Методика за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги от инженерите в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране



страница1/60
Дата15.10.2018
Размер2.94 Mb.
#88674
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   60
МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РАЗМЕРА НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТАНТСКИ УСЛУГИ ОТ ИНЖЕНЕРИТЕ В УСТРОЙСТВЕНОТО ПЛАНИРАНЕ И В ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРОЕКТИРАНЕ

В сила от 01.01.2008 г.

Издадена от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране

Обн. ДВ. бр.17 от 19 Февруари 2008г., изм. и доп. ДВ. бр.26 от 30 Март 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.58 от 2 Юли 2013г., изм. и доп. ДВ. бр.27 от 31 Март 2017г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. С тази методика се регламентира начинът за определяне размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги от инженерите в областта на устройственото планиране и в инвестиционното проектиране.

Чл. 2. (1) Методиката цели да гарантира предоставянето на качествени проектантски услуги в съответствие с обществения интерес, с интересите на потребителите на проектантски услуги и строителни продукти при стриктно спазване на нормативната уредба в областта на инженерните части в устройственото планиране и инвестиционното проектиране, както и на добрата проектантска практика.

(2) Постигането на целите по ал. 1 се осъществява чрез осигуряване на условия за свободна конкуренция между инженерите в инвестиционното проектиране, свободен избор на инженери от възложителите (инвеститорите), недопускане на монополизъм, недобросъвестна практика и неравностойно положение на участници в инвестиционното проектиране.

Чл. 3. (1) Възнагражденията на инженерите в устройственото планиране и инвестиционното проектиране се определят в писмен договор с възложителя на проектантска услуга въз основа на свободно договаряне.

(2) Договореното възнаграждение по ал. 1 не може да бъде по-ниско от себестойността на извършената проектантска услуга, съответстваща по качество на нормативните изисквания и на добрата проектантска практика, с изключение на проекти за молитвени домове и за лица в неравностойно положение.
Глава втора.
СТРУКТУРА НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА


Чл. 4. Възнагражденията на инженерите в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране, с изключение на проектите за молитвени домове и за лица в неравностойно положение, включват себестойността на проектантската услуга и печалба, като допълнително може да се начислява данък добавена стойност.

Чл. 5. Себестойността на проектантската услуга се състои от:

1. разходи за управление на проектантския процес и разходи за труд, включващи възнаграждения и задължителни осигурителни вноски за персонала, пряко ангажиран с проектирането, за обслужващ и административен персонал;

2. разходи за обзавеждане, съоръжаване, материали и консумативи;

3. разходи за комуникации (телефон, факс, достъп до интернет и др.);

4. разходи за поддръжка на офис (наем, електрическа енергия, отопление, вода и др.);

5. разходи за амортизация на техника, софтуер и сгради;

6. разходи за застраховки;

7. разходи за транспорт и механизация;

8. разходи за командировки;

9. разходи за обучение за поддържане и повишаване на професионалната квалификация на персонала;

10. други специфични (присъщи на услугата) разходи.

Чл. 6. Себестойността на проектантската услуга може да се определя чрез:

1. калкулации на отделните елементи от себестойността;

2. процент от строителната стойност на обекта;

3. алгоритъм за обработка на съществени натурални показатели за размерност и сложност на проектирания обект или негов етап (част);

4. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.) остойностяване на преките разходи на труд с часовите ставки.

Чл. 7. (1) Себестойността на проектантските услуги в устройственото планиране на инженерните части в инвестиционното проектиране, отговарящи на изискванията на нормативната уредба и на добрата проектантска практика, както и при отчитане на пазарните нива на разходите за предоставяне на проектантските услуги се определя общо за всички етапи на устройствените планове и всички фази на инвестиционните проекти, освен ако в приложенията или Наредба № 4 не е указано друго, за регламентирания от нормативните актове обхват и съдържание на инвестиционните проекти, за нормални срокове на предоставяне на проектантските услуги и за нови, еднократно изпълнявани в страната проекти (части).

(2) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.) Себестойността по чл. 6, т. 2 и 3 се определя в приложения към методиката, които се приемат от Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, публикуват се в специализирана преса и включват:

1. приложение № 1. Себестойност на проектантски услуги по част "Конструктивна - сгради и съоръжения";

2. приложение № 2. Себестойност на проектантски услуги по част "Транспортно строителство и транспортни съоръжения";

3. приложение № 3. Себестойност на проектантски услуги по част "Хидротехническа, хидромелиоративна, водоснабдяване, канализация и пречистване на водите";

4. приложение № 4. Себестойност на проектантски услуги по част "Геодезия и приложна геодезия";

5. приложение № 5. Себестойност на проектантски услуги по част "Мини и кариери";

6.приложение № 6. Себестойност на проектантски услуги по част "Геологопроучвателни, хидрогеоложки работи и геотехнически конструкции";

7. приложение № 7. Себестойност на проектантски услуги по част "Рекултивация";

8. приложение № 8. Себестойност на проектантски услуги по част "Електротехническа, КИП и автоматика, съобщителна техника";

9. приложение № 9. Себестойност на проектантски услуги по част "Отоплителни, вентилационни, климатични, хладилни и сушилни инсталации, топлоснабдяване и газоснабдяване";

10. приложение № 10. Себестойност на проектантски услуги по част "Технологична";

11. приложение № 11. Себестойност на проектантски услуги по част "Паркоустройство и благоустройство".

(3) Себестойността на проектантски услуги, предоставяни в различни от дефинираните в ал. 1 условия, се коригира с коефициенти, които са посочени в глава четвърта.

Чл. 8. Печалбата на инженерите в инвестиционното проектиране и в устройственото планиране, като част от тяхното възнаграждение за предоставяните проектантски услуги, се договаря свободно, като е допустимо във възнаграждението да не се включва печалба.
Глава трета.
ДОГОВАРЯНЕ РАЗМЕРА НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА


Чл. 9. (1) Размерите на възнагражденията на инженерите в инвестиционното проектиране и в устройственото планиране се договаря с възложителя и се посочва в писмен договор, сключен между страните, при спазване на нормативната уредба и изискванията по чл. 3.

(2) Договорът се сключва общо или поотделно за всички инженерни части на обекта с разбивка на възнаграждението по отделните части (специалности), включително и за частта "Управление (и координация) на проектантския процес".

(3) За всяка част себестойността се определя по посочените в чл. 7 приложения.

(4) Когато с един договор се възлага проектирането на няколко обекта или подобекта, възнаграждението за всеки един от тях се определя поотделно.

Чл. 10. (1) Договорите по чл. 9 трябва да съдържат:

1. наименованието на обекта и/или частта;

2. местонахождението на обекта;

3. съществените технически параметри на обекта;

4. данни за възложителя;

5. данни за изпълнителя;

6. данни за обхвата (обема) на предоставяната проектантска услуга;

7. размера на договореното възнаграждение;

8. сроковете за изпълнение на договора.

(2) Неразделна част от договора е технико-икономическото задание за проектиране, представено от възложителя.

Чл. 11. Договорите по чл. 9 за изработване на устройствени схеми и планове и за инвестиционно проектиране на обекти от първа до четвърта категория по чл. 137, т. 1 - 4 от Закона за устройство на територията се регистрират в Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране в срок до 15 дни след началото на изпълнението им.

Чл. 12. (1) Инженер, предоставил проектантски услуги на цени (с възнаграждение), по-ниски от себестойността им, подлежи на дисциплинарно наказание по реда на глава седма от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.

(2) Инженер, подписал договор за предоставяне на проектантски услуги на цени (с възнаграждение), по-ниски от себестойността им по чл. 7, представя в Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране писмена обосновка в срок до 15 дни след подписване на договора.

(3) Инженер, предоставил проектантски услуги на цени (с възнаграждение), по-ниски от себестойността им по чл. 7, представя в Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране писмено обяснение в срок до 15 дни след предоставянето на съответната услуга.

(4) Проектантите, неспазили изискванията по ал. 2 и 3, подлежат на дисциплинарно наказание по реда на глава седма от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.
Глава четвърта.
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СЕБЕСТОЙНОСТТА ПРИ СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ


Чл. 13. Когато по силата на договор проектант прилага повече от веднъж един и същи проект, себестойността по чл. 7 за следващите прилагания е, както следва:

1. от едно до пет прилагания - най-малко 50 % от себестойността на първоначалния проект за всеки отделен случай;

2. за шестото и следващите прилагания - най-малко 40 % от себестойността на първоначалния проект за всеки отделен случай;

3. при огледален образ - най-малко 50 % от себестойността на първоначалния проект.

Чл. 14. При договаряне на проектантска услуга за изпълнение в чужбина определената по чл. 7 себестойност се умножава с коефициент 2.

Чл. 15. (Доп. - ДВ, бр. 27 от 2017 г.) При договаряне на проектантска услуга за реконструкции, преустройства, основно обновяване и основен ремонт и преустройства на съществуващи обекти, за които има необходимата проектна документация, определената по чл. 7 себестойност се умножава с коефициент 1,5, а при липса на проектна документация - с коефициент 2.

Чл. 16. При договаряне на проектантска услуга за ускорено проектиране в зависимост от договаряния срок определената по чл. 7 себестойност се умножава с коефициент от 1,2 до 1,5, а при предоставяне на такава услуга в аварийна ситуация - с коефициент 2.

Чл. 17. При договаряне на проектантска услуга за разработване на допълнителни варианти на идеен проект за всеки следващ вариант себестойността за основния вариант се умножава с коефициент 0,5.

Чл. 18. (1) За дейностите и видове работи, за които по приложенията по чл. 7, ал. 2 не може да се определи себестойност, тя се изчислява по вложено време от отделните групи проектанти (експерти) и техните брутни часови ставки, посочени в чл. 19. Този метод за изчисляване на себестойността се прилага при следните дейности и видове работи:

1. технически контрол на проектите и оценяване на съответствието съгласно Закона за устройство на територията - за тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 10 % от себестойността за съответната част;

2. прилагане/авторизиране на чуждестранни проекти - за тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 60 % от себестойността на проекта;

3. авторски надзор, при което се включва времето за работа и времето за път от и до обекта;

4. изготвяне на план за безопасност и здраве - съгласно изискванията по чл. 9 и 10 от Наредба № 2 от 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (обн., ДВ, бр. 37 от 2004 г.; попр., бр. 98 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 102 от 2006 г.);

5. визуализация на проект;

6. други дейности и видове работи, които не са посочени в приложенията за отделните части на инвестиционното проектиране.

(2) По вложено време се изчислява и себестойността за следните видове дейности:

1. предварителни (прединвестиционни, в т.ч. обемно-устройствени) проучвания, включващи приблизителна оценка на стойността на сградата или съоръжението; за тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 10 % от себестойността за съответната част;

2. инвестиционно проектиране за конкретен строеж при залагане на индивидуални (несерийни) строителни продукти съгласно чл. 53, ал. 2 на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на строителните продукти (ДВ, бр. 106 от 2006 г.);

3. изготвяне на проекти за временно строителство;

4. извършване на експертизи, консултантска дейност и други подобни;

5. изготвяне на количествени сметки за фази технически проект и работен проект; за тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 4 % от себестойността за съответната част;

6. изготвяне на стойностни сметки за фази технически проект и работен проект; за тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 4 % от себестойността за съответната част;

7. проектиране на изменения, допълнения, преработки и други подобни;

8. при малки реконструкции и преустройства, промяна на предназначението на обекта, основни ремонти и др. подобни;

9. изготвяне на задание за проектиране; за тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 5 % от себестойността за съответната част;

10. изготвяне на тръжна документация; за тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 10 % от себестойността за всяка част;

11. изготвяне на технически спецификации (условия) за изпълнение и контрол на проекта по всички инженерни части; за тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 5 % от себестойността за всяка част;

12. изготвяне на екзекутивна документация; за тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 10 % от себестойността за всяка част;

13. инвеститорски и инженерен контрол по реализирането на инвестиционния проект, координиране на изпълнението до завършване на строежа и въвеждането на обекта в експлоатация;

14. изготвяне на инструкция за експлоатация, поддръжка и проект за мониторинг на сградата или съоръжението;

15. изготвяне на синтезни (координационни) планове на сградата или съоръжението - не по-малко от 10 % от себестойността на всяка част;

16. заснемане на съществуващи сгради и съоръжения - не по-малко от 20 % от себестойността на всяка част;

17. изготвяне на част "Енергийна ефективност и топлосъхранение".

(3) Когато себестойността се определя по вложено време при утежнени условия на проектиране, като отдалеченост на обектите, проектиране на варианти, размножаване на повече екземпляри от проектите извън трите папки по основния договор и други, в себестойността се включват и присъщи допълнителни разходи.

Чл. 19. (1) В зависимост от квалификацията и отговорността на проектантите се регламентират часови ставки, както следва:

1. за експерт, технически контрольор и проектант с пълна проектантска правоспособност - 50 лв./час;

2. за проектант с ограничена проектантска правоспособност - 40 лв./час;

3. за технически сътрудник - 25 лв./час.

(2) В зависимост от инфлацията или други настъпили промени на икономическите условия в страната управителният съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ежегодно до 1 декември приема налагащите се промени на часовите ставки по ал. 1, които влизат в сила от началото на следващата година.
Допълнителни разпоредби


§ 1. По смисъла на настоящата методика:

1. "Проектантска услуга" в устройственото планиране и инвестиционното проектиране е работата на инженер-проектанта и включва:

а) предварителни (прединвестиционни) и обемно-устройствени проучвания;

б) изработване на инвестиционни проекти;

в) подготовка на тръжни книжа за избор на изпълнител на инвестиционни проекти;

г) съдействие на възложителя при реализация на проекти;

д) авторски надзор;

е) експертни дейности и консултации;

ж) изготвяне на екзекутивна документация;

з) участие в процедури за въвеждане на обекти в експлоатация;

и) ангажименти в рамките на гаранционните срокове.

2. "Себестойност на проектантската услуга" са разходите на проектанта за оказване на услугата, чието качество отговаря на изискванията на нормативната уредба и на добрата проектантска практика.

3. "Добра проектантска практика" е системата от основни правила за работа, които се прилагат при проектирането, с оглед да се доведат до приемлив минимум нарушенията на съществените изисквания при строежите.
Заключителни разпоредби



§ 2. Методиката се приема на основание чл. 6, т. 7 и чл. 29 от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.

§ 3. Методиката влиза в сила от 1.01.2008 г.

§ 4. Приложенията по чл. 7, ал. 2 се обнародват като притурка към "Държавен вестник".
Заключителни разпоредби
КЪМ МЕТОДИКА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА МЕТОДИКАТА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РАЗМЕРА НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТАНТСКИ УСЛУГИ ОТ ИНЖЕНЕРИТЕ В УСТРОЙСТВЕНОТО ПЛАНИРАНЕ И В ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРОЕКТИРАНЕ


(Обн. - ДВ, бр. 26 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.)
§ 6. Измененията и допълненията в методиката са приети на основание чл. 6, т. 7 и чл. 29 от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране с решение на УС на КИИП на 25.11.2011 г. и влизат в сила от 01.01.2012 г.
Заключителни разпоредби
КЪМ МЕТОДИКА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА МЕТОДИКАТА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РАЗМЕРА НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТАНТСКИ УСЛУГИ ОТ ИНЖЕНЕРИТЕ В УСТРОЙСТВЕНОТО ПЛАНИРАНЕ И ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРОЕКТИРАНЕ


(ОБН. - ДВ, бр. 58 от 2013 г., в сила от 02.07.2013 г.)
§ 7. Измененията и допълненията в приложенията към методиката са приети на основание чл. 6, т. 7, чл. 20, т. 5 и чл. 29 от Закона за Камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране с Решение на УС на КИИП от 31.05.2013 г., в изпълнение на Устава на КИИП и решение на ОС на КИИП от 30 – 31 март 2013 г. Измененията и допълненията в приложенията към методиката влизат в сила от деня на обнародването им в "Държавен вестник".

Приложение № 1
(Доп. - ДВ, бр. 26 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 27 от 2017 г.)
СЕБЕСТОЙНОСТ НА ПРОЕКТАНТСКИТЕ УСЛУГИ ПО ЧАСТ "КОНСТРУКТИВНА - СГРАДИ И СЪОРЪЖЕНИЯ"
РАЗДЕЛ 1. ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КОНСТРУКТОРА ПРИ ФОРМИРАНЕТО НА СЕБЕСТОЙНОСТТА ЗА ПРОЕКТИРАНЕ
Проектирането и договорирането на проекта по част "Конструктивна" за сградите и съоръженията се извършва при условията на "Методика за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги от инженерите в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране".

1.1. Авторският надзор по част "Конструктивна" е неразделна дейност от реализацията на проекта, която осигурява сигурността и качеството на изпълняваната конструкция. За него се сключва отделен договор с възложителя.

1.2. Възложителят може да възложи на друг инженер провеждането на авторски надзор само при изрично декларирано съгласие на автора на проекта по част "Конструктивна".

1.3. Техническият контрол по част "Конструктивна", както и оценка за съответствието на проектите съгласно Закона за устройство на територията, е по реда в гл. Четвърта на Методика за определяне на размера на възнагражденията.
РАЗДЕЛ 2. ОБХВАТ И СЪДЪРЖАНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПРОЕКТИ ПО ЧАСТ - КОНСТРУКТИВНА
2.1. ПРЕДВАРИТЕЛНИ /ПРЕДИНВЕСТИЦИОННИ/ ПРОУЧВАНИЯ

2.1.1. Основни работи

• Определяне на предпоставките. Изясняване на задачите по планирането на носещите конструкции;

• Избор на конструктивна система при отчитане на изискванията за сигурност, стойност и рентабилност на обекта;

• Изясняване и задаване на необходимите за носещата конструкция съществени конструктивни постановки, например строителни материали, вид на строителството и технология, схема на конструкцията и фундиране;

• Възлагане, изготвяне на задание за проектиране.

• 2.1.2. Специални работи

• Сравнителни изчисления за различните варианти на решение на конструкцията;

• Оценка на хидрогеоложките условия и избор на начин на фундиране;

• Уточняване на специфични натоварвания при наличие на такива.

2.2. ИДЕЕН ПРОЕКТ

2.2.1. (изм. - ДВ, бр. 27 от 2017 г.) Основни работи

Системно и композиционно проектиране, включващо:

• Разработване на композиционното решение на носещата конструкция за получаване на конструктивен проект с графично представяне;

• Приблизителен конструктивно-изчислителен анализ с оразмеряване;

• Приблизителен сеизмичен (динамичен) анализ на конструкцията;

• Принципни постановки на конструктивните детайли и основни измерения на носещата конструкция, например: фуги, оформяне на опорни пунктове и възли, средства за свързване, оформяне на носещи елементи и детайли;

• Принципно решение на начина на фундиране на конструкцията.

2.2.2. Специални работи

• Предварителни изчисления на основните носещи елементи. Предварително оформяне и изчисляване на важни конструктивни детайли;

• Предварително определяне на допълнителни разходи при специални начини на строителство или специални конструкции.

2.3. ТЕХНИЧЕСКИ ПРОЕКТ

2.3.1. Основни работи

Проектиране за получаване на разрешение за строеж.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   60




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница