Бирешит (глави 1-6) Бирейшит: не губи нито минута



страница1/10
Дата08.12.2017
Размер0.92 Mb.
#36312
ТипКнига
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

Книга Бирешит (Битие)



Бирешит (глави 1-6)

Бирейшит: не губи нито минута


В тази глава подробно се разказва, как Вс-вишният е създал света за шест дни. Повествованието за това завършва с думите: “И завършил Вс-вишният в седмия ден делото Си, с което съзидавал...” (Бирейшит, 2:2).

От тези думи на пръв поглед следва, че Вс-вишният завършил работата Си в седмия ден, в святата Събота. Раши коментира тези думи така: “Човек, който не знае часовете и минутите си, трябва да добави от делничното към святото. Но Б-г, който знае часовете и минутите Си, влиза в Съботата като косъмче... И ни се стурва, че в самия ден е влязъл Той”. С други думи, коментарът на Раши обяснява, че Вс-вишният бил зает със съзиданието до самото начало на Съботата. Така, че отстрани изглеждало, сякаш Той работел в Събота.

Но остава въпросът. Действително, от гледна точка на закона никаква забрана не е нарушена. Защо е трябвало да се чака до последния миг? Тъй като разказите на Тора не са просто истории, Тора съществува, за да ни научи, как да действаме в различни жизнени ситуации.

Възможнен отговор е в това, че с това Вс-вишният е искал да ни обясни, колго драгоценна е всяка минута, колко важно е да я използваме напълно. Мъдреците ни говорят: “Вс-вишният не е създал в света нищо, просто така”. Всеки предмет, всяко умение, всяка минута са съвършено необходими. Ако в секундата, оставаща до началото на Съботата, може да се направи нещо, ни учи Вс-вишният, трябва да я използваме максимално.

Всеки човек има свое призвание, свои задължения. Пропускайки дори една минута, не употребявайки я за реализация на способностите си, с това той води до това, че тази създадена от Б-г минута е създадена напразно от Него.

И още един урок можем да изведем от “разказа за времето на Б-г”. Всеки от нас има възможност да си съобщи: “Аз съм един от милионите, от не най-високо ниво, не мога да се сравнявам с гениите на поколението, с великите предци. С какво моята дейност може да бъде полезна?”. На това Тора ни отговаря: “Вс-вишният е влязъл в Събота “на косъм”, дори такъв детайл като част секундата е била за Него много важна. Може би, именно вашата, нека на пръв поглед, незначителна дейност, именно в тази минута, в тази секунда е необходима за цялостта на създанието.


Бирешит (глави 6-11)

Ноах: да получиш награда за всички


Главата „Ноах“ разказва за тъжни събития: за потопа унищожил всичко съществуващо; за хората от „поколението на раздора“, замислили построяването на Вавилонската кула, за да „достигнат до Б-г“; за наказанието, изпратено от Б-г за това. Но главата завършва с радостно събитие, раждането на „първия евреин“ - Авраам. В Мишна (Пиркей Авот) за него е казано: „От Ноах до Авраам били десет поколения... всички поколения гневили (Б-г) и си заминавали, докато не дошъл праотецът ни Авраам и получил награда за всички“. Повече от странна фраза! Каква награда може да получи Авраам? Тъй като всички тези поколения „гневили (Б-г), докато Той не им изтратил водите на потопа“. За каква награда става въпрос?

Между тези две поколения – поколението на потопа и поколението на раздора, съществувала значителна разлика. Хората от поколението на раздора се бунтували против Вс-вишния, но правели това задружно, между тях царял мир и благодат - „един език и еднакви думи“. Поколението на потопа, макар че не се бунтувало против Твореца, грешило с ненавист между хората.

Тази разлика сложила отпечатък и на пратеното на тези поколения наказание. Доколкото грехът на хората от поколението на потопа е бил отношението между тях, в рамките на материалния свят, то и наказанието им касаело този свят – те били изтрити от лицето на земята. А поколението на раздора, чийто грехове се намирали в областта на отношенията на човек с Б-г, било наказано не в този свят, а в бъдещия, то нямало дял в бъдещето.

Макар че рядкото единодушие на поколението на раздора служило като цяло на греха, но само по себе си това заслужавало уважение и награда. Очевидно грешното поколение тази награда не можело да получи, защото се бунтувало против Вс-вишния и загубило дял в бъдещия свят. Непоисканата награда останала.

Именно тази награда получил Авраам. Благодарение на безпрецедентното му милосърдие и любов към Б-жиите създания, той приближил хиляди от тези създания към истината. Той дори молил Вс-вишния за прошка за жителите на Сдом. Отличавайки се с такова отношение към хората, той заслужил награда не само за доброто си, но и за единодушието на хората от поколението на раздора.

Това не станало с Ноах. Той не получил награда за предишните поколения по две причини. Първо сред тези хора нямало поколение на единството. Още повече те се ненавиждали един друг. И второ и на самия Ноах не му било до работата на хората от поколението му. Той се занимавал със себе си, с праведността си и не мислел да се моли за ближните си.

Можем да извлечем много важен урок от тази глава, касаеща отношението ни към окръжаващите. Често чуваме обяснение на нечовешки отношения на някои хора един към друг: „Този човек не заслужава нищо друго“. Формално това ни се стува дори справедливо, но ако чакаме от Вс-вишния особено отношение към себе си, не задължително заслужено (от което можем само да пострадаме), си струва да „покажем пример“.

Лех Леха (глави 12-17)

Лех леха: Йудаизмът започва с чудеса


Когато Вс-вишният съобщил на Авраам, че ще му се роди син Ицхак, Авраам отговорил: „О, само Ишмаел да живееше пред Теб“. Смисълът на изказа се заключава в това, че сто годишният Авраам, без да повярва, че може да му се роди още един син, помолил Вс-вишния, Ишмаел да бъде Б-гобоязнен. Обаче Вс-вишният му отговорил: „... Сара, жена ти ще ти роди син и му дай име Ицхак“.

В Мидраша е казано, че Агар, майката на Ишмаел, била праведница. Дъщерята на египетския фараон, напускайки царския дворец, го сменила, като слугиня в дома на Авраам. Постъпките и били толкова завършени, че с тях сравнявали службата „Кторет“, (възкурение) в Храма и я нарекли Ктура. Разбираемо е, че и сина си е възпитавала в този дух. Затова Авраам бил доволен от Ишмаел, възлагайки му големи надежди. Защо Вс-вишният не се съгласил с това, защо Му бил нужен Ицхак?

Има две съществени различия между Ицхак и Ишмаел. Раждането на сина на Агар било обикновено, вписващо се в рамките на природата, а Ицхак се родил по чудесен начин, дори Авраам не бил готов да повярва, че това ще се случи. Съюзът между Ишмаел и Б-г - съюзът на обрязването, се сключил, когато детето било на 13 години, в тази възраст детето разбира всичко, а Ицхак бил обрязан на осмия ден, още нищо неразбиращ.

Ишмаел символизира по себе си природата, границите и. Дори, когато се появила пряка връзка между него и Б-г, тя дошла по напълно разумен, достъпен за човешкия разум път. Разбира се, това е много високо ниво, но не в това е същността на евреина.

Еврейският народ се намира извън рамките на природата. В това е неговата важна особеност. Тя се проявила вече в това, че раждането му е трябвало да стане по чудесен начин. И връзката на евреина с Б-г се намира извън рамките на разума. Затова родоначалникът на еврейския народ е трябвало да премине обряда на сключването на съюза с Б-г, още преди да може, каквото и да било да разбира и анализира.

Вс-вишният не искал да бъде доволен от връзката, съществуваща между Него и Ишмаел, връзка външна, станала в резултат от възпитанието и атмосферата, окръжаващи детето. А какво да се прави, ако такова възпитание няма да бъде осигурено? Ще се появи ли в човек вътрешен, подсъзнателен стремеж към Б-г? Затова Му е трябвал Ицхак, символизиращ връзката, която е над разума, връзка, заложена в същността на човек. Евреинът е свързан с Б-г независимо от възпитанието, образованието и идеологията.

В това е заложен дълбокият смисъл на системата на еврейското възпитание. Невъзможно е да се посее в дете еврейски манталитет, само базирайки се на доводите на разума. Този подход е много ограничен. На детето трябва да се обясни, че има нещо недостъпно за разбирането му, което не е по силите на човешкия разум. Това нещо й е наследството на Ицхак за всеки от нас.


Каталог: download
download -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
download -> Огнената пещ
download -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
download -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
download -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница