Болниците натрупаха над 500 млн лева дългове



Дата09.04.2018
Размер345.94 Kb.
#64587
04.02.2015



Болниците натрупаха над 500 млн. лева дългове


Радина Василева
Дългът на болниците през 2014 г. удари нов рекорд. Държавните и общинските лечебни заведения са отчели 424,618 млн. лв. задължения, показва справка на здравното министерство, изготвена за "Преса". От ведомствените първенец е ВМА със 103 млн. борчове. Транспортна и МВР нямат задължения, а от "Лозенец" не представиха данни.

Оказа се, че само за последните пет години дълговете са се увеличили почни двойно (в края на 2009 г. дължимата сума е била 290 млн. лв.). От здравното министерство сочат, че в края на миналата година държавните лечебни заведения са дължали 367 млн. лв., а общинските - 57,6 млн. лв. Една трета (или 147,856 млн. лв.) са просрочени (вит таблицата на стр. 3).

В топ 5 на най-задлъжнелите лечебни заведения влизат пловдивската "Св. Георги" (43 млн. лв.), софийската хематологична болница (СБАЛХЗ) (20 млн. лв.), старозагорската "Проф. д-р Ст. Киркович" (20 млн. лв.), "Пирогов" (20 млн. лв.), варненската "Св. Марина" (17 млн. лв.).

Като основна причина за натрупването на задълженията здравното министерство посочва недофинансирането от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и предварително заложения дефицит в клиничните пътеки. Независимо дали пациентът е лекуван от екип от двама или от десет специалисти, касата заплаща една и съща сума.

Друга основна причина за трупането на борчове според здравното министерство е промяната в Търговския закон от 28 февруари 2013 г. Според нея плащанията по вече сключени договори може да бъдат забавени до 60 дни. Това позволява на болниците непрекъснато да преговарят и просрочват плащанията си, за да се избавят от фалит.

В момента почти всички пари, които постъпват в болниците, отиват за погасяване на задълженията за вода, ток, парно, консумативи, медикаменти и др.

Част от лечебните заведения, които не дължат нито стотинка, са УМБАП "Св. Екатерина", СБАЛАГ "Майчин дом", УМБАЛ "Св. Иван Рилски", МБАЛ "Св. Анна", СБАЛ по инфекциозни болести и други.

ВМА на минус със 103 млн. лв.

От ВМА съобщиха за "Преса", че задълженията им са 103 млн. лв. Само за шест месеца дългът е бил стопен с 27 млн. лв.

Една от най-добрите болници в България се опитва да се измъкне от дългогодишния капан на просрочените плащания. От юни до декември новото ръководство на лечебното заведение е успяло да намали със 17 млн. лв. и закъснелите дългове. В момента просрочието им е в размер на 95 млн. лв.

Проф. Ставри Тошков, директор на хематологията в София: Ще лекуваме само това, за което ни плаща касата

Задълженията на Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ) за миналата година възлизат на близо 20 млн. лв. Парите са дължими към доставчици и фармацевтични компании. Болницата, в която се изпращат едни от най-тежките случаи на болни от рак, които не могат да бъдат излекувани другаде, е принудена да спира част от лечението на страдащите. "Има много услуги, които изпълняваме тук, за които не ни плаща нито здравната каса, нито министерството. Принуден съм да ги спра", обясни директорът на болницата проф. Ставри Тошков. Той даде пример с рядкото заболяване синдром на Москович (анемия, съпроводена с бъбречна недостатъчност). На болните трябва да се прави плазмафереза (пречистване на кръвта от антитела). Процедурата не се заплаща от касата. В зависимост от състоянието на пациента курсът на лечение струва между 50 000 и 100 000 лв.

"За което ни плаща касата, това ще лекуваме. За някои заболявания ще се наложи пациентите да си купуват консумативите", допълни проф. Тошков.

Проф. Карен Джамбазов, директор на "Св. Георги" в Пловдив: Имаме наследени огромни задължения

Общите задължения на пловдивската болница "Св. Георги" са около 40-43 млн. лв. Просрочените са в размер на 9-10 млн. лв. "Дълговете на болниците са намалявани изкуствено до 2009 г. Тогава всяка държавна болница получаваше от държавния бюджет милиони левове в края на годината, за да погаси част от задълженията си", обясни за "Преса" изпълнителният директор проф. Карен Джамбазов.

Бордът на директорите вече прилага специална програма, с която да се намалят разходите. "Имаме въведени референтни бюджети за клиниките, правим предварителен контрол на всяка заявка, имаме система за финансов контрол, както и програма за коректно изплащане на задълженията към изпълнителите. Показателно е, че нямаме дела за просрочени задължения", допълни професорът.

Същевременно по думите на проф. Джамбазов през болницата му годишно преминават около 100 000 души по спешност, за които касата давала едва 1,5 млн. лв.



Бияч на лекар ще лежи в затвора


Василий Дружинин
Първа ефективна присъда за нападение над лекар даде вчера Ботевградският районен съд.

Емил Иванов от местното с. Врачеш трябва да влезе в затвора за 1 година и 4 месеца. Безработният ром бе осъден за боя над доктор Ирена Маринова от Спешна помощ на 30 ноември миналата година.

Срещу Иванов бяха повдигнати обвинения за причиняване на телесна повреда на медик по време на изпълнение на служебните му задължения. Наказанието е от 1 до 5 години затвор. И нападателят предпочете да се възползва от процедурата на съкратеното следствие, като призна вината си и всички факти на обвинението. Така присъдата му беше намалена с една трета.

На 30 ноември м.г. вечерта лекарката била извикана във Врачещ за родилка. В центъра линейката била посрещната от Емил и приятеля му Радослав, чиято съпруга се нуждаела от помощ. Двамата тръгнали с мотоциклет след линейката и се забили в нея. Ядосан от станалото, Емил ударил д-р Маринова по главата със счупената седалка на мотопеда.

В пледоарията си районният прокурор на Ботевград Златка Клюнкова поиска наказание от 2,5 години затвор, които да бъдат сведени до 1 година и 8 месеца заради съкратената процедура. Клюнкова изтъкна лошите характеристични данни на Иванов, както и богатото му съдебно минало. Ромът има няколко присъди, като последната, условна, била за нанасяне на средна телесна повреда. Тя е четена през 2010 г. и изпитателният срок е изтекъл.

Вчера съдия Бисерка Памукова даде на Иванов 2 години затвор, след намаляването тя стана 1 година и 4 месеца. В съдебната зала ромът се разкая за постъпката си и помоли доктор Маринова да му прости. "Осъзнавате ли какво сте сторил? Осъзнавате ли, че на лекар не се посяга? Осъзнавате ли, че жена не се бие? Обещавате ли повече никога да не правите така?", скастри го съдия Памукова. Иванов избухна в сълзи и със задавен глас обеща повече да не бие никого. Помоли да го накажат само с пробация. Няма как да стане, отвърна съдът. Вчерашното решение не е окончателно и може да бъде оспорено пред горните инстанции.

"Не разбирам от право и не мога да коментирам дали съм доволна от присъдата или не. Важното е нападенията над колегите ми да спрат", коментира след заседанието Маринова. Тя отказа да предяви граждански иск към Иванов.

Досега - едва три условни наказания

Заради вълната от нападения над екипи на Спешна помощ през 2013 г. парламентът промени Наказателния кодекс. Оттогава атаките над лекари и медицински специалисти се наказват от 1 до 15 години затвор в зависимост от това колко са пострадали. Те бяха приравнени на нападенията над полицаи, прокурори, следователи и съдии.

Въпреки това през последните две години има само три условни присъди, обяви зам. здравният министър д-р Ваньо Шарков. "Всяко нападение над лекарски екипи ги лишава от правото им да упражняват свободно и спокойно своята професия и реално да помагат на хората", каза той.



Бум на нови болници


През ноември и декември десетки клиники и отделения са получили разрешения. Точно преди да бъде затворена вратата за плащане от здравната каса

Десислава Николова
След като през октомври 2014 г. стана ясно, че през тази година здравната каса няма да сключва никакви нови договори с болници, за да не излиза извън рамките на бюджета си, в здравното министерство е завалял дъжд от заявления за откриване на нови клиники и отделения. Това става ясно от писмен отговор на Министерството на здравеопазването до народния представител д-р Емил Райнов от БСП, който е и заместник-председател на парламентарната здравна комисия.

Новогодишен експрес

От 1 ноември до 30 декември са подадени общо 33 искания за нови болници и отделения, като 20 от тях са получили разрешения, а останалите са в процедура на изчакване (виж таблицата), става ясно от отговора. По-голямата част от получилите разрешения клиники са частни. За сметка на това половината от държавните и една от общинските болници все още са в процедура, но пък някои от тях са подали документи в последните работни дни. За разлика от друг път администрацията е била изключително експедитивна - разрешителните за нови клиники и нови болници са били издавани до последния момент - 30 декември, като има и рекордьори с документи, разгледани за един ден.

Според поясненията, които "Капитал" получи от Министерството на здравеопазването, излиза, че лечебните заведения, подали документи в последния момент, само през декември са общо 36. От тях 6 са новооткрити, а останалите 30 искат регистрация на нови дейности.

През цялата 2014 г. са били подадени общо 161 заявления от болници. 22 от тях са за вписване на промени в ръководствата, 14 - за нови болници, а 139 - за нови медицински дейности.

Така се оказва, че почти половината от новите болници са избрали точно декември месец да поискат и получат разрешително. А почти всяко четвърто желание за нова дейност също е концентрирано в последния момент преди ограничението.

На думи се пести

В същото време надзорният съвет на здравната каса взе решение да пести от болнична помощ, като плаща до 95% от извършената дейност през миналата година. Новите отделения и клиники обаче получават отделни бюджети за сметка на съществуващите. Общо касата има да разпредели през годината 1.28 млрд. лв. между болниците. През 2014 г. НЗОК плащаше на общо 368 лечебни заведения, в които се извършват болнични услуги и операции, които бяха сключили договор за предоставяне на услуги по общо 18 710 клинични пътеки. Сега явно броят ще е по-голям.

От самата здравна каса съобщиха, че са приемали документи от болници за сключване на договор през 2015 г. до 2 февруари включително и ще обобщят данните за новите до следващата седмица.

Неизвестният нов разход

Според д-р Райнов предоставените данни навеждат на съмнения за толериране на едни клиники за сметка на други, както и на частни за сметка на държавните. "Учуден съм как за толкова кратко време, особено след 18 декември при наличието на толкова много почивни дни, е проверено дали болниците отговарят наистина на представената документация, а сред тях има и отделения по лъчетерапия, онкология, хематология, хирургия и други тежки специалности. Интересно ще бъде в края на 2015 г. да се види финансовото измерение на дадените разрешения върху бюджета на касата", коментира депутатът. Според него списъкът на новите болници и тези с нови дейности не е пълен и от него отсъстват клиники, които са получили разрешение в последния момент.

От документите, които д- р Райнов е получил, става ясно, че нито една от клиниките не е получила отказ за издаване на разрешение, което досега беше честа практика в здравното министерство. Имаше случаи, в които клиники чакаха разрешително с години и не го получаваха.

От здравното министерство коментираха, че сроковете за издаване на разрешение за дейност се спазват, а когато има забавяне, то е поради неизрядност в подадените документи.

От касата обясниха, че все още не са наясно колко нови болници и отделения ще сключат договор с тях, тъй като са приемали документи до 2 февруари включително. Не е правено и изчисление с колко ще се увеличат плащанията заради новите клиники и отделения.

"Не сме изчислявали как ще се отрази на разходите нарастването на лечебните заведения. Все още нямаме списък на новите болници. Опитваме се да удържим бюджета с новите правила, които надзорният съвет прие за заплащане на медицинските дейности", коментираха от НЗОК.

През 2014 г. обаче тя е сключила договор с шест нови болници, които са заявили 26 вида нови медицински услуги. Дотогава съществувалите клиники са заявили общо 583 вида нови дейности.

Така тежестта на бързо разрешените лечебни заведения е неизвестна. Друг е въпросът дали забраната за нови договори е правилният пазарен механизъм за отсяване на добра здравна услуга.



Как се получава разрешително за болница?

Болниците получават разрешително за работа според Закона за лечебните заведения. Когато се разкрива нова клиника, директорът подава заявление и необходимите документи в Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Тя извършва проверка на място в срок до един месец дали клиниката отговаря на изискванията и на утвърдените медицински стандарти по специалностите. В тримесечен срок от подаването на заявлението и документите в РЗИ министърът на здравеопазването издава разрешение за осъществяване на дейността на лечебното заведение или прави мотивиран отказ. При непълноти на документацията в 30-дневен срок здравното министерство уведомява писмено лечебното заведение и определя срок за отстраняването им. В министерството се води публичен регистър на лечебните заведения. Болниците са длъжни да уведомят за всички промени по регистрацията в седемдневен срок. След като получи разрешение, болницата кандидатства дейността й да се заплаща от здравната каса. А тя не може да откаже плащане по закон.






Болници харчат 20 пъти повече за лекарства


Мария Чипилева
Драстична разлика в разходите за лекарства за рак отчитат болниците. Това показва справка за парите, които те са получили от здравната каса за изминалите три години по клинични пътеки и медикаменти, с която "Стандарт" разполага.

Съотношението между средствата, които специализираните клиники по онкология са получили по пътеки, и тези за лекарства варира от 1:1 до 1:26. В диспансера в Шумен например през миналата година са заработили по пътеки 5.2 млн. лв., а са изразходвали медикаменти за 4.1 млн. лв. В същото време в СБАЛОЗ са получили за дейност 0.5 млн. лв., а са изразходвали медикаменти за 13.1 млн. лв. Най-често обаче съотношението на приходите за дейност към тези за лекарства е 1:2 или 1:3.

Цифрите са показателни, че пациентите не са лекувани по идентичен начин. От здравната каса заявиха, че са правили многобройни проверки на лечебните заведения, но не могат да обяснят диспропорциите, тъй като нямат право да преценят адекватността на лечението. Увеличава се и разходът за медикаменти за рак на касата като цяло. През 2012 г. фондът е дал 116 млн. лв. за лечението на 24 хил. пациенти, през миналата НЗОК е платила 212 млн. за близо 32 хил. души. Увеличение в броя на лекуваните хора спрямо 2013 г. няма, но харчовете за медикаменти за рак са нараснали с 40 млн. лв. Сред болниците, които увеличават най-бързо приходите си по онкология, са новите частни клиники в Пловдив и София. За да овладеят разходите, от касата тази година въвеждат твърди лимити на болниците. Срещу тях обаче вече въстанаха онколозите. Подобна листа в онкологията е равно на смъртна присъда, пише проф. Констанца Тимчева, председател на Българската асоциация по медицинска онкология до здравното министерство и касата. Според нея новите правила ще доведат и до увеличаване на дълговете на болниците. От касата заявиха, че ще следят разходите на болниците и при нужда ще пренасочват средства от една към друга на тримесечие.



И БОРКОР иска лекарствата да се купуват на електронна борса


Ана Атанасова
Обществените поръчки за доставка на лекарства и медицински изделия за болниците са едно от слабите звена в здравната система, през което се извършват огромен брой нарушения и злоупотреби. Затова те трябва да бъдат заменени от електронна борса, пише в концепция на Центъра за противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, известен още като БОРКОР. Същата идея лансира и здравният министър Петър Москов.

Според центъра основните нарушения се състоят най-често в умишлено разделяне на поръчки с оглед предотвратяване на обжалването. Нарушения се правят при разглеждането на офертите, като липсва прозрачност и публичност, а методиката за търговете се определя неправилно, смятат оттам. Само за 2012 г. в няколко болници са съставени актове за нарушения за огромни суми. В пловдивската "Св. Мина" нарушенията са за 4.3 млн. лв., в Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания - за 395 хил. лв., в дупнишката "Св. Иван Рилски 2003" - за над 866 хил. лв. През 2014 г. са открити лечебни заведения, които са направили по близо 100 нарушения при провеждането на търгове, припомнят от БОРКОР.

Според центъра създаването на централизирана електронна платформа за обществени поръчки в сферата на здравеопазването ще намали драстично броя на нарушенията. От центъра заявяват, че ще бъдат елиминирани потенциалните корупционни практики и ще се намалят разходите на болниците за лекарства. Борсата трябва да бъде създадена от здравното министерство и постепенно да обхване обществените поръчки за лекарства за всички лечебни заведения, а впоследствие и търговете за медицинските изделия, плащани с обществени средства.

Подобна е системата в Дания, Гърция и Великобритания и там се пестят много пари, допълват от центъра. В Дания, например, на борсата се обявява, че държавата иска да купи дадени лекарства, а производители и търговци обявяват тайно цените си онлайн. Ако се търси само определен медикамент, търговците, които го продават, подават оферти.



Поправка

БОРКОР се отказа от една от "най-"оригиналните" си идеи с неясен ефект - да поддържа табло със "срамни" обществени поръчки", съобщи Медиапул. Допреди седмица списъкът на "обществените поръчки с въздействие върху конкурентната среда" беше наличен на сайта на центъра, но вече е свален. Според съобщение на сайта на БОРКОР причината за преустановяването на проекта е в приетия през 2010 година Устройствен правилник, според който центърът само "анализира, планира и разработва системи от мерки и комплексни решения". "ЦППКОП не е оперативна структура и не обработва сигнали. Центърът няма контролни и пропагандни функции и в бъдеще стриктно ще се придържа към това", заявяват от БОРКОР.



Борисов е медийният "герой" за 2014 г.


Галя Горанова
В годината на европейски и предсрочни парламентарни избори Бойко Борисов е най-споменаваната личност в българските медии, показва изследването на фондациите "Медийна демокрация" и "Конрад Аденауер" за миналата година. Което донякъде обяснява и успеха на политическата му формация на двата вота. През м.г. министър-председателят е споменат 3908 пъти в осемте наблюдавани водещи медии. На второ място се нарежда президентът Росен Плевнелиев. Според експертите тоталната доминация на Борисов се обяснява не толкова с публичните му изяви, които бяха силно ограничени, а със завърналия се апетит на медиите към него. След премиера и президента се подрежда Сергей Станишев, измествайки от третото място Цветан Цветанов, който от трети през 2013 г. слиза на 8-о място през 2014 г. Политикът с най-нисък среден рейтинг - минус 9.7, е лидерът на "Атака" Волен Сидеров.

Сред партиите най-споменавана е ГЕРБ, а най-слабо присъствие има Патриотичният фронт. Реформаторският блок пък е формацията, която се ползва с най-благоприятно медийно отношение. За разлика от блогосферата, където отношението към реформаторите е претърпяло драматичен обрат след влизането им във властта. Първоначалната подкрепа е преминала в разочарование, особено спрямо Радан Кънев, Петър Москов, Божидар Лукарски и Тодор Танев.

Платените автори на коментари в интернет форумите, т.нар. тролове, си остават част от арсенала в битката за формиране на мнения, се констатира в доклада. Тази битка се проявява и в инсценирането на журналистика чрез поддържането на квазиновинарски сайтове.

Алтернатива

През м.г. се откроява и друга тенденция - все по-честото използване на "Фейсбук" като източник за подхранване на новинарските потоци. Това до голяма степен се дължи на загубата на доверие в медиите. В документа се цитира изследване на двете фондации от февруари м.г., според което само 14% от българите вярват, че пресата в България е независима и обективна. Поради тази причина хората търсят алтернативна информация в независими сайтове, блогове и социални мрежи.



Министрите имат големи усти


Борисов бие Орешарски с по-обемиста програма. И какво от това? Чиновниците трябва да пишат повече план-графици и по-малко концепции

Юлиана Бончева
"Имаме готов документ, който е достатъчно обемен. В него са отразени 191 приоритета, 423 цели и 1153 мерки за изпълнение." Това обяви вицепремиерът Румяна Бъчварова в деня, в който Министерският съвет одобри управленската си програма. Но обемът на програмата се оказа неин огромен дефект. На почти 200 страници ценните идеи и конкретните мерки са удавени в клишета и празни приказки. Да, програмата на Борисов е по-дълга от програмите на Станишев и на Орешарски. И какво от това?

Може би е време да забраним на политиците да употребяват думата "приоритет".

Та те я използват за щяло и нещяло. Програмата на "Борисов 2" е пълна с лоши примери. Там фигурира следният озадачаващ "приоритет" - "Поетапно увеличаване на разходите за отбрана до 2% от БВП". Не може харченето на повече пари да е приоритет, дори да е по команда на НАТО. Ако ще расте военният бюджет, важно е да знаем каква ще е ползата за България. И да сме сигурни, че МО няма да купува овехтяло оборудване, което никоя друга армия не желае.

Увеличаването на средствата е "приоритет" и в друга секция на документа - наука и образование. Само че важното не е да се харчат повече пари, а да се подобри качеството на образованието и науката и да се спре изтичането на мозъци от България.

Ако съдим по програмата, предстои разширяване на сътрудничеството, задълбочаване на партньорство и активизиране на контактите с цял свят - от Македония до Мавриций. Хубаво, но не може да са ти приоритет и Русия, и Узбекистан, и САЩ, и Бруней, нали?

В програмата има заявки за сериозни реформи - в правосъдието, в здравеопазването и т.н. Дано да видим изпълнение. Това, което се случва в пенсионната система, обаче не е добър пример. Тактиката "газ-спирачка-завой" води до съсипване на "машината". А атаката на финансовия министър срещу пенсионните фондове не е описана и обяснена никъде в програмата.

Вече много пъти сме виждали как правителствата ни обещават едно, а вършат друго. Освен това не може да се реформират всички болни системи в държавата наведнъж. Времето, парите и човешкият ресурс са ограничени и тъкмо заради това правителството трябва да реши кое е най-важно и неотложно и с него да започне.

Когато всичко е приоритет, всъщност нищо не е приорите

Представете си къща, плачеща за обновление и почистване. Не може едновременно да сменяш дограма, да боядисваш, да слагаш паркет, да поправяш канализацията и мивките и да редиш нови мебели. Едно, че няма да стигнат парите за всичко накуп, второ, че няма как да стане наведнъж.

Трябва ли текущите задължения на администрацията да се пъхат в програма за управление? В такава програма правителството трябва да заяви какво смята да промени и да подобри в 4-годишния си мандат, а не да описва всекидневните занимания на чиновниците по министерства - за това си има други формати. Но ето че Министерството на финансите рапортува, че ще изготвя "информация и доклади за изпълнението на държавния бюджет в нормативно определените срокове". А външното министерство обещава да идентифицира подходящи проекти в рамките на програмата "Помощ за развитие". Е как иначе ще работи програмата, ако не се намерят подходящи проекти?

Обемистият документ на кабинета съдържа огромен брой заявки за ремонтиране и писане на нови закони.



Нормотворчеството е опасна мания на българските политици. Непрекъснатата смяна на правилата е порочна, а най-големият проблем е, че у нас законите - добри или лоши, не се спазват. Нарушители стават дори самите управляващи. Законът за публичните финанси например забранява бюджетният дефицит да е повече от 3%. Само че за 2014 г. дефицитът бе над 3%, а вероятно и тази година ще е така. Но фабриката за закони ще продължи да трака - кабинетът обещава нов (пореден) закон за енергийната ефективност, може би нов Кодекс на труда (или още кърпежи на стария), нов закон за доброволчеството и т.н Предвиден е дори специален закон за изграждане на високоскоростни широколентови мрежи. Сериозно.

Министерството на финансите скромно е записало в програмата, че ще пази ниски нива на публичния дълг и бюджетния дефицит. "Запазване на данъчната система", обещава министър Владислав Горанов. По-нататък пише, че ще се въвежда данък върху финансовите трансакции, но вероятно за Горанов това е само дребен щрих в данъчния пейзаж.

В стил "впрягане на каруцата пред коня" правителството предвижда "създаване на ефективна Единна приходна агенция (ЕПА) - чрез сливане на НАП и Агенция "Митници". Както разбираме от изредените мерки под тази цел, тепърва ще се прави анализ как сливането ще се отрази на събирането на мита, данъци и осигуровки. Щом анализ няма, защо се афишира като планирано сливането на двете приходни агенции?

В България си имаме немалко фондове, вкл. Национален иновационен. Повечето работят непрозрачно и нерядко се оказват развъдници на корупция и скандали. Но всяко ново правителство ражда нови фондове "Борисов 2" не прави изключение. В програмата му е залегнало създаване на "инвестиционен фонд за високотехнологични производства чрез публично-частно партньорство". Ще се изгражда и фонд "за създаване на високотехнологични промишлени предприятия и предприятия от интензивните на знание услуги". Не ви ли намирисва на касички за непрозрачно харчене на обществени пари?

Правителственият документ с досадна педантичност изброява всякакви стратегии, концепции, програми и планове, които така или иначе трябва да се изпълняват: за иновации и добро управление, за демографско развитие, за подобряване на майчиното и детското здраве, за насърчаване на равнопоставеността на половете, за намаляване на бедността, за малкия бизнес, за интелигентна специализация и какво ли не още.

В частта "Икономика и растеж" през ред се говори за насърчаване и подкрепа - на хайтек фирми, на инвестиции, на развойна дейност и прочее. Това е хубаво. Покрай дежурните обещания за подкрепа на бизнеса има и конкретни идеи - намаляване на срокове, такси и бумащина. Но преобладават "мерки" от сорта: "Изпълнение на стратегическите приоритети, предвидени в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия 2014-2020 и "Актуализиране на Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия и повторното й адаптиране към новия Small Business Act след приемането му от ЕК".

Цел №4, която си е поставило Министерството на икономиката, гласи: "Оздравяване и ускорено развитие на българската индустрия по пътя на рязко повишаване на нейната конкурентоспособност чрез оптимизация на веригите за създаване на стойност"? Чудите се как ще се "оптимизират веригите"? Ето я "мярката" - "Разработване на Концепция за укрепване на индустриалната база в България според Стратегията за възраждане на индустрията за целите на Насърчаване на частните инвестиции в иновативни предприятия". В същото време никъде в програмата не пише, че правителството ще вдига осигуровките с по половин процент всяка година, нищо че министър Калфин вече го обсъжда със социалните партньори. Вдигането на осигурителната тежест определено не е подкрепяща бизнеса мярка.

В програмата откриваме и такава "мярка": "Разработване на Концепция за укрепване на индустриалната база според Стратегията за възраждане на индустрията за целите на стабилен икономически растеж Renaissance of Industry for a Sustainable Europe (RISE), насърчаваща технологичните, стопанските, финансовите, екологичните и социалните иновации с цел трета индустриална революция, включително стратегия за ефективност". На това място и най-добросъвестният читател вече получава менингит.

С толкова много стратегии и грижа за всичко и за всеки България трябваше вече да е поне среднобогата европейска страна. Ако изрежем от програмата клишетата на чиновниците от всичките министерства, които държат да ни убедят колко е отговорна, натоварена и по брюкселски сложна работата им, вероятно от двестате страници и 1153-те "мерки" ще останат най-много двайсетина листа с ценно съдържание.

Изглежда, че целият трудов стаж на българския чиновник минава в писането и актуализирането на стратегии и концепции, а време за изпълнението им никога не остава. Може би трябва тотална промяна - да сменим сложните и високопарни документи с прости план-графици с ясни задачи, срокове и отговорници. Защото всеки важен дълъг път се изминава с малки крачки в точната посока.



Една година условно за източване на здравната каса

получи зъболекар от Габрово. Присъдата е на районния съд в града. В хода на разследването е установено, че в продължение на половин година стоматологът е отчитал дентални манипулации на деца, без да ги е извършвал. В резултат на съставените и използвани пред здравната каса неистински документи той е получил без правно основание три хиляди лева.




Според промени в закона за здравното осигуряване

Болниците без пари от НЗОК, ако пациентите са недоволни


Възстановяваме си правата за лечение само ако платим всички вноски

Полина Тодорова
Националната здравна каса да може да прекратява договори с болници, срещу които има много оплаквания от пациенти.

Такава възможност е залегнала в предлаганите от МС промени в Закона за здравно осигуряване, внесени вчера в парламента. Проектът предвижда да се прекратява договор с изпълнител на медицинска помощ, при който се констатира системна неудовлетвореност от пациентите. Договорът може да бъде орязан и ако изпълнителят системно нарушава изискванията за качество на медицинската помощ, разписани в националните рамкови договори. Какви точно ще са критериите тепърва ще става ясно.



Вноски

Друга важна промяна, залегнала в измененията, е свързана с възстановяването на здравните права. Занапред хората, които са извън системата, ще могат да разчитат на платено лечение от държавата само ако са си платили всички вноски. В момента човек може да възстанови здравноосигурителните си права, като ги плати само за три години, което пък възлиза на около 700 лв.



Лекарства

Промените залагат и задължително договаряне на отстъпки между касата и търговците на лекарства, за медикаментите, които НЗОК поема. Медикаменти, за които не са договорени подобни намаления, няма да се заплащат от здравния фонд. Предложенията, които ще разгледат депутатите, включат и идеята на здравния министър Петър Москов за разделяне на пакета медицински услуги, които касата покрива, на основен и допълнителен. Конкретните медицински дейности, които ще се включват в пакетите, ще станат ясни от специална наредба.



Системата е за оплакване


Милена Димитрова
Националната здравна каса да може да прекратява договори с болници, срещу които има много оплаквания от пациенти. Такава възможност е залегнала в предлаганите от МС промени в Закона за здравното осигуряване, внесени вчера в парламента .

Ако запитаме масата от българите дали са доволни от здравните услуги у нас, отговорът ще бъде "Не". Когато отидем при личния си лекар, той отделя повече време да попълни документацията си, отколкото да ни прегледа. Защото системата е потънала в бюрокрация.



Тумори

На колко от вас се е случвало да влязат за лека операция в болница, да излязат няколко часа след нея, а по документи да е написано, че пациентът е имал тридневен болничен престой? Дори и да сте сред хората, които си плащат здравните осигуровки чинно, няма как да сте доволни, защото когато се стигне до операция, пак трябва да платите половината от стойността на интервенцията. Реакцията на повечето хора в такива случаи е "Защо изобщо плащам осигуровки, след като отново се налага да доплащам?". Няма как, когато влезем в болницата, всичко да ни е покрито от държавата, щом въпреки скромната сума за здравни осигуровки за месец 2 милиона българи не ги плащат. Не можем да плюем по системата и да се сравняваме с Германия, където се плащат по стотици евро на месец за здраве, и плащат всички. Докато системата е недофинансирана и докато няма стриктен контрол върху извършените медицински дейности, ще има случаи на изнудване на пациенти, на даване на пари "под масата" и на писане на фалшиви диагнози, за да се източат пари от Националната здравноосигурителна каса.



Помощ

Добре е пациентите да бъдат питани дали са доволни от предлаганата им медицинска помощ в болниците. Дали обаче всеки един болен, преминал през лечебен център, притежава необходимата експертиза, за да може да даде достатъчно обективна оценка? Защото това, че някои лекар ни е погледнал накриво, не означава, че не сме получили необходимото адекватно лечение. Грубото му отношение обаче би било достатъчно, за да се оплачем от въпросния доктор, който просто може да е имал 20 пациенти преди нас. В този смисъл тези оценки би следвало да се дават от компетентните органи, а да не се разчита само на пациентите. Това, че ние не сме доволни от отделението по ортопедия в болница, означава ли, че всички отделения в дадена болница не работят добре?

Истински важният въпрос е как да се стимулират поне част от тези 2 милиона българи да започнат да плащат вноските си, а събраните пари за здраве да се изразходват по предназначение.




Преразход на горива в здравна инспекция


Веселина Ангелова
Икономическа полиция във Велико Търново разследва преразход на горива за служебните автомобили на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Велико Търново. Проверката е за длъжностни престъпления и трябва да изясни с какви количества е злоупотребено през последните годи ни, когато директор на ведомството е била д-р Албена Ламбева. Това съобщи във вторник новата шефка на РЗИ д-р Евгения Недева. Тя допълни, че нарушението е засечено от служители на инспектората на Министерството на здравеопазването. Ревизията била извършена, след като през декември м.г. д-р Албена Ламбева бе уволнена, а вечерта изведена с полиция от сградата на ведомството.

През последната година във ведомството имаше напрежение. Здравните инспектори настръхнали срещу директорката от юни 2013 г. Негодуващите заливаха институциите със сигнали за нарушения. Шефката им не им оставаше длъжна и така се стигна до две прокурорски проверки. Извършена била и ревизия от АДФИ, която приключила с акт за начет за 1700 лв. Шофьори на служебните коли пък били спипани в кражба на гориво.

Според настоящата шефка на РЗИ дадените 15 препоръки от ревизорите при първата проверка така и не били изпълнени. "В едномесечен срок ще ги изпълним", категорична е д-р Недева.




Трябват 12 млн. лв. за храна, лекари и преводачи


Превеждат с видеовръзка София-Харманли

Красимира Тонева
Още 12 млн. лв. са нужни за храна, лекари, психолози, преводачи и за курсове по български език на Държавната агенция за бежанците. Това съобщи нейният председател Никола Казаков вчера.

Бюджетът на агенцията е 6,6 млн. лв., от които 4,3 млн. лв. били за заплати. Не били предвидени достатъчно пари за храна, а за капиталови разходи - т.е. ремонти и строителство, са заделени само 230 бона.

По думите му бюджетът за тази година бил малък, защото имало обещание допълнителни средства да се отпускат с правителствени постановления.

Казаков призна, че няма достатъчно лекари в центровете за настаняване. Причините за това са ниското заплащане и езиковата бариера. Вчера са наети няколко лекари и медсестри, които са подписали договорите си в София, но трябвало да се осигурят още. Те ще се наемат целогодишно по граждански договори. Нямало пари и за лекарства и медицински консумативи. Психологическата помощ засега се осигурявала от неправителствените организации и занапред ДАБ ще трябва да осигури пари и за това. Служителите на социалната дирекция в София пък щели да се изпращат из бежанските центрове в страната, защото от тях нямало нужда в централата. Ще се наемат още и социални работници.

Огромен е проблемът и с преводачите. За някои езици имало само в столицата и те превеждали с видеовръзка между София и центровете в Пъстрогор и Харманли например. За пореден път ще се обяви обществена поръчка. Предишния път бяха търсени преводачи от кюрдски и пущу - говори се в Афганистан, Иран и Пакистан, както и от бенгалски - използван в Бангладеш и Индия. Търсеха се преводачи също от дари - говорим в Източен Иран, Афганистан, Пакистан и Туркменистан, урду - ползван в Пакистан и Индия, както и от хинди. Идеята сега е преводачите да работят по 6 месеца в един бежански център и след това да бъдат изпращани в друг. Само за миналата година ведомството дължи 200 000 лв. за преводачески услуги. За 2015 г., пък не били осигурени средства за целогодишно обучение по български език, социална и културна адаптация.

Освен със средства от държавния бюджет, трябва да се търсят и алтернативни източници на финансиране. Казаков отбеляза и че страната ни е на първо място по усвояване на средства от Европейския бежански фонд - 87,7%. Ще се направи и специална група, която да следи как се харчат парите от бюджета и от ЕС и как се спазват процедурите от искането на закрила до излизането на решение от агенцията. Ще се кандидатства за средства от фонд "Убежища, миграция и интеграция" на ЕС и от други фондове.





Проф. Хаджийски е медик на годината

Проф. Огнян Хаджийски, началник на Клиниката по изгаряния и пластична хирургия в болница "Пирогов", национален консултант по изгаряния, бе избран за Медик на годината 2014 от редакционната колегия и обществения съвет на в "Форум медикус". Учен с висока компетентност, с над 300 публикации у нас и в чужбина, проф. Хаджийски е автор на уеднаквена методика за поведение при термична травма, на комплексни програми за предпазване на деца от изгаряния и поведение при настъпил инцидент, участник в изработването на стандарти по пластична хирургия и спешна медицина.

Наградата му бе връчена за значим принос в развитието на науката и практиката в сферата на изгарянията, на пластичната, естетичната, реконструктивната хирургия, за проучвания върху епидемиологията на изгарянията при различни групи пациенти, за внедряване на съвременно поведение в лечението на изгаряния като задължителна форма за цялата страна, за приложение на комплексна хирургична тактика при оперативно лечение на изгаряния при пациенти от 0 до 14- и над 60-годишна възраст, за създаване на комплексна програма за действие при масови изгаряния.

За изключителен принос в закрила на здравето и живота бе отличен Българският Червен кръст с председател Христо Григоров. Наградата е за денонощната активна, всеотдайна, полезна дейност на планински и водни спасители, социални работници и хиляди доброволци в горещите точки на България в условия на кризи, бедствия, аварии, катастрофи.



Проф. д-р Нина Гочева: Аспиринът помага след, а не преди инфаркт


Слава Радославова
За опасностите, които крият студеното време и резките скокове в температурите за хората с високо кръвно налягане, писахме в бр. 2 от 14 януари т.г. на в. "Жълт Труд". Сега продължаваме разговора с проф. д-р Нина Гочева, началник на Клиника по кардиология и интензивна терапия в Националната кардиологична болница, за новостите в лечението на артериалната хипертония и изобщо на сърдечно-съдовите болести.

За и против ацетилсалициловата киселина

"Има няколко важни събития в историята на кардиологичната наука през 2014 г. - казва проф. Гочева. - Едно от тях е оценката на значението на аспирина (ацетилсалицилова киселина) в първичната профилактика за исхемична болест на сърцето. Ако нямате стенокардия, прекаран миокарден инфаркт или инсулт, проблеми с периферните артерии, оказва се, че ползата от аспирина не е голяма и дори липсва. Тогава се изявяват негативните страни на медикамента - по-голяма честота на кръвоизливните мозъчни инсулти и на кървенето от гастроинтестиналния тракт."

С други думи, въздържайте се от използването на аспирин като първична профилактика. Но като вторична, при наличието вече на артериална съдова болест, никой не го е изместил от неговото място като медикамент от голяма полза.

Антитромбоцитната терапия

Новости има и по отношение използването на двойната антиагрегантна терапия (срещу слепването на тромбоцитите). Тя е особено важна при пациенти, на които е правена някаква интервенция, например е сложен стент. Тъй като той е чуждо тяло, за да не тромбозира, се дават поне два медикамента. През 2014 г. се повдигна спор дали тази терапия да не се сведе до 1 -3 месеца, след като има нови модели стентове. През ноември м.г. обаче излезе много сериозно изследване, което показа, че в контекста на вторичната профилактика, ако тази терапия се продължи дори повече от една година, пак има полза -вече не по отношение на стентирането, а към вероятността от възникване на някакви съдови събития във времето, обяснява проф.Гочева и допълва, че това е доста революционно виждане.



Новите медикаменти срещу дислипидемия

Става дума за нарушенията в холестероловата обмяна, водещи до повишена концентрация на т.нар. лош холестерол. Сега използваните лекарства - статини, одобрявани или не заради подозрението, че влошават паметта, доказаха, че повлияват честотата на усложненията и по-специално на инфарктите. "В България честотата на инфарктите намалява от 2007 г. насам и аз лично смятам, че това се дължи на широката разгласа на ползите отстатините и на факта, че много повече хора с висок риск ги вземат", твърди кардиоложката.

Бъдещето не само на кардиологията, а и на другите медицински науки обаче ще принадлежи на лечението с моноклонални антитела и базирано върху генетични изследвания, убедена е проф. Гочева. Появиха се първите резултати за лечение на дислипидемиите чрез използване на моноклонално антитяло, наречено PCSK9, което запазва функцията на рецептора, който се свързва с лошия холестерол в хода на метаболизма. Този рецептор не се губи, както е при хората с високи стойности на лошия холестерол. Това е най-новото в кардиологията през 2014 г.

Кислородотерапията

Пак през миналата година окончателно се доказа, че кислородотерапията при пациенти с остър миокарден инфаркт всъщност е вредна. Досега в класическата медицина се смяташе, че първото, което трябва да се направи, е да се подаде кислород на човек, получил сърдечен удар. Напротив, подаването на концентриран кислород може да доведе дори до увреждания на миокарда с повишаването на т.нар. кислородни радикали. Категорично се отхвърли идеята за лечение на пациенти с остър миокарден инфаркт с кислород.



Добрият холестерол

За него се говори по-рядко. Стремежът винаги е бил да се увеличи концентрацията му, но въпреки това клиничните резултати никога не са били добри, колкото и парадоксално да изглежда това. Самите медикаменти, които се използват, имат много странични ефекти, които водят до повече вреда (повишена смъртност), отколкото полза. Съвсем в началото си е изследване, в което участва и България, за използване на моноклонално антитяло за увеличаване нивата на добрия холестерол при пациенти с остър миокарден инфаркт. Какво ще се получи, е въпрос на бъдеще, но факт е, че вече има друг начин на лечение,различен от всички конвенционални методи, известни досега, казва проф. Гочева.



Стентовоте

Появиха се нови генерации стентове, от които се очаква много да преодолеят негативите на старите модели. Една от тези негативни страни е ранното тромбозиране на самия стент и възникване на усложнения. За първи път на Европейския конгрес по кардиология в Барселона миналата година е докладвано изследване, при което поставянето на стент променя прогнозата на пациента към по-добра. Досега нито едно проучване не беше доказало, че се върви към намаляване на смъртността. Да, стентове се слагат и те намаляват смъртността при острата фаза на инфаркта, потвърждава проф. Гочева, но след това болестта се развива и фактът, че сте преодолели една стеноза, не значи нищо сам по себе си.

Атеросклерозата е дифузна болест - стесняването на съда не е само на едно място. Подобен процес или стесняване, тромбозиране може да настъпи на другия ден някъде другаде, в друга част от същия съд или в други съдове. В такъв смисъл няма доказателства, че поставянето на стент променя честотата на смъртността, обяснява кардиоложката. Само три вида медикаменти могат да променят прогнозата в това отношение, да забавят атеросклеротичния процес и да профилактират възникването на тромбоза някъде в съдовете: статините, аспиринът и АСЕ инхибиторите.

Бета-блокерите

Те са медикаменти с дълга история, едно от революционните открития в медицината още през 60-те години на миналия век. Излязоха обаче нови изследвания, които показват, че пациенти, които не са прекарали миокарден инфаркт и се лекуват с бета-блокери, не изпитват особена полза. Аналогично с положението с аспирина. Но ако човек е прекарал миокарден инфаркт и се лекува с бета-блокер, прогнозата му категорично се променя към по-добра. От тези медикаменти доказано има полза при лечение на сърдечна недостатъчност - намалява процентът на внезапната сърдечна смърт. Това е един от най-големите пробиви в терапията на заболяването.



Гинко билоба

Много възрастни хора взимат гинко билоба за оросяване на мозъка и подобряване на паметта, но не знаят, че ако приемат и антикоагулант едновременно с това, могат да получат сериозни, животозастрашаващи кръвоизливи. Невинаги многото е по-добро, предупреждава проф. Гочева. Лекарите би трябвало да знаят как да съчетават медикаментите.





Самотните психично болни са оставени на произвола на съдбата

Самотните психично болни са оставени на произвола на съдбата. В България няма звено, което да се грижи за тях, когато излязат извън болницата. Това ги прави опасни както за околните, така и за самите тях. Причините и последствията сега от Венелина Григорова. Добър вечер.



Венелина Григорова: Здравейте. Психиатриите казват, че за това психично болен човек да приема лекарствата си редовно, когато е изписан от болница и няма близки се грижи Господ. И така, когато състоянието на пациентите се влоши толкова, че те станат опасни за себе си и за околните биват обратно връщани в болница. И не само това. Така кръгът се затваря. Знаете, през последните седмици зачестиха случаите, в които психично болни хора се барикадират вкъщи и започват да буйстват, плашейки съседите си.

Събота, понеделник и вторник. В последните четири дни трима психично болни изпаднаха в криза, хвърляйки предмети от дома си. Общото между тях – диагностицирани са с душевно заболяване, били са лекувани, а след това изписани. И тримата са оставени сами вкъщи или защото родителите им са починали, или защото не могат да се грижат за тях.



Д-р Цветислава Гълъбова: Сами на себе си или в най-добрия случай на близките. Няма я тази система и той по цял ден е свободен да прави каквото си поиска.

В България няма дневни центрове за работа с психично болни хора, каквито работят по света. Няма специалисти, които да са прикрепени към тях и които да им помагат всеки ден. Има само болници, в които да бъдат отведени, в повечето случай принудително. Там днес беше отведен и 60-годишен душевно болен от Бургас, който изхвърлил покъщнината си през балкона.



Съсед: Докато беше баща му, все пак имаше човек вкъщи. И тази самота, той е затворен.

В Западна Европа грижата за пациентите независимо дали имат близки или не, след като са изписани от болницата е поверена на водещ социален работник. В България за всичко е отговорно семейството, докато го има.



Д-р Цветислава Гълъбова: Да се инвалидизира още един-двама души или едно цяло семейство е непростимо. Все пак е 21 век.

Според криминалния психолог Росен Йорданов, случаите на агресия от психично болни хора, които държат полицията на крак по 15 часа не са зачестили. Операциите по обезопасяването им се провеждали грешно.



Росен Йорданов: Съгласете се, че когато един човек е попаднал в подобна криза не застрашава живота на околните или по-скоро създава безредици, да се продължава един инцидент 15 или 16 часа е смешно.

У нас заради порочния кръг пациентите масово се връщат в болница два-три месеца след изписването си.



Венелина Григорова: А целият проблем, според психиатрите е въпрос на държавен приоритет.

Водещ: Венелина Григорова, благодарим ти.



Репортаж за новата методика за регулация на разходите на НЗОК


БНР  Нещо повече
Водещ: Болниците трябва да насочат дейността си към болни пациенти с диагнози, които не търпят отлагане и реално се нуждаят от лечение и тогава не би трябвало да име притеснение затова, че от тази година ще с 95 на сто от парите изплатени от миналата година, заяви за „Хоризонт” председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов. Дали това обаче ще е така, предстои да разберем защото правилата още от сега плашат директорите на държавни и университетски болници с неяснотата и рестрикциите си. По темата работи Гергана Хрисчева.

Репортер: Според готвената методика за регулация на разходите на НЗОК на болниците вече няма да се заплаща надлимитна дейност, както беше досега. Ако се стигне до увеличаване на обеми от дейност, ще се намаляват цени на клинични пътеки - все неща, които бяха в основата да се подпише рамковият договор за тази година. Текстове,които ще залегнат в методиката в най-скоро време, заради които от седмици управителят на Здравната каса отказва коментар, коментар отказват и директорите на държавни и университетски болници с дългове. Защото да си припомним - според здравния министър тази година ще бъде финансово стабилна и ако има държавна болница, която прави преразход, нейният директор ще бъде освободен от поста си. Председателят на БЛС обаче не притеснен за дейностите в болниците и лечението на пациентите. Независимо, че бюджетите на болниците през тази година са по- малки от миналата, не би трябвало да има сериозни финансови притеснения за тях, смята д-р Цветан Райчинов. Според него листите на чакащи няма да се проточат с години.

Цветан Райчинов: Очаквам тези листи на чакащите да са по-различни от сегашните налични, които просто не са официални. Болницата си планира и сега, идва пациента, нямат в момента места или свободна на пример, ако е оперативно лечение, записва се за след месец или някакъв срок. Очаквам болниците наистина да се съсредоточат върху медицинските случаи. Тоест тези, които реално се нуждаят от лечение. Да получат средствата са малък процент, разбира се по-малко отколкото 2014 г., но близо до това, което са работили през всички предходни години. Повече все пак спрямо 2013 г. и спрямо 2012 г. и 2011 г.

Репортер: И с новата методика и правила за разпределяне от тази година няма нещо, което да пречи на болниците да извършават нормално и в пълен обем дейността си:

Цветан Райчинов: Статистиките показват, че никога базата в една болница многопрофилна не е заета на 100%. 95% ще им се плаща плюс 5% за спешност. Но тези 5% над 95% ще трябва да компенсират следващи месеци. Така че те трябва да се вместят в това. И затова казвам, че тези лист на чакащи няма да бъдат кой знае колко големи.

Репортер: Според д-р Райчинов по- качествено здравеопазване ще се постигне когато болниците престанат да правят голям оборот от по- голям брой преминали пациенти, и не започнат да мислят за по - ефективно лечение на пациентите.

Цветан Райчинов: Трябва да стане по-качествено. Това е всъщност, което искаме и ние и министъра, предполагам и всички български граждани – да имат добро, гарантирано и сигурно здравеопазване. Да се махне наистина от болниците, това което ги принуждава. Аз не казва, че те искат или го правят нарочно, но са принудени в момента да правят оборот и да печелят и да се издържат от оборот. Тоест не толкова случаите да са прецизни, не толкова на всеки пациент да се окаже в пълен обем нуждаещото се, а да преминат повече пациенти. Това не е добро здравеопазване и така говорят и статистическите данни. Ние това искаме. Когато човек влезе да получи в пълен обем всичко, което му е необходимо.

Репортер: Да има ефективен контрол върху разходването на средствата от бюджетите на болниците е другият начин да има и по-добро здравеопазване, казва д-р Райчинов. Засега БЛС съюз не може да участва със здравната каса и изпълнителна агенция „Медицински одит” при техните проверки в лечебните заведения, независимо, че са го предлагали.

Цветан Райчинов: Истината е, че БЛС предложи проверките на Касата да се правят съвместно и с наши представители. Засега не се е случвало, дали 2015-та ще се случи, мисля че това е обаче пътя. За да могат и нашите експерти да се убедят дали в дадена болница нещо е направено не както трябва или при даден изпълнител, било то джипи , специалист или това е субективно мнение на Касата или друг проверяващ орган. Затова искахме наши представители. Но действително, за да има качество, трябва да има и ефективен контрол на това качество. Засега ефективни мерки или критерии за качество все още не са създадени, но предстои. Надявам се да се случи.

Репортер: Точно заради липсата на ефективен контрол миналата година 400 милиона лева бяха платени под масата за здраве от пациентите.

Цветан Райчинов: Система без контрол, без регулация, няма. Да се работи свободно и колкото си изработиш всичко се плаща. Миналата година беше 400 млн., ако това остане тази година ще е 800 млн. Плащания кой колкото може. Но заради малкото, които злоупотребяват се налага да се правят ограничения на всички. Затова трябва да има ефективен контрол. Тези, които правят нарушенията, те да отнасят и съответните санкции, а не всички. Контролът трябва да е съвместен. Разбира се водеща трябва да е агенцията „Медицински одит” и нейните структури. Но нейния капацитет също трябва да се разшири. За да няма субективност бордовете, които ние създадохме би трябвало да се ползват при всеки един случай, като идеята ние е да не се дават има не изпълнител, болница или конкретен лекар, име на пациент. Само казус. Да се произнася борда има или няма допуснато, след това санкцията да се определя от съответната институция.

Репортер: За „Нещо повече” Гергана Хрисчева.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница