25 май 2010 г. Тема: здравеопазване



Дата20.01.2017
Размер312.39 Kb.
#13102
25 май 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Пуснаха ваксина за отказване от тютюна
Мъмрят ни за отменените забрани на цигарите
Силвия Николова

Световната здравна организация ни хока заради либералния текст в Закона за здравето, който не забранява тотално тютюнопушенето на обществени места от 1 юни, както е в повечето европейски страни, стана ясно вчера.

Регионалният директор на организацията Сузана Джакоб се е изказала отрицателно във връзка със законодателните промени, които отлагат рестриктивната мярка, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Тя е изказала остри забележки по този въпрос пред заместник здравния министър Десислава Димитрова и дори е заявила, че ще изпрати позицията си с писмо до българския парламент в най-скоро време.

Сузана Джакоб е разговаряла със заместник-министър Димитрова по време на 63-ата сесия на Световната здравна асамблея в Женева. Основните теми на дискусиите на форума са били фокусирани върху свързаните със здравето цели на хилядолетието за развитие. Като особено проблемни области са били изтъкнати ограничаване употребата на алкохол, контролът над туберкулозата, вирусният хепатит и трансплантациите. СЗО е призовала правителствата да разработват повече съвместни инициативи с частния сектор, свързани със здравните услуги.

Ваксина за отказване зависимостта от цигарите, която ще премахва удоволствието от никотина, се разработва в момента, съобщиха междувременно от Центъра за опазване на общественото здраве. Друг ефективен метод за отказването на вредния навик е психоповеденческият. Той се осъществява чрез внушение, акупунктура и билки, добави Елена Теолова от центъра.


Здравната каса с 5 на сто “на червено”
Разходите на здравната каса са с повече от 5% повече, отколкото приходите й през месец март. Това е установил надзорният съвет на касата, съобщиха от финансовата институция. Събраните средства и трансфери са в размер на 121 271 576 лева, което представлява 4,8 на сто от годишния план. Изразходваните за март средства пък са в размер на 186 179 730 лева или 11,0 на сто от него.

Основните разходи са за плащания на болниците, джипитата и докторите от доболничната помощ са на обща стойност 182 442 282 лева, което представлява 12 на сто от годишния план. Заради забавените пари в края на миналата година през март са изплатени сумите за два отчетни периода - в първичната и специализираната медицинска помощ, отбелязват от касата. На джипитата са преведени 23 448 989 лв., специализираната извънболнична медицинска помощ е получила 24 504 299 лв., или 15,9 на сто изпълнение спрямо годишния план. На зъболекарите са броени 8 997 667 лева, а за медико-диагностична дейност са платени 5 231 224 лева. За лекарства касата е броила на аптеките 31 471 321 лв., а болниците са получили 85 583 089. За медицинска помощ, оказана в съответствие с правилата за координация на системите за социална сигурност, са изплатени 3 205 693 лева.




Роднини обсадиха болница, искат линч за лекарка
3-месечно бебе издъхна след имунизация

Д-р Мариянова го инжектирала, въпреки че било болно
Тримесечно бебе издъхна след имунизация в Благоевград. Детето почина, след като личната му лекарка д-р Мариянова му направила задължителните ваксинации, независимо че то било болно и с висока температура, съобщиха неговите близки.

След инжекциите състоянието на момченцето се влошило, то развило двустранна бронхопневмония и било поставено на командно дишане.

Трагедията се разви около 13 часа вчера. Тялото на детето е откарано за аутопсия. Тримесечният Борислав Димитров бе приет в събота в спешно отделение в благоевградската болница, а след това преместен в детско отделение.

Близки на детето бяха окупираха отделението, заради което бяха извикани 3 полицейски патрулки, които да въдворят ред.

Роднините искат линч за личната лекарка

с твърдението, че е изписала на бебето лекарства за дете над 2 години, при положение че кара едва 4-тия си месец. Преди това главният лекар на болницата д-р Красимир Михайлов прекъсна отпуската си и пристигна в лечебното заведение, за да прегледа също малкия пациент. По думите на роднините специалистът съобщил на майката Нели, че детето е в много тежко състояние, но екипът прави всичко възможно да спаси живота му. Лекарите от отделението препоръчали детето да бъде закарано на лечение в София, но по думите на роднините никой от докторите не поел отговорност за транспортирането му до столицата.

Убиха детето ни, всички ни закопаха, искаме виновният за състоянието на първото ни внуче да бъде наказан, ридаеха близките пред отделението вчера и се заканиха да се саморазправят с джипито д-р Мариянова.

Бум на пневмонии има сред деца в Благоевградско от месец и половина, съобщи завеждащата детско отделение в многопрофилната болница д-р Екатерина Чакалска. Тя допълни, че от началото на май в педиатрията на лечебното заведение са приети много малки деца и бебета с тежката диагноза и уточни, че повечето от тях са от ромски произход.

Д-р Чакалска прогнозира, че бум на пневмонии ще има поне още месец, докато започнат горещините.

Пада процентът на детската смъртност

Процентът на децата, които не доживяват 5-годишна възраст, е спаднал с 60% за последните 40 години, съобщиха междувременно от Световната здравна организация, позовавайки се на проучване. В това число влиза и нашата страна. През последните 20 години намаляването на детската смъртност се е ускорило.

Броят им въпреки това е стряскащо голям, имайки предвид, че много от загубите се причиняват от болести, които могат да бъдат предотвратени в някои от най-бедните страни в света.




Европейци, но не съвсем
Обичаме да казваме, че сме европейци, че сме дали не само писменост на славянските народи, но и култура. Това се отнася особено за ден като вчерашния - Денят на славянската писменост и култура. Безспорно така е. Европейци сме. Но напоследък, като изключим някои особено изявени личности на културата и науката, оставаме европейци повече по географско положение и принадлежност към Европейския съюз, отколкото като светоусещане и норма на поведение.

Нагледен пример са нагласите на обществото ни към тютюнопушенето.

Въпреки европейските директиви за ограничаването му и дори тоталната забрана на обществени места от 1 юни у нас тази мярка беше отложена. Само че от Световната здравна организация веднага реагираха. И ни порицаха елегантно.

Това за пореден път ни подсеща, че да се назовеш европеец не е само въпрос на географска принадлежност, но и манталитет и отговорност към нормите и порядките на цивилизования свят.




Става ясно как избират шефове на РЗОК
Правилата за провеждане на вторите конкурси за избор на директори на районните здравноосигурителни каси (РЗОК) ще бъдат обявени утре, съобщиха от НЗОК. Те бяха приети от Надзорния съвет на касата и ще бъдат публикувани на сайта й. Утре ще бъде обявена и темата за писмената разработка, по която ще трябва да пишат кандидатите, критериите за оценяването й, както и дните, в които ще се проведе самият конкурс. За поста в 28-те районни каси могат да кандидатстват неограничен брой специалисти. При първия конкурс бяха допуснати за участие над 40 души.

Устният изпит на кандидатите, който трябваше да се проведе на 14 април, обаче бе осуетен от прокуратурата, която иззе писмените им разработки във връзка с започналата през миналата година проверка за неправомерно отпускане на средства. Първият конкурс бе прекратен и заради смяната на предишния директор на НЗОК – Жени Начева, която бе обвинена в престъпления по служба и подаде оставка. След това парламентът одобри за поста Нели Нешева, която бе главен секретар на Министерството на здравеопазването. Според последните промени в Закона за здравно осигуряване трябваше до 18 февруари да се проведе конкурс за смяна на всички директори на районните здравни каси.




Умря бебе,100 роми на бой в болница

Лекарка - Приемаме много деца от квартала им,те бягат
Тони Маскръчка

4-месечният Боби, първо дете на Нели и Мирослав, умря в благоевградската болница вчера. Над 100 роднини опитаха да нахлуят вътре, а бащата счупи с глава стъклената врата. Лекарите и охраната не успяха да спрат групата и извикаха полиция.

В 13 ч завеждащата детското д-р Екатерина Чакалска излезе, за да съобщи, че бебето е починало.

"Детето е прието в събота към 16,30 с двустранна пневмония. Започнахме апаратно дишане и антибиотици", каза д-р Чакалска. В неделя тя звънила в софийски болници да изпрати бебето, но й отказали с мотив, че и там ще провеждат същото лечение.

Дежурният в МЗ изказал същото мнение.

Аутопсия ще посочи причината за смъртта. Родителите обвиняват джипито д-р Христина Марянова. "На 10 май му сложиха ваксина ДТК и полиомиелит. След това почна да кашля и да вдига температура. Тя обърка диагнозата, не лекуваше както трябва, ще я съдим", крещяха роднините.

"Предписах нужното лечение, но след това не са идвали. Ако бе в тежко състояние, докато аз го наблюдавах, щях да ги пратя в болница", каза д-р Марянова. В събота родителите завели Боби при друга лекарка и тя ги пратила в спешното, откъдето го приели в болницата.

"В отделението от месец са 20 ромчета - от 15 дни до 16 г., с тежки инфекции. Нещо става в махалата", предполага д-р Чакалска. На Гергьовден били изкъртени решетките на всички стаи на първия етаж и в 3 ч през нощта избягали няколко майки с децата си. Едната - с бебе на 9 месеца, преди седмица била приета отново в реанимация, а детето едва оживяло.




Мъж от „Бие брадър" Вини медици за починала сестра
ИВЕЛИНА ДРАГНЕВА

Участникът от четвър­тия сезон на "Биг брадър" Даниел Делчев вини старозагорски лекари за смъртта на сестра си. 27-годишният мъж разка­за пред "Телеграф", че с го­дина по-голямата му сестра Десислава Запрянова е по­чинала миналия четвъртък след лекарска грешка. "Бе­ше болна от туберкулоза, но се излекува от нея преди 2 г. Беше здрава, но по-късно доктори в Германия, където живееше, й казали, че тряб­ва да претърпи белодробна операция, за да се излекува напълно. Там й искаха много пари и затова се върна в България. Преди 2 месеца я оперираха", обясни Делчев. Медиците тук били катего­рични, че Деси ще се опра­ви и опасност за живота й няма. "Изведнъж обаче в 13,30 часа в четвъртък тя почина", проплака 27-годишният мъж. Даниел е си­гурен, че има виновни за смъртта на сестра му. "Да­вали са й лекарства след операцията, за да я успоко­ят, но те са разяли органите й, убили са я", сигурен е той. "Телеграф" потърси бол­ницата, но вчера на теле­фоните й никой не отгово­ри.




Бебе издъхна след ваксина

Близки атакуваха болницата, полиция спаси лекари от линч
Благоевград. Бебе на три месеца и половина издъхна от пневмония след поставена ваксина. Трагедията се разигра вчера в Детско отделение на благоевградската болница. Трагичната новина докара до истерия родителите на детето, бабите и дядовците му, както и десетки техни роднини и близки, които бяха окупирали входа на здравното заведение. Още сутринта, като разбраха, че детето е много зле, те атакуваха детското отделение и потрошиха стъклото на една от входните врати. Спешно бе извикана полиция и в района пристигнаха десетина служители на реда, за да пазят до вечерта докторите от линч. Близките на починалия Боби Димитров обвиниха за смъртта му личния лекар на бебето д-р Христина Мариянова. Според ромите тя била виновна за влошеното здраве на детето, като сбъркала диагнозата му и не го лекувала адекватно. Докторката му била ваксина, въпреки че Боби бил с хрема и с червено гърло. "Изписа му сироп АЦЦ, който е за деца над 2 години, така пише на опаковката. После му включи и антибиотик "Зинат". То го повръщаше, а тя казваше, че нищо му няма", ридаеха родителите Нели и Мирослав. Дядото Филип пък се закани, че ще вземе детето на докторката, а тя повече няма да е жива. Състоянието на детето се влошило в събота. След като не открили личната лекарка, родителите завели Боби при д-р Веселинска. Тя веднага ги препратила към Спешния център, а оттам - в болницата. Въпреки усилията на лекарите бебето издъхнало.

Владимир Симеонов


Бяхме безсилни
Д-р Екатерина Чакалска шеф на Детско отделение:

Бебето почина в 12,30 ч. Държахме го още половин час на апарат, но уви. Постъпи в отделението в събота с много тежка двустранна бронхопневмония и остра дихателна недостатъчност. Интубирахме го, поставихме го на апаратна вентилация. Лекувахме го с всички възможни съвременни методи.

Говорих с няколко столични специалисти да го прехвърлим в някоя тамошна клиника. Но никой не иска тежките случаи. Колегите бяха категорични, че го лекуваме адекватно.

Понякога при децата се получават усложнения след биенето на ваксините. Наскоро друго дете на 9 месец от ромската махала бе много зле, но се оправи. Над 20 деца от махалата са при нас, почти всички са с пневмонии.




Джипито: Детето беше здраво
От вас научавам за кончината на Боби, беше здраво и хубаво бебе, заяви вчера личната лекарка на бебето д-р Христина Мариянова.

"На 10 май в моя кабинет сестрата му би ваксина ДТК плюс полиомиелит. Детето беше абсолютно здраво. Няколко дни нямаше никакви оплаквания. След това го доведоха с лека кашлица и му изписах сироп АЦЦ. На следващия ден дойде със засилена кашлица. Предписах антибиотик зинат. Макар да нямаше дори температура. Чух го със слушалката, нямаше нищо тревожно, гърдите му бяха чисти. В събота са ми звънели родителите на Боби, но съм била в банята и не съм чула.

При децата понякога състоянието се влошава за броени часове", каза лекарката.


Лечебниците искат отстъпки за дългове
София. Болници с големи задължения искат отстъпка от борча, за да го платят бързо, научи "Стандарт". Те са заплашени да останат без консумативи и медицински материали, ако фирмите спрат доставките за просрочени задължения.

Около 20 лечебници дължат 110 млн. лв. на различни фирми от асоциацията на вносителите и производителите на медицинска апаратура и консумативи. "Днес здравните заведения ще получат предупредителни писма с едноседмичен срок. Ако не погасят поне 50% от задълженията си, ще ги дадем на съд", обясни преди ден председателят на асоциацията инж. Силвия Петрова. Тя уточни, че университетска болница "Св. Екатерина" няма просрочени задължения.

Преди празничните дни болничните шефове получиха задача от здравния министър Анна-Мария Борисова да изготвят планове за разсрочено изплащане на задълженията. "Имаме дългове към 4 фирми за нова апаратура. Според министерско постановление от април т. г. доставчиците могат да си вземат парите на порции от Банката за развитие. Криза е, не бива да се извиват ръцете на държавата", коментира началникът на ВМА ген. Стоян Тонев. Той обясни, че ако фирмите дадат отстъпка, е готов веднага да плати просрочията в размер на 9 млн. лв. "Така стана с дълговете ни към строителни фирми за 2009 г., които се съгласиха да направят 10% отстъпка", обясни още ген. Тонев. ВМА се е издължила и за медицински консумативи с постигнато споразумение за 5-процентна отстъпка.

Румяна Милева


Битка за 150 млн. на пазара за лекарства

Контролните органи да проверят фармацевтите, настоява Веселин Марешки
Варненският бизнесмен и собственик на верига аптеки Веселин Марешки разкри корупционни схеми в бранша и даде идея как да се намалят разходите на държавата и хората за лекарства - 200 млн. могат да се спестят, като всички по веригата - производители, търговци на едро и на дребно, намалят надценките си с 5%. Предложението му веднага предизвика ответен удар срещу него. Кой и за какво обвинява Веселин Марешки, обяснява бизнесменът пред "Стандарт".

- Г-н Марешки, част от предложените от вас мерки вече се обсъждат. Някои фармацевти обаче твърдят, че те са неприложими. Защо?

- Моето твърдение е, че от оборота на лекарства в България, който се изчислява на около 1,7 млрд. лв., 10% правят 170 млн. А 10%, както се видя, могат спокойно да бъдат събрани като отстъпки - 5% от производителите и 5% от дистрибуторите. Плюс евентуално допълнителната възможност на още 2-3% от аптеките. Факт е, че производителите вече се съгласиха да дадат 5%. А когато аз си отворих офертите от дистрибуторите, видях, че те правят често до 20% отстъпки към аптеките. А се случват и по-големи, достигащи и до 50%. (Б. ред. В редакцията получихме копия на оферти на производители до търговци, в които се вижда, че отстъпките стигат и до 50%). И ако дистрибуторите могат да дават такива отстъпки на аптеките, значи по принцип ги имат като свободни, ненужни маржове. И тук е ролята на държавата и на НЗОК да прибере тези отстъпки за себе си и гражданите на България, а не да ги прехвърля за трупане на печалби от ненаситни търговци на дребно. И тогава никой няма да повдига въпроса за грабителската такса "рецепта". Твърдя още веднъж и мога да се закълна в това, че в разговор между участници на фармацевтичния пазар съм чул следната реплика: "Защо да даваме отстъпки на болниците, здравната каса, министерството и хората, когато спокойно можем да си разделим едни 100-150 млн. лв. годишно?" Никой не мисли за държавниците, хората и обикновените фармацевти. Въпросът опира само до това в джобовете на кои участници на пазара ще влязат въпросните суми.

- Конкурентите ви твърдят, че чрез тези изявления само търсите реклама, а целта ви е да постигнете монопол, след което да вдигнете цените на лекарствата.

- Това са твърдения на един човек - Мирослав Ненчев, председател на Българския фармацевтичен съюз. Той говори от името на всички фармацевти, без да се е допитал до тях. Аз съм от 1991 г. на пазара и винаги съм изразявал ясно и точно идеите си, а и времето, тези дълги 19 г., потвърждават правотата им. Първо, никога няма да остана само аз на пазара, защото и в момента има много други колеги, които се развиват пазарно, а не корупционно. Поемат обслужването на голяма част от фармацевтичния пазар на дребно, плащат си данъците и никога няма да си позволят да рекетират държавата и населението с нереални изисквания. Но дори и да се сбъднат най-черните прогнози на Мирослав Ненчев и да остане само един играч на пазара, той никога няма да може да злоупотреби с положението си на монополист. Защото в България са предвидени по закон пределни цени на лекарствата. И никой, дори и да е сам на пазара, не може да продава по-скъпо.

- Вярно ли е, че голяма част от аптеките в момента работят на загуба?

- Надяваме се, че компетентните органи са се самосезирали от изказването на Мирослав Ненчев. Но за всеки случай ние ще депозираме в най-скоро време сигнал до всички заинтересовани инстанции.

КЗК, НАП, прокуратурата, да се изиска от г-н Ненчев списъка на тези многобройни аптеки и да им се направи щателна проверка. Защото, според законите на държавата, никой няма право да развива дейност без дори и минимална печалба. И ако наистина след проверките се окаже, че все пак има такива аптеки, те да бъдат санкционирани за нелоялна конкуренция, дъмпинг и работа на загуба.

- В бранша се носят слухове, че Законът за здравното осигуряване се изменя в полза на определен човек?

- Сред фармацевтите и останалите участници на пазара се носят слухове за това как един човек управлява цялата система - назначава си министри, шефове на болници и здравни каси, има огромно влияние върху депутати, президенти и правителства. И си променя закони и наредби, когато и както му е удобно. Разказват се следните примери: че когато му е удобно да има вериги от аптеки, депутатите гласуват закон, с който ги разрешават. Когато обаче се счете, че някой от обектите е по-изгодно да бъдат дадени под наем за банки, отколкото да се стопанисват като аптеки, депутатите спешно се събират и му гласуват временна забрана на вериги от аптеки. Когато няма интерес членове на надзорния съвет на НЗОК да бъдат хора, които са членове на управителни или контролни органи на други организации, осъществяващи осигурителна или застрахователна дейност, законът е в тази форма. В първия момент обаче, в който това вече не му е изгодно, незнайно под какъв натиск, парламентът променя закона във форма, в която разрешава този явен и тежък конфликт на интереси. Ние настояваме прокуратурата да се самосезира и да провери как се е стигнало до промяната в един закон, от което облага има един-единствен човек. Призовавам още веднъж държавата в лицето на министър-председателя и цялото правителство, народните представители и президента да се разграничат от натякваното навсякъде влияние на този опасен за държавата кръг върху тях, за да могат да си направят едни добри закони, регламентиращи фармацевтичния бранш, обслужващи единствено интересите на държавата и на гражданите на България.



Кръстина Маринова


В Пловдив режат заплати, по-големи от кметската

Управителите на ДКЦ-та, болници и диспансери обедняват
Николай СПАСОВ

Шефовете на общински търговски дружества в Пловдив вземали два пъти повече пари от кмета на града Славчо Атанасов, чиято заплата била 1388 лева. Това личи от справка, направена във връзка с предложението на зам.-кмета по икономическата политика Александър Константинов да има таван от 1500 лева на заплатите на шефовете на 24-те общински фирми.

Предложението на „червения" зам.-кмет е включено като последна 20-а точка в дневния ред за предстоящата в четвъртък сесия на общинския съвет. Според Константинов мярката е антикризисна и е препоръчана от правителството, макар че приемането й щяло да има по-скоро морален, отколкото икономически ефект.

Ако общинските съветници подкрепят с гласовете си предложението на Александър Константинов, най-чувствително ще бъдат орязани доходите на управителите на онкодиспансера д-р Никола Ананощев и на болница „Свети Мина" д-р Надежда Крумова, които според отчетите за 2009 г. са вземали средно по 2880 лева на месец. След тях по доходи се нареждат шефовете на психодиспансера д-р Инко Кехайов и на комуналната фирма „Чистота" Радослав Кошински със средни месечни заплати от по 2640 лв. По-високи заплати от градоначалника Славчо Атанасов получавали управителите на абсолютно всички ДКЦ-та, шефката на Кожно-венерическия диспансер, на „Митнически терминал", на Медико-техническата лаборатория.

С 600 лева месечно по-високо възнаграждение от кмета прибирал и директорът на МБАЛ „Свети Пантелеймон" доцент д-р Илия Баташки, който е и председател на градския съвет на БСП.


Роми щурмуват болница слец смъртта на бебе

Четири клиники отказали да лекуват пеленачето Боби
Светлана ВАСИЛЕВА

Над 30 полицаи окупираха вчера в ранния следобед благоевградската болница, след като петдесетина роми се развилняха и нападнаха детското отделение.

Минути преди екшъна дежурните лекари съобщиха, че 3-месечното бебе Боби Димитров е починало.

Писъци огласиха района, а бащата на детето счупи с глава витрината на входната врата на детското отделение в желанието си да мъсти на лекарите. За минути половин гето се събра в двора на болницата, което наложи полицията да изпрати подкрепление на колегите си. До сблъсъци не се стигна.

„Бебето бе прието в тежко състояние с пневмония на 22 май. Опитахме всичко, но се влошаваше. Звънях на колеги в София, както и на дежурния в здравното министерство, ако може да транспортираме детето в столична клиника. Оттам обаче отказаха и обясниха, че всичко, което и те ще направят, ние сме го направили. Бебето почина в ранния следобед вчера от остра дихателна и сърдечна недостатъчност", каза завеждащата детското отделение д-р Катя Чакалска. Родителите обвиниха джипито на Боби за смъртта му. Според тях д-р Марияна Мариянова му направила ваксинация на 11 май, а след това то се влошило.

От здравното министерство заявиха, че от благоевградската болница действително са поискали от 4 детски лечебни заведения в София да приемат бебето, но навсякъде отказали. Дежурният в МЗ приема сигналите и само ги препраща към съответните лечебници, добавиха от там. Предстои да се направи и пълна проверка.




28 деца с пневмония в същото отделение
Децата от ромското гето в Благоевград са отглеждани в лоши условия, а болните не се изолират, смята шефката на детското отделение в местната болница Катя Чакалска. Тя е сезирала Отдела за закрила на детето. В момента в нейното отделение има 28 деца с пневмония на възраст от 15 дни до 16 г.

Болницата е вдигнала ръце от родителите на малките пациенти. Миналата седмица майка взела през нощта болното си 9-месечно бебе и избягала от клиниката. Мъжете разкъртили решетките на инфекциозното отделение, за да посещават нощно време жените си. Вътре дори правели секс. А лекарите и сестрите не успявали да се справят с ромското нашествие. Майките смело пушели в стаите, където децата им лежали болни от морбили. Според лекарите само полицейска охрана би успяла да се справи с нощните похождения.




Администрацията - до 20% малко харчове
Поправките в бюджет 2010 г. налагат орязване на харчовете на администрацията с до 20 на сто. Три министерства - на отбраната, на вътрешните работи и социалното, както и НСО, няма да съкращават никакви разходи.

С15% ще свият разходите си транспортното и външното министерство, с 10%-тези на екологията, на културата и икономическото, с 5% -правосъдното. С по-малко от 20% орязване ще минат финансовото министерство и Сметната палата. Други ведомства като здравното, образователното, земеделското, спортното, строителното и Министерският съвет, ще стигнат лимита от 20%, обясни още миналата сряда финансовият министър Симеон Дянков.

Целта на приетата схема е хазната кризисно да спести 900 млн. лв. След разчетите тогава се оказало, че въпреки предвидените съкращения, пак не стигат 145 млн. лв. Затова кабинетът прие липсващите пари да бъдат набавени пропорционално

от съкращения на допълнителните разходи, гласувани в бюджета преди 2 седмици. От предвидените 260 млн. лв. за финансиране на инфраструктурни проекти с национално значение са останали 180 млн.лв., а от 50 млн. лв. за железниците - 45 млн.

лв. В същия размер са само парите за социални плащания-142 млн. лв., и за премии на тютюнопроизводителите -116 млн. лв.

С 15 на сто ще бъдат намалени и средствата за общините с изключение на тези, които отиват за здравеопазване, образование, социално подпомагане, отбрана и екологични проекти. Също с 15% ще бъдат орязани субсидиите за политическите партии.

Освен по проекта за актуализация на бюджета, националният тристранен съвет днес ще се произнесе и по предложените от социалното министерство промени в пенсионната система. Те предвиждат от юли догодина стажът да се вдигне с 3 г. и за мъжете да стане 40 г, а за жените 37 г.

От КНСБ заявиха, че разговори за увеличение на стажа могат да започнат само след твърди гаранции на управляващите, че от идната година осигуровките ще бъдат увеличени с 2%, за да се върнат на равнището си от м.г. Заедно с това ще бъде изготвен проект за последователно повишение на осигуровките в годините напред, докато стигнат размер, който да покрива дефицита в HOИ.




Бюджетна диагноза: липса на реформи
Весела ВАНЕВА

Предстои ни промяна на държавния бюджет за тази година. Процедурата не е приятна. Три правителства в продължение на 12 години успешно предотвратяваха подобна стъпка. Защото е лош сигнал, както за поданиците, така и за външния свят. Но сега в кризата лошите новини сякаш вече не са новини. В планираните приходи на хазната ни се отваря дупка около 2 млрд. лв.

Защо? Каква е диагнозата? Дали финансовият ни министър е бил прекален оптимист при правенето на сегашния бюджет? Надали!

Просто реформата буксува. Покрай това, че няма здравна реформа, Здравната каса ще глътне допълнително 220 млн. лева. Заради несръчностите с еврофондовете хазната ще трябва да даде 180 млн. лева отгоре за пътища. Държавата няма сили да накара БДЖ да си плати 70 млн. лева за релсите. Затова всички ние ще налеем още 45 млн. лева на железопътната инфраструктура. Списъкът от сектори с крещяща нужда от реформи изглежда безкраен. Промените там закъсняват. А мечтите на бизнеса, който трябва да изкарва парите, не са чак толкова невъзможни. Той иска само ако работи честно и си плаща данъците, всичко да е наред.




244 акта на джипита за пропуски с ваксини
Точно на 244 лични лекари са съставени актове през миналата година заради пропуски в имунизациите, предвидени в националния календар. Става дума за непоставянето на ваксини, забавянето им, неправилното им съхранение в хладилник. 390 акта пък са били написани на родители (над 50 % от тях са роми), които не завели децата си при джипито за задължителните имунизации.

Това са официалните данни след извършени проверки от инспекторите от надзора на заразните и паразитните болести, съобщи за “Труд” д-р Ангел Кунчев, главен държавен епидемиолог.

Родители обаче контрираха, че реално пропуските в Националния имунизационен календар са много повече. Но контролът не може да обхване всички. Доказателство за това е избухналата през пролетта на миналата година епидемия от морбили. Тогава 26-годишен строителен работник от шуменско село, който бил на гурбет в Германия, се върна у нас и докара шарката. За няколко дни той зарази 13 близки и приятели. Тогава властите съобщиха, че 30 000 души от пет общини в Шуменско, Разградско и Силистренско са заплашени да бъдат повалени от болестта. Рискът се дължеше и на факта, че преди 30 г. населението било имунизирано срещу морбили с руски ваксини. Но с времето защитата, която те предоставят, намалява. Други хора като ромите въобще нямали имунизации.

Първата доза от важната ваксина срещу шарката се поставя на 13-месечна възраст, а втората - на 12-ата година. Тази задача обаче е почти непосилна за някои джипита, които работят в райони с ромско население. “Знам за случаи, при които личният лекар обикаля по 3-4 пъти един адрес, но пак не открива съответното дете, за да го имунизира”, каза д-р Кунчев в отговор на въпрос как се стигна до епидемията от морбили, която засегна 93% от ромското население. Така повалените от морбили надминаха 10 хил. души и напълниха инфекциозните клиники в страната.

Наблюденията ни показват, че проблемът в системата по отношение на имунизациите стана в големите ромски квартали, казаха от Министерството на здравеопазването. Изключително малко са заразените здравни работници, обслужвали болните роми.

“Пробив сред останалото население на практика няма”, повтори д-р Кунчев.

Лекари от София пък съобщиха, че имало родители от малцинствата, които едва казвали името на наследниците си, камо ли да им изберат личен лекар и той да постави имунизацията.

Морбилният вирус е много опасен. Това е най-заразната от всички инфекциозни болести. Ако един болен от грип предава страданието на двама, то при морбилния един повален разболява още 11. Заразяването става при най-незначителен контакт - по въздушно-капков път.

Затова единственото спасение е имунизацията. В България от четири години не е имало подобен пик на болестта.

Диана ТЕНЧЕВА


Всяка седмица приемаме по 1 жертва на лазер
Диана ТЕНЧЕВА

Поне по една пациентка седмично търси помощ при нас заради белези от изгаря­не след прилагане на лазер­ни процедури. Най-често до тях се стига при опит за пре­махване на окосмяването над устните. А виновните за това са некомпетентни козметички, лекари неспециа­листи, зъболекари и др."

Това разказа пред „Труд" доц. Мирослава Кадурина, началник на Клиниката по дерматология във Военноме­дицинска академия. Тя е и президент на Лятната акаде­мия по практична дермато­логия и естетична медицина, която за втори път ще се про­веде в София от 2 до 6 юни. На форума ще присъстват учени от световно ниво. У нас ще пристигнат: „папата" на европейската дерматология проф. Герд Плевиг, проф. Андреас Кацамбас, председа­тел на Европейската акаде­мия по дерматология, и др.

По време на Лятната ака­демия ще се обсъдят не само новости в специалността, но и проблеми, които възникват при естетични процедури. . „За премахване на окосмя­ването се ползват лазерни или т. нар. IPL апарати (ин­тензивна пулсова светлина, която е позната като фотоепилация). Неспециалистите обаче не знаят, че механиз­мът на действие на тези лъчи е да разрушава черния пиг­мент на косъма. И така го унищожава", обясни доц. Ка­дурина. И продължи: „Една тъмна кожа има голямо коли­чество черен пигмент. И ако не познаваш апарата, не прецениш типа кожа, мо­жеш да причиниш не само унищожение на косъма, но и изгаряне под формата на лентичка в областта, трети­рана с „главата" на лазера". Получените изгаряния би­ват различни степени, както е при термичните травми. Вследствие на поражението върху кожата първо възник­ват различни мехури. А по-късно те може да се заменят от по-тъмни квадрати или правоъгълници (вимснимните пo-горе), все едно имаш лепенки. Понякога се стига до обезцветяване на кожата, което често е трайно и нео­братимо.

„След като съответната козметичка или неквалифициран лекар видят резултата от дейността си, неведнъж ми се е случвало да дадат моя телефон и да казват: „Обадете се във ВМА, там имат хубави апарати, те ще ви помогнат...", разказа Кадурина.

Знайни и незнайни лекари и зъболекари пък си позволя­вали да отстраняват чрез I PL или лазери нежелани спука­ни капиляри по лицето или краката. „Ако обаче съдът е много широк и му подадем голямо количество енергия, реакцията е изключително бурна. В такива случаи се чу­ва как самият съд се „взривя­ва". Следващият резултат са тъмни ленти около него", ка­тегорична беше доцентката. Тя е помагала и на такива потърпевши дами.

При нея пристигали и па­циентки със следното оплак­ване - били се подлагали на лазерна епилация, но косми­те им не само че не намаля­вали, но и пораствали още повече... „За да имаш хубаво и трайно обезкосмяване, трябва да разполагаш с до­статъчно проникваемост на лъча. Така можеш да стиг­неш до основата на косъма. Ако апаратът не е изряден,той все едно го „бръсне" мал­ко под нивото на кожата. За­това в посочените случаи космите не се изгарят, тъй като апаратът няма нужната сила", уточни доц. Кадурина. Космите могат да бъдат уни­щожени до голяма степен, но не с една процедура.

Друг проблем е, че се купу­ват некачествени и нелицензирани апарати. Много опас­ни могат да са тези от втора употреба. Защото уредът има определен живот, след което „главата" му блокира и в нормалните клиники се ку­пува нова. „Но много наход­чиви личности у нас, и не са­мо, отварят „главата", про­менят важни параметри, лъ­жат оценяващия ги компю­тър и лазерът продължава да работи. Само че няма никак­ва връзка между „главата" и останалата част на лазера. Така, задавайки определено количество енергия, то няма нищо общо с това, което се излъчва", категорична е специалистката от ВМА.

По тази причина лазерът може да излезе извън кон­трол в даден момент и да пре­дизвика изгаряне само в ед­но определено поле. Без то­ва да му е зададено. „Това е много рисково и опасно. За­това нашата битка е апара­тът и лекарят, който работи на него, да са сертифицирани", завърши доцентката.


Статистиката опроверга кабинета за злоупотребите с болнични

Само 31 000 повече се оказаха хората, излизали в отпуск заради заболяване
Дина Христова

Съмненията на кабинета за масови злоупотреби с болнични, заради които първите три дни от болестта бяха прехвърлени за сметка на работодателя, на практика се опровергават от статистиката на НОИ. Това показва справка, направена за "Сега". Увеличението през първото тримесечие на 2010 г. е едва 31 651 болнични листа в сравнение със същия период на миналата година. От януари до март тази година са отчетени 658 129 броя болнични, докато преди година те са били 626 478.

Един от аргументите на кабинета първите три дни да се поемат от работодателя беше, че 160 000 души повече са боледували през първите три месеца на 2010 г. в сравнение със същия период година по-рано. Според социалния министър Тотю Младенов и управителя на НОИ Христина Митрева такова увеличение е невъзможно, при положение че не е имало дори грипна епидемия. Другият аргумент беше, че за тримесечието са изплатени 17 млн. лв. или с 29% повече за болнични. Така Министерски съвет реши, че работодателите ще плащат по 70% върху среднодневния брутен осигурителен доход за първите три дни от болничните, а НОИ ще се включва от четвъртия ден нататък с 80% върху среднодневния осигурителен доход. Досега осигурителният институт плащаше от втория ден, а за първия работодателят даваше пълна надница.

"160 000 души е увеличението в броя на всички хора, ползвали обезщетение от фонд "Общо заболяване и майчинство", обясниха от НОИ. Той обаче покрива и други осигурителни рискове - злополуки и т.н. Увеличението в средствата със 17 млн. лв. пък действително е само по линия на общото заболяване, т.е. болничните. То обаче може да се дължи на увеличението на продължителността на болничните, които са за много повече дни. Това само показва, че ако се търсят аргументи за злоупотреби в кризата, то проблемът не е в краткосрочните, а в дългосрочните листове. Освен това средната стойност на изплатените болнични т.г. е по-висока от 2009 г. с 9 на сто, тъй като сега те се изчисляват върху по-висок осигурителен доход.

Увеличението на болничните листове е обяснимо, тъй като през първите месеци на годината имаше повишена заболеваемост от грип, както и голямо разпространение на морбили, смятат обаче от сдружението на личните лекари. Освен това болнични получават и бременни жени преди раждането. А анализаторите на НОИ признават, че обезщетението за бременност и раждане е най-бързо нарастващото както като брой ползващи го, така и като изплатени суми. През януари - март 2009 г. за майчинство са изплатени над 258 000 обезщетения, докато година по-рано са били малко над 210 000.

Заради увеличения брой на болничните в НОИ вече са предприели допълнителни мерки за засилване на контрола, като се изготвят списъци по осигурители за броя представени болнични листове, уведомяват от там. В тях влизат и бюджетните учреждения, за които на Националния съвет за тристранно сътрудничество е коментирано, че също пестят от фонд "Работна заплата", като пращат служители в болнични.


РЕЗУЛТАТИ

През април по предварителни данни на НОИ темпът на нарастване на отпуснатите обезщетения е намалял със 7%. Изплатените в повече пари за болнични са с 20.5 млн. лв. или с 22% повече в сравнение с първите четири месеца на 2009 г. Според експертите на осигурителния институт намалението на ръста се дължи на предложената промяна в изплащането на болничните.



От антикризисните мерки оцеляха само социалните
Парламентът върна някои от намеренията за вкарване на пари в хазната като необмислени
Цветелина Соколова, Дина Христова
От всичките 60 антикризисни мерки, съгласувани между правителство, работодатели и синдикати преди повече от два месеца, засега са на път да заработят само около една трета, свързани предимно със социалната сфера. Това показа проверка на "Сега". Има голяма вероятност те да станат факт от 1 юли, тъй като са минали през парламентарните комисии и скоро ще влязат в пленарна зала. Равносметката е, че мерките, свързани с икономиката, на които най-много се разчиташе да донесат бързи единични приходи в бюджета, се провалиха.

Промените в Кодекса на труда и в Кодекса за социално осигуряване например вече минаха на първо четене в социалната комисия на парламента. В КТ се въвеждат серия от мерки за гъвкаво работно време със срок на действие до края на 2010 г. Дотогава се увеличава двойно времето, през което работодателят може да пуска в неплатен отпуск по икономически причини работника без негово съгласие - от 30 дни на 60.

Скоро ще влязат в пленарна зала и промените в КСО, които предвиждат отпадането на тавана на обезщетенията за безработица, и то завинаги. Те вече ще бъдат 60% от средния осигурителен доход за 9 месеца назад. В пакета от промени е и отлагането за началото на 2012 г. увеличаването на вдовишките добавки от пенсията на починалия съпруг, както и обещаните добавки за пенсионери над 75 г. с пенсии до 300 лв. В КСО влиза и предложението до края на годината работодателите да плащат по 70% от среднодневното брутно възнаграждение за първите три дни от болничните, а НОИ да се включва с 80% от четвъртия.

В същото време правителството реши да даде на Агенцията за социално подпомагане допълнително 142 млн. лв., още 10 млн. лв. на Агенцията по заетостта за мерки срещу безработицата. А по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" тръгва специална схема за осигуряване на първа заетост на младежи, които не са започнали работа след завършването на средно или висше образование, което също е сред антикризисните мерки.

На този фон две от трите идеи, които общо трябваше да вкарат в хазната 1.5 млрд. лв., пропаднаха или по тях не се работи усилено - продажбата на въглеродни емисии и приватизацията. Затова се наложи третата - съкращаването на разходите в администрацията да се засили и от 450 млн. лв. сумата на намалението да стигне 900 млн. лв.

От търговия с емисии кабинетът се надяваше в хазната до края на годината да влязат 500 млн. лв. В началото на май обаче Европейската комисия наложи на България мораториум върху търговията с въглеродни газове. Приватизацията на миноритарните държавни дялове пък стартира само теоретично - беше регистрирана Държавната консолидационна компания, но тепърва в нея ще се вкарват държавни дружества и акции от тях.

Въвеждането на данък върху печалбите от тотото, а също и на данък лукс се отлага, защото мерките се оказаха необмислени и с прекалено малък ефект. Новият начин за облагане на застрахователните дружества също бе оставен за неопределено време след дебати в парламента. Единствено вдигането на авансовия данък печалба с 10% се очаква да мине с актуализацията на бюджета.

Облекчаването на инвестиционните ограничения за пенсионния Сребърен фонд още не се е случило и дори не се е чуло да има подготвен законопроект за целта.

Една от малкото реализирани до момента мерки е орязването на субсидиите за партиите с 15%. Разплащането с бизнеса на стари дългове на държавата пък се представя като работеща мярка, но до момента се знае само, че едва 3 фирми са на път да получат парите си. В същото време още не са подготвени законовите промени, с които трябваше да се обяви "лихвена ваканция" за фирмите, които имат да взимат пари от държавата, а в същото време бавят свои плащания за данъци и осигуровки. Не са съкратени и сроковете за производството по несъстоятелност, което е друга антикризисна мярка.
ПРОЗРАЧНОСТ

В пакета от 60 мерки има няколко, които са свързани с увеличаване на прозрачността на държавната администрация, а по тяхното осъществяване отдавна никой не говори. Все още няма например регистър за дължимите пари на фирми по обществени поръчки, ДДС, акцизи и европроекти. Финансовото министерство нито е започнало да публикува подробни данни за състоянието на фискалния резерв, нито дава обяснение защо не го прави. И министерството на земеделието все още работи по електронните регистри на земите от държавния поземлен фонд и по процедурите за продажба на земя с предплатена аренда, но няма краен срок, в който да свърши тази работа.




Здравната каса отчете над 60 млн. лв. преразход
Ана Атанасова

С над 60 млн. лв. повече са разходите на здравната каса за март в сравнение с приходите й, сочи отчетът за изпълнението за бюджета.

За третия месец на годината в касата са постъпили едва 121 млн. лв., или 4.8% от годишния план от здравни вноски на работещи и самоосигуряващи се и от държавния бюджет, който осигурява децата, пенсионери и чиновници. Според закона за бюджета на касата средномесечно от вноски трябва да постъпват над 200 млн. лв. От НЗОК обаче не дават обяснение на какво се дължи намалението на приходите. Наскоро от НАП се бяха похвалили с повишена събираемост на здравните осигуровки от гражданите.

За сметка на това разходите на касата са били 186 млн. лв., или 11,0 на сто от годишния план, като 182 млн. лв. от тях са за лечение. Този месец НЗОК е платила повече от обичайното, тъй като заради забавяне на плащанията в края на м.г. през март на личните лекари и специалистите в доболничната помощ е платена дейност за 2 месеца.

Вместо директор касата да има управител, предлага здравно министерство с промяна на Закона за здравното осигуряване. Той ще има само един заместник-подуправител вместо настоящите трима зам.-директори. Промяната произтича от необходимостта за намаляване разходите за административната дейност на касата, мотивират се от МЗ. Оттам смятат и че наличието на няколко зам.- директори, отговарящи за различни аспекти от дейността на касата - финансов, информационен или медицински, не е удачен подход при управлението на НЗОК.


Човечеството в ерата на синтетичната биология
Създадоха самовъзпроизвеждаща се клетка с изкуствено променен геном, но революцията се отлага засега
Петър Стоянов
Учени синтезираха изкуствена клетка. Новината обиколи света за часове в края на миналата седмица. Всички разбрахме, че изследователи от института Дж. Крейг Вентър (J. Craig Venter Institute, JCVI) успешно са създали първата самовъзпроизвеждаща се, изкуствено "програмирана" бактериална клетка. Екипът е успял да синтезира хромозома, обхващаща 1.08 милиона базови двойки на модифициран геном на Mycoplasma mycoides. Синтетичната клетка е наречена от създателите си Mycoplasma mycoides JCVI-syn1.0.

Технологията най-просто казано е следната: компютърно-генериран ДНК модел се възпроизвежда в природата буквално с помощта на налични химикали и се развива в гъбична среда, след което се пренася в клетка-приемник. Модифицираното ДНК унищожава това на приемника и установява клетка, която може да се възпроизвежда, управлявана от синтетичния геном. Разбира се, това на практика означава, че имаме нормална клетка с изкуствен геном, но въпреки че геномът е много малка част от самата клетка (1% от теглото в случая) той е важен, защото контролира голяма част от функциите й. Успехът открива пътя към разработване и тестване на нови варианти на съществуващи организми.

За повечето хора новината за инженерното създаване на нова форма на живот дойде като гръм от ясно небе, но заинтересованите в тази сфера едва ли са изненадани. Особено от източника на откритието. Дж. Крейг Вентър и неговият институт работят вече 15 години по този проблем, а в края на 2007 г. дори обявиха официално, че са успели да създадат синтетична хромозома от 381 гена и са само на крачка от изкуствена клетка.

Какво означава това?

Новината за създаването на "изкуствената клетка" насочи вниманието на публиката към една от най-новите научни дисциплини, т.нар. синтетична биология. Различни научни институти и университети работят усилено в тази сфера, а основните цели, поне официално, са създаването на микроорганизми, които да осигурят по-ефективни процеси в енергетиката и медицината. По-конкретно например съществуват проекти за генерирането на издръжливи бактериални култури, които да осигуряват по-добра ферментация и извличането на по-големи количества био-горива при преработката на суровините. Търсят се и начини за модифициране на съществуващи микроорганизми, чрез които да се добиват вещества, нужни за производството на лекарства. Вече има примери на създадени лекарства с помощта на клетки с видоизменен ДНК.

В по-далечен аспект учените си мислят, че евентуално някога могат да се направят устойчиви на болести човешки клетки и дори че създаването на организми със синтетичен геном би могло да се използва при създаване на живот на негостоприемни за човека планети.

На границата на живота

Микоплазмата се смята за най-малкия жив организъм, на границата между живото и неживото. Експериментите точно с този тип клетки едва ли са избрани случайно - те имат най-простия строеж - нямат ядро и клетъчна стена, а цитоплазмената мембрана изпълнява защитните функции на клетката. Геномът им е един от най-малките известни на съвременната наука и респективно е сред най-подходящите за експерименти.

В същото време използването на подобна бактерия двуостър проблем. Истерията около първата синтетична клетка едва ли ще утихне, щом стане по-популярен фактът, че представители на микоплазма-групата са патогенни за човека. Причиняват заболявания на гениталиите и дори бактериална пневмония. При това са и устойчиви на лекарства, включително на антибиотици от пеницилиновата група, защото последните действат, разрушавайки клетъчната стена на бактерията, а както споменахме тук, такава просто не съществува.

Обществото негодува

Публичният отпор на синтетичната биология, и в частност на изследванията на JCVI, не е от вчера и е многостранен. В протестите се включват различни учени, неправителствени организации, представители на различни вероизповедания. Те смятат, че изследователите трябва да оставят съзиданието на живота в Божиите ръце или предупреждават, че може би подценяваме последствията. Извън конфликта с религиозно-етичните норми експерти насочват вниманието и към опасността от инцидентно разпространение на модифицираните организми или дори биотероризъм. Затова съветите са да не се създават клетки, които могат да оцелеят извън лабораторната среда. Проблемът с изтичането на информация става още по-голям, защото в случая ДНК-структурата всъщност е компютърен модел. При това дори разпространен. Синтез на ДНК-ред се предлага дори в интернет - в сайтове като http://mrgene.com. От гледна точка на информационната сигурност обаче, за да открадне някой модифициран вирус, вече няма нужда от екип командоси, които да нападнат строго охранявана лаборатория, а по-скоро от хакери.

Съществуват и съмнения в етичните подбуди на изследователите. Д-р Вентър е едно от най-популярните, но и скандални лица в съвременната наука през последните години. Той е сред пионерите на съвременната генетика и бе първият, публикувал за първи път цялостната ДНК структура на отделен индивид - своята. Това се случи през септември 2007 г. Но Дж. Крейг Вентър е и символ на корпоративните интереси в биологията. Още от началото на своята дейност той не крие стремежа си към лично облагодетелстване, заявявайки желание да патентова постигнатото от неговия институт, включително създадените нови форми на живот. Опитите му обаче срещат яростна съпротива. И то не без основание, защото по този начин биха могли да се концентрират търговските ползи от глобалния контрол върху определени лекарства и болести.



Привличане на внимание

Повечето експерти обаче са на мнение, че постигнатото от екипа на д-р Вентер е по-скоро еволюционен, отколкото революционен етап в историята и все още сме доста далеч от търсените практически цели. Само няколко години след описването на човешкия геном науката все още не е наясно с прекалено много детайли по отношение на функцията на отделните гени, за да посочи точната нужда от инженерна намеса на биологично ниво дори на теория. Постижението обаче със сигурност ускорява пътя към по-практически приложения. Дори ако го погледнем от гледна точка на привличане на внимание и инвестиции в областта. Във връзка с това в американски медии се появи информация, че президентът Обама е поискал Президентската комисия за изследване на биоетични проблеми, основана миналата есен, да се произнесе по важността на откритието и да даде експертно мнение по въпроса дали САЩ трябва да пристъпят към по-сериозно финансиране на проекти в сферата на синтетичната биология.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница