Българската Коледа



Дата15.08.2018
Размер160.9 Kb.
#79094
VINF 11:49:31 29-01-2016

RM1148VI.004

"Българската Коледа" - текущи резултати - представяне

2 397 920 лв. е събраната до момента

сума в тринадесетото издание

на "Българската Коледа"

София, 29 януари /Анелия Цветкова, БТА/

2 397 920 лв. е събраната до момента сума в тринадесетото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа". Това прави тазгодишната кампания най-успешната от началото на мандата на президента Росен Плевнелиев, посочи началникът на кабинета на държавния глава Деяна Костадинова при представяне на текущите резултатите на инициативата.

Фокусът на тазгодишната кампания е подкрепата на децата в критично здравословно състояние, нуждаещи се от реанимация и интензивно лечение.

В периода от 1 декември до 21 декември 2015 г. в дарителската сметка на "Българската Коледа" са постъпили 1 650 773 лв. Други 747 147 лв. са събрани от смс-и към мобилните оператори.

3074 са индивидуалните дарители, които са направили дарения по сметката на инициативата. Деяна Костадинова отбеляза, че даренията са с различен размер - има минимални и други с много по-големи суми и коментира, че е важен не размера на дарението, а жеста и желанието да бъдеш съпричастен с болката на другите. "Българската Коледа" е била подкрепена и от 435 компании. 89 училища от цялата страна също са се включили в подкрепа на инициативата.

Началникът на кабинета на президента благодари на всички дарители и увери, че както и досега, набраните средства ще бъдат разпределени публично, прозрачно и обществено отговорно. Костадинова обаче посочи, че предвид приетите промени в закона за обществените поръчки в края на миналата година, предстои в най-кратък срок промяна в правилата, по които ще се разпределят средствата по инициативата като разпределението им ще става чрез обявяване и договор за обществени поръчки. Деяна Костадинова изрази надежда, че това няма да затрудни работата им и допълни, че организаторите ще се опитат в периода за отчет на кампанията към 1 декември т.г. да имат готовност да представят какво е направено по нея.

Към момента 18 болници са подали заявления, за да участват в кампанията. До края на януари са получени и 203 молби от родители на болни деца. Деяна Костадинова каза, че ще бъдат разгледани всички молби на нуждаещи се деца, независимо от темата на кампанията. От тях около 72 процента са за рехабилитация, а около 15 процента - за подпомагане на медикаментозно лечение.

Свикнали сме да говорим за инициативата "Българската Коледа" като за една инициатива, която помага на болни деца, но тя има и по-важно значение - обединителната й мисия, каза Деяна Костадинова. Тя допълни, че "Българската Коледа" за поредна 13 -та година е показала ,че българите можем да се обединим около една кауза и независимо от своите политически пристрастия, социални,културни ,образователни или религиозни определения, всеки българин дарява в инициативата. Надявам се като подкрепяме тази култура на дарителство, което президентът Плевнелиев развива от началото на своя мандат, като се опитаме да я възродим в българското общество, ние ще намираме все повече каузи, които да ни обединяват като нация, каза още началникът на кабинета на държавния глава.

/РУМ/

www.dariknews.bg, 29.01.2016 г.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1547634

Проф. Кантарджиев за опасностите на вируса зика

Световната здравна организация твърди, че 4 млн. души могат да се заразят с вируса Зика. В Латинска Америка дори има съвети към жените да не забременяват. Причината - при ухапване от комар на бременна жена може да се увреди плодът.

Какво трябва за знаем за вируса Зика?

„Вирусът Зика съществува от години и се пренася от особен вид комари, които не са много разпространени в Европа. Той е известен от средата на 40-те години и е доказан в маймуни, след което се появява в няколко области в Карбиския басейн и Латинска Америка", обясни за „Здравей, България" по Нова телевизия проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра по заразни и паразитни болести.

„Ако през 2014 година 150 деца са се родили с тези тежки увреждания в Бразилия, то миналата година те са били 3500", добави той, обяснявайки, че големият брой на заболели деца се дължи и на увеличеното забременяване.

Възможно е вирусът зика да се предава и по полов път

По думите на проф. Кантарджиев вирусът много рядко дава тежки усложнения като парези на периферната нервна система.

„Три са опасностите за България - българка, която живее в Латинска Америка, или млада булка отиде на екскурзия в района и е била ухапана от такъв комар. Това е опасно и за детето й", уточни проф. Кантарджиев.

Според него тези комари може да се пренесат в страната ни чрез цветята, най-често с бамбук. Затова е необходим и строг фито-санитарен контрол. А общините започват да пръскат срещу комари едва през месец май, когато температурите започват да се покачват.

„В нашата страна трябва да се направи един подготвен екип, който да може да реагира на зика, ебола, антракс и на бруцелоза. Не може специалистите в Националния център по паразитни болести да ги държат с най-ниски заплати. Ако министерството не вземе мерки, след 5 години, от здравното министерство няма дори да знае какъв вирус има в страната. Санитарките започнаха да взимат почти колкото лаборантките. 459 лв. взимат някои хора с магистърска степен, които извършват лабораторна работа", добави още проф. Кантарджиев.



www.zdrave.net, 29.01.2016 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/izbraha-prof-perenovska-medik-2015-63279

Избраха проф. Переновска за медик на 2015 г.

Националният консултант по педиатрия и началник на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Александровска“ проф. Пенка Переновска бе определена за „Медик на годината’2015“. Номинацията и бе определена от Редакционната колегия и Общественият съвет на вестник “Форум Медикус“.

Наградата се връчва за значим принос в развитието на науката и практиката в сферата на детските болести у нас, за упорит труд в утвърждаването на добрата медицинска практика в областта на детската пневмология и фтизиатрия, на алергологията, на ваксинопрофилактиката. Призът се дава и за ролята й на изследовател и практик с национално и европейско признание, представящ българската педиатрична школа в много проекти и работни групи в различни точки на света.

Проф. Переновска е учен с над 250 публикации у нас и в чужбина, с принос в изследване за пръв път в Европа на петте класа имуноглобулини и имуноглобулин съдържащи клетки на кръвта и в бронхиалния секрет при деца с различни хронични белодробни болести. Тя е сред лекарите въвели в практиката бронхоалвеоларния лаваж в детска възраст и активно е участвала в създаване на интердисциплинарна група за проследяване на дихателната функция и обучение на деца с болестта на Дюшен.

Званието „Медик на годината 2015“ се присъжда на проф. Переновска и за изключителна народополезна работа чрез участие в дейността на Обществения фонд за лечение на деца, на експертния съвет към инициативата „Българската Коледа“, в национални комисии по майчино и детско здравеопазване, по имунопрофилактика и много други към Министерството на здравеопазването.

В. „Форум медикус“ е наследник на изданието „Здравен фронт“ и има 70-годишна история. Наградите „Медик на годината“ са учредени от изданието преди 25 години. От 2004 г. редакционната колегия връчва и годишна награда „За принос в управление на здравеопазването” на изтъкнати мениджъри на лечебни заведения или на личности, допринесли за усъвършенстване на организацията на здравеопазването у нас.



www.zdrave.net, 29.01.2016 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/zdravnata-karta-gotova-shte-publikuva-1-fevruari-63290

Здравната карта е готова, МЗ ще я публикува на 1 февруари

Националната комисия е одобрила по принцип проекта за Национална здравна карта. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването. От там информират, че проектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане на 1 февруари с подробни мотиви, принципи и начин на изготвяне.

В състава на националната комисия, която единодушно одобри картата, влизат министъра на здравеопазването д-р Петър Моксов, който е неин председател и заместниците му д-р Ваньо Шарков и д-р Бойко Пенков. Членове на комисията са д-р Ивелина Георгиева, д-р Глинка Комитов, д-р Венцислав Грозев, д-р Иван Маджаров, д-р Борислав Миланов, д-р Станимир Хасърджиев, д-р Христо Хинков, проф. Златица Петрова, Даниела Ушатова и Милка Василева.

Националната здравна карта определя потребностите на населението от болнична и извънболнична медицинска помощ. Тя е разработена по методика, утвърдена от министъра на здравеопазването след анализ и обобщение на предложенията на областните здравни комисии.

Преди дни д-р Москов отбеляза, че няма да бъдат закривани легла. По думите му в болничната помощ при 38 000 легла за активно лечение, които в момента съществуват, 3555 трябва да бъдат преструктурирани за продължително лечение и рехабилитация.

www.dariknews.bg, 29.01.2016 г.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1547772

Сливен не в предгрипна епидемия

Нормална е епидемиологичната обстановка в Сливенска област. Няма драстично увеличение на заболели от остри респираторни заболявавания, съобщи за Дарик д-р Николай Боскович, главен епидемиолог в Регионална здравна инспекция.

200 на 10 000 души са заболелите до момента. По думите на специалиста завишението не е рязко, а стойностите са под средните за страната. „Областта не е пред обявяване на предгрипна епидемия", категоричен е д-р Боскович.

Здравните инспектори ежедневно извършват проверки в поликлиниките дали има натовареност, свързана със сезона на грипните вируси.

За да се предпазят хората от грипни инфекции е необходимо да ограничат масовите посещения в затворени помещения, да избягват контактите с болни хора, при болни в семейството да се вземат профилактично имуностимулиращи средства след консултация с личните лекари, уточни още д-р епидемиологът.

www.dnevnik.bg, 29.01.2016 г.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2016/01/29/2695055_imunizacionniiat_kalendatr_e_osiguren_do_kraia_na/

Имунизационният календар е осигурен до края на април, обяви Москов

В момента имаме доставени ваксини, които ще стигнат за задължителната имунизация на децата до края на месец април. Обществена поръчка за набавяне на ваксини за остатъка от годината ще бъде разкрита в понеделник, а междувременно се очакват още 40 хиляди дози 5-компонетнти ваксини от Турция.

Това обяви министърът на здравеопазването Петър Москов по време на днешния парламентарен контрол в отговор на депутати от БСП и ДПС дали министерството е изпълнило задълженията си във връзка с имунизационния календар.

Министърът цитира решение на Министерския съвет от 14 декември 2015 г., в което е одобрено новото дарение от Турция, "като основа за водене на евентуални преговори". За 2016 министерството има сключени рамкови договори за част от необходимите количества по имунизационния календар, допълни той.

Москов припомни проблемите, които доведоха да липсата на ваксини през предишните две години. Те започнаха през 2014 г., когато на обявената от МЗ обществена поръчка за доставка на ваксини за задължителната имунизация и реимунизация не се явиха кандидати. Последната доставка преди това е била през юни 2013 г.

През 2015 г. отново не се явяват кандидати и за 4-, 5- и 6-компонетнти ваксини. Тогава министерството прибягва до споразумението за дарение с Турция. През октомври миналата година пак е стартирана обществена поръчка и в резултат в края на годината са доставени 36 хиляди дози 4-компонентна ваксина, 71 хил. 5-компонентна и 20-хиляди 6-компонентна ваксина за обхващане на подлежащи неимунизирани и непълно имунизирани от 2014 и 2015 година.



www.investor.bg, 29.01.2016 г.

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/zdravnoto-ministerstvo-puska-nov-tyrg-za-vaksini-v-ponedelnik-210365/

Здравното министерство пуска нов търг за ваксини в понеделник

Осигурени са ваксините за задължителните имунизации до април, уверява министърът на здравеопазването Петър Москов

Още в понеделник 1 февруари) Министерството на здравеопазването ще обяви нов търг за доставка на ваксини за осигуряване изпълнението на имунизационния календар през тази година. Това съобщи министърът на здравеопазването Петър Москов по време на парламентарния контрол.

Москов допълни, че има ваксини за задължителните имунизации до април, а за част от останалите необходими ваксини е сключено рамково споразумение за доставка.

Здравният министър обвини опозицията за ситуацията с липсата на шесткомпонентната ваксина. Той посочи, че в момент, в който производителят декларира производствени затруднения заради нови изисквания на Европейския съюз (ЕС) и при недостиг в цяла Европа, предишното правителство е въвело в имунизационния календар шествалентната ваксина.

“Ако една фирма не може да произведе петкомпонентната, не може и шесткомпонентната ваксина, а в този момент се появява задължение за шесткомпонентна ваксина и държавата дава 15 млн. отгоре”, коментира Петър Москов.

Той изтъкна, че през последните две години има проблем с доставките на ваксини и поради “безотговорно отношение” на фармацевтичните фирми, които не се явяват на търговете. Министърът припомни, че през 2014 г. на обявения търг поради неявяване са прекратени 8 от включените обособени позиции, включително за петкомпонентната ваксина. През 2015 г., въпреки че е подготвена процедура за рамково споразумение за 48 месеца, отново доставчиците не са се явили и са прекратени 8 от 18 обособени позиции, сред които за четири-, пет- и шесткомпонентните ваксини. Другите необходими ваксини са доставени.

Москов припомни, че през лятото на миналата година е доставено дарението от Турция на петвалентна ваксина, а през октомври е била обявена нова процедура по прекратените позиции. В края на миналата година са доставени 36 050 бр. от четиривалентната ваксина, 71 150 от петвалентната и 20 хил. от шествалентната ваксина за неимунизирани и непълно имунизирани през 2014 и 2015 г. Ваксините са раздадени на районните здравни инспекции.

Здравният министър посочи, че в края на декември е одобрено и споразумение за дарение на нови 40 хил. петкомпонентни ваксини от Турция , а при необходимост министерството ще търси и други възможности за доставка.



www.zdrave.net, 29.01.2016 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/kasata-spirala-plashta-nito-edin-onkologichen-63294

Касата не е спирала да плаща за нито един онкологичен медикамент, обяви д-р Москов

Към настоящия момент НЗОК не е преустановявала и няма намерение да преустанови заплащането на лекарствени продукти, предназначени за онкологични заболявания. Това каза министърът на здравеопазването д-р Петър Москов по време на днешния парламентарен контрол по повод изваждането на няколко онкологични препарата от реимбурсия списък. По думите му всички назначени и отчетени от лечебните заведения лекарствени продукти могат да бъдат заплатени, защото всички кодове на медикаментите в актуализационня файл към болничния софтуер са активни.

Министърът също така отбеляза, че Надзорният съвет на НЗОК е провел допълнителни преговори за предоставяне на отстъпки, за част от лекарствата, за които до момента нямаше такива. Той добави, че предстои сключването на договор с фармацевтичните фирми и въпросните медикаменти ще продължат да бъдат заплащани от касата. „Нито един от тези медикаменти касата не е спирала да заплаща и няма да спре“, повтори д-р Моксов

www.bnt.bg, 29.01.2016 г.

http://news.bnt.bg/bg/a/kmetove-shche-vzimat-prstovi-otpechattsi-na-khorata-po-selata-za-lekarstva
Кметове по селата ще купуват лекарства на болните чрез пръстов идентификатор (ТВЦ Благоевград)
Добрина Грачанлиева

Ще създаде ли трудности идеята за пръстови отпечатъци при купуване на лекарства? Кметовете на малки населени места ще могат чрез пръстов идентификатор да купуват лекарства за болни хора, които нямат близки и нямат възможност да пътуват. Това предвижда идея на министъра на здравеопазването Петър Москов.

Хората от благоевградското село Покровинк, смятат че ако кметът бъде ангажиран с взимането на лекарства ще улесни най-вече възрастните хора, които живеят сами.

Младен Саев: Тук не става въпрос за закупуване на лекарства ,а за бъде по-удобно на болните хора на немощните хора.

Роза Мишева: Вие бихте ли дали рецепта на кмета на селото, за да ви я изпълни? - Ако не мога да ходя и ако няма кой да изпратя, естествено.

В съседното село Падеж възрастните хора се снабдяват с лекарства, като дават рецептите си на таксиметрови шофьори, които всеки ден пътуват до Благоевград, за да превозват пътници.

- Това момче с таксито, даже и аз съм му давал поръчка слезе надолу и върши много работа.

И друг начин за снабдяване с лекарства имат хората от Падеж. Личният лекар, който работи в здравния участък на благоевградското село Падеж сам изпълнява рецептите, които предписва на болни хора от селото.

Методи Цонев - кмет на село Покровник: "Аз мисля, че това нещо трябва да го правят специални органи - хора, които са обучени, знаят и могат да го правят, а кметовете, мисля че това е в повече да се извършва по селата от нас това нещо."

Кметът на Покровник каза още, че до сега не e уведомен официално за това, дали ще бъде упълномощен да взима лекарства на болните хора от селото с пръстов идентификатор.


www.bnr.bg, 30.01.2016 г.

http://bnr.bg/post/100653246/zabolekarite-nastoavat-za-dopalnitelna-usluga-za-zdravnoosigurenite

Зъболекарите настояват за допълнителна услуга за здравноосигурените

Българският зъболекарски съюз няма да подпише Националния рамков договор за тази година, ако в него не бъде заложена допълнителна услуга за здравноосигурените. Това заяви в Шумен председателят на съюза Борислав Миланов. Той обясни, че преговорите със Здравната каса са били трудни, но е постигната принципна договореност:

Надзорът трябва да вземе решение след анализ на разходване на средствата в частта "Дентална медицина" , когато те са съобразени със заложените параметри на бюджета, взима решение за отпускане на допълнителни средства от резерва в размер на 8 милиона за вкарване на трета допълнителна дейност към пакета за дентална помощ. Без наличието на тази клауза просто е безсмислено да подписваме рамков договор. Не искам да бъде разбирано това нещо като проблем.



01.02.2016 г., с. 3

Националната здравна карта:

Съкращенията в болниците ще са най-големи в София

Броят на леглата в страната се вдига, но се режат тези за активно лечение - хирургия, ортопедия и т.н.

Очакваното драстично съкращаване на легла в Националната здравна карта (тя посочва броя на лекарите и леглата, с които здравната каса задължително да сключи договор) вероятно ще засегне само най-големите градове. Като цяло проектът, който вече е разгледан от съвета "Партньорство за здраве", предвижда леглата да не се съкращават, а да се увеличат с 2699 и да достигнат 53 655. Съкращения обаче има в леглата за активно лечение – хирургия, ортопедия, реанимация, акушерство и гинекология и др., и то в най-големите области. Най-драстично е свиването в столицата – общо с 1089, ако картата бъде приета в този й вид. В същото време тя предвижда да бъдат открити множество легла в градове, в които по традиция няма лекари.

Пътят на картата

Целта на документа е да осигури равномерно покритие с лекари, болници и лаборатории цялата страна и здравните услуги да се поберат в бюджета на здравната каса. Така вероятно при съкращаване на легла в столицата например лекари ще търсят възможност да работят или в друга болница в същия град, или в провинцията. Здравният министър д-р Петър Москов през миналата седмица обяви, че като цяло легла няма да се съкращават, а само ще се преструктурират и кумулативно здравната карта предвижда съкращаване средно по 10 легла на болница.

Официалният вариант на здравната карта ще бъде публикуван в понеделник на страницата на здравното министерство за двуседмично обсъждане. Той е подготвен от комисия, която се оглавява от министъра и в която участват представители на здравната каса, министерството, съсловните организации и пациенти. Комисиите на местно и на национално ниво се доминират от държавата, като в същото време тя е най-големият собственик на болници.

След като картата бъде одобрена, тя ще стои в основата на това здравната каса да сключи или не договор със съответната болница или лекар. Ако специалистите са повече, ще се избира между тях по качество и удовлетвореност на пациентите. Онези, които не успеят да сключат договор, ще трябва да работят на частния пазар или да обмислят сливане с друга клиника или практика.

Минус 1000 легла в столицата

Най-засегната от съкращения на легла, предназначени за активно лекувани пациенти, е столицата. Картата предвижда този тип легла да бъде намален с 1089 бройки. Проектът предвижда най-драстично съкращение на ортопедиите и травматологиите – с общо 213 легла. Следват хирургичните легла, които трябва да намалеят със 153, със 141 по-малко ще са леглата в гастроентерологиите. Националната комисия е преценила, че в столицата има прекалено много легла за реанимация и те трябва да бъдат орязани с 83, като голямо намаление има и в клиниките по очни болести, акушерство и гинекология и кардиология.

Пловдив с повече легла, Варна – с по-малко

Следващото много голямо намаление на легла е в Пловдив, където здравната каса няма да плаща за 690 легла за активно лечение. Учудващо, но във Варна леглата за операции и активно болнично лечение са със 100 по-малко от нуждите и там няма да се налагат големи съкращения. В Бургас също ще трябва да се открият осем нови легла, но ще има съкращения на хирургични, ортопедични и педиатрични клиники.

Областта, в която също ще има много съкратени легла, е Пазарджик. Там трябва да има с 505 легла по-малко спрямо населението. Следват Сливен, Враца и Монтана – съответно с по 179, 168 и 173 легла в излишък. По-малко от сегашните бройки трябва да има в Търговище, Габрово, Плевен и Велико Търново. В Шумен пък трябва да се открият още 107 легла. На Хасково се полага едно ново легло, но картата предвижда драстично съкращаване на местата за белодробно болни, хирургия и нервни болести. В Кюстендил ще трябва да отпаднат 148 легла. На следващо място е Смолян, където на съкращаване подлежат 139 легла.

Излишен е всеки трети личен лекар в София

Според здравната карта в София има излишък на лични лекари и те трябва да намалеят с 436. Сегашният им брой е 1314.

Повече от нужното доктори в първичната медицинска помощ се оказва, че има в София-област – с 40 над заложените нужди в картата. Лични лекари в повече има и в Кюстендил, Монтана и Плевен, а в Ловеч само двама излизат извън лимита.

В същото време в останалите градове на страната не достигат лични лекари. Най-голям е дефицитът спрямо населението в Бургаско – 139, следват областите Варна и Благоевград. В Перник липсва само още един личен лекар, за да задоволи потребностите на населението там.

Д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници:

Всичко е с цел икономии. Ще оспорим картатата

Съкращаваме легла, закриваме болници и лъжем, че ги преструктурираме. Те няма как да бъдат превърнати в легла за продължително лечение. Ние например сме хирургична болница (МБАЛ "Света Богородица" - бел. авт.), в някои области с най-модерните операционни. Как да направиш легла в реанимация за долекуване или да престанат да са хирургични? Как се променя болница, за да отговаря на стандарт за долекуване - като се уволнят петима анестезиолози, 15 хирурзи, ортопеди и уролози и започваме да търсим специалисти по вътрешни болести и продължително лекуване? След това пререгистрираме болницата в здравното министерство и чакаме да сключим договор с касата от другата година, както е по процедура. Само с този механизъм ще фалират много болници. Чисто технически и физически е невъзможно да стане.

От сдружението сме против здравната карта и това е от години, защото административното регулиране в никакъв случай не може да повиши качеството или да намали цената на услугата. То води точно до обратното. Посоката е сменена - вместо конкуренция - административна регулация, която не води до нищо добро.

Закриването на легла и болници ще доведе до това пациентът да плаща повече, да няма свободен избор, ще чака с месеци, за да влезе в болница, и няма да може да се лекува там, където живее. Ако е от Видин, за него няма да има пари в друга област. Цялата политика на правителството на Бойко Борисов, водена от петия вече министър, е насочена единствено към икономия от публичните средства за здраве. Всичко това, при условие че България е последна в Европа и се конкурира с Албания по публични средства за здраве.



Ние сме обжалвали методиката за съставяне на здравната карта, имаме становище до Конституционния съд по въпроса, освен това ще заведем дело срещу стандарта по спешна медицина в частта му болници и естествено срещу самото постановление за здравната карта.


Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница