Книга за регистриране на заразните болести по образец, съгласно Приложение №4



страница1/10
Дата19.07.2018
Размер0.65 Mb.
#76154
ТипКнига
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

НАРЕДБА № 21

от 18.07.2005 г.
ЗА РЕДА ЗА РЕГИСТРаЦия, СЪОБЩАВАНЕ И ОТЧЕТ НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ

(обн. в ДВ, , бр. 62 от 29.07.2005 г.)

Раздел І

Общи положения


Чл. 1. (1) С тази наредба се определя редът за регистрация, задължително съобщаване и отчет на болните от заразни болести, контактните с тях лица и заразоносителите, както и списъкът на заразните болести, подлежащи на задължителна регистрация, съобщаване и отчет.

(2) С наредбата се определя и редът и начинът за надзор, ранно оповестяване и предприемане на мерки при случаи на биотероризъм или поява на нови, непознати заразни болести.
Чл. 2. На задължителна регистрация, съобщаване и отчет подлежат заразните болести посочени в Приложение № 1.
Чл. 3. (1) При регистрацията, съобщаването и отчета на заразните болести, случаите се класифицират в следните категории:

  1. възможен случай на заразна болест;

  2. вероятен случай на заразна болест;

  3. потвърден случай на заразна болест.

(2) Критериите за класифициране на случаите на заразни болести по категории са посочени в Приложение № 2.

(3) Дефинициите на случаи на заразни болести, които подлежат на задължителна регистрация, съобщаване и отчет са посочени в Приложение № 3.
Раздел ІІ

Регистрация и съобщаване на заразните болести
Чл. 4. Регистрация на заразните болести по Приложение № 1 се извършва от лечебните заведения, от здравните кабинети в училищата, детските заведения, специализираните институции за предоставяне на социални услуги и Регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ).

Чл. 5 (1) Общопрактикуващите лекари, медицинските специалисти от здравните кабинети в училищата, детските заведения, специализираните институции за предоставяне на социални услуги и РИОКОЗ регистрират диагностицираните и съобщени заразни болести в Книга за регистриране на заразните болести по образец, съгласно Приложение № 4.

(2) Регистрацията по ал. 1 се извършва при спазване на правилата, посочени в Приложение № 5.

(3) Лицата по ал. 1 издирват и определят контактните на болни от заразни болести и ги регистрират в Книга за регистриране на контактните на заразно болни лица.
Чл. 6. (1) Регистрираните заразни болести по чл. 4 се съобщават от медицинските специалисти, които са ги открили, в срок от 24 часа:

1. на РИОКОЗ на чиято територията е открит случая;

2. на общопрактикуващия лекар на заболялото лице – когато заболяването е открито от друг медицински специалист;

3. на здравния кабинет в учебно и детско заведение – когато заболялото лице посещава училище или детско заведение;



(2) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве, получила Бързо известие за лице с местоживеене извън обслужваната от нея територия, уведомява в срок от 24 часа РИОКОЗ по местоживеене на лицето.
Чл. 7. Регистрация в лабораторния журнал и съобщаване в РИОКОЗ на положителните резултати за заразни болести по Приложение № 1 извършват всички медико-диагностични лаборатории – самостоятелни или в състава на друго лечебно заведение.
Чл. 8. Съобщаването на заразните болести по чл. 6 и положителните лабораторни резултати по чл. 7 се извършва с Бързо известие, по образец съгласно Приложение №.6 и по телефон, факс или електронна поща. В Бързото известие винаги се посочва категорията на случая по чл. 3, ал. 1.
Чл. 9. В случаите, когато първоначалната диагноза, съобщена с Бързо известие е променена, лечебното заведение в което е поставена окончателната диагноза, изпраща ново бързо известие:

1. до общопрактикуващия лекар на лицето;

2. до лечебното заведение, поставило първоначалната диагноза;

3. до Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве.


Чл. 10. В срок от 24 часа след хоспитализация и изписване на болен от заразно заболяване, подлежащо на задължителна регистрация, лечебното заведение за болнична помощ изпраща писмено съобщение по образец – Приложение № 7 за хоспитализиран/изписан болен до съответната РИОКОЗ.
Чл. 11. (1) За всеки починал от заразно заболяване, независимо дали преди това е бил съобщен и регистриран като заразно болен, лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ, в срок от 24 часа уведомяват с Бързо известие РИОКОЗ на територията, на която е починал болния.

(2) В случаите, когато починалото лице е с постоянен адрес на територията на друга област, РИОКОЗ, получила съобщението, уведомява съответната РИОКОЗ по постоянния адрес на лицето.

Чл. 12. (1) В случаите на доказано заразоносителство, заразоносителите се съобщават с Бързо известие само при откриването им.

(2) Заболяванията с хронично протичане (бруцелоза, туберкулоза, хроничен вирусен хепатит и др.) се съобщават еднократно - при откриването им.

(3) Следоперативните рецидиви при ехинококоза се съобщават при всяко възникване, независимо от броя им.

Чл. 13. (1) Съобщаването на случаите на грип и остри респираторни заболявания се извършва чрез система за сентинелно наблюдение, включваща лечебни заведения за извънболнична помощ в областните центрове.

(2) Лечебните заведения по ал. 1 се определят със заповед на директора на съответната РИОКОЗ.

(3) Броят на наблюдаваните по сентинелната система лица не може да бъде по-малък от 10 % от населението на града - областен център.

(4) Лечебните заведения за извънболнична помощ по ал. 2 съобщават в РИОКОЗ по телефона и в писмен вид броя на заболелите от грип и остри респираторни заболявания, както следва:

  1. за периода от 1 ноември до 31 март данните се изпращат ежедневно - за предходния ден;

  2. за периода от 1 април до 31 октомври данните се изпращат ежеседмично - за предходната седмица.


Чл. 14. Съобщаването на случаите на СПИН/HIV се извършва по реда на наредбата по чл. 60, ал. 6 от Закона за здравето.
Чл.15 Съобщаването на случаите на сифилис и гонококция се извършва както следва:

1. от кожно-венерологичните диспансери и кожно-венерологичните отделения – на РИОКОЗ и Националния център по здравна информация (НЦЗИ);

2. от лабораториите, извършващи серологична диагностика на сифилиса и гонококцията - на кожно-венeрологичните диспансери и РИОКОЗ;

3. от Центровете по трансфузионна хематология и Националния център по трансфузионна хематология - на съответните кожно-венерологични диспансери, РИОКОЗ и НЦЗИ;



Чл. 16. В Бързото известие за случаите по чл. 14 и 15 от личните данни се вписват само инициалите на лицето, възрастта, населеното място и областта.
Чл. 17. Всеки случай на епидемичен взрив се съобщава незабавно в съответната РИОКОЗ от медицинския специалист, който го е установил.

Чл. 18. Всеки случай на взрив от вътреболнична инфекция се съобщава по реда на наредбата по чл. 60, ал. 4 от Закона за здравето.
Раздел ІІІ

Отчет на заразните болести
Чл. 19. (1) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве ежедневно предава обобщена информация в Националния център по здравна информация за съобщените и регистрирани случаи на заразни заболявания по диагнози за територията на цялата област.

(2) Информацията за заразните болести (без грип и остри респираторни заболявания) се дава по категории по чл. 3, ал. 1 общо за областта и по населени места.

(3) Дневната информация включва данните от предходния ден. Данните за почивните и празнични дни се предават на следващия работен ден, разделно за всеки от предходните дни.

Чл. 20. Информацията за броя на заболелите от грип и остри респираторни заболявания се изпраща от РИОКОЗ по електронна поща в МЗ и в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), съгласно чл. 13 ал. 4.
Чл. 21. Информацията за епидемичните взривове и взривовете от вътреболнични инфекции се съобщава от РИОКОЗ в МЗ и в НЦЗПБ незабавно по телефон, факс или електронна поща и в писмен вид в срок от 48 часа.
Чл. 22. (1) Националният център за здравна информация обработва получените от РИОКОЗ данни и изготвя ежедневна и седмична сигнална информация по категории диагнози.

(2) Информацията по ал. 1 се изпраща в МЗ, НЦЗПБ и РИОКОЗ и се използва за нуждите на оперативния епидемиологичен надзор и за осъществяване на обратна връзка със системата на общественото здравеопазване.

Чл. 23. Информацията с уточнените диагнози се актуализира месечно и годишно.
Чл. 24. Месечна актуализация на информацията за съобщените случаи на заразни заболявания се извършва както следва:

1. Регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве обобщават данните за територията на региона по категориите диагнози на заболелите, хоспитализираните и починалите от заразни болести и я предават до 5-то число на следващия месец в НЦЗИ.

2. Националният център за здравна информация обработва данните, получени от РИОКОЗ и издава до 10-то число на всеки месец актуализирана информация (отчет 3.0–85), която се изпраща в МЗ, НЦЗПБ и РИОКОЗ.
Чл. 25. Годишна актуализация се извършва след приключване на календарната година както следва:

1. Регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве уточняват данните по месеци и за годината за територията на региона и до 10 януари на следващата година изпращат коригиран годишен отчет в Националния център за здравна информация.

2. Националният център за здравна информация обработва коригираните данни и до 10 февруари на следващата година ги предоставя на МЗ, НЦЗПБ и РИОКОЗ.
Чл. 26. (1) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве изготвя годишен отчет и анализ на заразните болести.

(2) Анализът по ал. 1 се изпраща в МЗ и НЦЗПБ до края на месец февруари на следващата година.
Чл. 27. Годишният епидемиологичен анализ на заболяемостта от заразни болести за цялата страна се изготвя от НЦЗПБ и се изпраща в МЗ до края на месец април на следващата година.
Чл. 28. Въз основа на годишния епидемиологичен анализ за страната МЗ предприема мерки за повишаване на ефективността на системата за надзор на заразните болести.

Раздел ІV

Ред и начин за надзор, ранно оповестяване и предприемане на мерки при случаи на биотероризъм или поява на нови, непознати заразни болести
Чл. 29. При възникване на нови заразни болести с потенциален риск от епидемично разпространение, както и при случаи на биотероризъм, министърът на здравеопазването със заповед може да разпореди:

1. задължителна регистрация, съобщаване и отчет на заболявания, извън посочените в Приложение № 1;

2. конкретни мерки, ред и начин на надзор в съответствие с епидемичната ситуация.
Чл. 30. (1) Министърът на здравеопазването определя със заповед състава на оперативна група на национално ниво за бързо реагиране и организиране на отговор в случай на възникване на епидемична ситуация, свързана с използване на биологични агенти за причиняване на вреда или при възникване на нови заразни болести с потенциален риск от епидемично разпространение.

(2) Директорите на РИОКОЗ определят със заповед състава на съответни оперативни групи на регионално ниво.
Чл. 31. При съмнение за преднамерено използване на биологичен агент за причиняване на вреда, РИОКОЗ на регионално ниво и Министерство на здравеопазването на национално ниво организират съвместно с Държавна агенция “Гражданска защита”, Министерство на вътрешните работи и други компетентни държавни органи противоепидемични мерки, включващи:

1. сформиране и изпращане на експертна група на мястото на инцидента, включваща епидемиолог, микробиолог (вирусолог), инфекционист, биолог (паразитолог) и други в зависимост от конкретната ситуация.

2. вземане на проби и изследването им в лабораториите на РИОКОЗ и НЦЗПБ.

3. разпореждане на противоепидемични и профилактични мерки за ограничаване разпространението на заболяването, за защита на населението и екипите работещи в огнището.

4. своевременно предоставяне на информация на населението и даване на указания за поведение, профилактика и предпазване.
Чл. 32. В случаите на възникване и разпространение на заразни болести, които създават риск за международно разпространение, МЗ информира Световната здравна организация, съседните страни и специализираните структури на Европейския съюз в съответствие с действащите Международни здравни правила.
Допълнителни и заключителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази Наредба “епидемичен взрив” е възникването на два и повече случая на едно и също заразно заболяване, епидемично свързани по време и място.
§ 2. Контролът по изпълнението на наредбата се осъществява от Главния държавен здравен инспектор.
§ 3. Наредбата влиза в сила от 01.01.2006 г. и отменя Наредба № 2 от 06.02.2004 г. за определяне на списък на заразните и паразитните болести, които подлежат на задължително съобщаване, регистрация и отчет (ДВ бр. 14 от 2004 г.).
§ 4. Наредбата се издава на основание чл. 60, ал. 2 и 3 във връзка с чл. 82, ал. 2, т. 2 и ал. 5 от Закона за здравето.
МИНИСТЪР:
СЛАВЧО БОГОЕВ

Приложение № 1

към чл. 2

СПИСЪК

на заразните и паразитните болести, които подлежат на задължителна регистрация, съобщаване и отчет
1. Амебиаза

2. Антракс

3. Аскаридоза

4. Бактериални менингити и менингоенцефалити:

4.1. с уточнена етиология

4.1.1. пневномококов

4.1.2. стрептококов

4.1.3. хемофилус инфлуенце

4.1.4. други бактерии

4.2. с неуточнена етиология

5. Ботулизъм

6. Бруцелоза

7. Бяс

8. Вариант на болестта на Кройтцфелд-Якоб



9. Вариола

10. Варицела

11. Вирусни менингити и менингоенцефалити

12. Вирусни хеморагични трески:

12.1. Ебола/Марбург треска

12.2. Треска Ласса

12.3. Кримска-Конго хеморагична треска

12.4. Хеморагична треска с бъбречен синдром

13. Вирусни хепатити:

13.1. остър вирусен хепатит тип A, B, C, D, неопределен

13.2. хроничен вирусен хепатит тип В, С, D

14. Гастроентерит, ентероколит

15. Гонококова инфекция

16. Грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ)

17. Дизентерия (шигелоза)

18. Дифтерия

19. Епидемичен паротит

20. Ехинококоза

21. Жълта треска

22. Йерсиниоза

23. Кампилобактериоза

24. Коклюш

25. Колиентерити (ешерихиози)

25.1. Ентерохеморагична E. Coli инфекция

26. Коремен тиф

27. Криптоспоридиоза

28. Ку-треска

29. Лаймска борелиоза

30. Лайшманиоза, висцерална

31. Ламблиоза (Жиардиаза)

32. Легионелоза

33. Лептоспирози

34. Листериоза

35. Малария

36. Марсилска треска

37. Менингококова инфекция (менингококов менингит и сепсис)

38. Морбили

39. Орнитоза

40. Петнист тиф

41. Полиомиелит

41.1.Остри вяли парализи

42. Рубеола

42.1.Вродена рубеола

43. Салмонелоза

44. Синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН) и HIV инфекция

45. Сифилис

46. Скарлатина

47. Стрептококус пневмоние, инвазивна инфекция

48. Тежък остър респираторен синдром (ТОРС)

49. Тениаринхоза

50. Тетанус

51. Токсоплазмоза

52. Трихинелоза

53. Трихоцефалоза

54. Туберкулоза

55. Туларемия

56. Хемофилус инфлуенце тип В, инвазивна инфекция

57. Хименолепидоза

58. Хламидия трахоматис, генитална инфекция

59. Холера

60. Чума
Приложение № 2

към чл. 3 ал. 2


КРИТЕРИИ

за класифициране на заразните болести, подлежащи на задължителна регистрация, съобщаване и отчет

1.Системата за класификация на случаите на заразни болести, подлежащи на задължителна регистрация, съобщаване и отчет е тристепенна и включва следните три категории случаи: възможен, вероятен и потвърден случай на заразна болест.



Възможен случай е случай с насочваща клинична картина, който не е нито потвърден, нито вероятен.

Вероятен случай е случай с типична клинична картина или случай с наличие на епидемична връзка.

Потвърден случай е случай, доказан чрез лабораторно изследване.

"Случай с наличие на епидемична връзка" е случай, който или е контактен на потвърден случай, или е имал същите контакти както потвърден случай (напр. консумирал същата храна, пребивавал в същия хотел и т.н.).

2.Класификацията на случаите според посочените три категории може да варира в зависимост от епидемиологията на конкретното заболяване.

3.На съобщаване подлежат само случаи с клинично проявени симптоми, освен когато при дадена болест са в сила изрични други указания.

4.Безсимптомните инфекции и заразоносителството се разглеждат като случаи само при наличие на терапевтични или епидемиологични съображения.

5.Когато в дефиницията за случай на заразна или паразитна болест са изброени няколко "критерии за лабораторна диагноза", за потвърждаване на случая е достатъчен само един от тези критерии, освен ако не са посочени изрични други указания.

6.Лабораторните критерии за диагноза могат да бъдат изпълнени чрез различни методи на изследване. В случаите, когато в дефиницията на заболяването са посочени специфични методи, те са задължителни.

7.Клиничното описание в дефинициите за случай дава обща характеристика на болестта и не посочва всички възможни признаци за поставяне на клиничната диагноза на заболяването.

Приложение № 3

към чл. 3 ал. 3


ДЕФИНИЦИИ

За възможен, вероятен и потвърден случай на заразните болести, които подлежат на задължителна регистрация, съобщаване и отчет

1. АМЕБИАЗА


Каталог: downloads
downloads -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
downloads -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
downloads -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
downloads -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
downloads -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
downloads -> Alexander Malinov
downloads -> Тема 8: Линейни алгоритми. Отделяне на цифрите на число, преобразуване на числа. Алгоритмично направление: Алгоритми от теория на числата
downloads -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
downloads -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница