Методи за диагностично оценяване на деца със соп 2 слайд: Методите през времето



страница1/4
Дата19.04.2023
Размер26.18 Kb.
#117359
  1   2   3   4
тричков
Свързани:
ПНР III, брошура

Методи за диагностично оценяване на деца със СОП

2 слайд: Методите през времето
В исторически план, основният модел за диагностика на потребностите до 70те години на миналия век е бил медицинският модел. Според него, основен проблем за участие на децата със специални потребности и хора с увреждания в социалния живот е техният физически, сензорен или интелектуален дефицит.
В началото на 70те години на XX век се формира социалният модел като противоположен на медицинския. Той насочва вниманието към бариерите (социални, политически, културни) , които средата поставя за децата със СОП и цели да утвърди равнопоставеност в социума. Идентификацията на деца със СОП чрез социалния модел цели да избегне етикиране и стигматизиране. Сам по себе си нито социалният нито медицинският модел биват изчепателен източник за оценка на индивидуална образователна потребност.
3 слайд: Необходимост от оценка на деца със СОП
Нуждата от оценка на специалните образователни потребности на едно дете може да бъде обуславена от ралични физически, умствени или сензорни увреждания, хронични заболявания, или разстройства на психичното развитие – езиково – говорни нарушения, разстройства на развитието на училищните умения, генерализирани разстройства на развитието. Нерядко явление биват и смесените форми на различни увреждания и разстройства, което прави оценяването на детето със СОП голямо предизвикателство за специалистите. Основна цел на диагностичната оценка е да се разкрият причините, хатактера и степента на нарушенията. За да се осъществи точна диагностика е необходимо да се спазят конкретни методи и методики за провеждането й. Изготвянето на оценка е структориран изследователски процес, при който се събират широк обхват от данни.

  1. слайд: Методи за оценка:

5 слайд: Наблюдение: Наблюдението е основен метод за проучване и диагностика. То е целенасочен, планиран и добре организиран процес за набиране на информация на реално съществуващи явления. Чрез него могат да се регистрират поведения, мотиви, желания и отношения. За по-пълното разбиране на човешкото поведение наблюдението се прилага съвместно с други методи за оценка. Задължително за добро провеждане на наблюдението е то да бъде предварително планирано: да са изяснени целите и конкретните области и ситуации за наблюдение, както и да се реши, какъв вид наблюдение ще се използва. Важно условие за успешното приложение на метода на наблюдение е наличието на добре разработени документи/карти за наблюдение, които да дават възможности за регистриране на всички признаци, които са предмет на проучване.
В процеса на изготвяне на оценка за учениците със СОП, наблюдението е основен метод за събиране на информация, която няма как да се получи от други източници, тъй като ученика се наблюдават в реално време в разнообразни ежедневни и обучителни ситуации. Резултат от наблюдението е регистрация на повтарящи се модели на поведение и техните различия спрямо различните ситуации и хора.
Важно е да се има предвид, че наблюдението дава конкретна информация, която не може да се генерализира за поведението и личността на наблюдавания като цяло. Изключително важно е да се избягва субективното тълкуване на наблюдаваните процеси и явления през призмата на ценностната система на наблюдаващия. За да може да се разберат и интерпретират регистрираните в наблюдението явления, са необходими и други методи на оценка като този на интервюто, тестирането и пр. Тъй като наблюдателят не е обективен, важно е наблюденията да се обсъждат в екип за постигане на по-пълна картина за поведението на детето.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница