Гилдия на лъчетерапевтите в България Национален стандарт



страница1/6
Дата02.06.2018
Размер1 Mb.
#71548
  1   2   3   4   5   6








Гилдия на лъчетерапевтите в България






Национален стандарт

за краниална и екстракраниална радиохирургия










Приет с консенсус на 16 Годишен събор на ГЛБ, Слънчев бряг, 2017

Автори / по азбучен ред/

Е. Енчева, З. Захариев, И. Михайлова, Ил.Колева, Р.Лазаров, Н.Гешева, М.Янева, Т.Хаджиева
под редакцията на Т. Хаджиева

Терминология и съкращения
Терминологията е обсъдена ГЛБ 20 7: решение с консенсус е да се направи превод на български език със съответните абревиатури и паралелно се оставят английските абревиатури, които са придобили популярност в света на всички езици.


  1. Краниална стереотаксична радиохирургия с 1 една дозна фракция (РХ - SRS )

  2. Краниална стереотаксична радиохирургия/радиотерапия с повече от една фракция (CРХ - SRT )

  3. Екстракраниална стереотаксична радиохирургия – (ЕКРХ/ SBRT)

  4. Екстракраниална стереотаксична аблативна радиохирургия- (SABR – ЕСАРХ)

В текстовете ще фигурират и двете абревиатури

Съдържание:

Терминология


  1. Увод . Необходимост от стандарт. Т.Хаджиева

  2. Радиобиологични основи на радиохирургията. М.Янева. Т.Хаджиева

  3. Краниална радиохирургия /SRS, SRT/

    1. Краниална стереотаксична радиохирургия на доброкачествени тумори и нетуморни процеси – И.Колева

    2. Краниална стереотаксична радиохирургия на мозъчни метастази – Е Енчева, И.Колева

  4. Екстракраниална радиохирургия / SBRT/

    1. Екстракраниална стереотаксична радиохирургия при карциноми на глава и шия И. Михайлова. Р Лазаров

    2. Екстракраниална стереотаксична радиохирургия при тумори на гастроинтестиналната система - И. Михайлова. Р Лазаров.

    3. Екстракраниална стереотаксична радиохирургия при тумори на урогениталната система - И. Михайлова. Р Лазаров.

    4. Екстракраниално аблативно стереотаксично лъчелечение при карцином на бял дроб /SАBR/ – З. Захариев, И. Михайлова. Р Лазаров.

  1. Специфика на дозиметричното планиране и правила за контрол на качеството- Н. Гешева



  1. Увод

Необходимост от стандарт
Радиохирургията е техника на облъчване, която позволява получаването на много високи дози в от 1 до 5 фракции, приложени чрез много на брой копланарни и некопланарни лъчеви снопа, които се управляват от поредица от координати – стереотактичност. Тези координати се определят от точното местоположение на тумора, а не от местоположението на външни маркери (татуировки) или анатомични ориентири, като костни структури например.

Преминаване от лъчелечение /ЛЛ/ с висока прецизност като МИЛЛ /модулирано по интензитет лъчелечение / и ОРЛЛ / образно ръководено лъчелечение / към радиохирургия /РХ/ не е проста смяна на технологии, а следва да се разглежда като смяна на философия на ЛЛ. То заменя по-инвазивните от ЛЛ хирургични методи и има за цел радикалност, която досега не беше в лъчетерапевтичния арсенал от индикации при метастатична болест. Въвеждането на методи, които позволяват аплициране на много по-висока доза се извършва в много малки и изключително точно прецизирани обеми в човешкото тяло. Използват се по-прецизни методи за локализиране и следене на тумора, за обездвижване на пациента, за анатомо-топографско и дозиметрично планиране и за верифициране и аплициране на йонизиращите лъчения.

Това е част от един пространен процес за осигуряване на качеството на ЛЛ методи, включващи периодични анализи на грешки, инциденти и овладяни рискове. Специализираните организации в Северна Америка / American College of Radiology - American Society for Radiology Oncology: ACR-ASTRO, RTOG;. International Radio-Surgery Association (IRSA/ и Европа / UK SABR consortium, Elekta Spine Radiosurgery Research Consortium (ESRRC), European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC 22113-08113—LungTech) организират и представят документи, с определени стриктни изисквания за тази ЛЛ дейност

Българският лъчелечебен стандарт за краниална и всички подварианти на екстракраниална радиохирургия е написан с тази цел.

В литературата са описани множество изисквания на осигурителни институции за реимбурсиране на тези дейности. Те налагат екстракция на данни от представения сега обширен стандарт по КРХ и ЕКРХ в кратки и ясни алгоритми за прилагане, което ще последва този документ.


  1. Радиобиология на краниална и екстракраниална радиохирургия на злокачествените тумори и техните метастази.

При прилагане на високи еднократни дози с аблативна цел се поставя въпросът дали класическата радиобиология интерпретира ефекта на тези дози 1-4. Важен въпрос е дали моделът, който се прилага за определяне на ефекта от общата доза и доза за фракция може да се приложи при КРХ и ЕКРХ 5-10

Кръвоносната система на тумора е важен елемент в туморната загуба. Увреждането или промяната на кръвоносните съдове на тумора оказват влияние върху кислородното съдържание и pH на туморната среда. Проучват се механизмите на този ефект, реализиран чрез РХ с единични високи дози. Познати са ефектите върху туморната съдова система при конвенционалното фракциониране и ниската мощност на дозата. За първи път от Fuks, Kolenski 2003 г. се поставя въпросът за влиянието на високата дозна фракция /ВДФ/ върху кръвоносната туморна система при РХ. Обсъжда се дали LQ модела може да се приложи при този вид ЛЛ 12.



  • Роля на 4 R при КРХ и ЕКРХ

Известно е, че ефективността на фракционираното ЛЛ дирекно се влияе от известните 4 R:

Реоксигениране

Около 90% от солидните тумори имат средна концентрация на кислород под 10 mmHg за разлика от нормалните тъкани, където тази стойност е 40 - 60 mmHg. Преклинични и клинични данни показват, че туморната хипоксия е много важен фактор при висока дозна фракция /ВДФ/. Предполага се, че при прилагане на на ВДФ реоксигениране не настъпва поради увреда на съдовете. Вместо това, различен брой хипоксични и оксигенирани клетки вторично претърпяват клетъчна смърт при аплициране на ВДФ –т.е съдовите промени са хетерогенни в един туморен обем.

Вероятно някои туморни зони остават оксигенирани и някои хипоксични клетки претърпяват реоксигениране, незавимо от общото намаляване на кислородното снабдяване в тумора. Може би това се случва при прилагане на дози 3–8 Gy, тъй като съдовата увреда е с по- малък приносот тази над 10 Gy. В последните години се оформя интересна дискусия дали да се прилага една или няколко фракции. Song et al. заключава, че при мозъчни тумори РХ трябва да бъде в 5 – 6, вместо в една фракция, за да се даде възможност на реоксигениране на хипоксичните клетки и да се намалят страничните ефекти на нормалните тъкани 13. При дози под 10 Gy се проявява туморно реоксигениране



Възстановяване на сублеталните промени

Известно е, че това възстановяване зависи от много фактори като доза, мощност на дозата, биология на туморните клетки 7,17-20. Прилагането големи дозни фракции обикновено е с по-дълго време на облъчване. Установено е, че възстановяването е двуфазен процес. Полуживотът на по-бързата компонента е 0.3 h, а на бавната компонента е 4 ч 6. Следователно около 10% от възстановяването се губи, когато облъчването е половин час. Загубата на това възстановяване е по-голямо за късните усложнения в някои нормални тъкани в сравнение с туморните, тъй като тяхното αβ е по-ниско от това на тумора. Васкуларните промени и хаотичното преустройство около туморното пространство с хипоксия, промяна на рН и нарушаване на храненето значително намаляват туморното възстановяване. Естествено при единична аблативна доза няма възстановяване. В заключение - при РХ поради по- дългото облъчване би могло да се случи значително възстановяване. Ако продължителността на облъчване е над 30 минути, възстановяването е над 10%



Преразпределение в клетъчния цикъл

При дози под 1–5 Gy спирането на клетките в G1 липсва или е пренебрежимо, както и закъсняването на S-phase. В G2 спирането на клетки е при дози около 1 Gy. Смисълът на това спиране е да се изчака времето, достатъчно за възстановяване на радиационните промени преди навлизане в следващия клетъчен цикъл. Така че, спирането в тази фаза е много по- важно от спирането в G1 или S. Например, спирането в G1 възпрепятства увредените в G1 клетки да навлязат в S-phase. Това дава време за възстановяване на ДНК промените и предотвратява дупликацията на увредената ДНК и прогресията на клетките към S-фаза. По същия начин спирането във G2 позволява възстановяване преди навлизане в митоза. Навлизайки в М фаза, клетките не успяват да я завършват и загиват от митотична смърт и чрез т .н. пост G2 апоптоза 22. При облъчване с умерени дози, този феномен на спиране на клетки в определени фази на клетъчния цикъл не се наблюдава и разпределението на клетките се възстановява в състоянието преди облъчване- т.е настъпва преразпределение в клетъчния цикъл. 23-24

При прилагане на високи еднократни фракции настъпва спиране на клетките във фазата, в които се намират и те загиват там от некроза или апоптоза. Това означава, че тези болшинството клетки при КРХ и ЕКРХ загиват от интерфазна смъртност 25.

В заключение: Облъчването с умерени дозни фракции причинява спиране на клетките в Г2 и води до митотична смъртност. При екстремно високи дозни фракции 15–20 Gy, клетките умират от интерфазна смърт във фазата, в която са се намирали по време на облъчването 25.



Преимущества на РХ в сравнение с конвенционалното фракциониране 25

Възстановяване: По-доброто определяне на тумора като таргет намалява дозата към нормалните тъкани и нуждата за предпазване при фракциониране.

Реоксигенация: няма

Репопулация: не настъпва негативният ефект от туморна репопулация по време на по-краткия курс лечение - особено важно за лъчерезистентните тумори.

Преразпределение: Намален брой фракции ще влияят по-малко на разпределението в клетъчния цикъл на останалите живи клетки. Клиничното значение не е известно.

Лъчечувствителност: Мултилогаритмичната клетъчна смърт намалява променливостта в туморната лъчечувствителност, наблюдавана преди всичко в областта на рамото на кривата за клетъчна преживяемост. Единични туморни дози над 10 Gy могат да ускорят апоптозата на ендотелни клетки.

  • Приложение на LQ модела при КРх и ЕКРХ

През последните години се обсъжда дали този модел е приложим при КРХ и ЕКРХ 6,7,8,10,26,74

Съществува противоречие как и дали да се опитваме да определим биологично еквивалентните дози за конвенционалното фракциониране и за РХ .

За сега се приема, че когато дозата за фракция е около 10 Gy, LQ моделът може да се приложи за изчисляване на изоефекта на КРХ и ЕКРХ.



Предлагат се няколко модифицирани модела, но нито един не взема предвид индиректната клетъчна смърт, дължаща се на съдови промени 25-27,74-75. Новите модели са приложими за късните ефекти върху органите под риск /ОПР/, но не вземат предвид реоксигенацията, ефекта на преразпределение в клетъчния цикъл, имунологичния свърхефект и съдовите свърхпромени при повече от 1 фракция. В новите модели тези фактори следва да се включат 75. Прилагане на LQ формализма може да се приеме при дози от 6 до 10 Gy

В заключение: индиректната клетъчна смърт на туморните клетка, дължаща се на съдови промени прави LQ модела, неприложим при отчитане на високи дозни фракции. При доза около и под 10 Gy на фракция моделът може да се използва 6,25,26

Механизъм на смърт на туморните клетки

  1. Промени в главната мишена ДНК

Класическият РБ модел приема, че туморните родоначални клетки са основната мишена при ЛЛ 23. Промените в ДНК като двойноверижните увреждания са причина за клетъчната туморна смъртност. Известно е, че при единична доза в клетката настъпват 40 двойноверижни разкъсвания, 500-100 едноверижни разкъсвания, 1000-2000 увреждания на бази на ДНК, 800-1600 нуклеотидни промени. Вследствие всички тях се получават 30-50 крос линкове в спиралата на ДНК. Вълна от възстановителни процеси последва лъчевия удар и като резултат се получава митотична смърт, ако клетката не премине митозата или геномна нестабилност при преживяла туморна клетка. Грешно възстановените промени водят до хромозомни аберации, някои от които са несъвместими с клетъчно преживяване 23-24.

  1. Вторични промени в клетъчните органели

Автофагия, некроза или остаряване са вероятните допълнителни компоненти от лъчевия леталитет; автофагията наблюдавана като отделяне на органели, мембрани и цитоплазма в автофагозоми; некрозата освобождава клетъчно съдържимо ускоряващо възпалението; и при остаряването клетките спират да се делят свързано с повишаване на бета галактозидазата, с остаряването хетерохроматинови фокуси и фрагментиране на оцветяването на ДНК. Все пак митотичната катастрофа може да ускори апоптозния фенотип ( ядрена фрагментация, активиране на каспаза 3 и 9, подтискане на bcl2 ) вторично към спирането на митозата.28 Както беше споменато по-горе, по-високите дози при РХ могат избирателно да ускорят апоптозата в ендотелните клетки, което може да въздейства върху туморния контрол.

  1. Промени на кръвоносните съдове на тумора

Кръвоносната система на тумора е различна от тази на нормалните тъкани със значително понижени възможности да реагира на стресови състояния, като влияние на радиацията. Тази система при бавно растящите тумори е значително по-близка до нормалните съдове, а при бързо нарастващите неоплазми е много по-уязвима 29-31.

Разликата в кръвоносната система на тумора обяснява и различния ефект на ЛЛ върху туморните и нормалните тъкани 21,31-33. Изследвания, направени върху туморни култури, туморни ксенографи и транплантирани тумори върху животни, показват много мощен ефект върху кръвоносната система на тумора при единични дози и по-високи от 10 Gy. Например, при облъчване с доза 30 Gy при Walker 256 карцином на плъх туморът започва да намалява 7-8 дни след облъчване и след 15 дни се наблюдава значителна редукция. След 15 дни се отключва туморна репопулация от неоангиогенеза на родоначалните съдови клетки 34.

Тъй като пролиферацията и преживяването на туморните клетки зависи от съдовата система на тумора, логично е да се приеме, че тази индиректна увреда води до клетъчна смърт.

Още през Denekamp (1984) показа, че една ендотелна клетка храни туморна верига от 2000 клетки 36. Тъй като кръвоносните съдове са серийни тъкани, увреждане на една съдова точка може да запуши и доведе до лавина от загинали туморни клетки покрай този съд. Това се потвърждава от клинични проучвания показващи, че КРХ с 20 Gy в 1–2 фракции и ЕКРХ 20–60 Gy в 1–5 фракции са високо ефективни за постигане на туморен контрол/ТК/ 36-37. Например КРХ с 20–24 Gy единична фракция контролира 80% от мозъчните метастази. 90% локален туморен конвтрол /ЛТК/ се постига в метастатични спинални лезии с единични фракции от 18–24 Gy 37-39 Във Фаза II на клинично проучване е установено, че при I стадий недребноклетъчен белодробен карцином се постига 95% туморна аблация с 3 фракции от 20 Gy (общо 60 Gy) 40 . Важно е да се посочи, че този ефект е налице независимо от големия процент хипоксични клоногенни клетки. Разкривайки биологичните механизми на високата единична доза при ЕКРХ, Brown et al. оценяват очаквания ефект на клетъчна смърт от различни дозови режими. Математичният модел показва, че ЛЛ с 25 Gy в една фракция намалява клетъчната преживяемост с 3.3 logs , а 20 Gy с 7.7 logs при αβ на тумора 10, и че 20% от тези клетки са хипоксични 41. Изводът е, че дори 60 Gy/3 фракции едва допринасят за туморен контрол на малък тумор. Изумително е, как високата дозна фракция /ВДФ/ преодолява радиорезистентността на туморните клетки. Следователно при ВДФ се проявяват други механизми освен директната клетъчна смърт чрез ДНК увреда. Тези механизми са засягане на съдовата туморна система и промяна имуногенния статус 42. В подкрепа на това, Kirkpatrick et al. 9 и Kocher et al. 42 докладват, че туморната смърт след КРХ и ЕКРХ е резултат на двойно въздействие – едно върху туморната ДНК и второ върху съдовата /стромална/ туморна система. При дози до 0–5 Gy доминира директното увреждане на ДНК при снабдените с кислород туморни клетки, а при дози над 10-12 Gy, доминират васкуларните ефекти. Съотношението между тези два ефекта зависи от размера на единичната дозна фрация.

Периваскуларната ниша около тумора се счита за място на родоначалните /клоногенните/ клетки на тумора и съдовото хранене играе роля за възстановяване на тумора от малка фракция туморни клетки в недиференцирано състояние или в състояние на самовъзстановяване. т.е рецидив 43-44. Следва да се отбележи, че РХ не винаги се аплицира в екстремно високи единични дози. Например простатния карцином се лекува с 36.15 Gy 5 фр. от 7.23 Gy 45 Мозъчните метастази също се лекуват с 36 Gy в 6 фр или 20 Gy еднократно като резултатите са сходни, но водят до по-ниски лъчеви реакции 39. При по-ниската фракция индиректната туморна смърт, дължаща се на съдовите промени е с по-нисък принос. Това обяснява, защо облъчване на недребноклетъчния карцином с фракция от 4.5 Gy до 27 Gy засилва кръвоснабдяването в туморния ръб. 46

Механизъм на въздействие при висока единична фракция /SDRS РХсВЕФ/

При високи дози над 10 Gy се предлага двутаргетен модел, където освен ДНК другата мишена е микро съдовата система на тумора. Втората води до промяна насочваща към апоптоза на родоначалните туморни клетки 12.

Смъртта на ендотелните клетки на кръвоносната система на тумора се дължи на стимулирана чрез серамиди апоптоза, което води до туморна смърт . Добавя се и дезорганизация на съдовата мрежа, проявяваща се с туморно намаляване 47 /вж фиг.1/ . Това обикновено се наблюдава в центъра на туморния възел, така че малките тумори се поддават по- лесно на ЛЛ. 47 В периферията на тумора са въвлечени кръвоносни съдове на нормалната тъкан , които са по-резизстентни.

Фиг. 1 Механизми на туморна смърт при РХ с единична доза / SDRS/ и при конвенционално фракциониране на дозата. 12

Fuks Z, Kolesnick R 12 изясняват този съдовия механизъм при високи и конвенционални дозни фракции : Микроваскуларната увреда се индуцира от високи (>8.10 Gy) единични (A) и от ниски дозни фракции (1.8.3 Gy) (B). Промените в микроваскулатурата води до преминаване на сублеталните радиационни промени в туморните клетки в летални по все още неизвестен механизъм. След единична доза апоптозата на ендотелиалните клетки и нарушението на микроваскулатурата допринася значително за туморната смърт и излекуване. Индуцираните промени в ензима асмаза, хидролизира сирингомиелина, генерира се проапоптотичен серамид , който отключва трансмембранен сигнал за апоптоза. Подтискането на този процес чрез изчерпването на ASMase или чрез стимулиране на проангиогенен растежен фактор значително намалява туморния летален отговор след ЛЛ.

При облъчване с ниски дневни дози увредата на ендотела не засилва туморната клетъчна смърт, тъй като сигналния път за смърт на ендотел се възпрепятства от активирания HIF1 в тумора. След всяко облъчване с конвенционално фракциониране на дозата /1,8-3,0 Gy/ се генерира вълна от хипоксия/ реоксигенация, свързана с HIF-1 mRNA, съдържащ се в хипоксичните клетки. Това стимулира VEGF и други проангиогенни фактори, който атенюират радиационно индуцираната апоптоза в ендотелните клетки. Генетичното подтискане на HIF-1 отговора води до екстензивна ендотелиална апоптоза, микроваскуларна дисфункция, засилва туморната смърт и забавя туморния растеж. Механизмът на този ендотелен отговор с вероятното участие на асмазния / a-smasa/ път все още не е известен. Съществува възможност за фармакологично въздействие върху HIF-1 за повишаване на ефекта на конвенционалното фракциониране чрез включване на ендотелиалната апоптоза.





  • Радиобиология на краниална радиохириругия / РХ-RS, СРХ-SRS/ на доброкачествените мозъчни тумори и артериовенозните малформации

Доброкачествените мозъчни тумори като мишена на РХ могат да се приемат като късно реагиращи тъкани, заобиколени от същите късно реагиращи нормални тъкани (47-48 )

При нормофракциониране, терапевтичният интервал /ТИ/ не показва разлика в ефектите върху двата вида структури, т.е той липсва 49-51. При РХ се очаква благоприятен ТИ поради стръмния градиент и нехомогенното разпределение на дозата, водещи до широк спектър радиобиологични ефекти в и близо до мишенния обем.52 Радиобиологичният механизъм вероятно е свързан с вътретуморна некроза и последваща вътретуморна фиброза, поради заместване на некротичните туморни клетки с фибробласти 53-56. Тези данни са разработени от Larsson и Lecskel още преди 50 години, когато стартира РХ с гама нож

РХ индуцира смърт на ту клетки и васкуларни промени / ендотелна пролиферация, хиперплазия на съдовата интима, хиалинизация на стените на съдовете и тяхната облитерация 47-48, 53-54 с евентуална некроза в средата на ту обем, която започва централно и се разширява периферно55 . Това обяснява защо при бавно нарастващите бенигнени тумори се наблюдава късен радиационен ефект, дължащ се основно на съдови промени, отколкото на директно влияние върху туморните клетки 53-56. Хистологично при аутопсия се наблюдават тромбозирани кръвоносни съдове 52.

Yamaguchi et al. 63 демонстрира на кучета, че клетъчното съотношение на репродуктивните (S + G2 + M) фази прогресивно нараства с максимум на 9 месец след РХ. Те предполагат, че туморните клетки, които навлизат в радиационна синхронизация на клетъчния цикъл /преразпределение/ навлизат в митотична фаза към 9 месец, съвпадащо с времето на наблюдаване на изразена радиациона некроза. Тази късно наблюдавана радионекроза заедно с увредената микроциркулация в тумора говори за връзка с клетъчния цикъл на ендотелните клетки на нормалните тъкани 63 Това се свързва с радиационно повишаване нивото на VEGF или други растежни фактори 53 . Допълнителен вероятен механизъм може да включва и радиационно индуцирано забавяне или спиране на клетъчния цикъл поради хромозомни или интраорганелни промени в зоните на ниските дози 47-48, 58.



В туморен оперативен материал след РХ е наблюдавана е периферна зона от туморни клетки, който морфологично са интактни, но вероятно загубили своята репродуктивност около централна некроза 53. Радиационно индуцираната некроза, вероятно, не е основна за спирането на туморния растеж след РХ 54. Друг тип на клетъчна смърт като съществен механизъм след РХ е апоптозата. Както е известно, това е различен вид клетъчна смърт като морфология, биохимия и проява. Това е проявяваща се програмирана клетъчна смърт при определени обстоятелства, основно свързана с генетично програмиране. Само някои тумори показват нарастване на апоптозата след ЛЛ и то варира в широки граници. Проявява се бавно и след няколко клетъчни деления.57-59 Радиобиологичните механизми и приложението на ЛК модел при дозови диапазони над 10 Gy e подложен на дебат, тъй като той подценява лечебния ефект, като не добавя въздействието върху съдовете и абскопалния ефект върху имунната система, не отразявайки другите механизми извън туморната смърт 60 Съгласно линейно квадратичния модел /ЛКМ/ тъканите с ниско a/b са по-чувствителни на едри фракции ЙЛ. Хипофизарните аденоми, вестибуларни шваноми и менингеоми имат ниско a/b под 3, подобно на нормалната мозъчна тъкан, което говори за намаляване на ефекта при фракциониране на дозата и подобряване на ефекта при аплициране на единична или доза с висока дозна фракция.60

Голямата част от доброкачествените интракраниални тумори са бавно растящи и затова бавно отговарят на лъчелечението. Затова контролът след SRS се дефинира като липса на растеж или намаляване на обема на тумора. Най- общо ефектът след ЛЛ е много добър. В литературата ЛТК е 90% за не секретиращите хипофизарни аденоми, вестибуларни шваноми и менингеоми първа степен 61 . Това обяснява защо рентгенологичния отговор може да не се наблюдава с години.

Известно е, че чрез линейно квадратичния модел на кривата за клетъчна преживяемост може да се сравнява биологично еквивалентната доза / БЕД/ на различните режими на фракциониране 7,21,23,74. БЕД за хипофизарни аденоми след доза 45-50.4 Gy в 25-30 фракции от 1.8 Gy е 72-83 Gy при a/b 3. Еквивалентът на тази БЕД е при 1 до 5 фракции, водещи до 15 - 27 Gy (5.4 Gy × 5). Тъй като линейно-квадратичния модел не интегрира биологичните ефекти на SRS върху тумора и нормалните тъкани, свърхдозирането и васкуларните ефекти, то тези изчисления са само като насоки за фракциониране74,75. При прилагане на една фракция повечето центрове използват 15 - 50% изодоза в края на обема на нескретиращите хипофизарни аденоми. При близост или допир до оптичния апарат се предпочитат максимум 5.4 Gy в 5 фракции Тази доза е разумно еквивалентна на 45 Gy за 25 фракции , но може би е ниска за контролиране на секретиращите ХА. Затова за тях се предпочита нормофракционирано МИЛЛ с фотони или протони до 50.4 Gy с 1.8 Gy

Поставен е въпросът дали радиохирургията представлява невромодулиращо лечение. Налице са данни за липса на лезионен механизъм при РХ действие. Изглежда, че няма деструкция на тъкани или е минимална, за да обясни клиничните ефекти, които РХ причинява. Предполага се, че РХ води до промени във функционирането на нервната тъкан чрез ефекти върху различни невронни популации и ремоделиращи глиалната среда. Изяснява се, че РХ процеси причиняват желания биологичен ефект без хистологична деструкция на тъкани. Тези находки водят до промяна в разбиранията ни за лечение на функционалните мозъчни нарушения 63.

Действието на RSR при артериовенозни малформации /АВМ/ и бенигнени тумори е свързано с тромботична ендотелиална пролиферация , не просто коагулационна некроза 73. При радиохирургия на епилепсия при дози 80–140 Gy в 5-9 сс в центъра и 17-24 в периферията в nucleus ventrointermediale, capsulotomy, trigeminal neuralgia се наблюдава директна тъканна деструкция. Съвремените неврофизиологични, радиологични и хистологични изследвания поставят под съмнение това предположение 64-65

Литература:



  1. Hall EJ, Brenner DJ (1991) The dose-rate effect revisited: Radiobiological considerations of importance in radiotherapy.

Int J Radiat Oncol Biol Phys 21:1403–1414

  1. R.Dolinsky C, Glatstein E (2008) Some cases of severe normal tissue toxicity can be anticipated with ablated фр.actionated radiation with appropriate long-term follow up. Semin Radiat Oncol 18:229–233

  2. Milano MT, Constine LS, Okunieff P (2008) Normal tissue toxicity after small field hypoфр.actionated stereotactic body

radiation. Radiat Oncol 3:1–10

  1. Story M, Kodym R, Saha D (2008) Exploring the possibility of unique molecular, biological, and tissue effects with

hypoфр.actionated radiotherapy. Semin Radiat Oncol18:244–248

  1. Brenner DJ, Hlatky LR, Hahnfeldt PJ et al (1995) A convenient extension of the linear-quadratic model to include redistribution and reoxygenation. Int J Radiat Oncol Biol Phys

32:379–390

  1. Fowler JF, Welsh JS, Howard SP (2004a) Loss of biological effect in prolonged фр.action delivery. Int J Radiat Oncol Biol Phys 59:242–249

  2. Fowler JF, Wolfgang AT, Fenwick JD et al (2004b) A challenge to traditional radiation oncology. Int J Radiat Oncol Biol Phys 60:1241–1256

  3. Brenner DJ (2008) The linear-quadratic model is an appropriate methodology for determining isoeffective doses at large

doses per фр.action. Semin Radiat Oncol 18:234–239

  1. Kirkpatrick JP, Meyer JJ, Marks LB (2008) The linearquadratic model is appropriate to model high dose per фр.action effects in radiosurgery. Semin Radiat Oncol 18:240–243

  2. Ritter M (2008) Rationale, conduct, and outcome using hypoфр.actionated radiotherapy in prostate cancer. Semin Radiat Oncol 18:249–256

  3. Park C, Papiez L, Zhang S et al (2008) Universal survival curve and single фр.action equivalent dose: useful tools in understanding potency of ablative radiotherapy. Int J Radiat Oncol Biol Phys 70:847–852

  4. Fuks Z, Kolesnick R (2003) Engaging the vascular component of the tumor response. Cancer Cell 8:89–91

  5. Song CW (1998) Modification of blood flow. In: Molls M,Vaupel P (eds) Blood perfusion and microenvironment of human tumors, implications for clinical radiooncology. Springer, Berlin, pp 194

  6. Hall EJ, Brenner DJ (1993) The radiobiology of radiosurgery:rationale for different treatment regimes for AVMs and malignancies. Int J Radiat Oncol Biol Phys 25:381–385–207

  7. Ling CC, Yorke E, Fuks Z (2006) From IMRT to IGRT:frontier land or neverland? Radiother Oncol 78:119–122

  8. Fowler JF (2007) An arguing point? ESTRO 64:15

  9. Dolinsky C, Glatstein E (2008) Some cases of severe normal tissue toxicity can be anticipated with ablated фр.actionated radiation with appropriate long-term follow up. Semin Radiat Oncol 18:229–233

  10. Elkind MM, Sutton H (1960) Radiation response of mammalian cells grown in culture: repair of X-ray damage in surviving

Chinese hamster cells. Radiat Res 13:556–593

  1. Belli JA, Bonte FJ, Rose MS (1966) Radiation recovery response of mammalian tumor cells in vivo. Nature 211:662–663

  2. Ang KK, Thames HD, van der Vogel AG et al (1987) Is the rate of repair of radiation induced sublethal damage in rat spinal cord dependent on the the size of dose per fractions? Int J Radiat Oncol Biol Phys 13:557–562

  3. Hall EJ, Brenner DJ (1991) The dose-rate effect revisited radiobiological considerations of importance in radiotherapy. Int J Radiat Oncol Biol Phys 21:1403–1414

  4. Park H, Lyon JC, Griffin RJ et al (2000) Apoptosis and cell cycle progression in an acidic environment after irradiation. Radiat Res 153:295–304

  5. Withers HR (1975) The four R’s of radiotherapy. Adv Radiat Bio 5:241–247

  6. Hall EJ (2006) Radiobiology for the radiologist, 6th edn. Lippincott Williams and Wilkins, Philadelphia

  7. Chang W. Song et al. Radiobiology of Stereotactic Radiosurgery and Stereotactic Body Radiation Therapy in S. H. Levitt et al. (eds.), Technical Basis of Radiation Therapy, Medical Radiology. Radiation Oncology, _ Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2012, 52-59

  8. Wang JZ, Huang Z, Lo SS et al (2010) A generalized linear quadratic model for radioseurgery, streotactice body radiation therapy and high dose rate brachytherapy. Sci Transl Med 2: 39ra48

  9. Guerrero M, Li XA (2004) Extending the linear-quadratic model for large fraction doses pertinent to stereotactic radiotherapy. Phys Med Biol 49:4825–4835

  10. Surova et al. Various models of cell death induced by DNA damage. Oncogene, 2013, 32, 3789-3797

  11. Folkman J (1985) Tumor angiogenesis. Adv Cancer Res 43:175–203

  12. Yancopoulos GD, Klagsbrun M, Folkman J (1998) Vasculogenesis, angiogenesis, and growth factors: ephrins enter the фр.ay at the border. Cell 93:661–664Jain RK (2003) Molecular regulation of vessel maturation. Nat Med 9:685–693

  13. Jain RK (2003) Molecular regulation of vessel maturation. Nat Med 9:685–693

  14. Lee HS, Park HJ, Lyons JC et al (1997) Radiation-induced apoptosis in different pH environment in vitro. Int J Radiat Oncol Biol Phys 38:1079–1087

  15. Vaupel P (1996) Oxygenation transport in tumors: characteristics and clinical implications. Adv Exp Med Biol 388:341–351

  16. Song CW, Payne T, Levitt SH (1972) Vascularity and blood flow in x-irradiated Walker carcinoma 256 of rats. Radiology 104:693–697

  17. Hermens AF, Barendsen GW (1969) Changes of cell proliferation characteristics in a rat rhabodomyosarcoma before and after x-irradiation. Eur J Cancer 5:173–189

  18. Denekamp J (1984) Vascular endothelium as the vulnerable element in tumours. Acta Radiol Oncol 23:217–225

  19. Vogelbaum MA, Angelov L, Lee SY et al (2006) Local control of brain metastases by stereotactic radiosurgery in relation to dose to the tumor margin. J Neurosurge 104:907–912

  20. Kim YJ, Cho KH, Kim JY et al (2010) Single-dose versus фр.actionated stereotatic radiotherapy for brain metastases. Int J Radiat Oncol Biol Phys. doi:10.1016/j.ijrobp.2010. 05.033 (in press)

  21. Yamada Y, Bilsky MH, Lovelock M et al (2008) High-dose, single-фр.action image-guided intensity-modulated radiotherapy for metastatic spinal lesions. Int J Radiat Oncol Biol Phys 71:484–490

  22. Timmerman R, Paulus R, Galvin J et al (2010) RTOG 0236: stereo-tactic body radiotherapy to treat medically inoperable early stage lung cancer patients. J Am Med Assoc 303(11):1070–1076

  23. Brown JM, Diehn M, Loo BW (2010) Stereotactic ablative radiotherapy should be combined with a hypoxic cell radiosensitizer. Int J Radiat Oncol Biol Phys 78:323–327

  24. Kocher M, Treuer H, Voges J et al (2000) Computer simulation of cytotoxic and vascular effects of radiosurgery in solid and necrotic brain metastases. Radiother Oncol 54:149–156

  25. Calabrese C, Poppleton H, Kocak M et al (2006) A perivascular niche for brain tumor stem cells. Cancer Cell 11:69–82

  26. Charles N, Holland EC (2010) The perivascular niche microenvironment in brain tumor progression. Cell Cycle 9:3012–3021

  27. Pawlicki T, Cotrutz C, Christopher K (2007) Prostate cancer therapy with stereotactic body radiation therapy. In: MeyerJL (ed) IMRT, IGRT, SBRT-advances in the treatmentplanning and delivery of radiotherapy. Фр.ont Radiat Ther Oncol. Karger, Basel, pp 5395–5406

  28. Ng QS, Goh V, Milner J et al (2007) Acute tumor vascular effects following фр.actionated radiotherapy in human lung cancer: in vivo whole tumor assessment using volumetric perfusion computed tomography. Int J Radiat Oncol Biol Phys 67:417–424

  29. Song CW, Sung JH, Clement JJ et al (1974) Vascular changes in neuroblastoma of mice following x-irradiation. Cancer Res 34:2344–2350




  1. Larson D, Flickinger JC, Loeffler JS. Stereotactic radiosurgery: techniques and results. In Principles and Practice of Oncology, PPO Update. De Vita VT Jr., Hellman S, Rosenberg SA (eds.). Philadelphia, Pennsylvania, J.B. Lippincott, 1993, pp. 1–13.

  2. Larson D, Flickinger JC, Loeffler JS. The radiobiology of radiosurgery. Int J Radiat Oncol Biol Phys 25(3):557–561, 1993

  3. Flickinger JC, Loeffler JS, Larson DA. Stereotactic radiosurgery for intracranial malignancies. Oncology 8(1):81–89, 1994

  4. Hall EJ, Brenner DJ. The radiobiology of radiosurgery: rationale for different treatment regimes for AVMs and malignancies. Int JRadiat Oncol Biol Phys 25(2):381–385, 1993

  5. Larson D, Flickinger JC, Loeffler JS. The radiobiology of radiosurgery. Int J Radiat Oncol Biol Phys 25(3):557–561, 1993

  6. Linskey ME, Lunsford LD, Flickinger JC. Neuroimaging of acoustic nerve sheath tumors after stereotaxic radiosurgery. AJNR 12: 1165–1175, 1991

  7. Flickinger JC, Loeffler JS, Larsson DA. Stereotactic radiosurgery for intracranial malignancies. Oncology 8(1):81–89, 1994




  1. Anniko M. Early morphological changes following gamma irradiation. Acta Path Microbiol Immunol Scand A 89:113–124, 1981

  2. Anniko M, Arndt J, Noren G. The human acoustic neurinoma in organ culture II. Tissue changes after gamma irradiation. Acta Otolaryngol (Stockholm) 91:223–235, 1981

  3. Chang SD, Adler JR Jr. Treatment of cranial base meningiomas with linear accelerator radiosurgery. Neurosurgery 41(5): 1019–1027, 1997

  4. Norén G, Arndt J, Hindmarsh T. Stereotactic radiosurgery in cases of acoustic neurinoma: further experience. Neurosurgery 13(1):12–22, 198385

  5. Thompson BG, Coffey RJ, Flickinger JC, Lunsford LD. Stereotactic radiosurgery of small intracranial tumors: neuropathological correlation in three patients. Surg Neurol 33:96–104, 1990

  6. Kirkpatrick JP, Meyer JJ, Marks LB. The linear-quadratic model is inappropriate to model high dose per фр.action effects in radiosurgery. Semin Radiat Oncol. 2008;18(4):240–243. 

  7. Chang SD, Adler JR Jr. Treatment of cranial base meningiomas with linear accelerator radiosurgery. Neurosurgery 41(5): 1019–1027, 1997

  8. Kondziolka D, Lunsford LD, Claassen D, Pandalai S, Maitz AH, Flickinger JC. Radiobiology of radiosurgery: part II. The rat C6 glioma model. Neurosurgery 31(2):280–288, 1992

  9. Yamaguchi N, Yamashima T, Yamashita J. A histological anflow cytometric study of dog brain endothelial cell injuries in delayed radiation necrosis. J Neurosurg 74:625–632, 1991

  10. Larson D, Flickinger JC, Loeffler JS. The radiobiology of radiosurgery. Int J Radiat Oncol Biol Phys 25(3):557–561, 1993

  11. Linskey ME, Lunsford LD, Flickinger JC. Tumor control after stereotactic radiosurgery in neurofibromatosis patients with bilateral acoustic tumors. Neurosurgery 31(5):829–839, 1992

  12. Meyn RE, Stephens LC, Ang KK, Hunter NR, Brock WA, Milas L, et al. Heterogeneity in the development of apoptosis in irradiated murine tumours of different histologies. Int J Radiat OncolBiol Phys 64:583–591, 1993

  13. Stephens LC, Hunter NR, Ang KK, Milas L, Meyn RE. Development apoptosis in irradiated murine tumors as a function of timeand dose. Radiat Res 135:75–80, 1993

  14. Wyllie AH, Kerr JФР., Currie AR. Cell death: the significance of apoptosis. Intern Rev Cytol 68:251–306, 1980

  15. Backlund EO. Radiosurgery in intracranial tumors and vasculamalformations. J Neurosurg Sci 33(1):91–93, 1989

  16. Backlund EO, Ganz JG. Pituitary adenomas: Gamma knife. In Stereotactic Radiosurgery. Alexander E III, Loeffler JS, LunsfordLD (eds.). New York: McGraw-Hill, 1993, pp. 167–173

  17. Chasan CB, Goetsch S, Ott K. Radiosurgery for pineal tumors: is biopsy indicated? Stereotact Functional Neurosurg 66(Suppl 1): 157–163, 1996

  18. Mikhail F. Chernov et al. Gamma Knife Neurosurgery in the Management of Intracranial Disorders pp 121-126  Acta Neurochirurgica Supplement book series  (NEUROCHIRURGICA, volume 116) https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-7091-1376-9#about

  19. Akakin A, Ozkan A, Akgun E, Koc DY, Konya D, Pamir MN, Kilic T (2010) Endovascular treatment increases but gamma knife radiosurgery decreases angiogenic activity of arteriovenous malformations: an in vivo experimental study using a rat cornea model. Neurosurgery 66:121–130

  20. Song CW, Cho LC, Yuan J, Dusenbery KE, Griffin RJ, Levitt SH. Radiobiology of stereotactic body radiation therapy/stereotactic radiosurgery and the linear-quadratic model. International Journal of Radiation Oncology ‘Biology’ Physics. 2013;87(1):18–19.

  21. Yuta Shibamoto et al. Radiobiology of hypoфр.actionated stereotactic radiotherapy: what are the optimal фр.actionation schedules? Journal of Radiation Research, 2016, pp. 1-7 (http://creativecommons.org/licenses/by- nc/4.0/)




  1. КРАНИАЛНА СТЕРОТАКСИЧНА РАДИОХИРУРГИЯ НА ДОБРОКАЧЕСТВЕНИ ТУМОРИ И НЕТУМОРНИ ПРОЦЕСИ / SRS, SRT/



  1. Краниална радиохирургия на доброкачествени тумори

    1. ШВАНОМ

Шваномите /невриноми /са доброкачествени тумори съставени от Шваномни клетки.

Най – често се срещат акустичните невриноми /вестибуларни шваноми/, чието развитие е причина за постепенно настъпваща загуба на слуха.

Шваномите са бавно растящи тумори . Нарастването им е по- малко от 3 мм за година.

Те представляват около 8 % от мозъчните тумори. Два пъти по- често се срещат при жените.

Асоцират се с NF 2, където се среща т.н. билатерална акустична NF – двустранен вестибуларен шваном .

Според разположението си се разделят на интракраниални и екстракраниални. На практика всеки краниален нерв може да бъде засегнат. Около 90 % от случаите са със заангажиране на VIII –ми ЧМН – вестибуло-кохлеарния нерв. Шваномите, които са с екстракраниално развитие могат да се срещнат в интеркосталните нерви, спинални шваноми ,в медиастинума и др.



Лечение:

  • наблюдение, без хирургична намеса- при малки , бавно нарастващи формации, без симтоматика.

  • декомпресия на вътрешния слухов проход, без отстраняване на тумора;

  • частично премахване на тумора;

  • тотално премахване на тумора с опит за запазване на слуха;

  • цялостно премахване със слухов имплант в мозъчния ствол;

  • лъчелечение -стереотаксична радиохирургия или стандартно фракционирано 3 измерно ЛЛ.

Индикации за лъчелечение:

Изследвания преди започване на ЛЛ:



  • МРТ с контраст –при противопоказания КТ с контраст.

  • Изследване на слуха.

  • Неврологичен статус.

  • Преценка на налични придружаващи заболявания.

  • ПКК с биохимия.

Алгоритъм

1.Консултация с оглед преценка на възможността за провеждане на ЛЛ.

2.КТ за целите на планирането- по протокол.

3.Изготвяне на анатомо- топографски план.

4.Дозиметрично планиране.

5.Изпълнение за лъчетерапевтичния план.

6.Наблюдение на пациента след проведеното облъчване.

7.Проследяване на пациента след завършване на ЛЛ.

Изготвянето на анатомо- топографския план включва очертаването на обема подлежащ на ЛЛ и критичните структури.Задължително се ползва актуален МРТ с контраст за прецизно контуриране.


CTV = GTV- видимият тумор.

PTV-видимият тумор + 1 мм – без навлизане в ствола.


Критични органи при еднократно облъчване :

Главен мозък

Brain

10 cc -12 Gy


Оптичен нерв

Optic nerve

8 Gy

Лещи

Lens

8 Gy


Хиазма

Optic chiasm

8 Gy


Мозъчен ствол

Brain stem

12,5 Gy

Гръбначен мозък

Spinal cord

13 Gy

Кохлея

Cochlea

12 - 14 Gy max

Определяне на ДОД и ООД- за всеки пациент се преценява най- подходящия режим на фракциониране на дозата.



Показания за SRS- еднократно облъчване - при малки образования, до 30 мм.,без превишаване на дозите в критичните органи.

PTV < 30 mm.

ДОД - 12- 12,5 - 13 – 14 - 16 Gy еднократно.
Показания за SRT- фракциониране на дозата.:


  • PTV 31-40 mm.

  • при по – големи лезии

  • при лезии ,в близост до критични структури

  • при превишаване допустимите дози в критичните структури , ако се провеждаше еднократно облъчване.

Прилагани схеми:



5 х 4 Gy ; 5х 5 Gy ; 3 х 6 Gy

PTV < 30 mm 18 Gy - 3 фр

PTV 31-40 mm 25 Gy – 5 фр
Показания за конвенционално фракционирано ЛЛ - при големи формации, в близост до критични структури и отказ от оперативно лечение.

ООД - 54 Gy ,ДОД -1,8 Gy – 30 облъчвания.


2.Дозиметрично планиране:

-реализиране на планираната доза , без превишаване на дозата в критичните органи.

- задължителна верификация след изчисляването на плана.
3.Изпълнение на лъчетерапевтичния план


  • преценка необходимостта от медикация преди облъчването.

  • IGRT преди стартиране на облъчването- IGRT, KV,CBCT.

  • IGRT по време на облъчването - KV,CBCT.

След реализиране на процедурата пациентът е под краткосрочно наблюдение. При необходимост се прилагат симптоматични средства.




  1. Проследяване

Контролен МРТ – 6,12 месеца и след това един път годишно

1.2 МЕНИНГЕОМА
Менингеомите се формират от менинготелиалните клетки на арахноидната мозъчна обвивка. Обикновено са единични образования . При NF2 се срещат множествени менингеоми.

Съотношението жени / мъже е 3 : 2

Според разположението си се разделят на :

Интракраниални – 90 %

Интраспинални – 10 %

Спиналните менингеоми се срещат 10 пъти по- често при жените.

Рядко се срещат при деца:

- предимно при момчета

- често са интравентрикуларни или в ЗЧЯ

- характерни са за NF 2





Хистология:


WHO / степен/


  • Менинготелиален

  • Фибробластен

  • Переходно клетъчен

  • Псаммоматозен

  • Ангиоматозен

  • Микрокистичен

  • Секреторен

  • С лимфоцитно изобилие

  • Метапластичен


I

Атипичен менингиом

II

Хордоиден менингиом

II

Светлоклетъчен менингиом

II

Анапластичен менингиом

Grade III

Рабдоиден менингиом

Grade III

Папиларен менингиом

Grade III

Преживяемост:

  • 5 и 10 годишна обща преживяемост- 82 % и 64 %.

  • Агресивни менингеоми –преживяемост: 5 и 10 годишна обща преживяемост- 65% и 51 %

  • Grade II менингеоми имат 8 пъти по- висок риск от рецидиви

  • Рецидивните лезии са по- агресивни от първичните лезии.

  • Агресивните менингеоми са по- често срещани при мъжете , отколкото при жените.


Лечение:

  1. динамично наблюдение- при асимптоматични менингеоми, разположени извън критични зони .Контролен МРТ на всеки 6 месеца.

  2. Оперативно лечение- Оперативното лечение е метод на избор при симптоматични менингеоми , с нарастване на размерите и разположени в критични зони..За оценка на оперативната интервенция се използва скалата на Симпсън

Радикално оперативно лечение :

  • Симпсън I - Видимо тотално отстраняване , с отстраняване на прилежащата дура или кост

  • Симпсън II - Видимо тотално отстраняване с коагулация на прилежащата дура.


Нерадикално оперативно лечение:

  • Симпсън III- Видимо тотално отстраняване , но без резекция или коагулация на прилежащата дура или екстадуралното разпространение.

  • Симпсън IV-Частично отстраняване с наличие на резидуална формация

  • Симпсън V - Декомпресия с биопсия



  1. Лъчелечение. Показания за лъчелечение:

  2. следоперативно ЛЛ при менингеоми WHO – II-III.

  • При остатъчен тумор след операция

  • При рецидив

  • При атипични или малигнени менингеоми

  • При отказ от оперативно лечение - тумори с размери до 3см

  • При висок оперативен риск

  • При неоперабилни формации



Алгоритъм
1.Консултация с оглед преценка на възможността за провеждане на ЛЛ.

2.КТ за целите на планирането- по протокол.

3.Изготвяне на анатомо- топографски план.

4.Дозиметрично планиране.

5.Изпълнение на лъчетерапевтичния план.

6.Наблюдение на пациента след проведеното облъчване.

7.Проследяване на пациента след завършване на ЛЛ.
Изследвания преди започване на ЛЛ:


  • МРТ с контраст –при противопоказания КТ с контраст.

  • Неврологичен статус.

  • Преценка на налични придружаващи заболявания.

  • ПКК с биохимия .

  • .




  1. КТ за целите на планирането- по протокол.




  1. Изготвянето на анатомо- топографския план включва очертаването на обема подлежащ на ЛЛ и критичните структури.Задължително се ползва проведения актуален МРТ с оглед прецизно контуриране.


CTV = GTV = видимият тумор.

PTV - видимият тумор + 2 мм – без навлизане в ствола.
Определяне на ДОД и ООД-

  • за всеки пациент се преценява най- подходящия режим на фракциониране на дозата.

  • водещи за определяне на ДОД и ООД са размерите и разположението на лезията.


SRS- еднократно облъчване при:

  • лезии до 3 см

  • не са в близост до критични структури

Дози : 10 – 12 – 15 - 16 Gy еднократно.
Критични органи: при еднократно облъчване-
Главен мозък- 10 cc - 12 Gy

Оптичен нерв - 8 Gy

Леща- 8 Gy

Хиазма- 8 Gy

Мозъчен ствол- 12,5 Gy

Гръбначен мозък- 13 Gy .

Кохлея- 12- 14 Gy max

SRT- при лезии над 3 см и при близост до критични структури:


PTV

ООД

ДОД

Брой облъчвания

PTV < 3 cm


16 Gy


16 Gy


1 фр.


PTV < 3 cm


24 Gy

II – III gr.


8 Gy


3 фр.

PTV 3- 3,9cm


18 Gy


6 Gy


3 фр.


PTV > = 4 cm


25 Gy


5 Gy


5 фр.


PTV > = 4 cm


30 Gy


6 Gy

5 фр.



  1. Дозиметрично планиране:

  • реализиране на планираната доза при липса на превишаване на дозата в критичните органи.

  • задължителна верификация след изчисляването на плана.




  1. Изпълнение на лъчетерапевтичния план




  • преценка необходимостта от медикация преди облъчването.

- IGRT преди стартиране на облъчването - KV,CBCT.

- IGRT по време на облъчването - KV, CBCT

След реализиране на процедурата пациента е под краткосрочно наблюдение. При необходимост се прилагат симптоматични средства.
6. Проследяване Контролен МРТ на – 6,12 месеца и след това един път годишно.

1.3 АДЕНОМ НА ХИПОФИЗАТА

Аденомите на хипофизата са доброкачествени новообразувания, водещи началото си от клетките на аденохипофизата.Представляват около 10% от туморите развиващи се в главния мозък .



  1. Според хормоналната си активност биват:

Хормонално-активни аденоми - 60% - най – често срещани:

  • пролактином

  • соматотропином

  • кортикотропином

  • тиреотропином

  • гонадотропином

  • смесен аденом на хипофизата (производство на няколко хормони - 15% )

Хормонално-неактивни аденоми – нефункциониращи- 40 % .

2. Според размерите си:

  • пикоаденом: размерите не превишават 3мм;

  • микроаденом: размерите не превишават 10мм;

  • макроаденом: над 10мм в диаметър

  • гигантски аденоми: от 40-50мм и повече;

3. Според растежа и разположението спрямо турското седло:

  • ендоселарни ( растат в турското седло);

  • супраселарни (растат над турското седло);

  • инфраселарни (растат надoлу);

  • латероселарни (с растеж към кавернозния синус );

  • антеселарни (растат напред към етмоидалния синус , орбитата);

  • ретроселарни (растат назад под твърдата мозъчна обвивка.).

4. Лечение :

  • наблюдение

  • оперативно

  • медикаментозно

  • лъчелечение

Хормонално неактивни микроаденоми на хипофизата , без симптоматика остават под наблюдение.

Оперативно лечение : оперативното лечение е метод на избор при лечението на аденома на хипофизата .Според достъпа се разделя на :

  • Чрез транссфеноидален достъп

  • Транскраниален — с краниотомия

Медикаментозно лечение :

  • антагонисти на хормоните на хипоталамуса и хипофизата — Sandostatin (октреотид), ланреотид

  • лекарства, които блокират образуването на надбъбречните хормони (кетоконазол, Cytadren, и т.н.)

  • Допаминовите агонисти — каберголинът (Dostinex), бромокриптин

Лъчелечение :

1 Показания за ЛЛ

  • Субтотална ексцизия

  • Развитие на рецидив

  • Секретиращи тумори с повишаване нивото на хормоните ,неповлияващи се от медикаментозното лечение.


2 Изследвания преди започване на ЛЛ

Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница