Министерство на здравеопазването



страница1/6
Дата08.02.2017
Размер1.39 Mb.
#14463
  1   2   3   4   5   6

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ ГР.ЯМБОЛ





О Т Ч Е Т

ЗА ДЕЙНОСТТА НА РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА
ИНСПЕКЦИЯ ПРЕЗ 2015 Г.

През 2015 год. дейността на РЗИ-Ямбол бе организирана на основата на годишен план, разработен в съответствие с поставените от МЗ цели и приоритети, а именно:



  • Дейности свързани с профилактиката, като задължителен елемент на всички нива

  • Повишаване ефективността на държавния здравен контрол по прилагане на законодателството на ЕС и на националното законодателство за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и на факторите на жизнената среда, чрез осигуряване на независима и прозрачна инспекционна дейност;

  • Повишаване качеството на медицинското обслужване на населението

През последните години населението в Ямболска област трайно влошава демографския си потенциал. Демографските процеси се характеризират основно със застаряване на населението, като се увеличава делът на възрастните хора, в резултат на снижаване на раждаемостта.

Към 31.12.2014г. общия брой на населението в Областта е125 724 души

Среден брой население през 2014 г. – 126 450 души.

Непрекъснатият темп на намаляване на населението през последните години потвърждава неблагоприятният ход на демографските показатели у нас. В резултат, както на естественото си движение, така и от развилите се през последното десетилетие миграционни процеси, населението трайно влошава демографския си потенциал.

Демографските процеси се характеризират основно със застаряване на населението, като се увеличава делът на възрастните хора в резултат на снижаване на раждаемостта и увеличаване продължителността на живота.

В градовете живеят 70,31%, а в селата 29,69%. Жителите на град Ямбол са 71 561души, жителите на община Тунджа – 22 745. Най-малко са жителите на община Болярово – 3 845 души. От тях 30% живеят в гр. Болярово, а останалите 70 % живеят в селата на общината. В община Стралджа населението е 12 280, като относителният дял на живеещите в града е 46% срещу 54% в селата.

Жените представляват 50.9% от населението, а мъжете 49.1%. Делът на жените е по- висок от този на мъжете, като се запазва тенденцията за нарастване на съотношението жени/мъже след 60- годишна възраст.

Във възрастовата структура се увеличава относителният дял на лицата над 60-годишна възраст и намалява делът на лицата до 17 години. Процесът на застаряване е по -изразен сред жените отколкото сред мъжете. Разликата се дължи на по-високата смъртност сред мъжете и по-ниската средна продължителност на живот при тях. Според данните за разпределението на населението по възраст в навършени години към 31.12.2014 г., групата над 60г. е най –голяма - 38231 души.

Процесът на застаряване на населението е и в пряка връзка с броя на икономически активното население и води до промени в неговата основна възрастова структура - разпределение на населението под, в и над трудоспособна възраст. Населението в надтрудоспособна възраст /над 65 г.. - 28 324 души/ се е увеличило с 261 души, а населението в трудоспособна възраст /от 15 до 65 г. – 79 236 д./ е намаляло за една година с 1 526 души.

Ниската раждаемост е един от факторите за намаляване броя на населението. През 2014 г. показателят раждаемост е 9,8, а за 2013 г.той е бил 9,9.

Броят на ражданията през периода 2012-2014 за Областта е съответно 1236 за 2014 г., 1271 за 2013г., 1259 през 2012 г. (живородени). Както в градовете, така и в селата той се запазва приблизително на едно и също ниво през периода. Ражданията в селата са 3 пъти по- малко от тези в градовете.

Фактори, които оказват негативно влияние върху раждаемостта са: неблагоприятни социално-икономически условия, миграцията, намаляване на жените във фертилна възраст.

За 2014 г. най- голям е броят на живородените деца в гр. Ямбол -688, следван от община Тунджа – 211, община Стралджа -173, община Елхово -131 и община Болярово -33. /раждания по настоящ адрес на майката/.

Изводът, свързан с основните демографски проблеми, имащи пряко отношение към системата на здравеопазване и потребностите от здравни услуги в област Ямбол е продължаващата тенденция към намаляване на населението, обусловена от ниската раждаемост, високата смъртност и миграцията.

Извършената по обем дейност бе съобразена и с териториалната специфика и регионални приоритети в областта на общественото здраве при спазване изискванията на законодателството .

Дейността бе осъществявана при ефективна координация на РЗИ с другите регионални и местни структури на държавната власт .

От 01.01.2015г. , съгласно длъжностно щатно разписание, персоналът на РЗИ е 62 души.

ЩАТНА ЧИСЛЕНОСТ И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПЕРСОНАЛА ПО АДМИНИСТРАТИВНИ СТРУКТУРИ КЪМ 01.01.2015 ГОД. В РЗИ – ЯМБОЛ




АДМИНИСТРТИВНА СТРУКТУРА

ЧИСЛЕНОСТ

1.

ДИРЕКТОР НА РЗИ

1

2.

ЗАМЕСТНИК ДИРЕКТОР

1

3.

ГЛАВЕН СЕКРЕТАР

1

4.

ОБЩА АДМИСТРАЦИЯ в т.ч.

ДИРЕКЦИЯ АПФСО



8


5.

СПЕЦИАЛИЗИРАНА АДМИНИСТРАЦИЯ в т.ч.

51

5.1.

ДИРЕКЦИЯ „МЕДИЦИНСКИ ДЕЙНОСТИ

11

5.2.

ДИРЕКЦИЯ „ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ”

15

5.3.

ДИРЕКЦИЯ „ЛАБОРАТОРНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ”

11

5.4.

ДИРЕКЦИЯ „НАДЗОР НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ”

14




ВСИЧКО:

62

Във връзка с изменение на параграф 31 и праграф 34 от Правилник за изменение на Устройствения правилник на РЗИ / обн. в ДВ.бр.47 от 26.06.2015 г./ числеността на персонала към 20.07.2015 г. бе оптимизиран на 57 души, от които 3 ръководни длъжности, 6 в обща администрация и 48 в специализирана .


ОЦЕНКА НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПЛАНА
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА В РЗИ
През 2015 г. дейността на РЗИ бе осъществена чрез годишния план, разчетен по тримесечия, разработен съгласно Указания за планиране дейността на РЗИ, дадени от МЗ.

Организацията на работата във всички дирекции и отдели бе в съответствие с планираната дейност. Всички служители в инспекцията имаха разработени годишни и тримесечни лични планове. Със заповед № РД-09-221 от 20.01.2015 г. на директора на РЗИ бяха определени и разпределени обектите на здравните инспектори.

В РЗИ-Ямбол функционира и експертен съвет по здравно-техническа експертиза, който съгласува при необходимост устройствени схеми, общи устройствени и подробни устройствени планове и извършва оценка на инвестиционни проекти по искане на физически и юридически лица. За проведените експертни съвети се води протокол, в който се отразяват всички разгледани въпроси и взети решения .

На основание Устройствения правилник на РЗИ съвещателен орган в инспекцията бе Директорският съвет, който функционира със Заповед №РД-09-1475/24.07.2015 г. на директора на РЗИ, съгл. промените в структурата на РЗИ. Директорският съвет се свиква най-малко един път на тримесечие и работи по предварително изготвен и приет годишен план. За всяко заседание бе изготвян протокол.



За 2015г. бяха проведени 5 заседания на директорския съвет. За всяко от тях беше съставен протокол. Бяха обсъдени и взети решения по следните въпроси:


  1. Приемане на годишен план за дейността на съвета за 2015 г.

  2. Предоставяне и паричен размер на представително работно облекло на държавните служители

  3. Предоставяне и паричен размер на безплатно работно облекло на служителите по трудово правоотношение

  4. Обсъждане на отчетите за дейността на дирекциите през първото тримесечие на 2015 г.

  5. Обсъждане на дейността по отчетите на дирекциите за 2014 г. и приемане на общия отчет за 2014 г.

  6. Обсъждане на предложения за размера на средствата за закупуване на предпазни очила на служителите, работещи с видеодисплеи.

  7. Разглеждане, обсъждане и приемане плана на инспекцията за 2015г.

  8. Определяне на нов състав на директорския съвет, във връзка със структурните промени на РЗИ от 20.07.2015 г.

  9. Обсъждане на актуализация в Хартата на клиента и Преглед на предоставяните административни услуги от РЗИ-Ямбол

  10. Определяне на начина на изчисляване на допълнителното възнаграждение за постигнати резултати по чл.19, т.5 от Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация

  11. Разглеждане и обсъждане на административно-наказателната дейност за първото шестмесечие на 2015 г.

  12. Обсъждане на отчетите за дейността на дирекциите и административно-наказателната дейност през 9-месечието на 2015 г.

  13. Разглеждане и обсъждане на административно-наказателната дейност към 15.12.2015 г.



І.ДЕЙНОСТ НА ДИРЕКЦИЯ АПФСО
І.1. АДМИНИСТРАТИВНО-ПРАВНО ОБСЛУЖВАНЕ НА ГРАЖДАНИ И СЛУЖИТЕЛИ НА РЗИ
В РЗИ-Ямбол административното обслужване на потребителите се извършваше от звеното за административно обслужване, на принципа „едно гише”. Предлаганите услуги се осъществяваха при спазване на принципите, установени в нормативните актове, които регламентират дейността на администрацията: Закона за администрацията, Административнопроцесуалния кодекс, Наредбата за административно обслужване. Звеното за административно обслужване е разположено в началото на административната сграда на РЗИ-Ямбол, лесно достъпно, приспособено да обслужва и лица с увреждания, чрез изградена рампа на входа на сградата. Местоположението му е ясно обозначено и така е улеснен достъпа на потребителите на услуги до него. Работното време на служителите от звеното беше съобразено с нуждите на потребителите. Осигурено бе непрекъснато обслужване в рамките на работното време на инспекцията. В случаите, в които имаше потребители в края на работното време в служебните помещения, служителите от звеното продължаваха да обработват документи, докато не приключат с обслужването на всички потребители. За всички услуги, предоставяни от РЗИ-Ямбол се спазваха нормативно определените срокове за изпълнението им. Периодично се извършваше преглед на предоставяните услуги и се преценяваше възможността за намаляване на срока на изпълнение на услугите. Така се спестяваше от времето на потребителите на услуги.

Във връзка с изискванията за комплексно административно обслужване, бяха променени Вътрешните правила за организация на административното обслужване в РЗИ – Ямбол; Хартата на клиента; образците на документи – протокол за устно заявяване и заявление за извършване на комплексно административно обслужване. Новите образци бяха публикувани на интернет страницата на инспекцията. При прилагане на комплексно административно обслужване се установиха следните проблеми: няма единна система, чрез която да става служебна обмяна на данните между отделните администрации; има проблем с електронната идентификация, т.к. дори услугата да е заявена по електронен път чрез електронен подпис, заявителят трябва да отиде до администрацията да си получи готовия документ на хартия, защото той му се изисква в оригинал от друга администрация; няма нормативен акт, който да задължи общините да издават служебно документи за извършени услуги, които са включени в СУНАУ и са платени.

Министърът на здравеопазването е утвърдил Секторен антикорупционен план в системата на здравеопазването за 2015 г., изготвен съгласно Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията в Република България 2015-2020 година. В планът са разписани мерки за които отговарят РЗИ. В тази връзка са разписани: Вътрешни правила за начина на организиране на работата с електронни документи, предоставянето на административни услуги по електронен път и обмяна на електронните документи между административните органи; Процедура за извършване на насрещни проверки от РЗИ на територията на друга РЗИ; направена е промяна във Вътрешните правила за административно обслужване, като е въведена възможност за извършване на повторни проверки по обекти от друг екип.

Своевременно се извършваше приемане, регистриране, разпределяне и насочване на входящата служебна кореспонденция, извеждане и изпращане по предназначение изходящата кореспонденция, вътрешна и външна куриерска дейност. Във входящо-изходящия регистър за 2015 г. бяха регистрирани 2218 броя входящи документи и 2656 броя изходящи документи.

Всички документи и други материали на РЗИ-Ямбол бяха систематизирани и съхранявани съгласно изискванията на Закона за Националния архивен фонд.

Служебните и трудови досиета на служителите се съхраняваха в специална картотека от главен специалист в дирекция АПФСО.

Работните планове за 2015 г. бяха изготвени и съгласувани своевременно. След проведените междинни и заключителни срещи бе поставена годишна оценка, в съответствие с изискванията и сроковете, определени в Наредбата за условията и реда за оценяване изпълнението на служителите в държавната администрация. Оценка „Изпълнението надвишава изискванията” получиха 26 служители, оценка „Изпълнението напълно отговаря на изискванията” получиха 28 служители, 1 служител не беше оценен, защото нямаше действително отработени 6 месеца.

За проведените обучения през 2015г. се водеше регистър за проведените обучения на служителите, в който са вписани всички курсове, семинари и др.

На 09.02.2015 г. РЗИ – Ямбол приключи проект „Повишаване на професионалната компетентност и ефективното изпълнение на задълженията на служителите в РЗИ – Ямбол” по оперативна програма „Административен капацитет”. За периода 01.01.2015 – 09.02.2015 година беше проведено обучение в Института по публична администрация на двама служители.

Издадените документи, удостоверяващи проведеното обучение се съхраняваха в досиетата на служителите.

Осигурена бе правна помощ и консултация на служителите по отношение правилното прилагане на ЗЗ, ЗЛПХМ, ЗАНН, АПК, ЗЛЗ, ЗКНВП и др. нормативни актове, касаещи дейността на инспекцията. Бяха проверени 38 броя съставени актове за установяване на административни нарушения от главен секретар - юрист. Към 31.12.2015 г. бяха издадени 37 броя наказателни постановления за 9350 лв., от които 1 имуществена санкция и 36 глоби. От тях бяха връчени 35 броя и платени в доброволния срок 15 броя за 2050 лв., а наказателните постановления за принудително събиране се изпращаха до Национална агенция за приходите в законоустановените срокове.

Към 31.12.2015 г. нямаше неизпълнени наши договорни задължения.

През 2015г. бе осигурено процесуално представителство пред Районен съд гр.Ямбол, Районен съд гр. Елхово и Административен съд – Ямбол по общо 5 съдебни производства по оспорване на издадени от директора на РЗИ-Ямбол наказателни постановления.

През годината беше проведена една конкурсна процедура за назначаване на главен секретар, която беше прекратена. Издадена бе заповед за насрочване на нов конкурс за същата длъжност.

През годината бяха постъпили и разгледани 10 заявления за достъп до обществена информация, както следва: 2 броя от физически лица; 2 броя от юридически лица и 6 броя от неправителствени организации. Издадени са 6 разрешения за достъп до обществена информация. Информацията е предоставена при спазване разпоредбите на ЗДОИ в законоустановените срокове.
ІІ.ФИНАНСОВО ОБСЛУЖВАНЕ НА РЗИ

Изградената система за финансово управление и контрол в РЗИ гр.Ямбол бе прилагана в практиката чрез разработени и утвърдени политики и процедури във всички области на финансовото управление и контрол, които имат за цел да осигурят разумна увереност за постигане целите на инспекцията чрез:

- съответствие със законодателството, вътрешните актове на РЗИ и договори;

- надеждност и всеобхватност на финансова и оперативната информация;

- икономичност, ефективност и ефикасност на дейностите;

- опазване на активите и информацията.

При планиране на бюджетните средства в РЗИ бяха предвидени средства за реализиране на програми:

1. Държавен здравен контрол;

2. Промоция и превенция на незаразните болести;

3. Профилактика и надзор на заразните болести;

4. Контрол на медицинските дейности и здравна информация;

5. Медицинска експертиза на работоспособност.

За 2015 г.финансирането на РЗИ бе осъществявано от:

- субсидии от държавния бюджет за 2015 год.;

- приходи от собствена дейност.

През 2015 г. таксите, които бяха събрани по Закона за здравето , Закона за лечебните заведения и Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина са в размер на 174491 лв., с 9,44% в повече, спрямо 2014 г. Преизпълнението на приходите от такси е в резултат на ежедневния контрол на обектите с обществено предназначение, храни, води, битови химически препарати, козметика, на факторите на работна среда и извършване на лабораторно-диагностични изследвания по искане на лечебни заведения, физически и юридически лица.

Приходите от наказателни постановления, които бяха постъпили по сметката на РЗИ са 2050 лв., събраните от НАП съгласно ДДС 12/10.12.2009 г.- 1296 лв. Ниската събираемост се дължи на факта, че физическите и юридически лица, на които са издадени наказателни постановления не плащат в доброволния срок.

За неустойка по забавена доставка на санитарен автомобил бе изплатена сумата от 586 лв.

Поради липса на активи по вина на МОЛ, след прекратяване на договор за предоставено за ползване дребно медицинско оборудване на общо практикуващ лекар по проект „Реформа в здравния сектор”, бяха изплатени 537 лв.



Други неданъчни приходи в размер на 118 лв. бяха от продадени рецептурни бланки за наркотични вещества по отчетна стойност – 93 лв., приходи от продажба на вторични суровини –25 лв.

Общо събраните и трансферирани към МЗ приходи бяха в размер на 177783 лв. , с 9,88% в повече спрямо 2014 г.

Периодично се правеше анализ на събираемостта на наказателните постановления по Закона за здравето и се предприемаха мерки за тяхното доброволно събиране в регламентирания 7-дневен срок, след което се предаваха в Национална агенция за приходи.

Финансово-счетоводната дейност на РЗИ бе организирана в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството, Сметкоплана на бюджетните организации, Единната бюджетна класификация за 2015 г., Счетоводните стандарти и указания, Счетоводната политика и др.

За законосъобразното и целесъобразното разходване на бюджетните средства бе извършван предварителен контрол от финансов контрольор и прилагана системата на двойния подпис. Всички документи свързани с поемане на задължение или извършване на разход бяха подписвани от директора на РЗИ и директор дирекция АПФСО.

Своевременно през годината беше предоставяна информация на първостепенния разпоредител, относно усвояването на бюджетните средства чрез изготвяне на месечни отчети, справки по параграфи, натурални показатели и счетоводни сметки.

През 2015 г. общо за заплати и възнаграждения на персонала по трудови и служебни правоотношения са изплатени 409977 лв. при утвърден годишен план 425655 лв. Реализираната икономия от фонд работна заплата бе от вакантни длъжности и болнични и беше използвана за изплащане на други възнаграждения и плащания на персонала.

Изплатена бе сума по граждански договор за консултация, изследване и валидиране на микробиологични проби от лекар микробиолог – 2400 лв.

Изплатената сума за СБКО на служителите по трудово правоотношение бе в размер на 2354 лв., за представително работно облекло на служители по служебно правоотношение – 11624 лв. Изплатената сума за обезщетения на освободени служители, поради придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и във връзка с прилагане на Правилника за изменение и допълнение на Устройствения правилник на регионалните здравни инспекции, бе в размер на - 20223 лв. На служителите беше изплатена сума за първите три дни временна неработоспособност – 2394 лв.

Издръжката на РЗИ през 2015год. е 175867 лв. при годишен уточнен план 161900 лв. Преразходът се дължи на факта, че през 2015 година ни бяха възстановени суми от УО на ОПАК в размер на 51952 лв. по проект „Повишаване на професионалната компетентност и ефективното изпълнение на задълженията на служителите в РЗИ – Ямбол” по оперативна програма „Административен капацитет”. Направените разходи през 2015 година бяха предимно за закупуване на медикаменти, работно облекло, материали, гориво и смазочни материали, ел.енергия, природен газ, външни услуги, командировки, застраховки, текущ ремонт и др.

С направените разходи ежедневно се осъществяваше контрол по спазване на здравните изисквания в лечебни, здравни и детски заведения, в обектите с обществено предназначение, на продукти, стоки и дейности със значение за здравето на населението и на фактори на жизнената среда. Извършваха се лабораторно-диагностични изследвания по искане на лечебни заведения, физически и юридически лица.

ІІІ. СТОПАНСКО ОБСЛУЖВАНЕ НА РЗИ

Стопанското обслужване в РЗИ включва обезпечаването с необходимите материали, медикаменти и средства за работата и функционирането на РЗИ, осигуряването на оптимални условия за организиране на дейностите, извършвани от инспекцията.

Дирекция „Административно правно финансово – стопанско обслужване” беше създала всички необходими условия за успешно осъществяване на основната дейност на инспекцията чрез;

- организиране и снабдяване на всички звена с материали, консумативи, химикали, диагностикуми, горива и смазочни материали;

- организиране поддръжката и стопанисването на материалната база;

- абонаментно обслужване на специализираната техника, редовно калибриране на измервателните уреди, съгласно изготвен план;

- осигуряване на транспортно обслужване на РЗИ, чрез поддържане на автомобилния парк в добро техническо състояние, представяне моторните превозни средства на годишни технически прегледи;

- поддръжка изправното състояние на противопожарната система и техника, извършени са мероприятия за противопожарната безопасност на служителите и сградите.

От ремонт и ново обзавеждане се нуждаят някой помещения в лабораторията, стаи в административна сграда, тъй като тези помещения са изградени и обзаведени през 1975 година и са крайно амортизирани и остарели.

През 2015 г. беше направен текущ ремонт на помещения в паразитологична и микробиологична лаборатории в размер на 9584 лв., направено бе ново обзавеждане с лабораторна мебел на стойност 4617 лв., което значително подобри условията на работа.

От ремонт и ново обзавеждане се нуждаят и останалите помещения в микробиологична и паразитологична лаборатория, стаи в административна сграда, тъй като тези помещения са изградени и обзаведени през 1975 година и са крайно амортизирани и остарели.

ІV. ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ НА РЗИ

Дейността на информационното обслужване в инспекцията бе свързана с осигуряване на информационните връзки и комуникации на администрацията; поддържане на публичните регистри и бази данни; организиране, поддържане и технически контрол при събирането, обработката, съхраняването и отчитането на оперативната информация от звената на РЗИ; осигуряване техническа поддръжка на компютърната и друга информационна техника, актуализиране на програмните продукти, свързани с дейността на РЗИ; обучение на служителите за работа с компютърна техника и инсталираните програми, осигурен Интернет достъп.

В инспекцията действат следните информационни системи:

1.Система за правно-информационни услуги „Сиела-Норма”, която е предназначена за използване на всички нормативни актове в българското законодателство.

2.Система за труд и работна заплата „Терес”, която е предназначена за отчитане заплатите на служителите, дава възможност за промени в работните заплати и др.

3.Система за финансово-счетоводна дейност „Скиптър(i)”, която е предназначена за въвеждане и обработка на счетоводната информация.

4. Информационна система за следене движението на биопродуктите.

Всички компютри в инспекцията са свързани в локална мрежа.

Инспекцията разполага със собствен сървър, достъпен за всички служители, който служи за връзка между тях, обмен на файлове, както и за получаване и съхраняване на информация.

За външни потребители на информация, инспекцията има изградена интернет страница www.rzi-yambol.org

За информация от други органи е създадена електронна поща – rzi-yambol@mbox.contact.bg

За техническата поддръжка на локалната мрежа и компютърните системи е сключен договор за абонаментно обслужване, като по този начин своевременно се отстраняват възникналите технически проблеми в устройствата (компютри, принтери, мрежови устройства). Редовно се осигуряват необходимите консумативи и материали. Дават се становища и консултации за закупуване на компютри, във връзка с инсталирането на програмни продукти.

За предотвратяване на неоторизиран достъп на лица до информационните масиви беше създадена организация и управление на достъп на потребителите до информационната система чрез създаване на нива на достъп и задаване на пароли, бяха предприети допълнителни действия по усъвършенстване на софтуерното и хардуерното оборудване.

Поради въвеждане на системи, които налагат повишаване на изискванията към работните параметри на компютрите, на някои от тях бяха подобрени техническите параметри и се инсталираха нови версии на операционната система и офис приложенията. Една част от техниката все още не отговаря на новите изисквания, което налага закупуването на нови компютърни конфигурации. Част от програмите по които се работи са WEB – базирани. За работата с тях е необходим бърз и надежден достъп до интернет.



ІІ. ДЕЙНОСТ НА ДИРЕКЦИЯ „МЕДИЦИНСКИ ДЕЙНОСТИ”

Дирекция „Медицински дейности” при РЗИ-гр. Ямбол осъществява дейността си, съгласно нормативната уредба, Устройственият правилник на РЗИ и Указание за планиране дейността на РЗИ през 2015 г.



През изминалата година са извършени следните дейности:

  1. Регистрация, регистрация при промяна на обстоятелствата и заличаване на лечебни заведения за извънболнична помощ, хосписи и на лечебната дейност по чл. 2а от Закона за лечебните заведения:

Извършена е регистрация на 4 лечебни заведения за извънболнична помощ.

На територията на област Ямбол няма регистрирани хосписи, като основната причина е факта, че тази медицинска дейност не се финансира от НЗОК.

Извършени са 19 регистрации, във връзка с промяна в обстоятелствата на лечебни заведения за извънболнична помощ , като най-честа причина за пререгистрация на ЛЗ е смяна на съдебната форма /от физическо лице и ЕТ в ЕООД, съгласно промените в ЗЛЗ/ или добавяне/отпадане на адрес.

Заличените лечебни заведения за извънболнична помощ през 2015 г. са 5 /две ЛЗ са заличени поради смърт на регистрирания. Две са заличени по искане на ЛЗ, а 1 е заличено на основание чл.45, ал.1, т.9 от ЗЛЗ/.

Издадените от директора на РЗИ служебни бележки за недостатъчност по чл.81 от ЗЛЗ са 37 бр. за 83 лекари специалисти, колкото са и подадените заявления, т.к. няма критерии за отказ от издаване на служебни бележки за недостатъчност.

Изготвените отчети и справки от регистъра за ЛЗИБПХ до МЗ, общини, РЗОК, ТП на НОИ са 116 броя.

1а. Извършени са общо 57 проверки в лечебни заведения за болнична помощ във връзка със спазване на медицинските стандарти, за изпълнението на показателя „обем дейност”, както следва:

28 проверки в МБАЛ "Св.Пантелеймон" АД гр.Ямбол

13 проверки в МБАЛ "Св.Йоан Рилски" ООД гр.Ямбол

11 проверки в МБАЛ "Св.Ив.Рилски" ЕООД гр.Елхово

5 проверки в СБАЛК Ямбол ЕАД

В МБАЛ "Св.Пантелеймон" АД, МБАЛ "Св.Ив.Рилски" ЕООД, "СБАЛК-Ямбол"ЕАД и МБАЛ "Св.Й.Рилски" ООД гр.Ямбол е проведена разяснителна кампания за това, че формулярите за преждевременно напускане на болница и преустановяване на хоспитализация и на осъществяваните по отношение на пациента медицински дейности се подписват тогава, когато хоспитализираното лице вземе решението да напусне лечебното заведение, а не при постъпването му.



  1. Издадени са 8 удостоверения за изпълнение на изискванията на наредбата по чл. 46, ал. 3 от Закона за лечебните заведения, правилника по чл. 28а, ал. 3 от ЗЛЗ и на утвърдените медицински стандарти във връзка с издаването на разрешения за извършване на лечебна дейност от лечебните заведения за болнична помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи и диализните центрове:

Извършени проверки в ЛЗБП във връзка с чл.47 от ЗЛЗ – 8 броя: в МБАЛ "Св.Пантелеймон" АД гр.Ямбол, МБАЛ "Свети Йоан Рилски" ООД гр.Ямбол и 2 проверки в МБАЛ "Св.Ив.Рилски" ЕООД гр.Елхово

Издадени удостоверения във връзка с чл.46 и 47 от ЗЛЗ – 8 броя: МБАЛ "Св.Пантелеймон" АД гр.Ямбол, МБАЛ "Свети Йоан Рилски" ООД гр.Ямбол и МБАЛ "Св.Ив.Рилски" ЕООД гр.Елхово



МБАЛ "Св.Пантелеймон" АД гр.Ямбол – издадено е удостоверение във връзка с промяна в дейността:

  • Промяна в нивото на компетентност за дейност по медицинска специалност «Клинична лаборатория» - от второ ниво на компетентност в трето ниво на компетентност;

  • Промяна в нивото на компетентност за дейност «Анестезия и интензивно лечение» - от второ ниво на компетентност в трето ниво на компетентност;

  • Промяна в нивото на компетентност за дейност «Кардиология» - от първо ниво на компетентност във второ ниво на компетентност, която се осъществява във Вътрешно отделение с дейности по «Кардиология» и «Ендокринология и болести на обмяната», с трето ниво на компетентност по медицински стандарт «Вътрешни болести»

  • Добавяне на дейност за «Вземане и експертиза на органи (откриване, установяване на мозъчна смърт и поддържане на жизнените функции на потенциален донор с мозъчна смърт при налична сърдечна дейност) и предоставянето им за трансплантация“

МБАЛ «Свети Йоан Рилски»ООД гр.Ямбол:

– издадено е удостоверение във връзка с промяна в дейността – отпада дейност по съдова хирургия;

– издадено е удостоверение във връзка с промяна в Закона за лечебните заведения;

МБАЛ «Св.Иван Рилски»ЕООД гр.Елхово – издадено е удостоверение във връзка с промяна нивото на компетентност на «Клинична лаборатория» и разкриване на ново отделение по «Физикална и рехабилитационна медицина»

«СБАЛК-Ямбол»ЕАД – издадено е удостоверение във връзка с промяна в Закона за лечебните заведения


  1. При изпълнение на дейността си през 2015 г. служителите от дирекция "Медицински дейности" извършиха проверка на медицинските стандарти в извънболничната и болнична медицинска помощ, но не са констатирани случаи на нарушения, които да се налагат уведомяване на Изпълнителна агенция "Медицински одит".

  2. Регистрация, пререгистрация и заличаване на лицата, упражняващи неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве и осъществяване контрол върху дейността им, съгласно Закон за здравето – няма, поради липса на такава регистрация.

  3. Няма издадени разрешения за съхранението и продажбата на лекарствени продукти от лекари и лекари по дентална медицина съгласно Наредба №5/2011г. за условията и реда за получаване на разрешение за съхранение и продажба на лекарствени продукти от лекари и лекари по дентална медицина и снабдяването им с лекарствените продукти. /ДВ бр.54 от 2011г/ през 2015г..

  4. Относно организирането и контрола на дейността по медицинската експертиза и на регионалната картотека на медицинската експертиза – извършват се текущи проверки в лечебните заведения, като се проверяват журналите за извеждане на болничните листове, дават се указания:

  • Извършени са общо 33 проверки по Наредбата за експертиза на работоспособността, в т.ч. 30 проверки на ЛКК;

6.1. Ежегодно, до 15 януари директорът на РЗИ определя със заповед съставите на ЛКК ( постоянни и резервни членове) по предложение на съответните ръководители на ЛЗ. През 2015г. са издадени 34 заповеди за състав на ЛКК - съгласно чл. 104, ал. 1 от Закона за здравето и във връзка с чл. 7, ал. 1 от ПУОРОМЕРКМЕ.

6.2. Със заповед на директора на РЗИ е сформиран Регионален съвет за медицинска експертиза, съгласно чл.111 от Закона за здравето. Извършен е анализ и контрол на дейностите по експертиза на временната неработоспособност, осъществявани от лекуващите лекари, ЛКК и ТЕЛК на територията на област Ямбол.

6.3. Проведени са 48заседания на РСМЕ за 2015г.


  • Извършени проверки на болнични листи и решения на ЛКК, в т.ч. обжалвани болнични листове – обжалвани са общо 221 болнични листове, в т.ч. 197 еднолично издадени и 24 издадени от ЛКК.

  • За периода 01.01.-31.12.2015г. най-голям брой обжалвани болнични листове са постъпили от следните работодатели:

«Вакуум ел систем» ООД гр.Ямбол – обжалвани 36 болнични листове

«Сорт комерс»Ямбол – обжалвани 11 болнични листове

Най-честа причина за обжалване на болничните листове е:


  • Издаване еднолично на болнични листове над 14 дни без прекъсване;

  • Издаване на болнични листове над 40 дни еднолично, с прекъсване в една календарна година и без решение на ЛКК, което е нарушение на чл.13, ал.1 и 2 от НМЕ/2010г.

  • Издаване на временна неработоспособност над 180 дни без прекъсване или над 360 дни с прекъсване в две календарни години без ЕР на ТЕЛК, което е нарушение на чл.6, ал.5 от НМЕ/2010г.

Съгласно Закона за здравето трябва да има единен правилник за дейността на РСМЕ. До този момент такъв не е приет, поради което РСМЕ при РЗИ-Ямбол работи по свой правилник. Това е предпоставка решенията на РСМЕ да бъдат атакувани в съда.

6.4. През 2015г. са извършени 2 проверки, относно организацията на дейността на ТЕЛК при МБАЛ "Св.Пантелеймон" АД гр.Ямбол и са проведени 4 работни съвещания. Проведени са 5 работни срещи по експертизата на временната неработоспособност с лекуващи лекари и ЛКК във връзка с промените на НМЕ, в сила от 01.01.2015г.



6.5. Организация по експертизата на трайната неработоспособност и преосвидетелстване:

  • Проверени и заверени експертни решения на ТЕЛК са 4071. Главен инспектор от дирекция "Медицински дейности" при РЗИ заверява ЕР на ТЕЛК, като ги връща на ТЕЛК само при установени технически грешки за отстраняването им;

  • приети и обработени документи за освидетелстване, преосвидетелстване и служебно преосвидетелстване за ТЕЛК, обработка на МЕД са 4675 броя;

  • изпратени експертни решения на заитересованите страни – 3314 броя;

  • създадени са 187 МЕД по обжалвани болнични листове;

  • за периода са архивирани 600 МЕД на починали пациенти

  • За 2015г. са приети 111 жалби в РКМЕ.

От 2010 г. бе преустановено изпращането от ТП на НОИ до РКМЕ на списъци с починали лица, имащи определена трайна неработоспособност. Проверка на МЕД на починали се извършва при получаване на съобщенията за смърт. Съгласно ПУОРОМЕРКМЕ, МЕД на починалите се предоставят на техните наследници, но поради липса на адрес, връзката с наследниците често е затруднена и досиетата се съхраняват в РКМЕ в законоустановения срок, след което се унищожават. Това е причина за хроничен недостиг на площ в РКМЕ.

  1. Извършени са общо 26 проверки по чл. 93 от Закона за здравето по жалби и сигнали при нарушаване на правата на пациентите или при спорове, свързани с медицинското обслужване, и участва в съвместни проверки с Изпълнителна агенция "Медицински одит" :

  • Три от жалбите са срещу лечебни заведения за болнична помощ:

  • срещу ДПБЛНА София относно отказ от ЛЗ да издаде болничен лист на жалбоподателката, жалбата е изпратена в РЗИ София по компетентност;

  • срещу Спешно отделение на МБАЛ Ямбол за отказана помощ след ухапване от кърлеж, жалбата е неоснователна;

  • група пациенти на хемодиализа в МБАЛ Елхово, относно морално остарялата апаратура за хемодиализно лечение. Извършена е проверка и е изпратен доклад в Министерство на здравеопазването.

  • Две от жалбите са във връзка с определяне дата за явяване пред ТЕЛК и срещу издадено ЕР на ТЕЛК;

  • 8 жалби са свързани с тежко социално положение и искане за финансова помощ.

  • 12 жалби са постъпили от Дирекция „Социално подпомагане“ Ямбол за извършване на проверки на издадени медиицнски бележки от ОПЛ.

  • 1 жалба е срещу търговец за закупени ботуши, които са предизвикали обрив, жалбата е неоснователна.

  1. През 2015 г. във връзка със събрана и анализирана информация от 32 отчета, свързана с разходването на публични средства в лечебните и здравните заведения на територията на област Ямбол са осъществени 12 проверки в МБАЛ "Св.Пантелеймон"АД гр.Ямбол и МБАЛ "Св.Ив.Рилски" ЕООД гр.Елхово по спазването на методиката за субсидиране на лечебни заведения със средства от бюджета на Министерството на здравеопазването. Проверени са 5% от случаите в ЛЗБП по Методиката за субсидиране, за което са издадени 27 констативни протокола. Не са установени нарушения.

  2. Контрол на заявяването, разпределението и разхода на лекарствени продукти, заплащани със средства от бюджета на Министерството на здравеопазването за лечение на заболявания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване – 12 броя.

  3. Контрол по спазването на нормативните изисквания към формата, съдържанието, условията и реда за използване, обработка, анализ, съхраняване и предоставяне на медицинска документация от лечебните заведения и медицинските специалисти се осъществява постоянно от инспектори към Дирекция МД.

За периода 01.01. – 31.12.2015г. служителите от Дирекция МД извършиха общо 6829 проверки, в т.ч.:

  • Извършени са 5 проверки на представителни организации за защита правата на пациентите в гр.Ямбол

  • Извършени са 28 проверки в ЛЗИМП по чл.56 от Закона за здравето.

  • По жалби и сигнали са извършени 21 проверки в ЛЗИПМ

  • Извършени са 15 проверки по спазването на медицинските стандарти в лечебни заведения за извънболнична помощ;

  • Извършени са 57 проверки в лечебни заведения за болнична помощ по спазването на медицинските стандарти

  • Извършени са 23 проверки в лечебни заведения за болнична помощ, от които 13 проверки по чл.56 от Закона за здравето, 6 проверки по писма на МЗ, 4 проверки по жалби

  • Извършена е една проверка в ДМСГД;

  • Извършени са 3 проверки в ЦСМП-Ямбол – 1 във ФСМП Ямбол и 2 във ФСМП Елхово

  • Извършени са 484 проверки на годишни и тримесечни статистически отчети на лечебните заведения.

  • Проверени и кодирани по МКБ -10 са 2121 броя „Съобщение за смърт“;

  • Проверени са и заверени 4071 експертни решения на ТЕЛК

  1. През 2015 г. РЗИ-Ямбол, при осъществяване на контролните си функции, няма изготвени актове за установяване на нарушения и наказателни постановления по чл. 50, 51 и 53 от Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането .

  2. През 2015 г. бе изработена Областна здравна карта на област Ямбол.

Изготвен бе Анализ на състоянието на здравната система и потребностите на населението от здравни услуги в област Ямбол

  1. Извършено е проучване съвместно с районните колегии на съсловните организации, на потребностите в областта от съответните специалисти и въз основа на информацията в регионалните регистри на членовете на съответната съсловна организация е изготвен и представен на министъра на здравеопазването анализ на състоянието на специалистите в областта на здравеопазването, включващ следната информация по специалности: брой на придобилите и упражняващите специалност и тяхната възраст; осигуреност на населението на областта със съответен вид специалисти; потребностите на населението от специалисти; прогноза за броя на упражняващите специалност и тяхната възраст и за потребностите от специалисти през следващите пет години

  2. Извършено е проучване и е предоставена информация в МЗ,кои лечебни заведения на територията на областта имат потребност и са съгласни да назначат на трудов договор съответен специалист, обучаван на място, финансирано от държавата за срок равен на продължителността на обучението му.

  3. Изпратена е информация в Министерство на здравеопазването за броя на общопрактикуващите лекари без специалност или с придобита специалност, различна от Обща медицина, които са открили амбулатория за първична медицинска помощ в срока по § 6, ал. 1, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на ЗЛЗ на територията на областта.

  4. Събиране, обработване и предоставяне на финансово-икономическа статистическа информация за дейността и ресурсното осигуряване на лечебните и здравните заведения на територията на областта

Във връзка с изготвянето на Областна здравна карта са събрани досиета от: МБАЛ „св.Пантелеймон“АД гр.Ямбол; МБАЛ „Св.Йоан Рилски“ООД гр.Ямбол; „СБАЛК-Ямбол“ЕАД гр.Ямбол; МБАЛ „Св.Ив.Рилски“ЕООД гр.Елхово.

По контрола на месечните отчети на ЛЗБП, събирани и изпращани в НЦОЗА – Приложение 2 НЗОК– събрани са 22 отчета.

Събиране, обработване, контрол и предоставяне в МЗ на справка за натуралните показатели в делегираните от държавата дейности по здравеопазване – 20 броя.

Събиране, обработване и контрол на отчетите по разделно отчитане на разходите в лечебните заведения за болнична помощ/ЛЗБП/ - 12 броя;



  1. Събиране, обработване и предоставяне на медико-статистическа информация за дейността на лечебните и здравните заведения:

  • Събиране, извършване на контрол и предоставяне на НСИ отчетите за дейността на Детски ясли, Обединени детски заведения и ДМСГД – 17 отчета;

  • Събиране, извършване на контрол и предоставяне за обработка на ТСБ/НСИ/ отчети за легловия фонд и персонала на ЛЗБП, хосписите, ЛЗИБП / ДКЦ,МЦ,МДЦ, СМДЛ,СМТЛ/, ЦСМП, РЗИ и други дейности в здравеопазването към общините/ - 41 отчета;

  • Събиране, извършване на контрол, обработка и предоставяне на НЦОЗА на годишните статистически отчети на: ЛЗБП и хосписите; ЦСМП по филиали и ЛЗИБП по групировки; специализирани кабинети / психиатрични, КВ и пневмо-фтизиатрични/ към ЛЗИБП;

Събрани и обработени общо 286 годишни отчети на ЛЗ


  • Събиране, извършване на контрол и обработка на оперативна статистическа информация – 140 броя;

  • Ежемесечно се събира информация от ЛЗ и се изготвят информационни карти за починалите деца на територията на областта – През 2015 г. са починали общо 4 /четири/ деца, от които 3 деца на възраст от 0 до 1г. и 1 дете на възраст от 1г. до 17г.

  • Кодираните по МКБ 10 и обработени Съобщения за смърт за събития на територията на областта, подавани от лечебните заведения са 2121 броя;

  • За 2015г. са събрани и предоставени на НЦОЗА 20 съобщения за суицидно действие.

  • Извършена е проверка и кодиране на 3 съобщения за перинатална смърт .

  1. Във връзка с внедряване и поддържане на единни информационни системи за отчетност на лечебните и здравните заведения, оказване на методична помощ и осъществяване на контрол при прилагането им, РЗИ извършва контрол през цялата година. ЛЗБП поддържат системно информационните системи, относно ражданията и пациенти, лекувани в инвазивна кардиология.

Компютърната програма, която се използва от РЗИ е предоставена от НЦОЗА, но е изключително стара и изисква вписване на едни и същи данни многократно в програмата. Необходимо е да бъде осъвременена и съобразена с новите изисквания.

  1. Изработване, анализ и оценка на здравно-демографските процеси на територията на региона, необходими за формирането на национална и регионална здравна политика - здравно-демографския анализ за 2014г. е изготвен през ІІ-ро тримесечие, след обработване на годишните статистически отчети.

Демографските процеси се характеризират основно със застаряване на населението в областта, като се увеличава делът на възрастните хора в резултат на снижаване на раждаемостта и увеличаване продължителността на живота. Налице е трайна тенденция към намаление на населението в областта.

Към 31.12.2014г. по данни на НСИ населението в област Ямбол е 125 724 души, от които:

Община Ямбол – 71 561 души

Община Тунджа – 22 745 души

Община Елхово – 15 293 души

Община Стралджа - 12 280 души

Община Болярово – 3 845 души

Изводите и основните демографски проблеми, които имат пряко отношение към системата на здравеопазване и потребностите от здравни услуги са, че през 2014г. в област Ямбол продължава тенденцията към намаляване на населението, обусловена от ниската раждаемост, високата смъртност, миграцията, недобро икономическо състояние и лош социален статус.

Най-висока болестност през 2014г. се наблюдава при болестите на болестите на органите на кръвообръщението, дихателната система и пикочо-половата система.

Най-висока заболеваемост през 2014г. се наблюдава при болестите на дихателната система и болестите на органите на кръвообръщението.

Висок е делът на регистрираните онкологични заболявания, докато броя на новооткритите е намалял. Най – често регистрираните онкологичните заболявания през 2014г. са на храносмилателна система - дебело черво, пикочо-половите органи, кости, съединителна тъкан, кожа и млечни жлези.

Обслужването на болните с онкологични заболявания е затруднено поради липса на специалист със специалност "онкология" Диспансеризацията на тези болни и снабдяването с лекарства налага пътуването на пациентите до КОЦ гр.Бургас.

Броят на регистрираните новооткрити пациенти с активна туберкулоза намалява през 2014 г. – от 37 новооткрити през 2013г. новооткритите през 2014г. са 34.

При население над 18 г. е по-висок делът на болестите на органите на кръвообръщението и болестите на дихателната система. При лица до 18 г. е висок делът на болестите на дихателната система.

Рисковите фактори, влияещи върху здравето на населението в област Ямбол са ниска здравна култура, нисък социален статус, обусловен от икономически предпоставки, което води до нездравословен начин на живот.

Относно осигуреността на регионалната здравна мрежа с медицински специалисти се налага извода, че е налице тенденция на намаляване броя на лекарите със специалност, като не достигат специалисти по алергология, онкология, гастроентерология /в извънболничната помощ./, пневмофтизиатри.

Населението в област Ямбол се обслужва от 4 лечебни заведения за болнична помощ:

МБАЛ "Св.Пантелеймон" АД гр.Ямбол;

МБАЛ "Св.Йоан Рилски" ООД гр.Ямбол

"СБАЛК-Ямбол" ЕАД

МБАЛ "Св.Ив.Рилски" ЕООД гр.Елхово

Спешната медицинска помощ се осъществява от ЦСМП гр.Ямбол и разкритите 7 филиала – ФСМП-Ямбол, ФСМП-Елхово, ФСМП-Стралджа, ФСМП-Войника, ФСМП-Болярово, ФСМП-Скалица, ФСМП-Тенево



  1. Извършени са 29 проверки върху дейността на лечебни и здравни заведения по осъществяването на метрологичен контрол върху медицинската техника и апаратура

През месец юни 2015г. на територията на област Ямбол се проведе метрологичен контрол в лечебните заведения по предварително утвърден график, за което всички лечебни заведения бяха предварително уведомени писмено.

Изготвен бе обобщен отчет за лечебните заведения, разполагащи със средства за измерване, подлежащи на метрологичен контрол за МЗ



  1. Контрол на обектите за търговия на едро и дребно с лекарствени продукти по реда на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (складове, аптеки, дрогерии) – на територията на областта са регистрирани 1 търговец на едро, 48 аптеки и 8 работещи дрогерии.

Извършени са общо 121 проверки по ЗЛПХМ,

в т.ч. 38 проверки по чл.56 от Закона за здравето

Систематичният здравен контрол на лекарствените продукти е насочен към спазването на изискванията по отношение на документацията, хигиенния режим, съхранението на термолабилни лекарства, лекарствата, съдържащи отровни и наркотични вещества, лекарствата с изтекъл срок на трайност, леснозапалимите лекарства и др.:

Изготвени са 3 /три/ заключения за хигиенна оценка за откриване на аптеки, обекти за търговия на едро с лекарствени продукти и дрогерии ;

Всяко тримесечие бе предоставяна информация на ОДБХ за регистрираните аптеки .

Извършени са 20 проверки в аптеки по заповеди на ИАЛ за блокиране и изтегляне на лекарствени продукти..



  1. Дейности, предвидени в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и нормативните актове по прилагането му.

    1. Проверки на обекти извършващи дейности с наркотични вещества

  • Извършени проверки на лечебните заведения, отчитащи специални рецептурни бланки за изписване на медикаменти, съдържащи наркотични вещества, съгласно чл.12, ал.2 от Наредба №4/2009г. – 314 броя

  • Извършени са 2 проверки в аптеки, кандидатстващи за лицензия за търговия с наркотични вещества или промяна на обстоятелства на вече издадена лицензия съгласно чл.33а, ал.2 и ал.3 от ЗКНВП и Наредба №55/13.12.2010г.

  • Подадени декларации по чл.39 от ЗКНВП от притежателите на лицензия за търговия на дребно и съхраняване на лекарствени продукти, съдържащи наркотични вещества,че няма промяна в обстоятелствата, при които е издадена лицензията, както и че не са възникнали обстоятелствата по чл. 41, ал. 1 – подадени са 33 декларации, като е спазен нормативно установения срок 30.01.

  • Извършени са 47 проверки в обекти притежаващи лицензия за търговия на едро и дребно с наркотични вещества - водене на регистър, съгласно чл.8, ал.1,2,3 от Наредба 21/2000г.

  • През 2015 г. са постъпили 259 заявления за заявяване и предоставяне на специални рецептурни бланки – жълти и зелени и специални формуляри за поръчка на лекарствени продукти съдържащи наркотични вещества.

  • През 2015 г. са предоставени 1142 кочана с рецептурни бланки за предписване на медикаменти, съдържащи наркотични вещества (кочани)-водене на регистър Приложение №10, съгласно чл.54, т.1,2,3,4 от Наредба №4/2009г.

  • Предоставени са 49 специални формуляри за поръчка на медикаменти, съдържащи наркотични вещества (кочани), съгласно чл.13, ал.4 от Наредба 21/2000г.

  • Приети са 345 протоколи-описи за отчитане на рецептурни бланки за предписване на медикаменти, съдържащи наркотични вещества -ІІ екз. Съгл.чл.41, ал.3 от Наредба №4/2009г.

  • Приети са 117 протоколи-описи за отчитане на рецептурни бланки - І екз. Съгл.чл.42, ал.2 от Наредба №4/2009г.

  • Приети са 5 протокола-описи за отчитане на лекарствени листи от лечебните заведения - І екз. съгл.чл.42, ал.2 от Наредба №4/2009г.

  • Приети са 336 протоколи за отчитане на специални формуляри за поръчка на медикаменти, съдържащи наркотични вещества-чл.10, ал.5 /Наредба 21/2000г.

25.3. Изготвени са 4 обобщени отчета за движението на НВ – изготвят се всяко тримесечие.

  • Приети са 143 отчети за движението на наркотичните вещества-чл.19, ал.1 и 2 от Приложение №7/Наредба №21/2000г.

  • Изготвени отчети за движението на наркотичните вещества-Приложение №8 към чл.20, ал.1 и 2/Наредба 21/2000г. – 4броя

През 2015г. не са извършвани съвместни проверки с МВР и ДАНС, свързани с прилагането на ЗКНВП.

    1. Относно водене на регистър на лекарите и лекарите по дентална медицина, които предписват лекарствени продукти, съдържащи наркотични вещества от списъците по чл.3, ал.2 на ЗКНВП – през 2015г . в регистъра са вписани нови 9 лекари.

  1. Проучване на потенциалните рискове за здравето при бедствия, аварии и катастрофи от невоенен характер, потребностите от медицинска помощ, ресурсите на лечебната мрежа и разработва планове за медицинското осигуряване на населението.

- ежегодно и при възлагане от страна на МЗ.

  • Изготвени са 8 /осем/ сведения за окомплектоваността на структурите от здравната мрежа в областта с личен състав, леглови фонд и автотранспорт съгласно указанията на МЗ

  • Изготвени са 252 ежедневни справки за свободния леглови фонд в лечебните заведения за болнична помощ на територията на областта.

  • Своевременно се актуализират и поддържата плановете по медицинското осигуряване на населението при бедствия ;

  • Осъществява се контрол на здравните и лечебни заведения на територията на областта по отношение на организацията на медицинското осигуряване при бедствия, аварии и инциденти.

  • Осъществява се контрол на превантивните дейности провеждани от здравните и лечебни заведения по намаляване на риска за живота и здравето на населението при бедствия, аварии и инциденти.

  • Извършени са общо 10 проверки на организацията на медицинското осигуряване на населението при бедствия, аварии и инциденти в мирно и военно време в структурите на лечебната мрежа на територията на областта, от които 4 съвместни проверки с представител на РДПБЗН Ямбол на плановете за защита на пребиваващите в ДМСГД, „ДКЦ №1-Ямбол“ ЕООД, МБАЛ „Св.Ив.Рилски“ЕООД гр.Елхово и МБАЛ „Св.Пантелеймон“ АД гр.Ямбол.

  • Поддържа се база данни за лекари – чужденци, които работят на територията на съответното РЗИ, особено от арабски произход и които могат да бъдат привлечени в работата с бежанци.

  1. Организиране и провеждане на Отбранително мобилизационна подготовка, съгласно регламентиращите документи и указанията на Министерство на здравеопазването за 2015 г.

    1. Разработване на военновременни планове за организацията на медицинската помощ за населението в областта при привеждане на страната за работа от мирно във военно време -са в процес на разработване.

    2. Оказва се методична помощ на специалистите по Отбранително мобилизационна подготовка на лечебните заведения при изготвяне на плановете за работа във военно време.

    3. Участия на директора на РЗИ в заседания на Областния щаб за координация на СНАВР - 2 проведени заседания - през месец юли и месец октомври.

Изготвени доклада 4, както следва:

  • до Областен щаб за СНАВР – 2 доклада

  • до Министерство на здравеопазването – доклад относно проведените дейности в ЛЗ по подготовката за работа в усложнени зимни условия;

  • до общини – доклад относно извършените дейности по подготовката на лечебните заведения за работа при усложнена зимна обстановка

    1. Проведено е заседание на Регионален съвет по медицинско осигуряване при бедствия, аварии, катастрофи и тероризъм във връзка с подготовката на лечебните заведения за работа при усложнена зимна обстановка през сезон 2015-2016г.

    2. Дейности по ЗЗКИ и ППЗЗКИ

  • Извършени са 13 проверки на регистратурата за класифицирана информация

  • Извършени са 3 проучвания съгласно чл.47 от ЗЗКИ с ниво на достъп "поверително";

  • Издадени 3 разрешения за достъп до КИ до ниво „поверително“;

  • Изготвяни са 2 /два/ списъка по чл.37 от ЗЗКИ

  • Изготвена и предоставена на ДКСИ информация по чл.35 от ЗЗКИ за вписване в регистъра на материалите и документите, съдържащи КИ, създадена в ОЕ – РЗИ Ямбол.




  1. По съставяне на актове за административни нарушения и предлагане на директора на РЗИ да налага принудителни административни мерки, предвидени в закон – съставен е 1 акт на лице, което предлага лечение чрез биоенергия.

  2. Разработване и участие в изпълнението на регионални програми и проекти в областта на медицинските дейности

  • Участие в програмата на МЗ „Национална програма за хронични и незаразни заболявания“

  • Извършено е проучване на потребностите на родители, полагащи грижи за деца с аутизъм по плана на НЦОЗА за 2014-2015г., в изпълнение на интегрирания план за действие на МЗ – анкетирани са 6родители, като е попълнен „Въпросник за проучване на потребностите на полагащите грижи за деца с аутизъм“

  1. Изпълнение на предвидени дейности по програмата за борба с трафика на хора, консултиране и подкрепа на Местните комисии за борба с трафика относно възможните механизми за оказване на медицинска и психологическа помощ и улесняване достъпа на жертвите на трафик, вкл. при лица с прекъснати здравноосигурителни права

  2. Участие в изпълнението на международни и национални програми и проекти в областта на медицинските дейности със сътрудничество на МЗ – осъществени дейности по Националната програма за психично здраве:

Ежемесечно се изпраща информация в НЦОЗА за осъществените дейности по програмата за превенция на самоубийствата.

  1. Дейности свързани с детското здравеопазване:

    1. Събиране, обработка и изпращане по е-поща в МЗ на актуална информация за състоянието на детската смъртност на национално ниво – събира се ежемесечно и се изпраща в МЗ при поискване;

    2. Поддържане на актуална информация за броя на децата, ползващи детски ясли и детски кухни на територията на региона-подавана е своевременно информация в МЗ за броя на децата в детските ясли и броя на децата ползващи детски кухни, по зададен образец - Събрана е информация от 4 общини.

    3. Определяне на лице от РЗИ за участие при сформиране на междуведомствени мултидисциплинарни екипи в случай на дете в риск, като алтернативно представен орган на местно ниво по Споразумение за сътрудничество и координиране на работата на териториалните структури на органите за закрила при случаи на деца, жертви или в риск от насилие и при кризисна интервенция.

Участия на представители на Дирекция „Медицински дейности“ в комисии:

  • Участия в 52 заседания на Съвета по осиновяване към РД СП

  • Участия в заседания на общинските комисии по закрила на детето – заседание в Община Стралджа

  • участие в 24 заседания на Консултативната комисия към Дирекция СП съгл.чл.13, ал.2 от ЗИХУ

  • Участие в 10 заседания на ЕКПО към РИО-Ямбол за комплексна оценка на общото развитие и за отлагане на училищното обучение на деца със специални образователни потребности.

  • Участие в конкурси за избор на здравни медиатори – Община Тунджа и Община Болярово

  • Участие в Кръгла маса на тема „Областен координационен механизам по деинституционализация – модел на партньорство между институциите“

    1. Осъществяване на извънпланови тематични проверки зададени от МЗ по дейността на ДМСГД - няма

    2. Осъществяване на зададени от МЗ извънпланови тематични проверки в лечебните заведения на територията на областта по сигнали за нарушени права на децата – 0 броя

    3. Извършване на контрол по осигуряване на специален хранителен режим и наблюдение на здравословното състояние на децата с увреждания, отглеждани в ДДМУИ и ДМСГД .

    4. Редовно е изисквана от лечебните заведения с родилни отделения информация относно:

  • броя на извършените превенции на изоставяне на дете на ниво родилен дом съгласно Методическото ръководство за превенция на изоставянето на дете на ниво родилен дом и Наредбата за условията и реда за осъществяване на мерки за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в институции, както и за тяхната реинтеграция – подадена информация за 392 деца в риск

  • броя на родените деца с увреждания – няма родени деца с увреждания

  • случаи на новородени деца, припознати от лица с чуждо или двойно гражданство, в изпълнение на „Стратегията за борба с трафика на хора“ – не са регистрирани такива случаи през периода.

Информацията се подава от МБАЛ "Св.Пантелеймон" АД и МБАЛ "Св.Ив.Рилски" ЕООД гр.Елхово ежемесечно, РЗИ обобщава и изпраща в МЗ 1 път годишно

ІІІ. ДЕЙНОСТ НА ДИРЕКЦИЯ „НАДЗОР НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ“

А. ГОДИШЕН ОТЧЕТ НА ОТДЕЛ ПЕК, ДИРЕКЦИЯ „НАДЗОР НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ” ЗА 2015 г.

През изминалата 2015 година дирекцията работи по предварително изготвен годишен план, съобразен с изискванията на МЗ, като основните насоки на дейността бяха:



  • поддържане на ефективен епидемиологичен надзор, профилактика и контрол на заразните заболявания;

  • осигуряване на висок имунизационен обхват на плановите имунизации и реимунизации, съгласно Имунизационния календар на страната;

  • контрол по противоепидемичния режим на работа в лечебните заведения, обективизиран с химичен и микробиологичен контрол;

  • контрол върху качеството и ефективността на дезинфекционните, дезинсекционните и стерилизационни дейности;

  • изготвяне на отчети и анализи за заразната заболяемост с набелязване и предприемане на конкретни профилактични и противоепидемични мерки;

  • дейности по Национални и регионални програми, свързани с профилактиката и контрола на заразните заболявания.

  • дейности за ерадикация на полиомиелита

  • оказване на организационно-методична помощ


І. КАДРОВО СЪСТОЯНИЕ И КВАЛИФИКАЦИЯ

До 20.07.2015 г. в дирекция “НЗБ” работиха 1 директор Д “НЗБ”; в отдел ПЕК: нач. отдел ПЕК, 3 главни инспектори, 1 старши инспектор ( биолог) и 2 инспектори; в отдел “Медицински изследвания” - 5 мл. експерти (3 лаборантки в микробиологична лабoратория и 2 лаборантки в паразитологична лаборатория) и 1 лекар-микробиолог на граждански договор. От 20.07.2015 г. дирекцията работи без отдели.



ІІ. ДЕЙНОСТ ПО ЕПИДЕМИОЛОГИЧНИЯ НАДЗОР НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ


  1. Каталог: Document
    Document -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
    Document -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
    Document -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
    Document -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
    Document -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
    Document -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
    Document -> Становище за осъществен предварителен контрол
    Document -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница