Ефективност на администрацията



страница1/12
Дата13.01.2024
Размер80.43 Kb.
#119912
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
Курсова работа
Свързани:
Българска нарждност и държавност, Куросва работа

Е С Е

На тема: ЕФЕКТИВНОСТ НА АДМИНИСТРАЦИЯТА

По дисциплина: “ДЪРЖАВНО УПРАВЛЕНИЕ И АДМИНИСТРАЦИЯ” 

Администрация според българското законодателство e:


1) Органите на държавната власт на Република България осъществяват ръководство на съответната им администрация (ЗА1);
2) Администрацията подпомага органите на държавната власт (ЗА);
3) Администрацията се дели на (ЗА):
• Обща – подпомага осъществяването на правомощията на органа на държавната власт като ръководител на съответната администрация;
• Специализирана – подпомага осъществяването на правомощията на държавната власт, свързани с неговата компетентност
4) Административното ръководство на администрацията на органа на държавната власт се осъществява от главен секретар;
5) Дейността на администрацията се осъществява от държавни служители и лица, работещи по трудово правоотношение;
• Редът за назначаването и статутът на държавните служители се определя със Закона за държавния служител (ЗДС)
• Служителите по трудов договор се назначават по Кодекса на труда (КТ)
6) Функциите, които се изпълняват в администрацията, са:
• Ръководни
• Експертни
• Технически
Измерването на ефективността на публичния сектор, и в частност, на държавната администрация на централно ниво, е трудно от теоретична и емпирична гледна точка. Измерването на разходите на звената за административно обслужване, оценката доколко ефективно работи то зависи не само от количествени, но и от качествени индикатори.
Ефективността представлява сравнение между ресурсите и продуктите или между разходите и ползите. При даден ресурс колкото по-голям е резултатът, толкова по-ефективна е дейността.
Измерването на ефективността изисква:
1) оценка на разходите,
2) оценка на резултатите
3) сравнение между тях.
Ако се приложи тази концепция към разходите за административно обслужване, те са ефективни, когато при дадена похарчена сума се получава най-голямата възможна полза за населението на страната.
Доброто образование, компетентната администрация и гарантирането на правата на собственост са ключови за ефективността на публичния сектор.
Съвременната администрация е свръх-натоварена с очаквания от страна на обществото, свръх-ангажирана с функции и задачи, свръх-обременена от регулации и процедури и свръх-претрупана от лоши практики. Нейната ефективност всекидневно е поставяна под съмнение както от гражданите, така и от политиците. Затова тя няма друг избор, освен да използва всички запаси и източници, с които разполага. Някои от тях не се използват, поради това, че ръководителите нямат идея за съществуването им. 
Ще посоча и някой скрити ресурси за ефективност на администрацията.
На първо място трябва да бъде посочена личната почтеност на ръководството – от органа на власт до всеки един служител с ръководни функции. Почтеността, като част от етичните правила е от изключително значение за доверието на другите в една общност. Поради формалния характер на ръководството в една модерна организация именно личния пример на ръководителя задава не само жалоните на поведение на останалите членове на групата, но и мотивира същите към формиране на общи цели, базирани на едни и същи ценности. Когато ръководителят е почтен, справедливостта като разпределение не само на отговорностите, но и на правата (включително и върху блага) се предполага, защото са налице сигурност, последователност и предвидимост в критериите за съобщност. Житейската логика води до единствения верен извод, винаги доказван и от практическия опит на хората – при почтеност от страна на ръководството ефективността на организацията нараства в пъти.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница