Доклад за резултатите от осъществените одити и заверки



Дата23.07.2016
Размер110.71 Kb.
#2208
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТА


ДОКЛАД

за резултатите от осъществените одити и заверки
на годишни финансови отчети за 2007 г.
на Министерството

на финансите и на Комисията за финансов надзор

В настоящия доклад са отразени резултатите от извършените одити и заверки на годишните финансови отчети (ГФО) за 2007 г. на Министерството на финансите (МФ) и на Комисията за финансов надзор (КФН).



І. ОБЩА ЧАСТ

1. Основание за извършване на одитите

Одитите са осъществени на основание чл. 45, във връзка с чл. 44, ал. 1, т. 2 от Закона за Сметната палата (ЗСП) и в съответствие с Одитен стандарт № 3 – финансов одит и Указанията по чл. 45 от ЗСП, Закона за счетоводството и Указанията ДДС № 12/2007 г. за изготвянето и представянето на отчетите за касовото изпълнение на бюджетите и извънбюджетните сметки и фондове, и ДДС № 14/2007 г. за годишното счетоводно приключване на бюджетните предприятия за 2007 г.



2. Цели на одитите

2.1. Да се изрази становище за достоверността, законосъобразността и редовността на ГФО, както и на включената в него финансова и нефинансова информация, като се извършат проверки за:

– контролни дейности, които подпомагат опазването на активите и информацията и осигуряват точността и пълнотата на счетоводните записвания;

– съответствие на финансовата отчетност с нормативните изисквания.

2.2. Да се определи степента на влияние на констатираните при одита грешки и нередности върху потребителите на информацията, съдържаща се в ГФО.

3. Обхват на одитите

Одитът и заверката на ГФО включва одит на отчета за касовото изпълнение на съответния бюджет към 31.12.2007 г., на баланса към 31.12.2007 г. и на приложенията към тях.

3.1. Одитът на отчета за касовото изпълнение на бюджета (ОКИБ) към 31.12.2007 г. и приложенията към него е обхванал:


  • достоверност и пълнотата на отразената информация в отчета;

  • съответствие на формата, съдържанието и представянето на отчета с нормативните изисквания.

3.2. Одитът на баланса към 31.12.2007 г., приложенията към него и оборотната ведомост е обхванал:

  • финансова и счетоводна отчетност и съответствие на стопанските, финансовите и счетоводните операции с действащото законодателство и вътрешните актове;

  • извършени годишни инвентаризации на активите и пасивите и осчетоводяването на резултатите от тях;

  • достоверност и пълнотата на отразената финансова информация в годишния баланс;

  • съответствие на формата, съдържанието, изготвянето и представянето на годишния баланс и приложенията към него с нормативните изисквания;

  • съответствие на приложенията (обяснителна записка, информация за състоянието и изменението на основните активи, пасиви, приходи и разходи) със съдържанието на баланса и оборотната ведомост.

4. Критерии за оценка

  • Наличие на достатъчно вътрешни контролни процедури, чрез които се осигурява предотвратяването и разкриването на грешки и нередности в ГФО за 2007 г. и гарантиране на спазването на нормативните изисквания.

  • Вярно и честно представяне на имущественото и финансовото състояние.

  • Обективно и непреднамерено представяне на сделки и събития.

  • Съответствие на отчитането на приходите, разходите, активите и пасивите с нормативните изисквания и специфичните вътрешни актове.

  • Съответствие на ГФО с нормативните изисквания по отношение на форма, съдържание и представяне.

  • Общ размер на грешките и нередностите спрямо определения праг на същественост.


ІІ. РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗВЪРШЕНИТЕ ОДИТИ

ЗА ЗАВЕРКА НА ГФО ЗА 2007 Г.
1. В резултат на извършения одит и заверка на ГФО за 2007 г. на МФ е установено следното:

1.1. Планиране и изпълнение на етапите на бюджетния процес за 2007 г. в МФ – утвърждаване и разпределение, корекции и отчитане на бюджета.


№ по ред

Показатели по бюджета на МФ за 2007 г.

План 2007 г.

Изпълнение 2007 г.

Определен с ПМС № 20/

2.02.07 г.

(в хил. лв.)


Уточнен с извършени корекции
(в хил. лв.)

Отчет по показатели в лева
(в хил. лв.)

Отчет спрямо първоначален план к. 5: к. 3 (в %)

Отчет спрямо уточнен план к. 5 :к. 4
(в %)

1

2

3

4

5

6

7

1.

Приходи – всичко

137 512,0

137 507

259 424

188,6

188,6

2.

Разходи – всичко

692 176,0

1 037 091

1 031 179

148,0

99,4

3.

Трансфери (субсидии)

427 115,5

806 143

667 733

156,3

82,8

4.

Трансфери между бюджетни сметки

72 561,0

69 353

70 111

96,6

101,0

5.

Дефицит (-)

-54 987,5

-24 088

-33 911

61,6

140,7

Ефектът от прилагането на определяните разходни тавани за бюджета за 2007 г. е приемане на бюджет, по който впоследствие се правят множество корекции и ограничителният характер на тези тавани се обезсмисля. При заявен недостиг от 18 млн. лв. (за МФ, като първостепенен разпоредител с бюджетни кредити, без Фонд „Републиканска пътна инфраструктура”) в разходната част на бюджета, с извършените през годината 50 корекции разходите на МФ са завишени с 344,9 млн. лв., т.е. през годината разходите са завишени с 326,9 млн. лв. незаявен в проекта за бюджет недостиг.



1.2. Съпоставка на балансовите данни – краен баланс предходен период и начален баланс отчетен период. Съпоставка на отчетността на касова и начислена основа.

В приходната част на бюджета ОКИБ и оборотна ведомост, без логично пояснение е постъпил приход на Агенция „Митници” в размер на


3 007 580 лв. Постъпилите на касова основа суми са отчетени като собствен приход, а на начислена основа са осчетоводени по счетоводни сметки от група 79 „Прираст на нетните активи от други събития”, подгрупа 792 „Приходи от конфискувани активи”, сметка 7923 „Конфискувани материални запаси” и сметка 7925 „Конфискувани парични средства”. Отчитането като собствен приход покрива извършени разходи и не съответства на начисленията по счетоводни сметки за прираст на нетните активи.

В разходната част на бюджета ОКИБ и оборотната ведомост, като резултат на грешки или непояснени са 12 различия на обща стойност


3 564 602 лв.

Различията в отчетността на касова и начислена основа в резултат на допуснати грешки водят до невярна представа за характера на събраните приходи и извършени разходи, който е определен с Единната бюджетна класификация за касовия отчет и Бюджетния сметкоплан за начислената отчетност.

Ефектът от неточното представяне на характера на приходите и разходите е съответно неточна представа за потребителите на информацията от двете отчетности, респективно ГФО, част от който са тези отчети.

1.3. Регламентиране и прилагане на реда за събиране на собствени приходи от МФ – централна администрация, и по-големи второстепенни разпоредители с бюджетни кредити от системата.

Корекциите, извършени през година по показателя „собствени приходи”, са незначителни – 5 хил. лв. в намаление на първоначалния план. Изпълнението както спрямо първоначалния, така и спрямо корегирания план за собствените приходи към 31.12.2007 г. е 188,6%. Това изпълнение прави необясним както смисъла на извършената корекция в намаление на плана, така и реалността на първоначалното планиране на размера на собствените приходи.

Наличие и актуалност на вътрешни правила, определящи реда за събиране на собствени приходи в МФ – централна администрация, и
по-големите второстепенни разпоредители с бюджетни кредити.

В МФ – централна администрация, и Агенция „Митници” е необходимо разширяване на вътрешната нормативна уредба, свързана със събиране на собствени приходи.

Ефектът от разработването на достатъчно регламенти чрез вътрешни актове по събирането на собствените приходи гарантира планиране на реални стойности, както и добра събираемост на планираните приходи.

Липсата на достатъчно вътрешни актове, които да обхванат всички процеси на анализиране на достигнатите нива, реално планиране и създаване на регламенти за събирането на приходите, изисква изготвяне на нови и преглед, допълване и актуализиране на прилаганите актове.


1.4. Бюджетни разходи.

При възлагане и заплащане на работа извън служебните задължения, в изпълнение на граждански договори е отчитана и работа, която не може да се разграничи от преките служебни задължения.

В отчетите на служители на министерството за извършена работа са изброявани, както следва: изготвяне и извеждане на писма; оказване на административно и техническо съдействие на директора на дирекция „Централно звено за финансиране и договаряне” и останалите служители на дирекцията в ежедневното изпълнение на функциите им; подвързване и номериране на новосключени договори.

Договорът за изпълнение на външна услуга с „Информационно обслужване” АД от отчетния период е продължение на сходни услуги от предходни години и е за 14 930 227 лв. (без ДДС) само за първата година от тригодишен период. Предмет на договора са администриране, поддържане и развитие на информационните и комуникационни системи и предоставяне на информационни услуги в системата на МФ при условията на този договор, както и да извърши услугите, които ще бъдат предоставени от изпълнителя, съгласно Техническото предложение и Общите условия на договора.

В съответствие с ценовото приложение към договора плащанията са с месечни абонаментни стойности за техническите средства с критична функционалност, без да се конкретизират фактически разходи, както за труд, така и за резервни части. Такива се отчитат само при отчитане на другия вид технически средства – с некритична функционалност, където отчитаните суми са значително по-малки. Това отчитане е определено с условията за плащане по приложенията към сключения действащ за отчетния период договор.

При съпоставка на отчетността на касова и начислена основа е констатирано различие в размер на 665 942 лв. поради отчитане на разходи на касова основа от страна на второстепенни разпоредители с бюджетни кредити - като инфраструктурни обекти, а на начислена основа - като придобиване на сгради.



1.5. Разчетни взаимоотношения на МФ – централна администрация, вземания, доставчици по аванси, задължения.

Във Фонд „Републиканска пътна инфраструктура (РПИ)” от общо


50 договорени сделки с преведени аванси, посочени в изготвената за одита справка, по 12 договора има неотчетени аванси със срок над една година от договорения срок. Неотчетените аванси с просрочване над една година след договорения срок са за 6 078 хил. лв.

Балансовата стойност на краткосрочните задължения за отчетна група „Бюджети и бюджетни сметки” в сборния отчет на МФ към 01.01.2007 г. е 90 173 хил. лв., а към 31.12.2007 г. е 181 026 хил. лв., т.е. увеличение от 90 853 хил. лв.

Най-голям дял от тази отчетна група на баланса на МФ към
31.12.2007 г. имат задължения към доставчици, отчитани по сметка 4010 „Задължения към доставчици в страната”, които са в размер на
172 138 хил. лв. Основната част от тези задължения в размер на
171 991 хил. лв. са натрупани от Фонд „РПИ”, като една част от
99 024 хил. лв. са поети задължения за текущ ремонт и зимно поддържане на пътища, за извършена работа за последните два месеца на 2007 г., а друга част – 71 974 хил. лв. са задължения за рехабилитация и ново строителство на пътища. Видно от извършения анализ, както вземанията, така и задълженията, са отчетени в най-голям размер от Фонд „РПИ”, които са и с най-голям бюджет в системата на МФ.

1.6. Управление на имуществото.

В допълнителна справка, изготвени от Фонд „РПИ” за недвижимото имущество към 31.12.2007 г., е посочено, че във Фонд „РПИ” е извършена преоценка съгласно указанията по т. 16.21 от ДДС № 20/2004 г. В колоните за балансови стойности на имуществото към 31.12.2007 г. има такива стойности на активи, които не могат да се приемат за преоценени: Областно пътно управление (ОПУ) - Видин, земя към административна сграда на ОПУ, Видин – 0,536 дка на стойност 1,15 лв.; земя към административна сграда на районната пътна служба (РПС), гр. Белоградчик – 0,75 дка на стойност 1,60 лв.; земя към кантон, с. Бяла рада, община Видин – 4,45 дка на стойност 9,5 лв.; земя към кантонно място, с. Рупци, община Видин – 4,45 дка на стойност 9,52 лв.; земя към кантон с. Долни лом, община Чупрене – 1,465 дка на стойност 3,13 лв., ОПУ – Ловеч, земя към земя с административна сграда на


1 етаж, навес метален, с. Микре, община Угърчин (кантон „Микре”) – 2,300 дка на стойност 2,00 лв.и др.

Неутвърждаване, респективно неосчетоводяване на резултати от проведени инвентаризации е важен факт, предвид значението за вярно и честно представяне на финансовото и имущественото състояние към 31.12.2007 г. Този факт е констатиран при одита във Фонд „РПИ” към 31.12.2006 г., с което вероятността за неверен ГФО на Фонд „РПИ” в частта за имущественото състояние се увеличава и оказва влияние на верността на сборния отчет на МФ.



1.7. Система за финансово управление и контрол.

Области, за които при проверките са установени недостатъчни контроли и съответно са необходими нови или актуализиране на приети актове, са:

Вътрешен акт за регламентиране на мотивирането и предлагането на корекции по бюджета на МФ като първостепенен разпоредител с бюджетни кредити и по бюджетите на второстепенните разпоредители с бюджетни кредити.
Допълване на Инструкция № ИНС-8 от 05.11.2007 г. за стартиране и провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки, отнасящи се за текущи и капиталови разходи на МФ и капиталовите разходи на второстепенните разпоредители с бюджетни кредити към министъра на финансите, утвърдена със заповед № ЗМФ 1436 от 05.11.2007 г. на министъра на финансите.

В инструкцията липсват регламентиращи текстове за по-пълно оформяне на работните документи на комисиите за избор на изпълнители на поръчките – броя на дължимите за представяне и съответно на представените декларации по реда на чл. 47 от Закона за обществените поръчки, както и подписване на работните документи от членовете на комисиите.

Допълване на счетоводната политика: с процедура и регламенти за оценка на дълготрайните материални активи; с политика и процедура за възлагане на дейности чрез аутсорсинг; с нормативно обосновани политика и процедура за финансиране с бюджетни средства на дейности по европейски програми, както и обвързване на това финансиране с конкретни резултати.

В резултат на тези констатации ГФО за
2007 г. на МФ е заверен без резерви, с обръщане на внимание.


2. В резултат на извършения одит и заверка на годишния финансов отчет за 2007 г. на КФН е установено следното:

Отчетът не съдържа съществени грешки и недостатъци, които биха повлияли на потребителите на информация от него.



Годишният финансов отчет за 2007 г. на КФН е заверен със становище без резерви.
Свилена СИМЕОНОВА,

член на Сметната палата и



ръководител на Отделение ІІІ


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница