Наредба №14 от 3 април 2008 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по подмярка "придобиване на умения и постигане на обществена



страница1/6
Дата25.07.2016
Размер1.11 Mb.
#5186
  1   2   3   4   5   6
НАРЕДБА № 14 ОТ 3 АПРИЛ 2008 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ПОДМЯРКА "ПРИДОБИВАНЕ НА УМЕНИЯ И ПОСТИГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА АКТИВНОСТ НА СЪОТВЕТНИТЕ ТЕРИТОРИИ ЗА ПОТЕНЦИАЛНИ МЕСТНИ ИНИЦИАТИВНИ ГРУПИ В СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ" ОТ ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2007 - 2013 Г.

Издадена от Министерството на земеделието и продоволствието

Обн. ДВ. бр.39 от 15 Април 2008г., изм. ДВ. бр.48 от 26 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.64 от 19 Август 2011г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) С тази наредба се уреждат условията и редът за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по подмярка "Придобиване на умения и постигане на обществена активност на съответните територии за потенциални местни инициативни групи в селските райони" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 - 2013 г. (ПРСР), подкрепена от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

(2) Подпомагат се проекти, които допринасят за постигане на целите на мярката:

1. подпомагане възникването на местни инициативни групи в селски райони;

2. подкрепа за придобиването на умения за създаването и функционирането на такива групи на местно ниво;

3. подпомагане на процеса за подготовка на стратегии за местно развитие;

4. насърчаване включването на местното население в разработването и бъдещото прилагане на стратегиите за местно развитие.

Чл. 2. Мярката се прилага в селските райони на страната, определени в приложение № 1.

Глава втора.
УСЛОВИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ


Раздел I.
Обхват на дейностите


Чл. 3. (1) Финансовата помощ се предоставя за осъществяване на следните дейности:

1. проучвания в селските райони (териториални, социално-икономически анализи и др.) за целите на подготовката на стратегията за местно развитие; изграждане на бази данни;

2. обучение, придобиване на умения, техническо и финансово обезпечаване (заплати, възнаграждения на експерти и др.) за състава/екипа, ангажиран в подготовката на стратегията за местно развитие;

3. обучение на местни лидери за подхода ЛИДЕР;

4. учебни посещения за представители на потенциалните Местни инициативни групи (МИГ) или за представители на МИГ от другите страни - членки на Европейския съюз, за придобиване на практически знания за това, как се разработва и прилага стратегията за местно развитие;

5. работни групи и информационни събития за окуражаване на активното участие на населението в процеса за местно развитие;

6. информация, събития и семинари за информиране на местното население за предстоящата покана за избор на МИГ по подхода ЛИДЕР от ПРСР и за дискутиране и популяризиране на предложената стратегия за местно развитие;

7. разработване и издаване на информационни материали, необходими за подготовката и публичността на подготвяния проект на стратегия за местно развитие;

8. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) подготовка на формуляра и документите за кандидатстване на МИГ по покани за избор на местни инициативни групи, провеждан от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

(2) Финансова помощ не се предоставя за дейности, извършени преди началната и след крайната дата на проекта, определени в договора за предоставяне на финансовата помощ.

Раздел II.
Финансови условия


Чл. 4. Финансовата помощ е в размер 100 % от общите допустими разходи, свързани с дейностите, посочени в чл. 3, ал. 1.

Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Минималният размер на допустимите разходи за един проект е левовата равностойност на 10 000 евро, а максималният е левовата равностойност на 100 000 евро.

(2) Един кандидат може да бъде подпомаган в рамките на един или няколко проекта, одобрени по реда на тази наредба, до максималната обща стойност на финансовата помощ - левовата равностойност на 100 000 евро, за една и съща територия.

(3) За подпомагане на нов проект по реда на тази наредба се кандидатства след изпълнение и отчитане на предходния проект.

Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) Финансовата помощ се изплаща за възстановяване на направени допустими разходи съгласно одобрения бюджет на проекта и в размерите и сроковете, посочени в договора за подпомагане.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) Финансовата помощ се изплаща най-много на 4 части, като последното плащане е окончателно и се извършва след приключването на проекта.

(3) Датата на първото искане за плащане не може да бъде по-рано от 1 месец след началната дата на проекта.

(4) Общият размер на отделните плащания преди окончателното не може да надхвърля 80 % от стойността на допустимите разходи по проекта.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) Размерът на всяко искане за одобрение на разходите, с изключение на окончателното не може да бъде по-малък от 10 % от стойността на допустимите разходи по проекта.

Раздел III.
Изисквания към кандидатите


Чл. 7. (1) За подпомагане по реда на тази наредба могат да кандидатстват:

1. общини от селските райони, съгласно приложение № 1;

2. юридически лица с нестопанска цел;

3. юридически лица, регистрирани по Търговския закон и Закона за кооперациите, чийто предмет на дейност е свързан с дейностите по чл. 3, ал. 1.

(2) Кандидатът и неговите партньори трябва да имат адрес на управление на територията на селския район, в който ще се развива подпомаганият проект.

(3) Когато кандидатът е лице по ал. 1, т. 2 и 3, трябва да отговаря на следните условия:

1. да няма изискуеми задължения към Държавен фонд "Земеделие";

2. да не е в открито производство по несъстоятелност или да не е обявен в несъстоятелност;

3. да не е в производство по ликвидация;

4. да няма изискуеми публични задължения към държавата.

(4) Кандидатът и/или неговите партньори трябва да имат предишен опит (поне един проект за последните три години) в проекти, осъществявани чрез партньорство.

Раздел IV.
Изисквания към проекта


Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Проектите се осъществяват като публично-частни партньорства на трима партньори, като единият от тях кандидатства и получава финансовата помощ.

(2) Публично-частното партньорство по ал. 1 трябва да включва по един представител на община/и, стопанския и нестопанския сектор от съответната територия за създаване на МИГ.

(3) Партньорите подписват декларация за партньорство по образец съгласно приложение № 2 за периода на изпълнение на проекта. Декларацията за партньорство трябва да е придружена от документи, показващи публичността и прозрачността в избора на представители на стопанския и нестопанския сектор в партньорството по ал. 2.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) За една територия може да се подпомага само едно партньорство, подкрепено от съответната/те община/и с решение на общинския/те съвет/и. Решението съдържа следните точки:

1. партньорите по проекта, избрани по условията на ал. 3;

2. кандидатът за финансово подпомагане по проекта;

3. лицето, което представлява общината/те по проекта и подписва декларацията за партньорство.

(5) Проектите трябва да се осъществяват на определена територия в селските райони с минимум 10 000 и максимум 100 000 души население.

(6) Проектите се изпълняват в рамките на период не по-кратък от 10 месеца и не по-дълъг от 20 месеца. Крайният срок за осъществяването им е до края на 2011 г.

Чл. 9. Един проект трябва задължително да включва най-малко пет от дейностите по чл. 3, ал. 1.

Чл. 10. Подпомагат се проекти, получили най-малко 50 точки по критериите за оценка, съгласно приложение № 3.

Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) (1) За изпълнение на дейности по чл. 3, т. 1, 2, 3, 5 и 8 кандидатът за финансово подпомагане предлага най-малко двама експерти за оказване на методическа помощ, които да покриват следните четири експертни области:

1. модератори на процеса за въвличане на местните общности в дейности по създаване на местна инициативна група, мобилизиране и активиране на партньорите за разработване на стратегия за местно развитие;

2. експерти за разработване на стратегия за местно развитие, свързано със събиране, обработване на данни и изготвяне на аналитични материали и финален вариант на стратегията;

3. експерти по административно устройство и укрепване на административните умения на потенциални МИГ;

4. експерти по подготовка и провеждане на обучения към различни целеви групи, свързани с разширяване на знанията и уменията за прилагане на ос 4 ЛИДЕР от ПРСР.

(2) Кандидатът за финансово подпомагане може да избира експерти за оказване на методическа помощ от списък, одобрен от управляващия орган на ПРСР и публикуван на електронната страница на МЗХ.

Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) (1) Кандидатите за експерти за оказване на методическа помощ могат да бъдат само физически лица, отговарящи на изискванията, посочени в приложение № 4.

(2) Експертите по ал. 1 не могат да бъдат служители в публичната администрация на национално, регионално или общинско ниво.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) (1) Кандидатите за експерти, които не са включени в списъка, подават формуляр за кандидатстване съгласно образец по приложение № 5 заедно с посочените в него документи, доказващи посочените факти и обстоятелства, на хартиен носител и в електронно копие на CD към съответното заявление за подпомагане за предоставяне на финансова помощ.

(2) Министерството на земеделието и храните набира кандидатите за включване в списъка по чл. 11, ал. 2, като публикува обява в национални медии и на електронната страница на МЗХ, която съдържа изискванията към експертите, сроковете и начина на подаване на документите за участие в процедурата по подбор на експертите.

(3) Приемането на документи за кандидатстване за участие в процедурата по подбор на експерти по ал. 2 се извършва до септември 2009 г.

(4) Кандидатите по ал. 2 подават формуляр за кандидатстване по образец, посочен в приложение № 5, заедно с посочените в него документи, доказващи посочените факти и обстоятелства, на хартиен носител и в електронно копие на CD в деловодството на МЗХ или по пощата на адреса на МЗХ.

(5) Едно лице може да кандидатства за включване в повече от една експертна група, като за всяка група класирането е отделно.

Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) (1) Процедурата по одобрение на експертите се провежда на два етапа:

1. подбор по документи;

2. тест след провеждане на задължителното обучение.

(2) Подборът по документи се извършва от управляващия орган на ПРСР при МЗХ.

(3) Министерството на земеделието и храните организира обучение по ПРСР и ЛИДЕР подхода за всички експерти, одобрени по ал. 1, т. 1.

(4) След приключване на обучението се провежда тест за оценка на кандидатите. За успешно издържали теста се считат кандидатите, набрали поне 70 % от общия брой точки.

(5) Успешно издържалите теста се включват в списък на групите експерти, който се публикува на електронната страница на МЗХ.

(6) В случай че посочените от кандидата за финансово подпомагане експерти не бъдат одобрени, те следва да бъдат заменени.

Чл. 15. (Отм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.)

Чл. 16. (Отм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.)

Раздел V.
Допустими разходи


Чл. 17. Допустимите разходи за осъществяването на проектите са:

1. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) разходи за заплащане на експертите по чл. 11, ал. 1 и 2, координатора на проекта и един технически асистент;

2. разходи за наемане на външни експерти за извършване на предвидените дейности по проекта;

3. разходи за покупка на ново офис оборудване и офис техника в размер до 10% от бюджета по проекта;

4. (доп. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) разходи за външни услуги, необходими за оперативното функциониране на офиса и разходи за наем на офис за срока на изпълнение на проекта;

5. разходи за офис консумативи, канцеларски материали и копиране;

6. разходи за софтуер, свързан с осъществяваната дейност;

7. разходи за преводачески услуги;

8. разходи за външни изпълнители за извършване на проучвания и оценки, събиране на информация, подготовка и провеждане на информационни кампании, подготовка и разпространение на информационни материали, подготовка и провеждане на семинари и обучения, създаване и поддържане на електронна страница;

9. организационни разходи за провеждане на семинари и обучения, работни и партньорски срещи, наем зали и оборудване;

10. транспортни разходи в страната и чужбина, предвидени в бюджета и изчислени съгласно Наредбата за командировките в страната (ДВ, бр. 11 от 1987 г.) и Наредбата за служебните командировки и специализациите в чужбина (ДВ, бр. 50 от 2004 г.);

11. разходи за нощувки и дневни, предвидени в бюджета и изчислени съгласно Наредбата за командировките в страната и Наредбата за служебните командировки и специализациите в чужбина;

12. такси за участия в изложения, конференции, срещи, обучения;

13. държавни и нотариални такси за регистриране на местната инициативна група;

14. правни услуги, които се отнасят до регистриране на местната инициативна група и до сключването и изпълнението на договори във връзка с осъществяваната дейност.

Чл. 18. (1) (Предишен текст на чл. 18 - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Не са допустими следните разходи:

1. разходи за дължими лихви;

2. разходи за лизинг;

3. разходи за закупуване на недвижими имоти;

4. разходи за закупуване на оборудване втора употреба;

5. разходи за закупуване на моторни превозни средства;

6. (доп. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) данък добавена стойност с изключение на невъзстановимия, когато е поет действително и окончателно от кандидати, различни от лицата, освободени от данък съгласно чл. 4, 5, ал. 1 от Шестата директива на Съвета 77/388/ЕИО от 17 май 1977 г. относно хармонизацията на законодателството на страните членки за данъците върху оборота - Обща система за данък добавена стойност: единна основа за оценка.

(2) (Нова - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Не се предоставя финансова помощ за разходи за заплащане на координатор или технически асистент по проекта, когато тези лица са служители на общинска администрация, с изключение на случаите, когато при изпълнение на дейностите по проекта са в неплатен отпуск.

Глава трета.
РЕД ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ


Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Кандидатите за финансово подпомагане подават заявление за подпомагане по образец (приложение № 6), и прилагат документите, посочени в ал. 2, до Министерството на земеделието и храните, дирекция "Развитие на селските райони", отдел "Селски райони и местни инициативи".

(2) Към заявлението за подпомагане се прилагат следните документи:

1. (доп. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) удостоверение за актуално състояние на кандидата и неговите партньори, издадено не по-рано от един месец от датата на подаване на заявлението за подпомагане (не се изисква от общините и лица, вписани в Търговския регистър към Агенцията по вписванията);

2. копие на съдебно решение, когато е приложимо;

3. препис от учредителния акт (устав, дружествен договор) на юридическото лице;

4. (отм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.)

5. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) копие от удостоверение за регистрация по Закона за данък върху добавена стойност (ЗДДС), издадено от компетентния орган по приходите, в случай че кандидатът е регистриран по ЗДДС;

6. (отм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.)

7. удостоверение за наличие или липса на задължение по чл. 87, ал. 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, издадено от компетентния орган по приходите не по-рано от 1 месец преди датата на кандидатстване;

8. декларацията за партньорство съгласно приложение № 2;

9. решение на общинския/те съвети, определящо партньорите по проекта, кандидата за финансово подпомагане по проекта, лицето, което представлява общината/те по проекта и подписва декларацията за партньорство по чл. 8, ал. 4;

10. документи за избор на представители на стопанския и нестопанския сектор, партньори по проекта;

11. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) формуляри за кандидатстване по чл. 13, ал. 3 (когато е приложимо) или договори с външни експерти за оказване на методическа помощ от списъка на МЗХ;

12. (изм. и доп. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) автобиография на координатора на проекта и автобиография на техническия асистент.

(3) (Нова - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Копията на документите по ал. 2, т. 2, 3 и 5 се представят заверени от кандидата на всяка страница.

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Документите по чл. 19 се подават след покана, публикувана в поне един национален всекидневник и на електронната страница на МЗХ, три пъти годишно до края на 2009 г.

Чл. 21. (1) Пакетът от документи се подава в запечатан плик с препоръчана поща, по куриер или лично.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Заявлението за подпомагане и всички приложения към него се представят в оригинал, и едно електронно копие на диск (CD) като таблицата за допустимите разходи по дейности се представя в Ексел (Excel) формат.

(3) Документите се представят на български език. В случаите, когато оригиналният документ е изготвен на чужд език, той трябва да бъде придружен от легализиран превод или преведен на български език и заверен с апостил.

Чл. 22. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) В срок 45 работни дни от крайния срок за получаване на заявленията дирекция "Развитие на селските райони" преглежда и оценява проектите и прави предложение до министъра на земеделието и храните или упълномощено от него лице за одобряване или отхвърляне на проекта. Министърът на земеделието и храните издава заповед.

(2) Срокът по ал. 1 спира да тече в случаите по чл. 16.

Чл. 23. (1) Заявленията и приложените документи се преглеждат за съответствие с изискванията за административно съответствие и за допустимост на дейностите, кандидатите и/или партньорите и разходите.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Ако се установи липса, непълнота или неточност на представените документи, включително копията, МЗХ уведомява писмено кандидата, който в срок до 10 работни дни от датата на уведомяването може да отстрани констатираните пропуски чрез представяне на редовни документи.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) В случаите, когато кандидатът е предложил външни експерти извън предложения списък на МЗХ и те не отговарят на изискванията по чл. 12, МЗХ уведомява писмено кандидата, който в срока по ал. 2 може да отстрани несъответствието, като предложи други експерти.

(4) Срокът по чл. 22, ал. 1 спира да тече през времето за отстраняване на пропуските в представените документи.

(5) Когато кандидатът не отстрани установените пропуски в сроковете по ал. 2 и 3, както и при несъответствие с изискванията за допустимост на кандидатите и/или партньорите, дирекция "Развитие на селските райони" прави предложение за отхвърляне на проекта.

Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Проектните предложения се оценяват съгласно критериите по приложение № 3. Оценката се извършва от комисия, одобрена със заповед на министъра на земеделието и храните. В състава на комисията се включват експерти на управляващия орган на Програмата за развитие на селските райони, Министерството на земеделието и храните, Разплащателната агенция и независими експерти.

(2) Независимите експерти трябва да притежават професионални познания и опит, свързани с определените критерии за избор на проекти съгласно ал. 3. Независимите експерти следва да подпишат декларация, че не са участвали в подготовката на предложените за оценка проекти.

(3) Независимите експерти трябва да отговарят на следните критерии:

1. висше образование - минимум степен бакалавър;

2. най-малко 7 години общ професионален опит;

3. познаване на европейската политика за развитие на селските райони и българското законодателство в областта на регионалното развитие и развитие на селските райони;

4. опит в прилагане, оценяване и/или наблюдение изпълнението на проекти и програми, финансирани от международни донори в България - участие в най-малко два проекта за последните 5 години.

(4) (Нова - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Комисията по ал. 1 извършва и преценка за основателността на предложените в проектното предложение разходи.

Чл. 25. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Кандидатите се уведомяват писмено за заповедта по чл. 22, ал. 1 на министъра на земеделието и храните или на упълномощеното от него лице.

(2) Кандидат, чийто проект е отхвърлен, има право да кандидатства отново за подпомагане на същия проект по реда на тази наредба.

Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) В срок до 15 работни дни от датата на уведомяването по чл. 25, ал. 1 за одобряване на проекта кандидатът следва да подпише договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с МЗХ и Разплащателната агенция.

(2) Ако в срока по ал. 1 кандидатът не се яви за сключване на договор, той губи право на подпомагане по одобрения проект и може да кандидатства отново за подпомагане по реда на тази наредба.

Глава четвърта.
ИЗПЛАЩАНЕ НА ФИНАНСОВАТА ПОМОЩ


Чл. 27. (1) Преди подаване на заявка за плащане получателят на финансовата помощ е длъжен да представи искане за одобрение на разходите и доклад по образец, като броят и размерът на плащанията са описани в договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Образецът на искане за одобрение на разходите и образецът на доклад са приложения към договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

(2) Докладите трябва да съдържат пълна информация за всички дейности по проекта, които са били изпълнени в периода, за който се иска възстановяване на разходите, и да са придружени със заверени от получателя копия на документи, доказващи реалното им извършване.

(3) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) Към доклада по ал. 2 получателите на финансовата помощ - юридически лица с нестопанска цел, прилагат:

1. декларация относно обстоятелства по чл. 93, параграф 1, чл. 94 и чл. 96, параграф 2, буква "а" от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно финансовия регламент, приложим към общия бюджет на Европейските общности, съгласно приложение № 6а;

2. свидетелство за съдимост на представляващия и членовете на управителния орган на получателя на помощта, както и временно изпълняващ такава длъжност, а в случай че членове са юридически лица - от техните представители в съответния управителен орган; свидетелството за съдимост да е издадено не по-рано от 1 месец преди предоставянето му.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) Министерството на земеделието и храните преглежда и одобрява доклада за изпълнение на дейностите в съответствие с условията на договора за финансиране.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г., предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) В срок 30 работни дни от получаване на доклада МЗХ извършва проверка и одобрява изцяло или частично направеното искане за одобрение на разходи, за което издава на получателя уведомително писмо. МЗХ одобрява частично направеното искане в случаите, когато направените разходи са недопустими или не са доказани документално съгласно ал. 1 и 2.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) При установяване на непълноти и неточности в представения доклад и приложените документи МЗХ може да изиска от получателя допълнителна информация и/или представяне на допълнителни документи, които следва да бъдат представени в срок до 14 работни дни от датата на уведомяването.

(7) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) Срокът по ал. 4 спира през времето за предоставяне на допълнителна информация и/или документи.

(8) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г., предишна ал. 7 - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) Когато има неодобрение на разходи от МЗХ, получателят няма право да подаде друго искане за одобрение на същия разход.

Чл. 28. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) В срок 10 работни дни от датата на получаване на уведомителното писмо по чл. 27, ал. 5 получателят е длъжен да изготви и подаде заявка за плащане в Централното управление на Разплащателната агенция (по образец, приложен към договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ).

(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2009 г.) Заявката за плащане трябва да е придружена от следните документи:

1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) доклад по чл. 27, ал. 1, утвърден от МЗХ, и уведомително писмо по чл. 27, ал. 5;

2. удостоверение за актуално състояние, издадено не по-рано от 1 месец преди датата на подаване на документите;

3. копие на личната карта на законния представител на получателя;

4. препис от учредителния акт на юридическото лице; документът се представя само при първа заявка за плащане или при настъпили промени впоследствие;

5. нотариално заверен образец от подписите на управляващото лице на получателя на помощта;

6. нотариално заверено изрично пълномощно в случай, че документите не се подават лично от законния представител на получателя на помощта/решение на управителния орган на юридическото лице за упълномощаване;

7. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) удостоверение от Националната агенция по приходите, че получателят на помощта няма просрочени задължения или план за разсрочено погасяване на задълженията, когато има такива, издадено не по-рано от 1 месец преди предоставянето му (не се представя от получатели общини);

8. (доп. - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) справка за дълготрайните активи към счетоводния баланс за предходната година и към датата на подаване на заявката (не се представя от получатели общини);

9. копие от ЕИК по БУЛСТАТ; документът се представя само при първа заявка за плащане;

10. копие от удостоверение за регистрация по ЗДДС, издадено от компетентния орган по приходите, в случай че лицето е регистрирано по ЗДДС;

11. декларация, че лицето няма да упражни правото си на данъчен кредит по чл. 74 и 76 ЗДДС за налични активи и получени услуги, финансирани от ПРСР, преди регистрацията по ЗДДС, в случай че ползвателят няма регистрация по ЗДДС;

12. други документи по преценка на Разплащателната агенция;

13. ведомост за заплатите, заверена от счетоводителя и ръководителя на получателя на финансова помощ, в случаите, когато е заявено финансиране на разходи за заплати и друг вид плащания за персонала на получателя на финансова помощ;

14. за разходи за хонорари на външни експерти за предоставени услуги, свързани с изготвяне на стратегия:

а) копие от разходооправдателен документ за изплатени суми и хонорари по граждански договор;

б) граждански договори за предоставените от външни експерти услуги;

15. за разходи за предоставени услуги, свързани с изпълнение на договора:

а) първични счетоводни документи, доказващи извършените разходи;

б) платежен документ (касова бележка/платежно нареждане), прикрепен към всяка фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

в) банково извлечение от деня на извършване на плащането, доказващо плащане от страна на получателя на финансова помощ;

г) констативен протокол за извършените дейности съгласно договори с доставчиците на услуги и стоки при изпълнение на проекта;

д) договори с доставчиците на услуги заедно с подробна количествено-стойностна сметка за всеки вид разход;

16. за разходи за наем на офис помещения за нуждите на получателя на финансова помощ:

а) договор за наем;

б) първични счетоводни документи, доказващи извършените разходи;

в) платежен документ (касова бележка/платежно нареждане), прикрепен към всяка фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

г) банково извлечение от деня на извършване на плащането, доказващо плащане от страна на ползвателя;

17. за разходи за закупуване на офис техника, друга техника и/или оборудване, необходими за осъществяване дейностите на получателя на финансова помощ:

а) първични счетоводни документи, доказващи извършените разходи;

б) платежен документ (касова бележка/платежно нареждане), прикрепен към всяка фактура, който да доказва плащане от страна на получателя;

в) банково извлечение от деня на извършване на плащането, доказващо плащане от страна на ползвателя;

г) приемо-предавателен протокол съгласно договори с доставчиците на услуги и стоки при изпълнение на проекта;

д) справка за дълготрайните активи за предходната година и към датата на подаване на заявка за плащане, подписана и подпечатана от ръководителя и главния счетоводител;

е) договори с доставчиците на офис техника, друга техника и/или оборудване за всеки вид разход с детайлно описание на техническите характеристики, цена, срок и начин на доставка;

18. за разходи за организиране на срещи на получателя на финансова помощ и за участие в дейности на Националната селска мрежа и Европейската мрежа за развитие на селските райони:

а) първични счетоводни документи, доказващи извършените разходи;

б) платежен документ (касова бележка/платежно нареждане), прикрепен към всяка фактура, който да доказва плащане от страна на получателя на финансова помощ;

в) банково извлечение от деня на извършване на плащането, доказващо плащане от страна на получателя на финансова помощ;

г) констативен протокол за извършените дейности съгласно договори с доставчиците на услуги и стоки при изпълнение на проекта;

д) договори с доставчиците на услуги за всеки вид разход заедно с подробна количествено-стойностна сметка;

19. за разходи за комуникация (телефон, интернет, пощенски услуги), транспорт и отопление:

а) първични счетоводни документи, доказващи извършените разходи;

б) платежен документ (касова бележка/платежно нареждане, квитанция) или друг документ, който да доказва плащане от страна на получателя на финансова помощ.

(3) Документите по ал. 2 трябва да бъдат представени в оригинал, нотариално заверено копие или копие, заверено от получателя на финансовата помощ. В случай на представяне на заверени от получателя копия на документи техните оригинали се осигуряват за преглед от служител на Разплащателната агенция.

(4) Заявката за плащане се подава лично от получателя или упълномощено от него лице, което следва да представи изрично нотариално заверено пълномощно.

(5) Разплащателната агенция извършва преглед на документите в присъствието на представителя на получателя.

(6) В случай на липса или нередовност на документите по ал. 3 Разплащателната агенция връща документите на получателя заедно с писмено посочване на липсите и нередовностите.

(7) След отстраняване на констатираните пропуски по ал. 6 получателят има право в рамките на срока по ал. 1 отново да подаде заявка за плащане.

(8) След приемане на документите за плащане на заявката за плащане се дава уникален идентификационен номер.

Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2011 г.) (1) В срок до три месеца от подаване на заявката за плащане Разплащателната агенция:

1. извършва административни проверки на представените документи, заявените данни и други обстоятелства, свързани със заявката за плащане;

2. може да извърши проверка на място за установяване на фактическото съответствие с представените документи, като:

а) проверката на място се извършва в присъствието на получателя, упълномощен негов представител или служител;

б) след приключване на проверката на място служителят на Разплащателната агенция представя протокола с резултатите от проверката за подпис на лицето по буква "а", който има право да напише в протокола обяснения и възражения по направените констатации;

в) копие от протокола по буква "б" се предоставя на получателя, упълномощения негов представител или служител веднага след приключване на проверката на място;

г) в случай че получателят на помощта, упълномощен негов представител или служител не е открит при извършване на проверката на място, Разплащателната агенция уведомява кандидата, като му изпраща копие от протокола;

д) в срок до 10 работни дни от получаването на протокола за проверката на място получателят може да направи възражения и да даде обяснения по направените констатации пред изпълнителния директора на Разплащателната агенция;

3. одобрява или мотивирано отказва изплащането на финансовата помощ;

4. изплаща одобрената финансова помощ;

5. изготвя и изпраща уведомително писмо за извършеното плащане до получателя и МЗХ, дирекция "Развитие на селските райони".

(2) В случай на непълнота и неяснота на заявените данни и посочените факти Централното управление на Разплащателната агенция уведомява писмено получателя, който в срок до 15 работни дни от деня на уведомяването може да отстрани констатираните непълноти или неясноти чрез представяне на допълнителни и/или нови документи.

(3) Срокът по ал. 1 се удължава в следните случаи:

1. когато е изпратено писмо за отстраняване на нередовности или по дадена заявка за плащане е необходимо становище на други органи или институции, той се удължава със срока за получаване на отговор;

2. когато се провежда контролна проверка въз основа на Приложение I, т. 4 от Регламент (ЕО) № 885/2006 на Комисията от 21 юни 2006 г. относно реда и начина на прилагане на Регламент (ЕО) № 1290/2005 на Съвета по отношение на акредитирането на агенциите платци и други стопански субекти, както и по отношение на клиринга на счетоводните сметки на ЕФГЗ и ЕЗФРСР (ОВ L 171, 23.06.2006 г.), той се удължава с един месец;

3. със заповед на изпълнителния директор на РА, когато в резултат от дейностите по ал. 1 са събрани документи и/или информация, които създават съмнение за нередност.

(4) В случаите по ал. 3 РА уведомява кандидата за удължаването на срока по ал. 1.

(5) Плащанията се изчисляват на основа на приетите за допустими и реално извършени разходи след извършване на проверките по ал. 1, т. 1 и 2 и при спазване на разпоредбите на чл. 30 от Регламент (ЕО) № 65/2011 на Комисията от 27 януари 2011 г. за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета по отношение на прилагането на процедури за контрол, както и кръстосано спазване по отношение на мерките за подпомагане на развитието на селските райони (ОВ L 25, 28.01.2011 г.) (Регламент (ЕО) № 65/2011).

(6) Разплащателната агенция може да откаже изплащането на част или на цялата помощ, когато:

1. установи нередовност на документите или непълнота или неяснота на заявените данни и посочените факти по реда на ал. 1, т. 1 и 2;

2. установи несъответствие с целите, дейностите и изискванията, определени с тази наредба;

3. получателят на помощта не отстрани непълнотите и пропуските в срока по ал. 2;

4. се приложи правилото по чл. 30 от Регламент (ЕО) № 65/2011;

5. установи, че получателят, негов законен представител или упълномощен представител попада в някоя от категориите, определени в чл. 93, параграф 1, чл. 94 и чл. 96, параграф 2, буква "а" от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно финансовия регламент, приложим към общия бюджет на Европейските общности, с изключение на получателите общини;

6. установи, че получателят на финансова помощ попада в случаите по чл. 21 или 22 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и /или представляващият получателя или член на управителния му орган, както и временно изпълняващ такава длъжност, е свързано лице по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси с лице, заемащо публична длъжност в Управляващия орган и/или Разплащателна агенция, което е участвало при одобряването на заявлението за подпомагане.

(7) В случаите на отказ за изплащане на финансовата помощ получателят на помощта не може да подаде друга заявка за плащане за същите дейности и разходи.

(8) В случай на частичен или пълен отказ за плащане Разплащателната агенция уведомява МЗХ. В срок до 14 работни дни от получаване на уведомлението МЗХ може да предостави на Разплащателната агенция информация за изясняване на обстоятелствата.

Каталог: Admin -> upload
upload -> Декларация за минимална помощ
upload -> Примерна таблица за допустимите разходи по дейности на база референтни цени
upload -> Въпроси и отговори по мярка 112 „създаване на стопанства на млади фермери”
upload -> Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. П о к а н а за приемане на заявления за подпомагане по мярка 121 „
upload -> Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. Одобрявам: /изет шабан председател на ус
upload -> Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. П ъ р в а п о к а н а за 2013г
upload -> Фактология: в периода 30. 07–06. 08. 2010 г
upload -> Проект: Наредба за изменение и допълнение на Наредба №20 от 7 юли 2008 г за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Възстановяване
upload -> Наредба №26 от 14 октомври 2010 Г
upload -> Програма за развитие на селските райони. "Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони Европа инвестира в селските райони"


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница