Нов дефицит в здравния бюджет заради лекарствата



страница1/16
Дата14.03.2018
Размер0.96 Mb.
#63071
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
06.03.2015
Национални вестници



Нов дефицит в здравния бюджет заради лекарствата


24 часа  стр. 17  

Поне 100 млн. лв. дефицит се очертава в бюджета на здравната каса заради разходите за лекарства. Това прогнозира д-р Румяна Тодорова, чийто мандат на управител на НЗОК бе удължен до избора на нов шеф.

Основно перо в лекарствения бюджет са онкомедикаментите. През миналата година за тях са похарчени над 220 млн. лв., а бюджетът за 2015 г. е намален на 175 млн. лв. Въпреки че не са предвидени пари за това, касата вече плаща някои нови скъпоструващи лекарства, повечето в онкологията. Освен това се очаква и увеличение на онкоболните, които получават терапия.

Липсата на контрол при плащането за лекарствата е най-големият проблем в момента. Касата дава милиони за скъпоструващи медикаменти, а за някои няма оценка на ефективността спрямо цената и за нуждата от реимбурсация. За методика за плащане на медикаментите от страна на касата не се говори, но се създава методика за ограничаване на разходите в болниците, коментираха от касата. Хоспитализациите са увеличени с 5%, дефицитът не се формира от тях, каза още д-р Тодорова.



Чакаме до 2 месеца за операции и изследвания


Анна Ботинова

24 часа  стр. 7  

Болниците ще въведат листи на чакащите като механизъм да се вместят в бюджетните лимити, но чакането ще бъде най-вероятно по 1 до 2 месеца. Това съобщи проф. Валентин Игнатов, шеф на асоциацията на университетските болници, след среща със здравния министър д-р Петър Москов вчера.

Болниците, които поддържат спешност, ще работят с 95% от изплатените за 2014 г. пари, а останалите - с 90%, уверил министърът. "Ако гарантират тези 95%, болниците ще се справят. Много от тях обаче са получили разчети в рамките на 60 до 83% от платеното за 2014 г. и има напрежение", обясни проф. Игнатов. Д-р Москов обяснил, че тези суми са сгрешени от здравната каса чрез неправилно прилагане на новата методика и болниците ще получат реално остойностени бюджети.

В момента 7 болници държат над 25% от парите си в една банка, има указание от Министерството на финансите да не се прави така, каза зам. здравният министър д-р Бойко Пенков. Шефовете на 3 болници ще бъдат сменени, защото са държали и загубили милиони в КТБ.

***

Председателят на здравната комисия в НС д-р Даниела Дариткова, шефът на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев и един от водещите гастроентеролози у нас проф. Людмила Матева обсъдиха мерките за ограничаване на хепатита на кръгла маса в парламента вчера.



Обвиниха ген. Тонев за два договора


Смятам се за невинен, каза той

24 часа  стр. 4  

Военната прокуратура обвини в умишлена безстопанственост и сключване на два неизгодни договора бившия шеф на ВМА ген. проф. Стоян Тонев.

Според прокуратурата от 29 ноември 2004 до 1 декември 2007 г, той умишлено не се е грижил за управлението на повереното му имущество, от което за ВМА са настъпили вреди в размер на 96 000 лв.

Второто обвинение е, че е сключил два неизгодни договора с частна фирма. По силата на тях на търговското дружество е предоставена апаратура - лазерни системи за дермална пластика, собственост на Военна болница.

Първият договор е от 3 декември 2007 г. и по него щетите били около 98 000 лв., а по втория, който е от 5 октомври 2009 г. - 447 000 лв.

"Оказвам пълно съдействие на проверките. Смятам се за невинен. Всичко, което съм правил, е законно", коментира ген. проф. Стоян Тонев пред "24 часа" вчера.

Обвиненията се базират на одитен доклад, изготвен след проверка от Министерството на отбраната през 2014 г. "Нямам притеснения. В одитния доклад става дума за предположения", каза още ген. Тонев. Той допълни, че всичките му усилия през 12-те години начело на ВМА и през общо 35-те години като лекар са били в посока болницата да се развива.

"Получих няколко предложения за ръководни длъжности в болници и в момента ги обмислям", каза Тонев, запитан с какво ще се занимава занапред.



Препоръчват поне 15 АГ прегледа


24 часа  стр. 21  

Най-задаваният от бременните за първи път жени е колко често трябва да ходят на преглед при акушер-гинеколога.

Повечето специалисти приемат за оптимално консултациите да са поне 15 и равномерно разпределени във времето. Но смятат, че при високорискова бременност обаче (която протича с усложнения или бебетата са по-вече от едно) бременната подлежи на много по-обстоен и чест контрол и проследяване. В тези случаи срещите с лекаря се уточняват според конкретния случай.

При майки в по-зряла възраст или със съмнение за вероятност от генетични диагнози при очакваното бебе се препоръчва скрининг за най-разпространените вродени заболявания. А при наличие на болен от рядка наследствена болест кръвен роднина - за конкретния риск.

За вероятността от някои генетични болести при детето може да се съди дори преди зачеването му - по изследване на кръв от родителите. За други, като ранния тест за болестта на Даун, вече навлизат и неинвазивни методи.

Нова терапия при инсулт: вадят тромба механично


Първи отлични резултати, може да стане новият стандарт в лечението

Анна Ботинова

24 часа  стр. 19  

Пробив в лечението на исхемичния инсулт, който ще има последици за години напред, е представен на международна конференция за инсулта в Тенеси, САЩ, съобщи електронното издание "Медскейп".

Бързо приложената ендоваскуларна терапия при остър инсулт намалява смъртността наполовина и ограничава значително функционалните поражения за пациента, които определят наличието и степента на инвалидизация. Това сочат резултатите от 4 нови проучвания, проведени в САЩ, Канада и Европа. Данните са показани на международния форум и са публикувани директно в онлайн изданието на сп. "Ню Ингланд джърнъл ъф медисин".

Става дума за приложението на инвазивен метод, при който под ангиографски контрол се стига до запушената мозъчна артерия и механично се изважда съсирекът, предизвикал инсулта. Това става чрез вкарване в съда на специално медицинско изделие, наподобяващо стент в едната си част тя е метална мрежичка. За разлика от класическия стент за коронарни съдове обаче, този не остава в съда, а се саморазгъва около съсирека и се изтегля заедно с него. Тези устройства принадлежат към отделен клас, наречен стент ретрийвъри (от англ. retrieve - изтеглям).

В случая от решаващо значение за успеха на ендоваскуларната терапия - която третира съда с цел възстановяване на кръвния поток, премахвайки запушването или стеснението, е бързината на действие и наличието на високи технологии в образната диагностика. Пациентите първо са изследвани с компютърен томограф, който изобразява движението на кръвта в съдовете и съответно наличието на оклузия (непроходимост вследствие на стеснение или запушване) в голям мозъчен съд.

В момента стандартът за лечение на остър инсулт включва приложение на тъканен плазминогенен активатор (tPA) - вливане на препарат за разтопяване на тромба. Методът се нарича тромболиза и се прилага, ако пациентът отговаря на определени критерии. Достъпен е и в България, но само в отделни неврологични центрове.

В новия подход, обект на 44те проучвания, на подходящите пациенти към тромболизата се добавя и механично изтегляне на тромба от съда.

"Един от четирима болни се връща към независим живот с това лечение. То може да бъде разликата между това да идеш в дом за продължителни грижи и това да си идеш вкъщи, а за по-младите пациенти може да означава връщане на работа", казва д-р Майкъл Хил от университета в Калгари, Канада, автор в едно от проучванията.

Решаващите фактори за успеха на ендоваскуларното лечение при остър инсулт според д-р Хил са: образна диагностика на отлично ниво, за да се селектират подходящите за метода пациенти, бързо действие, което включва добра екипна работа, и модерни технологии за ендоваскуларно лечение, които позволяват висока степен на реперфузия (възстановяване на кръвния поток през мястото на запушването в кръвоносния съд). Тези 3 фактора трябва да бъдат приложени заедно, допълва специалистът и отбелязва, че в неговото проучване пациентите са лекувани 2 часа по-бързо, отколкото при предишното голямо проучване, което е приключило с незначителни резултати.

"Ендоваскуларната интервенция при остър инсулт е високоефективна процедура, която спасява живот и намалява драматично инвалидността, когато пациентите са внимателно селектирани", коментира друг водещ изследовател, д-р Маянк Гоял от университета в Калгари.

Резултатите от проучването са на база 316 пациенти с исхемичен инсулт (които имат запушване в мозъчна артерия). Част от тях са насочени към стандартна терапия, включваща и тромболиза, когато е било подходящо, а другите са получили стандартна терапия плюс ендоваскуларна интервенция. Не е използвано специфично медицинско изделие, но при 86% от пациентите за интервенция са приложени саморазгъващи се стентове за изтегляне на съсирека. В тази група е постигнато средно време 84 минути от изследването на скенер до първото възстановяване на кръвотока. Проследяването на състоянието на пациентите 3 месеца след процедурата показва по-добри функционални резултати и значително по-ниска смъртност в сравнение с групата, на която е приложена само тромболиза.

Подобни резултати докладват и от другото проучване, в което на част от пациентите към тромболизата е приложена и вътресъдова интервенция. То е проведено в 39 болници в САЩ и Европа, като на пациентите са прилагани стентове за механично извеждане на тромба в рамките на 6 часа от появата на първите симптоми на инсулта.

"От всеки 100 пациенти, лекувани по новия метод, 39 ще имат по-добри функционални резултати в сравнение с тези, лекувани само в тромболиза, а 25 от тях ще са функционално независими в продължителното проследяване", обяснява д-р Джефри Сейвър от центъра по инсулт към Калифорнийския университет. При продължителното проследяване се отчита подробно състоянието на пациентите 3 месеца след терапията.

Включените в проучването 196 пациенти са на възраст от 18 до 80 г. Всички са получили тромболитична терапия в рамките на 4,5 ч от началото на инсулта, а част от тях са преминали и инвазивна процедура.

"Ендоваскуларната терапия показва ползи при всички подгрупи - млади, стари, с малък или среден риск, по-рано или късно дошли", казва д-р Сейвър. При 88% от пациентите е постигната успешна реперфузия в засегнатия съд. Това определя резултатите по отношение на възстановяването на кръвотока като "отлични".

В раздела "безопасност" те са определени като "добри". При близо 36% от пациентите с ендоваскуларна терапия са отчетени нежелани събития спрямо 31 % от групата само на тромболиза.

"Тези проучвания променят всичко. Данните са убедителни. Сега сме длъжни да използваме тази технология при подходящите пациенти с непроходимост в големи мозъчни съдове", обясни един от най-скептичните до момента специалисти, д-р Кайра Бекер, президент на програмата на конференцията.

"Отлична ефективност и безопасност на метода са доказани при различни проучвания, проведени в различни страни. Няма съмнение, че механичната тромбектомия трябва да бъде стандартът в лечението днес", коментира д-р Патрик Лайден от центъра "Седарс-Синай" в Лос Анджелис, Калифорния.

Докато това стане факт в практиката обаче, трябва да мине още известно време. Методът е на последен етап клинични проучвания и това са първите положителни резултати, обясниха невролози. Те ще послужат като доказателства в процедурите за получаване на разрешителни за употреба.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница