27 август 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата04.11.2017
Размер0.79 Mb.
#33856
  1   2   3   4   5
27 август 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



За стила на оставките
Васил ГАРНИЗОВ

Само седмица след началото на скандала по подозрение за конфликт на интереси депутатката от ГЕРБ Геновева Алексиева подаде оставка като зам.-председател на здравната и социалната парламентарна комисия. Бойко Борисов отново реагира бързо и закрепи убеждението, че няма да допусне дори подозрения в чужди прегрешения да замъглят личната му аура и образа на партията му. Поведението му изглежда логично, но всъщност е необичайно за българската политическа сцена. Обикновено в подобни ситуации предишните министър-председатели и партийни лидери не бързаха да хванат скалпела преди циреят на скандала да е достигнал своят максимум.

Оставки все пак се подаваха, но бяха предхождани от сценарий, който преминаваше през следните сякаш задължителни стъпки:

Управляващ допуска гаф, разкрит от журналисти или опозиционни политици. Потърпевшият отрича и обвинява медиите или опозицията. Опозицията се настървява и поставя въпроса за оставката. В медиите се появяват нови скандални подробности и неразкрити досега други прегрешения на управляващия, който влиза в глуха защита. Лидерът се включва в битката и потвърждава доверието си или се позовава на необходимостта да се произнесат компетентните органи, които от своя страна искат време, за да проучат случая и да се произнесат по него. Междувременно публичният натиск нараства и скандалът ескалира при всяко ново отричане, заплахи за съд за клеветнически твърдения или други форми на по-активна защита като контраобвинения например. Междувременно от управляващите среди изтича информация, че е допустима промяна, появяват се сигурни сведения, че оставка ще има, чува се, че оставката вече била подадена, но неприета от лидера, последвани от ново разколебаване. В публичното пространство увисва въпросът "ще го махат или няма да го махат", докато трайно се установи възклицанието "няма ли най-сетне да го махнат". Накрая оставката идваше като отстъпка пред настойчивото обществено мнение, а не като плод на волята на партийния лидер, което в повечето случаи допринасяше за запазването на вътрешнопартийния мир.

Сценарият понякога се видоизменя

разгръща и включва допълнителни елементи, както в случая с Румен Овчаров през 2007 г., когато излезе в отпуск преди оставката, докато се изяснят и отпаднат обвиненията, а голямата оставка на вицепремиера бе предхождана от малката оставка на заместничката му Корнелия Нинова. Накрая развръзката дойде след повече от три месеца. Приблизително толкова време беше необходимо на Станишев, за да отстрани и другия си ключов министър Румен Петков, който обяви, че си подава оставката едва след като премиерът спечели поредния вот на недоверие срещу правителството и заяви намерението си да извърши персонални и структурни промени. Всичко това бе предхождано от тримесечна серия от скандали в МВР, които доведоха до ареста на заместник-директора на ГДБОП Иван Иванов и бившия главен секретар на МВР Илия Илиев, съответно заради покровителство на сенчест бизнес и изнасяне на класифицирана информация. Накрая в дълъг отпуск излезе и тогавашният главен секретар на МВР Валентин Петров.

От няколко седмици МВР се тресе от огромен скандал. Всичко започна, след като на 13 март депутатът от ДСБ Атанас Атанасов внесе при главния прокурор Борис Велчев сигнал с данни, че зам.-директорът на ГДБОП Иван Иванов предупреждавал собственици на фирми за разследвания и проверки срещу тях.

Преди Станишев и премиерът Сакскобургготски не бързаше с искането и приемането на оставки, особено под външен политически натиск. В началото на неговото управление

под активен обстрел

бяха министрите Николай Василев, Милен Велчев и Пламен Петров, но вместо това след дълго проточили се скандали си отидоха заместници като Качакова, Кацарчев и Карабаджаков. След дълга агония през 2003 г. си отидоха и министърът на образованието Владимир Атанасов и на здравеопазването Божидар Финков. Първият беше поискал да махне от читанките "Аз съм българче" и се провали в организацията на изпитите, а вторият безнадеждно се заплете в здравната реформа. Само за Финков тогавашния премиер призна, че това е персонално негова грешка, но така и не се разбра защо е живял и управлявал с грешката си в продължение на две години, изпълнени с перманентни скандали в управлението на здравеопазването.

По сходен начин постъпваше и Иван Костов, когато Теодоси Симеонов блъсна фоторепортер от вестник "Сега" и за капак на помирителната среща се държа меко казано невъзпитано с тогавашната главна редакторка на вестника Димитрана Александрова. В тази ситуация Костов се зае да обяснява как министър Симеонов бил един възпитан човек, след което на министъра му лепнаха

прозвището “топидиот”

в отговор на което той се захвана да обяснява, че ако той е топидиот, собственото му правителство би трябвало да е от обикновени идиоти.

Все пак цветистата история с тогавашния министър на правосъдието бледнее пред голямата правителствена промяна от декември 1999 г., която беше предхождана от многомесечни публикации в пресата, атаки и скандали, които засегнаха почти цялото му правителство, както и ключови фигури от парламентарното мнозинство. След дълга агония при бавно печене на публичен шиш си отидоха и тримата му вицепремиери и повече от половината министри. Онова, което остана след промяната, бе усещането за тотална корупция, което така и не успя да се разсее до загубата на изборите през 2001 г.

Всичко това е много далеч от поведението на Бойко Борисов.

В тотална противоположност на своите предшественици при оставките той залага на бързината. В началото изчакваше малко повече (Румяна Желева, Божидар Нанев), но след това премина към по-ускорени процедури.

Преди сегашния скандал с Геновева Алексиева, Лъчезар Иванов, който бе един от най-близките му и верни сътрудници и единствен депутат в предходния парламент, се раздели от всички парламентарни и партийни постове за броени дни. И нищо не показва, че в това отношение може да има промяна.

Не случайно на три пъти през само тази година премиерът Борисов по различен повод обяви, че

няма приятели

и никога не е помогнал на никого. Изтъкна го като свое предимство, каза, че не е на този пост да се харесва и дори сподели, че тъй като няма приятели, по празниците си седял в Бояна сам като куче и гледал футбол.

Все пак въпреки тази оперативна бързина и управленска самотност, Борисов понякога създава впечатление за половинчатост - повечето от сгафилите не напускат парламента или ГЕРБ, което подсказва, че Борисов върви по тънкия ръб на класически управленски проблем: от една страна, да опази реномето си и образа на ГЕРБнеопетнени, като същевременно предпази от вътрешен разпад партията си. Защото в стратегията, която е избрал се съдържа известен риск - за да няма приятели, си създава

вътрешни врагове

Дали Борисов ще се справи с баланса между публичен образ и организационно състояние на партията ще се разбере много скоро - предстоят местни избори, които по правило противопоставят местни лидери, групи крила и крилца, всяко от което претендира за доверие и приятелство от страна на лидер, който няма приятели.

Васил ГАРНИЗОВ


Ловец на лобистки текстове
Диана ТЕНЧЕВА

15 юли, Започва засе­данието на парламентарна­та Комисия по здравеопазва­не. Първото, което ще се во­ди от новоизбраната й пред­седателка - Десислава Ата­насова. 31-годишна. Юристка. Родена в Дулово. Живее в Русе.

Опитни депутати с няколко мандата зад гърба се под­смихват. И с интерес следят хубавата ГЕРБ-ерка. Очак­ват да сгафи. Минава поло­вин час. И още половин. За­седанието върви, гласуват се текстове. Няма фал. Двама-трима разочаровани коле­ги...

Те бързо обаче получават наслада... с шоколадчетата „Мерси", с които след при­ключването на заседанието Атанасова черпи за новия пост. Така мина първият й ра­ботен ден като председател на натоварената с очаквания комисия. За какво избирате­лите ще казват мерси, тепър­ва ще видим.

31-годишната дама, която към дипломата на юрист при­бавя и две магистърски сте­пени („Политология и дипло­мация" и „Европейска инте­грация"), има две основни за­дачи. Първата - да „произве­де" законовата рамка на теж­ката и станала почти имагинерна здравна реформа. Вто­рата - да „лови" лобистки текстове, с които здравната комисия напоследък се про­чу. Те станаха капан на доста кадри в партията на Бойко Борисов.

Изпечени юристи от опо­зицията в парламента по­срещнаха избирането на Атанасова за шеф на здрав­ната комисия с лек присмех - лесно ще й подлагат динена кора

А колегите й от ГЕРБ - с надеждата, че именно защо­то е млада, ще бъде честна.

Засега, седем седмици на проветривото място, юристката. не е изрекла непремерена дума и не е стъпила накриво. Сверява какво пише в законите. Отклонение от то­ва правило не допуска и сега, когато е в отпуск. Вдига мо­билния си телефон на репор­терите и когато е с любимия си син - 9-годишния Владис­лав, и когато е във фризьор­ския салон например.

На нашумелия скандал с колежката си д-р Геновева Алексиева реагира бързо. И най-важното - не се побоя да отчете гафа на съпартийката си, журирала дъщеря си в конфликт на интереси.

Младата Атанасова не е сбъркала досега. Някои каз­ват, защото има политически опит. Той обаче е твърде скромен - 3 г. като общински съветник и една в парламен­та. Но явно бързо се учи. И все пак изпитанията са пред нея: здравната реформа е най-болезнената, здравната комисия е една от най-труд­ните и отговорните. А след

скандала с поправката за наркотичните вещества ра­ботата на комисията ще е под лупа. Капани пред нова­та председателка със сигур­ност ще има. фактът, че е начинаеща, ще изкуши мно­зина да я „подхлъзват". Дори да я притискат. Дали опитът досега ще бъде достатъчен, за да не изгуби в голямата и сложна политическа игра? Десислава е романтичка , а политиката е мръсна работа. За да оцелее, трябва да е знаеща, решителна, ловка, твърда

Откъде тръгва Атанасова?

Представителката на зо­дия Везни е завършила Природоматематическата гим­назия „Св. Климент Охрид­ски" в Силистра. Литература­та и историята й се удавали, затова кандидатствала пра­во. Взела решението сама. Не въздействала върху избо­ра й дори майка й - Веска (както често става в живота), която е начална учителка. Сега тя й е в помощ - дошла е в София, за да гледа сина на Десислава, докато тя се е от­дала на политиката. Малкият Владислав е запален по ри­суването и рок музиката, ,За да сравни семейните хобита, веднъж попитал и майка си какво обича да прави. Тя от­върнала искрено: „Обичам да спя."

Атанасова обожава и да готви. Казват, че има завид­ни умения в кухнята. Остана­лата част от домакинските задължения обаче не са й по вкуса. Както много жени, и тя заобикаля дъската за гладе­не. И също като повечето да­ми обожава романтичните филми. „Направо си падам по сапунките", през смях казва депутатката.

Запознанството със съпру­га й също станало като в сапунка - срещнали се в авто­бус. Тогава била петокурсничка. Съпругът й сега се за­нимава с частен бизнес. След 3-годишно майчинство Атанасова започва работа като юрист в русенския психодиспансер. Изкарва две години и в местната болница.

„На 26 години реших, че младите и можещите трябва да вземат нещата в свои ръце и станах учредител.на ГЕРБ", обяснява изведнъж бликна­лото у нея желание да се за­нимава с политика. А защо ГЕ РБ? „Защото само техните идеи ми допаднаха!" Толкоз.

На местните избори през 2007-а Десислава е втора в русенската листа след Ваньо Танов, настоящият шеф на митниците. Става общински съветник. И оглавява коми­сията по законност, обще­ствен ред и сигурност.

През 2009-а пак е на второ място в листата на ГЕРБ, след Пламен Нунев и от мест­ния парламент попада в на­ционалния.

„Когато се изготвяше раз­пределение за членовете на комисиите, всеки заявява­ше в коя сфера е компетен­тен. Бях работила в две ле­чебни заведения и посочих, че бих могла да бъда член на здравната комисия", спомня си народната представител­ка първите стъпки на ГЕРБ-ерите.

Като всеки новобранец тя помни и първия проектоза­кон в здравната сфера, кой­то ГЕРБ вкара в парламента. Това бяха поправките в За­кона за здравното осигуря­ване. „Благодарение на него за първи път от 4 години бе­ше подписан Националният рамков договор. Много уси­лия вложихме", гордее се ГЕРБ-ерката. Първата й ра­бота като шеф на комисията беше да доведе до край гла­суването на промените в За­кона за лечебните заведе­ния , които се бяха затлачили половин година.

Макар че е във ваканция, депутатката^вече е набеля­зала предстоящите задачи.

Обещава новата парла­ментарна сесия да започне със Закона за здравето. „Първите текстове в този за­кон ще уредят администра­тивната реформа в структу­рите на Регионалните цен­трове по здравеопазване и на Регионалните инспекции за опазване и контрол на об­щественото здраве", изреди депутатката. Тук я чака много работа

Тя е свързана с регламен­та за разкриване на нови болници, които ще се финан­сират от здравната каса. Според текста това ще става само след подпис на здрав­ния министър. „Ако остане този вариант, то задължи­телно трябва да бъдат изго­твени ясни и прозрачни кри­терии, на които да отговарят юридическите лица, създа­ващи лечебни заведения за болнична помощ", смята Ата­насова.

Ако юридическите лица покриват тези изисквания, ще получат възможност да отварят болница. Така се из­бягва субективизмът на ня­каква комисия {б.р. -с начал­ник здравния министър).

С началото на новата се­сия Атанасова ще се захване и с прецизирането на тексто­вете, които допускат на тери­торията на държавната или общинската болница да при­състват частни структури, ако не извършват конкурент­на на тях дейност. Вносите­лите - експерти от здравното министерство, искат частни­ците да бъдат изгонени от държавните болници и назря скандал. Но след като Атана­сова изложи аргументи за изход от ситуацията, лично премиерът Бойко Борисов заяви, че това не бива да ста­ва.

На парещия въпрос как ще се справя с евентуални ло­бистки текстове и набези, Атанасова заяви: „Ще чета много внимателно какво се предлага, ще разчитам и на колегите заедно да преценя­ваме законосъобразността и целесъобразността на про­мените."

Дано успее да избяга от лобистките уловки. Първо, защото лобизмът в частен интерес се превърна в петно върху управлението на ГЕРБ. Второ, защото здра­веопазването има спешна нужда от реформа, а не от скандали.


Държат 30 часа мъртво бебе в утробата на родилка
Женина ДЕНЧЕВА

Близо месец мъка и от­чаяние цари в семей­ство Пашанови от Дряново.

Вместо да се върне с бебе на ръце от габровската бол­ница, 28-годишната Лиля­на Пашанова се прибрала травмирана, смазана, съси­пана заради мъртвото си дете. Според нея и близки­те й причината е в безхаберието на лекарите. Според докторите било нещастен случай, малшанс.

„Няма да оставя, случая, ние сме почернени1, поне да не се случва и на други май­ки", заканва се бабата Еми­лия Колева. Тя е изпратила писмо до министър Анна-Мария Борисова, НЗОК, медии, местните депутати и здравни институции. В него Колева обвинява лекарите от габровското родилно от­деление в небрежност и незаинтересованост, довели до смъртта на нейното вну­че. Според нея бебето не било изродено навреме и починало в утробата на майката. Знаело се предва­рително, че то е цели 4 кг, а при раждането на едро бе­бе има рискове.

Дряновската болница е закрита от няколко месеца и повечето бременни раж­дат в Габрово. Терминът на Пили бил на 27 юли. Тъй като нямала признаци за раждане, на следващия ден жената по желание по­стъпила в габровската бол­ница.

Пили се опитва да разка­же за кошмара в родилното отделение, но е толкова разстроена, че майка й про­дължава разказа: „На визитация докторите я отмина­вали с репликата: „Ти не си мой пациент." Останалите родилки й обяснили,че тук всеки си плаща за ражда­нето. Уговорките се правят още в женските консулта­ции. И така ставаш техен пациент! Тогава Лили пои­скала дай направят секцио. Оказало се, че без меди­цински показания за опера­ция това ще й струва 800 лв.. Плащало се на касата. Тя ми се обади по телефона и каза, че няма да стане без пари, да дойда на другия ден да се уговоря с някой от докторите и да платим. Ама за лош късмет беше през почивните дни. В понедел­ник, 2 август, тръгнах с па­рите. Тогава Лили се обади по телефона и проплака: „Мамо, бебето ми умря!"

В неделя към полунощ бебето ритало силно, после сякаш се поуспокоило и Лили се унесла. Когато сутринта станала към 6,30 4,-усетила, че „тапата й паднала". От­ишла при екипа в предродилна зала, но като разбра­ли, че няма контракции, й казали да дойде по-късно. Когато пак отишла, се ока­зало, че бебето вече няма сърдечна дейност.

Към 9 ч сутринта я намазали с гел, който отпуска шийката на матката, за да се предизвика раждане на мъртвия плод.

„И започнахме да чака­ме, цял ден и цяла нощ. Ни­кой доктор не ни погледна, не влезе поне да ни успо­кои, да изрази съжаление. За компенсация ни наста­ниха във вип стаята без па­ри, иначе се плаща по 35 лв.", с горчивина си спомня Л или. Едва в 8 ч на 3 август й сложили системи и след някол­ко часа тя родила мъртвото си момченце. Докато се мъ­чела, изведнъж край нея се събрали петима доктори...

Първото й дете, седем­годишният Теодор, ча­кал с нетърпение братчето си. За да го поразсеят, му подарили мал­ко бяло кученце.

„Да ги бяхме дали те­зи 300 лв., щяхме да си отидем вкъщи с бебе, не с кученце", проплаква Лили. Тя не упреква ни­кого с име, защото ди­ректно не са й искали па­ри, имало само намеци.

„По-късно ни казаха, че 300 лв. била цената за избор на лекар при раждане. Ама никой не ни обясни при постъп­ването, идваме от друг град. Ако беше в Дряно­во, нямаше проблем, там всички се познаваме. Не стига че умориха внучето ми, но го оставиха над 30 часа в утробата на майка му. Ако беше станала ин­фекция, можеше и тя да за­гине... Как да помогна на дъщеря си, която не може да преодолее шока, не мо­же да прежали мъртвото дете. Видях го след ражда­нето, голямо, хубаво бебе, досущ като батко си, когато се роди преди 7 години", гневи се Емилия.

Шефът на родилното от­деление д-р Ангел Анчев отхвърля обвиненията за лекарско безхаберие: „Случаят е неприятен, но екипът няма вина. Следих­ме състоянието на бебето и майката, имаме записи на тоновете. Става дума за не­щастен случай. Рядко се случва, но бебето е почина­ло от увита пъпна връз без започнала родова дейност. Иначе всяко трето дете се ражда с увита пъпна връв. Не приемам и упреците, че умрялото бебе е стояло 30 часа в утробата на майка­та. Така се постъпва в такива случаи, нямаше нужда от секцио нито преди смъртта на бебето, нито след това." „Случаят е разгледан от лекарска комисия, никой не обвини акушерите в непрофесионализъм, на нито един от ехографските записи няма индикации за вътреутробно страдание на плода. Това означава че няма преносване. Въпреки това поискахме независима провер­ка от Регионалния център по здравео­пазване", допълва шефът на болницата д-р Нели Савчева.

Според патолога д-р Станислав Рачев се касае за прекратяване на кръвоо­бращението между майка­та и бебето, предизвикано от увиване на пъпната връв около врата на плода. Била необичайно дълга - 83 см, нормалното е около 50-60. Бебето е починало от ас-фикция (задушаване пора­ди липса на кислород). Спо­ред експертизата не е си­гурно дали терминът на ро­дилката е бил 27 юли и дали бебето е преносено.

„Очаквахме - такава ек­спертиза. Как при нормал­на бременност, без здра­вословни проблеми с май­ката и с плода, бебето ни умря? Нали в отделението има седем лекари, не са толкова претоварени, за го­дина там са се родили 600 бебета. Като няма в болни­цата, да ни бяха намекнали, че в частния кабинет на един от лекарите има моде­рен ултразвуков апарат, който да открие, че пъпната връв е увита и резултатът можеше да е друг. Защо плащаме здравни вноски, като насреща получаваме безразличие и непрофесионализъм", пита Емилия.

И ще продължава да пита колко струва животът на ед­но бебе.


Елиан Рачев, директор на Първа АГ болница „Св. София"

Всеки случай е конкретен
Трябва да се прецени при съответния случай кога да се отстрани пло­дът, ако той е мъртъв. Ре­шението е индивидуално.

Може да има опасност, но може и да няма.


Д-р Иван Костов, директор на Втора АГ болница „Шейново":

Не е нормално,

Не е нормално да се държи 30 часа мъртъв плод в утробата на родил­ка. Опасното е, че като се „разпадат" бебешките тъ­кани, се образуват веще­ства, които смущава кръвосъсирването на жена­та. Ако това стане, се сти­га до т.нар. ДИК синдром (остра кръвозагуба), кой­то може да причини фата­лен край. Неведнъж сме виждали точно това. Най-опасното.

В този случай трябва да се направят важни из­следвания (на т.нар. фибриноген и на тромбоцитите). И правилното пове­дение на специалистите е ефективно стимулиране на маточни контракции. Плодът да се отстрани колкото се може по-бър­зо. В изключително редки случай това се прави с цезарово сечение.


Яки глоби за превишени направления
ДЕЯНА ПАВЛОВА

Солени глоби са от­несли 90% от личните лекари в община Девин, тъй като са раздали по­вече направления от по­лагащите им се.

Подобно е и положе­нието в Златоград, съ­общи д-р Емилия Апос­толова, шеф на Район­ната лекарска колегия. Санкциите ще откажат голяма част от джипитата да лекуват, като раздават необезпечени направления. Те плащат от джоба си наложени­те от здравната каса глоби и те не им се възстановяват, обясни още тя. Другият вариант е пациентите да започнат да плащат сами изслед­ванията.

В същото време бол­ницата в Шумен реши да възстанови плано­вия прием на пациенти за операции от 30 ав­густ. Те го спряха в на­чалото на месеца, след като НЗОК намали бю­джетите на болниците за август. Втора седми­ца поред в лечебното заведение е спряно хра­ненето на пациенти, ко­ито не са на диета. За тях е осигурен кетъринг.




Болници режат храната на пациенти

Лекарите пред ефективни протести през септември
Пациентите в Разградската болница останаха без храна. С цел икономии през целия месец пет отделения са затворени и персоналът им е пуснат в отпуск. В "Свети Иван Рилски" - Разград, заради орязан бюджет сега дават по едно кисело мляко и три тестени закуски дневно на туберкулозни, психично болни и социалнослаби пациенти. В детското отделение пък се осигурява по кофичка кисело мляко на дете на ден.

Междувременно продължава недоволството сред лекарското съсловие от зравната политика на управляващите. Настояваме средствата за здраве да бъдат гарантирани до средата на следващия месец в пълен размер. Това заяви вчера председателят на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов. В противен случай след средата на септември пристъпваме към ефективни протестни действия и това ще бъде протест на цялото общество, допълни той. Ще бъде поискана среща с премиера на 31 август, на която Общественият съвет ще изложи своите искания.

Този път лекарите ще настояват за писмено споразумение, че исканията им ще бъдат изпълнени. Представители на съвета настояват още ежемесечно НЗОК да публикува на сайта си всички постъпления и тази информация да бъде достъпна за всички.


Орязаха храната на пациентите в разградската болница
С цел икономии през целия месец пет отделения за затворени и персоналът им е пуснат в отпуск
Многопрофилната болница "Свети Иван Рилски" в Разград спря осигуряването на всекидневната храна за повечето си пациенти след значително намаляване на бюджета й за август.

С цел икономии през целия месец пет отделения в лечебното заведение са затворени и персоналът им е разпуснат в платен отпуск. Грижата за пациентите им обезпечават останалите болнични звена.

По едно кисело мляко и три тестени закуски дневно в момента получават туберкулозно болните, психично болните и социалнослабите пациенти. В детското отделение пък се осигурява по кофичка кисело мляко на дете на ден.

Спирането на храната в останалите болнични отделения се очаква да донесе около 20 000 лв. икономии, каза председателят на съвета на директорите на разградската болница д-р Румен Русанов по БНР.

"Това е мярка, която позволява през октомври месец (тогава ще бъдат изплатени тези суми) да може в пълен размер да се дадат работните заплати на персонала. Доколкото знам, храната не е калкулирана в стойността на клиничната пътека и реално досега тези суми, които сме харчили за изхранване на пациентите, са, да го кажем, от доходите на персонала."

"Другите мерки, предприети с цел икономии, касаят намаляването на обема на приема на болни през август. В отпуск до 1 септември са 5 отделения: гастроентерологично, кожно, очно, ушно, физиотерапията с отделението за долекуване, като имаме лекари на разположение. Не е спирала работата на болницата, не само в спешен, но и в планов порядък. От първи септември възстановяваме работата на всички отделения, докато се дадат прогнозните цифри за заплащане по клинични пътеки от здравното министерство," каза още д-р Русанов.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница