия българските производители наистина започнаха да усещат подкрепа от страна на държавата срещу нерегламентирания внос и финансовите нарушения от трети страни.

Втората група мерки са законодателни промени за предотвратяване на фактическите кражби на ДДС при доставки на стоки. Целта отново е извършване на координирани проверки по зеленчукови борси и тържища, складове и ГКПП.

Струва си да припомним, че сред обещанията на левицата преди последните избори точно борбата с контрабандата се сочеше като нереализиран потенциал и източник, който би осигурил постъпления в хазната от 1-1.5 млрд. лв. По експертни оценки през последните години се облагат между 10 и 11 милиарда къса цигари, при 22 милиарда през 2008 г. В същото време пушенето в страната не е намаляло. Напротив, контрабандата не само на цигари, но и на горива, и на алкохолни напитки е в застрашителни размери. Всичко това показва, че има "ниши", които биха могли да осигурят пари в бюджета, стига да има политическа воля.

/следва/




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница