Доклад за периода 20. 10. 2015-31. 03. 2016 г. Април 2016 г. Съдържание



страница1/6
Дата30.11.2018
Размер0.51 Mb.
#106342
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6

ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ



ЗАЩИТА НА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
И ПРИОРИТЕТИ
В РАБОТАТА
НА ОМБУДСМАНА
Доклад за периода 20.10.2015-31.03.2016 г.


Април 2016 г.

Съдържание


1

ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ 1



Съдържание 2

1.Увод 2

2.Консултативен Конституционен съвет към омбудсмана 4

3.Работата по индивидуални жалби и сигнали (статистика) 6

4.Омбудсманът като НПМ 12


  1. Увод


Създаването на институцията на българския национален омбудсман има относително кратка история, която започва преди малко повече от 10 години с приемането на специален закон за неговия мандат и функции. Както и в останалите държави, където подобна институция съществува, и в България Омбудсманът е застъпник за правата на хората и пазител на обществения интерес. Той е висш и независим конституционен орган, който е избиран от Народното събрание за срок от пет години. 

Правомощията на българския омбудсман са свързани най-общо със защита на правата и свободите на човека, когато те се нарушават от държавните органи или от доставчиците на обществени услуги.

В тази връзка той може да отправя предложения и препоръки за възстановяване на нарушените права и свободи пред съответните органи, техните администрации, както и препоръки до компетентните органи за ратифициране на международни актове в областта на правата на човека.

Омбудсманът може да прави предложения и препоръки до Министерски съвет и Народното събрание, което му дава възможност за квази-законодателна инициатива в защита на правата и свободите на граждните.

Омбудсманът може да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите, а при установяване на противоречива практика на съдилищата – да отправя искане до върховните съдилища за произнасяне с тълкувателно решение.

Основна функция на омбудсмана е да разглежда и прави проверки по сигнали и жалби на граждани, свързани с техни нарушени права, да отправя предложения и препоръки за възстановяване на нарушените права и свободи пред съответните органи, и техните администрации, както и да посредничи между административните органи и засегнатите лица за преодоляване на допуснатите нарушения и примирява позициите им. Важно правомощие на омбудсмана е да защитава правата на децата с предвидените в закона средства.

През 2012 г. с последните изменения и допълнения в Закона за омбудсмана, беше разширена дейността на омбудсмана при застъпничеството за правата и свободите на гражданите – като изпълнява функциите на Национален превантивен механизъм (НПМ) съгласно Факултативния протокол към Конвенцията на ООН против изтезанията и другите форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание. По този начин омбудсманът наблюдава, контролира и прави препоръки за подобряване на условията в местата, където се намират лица, лишени от свобода или където са задържани или настанени лица вследствие на акт или със съгласието на държавен орган, които места те не могат да напуснат по собствена воля (в т.ч. затвори, затворнически общежития, поправителни домове, арести, помещения за временна изолация и престой в съдебните сгради, помещения за настаняване на задържани лица в структурите на МВР, социални и медико-социални институции за деца, социални институции за възрастни, държавни психиатрични болници, центрове за психично здраве, бежански и миграционни центрове, интернати). Експертите, работещи в НПМ формират мултидисциплинарен екип, включващ юристи, психолог, лекар и експерти в сферата на публичната администрация.

Омбудсманът осъществява и наблюдение при изпълнение на принудителните административни мерки (например: принудителното отвеждане до границата на Република България и експулсиране, съгласно Закона за чужденците в Република България).

Важна част от работата на омбудсмана е директният контакт с гражданите, който се осъществява посредством ежедневни приемни в София и ежеседмични изнесени приемни в страната. По този начин гражданите имат възможност лично да подадат своите жалби или сигнали, да бъдат консултирани в ранен етап по въпроси, които ги интересуват.

Законът пряко не възлага на омбудсмана функции по противодействие на корупцията, но неговите усилия да бъде коректив на лошата администрация неизменно са свързани и с процеса на осигуряване на чиста от корупция среда за гражданите. Лошата администрация създава непрозрачна, непредсказуема и безотчетна среда, в която са налице условия за разгръщане на корупционни практики.

До омбудсмана често достигат сигнали за конфликт на интереси, за решения, взети в ущърб на обществения интерес, за непрозрачно разходване на публични средства. Немалка част от нарушенията на правата на гражданите се дължат именно на корупционни практики, защото и „дребната” и „голямата” корупция накърняват сериозно всички категории права на човека. Нарушенията на икономическите и социалните права често са най-видими, но не по-малко тежки са последиците от корупцията върху политическите, гражданските и културните права.

До омбудсмана достигат голям брой жалби и всички проблеми, с които ме сезират гражданите са важни за мен. Въпреки това, за 2016 г. съм определила три основни приоритета:


  • Защита правата на децата

  • Защита на гражданите от монополите и колекторските фирми

  • Защита на социално изключените и застрашените от социално изключване граждани

По всички тези теми работя активно и предпеимам конкретни мерки за защита.



Каталог: pictures -> file
file -> Г е изготвен на база Програмата за управление 2008-2011, Програмата за реализация на плана през 2011 година. В тази програма
file -> Програмата е разработена в съответствие с : Общински план за развитие 2006 2013
file -> Справка за издадените допускания за подробните устройствени планове 2010 г
file -> С п р а в к а за издадените разрешения за строеж за 2009 г
file -> Роект „Интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Враца устойчива Враца
file -> С п р а в к а за издадените разрешения за строеж за 2010 г
file -> Справка за издадените допускания за подробните устройствени планове 2010г
file -> Удостоверения за ползване на обекти IV и V кат-рия за 2009 г
file -> Справка за издадените допускания за подробните устройствени планове 2010г
file -> Справка за издадените удостоверения за ползване на готови сгради


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница