Г., с. 5 Лeкapcтвaтa с рецепта поевтиняха



Дата23.10.2018
Размер43.37 Kb.
#94267


04.01.2015 г., с. 5

Лeкapcтвaтa с рецепта поевтиняха

Цените на медикаментите по лекарско предписание рязко намаляха в последните няколко месеца.

Това каза в интервю за Агенция "Фокус" председателят на Българския фармацевтичен съюз доц. Илко Гетов. "Най-често против грипни заболявания хората използват предимно температуропонижаващи медикаменти, витамини и прахчетата, които са за настинка и грип. Също така се използват и доста хранителни добавки", посочи доц. Гетов. По думите му, за превенция срещу грипните заболявания най-важното нещо е режимът на живот и внимателното настройване към работен цикъл, защото по време на празниците човек се отпуска, прекалява се с храната. "През зимния период трябва да се приемат повече витамини, минерали и здрава храна - свежи плодове и зеленчуци, особено цитрусови плодове, които съдържат големи количества Витамин С. ", допълни доц. Гетов. Според него, стоенето през повечето време вкъщи и след това излизането на хората навън и събирането на децата в училищата и детските градини, е един от рисковите фактори за развитие на вирусните инфекции.



04.01.2015 г., с. 12

БОЛНИ ПО ПРАЗНИЦИТЕ

ЧАКАНЕТО ГАРАНТИРАНО, ЛЕЧЕНИЕТО - НЕ

ВАНЯ КОСТОВА

Всеки втори с настинка се е лекувал без доктор по празниците (виж стр. 5).

Нашенци очевидно са предпочели да изпратят старата година постарому, като не използват услугите на родното здравеопазване. Да си предписваме сами лекарства, умеем добре и правим от години. Първо, защото смятаме, че сме по-големи специалисти от докторите и знаем всичко. Второ, защото здравеопазването у нас е пословично добро и ефективно, особено в почивни дни. Затова нищо чудно, че предпочитаме да избягваме услугите на лекарите по празниците, когато чакането е гарантирано, а лечението - никога.

Опашки


На когото не му се е налагало да виси на опашка пред спешен кабинет през уикендите или в навечерието на празник, той не знае колко изгубени часове и нерви коства това. По правило всеки ДКЦ трябва да има дежурен екип, който да обслужва пациентите. Или пък трябва да е сключил договор с някоя клиника, в която се грижат за спешните случаи вечер или по празник. Това обаче в повечето случаи си остава описано само на хартия. Често вратите на бившите някога поликлиники си остават заключени за нуждаещите се. Или дежурните лекари, където ги има, препращат хората към по-големи болници, защото нямат нито дежурна лаборатория, нито работеща медицинска апаратура за по-сериозните случаи. Как дежурен кабинет може да диагностицира пневмония, бронхит или отит, ако не разполага с техника и не може да направи нужните изследвания?! Точно заради това повечето от препатилите обикновено автоматично отбягват уж "спешното ползване" на ДКЦ услугите. Дори и да отидат там вече, ползата обикновено е огромна рецепта, често с антибиотици, без медикът да си е направил труда да изследва от какво точно лекарство се нуждае пациентът. Втората опция за лечение в празничните дни са големите болници като "Пирогов" или "Царица Йоанна", в които има и спешни кабинети, и работещи лаборатории. Само че там, ако се наредиш на опашката на 31 декември, рискуваш да посрещнеш Новата година пред лекарския кабинет. Хората са много, чакането голямо. Плюс

това често един лекар преглежда не само пациентите в дежурния кабинет, но отговаря и за всички спешни интервенции. Ако, не дай Боже, има тежка операция, кихащи, сополиви и кашлящи могат да си отвисят с часове и добре да си обменят бацили.

Здравна система

Бебета, деца, старци - здравната система не те пита на колко си години, особено ако си попаднал в статистиката спешен случай по време на празници. Заради нервите и чакането пред кабинетите лекарите обичайно отнасят критики, а често и бой. В празнични дни един медик отговаря както за болни уши, гърла и дробове, така и за пострадалите от катастрофи. Ясно е, че не може да огрее всички и няма как да няма недоволни. Заради това, ако един път си висял на спешен кабинет по Коледа и Нова година, втори път не припарваш там. Предпочиташ сам да си предпишеш лекарства, или пък директно отиваш в аптеката, където повечето фармацевти са половин доктори. Така филмът болен по празниците е с частично разрешен финал, поне без досадното висене пред кабинетите! Сметката е проста - ти не товариш статистиката за заболелите с вируси и грип, а тя пък отчита повече здрави българи. Друг е въпросът колко и как си се самоизлекувал и дали няма да отнесеш опашката от грипа и след Нова година!





04.01.2015 г., с. 5

НА ПРАГА НА ГРИПНАТА ЕПИДЕМИЯ

Всеки втори се лекува без доктор

Всеки втори с настинка се е лекувал без доктор по празниците.

Това показват данните от Информационна система за събиране и анализиране на заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ). От началото на декември до коледната ваканция вирусите са тръшкали по около 4000 души на седмица. В периода на празничните почивки обаче броят на регистрираните болни е намалял двойно и е стигнал до 1950 души в седмицата от 22 до 28 декември. Това не означава, че хората с респираторни заболявания действително са намалели, точно обратното е, но поне половината от тях не са потърсили медицинска помощ и са се лекували сами вкъщи, обясняват лекарите.

Самолечение

Причината е, че по празниците много джипита почиват и насочват пациентите си към спешните кабинети, които пък са претоварени. Голяма част от болните решават да си спестят разкарването и чакането и прибягват към самолечение с бабини илачи. Други се консултират с лекари по телефона и без да са прегледани, минават на антибиотици. Проверка на „Телеграф,, установи, че всички лекарства могат да се купят и без рецепта, стига да обясниш в аптеката, че джипито ти ги е изписало дистанционно.

Подобен подход е като стрелба в тъмното, може да потиснем и облекчим временно симптомите, но това не означава, че сме се излекували. Така се стига до усложнения като пневмонии, бронхити и отити, предупреждават инфекционистите.



Заплаха

На прага на грипна вълна сме, не се знае откъде ще дойде вирусът и колко хора ще боледуват, до епидемични стойности ще стигнем най-рано в края на януари и началото на февруари, заяви главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев



пред Нова тв. Според него хората, които са боледували, са изградили имунитет, но само към определен вирус и затова могат пак да се разболеят. Грипният вирус е в. непрекъсната промяна и винаги може да извади нови варианти, с които да е една стъпка пред нас. Добрата новина е, че и трите щама са високочувствителни към антивирусни препарати, обясни д-р Кунчев. По думите му времето за ваксинация вече е отминало. Между 1 и 3% от българите се имунизират срещу грип, което е много под средните европейски стойности. В Испания, Холандия и Великобритания се достига до 60-70 на сто сред рисковите групи, посочи още специалистът.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница