Гори с висока консервационна стойност



страница1/8
Дата19.07.2018
Размер1.14 Mb.
#75845
  1   2   3   4   5   6   7   8



ГОРИ

С ВИСОКА КОНСЕРВАЦИОННА СТОЙНОСТ

НА ТЕРИТОРИЯТА НА


ТП ДЛС „Мазалат”


Настоящото проучване е извършено през 2013 година, във връзка с определяне на горите с висока консервационна стойност (ГВКС) за територията на Държавно ловно стопанство (ДЛС) „Мазалат” и в изпълнение на принцип 9 от стандарта за сертификация управлението на гори по схемата на FSC. Инвентаризацията и проучванията са направени съгласно указанията на Националното ръководство за определяне на гори с висока консервационна стойност, изготвено от WWF Дунавско-Карпатска програма България.

В Националното ръководство е дадена дефиниция за ГВКС, включваща в себе си шест различни характеристики на гората или комбинации от тях, които определят нейната консервационна стойност. В общ план Ръководството дава и насоки за управление и стопанисване, които ще запазят или повишат тези консервационни стойности. При разработката на настоящия документ, екипът се е водил изцяло от определенията, праговете и оценките посочени в Националното ръководството. Съответните дефиниции са адаптирани конкретно за земите и горите от горския фонд, управлявани от ДЛС„Мазалат”. Посочените указания за стопанисване и мониторинг са разписани конкретно и съобразно спецификата на горите и начина им на управление на проучваната територия. Разработени са всички консервационни стойности, установени на територията на горското стопанство. Инвентаризацията на ГВКС, свързани с наличието на редки, застрашени и изчезващи видове е продължителен процес излизащ извън рамките на един сезон. Препоръчва се базата данни за разпространението на тези ВКС да бъде постоянно актуализирана от персонала въз основа на периодични техни наблюдения.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ТЕРИТОРИЯТА НА СТОПАНСТВОТО И ПРОВЕДЕНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ ЗА НАЛИЧИЕ НА ГВКС

Общата площ на ТП ДЛС„Мазалат” е 29884,4hа, от която държавните горски територии са 28741,6 hа.

ДЛС “Мазалат” носи името на старопланинския връх Мазалат. В границите му попадат южните склонове на ТроянскоКалоферският и Шипченският дял на Средна Стара планина, както и северните склонове на Сърнена (Източна) Средна гора.

На запад граничи с ДГС “Карлово, на север с НП Централен балкан, на североизток с ДЛС “Росица” и ДГС “Габрово”, на изток с ДГС ”Казанлък”, и на юг – с ДГС “Чирпан” и ДЛС “Чекерица”. Извън тези граници се намира стопанисваната в горскостопанско и ловностопанско отношение от ДЛС “Мазалат” фазанария, разположена в границите на ДГС “Стара Загора”.

Според административното деление на Република България, стопанството попада в границите на 3 общини и 20 землища на населени места от Старозагорска област.

В горскоадминистративно отношение Ловното стопанство е поделене е на ЮИДП гр.Сливен и се намира в обхвата на дейност на РДГ Стара Загора.

Разположението на ДЛС “Мазалат” върху два различни планински масива определя характера на релефа в горите попадащи върху северните и южните му склонове.

Старопланинският масив се издига като стена на север от Розовата долина, където преобладават стръмните и много стръмни склонове. От основното старопланинско било се спускат няколко странични била, найголеми от които са разположеното западно от р.Тъжа, явяващо се граница с ДГС “Карлово”, както и вододела на реките Габровница и Лешница.

В този масив са и найвисоките върхове в района: Триглав – 2276 m н.в. и Мазалат – 2197 m н.в.

Средногорският масив се издига постепенно на юг от Розовата долина, като преобладават наклонените и порядко стръмните терени. От главното било на Средна гора на север се простират няколко поголеми била. Първото започва от вр.”Каваклийка” и върви успоредно на Турийска река, като служи за граница между ДЛС “Мазалат” и ДГС “Казанлък”. Друго поважно било е вододелното между Турийска река и река Саплама.Найвисоката точка на Средногорската част на стопанството се намира на вр. ”Голям Братан” (1235,8m н.в.), а найниската 392 m н.в. на максималното водно ниво на яз.”Копринка”.

Найвисоката точка в границите на ДЛС “Мазалат” е вр.”Исполин” – 1524 m н.в.

Найниската точка е 150 m н.в. в района на фазанарията до с.Трънково.

Хидрографската мрежа в района на ДЛС “Мазалат” е гъста, на места с големи наклони на надлъжните профили и променлив воден режим.

Главно водно течение, което минава през територията на стопанството е р. Тунджа, в която се вливат всички реки и долове минаващи през ДЛС ”Мазалат”. Тя е с постоянен воден дебит с минимум през летните месеци и максимум през пролетта. На нея е построен яз.”Копринка”, малка част от който се намира в източната част на стопанството. Други поголеми водни течения в старопланинския район са реките Тъжа, Габровница, Лешница и Голяма Варовита.

В хидроложко отношение Средна гора се отличава с помалко валежи, потънка и пократкотрайна снежна покривка, откъдето следва, че водните течения са с помалък и непостоянен дебит, които пресъхват през лятото.

ДЛС “Мазалат” попада в Европейскоконтиненталната климатична област – Преходноконтиненталната климатична област. Найниската част на стопанството попада в климатичния район на Източните Задбалкански полета. Южните склонове на Стара планина под 1000 m н.в. и Средногорския масив са разположени в Задбалканския нископланински район, а найсеверната част на стопанството в Старопланинския район, с надморска височина над 1000 m н.в. попада в Умерено континенталната подобласт, Планински климатичен район, среднопланинска част.

Според горскорастителното райониране стопанството попада в Тракийска област, подобласт Горна Тракия.

Климатът на ДЛС “Мазалат” като цяло не се отличава с особености, които да крият опасни изненади за вегетацията. Вегетационните периоди са достатъчно дълги и благоприятни за развитието на дървесната растителност. Неблагоприятно се отразяват само някои екстремни климатични аномалии като: резките застудявания, особено късните пролетни мразове и слани, лятноесенните засушавания и поройните дъждове.

Горската растителност на територията на стопанството е разнообразна. Тук намират условия за растеж и развитие голям брой горскодървесни, храстови и тревни видове.

Средната лесистост на стопанството е 49,4%. За територията на държавното ловно стопанство преобладаващ дървесен вид е обикновеният бук. В сегашния състав на дървостоите той заема 33.4% от площта. Втори по значение дървесен вид е зимният дъб, който е с процентно участие от 22,9% . Трети по значение е обикновеният габър с 10,4%, следват бял бор, черен бор и смърч.

Разнообразието на релефа, почвените характеристики и климата обуславят значително биологично разнообразие. Горските екосистеми в района са ценни в икономически, екологичен и социален аспект, тъй като поддържат разнообразен растителен и животински свят и имат важни водорегулиращи, противоерозионни, рекреационни и естетически функции.

Основната част от горите на територията на ДЛС„Мазалат” са включени в различните категории ВКС. В някои случаи един и същи подотдел попада в повече от една консервационна стойност. Това прави гората в този подотдел особено значима за поддържане и повишаване на всички идентифицирани консервационни стойности. В такива случаи се прилагат препоръките и ограниченията за стопанисване и мониторинг, които имат найстрог режим по отношение на прилагането на горскостопанските дейности.

По време на процеса на идентификация на ГВКС за територията на ДЛС„Мазалат”, екипът работи в тясно сътрудничество с ръководството на горскостопанската единица.

През периода на проучванията са проведени консултации с представители на местните власти и сдружения за определяне на значимите за местните общности горски територии и съгласуване на режимите за стопанисване. По време на срещите те са информирани за проучването и за основните принципи на горите с висока консервационна стойност и е потърсено тяхното мнение относно възможностите за прилагане.

Препоръчително е при промени в новия горскостопански план на ДЛС„Мазалат” да се интегрират резултатите от изследването и препоръчаните горскостопански мероприятия в него. Това ще допринесе за подобро и екологосъобразно стопанисване на горските екосистеми в района.


Каталог: files -> document
document -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
document -> Чл. С наредбата се определят условията и редът за осъществяване на дейностите с взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
document -> Закон за устройство на територията в сила от 31. 03. 2001 г
document -> На 14 февруари съвпадат три празника
document -> Наредба № рд-02-20-16 от 5 август 2011 Г. За планирането, изпълнението, контролирането и приемането на аерозаснемане и на резултатите от различни дистанционни методи за сканиране и интерпретиране на земната повърхност
document -> Наредба № н-9 от 16 декември 2009 Г
document -> Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия 16 ноември 2014 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница