30 ноември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата22.10.2018
Размер0.68 Mb.
#92717
  1   2   3   4   5
30 ноември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



До 15 г. затвор за нападение на лекар
От 5 до 15 години затвор за нанасяне на тежка телесна повреда на медици одобриха депутатите вчера. Парламентът прие на 1-о четене промени в Наказателния кодекс, които инкриминират посегателството над медици.

Поправката се гледа за втори път в Народното събрание. Миналата година идеята лекарите

да се ползват със същата закрила като полицаи, митничари, данъчни и други категории длъжностни лица по време на изпълнение на служебните им задължения бе отхвърлена.

И сега шефката на правната комисия Искра Фидосова първоначално опита да отклони влизането в дневния ред на проекта на депутати от Синята

коалиция начело с д-р Ваньо Шарков, защото водел до прекомерно разширяване на категорията „длъжностни лица". Вчера обаче той мина на 1-о четене с 88 гласа „за", един „против" и 2-ма въздържали се.

От 3 до 10 г. затвор за средна и от 1 до 5 г. за лека телесна повреда на лекар предвиждат още новите текстове. Те са мотивира-

ни със зачестилите напоследък нападения срещу медицински екипи на "Бърза помощ" или реанимация от близки на болния. Според зам.-председателя на парламента Павел Шопов от „Атака" проблемът с нападенията над лекари е част от ромската престъпност и отговорната институция за това е МВР.


Крехка жена, но направи повече от петима мъже
„ ...ето например здравната министьрка, която е сравнително отскоро. И

макар че е една крехка жена, тя реално направи за 5-6 месеца няколко неща, които преди това 4-5 мъже не го направиха. На първо място даже емблематично обедини прословутата Старозагорска болница. Която 6 месеца преди нея казваха, че ще го направят, и никой не го направи."



Ген. Стоян Тонев, директор на ВМА, пред БНТ


416 хиляди пациенти се довериха на ВМА, всеки 3-и търси военните лекари по спешност
Лекарите във Военномедицинската академия в София са прегледали над 416 хиляди пациенти - с 6 на сто повече от миналата година, стана ясно преди празника на ВМА. Със своите супермодерни диагностично-лечебни възможности академията е притегателен център за болни от цялата страна. Всеки трети пациент е приет за лечение по спешност. С 18 на сто повече са транспортираните от други болници, обясниха от екипа на ген. Стоян Тонев, началник на ВМА. В същото време обаче е намален средният престой в клиниките - средно на 6,5 дни, както и времето за диагностика на тежко болни - от 6 на 3 часа. Военномедицинска академия е сключила 168 договора с други здравни заведения за диагностика и лечение и 12 договора със здравни осигурителни фондове. Днес Военномедицинската академия чества 121-годишнината си. За 10 часа е насрочено поднасянето на венци пред Паметника на загиналите медици в градинката пред болницата. Тържественото събрание и концертът започват час по-късно в Театъра на Българската армия.


Д-р Диана Аргирова, шеф на неонатологията в МБАЛ-Пловдив: Спасяваме 500-грамови бебета
Изумително е, че щом родител приближи кувьоза, детето се успокоява
ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА

- Д-р Аргирова, защо се увеличават недоносените бебета?

- В цялата страна има тенденция за нарастване броя на преждевременните раждания и оттам и на недоносените бебета. През нашето отделението преминават по 350-400 деца, които са 20% от всички родени в болница „Пловдив". Процентът е по-висок от средния за страната, защото тук постъпват всички недоносени от цялата Пловдивска област, а в АГ отделението се лекуват пациентките с рискова бременност. Причините за преждевременно раждане са различни - как протича бременността, дали плодът е един, или са повече, инфекциозни болести. Но с напредване на медицината все повече малки бебета оцеляват. Наскоро от нашето отделение беше изписано момиченце, родено с тегло 560 г. И това далеч не е единственият случай в практиката на екипа. Границата на жизнеспособност, приета в акушерството и гинекологията сега, е, когато детето се роди с тегло над 600 г след 22-а гестационна седмица. Но и в световен мащаб успехите при отглеждането на тези деца не са особено големи. А в над 80% от случаите те остават и с увреждания - неврологични, слепота, глухота, епилепсия.

- След излизане от неонатологията кой да се грижи за тези бебета?

- Ако децата са от по-голям град, обгрижването е сравнително по-лесно, защото достъпът до специалисти е по-непосредствен. Но преди 3 г. имахме фрапиращ случай с момченце, което след изписване оттук родителите го отведоха в карловско село. Бяхме им казали да дойдат на консултация с офталмолог след 14 дни, но те го довеждат след 3 месеца и детето остана сляпо. Грижите за недоносените деца са по-големи, отколкото за останалите.

- Как родителите приемат проблема и как се справят с него?

- За тях раждането на такова дете е голям стрес. Трудно преживяват продължителното лечение -измъчват ги безпокойство, съмнения и страхове за изхода от терапията, а по-късно и дали детето им ще бъде като всички останали. Постоянно питат как ще се развива и какво ще стане с него. Това е съвсем нормално и ние се опитваме да им помагаме, особено в началото, когато са неуверени и изплашени - екипът ги подкрепя да осъществяват контактите си. Абсурдно е 3 месеца да са далече. Затова в нашето отделение родителите са първи помощници на персонала от момента на постъпването - храним бебетата с кърма от майката, допускаме ги вътре, за да са близо до децата си, да ги пипат, да им говорят. Ефектът е поразителен - когато родител се доближи до кувьоза, апаратурата изведнъж се укротява и показателите на бебето се нормализират. И нека да отбележим, че това става не само когато около детето е майката. Понякога се получава от близостта на таткото. Имахме случай с момченце от Пловдив - когато бащата идваше, бебето се успокояваше и цялото му същество изразяваше радост.

- Има ли бебета, от които никой не се интересува?

- В момента екипът се грижи за две деца, които никой не е идвал да търси, откакто са приети при нас. Вероятно родителите няма и да ги вземат. Социалните работници започнаха да издирват майките и се разбра, че за едната бременността била нежелана, а другата проституира.

- Вашата работа със социалните служби и с фондация „За нашите деца" беше определена като уникална от президента Росен Плевнелиев, защо?



- С общи усилия успяваме да направим така, че децата да си отидат вкъщи, а не в пансиони за сираци, където издръжката им е 110 пъти по-скъпа от превенцията срещу изоставянето. Да не говорим, че развитието на тези деца и в най-луксозния дом е ощетено.
Д-р Диана Аргирова е началник на отделението по неонатология в многопрофилна болница "Пловдив" от 2009 г. Завършила е медицина в Пловдив. След дипломирането си е педиатър в гр. Раковски. След конкурс през 1998 г. започна работа в отделението за недоносени бебета в бившата ОРБ. Специализирала е неонатология и здравен мениджмънт, завършила е редица квалификационни курсове. Към добрите практики на екипа в превенцията срещу изоставянето на новородени деца през месец май интерес прояви президентът Росен Плевнелиев. Успехите ще бъдат представени и пред министър Десислава Атанасова, която ще бъде гост на тържествата по случай 60 г. от основаването на болницата на 20 и 21 ноември.


Как да си осигурим пълна защита за сърдечно-съдовата система?
Д-р Мария Папазова, холистичен лекар споделя специално за читателите на 24 часа ползите от комплексното действие на Омега 3, Коензим QlOu Селен. Д-р Папазова, статистиката у нас показва увеличен брой на сърдечносъдовите инциденти, на хората с наднормено тегло и нарушен липиден профил. Потвърждава ли се тя и от вашата практика? Д-р Папазова: Да, потвърждава се не само сред моите пациенти, но и сред мои познати и приятели. Все по-често срещам млади хора, дори 30-35 годишни, които имат метаболи-тен синдром и съответните белези на ранна атеросклероза, която се ускорява поради напрегнатия начин на живот. Ако погледнем навътре в нашето тяло, ще разберем какво точно се случва там. Високите нива на агресивните свободни радикали увреждат стените на кръвоносните съдове - тези места стават грапави, по тях се прилепват кръвни елементи, окислени мазнини и бактерии и в последствие се получават т.нар. атеросклеротични плаки. Тези плаки в кръвоносните съдове носят ли риск за здравето? Атеросклеротичните плаки стесняват просвета на кръвоносните съдове и се нарушава кръвоснабдява-нето в засегнатите зони. Това води до затруднено придвижване на кръвта, затруднена работа на сърцето и цялата сърдечно-съдова система. Често резултатът, е високо кръвно налягане -проблем, който засяга все повече хора, дори и в по-млада възраст. Възможни са и още по-тежки последствия, ако стесняването и запушването на кръвоносния съд предизвикат разкъсване на съдовата стена - в този случай говорим за инсулт или инфаркт. За съжаление в забързаното ни ежедневие не обръщаме особено внимание на този проблем - плаките не ни причиняват пряко болка или друг дискомфорт, но носят голям риск за здравето и живота ни. Какво можем да направим срещу плаките? Можем да се справим, не само чрез ограничаване на рисковите фактори като обездвижване, стрес, нерационално хранене, вкл. ниска консумация на риба, употреба на цигари и алкохол и т.н., но и чрез силата на една нова тройна синергична комбинация от Омега 3, Коензим Q10 и Селен. Все повече хора започват да разбират значението на полезните мастни киселини и приемат продукти с Омега 3, но това само по себе си не е достатъчно за регулиране на метаболизма и отстраняване на последиците от стреса в сърдечно-съдовата система. Най-новата тенденция е съчетаване на Омега 3 с две други иновативни вещества с висока биологична активност - Коензим Q10 и Селен. Как коензим Q10 и селенът работят заедно в комплекс с Омега 3? В тази конфигурация полезните мастни киселини стават ли още по-полезни? Полезното действие на Омега 3 е потвърдено от редица проучвания през последните десетилетия, но у нас те станаха по-популярни едва от няколко години насам. Най-новото по тази тема е по-мощното им действие, когато са в партньорство с мощните енер-гизатори и антиоксиданти Коензим Q10 и Селен. Трите заедно осигуряват пълна защита за сърдечно-съдовата система, действат в мощен синергизъм и ефектът на Омега 3 се увеличава не трикратно, а много повече, т.е. получаваме най-мощната Омега-формула. С комбинацията от Омега 3, Коензим Q10 и Селен цялата кръвоносна мрежа, сърдечният мускул, скелетната мускулатура, мозъка и кръвта получават необходимата клетъчна храна, за да функционират хармонично и в добро здраве. Омега 3 хранят сърдечните клетки, разреждат кръвта и заедно със селена оказват силен противовъзпалителен ефект, като регулират мастната обмяна и редуцират натрупването на холестеролни плаки. От друга страна коензим Q10 подхранва сърцето и цялото тяло с енергия, като съхранява жизнеността на всички клетки. Селенът като силен антиоксидант противодейства на окислителния риск, поддържа еластичността на кръвоносните съдове, а освен това активира и ускорява метаболизма. Ще усетим ли промяна, разлика, ще почувстваме ли осезаем ефект? Осезаемият ефект, по-различното усещане в сравнение с приема на монопрепарати единствено с Омега 3 идва от включения в комбинацията Коензим Q10. Тъй като той е маст-норазтворим антиоксидант, неговото действие е още по-мощно, когато се усвоява в мастна среда, каквато се създава от Омега 3 мастните киселини от рибено масло. Добре усвоеният коензим Q10 в съдружие с Омега 3 и селен предизвиква осезаем прилив на енергия и подобрява жизнения тонус. Като естествен участник в обмяната на веществата, той е нещо като "искра" за клетъчния двигател, който ни помага да зареждаме малките клетъчни акумулаторчета! Има ли значение в какво ежедневно количество и пропорция се приема комбинацията от Омега 3, Коензим Q10 и Селен? Балансът и взаимодействието между отделните компоненти е най-сигурната гаранция за ефективността на една оздравителна формула. В случая, работещата комбинация е от 1000 мг Омега 3 от рибено масло, 60 мг коензим Q10 и 45 микрограма селен на ден. Всички те са силни антиоксиданти и освен комплексното действие по отношение на сърцето и кръвоносните съдове, спомагат за неутрализирането на свободните радикали и предпазват клетките от стареене и преждевременно увреждане. Важно е Омега 3 да са от рибено масло, защото в този случай ценните мастни киселини се получават наготово от организма, докато при Омега 3 от растителен произход като лененото масло например се изисква дълъг процес на преработка и ефективността в много от случаите е минимална. Д-р Папазова, на кои хора бихте препоръчали да приемат комплекса от Омега 3, Коензим Q10 и Селен? Особено подходящ е за всички, които имат сърдечно-съдов проблем, нарушени нива на липидите в кръвта, високо кръвно налягане. Специално внимание заслужават и пациентите на статинова терапия, тъй като тези препарати блокират не само синтеза на холестерол в черния дроб, но и производството на коензим Q10. Тази комбинация ще е добър помощник и на тези, които всекидневно са подложени на стрес и голямо психическо натоварване, но искат да се радват на оптимален жизнен тонус и енергия.


Прехвърлят пари от МЗ към касата
Парите за здравеопазване в изборната 2013 г. ще бъдат едва 3,3 млрд. лв. или 4,1% от БВП, което е 10,9 на сто от общите разходи на държавата. Догодина НЗОК ще похарчи около 163 млн. лв. повече в сравнение с 2012 г. за здравно-осигурителни плащания. В същото време обаче парите на здравното министерство ще намалеят със 100 млн. лева. Така че увеличението ще бъде едва 63 милиона. За какво всъщност се "бореше" министър Десислава Атанасова със Симеон Дянков - за прехвърлянето на едни пари от джоба на МЗ джоба на НЗОК. Не за реформи в система-а. Такива няма вече повече от три години. Има експерименти. В Спешната помощ например единственото, което се направи, бе увеличение на заплатите с 18 %, въпреки че лекарите настояваха за поне 50 на сто вдигане на възнагражденията заради претоварения график и недостига на кадри. С18 % повече пари средната заплата в центровете за спешна медицина става едва около 600 лева. Началната заплата на лекар в Спешна помощ е 530 лева, заплата на медик с 25-годишен стаж и две специалности е под 700 лева, сестри и фелдшери взимат около 450 лева, а шофьор на линейка получава 360. Така изглеждат нещата в центровете за спешна помощ. Според министър Атанасова това е реформа, според спешните медици и пациентите проблемите стават все по-сериозни и трудно решими.

Така шумно анонсираните от Атанасова допълнителни 150-160 млн. лв. за здраве догодина се стопяват на 63 милиона. Това обезсмисля приказките на управляващите, че здравеопазването ще им бъде приоритет. Защото и сега, и догодина България отделя най-ниския процент за здравеопазване от БВП В сравнение с останалите страни от ЕС - едва 4,1 на сто. При изработването на здравния бюджет финансовият министър Симеон Дянков не се съобрази с пестеливото искане на лекарското съсловие и пациентските организации финансирането да се увеличи до 5 % от брутния вътрешен продукт. Отделянето на скромния дял от 4,1% от БВП обрича системата не просто на застой, а я прави още по-неконкурентна. Публичните средства за здравеопазване у нас на човек от населението са около 440 лева. То е в пъти по-малко, отколкото в останалите страни членки на ЕС. То е безспорно недостатъчно за осигуряване на съвременни здравни грижи.




ДЯНКОВ ДА СИ ХОДИ, ИСКАТ ЛЕКАРИ И ПАЦИЕНТИ
Вицепремиерът раздал 2 млрд. лева от здравни осигуровки за други държавни разходи
Маргарита ВЪРБАНОВА

Вицепремиерът Дянков да си ходи, искат лекари и пациенти. Той създава сива икономика в държавата. Превърнал е здравната каса в своя касичка и прехвърля пари от здравните вноски към други плащания от бюджета. Заради недофинансиране болниците изнемогват, а хората си доплащат на ръка за лечение. Присъствието на вицепремиера, който отговаря и за здравната система, е вече опасно. Премиерът да го уволни. Това поискаха съсловни и пациентски организации от Бойко Борисов, като отчитат катастрофалните проблеми в здравната система: недофинансиране на болниците, ограничен достъп до медицински грижи, емиграция на лекари и сестри, харчене на тъмно на бюджета на НЗОК.

Нека премиерът да освободи този човек (Дянков, б.ред.), защото всичко до което се докосне, се руши и защото е вреден за здравето на хората и за нацията, призова шефът на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов. Той алармира, че години наред парите от здравни осигуровки се използват от финансовото министерство за съвсем други неща. Близо 2 милиарда лева за последните 3 години са отнети от здравните осигуровки на българите и отиват за разни държавни разходи. Ощетяването на здравноосигурените е с по 250 лв. на човек.

Преди две години Симеон Дянков обеща, че парите за здраве няма да отиват за други цели, но това не е така. Опитите на съсловните организации да говорят с финансовия министър с факти и доказателства как се събират и разходват средствата не доведоха доникъде. Затова те изпратиха три писма до Симеон Дянков. Отговорът е, държавата била надвнесла 941 млн. за здраве, но до този момент няма доказателство за това. "За 2011 останаха 9 млн. от осигуряването, къде са тези пари, къде са 50 млн., които са останали от тази година?", пита д-р Райчинов.

Къде отиват парите от здравните вноски и защо това е тайна?

Системата се срива с месеци, а съсловните и пациентските организации, въпреки многото разногласия помежду си, се обединиха. Причината е в недоволството здравеопазването да се формира на остатъчен принцип и като последна грижа на което и да било управление от 2000-та година насам. Преди избори всяка партия обещава здравеопазването да и е приоритет, съгласна е, че са необходими радикални промени и е готова да ги извърши. Достигнала веднъж до властта обаче, хвърля в коша експертните становища и източването на системата продължава. Единствено АТАКА остана на позициите си за подоходен данък "Здраве", за оцеляване на малките болници, за използване на здравните вноски само за здраве. Повече от три години вече от ГЕРБ гасят пожари вместо да правят реформи. След дълги протакания министър Десислава Атанасова вдигна заплатите в Спешната помощ с 18 %, въпреки че лекарите настояваха за поне 50 на сто повишение на възнагражденията заради претоварения график и недостига на кадри. С милостинята от 18 % повече пари средната заплата в центровете за спешна медицина стана около 600 лева. Припомняме, че началната заплата на лекар в Спешна помощ е 530 лева, заплата на медик с 25-годишен стаж и две специалности е под 700 лева, сестри и фелдшери взимат около 450 лева, а шофьор на линейка получава 360. Обещания вместо реални действия получиха и медиците от кръвните центрове - за увеличение на заплатите им с 18 %. В същото време продължава закриването на общински болници. Преструктурирането им в спешни центрове или в клиники за долекуване се оказва не подходящо. Хората остават без адекватно лечение и са принудени да пътуват до болниците в по-големите градове. Кой то има въ зможност. Тенденцията на спад в държавния ангажимент към здравето на нацията е особено тревожна - в момента той е 54,5%. За сравнение в съседна Румъния делът на публичните разходи за здраве е 79% от общите разходи, в Чехия - 84%, в Хърватска - 84,9 на сто. Това рязко свива достъпа до лечение, все повече хора у нас не могат да си позволят медицински грижи, за профилактика изобщо не става дума. Все по-малко стават тези, които смогват да доплатят за лечението си.

Това е равнището на здравните грижи, които може да осигури НЗОК. Истината е, че касата всъщност е вече политически инструмент, защото шефът й - Пламен Цеков, който благодари на ГЕРБ, че са го излъчили, няма как да е политически независим. Той не смее да поиска оставащите всяка година пари. Той е в ролята на банкер, който има вземания, но и през ум не му минава да си ги поиска от финансовия министър. Така Дянков е превърнал здравната каса в своя касичка. Неусвоеният трансфер от 50 млн. лева например след решението на Конституционния съд остана блокиран в сметките на НЗОК и в края на годината ще се върне и потъне в централния бюджет. "Това вече е сива икономика на държавно ниво. Поради тази причина преговорите ни за средства с касата зациклиха тотално. НЗОК не желае да плати надработеното от болниците", заявяват от Българския лекарски съюз.

Да припомним, парите за здраве догодина ще бъдат 3,3 млрд. лв. или 4,1% от БВП, което е 10,9 на сто от общите разходи на държавата. Те са с едва 63 млн. лв. повече в сравнение с тази година. С тези пари не може да се осигуряват качествени здравни грижи. "Не приемаме, че в бюджета за здравеопазване не е предвидено покачването на минималната работна заплата и пенсия за 2013 година", подчертават представителите на съсловните и пациентските организации. Те са категорични, че не е законосъобразно и прехвърлянето на дейности от здравното министерство към НЗОК, защото това е незачитане на решението на Конституционния съд, който преди няколко месеца обяви противоправността на трансферите от НЗОК към МЗ, подчертавайки че не е редно със здравноосигурителни вноски да се финансират държавни дейности по здравеопазване. Организациите призовават и за увеличаване на средствата за здравеопазване минимум до 5% от БВП за 2013 година.

Покрай бюджета за здраве за 2013 г. от БДС подновиха предложението си от преди 3 години за създаването на обществен съвет по здравеопазване, който да изработи ясна стратегия за здравна реформа в България. До момента обаче идеята дори не е обсъждана от експертите на МЗ. Мълчи и иначе инициативният Симеон

Дянков. Като вицепремиер той обаче има преки ангажименти към здравеопазването от 2009 г. насам. Така че пряко носи отговорност за липсата на реформи, за забатачването на сектора, за растящия хаос.

Не само съсловните организации и пациентите са недоволни от здравеопазването, от финансирането на НЗОК. Григор Димитров от Българската стопанска камара (БСК) коментира, че бизнесът (работодателите) и осигурените участват със 67% в бюджета на НЗОК, но въпреки това този бюджет не е минал през Националния съвет за тристранно сътрудничество. В бюджета на НЗОК има 3.5 млн. лева за НАП, която събира вноските и при лоша събираемост би трябвало да има санкции за приходната агенция. Нещо, което не се случва. Достатъчно е да припомним, че в момента има 1,7 млн. души, които са неосигурени, и броят им непрекъснато расте. "Държавата плаща средно по 19,20 лв. на всяко осигурено от нея лице, а бизнесът средно по 50 лева. Осигурени от бизнеса са 2,1 млн. души, а от държавата - 4.5 млн. души. В същото време 65% от разходите на НЗОК са за осигуряваните от държавата", посочи Димитров. Проблемът е обаче, че от няколко година държавата внася в НЗОК 941 млн. лева за категориите, които тя осигурява като деца, пенсионери, инвалиди. През този период средният осигурителен доход се е увеличил с 40%, а средната пенсия с 30 на сто. Държавата обаче не е актуализирала вноските си. "Министерството на финансите си позволява да подхвърля една сума, без да дава обяснение за нея. В НЗОК не се знае колко души пенсионери трябва да бъдат обслужени, колко деца. И се казва - оправяйте се с тези хора", разясняват ситуацията от БСК.

Нещата в момента изглеждат така. Между първо и второ четене на бюджета на касата за догодина недоволството от самоуправството на Симеон Дянков расте. Въпрос на време са масовите протести, предупреждават лекари и пациенти. Кризата в системата се задълбочава и ако хаосът не бъде овладян, не медиците ще са виновни.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница