Доклад /резюме/ за изпълнение на Дейност 2: П



Дата26.11.2018
Размер356.5 Kb.
#105982
ТипДоклад

ПРОЕКТ BG051PO001-7.0.07-0213 –С0001:

Нови подходи за социално включване на уязвимите групи



в община Своге”

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”,

съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз



ДОКЛАД

/резюме/
за изпълнение на Дейност 2: Проучване и анализ на опита на община Ступава, Словакия за организация и представяне на социални услуги на уязвими групи с фокус следните целеви групи: деца в риск и техните семейства и възрастни хора, самотноживеещи, нуждаещи се от подкрепа по договор №325 от 2 август 2013 г. по поръчка чрез публична покана с предмет: „Проучване и анализ на опита на община Ступава, Словакия за организация и предоставяне на социални услуги на уязвими групи и създаване на устойчив модел за развитие на социалните услуги за уязвимите групи на територията на община Своге“, по проект „Нови подходи за социално включване на уязвимите групи в община Своге”



От
ПРОКСИМА КОНСУЛТ ЕООД
София, октомври 2013



    1. 1. Въведение

Докладът е в изпълнение на договор за поръчка за реализиране на дейности на проект на Община Своге BG051PO001-7.0.07-0213 –С0001 „Нови подходи за социално включване на уязвимите групи в община Своге”, финансиран от ОПРЧР с подкрепата на ЕСФ. Общата цел на проекта е да се повиши качеството на живот и преодолее социалното изключване на уязвимите групи в община Своге, с фокус върху децата в риск и техните семейства и възрастни хора, самотноживеещи, нуждаещи се от подкрепа, чрез разработване на иновативен модел и въвеждане на добри практики в областта на предлагането на социални услуги. Специфичните цели на проекта са да се проучат добри практики и начини на организация на социални услуги за уязвими групи в община Ступава; да се популяризира иновативния модел и създадената партньорска мрежа и да се утвърди партньорството и да се актуализира Общинската стратегия за развитие на социалните услуги в община Своге, използвайки разработения иновативен модел за предоставяне на социални услуги, на базата на получения опит в партньорската община.

Партньор по проекта е Община Ступава, Словакия. Между двете общини има дългосрочно сътрудничество в областта на културата и културното наследство, специализирано образование и просвета, подобряване на качеството на социалните услуги, социална солидарност. Двете общини са сходни в демографските си характеристики и идентифицирани общи проблеми в областта на предлагането на социалните услуги на уязвимите групи в двете общини. Община Своге е идентифицирала, че Община Ступава има дългогодишен опит в областта на предоставянето на социални услуги на различни уязвими групи на територията на общината.

Докладът представя резултатите от проведеното проучване и анализ на опита на община Ступава, Словакия за организация и представяне на социални услуги на уязвими групи и запознаване с иновативни методи за предоставяне на тези услуги.



2. Методология за провеждане на дейностите и организация на работата

При проучването и разработването на анализа бяха използвани следните методи: анализ на наличната нормативна база в областта на предлагането на социални услуги в община Ступава и провеждане на фокус групи (2 бр. ).



В рамките на анализа на наличната нормативна база в областта на предлагане на социални услуги в община Ступава, бяха прегледани и анализирани съществуващите нормативни документи на общината, регламентиращи предоставянето на социални услуги във връзка с националното законодателство и местните общински политики. Бяха прегледани и предоставяните от община Ступава услуги, начините за дефиниране и подбор на целевите групи, потребители на услугите, начините на финансиране и устойчивостта на предоставяните услуги.

Услугите, които се предоставят на територията на община Ступава, Словакия включват:



  • Дом за възрастни хора, в които се предоставят необходимите социални услуги съгласно законодателството на Република Словакия

  • Център за работа с деца, в които се предоставят необходимите социални услуги съгласно законодателството на Република Словакия

  • Услуга тип „Социален патронаж“ – Доставяне на храна на бедни и възрастни хора, имащи нужда от допълнителна грижа и живеещи в по-отдалечени от общинския център населени места.

Във връзка с организирането и провеждането на фокус групи бе реализирано следното:

За целта беше разработен сценарий и бяха идентифицирани местните заинтересовани страни и доставчици на услуги. Бяха проведени две фокус групи, като в първата взеха участие организации, представители на целевите групи по проекта, предоставящи услуги на възрастни хора, а във втората – предоставящи услуги за деца и младежи.


3. Описание на системата на местно самоуправление и социалните услуги в Словакия

В Словакия има 2 891 общини, които са основните административно-териториални единици на самоуправление, разполагащи с еднакви компетенции, като единствено с различен статут са Братислава и град Кошице.

Специално разработения Закон за самоуправляващите се региони през 2001 година формира 8 региона, дефинирани като висши (надобщински) самоуправляващи се административно-териториални единици. Според чл. 64а и чл. 65 от словашката Конституция те са юридически лица, разполагащи независимо с имуществото и бюджета си.

Законовата регламентация на правомощията на местните/регионални власти се съдържа в Конституцията на Словашката република и дават основните принципи на териториалното самоуправление в страната. Някои от тях са:



  • общината е основна единица на териториалното самоуправление;

  • общината е независима териториално-административна единица на Словашката република. Тя обединява лица, които пребивават постоянно на територията й.

  • общината е юридическо лице, което управлява собствеността и финансите си съгласно законовите изисквания;

  • общините посрещат финансовите си нужди със собствени приходи или държавни субсидии.

Данъците и таксите, които се заделят за общинските бюджети, се определят със закон.

Реално в Словакия са въведени органи на самоуправление единствено на местно равнище. На регионално ниво функционират деконцентрираните структури на държавната власт - регионалните и окръжни държавни администрации.

Законът задава рамката за структурата на общинските органи: кмет, общински съвет на представителите, комисии към общински съвет и т.н.

Разпределение на отговорностите

Регионалните и окръжни администрации създават и управляват пряко организации, предоставящи местни обществени услуги (особено в областта на образованието, здравеопазването, културата и социалните грижи). В сферата на образованието окръжните власти управляват началните училища и вземат решения за създаването и субсидирането на недържавни начални училища.

В областта на здравеопазването регионалните власти създават и непряко управляват болници и други държавни заведения. В сътрудничество с регионалните власти окръжните администрации управляват тази мрежа и регулират дейността на заведенията за първа здравна помощ (само одобрени от мрежата структури могат да сключват договори със здравни застрахователни компании).

По-голяма част от управленските отговорности за отделите, предоставящи обществени услуги, се разпределят и изпълняват на принципа “министерство-директор на регионално подразделение-директор на окръжна служба”.

За разлика от държавния сектор системата на местното самоуправление е доста по-гъвкава в предоставянето на услуги. На това равнище съществуват както традиционното, така и алтернативно предоставяне на услуги от:


  • общинските служби;

  • общински акционерни дружества, дружества с ограничена отговорност и кооперации;

  • организации, субсидирани от общината;

  • обществени фондове за развитие;

  • обществени неинвестиционни фондове;

  • местни неправителствени организации;

  • общински бюджетни организации;

  • физически или юридически лица, занимаващи се с бизнес дейности по търговско споразумение.

Всяка община и кметът й носят пълната отговорност относно решенията за начина на предоставяне на услуги.

Общината управлява въпросите, свързани с: общинската и предоставената й държавна собственост; местните такси; икономическата дейност на територията на общината; местните пътища и обществени места; гробищни паркове; местните културни и спортни съоръжения; поддръжка на обществените зелени площи; общественото осветление; водоснабдяването; общинската канализационна система; местния обществен транспорт; спазване на работното време; пазарите; териториалното планиране; жилищната политика и социалните грижи.

Местните власти самостоятелно решава и действа по всички въпроси , отнасящи се до администрацията на общините и тяхното имущество освен ако законодателството конкретно възлага тези дейности за държавата или на други юридически лица. Съгласно закона, общините упражняват самоуправление по отношение на функции, свързани с:




  • управление на движими вещи и недвижими имоти , собственост на общината, както и на имущество, собственост на държавата и прехвърлени временно на общината със закон;

  • създаване и одобряване на общинските бюджети и окончателните отчети и организацията на публични дискусии по тези въпроси;

  • администрирането на местните данъци и такси;

  • надзор на икономическите дейности в общината и в частност, на задължителни
    резолюции за инвестиционни дейности, използването на местни ресурси , започването на бизнес, дейността на юридически и физически лица в интерес на населението на общината;

  • защитата на здравословния начин на живот и условията на труд на населението, опазването на околната среда и осигуряване на образованието, културата, лично
    лихвените програми, физическа култура и спорт;

  • концептуализация и одобрение на териториалното планиране на населените места и зони и на развитието на социалната сфера на общината;

  • учредяване, сливане, отмяна и контрол на бюджетни организации;

  • субсидираните организации, както и други юридически лица , в съответствие със специални подзаконови актове;

  • поддържането на обществения ред.

Икономическите и управленски отговорности на общините са:



  • цялостна изграждането на жилища и прилежаща инфраструктура;

  • поддръжка и управление на публичната собственост;

  • местния обществен транспорт в големите градове (Братислава, Кошице, Жилина, Прешов, Банска Бистрица);

  • изграждане, поддържане и управление на местните пътища, обществени места, природни резервати, улично осветление, пазари , гробища , местните водни ресурси и кладенци, водоснабдяване мрежи, канализационни и предприятия за пречистване на вода;

  • изграждане, поддържане и управление на предприятия, насочени към местната култура, спорт, отдих, туризъм, грижи за децата, амбулаторни здравни услуги и основни социални услуги;

  • подкрепа за образование, природни и запазване на културното наследство, култура и спорт;

  • подкрепа за хуманитарни дейности;

  • приложение на общинска полиция и противопожарната охрана.

Обхватът на решаването на тези отговорности зависи от размера и финансовите възможности на общината.
Общини

Общинските власти имат четири основни източника на приходи:



  • споделени данъци;

  • неданъчни приходи (като напр. приходи от бизнес дейност, административни такси и капиталови приходи);

  • правителствени трансфери. Одобряват се ежегодно с държавния бюджет;

  • заеми.

Местна администрация, предоставяща обслужване

Според националното законодателство относно организацията на местната държавна администрация, ръководителите на администрацията се назначават и освобождават от правителството. Ръководителите на регионалните и областните служби са политическите представители на съответната национална политическите партии. В рамките на регионалната и областните служби са конституирани отдели по отделните области на приложение.

Както бе споменато по-горе, управленските отговорности са за обществените отдели на услуги, реализирани от район или регионални офиси, които се изпълняват
на принципа на линия отговорност (Министерство - началник на отдел на регионалния офис – началник на отдел на областната служба). Отговорността за финансиране на публичните услуги се разделя между ръководителят на сектора/отдела и ръководител на финансовия отдел, съгласно организационната структура на службата.

Регионални и областни служби създават и управляват пряко редица организации, предоставящи местните обществени услуги, особено в областта на образованието, здравеопазването, културата и социалните грижи.

Регионални и областни служби сътрудничат с неправителствени институции, които предоставят обществени услуги но не може да се намесва във вътрешното управлението на такива организации. Те също така си сътрудничат с други предприятия, институции и организации, които предоставят публични услуги, които са от компетентността на местно самоуправление.

Специфичното в Словашката република са доминиращия характер на традиционните форми на предоставяне на услуги и относително ниския дял на услугите, предоставяни от организации от частния сектор (с изключение на здравеопазването). По-долу са описани най-важните услуги на местно ниво: образованието и здравеопазването.



Образование

Повече от 90% от образователните услуги се състоят от държавните начални и средни училища. Има и малка мрежа от полу- частни училища и мрежа от църковните училища , които също са субсидирани от държавата. Регионални и областни служби разпределят държавните субсидии за недържавните училища и са отговорни за училищната инспекция, включително регулиране на съдържанието на учебни програми и качеството на образованието и персонала. Университетите също са държавни бюджетни организации, финансирани и управлявани от Министерството на образованието , и по този начин се подлагат на същите ограничения като по-ниското ниво образователни институции.

Всички държавни начални и средни училища са финансирани от бюджета и могат условно да се разделят на две групи: пряко държавно управление и самостоятелно управление. Първата група нямат никаква икономическа независимост - областните служби администрират техните бюджети. Втората група училища управляват собствен бюджет, но техните финансови отговорности са много ограничени в действителност, тъй като те са длъжни да се съобразят с много подробни финансови правила. Тази система предоставя много малко стимули за увеличаване на ефикасността и ефективността на разходите. Всички независими доходи на тези бюджетни организации се считат за приходи на държавата и (с някои изключения) не могат да бъдат реинвестирани в тези организации, а са пренасочени към държавния бюджет.

Местната власт има много малко влияние при разпределение на финансирането, което се решава субективно от съответните длъжностни лица.



Здравеопазване

Повече от деветдесет процента от общото здравеопазване се осигурява от частни лекари, а също и специализираните амбулаторни грижи. По принцип много от големите здравни заведения (клиники и болници) са държавни второстепенни бюджетни организации. Текущите разходи на тези болници се финансират чрез система за задължително здравно осигуряване въз основа на възстановяване на разходите за услуги от застрахователните компании. Инвестициите в държавните здравни заведения се финансират от държавния бюджет. Вземането на решения и финансовото управление на държавна собственост в здравни заведения са много по-независими от държавната администрация, но много ограничения остават. Така например, заплатите се определят от задължителни правила, и директорите на такива здравни заведения се назначават от държавната администрация.



Местно самоуправление
За разлика от държавната регионална администрация, местната власт е много по-гъвкава. По принцип всички форми на традиционно, така и алтернативно обслужване съществуват на това ниво, а най-често срещаните типове доставчици включват:

  • общинските служби;

  • общинските дружества с ограничена отговорност , акционерни дружества и кооперации;

  • организации , субсидирани от общината;

  • комунални неинвестиционен фондове;

  • комунални организации с нестопанска цел ;

  • общински бюджетни организации ;

  • физически или юридически лица, извършващи лицензионна стопанска дейност.

Всяка общинската управа и кметът носят пълна отговорност за решенията относно метода за предоставянето на услуги; има малко традиция на оценка на ефективността и ефикасността на решенията им.

Неправителствени организации

Много неправителствени организации участват в предоставянето на местни публични услуги в Словакия, по-специално в областта на социалните грижи, културата и спорта. Те представляват редица видове организации, по-специално граждански сдружения, благотворителни организации и фондации.



4. Описание на системата за социални услуги в Словакия


Словакия от 2004 г. променя значително институционалната структура на системата за социално подпомагане. При влизането си в Европейския съюз Словакия е страна с ниво на заетост (57%) под средното (63,3%) за Европейския съюз. Процентът на безработица е един от високите – 18%, и логично нивото на бедност (хората, застрашени от бедност) също е от високите – 21%.

Групите, при които процентът на безработица е по-висок, са ромите, напускащите училище, хората с увреждания и хората с малки деца.

Основният фокус на политиката е насочен към прекратяване на стимулите за безработица и създаване на обратните стимули – за започване на работа. Проблем, особено за по-бедните региони с по-ниско заплащане на труда, е, че акумулираните социални помощи обезсмислят започването на работа. Основните средства за стимулиране на трудовата активност са манипулиране със социалните помощи и активните мерки по пазара на труда.

Закрилата и подпомагането, предоставяни от социални услуги, остават на заден план.

Най-масовата форма на социални услуги са институциите от интернатен тип (за деца, хора с увреждания, възрастни). Проблемите, чието решение се търси, са недостатъчният капацитет и ниското качество на грижата в тях. Въпреки че един от приоритетите в областта на социалното включване е запазването на семейната солидарност, услугите в общността не са сред приоритетните области. Те се развиват основно от неправителствени организации с финансиране от централния и местните бюджети.

В Словакия делът на хората с умствена изостаналост и различни ментални проблеми е около 3% от населението на страната. Политиката за тяхното интегриране, а и самата идея за необходимостта от интегрирането на тази група е продукт на прехода. Голямата част от необходимите промени са направени след 2000 година в съвсем пряка връзка с наближаването на датата на присъединяване и натиска от страна на ЕС. Въпреки това към момента на официалното присъединяване на Словакия към ЕС все още има проблеми за разрешаване, особено в сферата на здравеопазването, рехабилитацията и семейното подпомагане.

Най-интересен е опитът на Словакия в подобряването на достъпа до обществени услуги за хората с увреждания освен конкретните мерки и реформи на национално ниво е обединяването на социалната работа с другите приоритети като заетост, включване, достъп до образование, работа и социални услуги, базирани в общността. Това се случва в контекста на обща децентрализация на управлението и финансирането на социалните услуги, която несъмнено е инициирана и движена до голяма степен от процеса на подготовка за членство в ЕС.

В Словакия, както и в България, влиянието от страна на ЕС и обмяната на опит в рамките на европейските програми са основни двигатели за ключови промени в самата същност на социалната работа. Типични примери са въвеждането на индивидуален подход и на нови стандарти за качество на предлаганите социални услуги, както и интензивното обучение на социалните работници. Съвкупността от тези промени е основна причина в Словакия, както и в България, вече да има натрупан опит, дори начало на собствена традиция в социалните програми и в методите на социална работа.



Нормативна база за социални услуги в Словакия

Социални услуги в Словашката република от 2009 г. насам се предоставят в съответствие със закон, който е актуализиран спрямо предходното законодателство. Законът за социални услуги урежда правоотношенията, както и условията за предоставяне на социални услуги, които са насочени към подкрепа на социалното включване и да отговаря на социалните нужди на лица в неблагоприятно социално положение.

Социални услуги , посочени в Закона за социалните услуги се предоставят чрез професионален доставчик. Доставчикът може да предоставя и други дейности извън рамките на Закона за подобряване на качеството на социалните услуги . Социалните услуги са обществени услуги и се предоставят без печалба , но Законът дава възможност също така за предоставяне на социални услуги чрез едноличен търговия или друг вид бизнес (т.е. основаваща се на печалба).
Законът за социални услуги ги разделя на няколко групи в зависимост от естеството на социалното им положение или целевата група, за която са предназначени те:


    • Социални услуги за осигуряване на необходимите условия за задоволяване на основни жизнени потребности

    • Социални услуги за подкрепа на семействата с деца

    • Социални услуги за справяне с неблагоприятното социално положение - влошено здраве, инвалидност или достигане на пенсионна възраст

    • Социални услуги, които използват телекомуникационни технологии

    • Спомагателни услуги

Законът за социални услуги също регламентира предоставянето на здравни грижи в обхвата на сестринските грижи в определени социални заведения директно от медицински сестри , т.е. регулира предоставянето на социални услуги в здравна институция или болничната помощ.
Законът за социални услуги изравнява доставчици на социални услуги спрямо регистрацията, без значение дали са публични или частни доставчици, т.е. те могат да предоставят услуги само ако са регистрирани в Регистъра на доставчиците на социални услуги.

Отделен раздел от закона регламентира финансирането на частните доставчици по изпълнение на условията , предвидени в закона. По отношение на финансирането , частните доставчици се отличават по няколко критерия : 1 ) Дали те са организации с нестопанска цел и предоставяне на социални услуги е поискано от общината или самоуправляваща се област и 2 ) Независимо дали са стопански субекти.

За избрани видове социални услуги, общината или самоуправляваща се област, в зависимост от тяхната компетентност, се задължава да заплати на частните фондове за социална услуга в предварително договорен размер формата на парично обезщетение за използването на помощта. Сумите са посочени в приложението на Закона за социалните услуги.

МТСДС осигурява надзора за спазването на Закона за социалните услуги и други общозадължителни правни разпоредби за предоставяне на социални услуги. Министерството също оценява качеството на социалните услуги, по определени качествени и количествени критерии (стандарти за качество), изброени в приложението на закона.



Надзор на предоставяне на социални услуги

Надзорът на предоставяне на социални услуги на цялата територия на Словашката република се извършва от МТСДС, по-специално спазването на закона и общозадължителни правни разпоредби , като същевременно осигуряват социални услуги и начина на предаването им, особено по отношение на основните човешки права и свободи , договарящите социални услуги, изпълнение на задължения, произтичащи от тези договори и извършване на професионални дейности, за които е предоставена акредитацията.

През 2010 г. министерството извършва надзор върху предоставянето на социални услуги в осем доставчици на социални услуги (6 обществени и два частни) и изследва заявления и жалби, сочещи към несъвършенствата в предоставянето на социални услуги в 29 субекти, предоставящи социални услуги (13 обществени доставчици, 10 частни доставчици и шест градски / общински власти).

Услугата домашни грижи

През 2009 г. услугата домашни грижи е предоставена на 17 050 лица. В сравнение с 2008 г. (По същия начин, както и през предходната година), е налице спад от 2017 лица. Намалението се дължи на липсата на средства в общините, което показва липсата на достъпност на социалните услуги за физически лица, които разчитат на тези услуги.

През 2009 г. услугите за домашни грижи, са извършени от 7085 служители на общини и градове. В сравнение с 2008 г. това представлява намаление от 121 служители. Извършване на услуги за домашни грижи се извършва с всички видове трудови правоотношения.

За предоставянето на услуги за домашни грижи, общините изразходвани през 2009 г. общо € 26 503 781, което представлява увеличение от € 360 229 в сравнение с 2008 г., въпреки по-малкия брой на служителите и обслужваните лица.



Транспортна услуга

През 2009 г., общините и градовете предоставят транспортната услуга за 2073 лица, което представлява увеличение в сравнение с 2008 г., когато услугата е била предоставена за 1415 лица. Общините са похарчили общо € 73525 през 2009 г., което представлява увеличение от € 14092 в сравнение с 2008.



Заведения за социално обслужване

До 31 декември 2009 г., Словашката република има население от 5 424 925 жители, като на 35104 жители (0,65%) са предоставени социални услуги в 803 социални заведения за услуги, основани от общините, самоуправляваща регион или частен доставчик. Дългосрочните социални грижи (институционални) са предоставени на 32 547 в 685 заведения (домове за възрастни хора, домове за социални услуги, специализирани заведения, дневен център, рехабилитационен център, институционални заведения).

В различните заведения има общо 35 104 потребители към края на 2009 година. От общия брой 25 794 са хора с увреждания ( 73,5% ) и 22 045 са лицата в пенсионна възраст (63%). Общите разходи за издръжка на заведенията са в размер на € 266 601 069 , от които € 150 906 682 (57%) са изразходвани за заплати и задължително обществено осигуряване. Останалите разходи са изразходвани за стоки и услуги, придобиване на дълготрайни активи и здравеопазване. Разходите за социални услуги в дългосрочни заведения достигна € 260 698 883 , което представлява 98% от общите разходи на всички видове социални заведения за услуги.
През 2009 г. общо 14 905 лица са били включени в списъците на чакащите за предоставяне на грижи в социални заведения за услуги, от които по-голямата част са за домовете за възрастните хора (9935) и домове за социални услуги (4810). В сравнение с 2008 г., броят на кандидатите е намалял с 2686, което е причинено от факта, че според Закона за социалните услуги, общините и самоуправляващи се региони са били длъжни да преоцени зависимостта на всички лица, включени в списъци с чакащи.

Частни доставчици на социални услуги

До 31 декември 2010 г. са регистрирани общо 358 частни доставчици на предоставяните социални услуги, което представлява увеличение от 83 доставчици в сравнение с 2009 година. Частните доставчици предоставят социални услуги за 30 219 клиенти , което е 1761 повече, отколкото през 2009 година.

Субсидии за гражданските сдружения, субсидии за подпомагане на развитието на социални грижи и социални помощи и субсидии за хуманитарна помощ в компетенциите на МТСДС.

Съгласно Постановление на Министерството на труда, социалните дейности и семейството на граждански сдружения, извършващи дейности, насочени към социалната сфера са предоставени субсидии в общ размер на € 465 632 с цел да бъдат подкрепени 90 проекта. Одобрените за финансиране проекти са за рехабилитация и реконструкция на места за престой на лица с тежки увреждания на здравето, за финансиране на социални програми за рехабилитация на хора с тежки увреждания, за финансиране периодични издания в областта на социалното подпомагане и за финансиране на членството в международни организации в социалната сфера, както и субсидии за подпомагане на развитието на социалните услуги и за подкрепа на мерки за социална и правна защита на децата.

Друг тип субсидии в общ размер на € 679 413 от текущи трансфери и €1 782 328 за капиталовите трансфери са използвани за подкрепа на 230 проекта. Тези средства са използвани за финансиране на строителни корекции за преодоляване на архитектурни бариери в социални заведения за услуги, заведения за социална и правна защита на децата и социалните арести, материално-техническата база в тези съоръжения, програми, които се занимават с наркоманията и или други мерки за социална и правна защита на децата и социалното задържане.
Цели на системата за социална защита и ролята на социално подпомагане
Основните цели на системите за социална защита са:

Предотвратяване на причините, водещи до необходимост от социална защита

Защита на хората в нужда

разпространение на информация.

Вноските за програмите за социално осигуряване (осигуряване за безработица, пенсии за старост, и така нататък) се изпозлват за предотвратяване на физически лица от изпадане в бедност чрез застраховане. Независещи от вноските програми за социално подпомагане защитават бедните и други уязвими групи, като например хората с увреждания. Чрез осигуряване на подкрепа на доходите и други съпътстващи услуги се стреми да намали социално-икономически последици от бедността.

5. Описание на социалните услуги в Ступава


Град Ступава се намира в географски регион Загоре (Záhorie), Малките Карпати, на около 15 км на север от Братислава на надморска височина от 182 метра. Градът е разположен на площ от 67,17 кв. км (26 кв. мили).

Населението на града към момента е 9300 жители, а през 2007 г. е 8400 жители, като 96,7% от жителите са словаци, 1% чехи и унгарци 0.5%. По религиозна принадлежност 70,4% са римокатолици, 19,5% са хората без религиозна принадлежност и 2% лютерани.

Град Ступава се намира в административна област Малачки (Malacky), разположен на север от Братислава. В настоящите си граници, е създадена през 1996 година.

Община Ступава е орган на местното самоуправление, управлява се от избран кмет и Общински съвет.



В Община Ступава функционира Комисия по социални въпроси, здраве, децата и младежта

Комисията се състои от членовете на градския съвет и жителите на градовете, избрани от Общинския съвет. Комисията се състои от 6 члена: председателя на Комисията, секретаря и други членове.

Комисията е консултативен, инициативен и контролен орган на градския съвет и кмета по социалните въпроси, здравеопазването, деца и младежи в целия град.
В областта на социалните дейности и здравеопазването фокусира дейността си главно за да помогне на хора в неравностойно положение и хора с увреждания - гражданите на града. Разглежда заявления за подпомагане.

В областта на децата и младежите се фокусира върху дейностите си по закрила на детето.

Общината като самостоятелно самоуправление предлага ограничен набор от социални услуги. Това са основно социален патронаж и кухня и еднократни финансови помощи, отпускани по определени критерии.

За голяма част от услугите Общината е посредник при предоставяне на социалните услуги, делегирани от държавата.

Община Ступава си сътрудничи с няколко неправителствени организации, които работят с деца и възрастни хора, за да разнообрази предлаганите услуги и предостави по-добра грижа за възрастни хора, деца и младежи.

Примери за това са:

Сътрудничество с неправителствена организация от Братислава, която реализира широка информационна кампания сред възрастните хора за превенция от криминални постъпки и измами. Информационната кампания е реализирана с финансиране от Министерство на социалната политика и семейството и с медийното сътрудничество на телевизии, радиа и печатни медии. Изработен е специален филм, който достъпно обяснява какви са рисковете за самотноживеещи възрастни хора и как те да се предпазят. Разпечатани са и много информационни материали, които се разпространяват сред целевите групи. Кампанията се реализира с много доброволци.

Клуб за възрастни хора – с финансиране от Община Ступава реализира множество дейности за занимания на възрастните хора и активен живот. Клубът си сътрудничи успешно с общината и членовете му вземат участие като доброволци в редица благотворителни инициативи.

Културно – информационен център – неправителствена организация, която има разнообразни дейности, но също и т.нар. street club за работа с деца на улицата – два пъти в седмицата се работи с деца на улицата с психолог или медиатор.

Младежки християнски клуб – организация към църквата.

Социални услуги, предоставяни от Община Ступава:

Социален патронаж: предоставя се от неправителствена организация, доставчик на социални услуги, по договор с Община Ступава. За условията, при които се ползва услугата и цената, общината издава наредба. В момента, цената на един обед е 4.75 евро. Клиентът заплаща 1.30 евро, останалата част е субсидирана. Специфичната уредба за тази помощ гласи, че след като си заплати услугата на потребителят трябва да му остане разполагаем доход от социалния минимум, умножен по коефициент 1.3. Ако социалният минимум в момента е 198 евро, то разполагаемият доход трябва да бъде 257,4 евро. Ако не може да си позволи тази услуга, а има нужда от нея, тогава се търси най-близкият роднина, който да доплати разликата. Ако няма такъв, тогава общината доплаща разликата. В Ступава има само един такъв случай.

Еднократна социална помощ – отпуска се на база на ясна наредба на общината, в която са описани конкретните случаи и условия, които трябва да са налице, за да се отпусне тази помощ. Помощта се получава по местоживеене и е целева. Отпуска се на безработни семейства или други уязвими групи и може да бъде например за лечение, за обучение, на бивши затворници за транспорт и разходи за издаване на документи. Има ясна скала за оценка на нуждите.

Наредба за социални помощи на деца в детски домове (социално кураторство).



Транспортна помощ за хора с увреждания – специализиран транспорт за хора с увреждания (с микробус на общината). Цената е 30 евро на година, но трябва да удостоверят със съответния документ състоянието си.

Работа с неправителствените организации и клуба на пенсионера:

Този въпрос е засегнат по-широко в дискусиите във фокус групитe, както и в раздела, описващ добрите практики.



6. Сравнителен анализ на предлаганите социални услуги в Своге и Ступава


В двете партньорски общини има определени сходства, но и съществени различия по отношение на тяхната демография и социално икономическо развитие. И двете общини са разположени в близост до столицата на съответната държава, като Община Ступава може да се разглежда като сателит на столицата Братислава. Това определя и демографския профил на населението и очертаващите се нужди – увеличаващ се дял на хора в трудоспособна възраст – млади семейства с деца, които работят в Братислава и региона и живеят и използват социалната и образователна инфраструктура на Ступава. Това обяснява и проблемите в града – недостиг на места в яслите и детските градини и очертаващ се недостиг на места в основното училище, както и липса на средно училище.

Основните заключения за тенденциите в демографските процеси в Община Своге са:



Безработицата и ограниченият достъп до заетост е основният проблем за осигуряване на нормален стандарт на живот. Ограниченият брой работни места в Община Своге се дължат на 1) малкият брой предприятия, осигуряващи заетост и съответно липса на алтернативни работни места; 2) затваряне на предприятията в резултат от икономическата криза и/или намаляване на работното време; 3) загуба на работни места за заетите извън Общината – напр. в София град и други съседни Общини.

Малките селища в Общината притежават сходни белези на значителна изостаналост, спрямо условията на градската среда и по-ниско качество на живот.

Изолирани населени места, следствие на недоизградена и неподдържана пътна мрежа, както и на зле организиран междуселищен транспорт.

Висок дял на безработните с основно и по-ниско образование.

Голямата част от места за специалисти с висше образование остават трайно незаети поради миграцията на специалисти с висше образование към София. Традиционно делът на нискоквалифицираните и нискообразованите безработни е най-голям в образователната структура на безработицата.

Тенденции в развитието на Община Своге и фактори определящи групите в риск

Тенденция към застаряване на населението и регресивен тип възрастова структура. С малки изключения в селата основната част от жителите са над 65 годишна възраст, а броят на самотните стари хора сред тях е преобладаващ;

Критично ниска раждаемост с тенденция към намаление;

Висока смъртност и отрицателен естествен прираст и продължение на тенденцията;

Прогресивно намаление на относителния дял на лицата в трудоспособна възраст;

Устойчива тенденция към миграционно движение и обезлюдяване на Община Своге;

Висок дял на хората с увреждания, както и на самотно живеещите стари хора, пръснати в многобройните селца и махали в Общината;

Ниска гъстота на населението, особено в малките общини.

Община Своге, макар и близо до столицата не е сателит на София. Част от населението в активна възраст работи в големия град, но други са в общината. Проблемите там са от по-различен характер – влошаващата се демографска структура, застаряващо население, разпръснато в малки населени места в планината с трудна достъпност и необходимост от грижи. В този смисъл расте и нуждата от социални услуги за възрастни хора в домашна среда.

Демографски характеристики

Община Своге

Община Ступава

Тенденция към застаряване на населението и регресивен тип възрастова структура. С малки изключения в селата основната част от жителите са над 65 годишна възраст, а броят на самотните стари хора сред тях е преобладаващ;


Налице са и тук тенденции на застаряване на населението, но не във висока степен

Критично ниска раждаемост с тенденция към намаление;

Висока смъртност и отрицателен естествен прираст и продължение на тенденцията;

Прогресивно намаление на относителния дял на лицата в трудоспособна възраст;


Ступава е притегателен център за млади семейства, които се установяват да живеят (и по-малко работят) в града. Поради тази причина е особено остър проблемът с недостиг на места в детски ясли и градини (при съществуващите 4 в момента), като се очаква и проблем с местата в основното училище.

Липсва средно училище, което се отчита като рисков фактор за младежите.



Устойчива тенденция към миграционно движение и обезлюдяване на Община Своге;

Устойчива тенденция към миграционно движение към Ступава като сателит на Братислава

Висок дял на хората с увреждания, както и на самотно живеещите стари хора, пръснати в многобройните селца и махали в Общината;

Също висок дял, който се дължи и на домът за стари хора и хора с увреждания (институционална среда).

Предоставяни социални услуги в Община и Община Ступава

Община Своге

Община Ступава

Защитено жилище (ДДД)

Хора с увреждания, с психични заболявания Осигуряване на резидентна грижа за хора с увреждания и предотвратяване настаняването им в СИ

нп




Домашен социален патронаж

Общинска дейност

Мобилна услуга за обхващане на селата – предоставяне на храна, комунално-битови услуги, помощ в домакинството, здравна и мед.грижа, осигуряване на трудо и арт терапия, други.

Социален патронаж и социална кухня

Мобилна услуга, предоставяна от доставчик НПО, 35 потребители в района на град Ступава

Обществена трапезария проект, съфинансиран от фонд „Социална закрила“

Осигуряване на безплатна храна на хора с много ниски доходи или

Обществена трапезария – в процес на разработване

Осигуряване на безплатна храна на хора с много ниски доходи или

Клуб на пенсионера - общинска дейност

Осигуряване на лични и социални контакти. Информиране и консултиране –социално, здравно, правно

Клуб на пенсионера

Общинско финансиране



Осигуряване на занимания в различни области; Доброволни инициативи в помощ на общината

Личен асистент услуга в общността по наци-онална програма

Осигуряване на грижи в семейна среда на хора и деца ,нуждаещи се от постоянно обгрижване в ежедне-вието си, предоставяне на алтернативен избор за професионално развитие на семейства, в които има лице с трайно увреждане.

Предлага се във вариант на частна услуга от център за възрастни хора „Сеньор“, който се помещава в болницата в Малачки.

Възрастни хора, които не могат самостоятелно да се грижат за себе си.

Социален асистент- услуга в общността по ОП “РЧР”

Осигуряване на грижи в семейна среда на деца и лица, които поради различни ограничения от здравословен характер са изключени от социалния живот и са в риск от институционализация

Предлага се във вариант на частна услуга от център за възрастни хора „ Сеньор“, който се помещава в болницата в Малачки.




Домашен помощник - услуга в общността по ОП “РЧР”

Осигуряване на грижи в семейна среда на деца и лица, които поради различни ограничения от здравословен характер са изключени от социалния живот.

нп




Дом за възрастни хора с психични разстройства

(ДВХПР)

Специализирана грижа – нужда от постоянно 24-часово обгрижване


Дом за възрастни хора

Стационарна грижа за възрастни хора, хора с деменция и хора с психически заболявания.








Активна работа с НПО сектора – предлагане на услуги, насочени към деца и семействата им – съвместни инициативи, социална борса, работа с деца на улицата

Деца от всякакви социални групи, но също и от уязвими групи, кактои деца с отклоняващосе поведение и деца на улицата







Информационна кампания насочена към възрастните хора, да ги предпази от рискове




Като добри практики в община Ступава се открояват самата организация на дейностите в общината, свързани с предоставяне на услугите – подготовка и популяризиране на информацията, изработване на стандартизирани форми – молби за получаване на помощ/услуга, прозрачността по време на целия процес.

Друг добър пример е работата на клуба на пенсионера и подкрепата му за дейностите на общината чрез организирането на различни кампании и доброволната помощ.

Трети добър пример е всеобхватната информационна кампания за работа с възрастните хора с цел превенция на злоупотреби.

7. Предложения за добри практики и препоръки

Предложенията за иновативни модели и добри практики се основават на направения анализ на предоставяните социални услуги и идентифицираните модели за работа с неправителствения сектор, както и доброволни ициницативи. В този смисъл бяха използвани и данните от груповата дискусия по време на проведените фокус групи. Идентифицираните добри практики са както следва:

1. Преди всичко, като добра практика се приема организацията на обработване на заявленията за получаване на различни услуги. Заявленията могат да бъдат попълнени на хартия в общината или в електронен вид на страницата на общината. Общината има основна наредба за социалните грижи и поднормативни документи, уреждащи реда за получаване на всяка една услуга: социален патронаж, различни еднократни помощи, транспортна услуга. Моделът може да послужи като добра практика в предоставянето на услуга и да се възприеме при подготовка на методология и формати на документи – стандартизирани заявления за попълване за определени услуги, предоставяни от общината. Специфичните нормативни документи по регламентиране предоставянето на услуги също ще бъдат използвани като базови документи за изготвяне на Методология и вътрешен правилник.

2. Друга идентифицирана добра практика е работата с неправителствените организации, като по този начин се разширяват дейностите на общината и обхвата на предоставяните социални услуги за различни целеви групи, но предимно самотноживеещи хора и деца и младежи. На територията на община Ступава функционират няколко подобни организации:

Информационен център за възрастни хора. Центърът оперира в района на Братислава и провежда информационни кампании. Обхватът на целевите групи е не само от самотноживеещи възрастни хора, но и маргинализирани групи, включително роми. Реализират широка информационна кампания, която се финансира от различни източници, включително национални средства за реализирането им. Организацията е разработила разбираеми материали – кратък филм, интервюта, радиоклипове, както и листовки, които се разпространяват по домовете на възрастните хора за рискове, на които са изложени и от какво трябва да се пазят.

Отделно организацията е в процес на разработване на друг национален проект за социална трапезария. Работят с много доброволци, тъй като финансовият ресурс е ограничен. Отделно предоставят и социални услуги – спектър дейности за социално включване. Проект: Създаване на готварска книга – събират се стари рецепти с участието на възрастни хора и сътрудничество с университет (професор Качмерски). Обсъждат и създаване на университет на третата възраст – стимулират възрастни хора да преподават.



Информационната кампания е много добър модел, който да бъде разработен и община Своге, съвместно с възрастни хора в общината. Подобна информационна кампания може да включи специализирани радиопредавания и отпечатване на информация с цел предпазване на възрастните хора. Членовете на местния клуб на пенсионера могат да си сътрудничат с клуба в Ступава, за да изготвят съдържанието на информационните материали и начините на разпространение. След като бъдат разработени може да бъде потърсено финансиране чрез различни малки проекти по структурните фондове, програмата за ТГС със Сърбия или други подобни програми.

Център за работа с възрастни хора: СЕНИОР (http://www.seniormalacky.sk/). Центърът предоставя като частна услуга редица услуги, свързани с грижата за възрастни хора, които са с тежки заболявания и не могат да се грижат за себе си. Центърът се помещава в многопрофилната болница в Малачки.

SENIOR – гериатричен център, член на MEDIREX GROUP, подава ръка за помощ в трудни моменти. Когато човек почувства , че той се нуждае от помощ с това, за което доскоро успява сам. Центърът се грижи за стари хора , болни, зависими от непрекъснат 24 - часов сервиз на болничната помощ. Опитва се да предложи такива услуги, че клиентите да се чувстват комфортно и да са в добро физическо и психическо състояние. За всеки клиент се грижи квалифициран персонал, с разбиране, опазване на природата, уважение към хората и тяхната индивидуалност.


SENIOR - гериатричен център стартирана през 2002 г., като работи в помещенията на болницата в Модра. Той има над 10 години опит в предоставянето на социални услуги.
Създаденият гериатричен център в сградата на болница Малачка е уникална комбинация от социални и здравни грижи за клиента, което го прави единственият по рода си в региона на Братислава. Клиентите получават не само грижи, но и незабавно и всеобхватно здравеопазване, като например в стандартните социални услуги съоръжения не се предлагат.
Към потребителите винаги се подхожда индивидуално и идеята е да се създаде близка до семейната среда.

Защо е уникален този център:

Социалната услуга се предлага в болнично заведение и е уникален синтез на социални услуги и здравни услуги. Това носи няколко ползи за пациентите:

• Болница Malackách поради техния персонал и техническо оборудване е сред най-модерните многопрофилни болници в Словакия. Пълна гама на болничните услуги е също на разположение за 24 -часова грижа за клиентите на гериатрична център SENIOR.

• авангардно оборудване и квалифициран персонал на болницата Малачка създават подходящи условия за предоставяне на грижи за физическа и умствена годност на клиенти на най-високо професионално ниво.

• Гериатричният център предлага на пациентите широка гама от възможности за обслужване и рехабилитация.

• предоставя семейна среда и помага на потребителите на услугата за осигуряването на основните жизнени функции , като например позициониране , помощ при обличане, хигиена , хранене, и други дейности.

• В обслужването е включено хранене 5 пъти на ден, почистване, пране, гладене и поддържане на пране.

Служителите редовно се грижат за дейности за социализация в рамките на активния отдих.

Домът за социални услуги е достъпен за съвременните инвалидни колички и е на нивото на европейските стандарти. Мобилни клиентите имат възможност да прекарват времето си в прекрасно време в красив парк, който е част от болничния комплекс.
Към потребителите се подхожда индивидуално и се създава близка до семейната среда. В рамките на социалната услуга за потребителите се грижи 20 - членен екип, който се състои от един социален работник, един служител лечение, една главна сестра, 5 медицински сестри и 12 санитари.

ADOS - Агенция за домашни грижи предоставя сестрински грижи за клиентите. Той е предназначен за пациенти от всички възрасти. Осигурява грижи за неподвижни пациенти или грижа в терминални стадии на заболяването. Услугите включват по-специално за лечение на рани, рани от залежаване и стома. Ако е необходимо, се организират вливания, вземане на проби за диагностика и инжекции.

Центърът също предлага:

• рехабилитация и сестрински грижи

• наблюдение на жизнените показатели

• цялостна грижа на раково болен пациент

• обслужващи пакети, приложни решения и мехлеми

Работа с неправителствените организации, и по-специално, насочена към децата

Община Ступава работи активно с няколко неправителствени организации, като част от тях насочват дейността си към деца. Някои от тези организации са:

Културно-информационен център Ступава, Дружество „Родителите и децата на Ступава“, религиозно дружество Ступава и други. Всички тези организации са започнали от доброволни инцииативи на родители и са се доразвили в неправителствени организации, като често са обединени от някаква обща кауза. Например Дружество „Родителите и децата на Ступава“, започва около общата кауза да се реши проблема с недостига на места в детските градини в Ступава, но организацията е активна и осъществява различни кампании за набиране на средства, които са били използвани напр.за изграждане на спортна площадка, сега набира средства и за паметник, организира различни активни занимания за семейството – екскурзии, спорни мероприятия, пикници. Съвместно с други организации и подкрепата на общинската социална комисия са организирали т.нар. „Социална борса“ - набиране на дрехи и необходими пособия за деца от бедни семейства.

Интересна е и практиката на културно-информационния център, който е подкрепен от общината – тя осигурява 50% от финансирането на организацията. Тази неправителствена организация е стартирала инициатива за работа с деца на улицата и с отклоняващо се поведение. Наречен е street club и има за цел да привлече деца, които са с отклоняващо се поведение, просто да се занимават с нещо. Участието в клуба е абсолютно доброволно – цели се да се привлече вниманието на децата и младежите и то да се задържи. За да функционира клуба, сдружението осигурява психолог и модератор coaching техника.

Моделът на работа на Община Ступава с неправителствените органзиации е интересен и лесно приложим. За целта може да се разработи простичък механизъм за финансиране и да стимулира организациите да си партнират с общината при различни инициативи. Това може да стане и чрез читалищната мрежа, като бъдат осигурявани посещения за различни занимания.

Активна роля могат да имат и училищните настоятелства и общината би могла да си партнира с тях за осъществяване на инцииативи.




Този документ е създаден в рамките на проект BG051PO001-7.0.07-0213 –С0001 „Нови подходи за социално включване на уязвимите групи в община Своге”. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Община Своге и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.




Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница