Министерство на околната среда и водите регионална инспекция по околната среда и водите русе утвърдил: ивелина василева



страница1/9
Дата05.03.2018
Размер0.95 Mb.
#60908
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

Министерство на околната среда и водите

РЕГИОНАЛНА ИНСПЕКЦИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ - РУСЕ

УТВЪРДИЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА

МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ


Съгласувано с:
КРАСИМИР ЖИВКОВ

ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР


П Л А Н
за контролната дейност на РИОСВ - Русе

през 2017 г.

инж. Любомир Атанасов

И.Д. Директор на РИОСВ - Русе
Съгласували:

Ганя Христова

Директор на дирекция „ПОС”:
Ваня Димитрова

Началник на отдел „ККД”:
С ъ д ъ р ж а н и е


1. Обхват на плана 3

1.1. Период от време и географска област 3

1.2. Задачи, компетенции и задължения на РИОСВ-Русе, вкл.организационна структура 5

1.3. Мисия и цели на РИОСВ 7

1.4. Национални политики, приоритети и приложимо законодателство 9

2. Околна среда, дейности и инсталации 13

2.1. Състояние на околната среда - екологични проблеми в района 13

А) Състояние на въздуха 13

Б) Състояние на водите 14

В) Управление на отпадъците 16

Г) Биологично разнообразие и НЕМ 16

2.2. Контролирани дейности 16

2.3. Контролирани инсталации 19

2.3.1. Въздействие върху околната среда и изпълнение 20

2.3.2. Съответствие със законодателството 21

2.3.3. Регистър на инсталации и дейности с издадени КР 22

2.3.4. Регистър на СЕВЕЗО обектите 27

2.3.4.1. Списък на групите от СЕВЕЗО обекти, при които е възможен ефектът на доминото съгласно чл. 116 з, ал. 1 от ЗООС 29

2.3.4.2. Списък на СЕВЕЗО обектите, при които определени външни рискове или източници на опасност биха могли да увеличат риска или последствията от голяма авария в тези предприятия/съоръжения 30

3. Изпълнение на плана за преходната година 30

3.1. Цели, които е трябвало да постигнем 30

3.2. Входна, изходна информация и резултати 33

3.3. Оценка 33

4. Планирано изпълнение за годината 35

4.1. Приоритети 35

4.2. Цели: 41

4.3. Процедури за планови и извънпланови проверки 44

4.4. Процедури за координиране с други контролни органи 44

4.5. Процедури за преглед/актуализация 46





Приложение: Таблична част........................................................................................................

46




1. Регистри на обектите за контрол










1.1. Регистър на всички обекти, подлежащи на контрол и проверки от РИОСВ










    1. Списък на планираните обекти за контрол през 2017 г.

    2. Планирани проверки по компоненти и фактори на околната среда







2. Програми за планирани проверки по компоненти и фактори на околната среда










2.1. Въздух










2.2. Води










2.3. Почви










2.4. Управление на отпадъците

2.5. Биологично разнообразие и Национална екологична мрежа (НЕМ)

2.6 ОВОС и ЕО











2.7. Контрол по предотвратяване на промишлено замърсяване










2.8. СЕВЕЗО и химикали

2.9. Ограничаване изменението на климата

2.10. Комплексни проверки




1. Обхват на плана

1.1. Период от време и географска област


Планът за контролната дейност на РИОСВ-Русе е разработен за периода от 01.01.2017 до 31.12.2017 г. и обхваща територията на трите области в Североизточна България – Русе, Разград и Силистра, които попадат в обхвата на Северен Централен район.

Територията се намира в поречието на река Дунав, с притоците си Русенски Лом, Янтра и Добруджански реки, и съответно притоците на Русенски Лом – Бели, Черни, Мали и Баниски Лом.

На север и североизток границата на териториалния обхват на Инспекцията съвпада с държавната граница и минава по поречието на река Дунав. Районът е с добре развита инфраструктура и комуникации. В географско отношение той е важен международен и републикански транспортен кръстопът. На територията се пресичат два от европейските транспортни коридори (№ 7 и № 9), които осигуряват връзката между районите на Балтийско и Северно море, от една страна и Средиземно и Черно море от друга.

Регионална инспекция по околна среда и води – Русе осъществява контрол на компонентите и факторите на околната среда на територия от 8 291,1 квадратни километра, с население от 494 322 жители в 304 населени места, включени в 22 общини: Русенска област с общини - Русе, Бяла, Две могили, Борово, Иваново, Ветово, Сливо поле, Ценово; Разградска област с общини - Разград, Кубрат, Лозница, Самуил, Завет, Исперих, Цар Калоян; Силистренска област с общини Силистра, Тутракан, Главиница, Кайнарджа, Ситово, Алфатар и Дулово.

Районът попада в умереноконтиненталната климатична област, характеризираща се със студена зима (абсолютна минимална температура - 27° С) и сухо, топло лято (абсолютна максимална температура + 44.0° С). Преобладаващите ветрове са североизточни и северозападни, като около 40 дни в годишен план са със скорост под 1,5 метра за секунда, т.е. безветрие. В по-голямата си част релефът е равнинен, с надморска височина до 200 мeтра, но суходолията, ориентирани към река Дунав му придават хълмист характер. Равнинно-хълмистият терен е подходящ за развитие на земеделие и изграждане на транспортна и техническа инфраструктура.

Почвите са чернозем, сиви горски, алувиални и алувиално-ливадни. Съчетанието от релефа, климатичните условия, водните ресурси и почвеното разнообразие дават възможности за отглеждане на зърнени и фуражни култури, зеленчуци и лозови насаждения.

Районът е беден на горски масиви, като естествените са силно редуцирани за сметка на усвояването на земеделски площи. Преобладават широколистни и смесен тип гори.

План за контролната дейност на РИОСВ-Русе през 2017 г. 3

Почвите са чернозем, сиви горски, алувиални и алувиално-ливадни. Съчетанието от релефа, климатичните условия, водните ресурси и почвеното разнообразие дават възможности за отглеждане на зърнени и фуражни култури, зеленчуци и лозови насаждения.

Районът е беден на горски масиви, като естествените са силно редуцирани за сметка на усвояването на земеделски площи. Преобладават широколистни и смесен тип гори.

Територията на РИОСВ – Русе се характеризира с богато биологично разнообразие, което е обусловено от наличието на значителни по площ горски територии, земеделски земи, в т.ч. пасища и мери, повърхностни и подземни води, влажни зони и суходолия и др. Голямата площ (областите Русе, Разград и Силистра) и пресеченият релеф са предпоставка за наличие на различни ценози – тревни, степни и полустепни, агро, горски, водни и др.. Същите от своя страна представляват различни природни местообитания и местообитания на видове с природозащитен статус. С оглед на тяхното опазване за бъдещите поколения, националното и международно законодателство определят различни категории защитени обекти.

На територията, контролирана от РИОСВ-Русе, има 42 защитени територии, обявени съгласно Закона за защитените територии. Контролната дейност на експертите от регионалната инспекция е насочена към спазването на режимите, определени в заповедите за обявяването им, както следва: един резерват – „Бели Лом”, един поддържан резерват – „Сребърна”, един природен парк – „Русенски Лом”, девет природни забележителности и тридесет защитени местности, сред които и най-голямата по площ в страната – ЗМ „Калимок-Бръшлен”.

ПР „Сребърна” е единственото запазено еутрофно езеро на територията на страната, много богато на растителни и животински видове, известно с огромното разнообразие от водолюбиви птици. Там се намира уникалната за страната колония на къдроглавия пеликан и други застрашени видове, гнездящи върху плаващи тръстикови острови. През септември 2016 г. е подаден в Секретариата на ЮНЕСКО номинационен формуляр за обявяване на ПР „Сребърна” за пост Севилски биосферен парк, което е потвърдено с писмо от 18 ноември 2016 г. до председателя на Националния комитет по Програмата „Човекът и биосферата“ . С покриването на критериите от Севилската стратегия, поддържан резерват „Сребърна” има възможност да остане обект на природното световно наследство от нов тип, изпълнявайки новите функции:

- консервационна – за опазване на сладководното крайречно езеро, място за обитание на 223 види птици, 139 вида растения, 41 вида бозайници, 11 вида влечуги, 10 вида земноводни и 24 вида риби, от които 22 вида редки, уязвими или застрашени и включени в Червения европейски списък на глобално застрашените видове растения и животни и 149 вида, включени в Червената книга на България;

- развиваща – за насърчаване на екологично устойчиво икономическото развитие;

- логистична- за образование и обучение, проучване и мониторинг, свързани с местни, регионални, национални и глобални въпроси на опазването на околната среда и устойчивото развитие.

В териториалния обхват на РИОСВ-Русе са обявени със заповед на Министъра на околната среда и водите 11 защитени зони по Директива 79/409/ЕИО за опазване на дивите птици. Определените по Директива 92/43/ЕИО защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна са 18, от които две са обявени със заповед на Министъра на околната среда и водите. През 2016 г. е издадена заповед за обявяване на защитена зона BG0000610 „Река Янтра” по директивата за местообитанията.

Съобразно площта на контролираната от РИОСВ – Русе територия, защитените зони представляват съответно: 24,65 % - защитени зони за опазване на дивите птици и 31,58 % - защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

Това обстоятелство изисква да бъде обърнато особено внимание на дейностите, които се съгласуват в границите на територии от екологичната мрежа Натура 2000, както и въздействието, което могат да окажат върху компонентите и факторите на околната среда и в частност на видовете и местообитанията.

На територията на РИОСВ – Русе функционират обекти от всички сектори на икономиката. Характерни за региона са инсталации от химическата, леката и хранително-вкусовата промишленост и животновъдството в т.ч.: нефтопреработване, производства на бои, биогорива, лекарствени форми и добавки, млечни продукти, фруктози, хлебна мая, дървопреработване и производство на мебели, производство на резервни части за леки автомобили и селското стопанство, керамично производство, инсталации за интензивно животновъдство и др.

Най-малък е делът на обектите от енергийното стопанство (около 0,5 %), следван от химическата промишленост (около 1,5 %), производство и обработка на метали (2,5 %), производство на продукти от нерудни материали (3 %). Най-голям е делът на инсталации и обекти по управление на отпадъците (11,5 %).



Каталог: images -> riosv -> Kluchovi dumi 2014
Kluchovi dumi 2014 -> През периода 27-28 април 2015 г е извършена контролна проверка за спазване условията в Комплексно разрешително (КР) №327-Н0/2008 г на „Свинекомплекс Юделник оод, с. Юделник, Община Сливо поле
Kluchovi dumi 2014 -> Отчет за контролната дейност Обобщен анализ на контролната дейност на риосв-русе за 2013 г
Kluchovi dumi 2014 -> Отчет за контролната дейност обобщен анализ на контролната дейност на риосв за 2016 г
Kluchovi dumi 2014 -> Възложител Номер на документ Вид документ „мемотрейд”
Kluchovi dumi 2014 -> Отчет за генерираните отпадъци при производствената дейност, данните, от който съответстват на заверените в риосв русе отчетни книги, съгласно изискванията на Наредба 1
Kluchovi dumi 2014 -> Отчет за контролната дейност Обобщен анализ на контролната дейност на риосв-русе за 2014 г
Kluchovi dumi 2014 -> Инсталациите, попадащи в обхвата на кр работят на прекъснат режим. Производственият капацитет
Kluchovi dumi 2014 -> Издадени разрешителни документи за дейности с очцм по зуо
Kluchovi dumi 2014 -> Регионална инспекция по околната среда и водите русе утвърдил: ивелина василева
Kluchovi dumi 2014 -> Съобщение по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на овос


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница