29 юли 2010 г. Тема: здравеопазване



Дата16.12.2016
Размер292.32 Kb.
#11295
29 юли 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Безработни внасят за здраве тройно повече
217 млн. лв. от здравни вноски са събрали данъчните в София от началото на годината, отчетоха вчера от столичния офис на НАП. Това е с 14 млн. лв. повече от събраното за първите 6 месеца на миналата година. Така планът им за здравните вноски вече е изпълнен с над 55%.

Тройно повече е събраното от безработни, които не получават обезщетение, и от студенти над 26 години - 7,5 млн.лв. при 3,2 млн-лв. за първите 6 месеца на миналата година.

61 895 жители на София град, София -област, Перник, Кюстендил и Благоевград, които се обслужват от столичната НАП, са декларирали, че сами ще се осигуряват. От приходната агенция припомниха, че се подава задължителна декларация по образец 7. Данъчните предупреждават, че това е важно, защото необявилите самоосигуря-ването си изпадат от здравната система след 3-ия месец.

С 220 млн. лв. пък се увеличи бюджетът на здравната каса вчера. Парламентът гласува на второ четене промени в закона за НЗОК.

От тях 178 млн. лева се добавят към парите за болнична помощ. С13 млн. лв. ' ще се покрие разликата в -таксата при лекар за пенсионерите.

Корекция има и в приходната част на касата - с още 53 млн. лева. От тях 40 млн. трябва да дойдат от здравни вноски и 13 млн. от трансферите от здравното министерство.

Мнозинството отхвърли предложение на БСП, излишъкът на здравната каса да се намали с292 млн.лв. Мая Манолова предупреди, че с повишаването на приходната част още през октомври ще се наложи втора актуализация на бюджета.

От Синята коалиция настояха да се заложат с 40 млн. лв. по-малко приходи, но и то не бе прието.




Аптеките ще работят и без прозорци, спорят кой да продава
Илияна Ангелова

На пръсти вече се броят аптеките, в които забъркват тинктури и мазила. Повечето фармацевти само четат рецепти и продават опаковки. Въпреки това са на първо място медици. Затова и настояват в аптеките да се не допускат обикновени продавачи.

Лют спор се заформи през последните дни между Българския фармацевтичен съюз (БФС) и Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА).

Причината е Наредба 28 на здравното министерство, която изисква само фармацевти да работят в аптеките, а в обектите да има естествено осветление.

"Това е невъзможно, над 300 ще хлопнат кепенци, защото нямат прозорци", скочи Николай Костов, председател на АСА. Те са в молове, медицински центрове или подлези. Гратисният период изтича през декември и от асоциацията се надяват до тогава наредбата да бъде променена.

Само фармацевти имат право да работят в аптеките, подчертава Мирослав Ненчев, председател на съсловната им организация.

“Има медикаменти, чиито имена си приличат, но са съвършено различни като въздействие върху организма. Представете си, че този, който ги продава, се обърка. Щетата за пациента може да бъде огромна”, казва Ненчев.

Проблемът с естественото осветление в аптеките бил раздухан излишно, смята той. В наредбата ставало дума за “преобладаващо естествено осветление”, а когато такова не можело да се осигури, или се налагало да е смесено с изкуствено, то осветеността трябва да е не по-малко от 500 лукса.

Максимум 1000 лв. излизало да се преоборудва аптека така, че да отговаря на новите изисквания според Ненчев. Той допълни, че няма да бъдат затваряни аптеки поради липса на естествено осветление. Цените в аптеките нямало да скочат заради тези разходи. Според фармацевтите те щели да останат за сметка на собствениците.

4000 души, които продават обикновена козметика, ще останат без работа заради друг член от наредбата, предупреждават собствениците на аптеки. Той предвижда в приемното помещение да се трудят само фармацевти.

Аптеките обаче масово се спасяват в кризата, като продават шампоани или кремове за лице. Това са достъпни, търсени и бързооборотни стоки. Без тях много търговци са на ръба на финансовото оцеляване. Около 1000 обекта от общо 3660 сега имат оборот под 5000 лв. месечно, а това значи, че едва покриват разходите си, коментират от АСА.

Това е позиция на хора, които правят до 80% от оборота си от козметика, ние поставяме на първо място интересите на пациента, контрират от БФС. Само фармацевтът познава задълбочено лекарства и може да консултира компетентно пациентите, казва Ненчев.

Собствениците на аптеки-дрогерии не искали да плащат по 600-700 лв. заплата на фармацевт, след като сега минавали само с 300 лв. за обикновен продавач.

Здравният министър проф. Борисова влезе в ролята на помирител. Тя покани и двете страни, за да изслуша аргументите им, а после нареди те да излязат с единна позиция.

Най-вероятно ще се постигне компромис в аптеките, където има обособени зони за козметика, да се допускат на работа и обикновени продавачи. Фармацевти ще обслужват в обектите, където всичко е на едно гише.


Мирослав Ненчев, шеф на БФС: Само фармацевти да има зад щанда
- Естественото осветление е важна част от условията на труд. Ако те са добри, в аптеката ще стават по-малко грешки. Това е в интерес на пациента.

- В България законът никога не е допускал в приемното помещение да се трудят хора с друго образование освен фармацевти.

- Собствениците на аптеки, които са назначили хора без необходимата квалификация, трябва да бъдат санкционирани. Законите са за всички.

- Само фармацевт може да консултира компетентно клиент, дошъл в аптека.

- У нас има достатъчно специалисти. В аптеката могат да работят и помощник-фармацевти. Това няма да влоши качеството на услугата.

- Привеждането на една аптека в съзвучие със съществуващите наредби няма да оскъпи цената на лекарствата.

- България е страната в ЕС с най-много аптеки на глава от населението. По стария регистър на МЗ бяха 4300, в момента никой не може да каже точно колко са. Има пререгистрирани 2100, тях със сигурност ги има.

Още над 2000 са в процес на регистрация. Някои обаче са пропуснали сроковете. Реално работещи са някъде над 3500. Това е двойно повече от средното за Европа.




Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки: Нужно ли е магистър да продава шампоан? Нужно ли е магистър да продава шампоан?
- Поне 300 аптеки ще трябва да затворят, защото са пряко засегнати от изискването за естествено осветление. То се съдържа в наредба № 28 на министерството на здравеопазването, а гратисният период изтича на 23 декември 2010 г.

Потърпевши ще са обекти, разположени в молове, медицински центрове или подлези. Обяснението на експертите е, че аптеката трябва да разполага с прозорец.

- Ограничението може да се тълкува и като забрана за нощните аптеки. В Европа не съществуват такива строги ограничения.

- 4000 козметични консултанти ще трябва да бъдат уволнени заради изискването всеки, който работи в аптека, да е фармацевт по образование. Нужно ли е магистър да продава шампоани?

- Само в София не достигат около 1000 фармацевти. Има дефицит на кадри у нас.

- Предлагаме промени, които да смекчат изискванията в наредбата, която е ретроградна, копие на документ от 60-те години. Целта е един фармацевт да не може да бъде уволнен, защото е незаменим.

- Цените в аптеките може да скочат.


Заради нова наредба

Варна без денонощни аптеки
ДЕЯНА ПАВЛОВА

Без четирите си денонощни аптеки може да остане Варна заради нова общинска наредба, която им иска тарифа за удълженото работно време.

Това съобщи вчера Рада Пехливанова, шеф на Районната фармацевтична колегия.

Недоволство

Ако наредбата влезе в сила, собствениците на четирите аптеки, които работят нонстоп в морската столица, имат готовност да ги затворят. Това ще е в ущърб на всички варненци, обясни Пехливанова.

„Все още не може да се каже нищо със сигурност. Предстоят преговори между съюза ни и общината. Едва след това ще се реши какви мерки ще предприемем", обясниха от районната съсловна организация пред „Телеграф”.

В същото време фармацевти от Варна са на мнение, че общината няма право да изисква от тях такса за удължено работно време. Лиценз за работа на аптеките се издава от Министерство на здравеопазването. Затова само то и Агенцията по лекарствата могат да се месят в работното време, обясни Пехливанова.

Наредба


Новите правила за работа бяха окончателно одобрени вчера от министъра на здравеопазването проф. Анна-Мария Борисова. Според тях всяка

аптека ще трябва да има рампа за инвалиди. Магазините за лекарства, които нямат достъп до дневна светлина, ще трябва да дадат пари за осигуряване на изкуствено осветление, което да е като дневна светлина. Според фармацевти това излиза около 1000 лв. за 40 квадрата аптека. Друго изискване е лекарствата с рецепта да не се виждат от пациентите. Те могат да се скрият в шкафове, с перде или друга преграда. В дрогериите няма да имат право да работят хора без фармацевтично образование. Аптеките имат срок до края на 2011 г., за да спазят наредбата.




Ненужна наредба
ЧЕТИРИТЕ ДЕНОНОЩНИ АПТЕКИ ВЪВ ВАРНА ще бъдат затворени завади общинска наредба, която им иска тарифа за удължено работно време
В общи линии общинарите са измислили една огромна глупост, без да имат реалното право да се намесват в работното време на аптеките. Сега денонощните дрогерии с пълно право могат да затворят врати, от което ще пострадат единствено пациентите. Общо взето с това решение са били удовлетворени нечии интереси, без да се мисли за боледуващите. Общинарите едва ли си дават сметка, че утре те може да се разболеят, състоянието им да се влоши през нощта и да няма една аптека, където да могат да си набавят болкоуспокояващи. Тогава сами ще си кажат каква глупост са свършили. Но тя няма да засегне само тях, а цял един град. А хората в него искат-не искат трябва да търпят, защото сами са ги избрали за управляващи. Наредбата просто трябва да се премахне възможно най-бързо, защото денонощните аптеки са абсолютна необходимост.

Пък и те без това са денонощни, така че няма никаква нужда да се удължава работното им време.




Жена едва не умря в АГ-ТО
7-годишна родилка едва не умря в ръцете на лекарите заради усложнения при раждане, съобщиха вчера от сливенската болница „Д-р Иван Селимински".

Жената била приета по спешност след лечение в друга болница. Тя постъпила там с множество усложнения, като прееклампсия и токсикоза на бременността, което се отличавало с високо кръвно налягане, оток и загуба на белтък. Освен това жената получила и отлепване на плацентата. Имало реална опасност за живота на родилката, както и на бебето й, съобщиха от лечебното заведение. Жената трябвало да роди след два месеца, но се наложило веднага да извадят бебето. След като часове наред лекарите се борили за живота й, те успели да изродят детето. Отрочето й се родило с тегло 1,8 кг и първоначално било в изключително тежко състояние. Лекарите обаче успели да стабилизират състоянието на майката и детето й.




Отпуснаха още 220 млн. лв. на НЗОК
Националната здравноосигурителна каса ще получи допълнително 220 млн. лв. Това стана възможно след приетата на второ четене от парламента актуализация на бюджета на НЗОК. Със 178 млн. лв. ще се увеличат парите за болнична помощ. Други 27 млн. лв. са предвидени за лекарства за домашно лечение и за медицински изделия. 13 млн. лв. се разписват за други медицински дейности, а 2 млн. лв. ще бъдат сложени в резерва на финансовата институция за непредвидени случаи. С приемането на новия законопроект се осигуряват допълнителни средства за реализиране на здравноосигурителни плащания от страна на НЗОК за 2010 г.


Жена роди във външен клозет, бебето оцеля в дупката
Жена от град Каспичан е родила във външна тоалетна. Бебето е паднало в дупката на тоалетната, но е оцеляло. Това съобщиха от полицията в града. Сигналът за случилото се бил подаден на телефон 112 във вторник. Веднага към мястото бил изпратен екип на Гражданска защита и служители от местното полицейско поделение. На мястото пристигнала и линейка. Лекарите установили, че бебето е паднало в дупката на тоалетната.

Пред тях майката Анелия Ангелова обяснила, че е родила детето, докато е ходила по голяма нужда. Това било четвъртото раждане на жената, която е от ромски произход. Майката и бебето са транспортирани до болницата в Шумен. Бебето тежало 1900 грама. То е настанено в кувьоз с увреждания, било е силно охладено от престоя в тоалетната. По случая е започнато разследване дали новороденото случайно е паднало в тоалетната, или жената е опитала да убие новороденото.




Платеното висше образование се въвежда само за 2 г.
Университетите ще приемат срещу по-висока такса само в специалности със свободни места
Десислава Колева

Платеното висше образование ще просъществува само 2 г., а не 4, както бе първоначалната идея на просветното министерство. Това предложи министър Сергей Игнатов на извънредно заседание на парламентарната комисия по образование с мотива, че това е антикризисна мярка за университетите и трябва да важи само докато има криза. След редакцията на вносителите законопроектът бе одобрен на второ четене в ресорната комисия единствено с гласовете на ГЕРБ.

Студентите, които ще изберат платената форма на обучение, ще плащат такса като колегите им в държавната поръчка, но ще покриват и субсидията, която държавата дава на студентите редовно обучение. Предложението е на един от вносителите на промените Галина Банковска (ГЕРБ). Първоначалният проект предвиждаше студентите да плащат между 70 и 200% от държавната субсидия. Пак по предложение на Банковска бе въведен и текст, който изрично утвърждава, че вузовете могат да приемат платени студенти само до 5% от свободния капацитет по всяка специалност. Преди се предвиждаше платеният прием да е до 10%, и то от свободния общ капацитет на висшето училище.

С последните промени на практика университетите няма да могат да записват платени студенти в най-търсените специалности, защото техният капацитет така или иначе се запълва. В същото време на вузовете се разрешава да имат платени студенти само в специалности, където има свободни места. На ресорната комисия се чуха мнения, че това на практика обезсмисля въвеждането на платено обучение. "Студентите няма да влизат държавна поръчка, въпреки че има свободни места, а ние ги "стимулираме", въвеждайки им по-високи такси", обобщи Веселин Методиев (ДСБ). Депутатите коментираха, че от платените студенти ще се възползват предимно УНСС и медицинските вузове, които приемат повече чужди студенти от ЕС. "Това няма да се отрази на нито един университет освен УНСС и медицинските. Това е политическо, а не финансово решение, защото съм разговарял поне с петима ректори и навсякъде капацитетът е запълнен", каза проф. Георги Колев (ДПС). Ректорът на УНСС Борислав Борисов обаче също твърди, че с последните промени се обезсмисля въвеждането на платено образование.




КУЛТУРНА ДИСКУСИЯ
На заседанието на комисията ректорът на Медицинския университет в София проф. Ваньо Митев няколко пъти повтори, че с по-малката бройка му се отнемат "250 чуждестранни студенти, или по 600 000 лв. на година". Лютви Местан (ДПС) се опита да обясни, че промените не забраняват на висшето училище да приема кандидати от чужбина. "Вие досега как приемате граждани на ЕС?", попита Местан. "С изпит по английски", отговори Митев. "Приемате незаконно студенти от ЕС, тъй като, откакто влезнахме в съюза, те трябва да са равнопоставени на нашите студенти", отговори Местан и иронично поиска този диалог да се заличи от протокола.


Аптеките се спасиха от новите ограничения
Ана Атанасова

Здравното министерство ще се откаже от странното си хрумване да задължи аптеките да работят само на естествена светлина. "Постигнат бе консенсус в това отношение - ще бъде допуснато и изкуствено осветление", съобщиха от Асоциацията на собствениците на аптеки след среща със здравния министър Анна-Мария Борисова.

Наскоро от асоциацията предупредиха, че ако аптеките бъдат задължени да работят само на естествена светлина, работа ще трябва да спрат нощните и болничните аптеки, а също и аптеките в големите търговски центрове. Става дума за около 300 обекта.

Занапред в наредбата, касаеща работата на аптеките, ще се запише, че ако в тях няма естествена светлина, то изкуственото осветление трябва да е не по-малко от 500 лукса, обясни шефът на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев. Според него повечето аптеки отговарят на това изискване, но ще има и едногодишен годишен гратисен период, за да приведат дейността си според нормативната уредба. Замерването на силата на осветлението в аптеката и евентуалната му смяна ще струва около 1000 лв., но това не би трябвало да се отрази на цената на лекарствата и да бъде в ущърб на пациентите, твърди Ненчев.

Собствениците на аптеки искат също така да не се въвежда изискването в аптеките да работят само фармацевти, което пък е подкрепено от БФС и доведе до медийни престрелки между двете организации. От асоциацията смятат, че не е нужно консултантите на щандовете за козметика да са непременно фармацевти. Вчера обаче Борисова не е взела страна по решаването на казуса и приканила двете организации да намерят компромисно решение.
НОВА АТАКА

Фармацевти от редица градове настояват да отпадне или поне да се даде гратисен период за друго ново изискване на МЗ - медикаментите по лекарско предписание в аптеката да се съхраняват на закрито в специални шкафове, без да са видими за клиентите. Според тях повечето фармацевти не могат да си позволят да преоборудват аптеките си и ще се наложи да спрат работа.




Анна-Мария разреши лампите в аптеките
Аптеките ще могат да работят и след като залезе слънцето. Това решение е взела здравната министърка проф. Анна-Мария Борисова след среща с Българския фармацевтичен съюз (БФС) и Асоциацията на собствениците на аптеки, стана ясно вчера. Спорът на каква светлина - естествена или изкуствена, могат да работят аптеките се разгоря с пълна сила в началото на седмицата. Според собствениците на аптеки здравното министерство е имало колебание дали да разреши на фармацевтите да продават медикаменти само на лампи, когато е невъзможно да се осигури слънчева светлина.

Без решение обаче остана дилемата кой може да продава шампоани и кремове в здравните заведения. От БФС искат зад щандовете с козметика да седят само дипломирани или помощник-фармацевти, за да се гарантира качество на услугата. Веригите с аптеки пък настояват тази дейност да се извършва от нефармацевти, тъй като няма нужда от толкова големи компетенции. Като компромисен вариант те предложиха това да става само ако в аптеката има отделно гише с козметика и касов апарат на него. Какво ще е крайното решение, зависи от здравния министър. На обсъждане ще подлежи и това, дали ще има още една или две години гратисен период за оборудване на аптеката с рампи за инвалиди, както и с шкафове, в които да се скрият от пациентите всички лекарства с рецепта. Ако последното не се направи, стотици аптеки ще затворят врати, защото в момента нямат пари за такива шкафове, алармираха вчера фармацевти от Пловдив.



Мария Чипилева


Коалиция за България не вярва,че НЗОК ще събере парите си
Със 178 млн. лв. да се увеличат парите за болниците предвижда актуализираният бюджет на НЗОК, приет от парламента на второ четене.

Общият размер на средствата, с които се увеличи приходната част на бюджета на касата, е 53 млн. лв. От тях 40 милиона са от здравни вноски и 13 млн. от трансферите от МЗ.

Разходната част на бюджета се увеличава с 220 млн. лв. От тях за здравноосигурителни плащания, за лекарства за домашно лечение, за медицински изделия и диетични храни за специални цели са предвидени 27 млн. лв., за болниците - 178 млн. лв. За плащане на разликата в потребителската такса за пенсионерите са предвидени 13 млн. лв.

В резерва за непредвидени и неотложни разходи ще бъдат сложени допълнително 2 млн. лв.

От Коалиция за България и Синята коалиция изразиха скептицизъм дали НЗОК ще успее да събере заложените с актуализацията пари от здравни вноски.

Парламентът отхвърли предложението на левицата излишъкът на НЗОК да бъде намален с 292 млн. лв. и така да се увеличат разходите и трансферите на касата. Според Мая Манолова, ако се заложи увеличението в приходната част, през октомври ще се наложи втора актуализация на бюджета. Синята коалиция предложи да се заложат с 40 млн. лв. по-малко приходи, но това бе отхвърлено.




Държавата купува кибернож
Диана ТЕНЧЕВА

Обмисляме да купим модерния кибернож, кой­то се прилага при онколо­гични заболявания, съоб­щиха вчера от Министер­ството на здравеопазва­нето за „Труд". Такъв нож в момента има в Анадол-ския медицински център в Истанбул и всеки месец 60-70 българи отиват в Турция, за да се лекуват с него. Средната цена на терапията е 10 000 евро.

Цената на киберножа е между 15 и 20 млн. лв. Очакваме средствата да бъдат осигурени чрез еврофондове, казаха от МЗ. Става дума за програма на регионалното министерство за модернизиране на общинските болници и за високоспециализирана апаратура, каквато е киберножът. 17 % от общата смъртност у нас се дължи на раковите заболявания. С въвеждането на киберножа, който се използва и за профилактика, експерти на МЗ са изчислили, че тези случаи ще намалеят с 1/5, т. е. починалите от злокачествени заболявания ще станат около 13%.

Лечението с модерния апарат е роботизирано. При традиционните методи се наблюдават 2,3 или 4 лъча, които се насочват към мястото на тумора, докато киберножът разполага с над 200 лъча. Те се „разстилат" под разли­чен ъгъл и така се избягва облъчването на здрави органи и тъкани. Интерес за купуването на ножа имало и от пред­приемач, който искал да го постави в болница „Св. Иван Рилски".




Повече професионализъм в здравеопазването
Проф. Александър ЧИРКОВ

Какво трябва да се направи, за да бъде медицинското обслужване, особено в държавните и общинските болници, хуманно, високо професионално и силно заангажирано за пациентите? Не включвам в това число частните болници и частните медицински структури, които се опитват в конкуренция с държавните да осигуряват хуманно и вископрофесионално медицинско обслужване.

Липсва институция, която да осигури постоянно и непрекъснато обучение на лекарите и медицинските сестри. Институция, с чието съдействие да се намалят грешките в диагностиката и лечението на пациентите.

Поради липсата на такъв орган контролирането на изразходваните финансови средства е трудно, а увеличаването на психотравмите в обществото - неизбежни. Освен това задачата на т. нар. Лекарска камара (ЛК) е да влезе в ролята си на инспекторат на всички медицински структури.

В последните 20 години виждаме един безпланов агрегат от действия и решения, които водят до дисконтинюитет (липса на разумна приемственост) в развитието на здравеопазването, така че то да отговаря на стандартите в западновропейските страни.

Такъв дисконтинюитет виждаме във всички области на обществото и политиката. Считам, че ще се аплодира всяка администрация и политика, която планово изгражда стабилна система на обществения ни живот, а не само спонтанност и т. нар. “мъдри хрумвания”, които сега ръководят техните действия.

Какво предлагам да се направи в областта на здравеопазването?

1.Бързо изграждане на една комисия (или Лекарска камара - ЛК) от доказани експерти от различни специалности, които да отговарят и да се грижат за ресертификацията и постоянното обучение на лекари и медицински сестри. Те съдействат и за изграждането на структури за това обучение. (Пример: в една провинция на Германия има листа от 2000 такива специалисти.)

Списъкът се предоставя на МЗ, НЗОК и частните застрахователни дружества. Тези специалисти не получават трудови възнаграждения от МЗ (Министерство на здравеопазването), а хонорар за дните, в които министерството използва техните услуги за решаване на определен проблем.

Достатъчно е секретариатът на ресорния зам.-министър на здравеопазването, отговарящ за болниците, както и ЛК да имат списък на най-доказаните специалисти в различните специалности. И в случай на одит на болница или друга здравна структура за качеството на медицинските услуги, от тези специалисти да се създаде спешно комисия за решаване на конкретния въпрос.

2.Трябва да се изгради и структура с най-добрите специалисти (може да се привлекат и от ЕС), които да организират непрекъснато обучение на медицинския персонал (continuing medical education).

През 90-те години, аз в качеството си на ръководител на болница “Света Екатерина” подписах договор с Държавния департамент на САЩ с бюджет от 3 млн. щ.д. и започнахме да полагаме основите на такава структура. Но, както винаги, с идването на ново правителство се прекъсват всички предишни структури - липсата на приемственост е показателна за нашата страна.

Всеки практикуващ лекар трябва да се ресертифицира на 4 г., било като т. нар. личен лекар или като лекар, работещ в болнично заведение. Липсата на постоянно обучение на лекарите води до неразумно количество лекарства, изписвани на пациентите (полипрагмазия).

В 90% от случаите те по генерично съдържание се повтарят и по-скоро водят до значителни вреди на бъбреците и черния дроб, отколкото да помагат. Нееднократно съм срещал пациенти с по 12 предписани лекарства, които спокойно могат се редуцират до 3 със същия медицински ефект.

Една институция като ЛК може чрез продължаващо медицинско образование да допринесе за значително намаляване на разноските в здравеопазването.

Трябва също да се спечели фармацевтичната индустрия за формиране на здравен фонд, който - като в Германия - ще подпомага застрахователните дружества при дефицити и по този начин ще се облекчи бюджетът за здравеопазване. Здравната реформа беше започната още по времето на г-н Костов, със здравен министър д-р Семерджиев, но процесът беше прекъснат с избирането на следващото правителство.

3. Здравеопазването се финансира:

3. 1.От НЗОК, която също беше създадена по времето на г-н Костов и министър Семерджиев и за радост все още съществува.

3. 2.От частни застрахователни дружества, които да бъдат третирани наравно с НЗОК. (Преди 4 г. в Германия след щателна проверка от държавния бюджет сепопълниха дефицитите на здравноосигурителните каси в размер на 14 милиарда евро.)

Дори и по време на криза не трябва да се ограничават средствата за образование и здравеопазване, тъй като всички останали структури в обществения живот без здраво и образовано население остават безсмислени.

3.3.Вярно е, че е най-добре човек да няма работа с лекари и болници, но реалността е съвсем друга и затова е отговорен само Бог. Потребността от добре подготвени лекари е изключително голяма, като те трябва постоянно да се обучават, квалифицират и ресертифицират. За целта ще са необходими и средства за тяхното по-добро заплащане.

Основната задача тук е и на Лекарския съюз, който в разумни преговори с правителството и НЗОК трябва да се бори, за да осигури достойните приходи на лекарите.

3.4.За да се постигнат целите, които да позволят разумно изразходване на средствата в здравеопазването (убеден съм, че всеки министър на финансите тогава с удоволствие ще го финансира), трябва да се увеличат отпусканите средства от държавния бюджет на 8,5%.

Базовите вноски за здравно осигуряване, било то публични или частни, трябва да се вдигнат на 9% от приходите на гражданите. За социално слабите и децата под 7-годишна възраст осигурителните вноски да се поемат от общините.

Трябва да се направи точен ценоразпис на всички здравни услуги, а не както е досега с недофинансираните клинични пътеки. Този ценоразпис да бъде публикуван, така че всеки осигурен да знае колко струват здравните услуги.

Да се изгради един здравен фонд, който като в Германия след проверка на всички застрахователни дружества на края на годината попълва дефицита им. В здравния фонд могат да участват с дарения освен държавни структури и всички богати частни институции и граждани.

Администрацията му трябва да е сравнително малка, с представители на Министерството на здравеопазването, на работодателите, на Лекарския съюз и на пациентите. Ако това се реализира, администрацията на МЗ трябва да се съкрати до 30 сътрудници.

Отговорността трябва да се даде на лекарите, на пациентите и на застрахователните дружества, като здравното министерство трябва само да следи как функционира системата. Всяко правителство би трябвало да се радва, че му се отнема голяма част от отговорностите.

Ще цитирам един от президентите на САЩ, Удроу Уилсън, който по време на голямата икономическа криза след Първата световна война казва: “Оставете хората свободни и поощрявайте предприемчивия им дух. Те сами ще се оправят”.


Дават още 178 милиона лева на болниците

Вдигат парите за лекарства и здравни такси на пенсионерите
Със 178 милиона лева ще се увеличат средствата за болнична помощ, предвижда актуализи­раният бюджет на НЗОК за тази година, който парламентът прие на второ четене вчера. Парите ще бъдат дадени само за реални ре­форми и преструктуриране. За пръв път средства не се дават пропорционално, а конкретно за всяко лечебно заведение.

"Министър Анна-Мария Бори­сова определя коя клиника какво трябва да получи в зависимост от извършените реформи. Това се случва за пръв път", коментира проф. Станислав Станилов, член на комисията по здравеопазване и депутат от АТАКА.

Общият размер на средствата, с които се увеличава приходната част на бюджета на здравната ка­са, е 53 000 000 лева. От тях 40 000 000 лева са от здравноосигурителните вноски и 13 000 000 лева от трансфери на Министерството на здравеопазването. Депутатите решиха да вдигнат разходната част на бюджета на НЗОК с 220 млн. лева. От тях за здравноосигурителни плащания, за лекарства за домашно лечение, за ме­дицински изделия и диетични храни за специални медицински цели са предвидени 27 000 000 ле­ва, за здравноосигурителни пла­щания за болничната медицинска помощ - 178 000 000 лева, а за за­плащане на разликата в потреби­телската такса за пенсионерите -13 000 000 лева. В резерва за не­предвидени и неотложни разходи ще бъдат сложени допълнително 2 000 000 лева. Директорът на здравната каса Нели Нешева зая­ви, че ще успее да събере заложе­ните с актуализацията пари от здравни вноски. Проблеми с бю­джета може да има към края на годината, не скри тя.

Парламентът отхвърли предло­жението на левицата излишъкът на здравната каса да бъде намален с 292 000 000 лева и така да се уве­личат разходите и трансферите й. Нешева пък отхвърли възмож­ността въпреки напрегнатия бю­джет да се наложи той да бъде ак­туализиран през октомври. Не бе­ше прието и предложението в ак­туализацията да се заложат по-малко приходи - с 40 000 000 лева.




Украински вирус тръшка наред по морето
Страшен украински вирус тръшка наред курортисти в Свети Влас, Елените и Слънчев бряг. Заразата е донесена от туристи, съобщиха лекари, чиито кабинети се пукат по шевовете всеки ден от хора с оплаквания.

Замайване и гадене като при слънчасване са първите признаци на заразата, която на практика е подобна на грипните, но не оставя увреждания. Тя обаче е далеч по-неприятна . Само часове след като я прихване човек, вирусът го арестува в хотела заради чести ходения до тоалетната. Диарията е придружена от висока температура и повръщане. За едно денонощие организмът се обезводнява, а човек се чувства отпаднал и не може дори да се нахрани. Следват болки по цялото тяло като при зимните грипове.

Болестта отшумява за около 3 дни, ако се потърси веднага консултация с лекар. Ако летовниците решат обаче, че ще им мине без медикаменти, рискуват да влачат досадния вирус минимум седмица. Много от заразените туристи се оплакват, че не са потърсили лекар и на втория ден се почувствали добре, но само след няколко часа симптомите се върнали с удвоена сила и ги повалили отново на легло.


Не плащайте на доктори по морето
Българските граждани, които редовно плащат здравните си осигуровки, не бива да плащат на доктор или лечебно заведение в морските или планинските ни курорти, ако имат сключен договор със здравната каса, заявиха нейни инспектори. Оттам припомниха, че на някои места, въпреки договорите и изрядния здравноосигурителен статус лекари си позволяват да искат пари на болните.

Пациентите се ползват от лечението безплатно, достатъчно е да носят и покажат на лекаря здравноосигурителната си книжка. В такива случаи НЗОК заплаща на общопрактикуващите лекари за инцидентно оказана медицинска помощ на пациенти, които не фигурират в пациентските им листи.

Хората, които пребивават в друго населено място за период от един до пет месеца, трябва да направят временен избор на общопрактикуващ лекар на мястото, извън постоянното им местоживеене. Той изписва и безплатните или с намаление лекарства на болния, независимо че ще бъде негов джипи само за периода на пребиваването му на новото място. .


Борисов: Няма да повишаваме осигуровките до края на 2012 г.

Синдикати и работодатели искат промяна в бюджетната прогноза за 2011-2013 г
Маргарита Димитрова
Няма да се повишават осигурителните вноски до края на 2012 г. С това се ангажира премиерът Бойко Борисов вчера по време на срещата с национално представените работодателски организации. Поводът - започналият в началото на седмицата диалог между работодатели и синдикати за реформата на социалноосигурителната система.

Въпреки продължителните разговори социалните партньори остават с различни позиции. Синдикатите настояват да бъдат повишени вноските. Работодателите подкрепят плавното увеличаване на възрастта и стажа за пенсия.

По време на разговорите с премиера са обсъждани мерки срещу сивия сектор, който не внася осигуровки върху реалните заплати. Например коментирана е била идеята да се въведе задължително плащане по банков път, ако сумата е над 5000 лв., а възнагражденията на работниците да се превеждат чрез банкови карти. Обсъждано е било и аналогово събиране на осигуровките – за еднакви позиции да се дължат еднакви по размер вноски. Работодателите настояват данъчните да имат достъп до кредитните досиета.

„Пенсионната реформа няма да се отлага, защото ситуацията в

НОИ е изключително тежка“, коментира министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Системата е на минус с 206 млн. лв. само за първата половина на годината, а според разгледаната от кабинета бюджетна прогноза догодина дефицитът на НОИ трябва да е с 50 млн. лв. по-малко, а през 2012 г. – да се свие с още 300 млн. лв.

Оповестените параметри на „Основни допускания и бюджетна прогноза за периода 2011-2013 г.”, приети от МС на 27 юли 2010 г., не позволяват да се разработят и договорят балансирани мерки на входа и изхода на системата. Това се казва в разпространено до медиите съвместно становище на двата синдиката и шестте национално представени работодателски организации. Те настояват да се постигне баланс на фондовете на ДОО до началото на 2015 г. Това означава, че дотогава приходите от вноските трябва да покриват разходите. През 2020 г. пенсията на всеки осигурен да е 65 на сто от неговия личен среден доход за целия осигурителен стаж, настояват социалните партньори. Те заявяват, че ще продължат диалога по конкретните елементи на реформата след промяна на бюджетните допускания.

През следващата седмица МС ще разгледа промените на пенсионната система, а парламентът ще ги обсъжда през септември. Министерството на финансите пък ще предложи пакет от законодателни мерки за увеличаване на приходната част на НОИ.


"Ройтерс": Еврото отново ще започне да поевтинява
Очакваното забавяне на европейската икономика е основна причина
Еврото поскъпна през юли, но ще започне да поевтинява още преди края на лятото, се казва в анализ на агенция "Ройтерс". Причината е очакваното забавяне на икономиката на еврозоната, което ще отрезви пазарите.

Еврото стартира месеца при 1.21 спрямо американския долар, което не е далеч от достигнатото през юни 4-годишно дъно. Причината за спада на валутата през първото полугодие е дълговата криза на континента, която доведе дори до спекулации, че валутният съюз може да се разпадне.

През месеца единната европейска валута продължи да поскъпва, като на моменти премина границата от $1.30. Инвеститорите коментират, че зад позитивния тренд стоят централни банки. Те са купували евро и други високодоходни валути, като новозеландски долар, за да увеличат краткосрочните си печалби.

Прекалено многото залози срещу валутата през предходните месеци и някои слаби икономически новини от САЩ също спомогнаха за ръста й. Освен това през миналата седмица бяха публикувани резултатите от стрес-тестовете за банките в Европа, които доведоха до известно успокоение на финансовите пазари.

В даден момент обаче спекулациите ще отстъпят на фундаменталите движещи сили на пазара. Европейската централна банка очаква икономиката на съюза да нарасне с не повече от 1.3% през настоящата година и с 2.2 на сто през следващата. Това означава, че стойности на еврото над $1.30 са прекалено високи.

"Зад моментния ръст на еврото стои огромно количество капитал. Скоро обаче валутата ще поскъпне до ниво, което не може да се поддържа от Европа", коментира Себастиан Гали, валутен анализатор от BNP Paribas.

Според Шон Осбърн от TD Securities, след като валутата е преминала над $1.24, техническите индикатори показват, че тя може да достигне до $1.31-$1.32. "Никой обаче не е убеден, че еврото ще продължи да поскъпва", коментира той. "Смятаме, че единната валута отново ще започне да поевтинява", допълни Осбърн.

Според BNP Paribas еврото ще достигне до $1.08 в края на 2010 г. Себастиан Гали коментира, че ще използват валутата за така наречената кери търговия (carry trade). Терминът carry trade означава заемане на средства при ниски лихвени равнища и инвестирането му в активи, които осигуряват по-висока възвращаемост.

През последните години тази роля беше заемана от йената, а по късно и от долара. Американската валута поевтиня значително, след като Федералният резерв свали лихвите, за да помогне на икономиката да се измъкне от рецесията.

"САЩ има потенциала скоро да реши част от сериозните си икономически проблеми, а Европа ще остане под натиск за още дълъг период", каза Гали.

Според анализатора на Citigroup Майкъл Харт еврото няма да поевтинее под $1.20, тъй като инвеститорите вече не се опасяват, че дълговите проблеми ще сринат еврозоната.

В последно време притесненията около икономиката на валутния съюз започнаха да намаляват. Причината е, че Европейският съюз и Международният валутен фонд заделиха 750 млрд. евро за гарантиране на финансовата стабилност в общността.

Освен това макроикономическите показатели засега показват, че мерките за орязване на бюджетните дефицити не водят до спад на икономиката.

Промишленото производство продължава да расте, облагодетелствано от стабилното търсене от страна на големите развиващи се пазари в Азия. Освен това позитивен ефект на експорта оказва и слабото евро




Още банки в еврозоната затягат кредитирането

Причината е в затруднения достъп до финансиране, сочат кредиторите
Павлина Хаджигенчева

Условията за кредитиране на бизнеса в еврозоната са били по-затегнати през второто тримесечие на годината спрямо първото, предимно заради влошаване на балансите на самите кредитни институции. Според проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ) почти не са променени изискванията към домакинствата.

Очакванията на банките са за постепенно облекчаване на критериите за отпускане на заеми през следващите три месеца на 2010 г., но и все така затруднен достъп до финансов ресурс, сочи още проучването.

До 11 на сто са нараснали банките в еврозоната, които са въвели по-строги изисквания към корпоративните си клиенти, спрямо 3% през първото тримесечие на годината. Тогава броят на банките, отчели промяна, беше постоянен спрямо по-ранните периоди. Изменението е изчислено като нетната разлика между кредиторите, отчели затягане на условията, и тези, съобщили за облекчаване. В проучването на ЕЦБ са участвали общо 120 институции от всяка страна на еврозоната.

Повишаването на изискванията за бизнеса през вторите три месеца е по-сериозно от очакванията на

банкерите, изразени в предишното проучване, коментират от ЕЦБ. Приблизително в еднакви мащаби е изменението при условията за заемите за големи компании и тези за малки и средни предприятия (МСП). Такава е ситуацията и по отношение на срочността на кредитите. За третото тримесечие на годината прогнозите са 5% от банките да са въвели по-строги условия.

Като причина за по-затегната кредитна политика банкерите посочват нови затруднения в достъпа до финансиране и управлението на ликвидността като резултат от дълговата криза в региона. Техните очаквания са затрудненото финансиране да продължи, макар и не в такава степен, както през този период.

Въпреки по-трудния достъп до финансиране и влошаването на балансите на банките, особено по отношение на ликвидността, те отчитат подобрение на кредитния риск (рискът от необслужване на кредита) и до известна степен – в глобалната икономическа ситуация, съобщава още ЕЦБ.

За разлика от затягането на предлагането през периода от банките отчитат постепенно подобрение на търсенето на заеми, което започна още в началото на 2009 г. При корпоративните клиенти изменението все още е отрицателно, но темпът на спада се забавя, сочат данните на ЕЦБ. При предишното проучване банките очакваха то да излезе на плюс.

Търсенето на заеми от домакинствата също се възстановява. "Дисбалансът между предлагането и търсенето на кредити се дължи преди всичко на трудностите за банките да си набавят ресурс", потвърди пред "Дау Джоунс" Мари Дирон, главен икономист на Ernst & Young. "Резултатите от стрес тестовете на банките в Европа трябва да премахнат част от съмненията и да помогнат на стабилните банки да се финансират и в резултат да облекчат предлагането на заеми за бизнеса и домакинствата", допълни той.




Как синдикатите успяха да заблудят преимера за осигуровките
Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество"

Миналия петък синдикатите се срещнали с премиера. Според съоб­щение на интернет страни­цата на КНСБ синдикатите са против увеличаването на осигурителния стаж В и възраст, а вместо това предлагат увеличаване на осигуровките.

Като аргумент синдикатите дали при­мери с други страни, които са увеличили осигуровките още през 2009 г. Унгария била повишила осигуров­ките с 6%, Русия с 3%, Литва с 2% и др. Според синдикатите премиерът се бил съгласил с техните аргументи.

Нека разгледаме тези „аргументи". Например Унгария, за която синдика­тите твърдят, че е пови­шила осигуровките с 6%, докато страната миналата година обяви, че ще намали осигуровките, и то с цели 5%, а в допълнение ще намали и данъка върху доходите.

Отваряме изданието на Евростат Taxation trends in the European Union 2010, което излезе наскоро. Как­во пише там за Унгария? Пише, че в средата на 2009 са намалени с 5% осигу­ровките за хората с ниски доходи, а от началото на 2010 г. това намаление важи за всички, намалени са също корпоративният и по­доходният данък. Вдигнат е единствено ДДС, защото Унгария беше фалирала.

Какво се оказва? В Унгария не само не са увеличили рязко осигуров­ките, но всъщност рязко са ги намалили (и това действие е подкрепено и похвалено от МВФ). И това не е всичко. След послед­ните избори в Унгария но­вото правителство планира допълнителни намаления и въвеждане на плосък данък. Дали ще успее да изпълни тези обещания, разбира се, зависи от успе­ха в бюджетната стабилизация, но това е друга тема.

Накратко примерът на Унгария въобще не под­крепя тезата на синдикати­те, че трябва да се вдигат осигуровките и да се премахне плоският данък. Точно обратното.

Нека да видим и друг пример на синдикатите -Литва. Вярно, Литва въведе здравна осигуровка от 6% през 2009 г. Но в същото време Литва намали данъка върху доходите със същия процент. В крайна смет­ка общото бреме не се е увеличило. И тук не може да се търси аргумент за вдигане на осигуровките.

Между другото от на­чалото на кризата почти всички страни от ЕС са на­малили облагането на труда по един или друг начин. Защото това насърчава съз­даването на работни места.

Време е синдикатите да си признаят истината - сегашната пенсионна сис­тема има големи проблеми и трябва да се промени.

Вдигането на осигуровките не може да спаси систе­мата. Или трябва шоково да се вдигне възрастта за пенсиониране, или трябва да се върви към капиталова пенсионна система. Последният вариант е по-добър.


Еврокомисарят по здравеопазването подкрепил болничното преструктуриране у нас
Европейският комисар по здравеопазването Джон Дали е изразил подкрепа за стратегията на България за преструктуриране на болничния сектор, съобщиха от пресцентъра на здравното министерство. Това е станало на среща със заместник-министъра на здравеопазването Десислава Димитрова по време на състоялата се среща в рамките на 18-тата Международна конференция по СПИН във Виена.

Джон Дали е бил подробно запознат с конкретните мерки за оптимизиране дейността на лечебните заведения у нас с цел повишаване на качеството на медицинското обслужване и ефективността на работата. Българската страна е информирала, че преструктурирането ще се извършва на базата на цялостен преглед на националната здравна система и на конкретните необходимости на здравеопазването по региони. Фокусът на инвестициите по линия на еврофондовете, за които държавните болници могат да кандидатстват съгласно Средносрочната рамкова програма, е насочен към осигуряване на ранна диагностика и високотехнологично лечение на онкологични заболявания. Заместник-министър Димитрова е подчертала, че по отношение на общинските болници, които не отговарят на медицинските стандарти за обем дейности и наличие на квалифициран лекарски персонал, преструктурирането предвижда превръщането им в болници за долекуване и продължително лечение и в модерни медицински центрове за 48-часов болничен престой. Еврокомисарят Дали е информирал, че по отношение на планираното преструктуриране на болничния сектор, в който ще бъдат инвестирани 295 млн. лв., ще даде своята положителна оценка пред Генерална дирекция „Здраве и потребители” на ЕК.



Джон Дали е изразил и готовност да съдейства за създаване на интегрирана електронна здравна система у нас, първата стъпка от което ще бъде електронно пациентско досие. Европейската комисия ще подпомогне България в разработването на електронните досиета на пациентите, които да свързват гражданите, изпълнителите на медицинска помощ, НЗОК и другите участници в здравната система. Целта е системата да отговаря на стандартите на ЕС и да е в максимална помощ както на пациентите и лекарите, така и на институциите, които отговарят за контрола в здравеопазването.

На срещата са били обсъдени и възможностите за участие на Министерството на здравеопазването в изпълнението на туининг-програми със страни от Европейския съюз, които разполагат с добри системи за електронно здравеопазване, допълват от МЗ.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница