"о р г т е Х н и к а" а д с и л и с т р а



Дата13.10.2018
Размер258.03 Kb.
#84886

"О Р Г Т Е Х Н И К А" А Д - С И Л И С Т Р А




О Т Ч Е Т

за управлението на "Оргтехника" АД, гр. Силистра

през 2007 година

I. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДРУЖЕСТВОТО


Акционерно дружество "Оргтехника" е основано през 1964 г. като завод "Оргтехника" и е държавно предприятие до 1997 година. С решение на Силистренския окръжен съд № 468 от 21.04.1997 г. е преобразувано в акционерно дружество с над 50 на сто собственост на частни физически и юридически лица, а от месец май 1999 г. капиталът е 100 % частен.

Основният капитал на дружеството е разпределен в 255 381 акции с номинал 1.00 лв. всяка една. Към датата на приключване на отчета акционерното участие е следното:





"Оргимпекс" ООД, гр. София

96884 акции

37.94 %

"Оргтехинвест" АД, гр. Силистра

82637 акции

32.36 %

Инвестиционно д-во "Златен лев" АД

49923 акции

19.55 %

Други юридически лица – 5 броя

1937 акции

0.76 %

индивидуални акционери

24000 акции

9.39 %

Общият брой на акционерите към 02.06.2007 г. е 2127, включително осем юридически лица. През периода до края на годината са извършвани незначителни покупко-продажби между физически лица и промяната в броя на акционерите ще се установи от разпечатката на акционерната книга, която ще се получи от Централен депозитар в двуседмичен срок преди годишното общо събрание на акционерите.

"Оргтехника" АД има едностепенна структура на управление: тричленен съвет на директорите. Председател на съвета на директорите и изпълнителен директор е инж. Върбан Георгиев Върбанов.

Информация за членовете на съвета на директорите (чл. 247, ал. 2 от ТЗ).

1. Брутни възнаграждения, получени през 2007 г. от членовете на съвета на директорите:

- Върбан Георгиев Върбанов – 36 891.46 лв.

- Румен Всилев Райчев - 14 736.08 лв.

- Бенчо Георгиев Бенчев - 14 736.08 лв

Общо 66 362.62 лв.

2. Притежавани акции от членовете на съвета на директорите:






Бр. акции

% от капитала

“Оргтехинвест” АД, гр Силистра

82 637

32.36

представлявано от Върбан Георгиев Върбанов

70

0.027

“Оргимпекс” АД, гр. София

96 884

37.94

представлявано от Румен Василев Райчев

40

0.016

Бенчо Георгиев Бенчев

13

0.005

През 2007 г. членовете на съвета не са придобивали или прехвърляли акции на дружеството.

3. Членовете на съвета на директорите нямат специални права и могат да придобиват акции и облигации на дружеството по общия ред.

2.
4. Участие на членовете на съвета на директорите в други дружества:

- Върбан Георгиев Върбанов: председател на съвета на директорите на “Оргтехинвест” АД, гр. Силистра – не притежава повече от 25 на сто от капитала на дружеството;

- Румен Василев Райчев: изпълнителен директор на “Оргимпекс” АД, гр. София – притежава 37.5 на сто от капитала на дружеството; съдружник във “Вега” ООД, гр. Правец – притежава 50 на сто от капитала на дружеството;

- Бенчо Георгиев Бенчев - акционер в “Оргимпекс” АД, гр. София – не притежава повече от 25 на сто от капитала на дружеството.

5. Никой от членовете на съвета на директорите или свързани с тях лица не са сключвали с дружеството договори, които излизат извън обичайната му дейност (чл. 240б ТЗ).

Няма придобивни правни очаквания в полза на дружеството. Няма учредени върху недвижимостите на дружеството ограничени вещни права в полза на трети лица. Няма предявени претенции от граждани за възстановяване на собственост върху недвижим имот на дружеството.

През над 40-годишната си история предприятието е произвеждало джобни и настолни калкулатори, копировална техника, микропроцесорни системи и компютри, голи и наредени печатни платки, специална продукция и др. В последните години на пазара се предлагат електронни машини и устройства, ползвани в търговията, транспорта, ресторантьорството и в други обслужващи дейности за регистриране продажбите на стоки и таксуване на различни видове услуги; усвоени са гама електронни везни за търговски обекти и периферни устройства към горните изделия.

Предприятието има следните специфични особености:

1. Относително висока самостоятелност: собствено производство на голи и монтирани печатни платки, механична и термообработка, пластмасови детайли, галванични покрития, инструментална екипировка; собствен автотранспорт.

2. Разположено е на три площадки в приспособени сгради на бившето военно-свързочно училище и текстилна фабрика, което усложнява комуникациите, удължава технологичния път и води до оскъпяване на продукцията.

3. Голяма номенклатура на ползваните суровини, материали и полуфабрикати.

4. Внедряването на нови изделия и технологии частично се осъществява със собствени сили.

5. Износът е предимно в страните от бившия източен блок (Румъния, Украйна, Литва), а от края на 2006 г. се започнаха продажби с нарастващ интензитет за Гърция. На вътрешния пазар продукцията се реализира чрез широка мрежа от независими дистрибутори.

Основен предмет на дейност в момента са:

1. Електронно-регистриращи касови апарати с финансова памет – над 20 вида и модификации с различен дизайн и габарити. През отчетния период формираха над 80 на сто от обема на производството и износа. Освен завършени изделия през годината са изнасяни и възли за касови апарати – комплекти корпусни детайли и принтери.

2. Фискални регистратори и други печатни модули.

3. Печатни платки за собствени нужди и външни клиенти.

4. За електронните везни и таксиметри има разработена номенклатура и свободни мощности, но производството им е инцидентно поради слабо търсене на пазара.

II. АНАЛИЗ НА ДЕЙНОСТТА НА ДРУЖЕСТВОТО

1. Производствена програма и реализация на продукцията.


В началото на годината ръководството прие бизнес-програма за производство и реализация на стойност 3 000 х.лв., с която се залагаше задържане на постигнатото ниво през предходната 2006 година. Направените разчети сочеха, че с изпълнението на тази програма дружеството ще излезе на печалба при намаление на наличните работни места със 7-8 и увеличение на средната работна заплата с 9-10 на сто.

3.

През 2007 година е произведена продукция на стойност 2 660 х.лв., което е с 11,4 на сто под планираното и постигнатото през предходната. Основна причина е под очакваното търсене на електронно-регистрираща техника на българския и румънския пазари, като последният се активизира едва през последното тримесечие на годината. Поради това производствените мощности не бяха достатъчно натоварени, а заплащането на работниците и служителите беше на незадоволително ниво.



На българския пазар продажбите бяха относително равномерни с традиционното лятно затишие, но при наситеността на нашата страна с касова техника търсенето бележи постоянна тенденция към намаление.

Структурата на реализацията беше 71 към 29 в полза на износа. За сравнение през през 2004 г. относителният дял на износа в общата реализация беше 65 на сто, през 2005 г. – 38 на сто, а през 2006 г. – 54 на сто, което говори за нестабилност на нашите пазари на касови апарати и висока степен на неопределеност при прогнозиране търсенето на продукцията дори и в средносрочен план.

Произведени бяха общо 10 132 касови апарата, което с 931 по-вече от предходната година. Реализираната продукция обаче беше с около 20 на сто повече, тъй като в началото на годината в дружеството имаше значителни количества касови апарати на склад, които постепенно намаляваха и в последните месеци бяха приведени към нормално необходимите стокови запаси.
2. Трудови ресурси.

Числеността на персонала в дружеството на 1.01.2007 г. е 170 бр. През повечето месеци на годината пряко заетият в производството персонал беше над необходимия, т.е. с наличните работници би могло да се произвежда значително по-голям обем продукция, но в дружеството нямаше съкращения на работници и служители. Намалението на общата численост е в резултат предимно на естествено текучество.

Нивото на производство и реализация през първите девет месеца, макар и доста под капацитетните възможности на дружеството, беше относително равномерно и обезпечаваше изплащането на договорните заплати, но не даваше възможност за почти никакви завишения над тях, каквито стимули са заложени във въведената от 2005 година нова система на заплащане и стимулиране на труда. Увеличената производствена дейност и по-голямата реализация през четвъртото тримесечие доведе до по-високо ниво на заплащане на основните работници и допълнително стимулиране на останалия персонал, при което средномесечната работна заплата в дружеството достигна 314 лв. – с 14 на сто по-висока от получаваната през предходната 2006 година. В края на годината в дружеството на трудови договори работеха 153 човека.

Измененията по категории персонал са посочени в следната таблица :





№ по ред

Категория персонал

Списъчен брой към:

Разлика

01.01

31.12

1.

Ръководни служители, вкл. изп. директор

14

14

0

2.

Специалисти

46

44

-2

3.

Помощен персонал и охрана

10

8

-2

4.

Работници

100

88

-12

4.1

основни работници

76

69

-7

4.2

спомагателни работници, в т.ч. ОТКК

24

19

-5




ВСИЧКО

170

154

-16

Средносписъчният брой на персонала за годината беше 161 работници и служители - със 17 по-малко от предходната 2006 г. Текущите месечни заплати и аванси се изплащаха редовно и в регламентираните срокове – независимо от финансовите затруднения, в които периодично е изпадало дружеството, тази принципна политика се прилага неизменно и без изключения повече от 15 години.

4.

III. ФИНАНСОВО-ИКОНОМИЧЕСКО СЪСТОЯНИЕ

Финансовият отчет на "Оргтехника" АД към 31.12.2007 г. е изготвен съгласно основните принципи и изисквания на Закона за счетоводството и Международните счетоводни стандарти и другите нормативни документи, регламентиращи стопанската дейност в България. Записването и осчетоводяването на стопанските операции е на база индивидуален сметкоплан.

Отчетът съдържа следните основни елементи: Счетоводен баланс, Отчет за доходите, Отчет за паричния поток и Отчет за собствения капитал към 31.12.2007 г.; Приложения. Динамиката на основните финансови показатели към 31.12 е отразена в Отчета за доходите, в баланса на дружеството и всички приложения към него.

А. Основните аспекти на финансово-счетоводния анализ отразяват:

1. Придобиване, отчитане, амортизация и преоценка на ДА.

- заприхождават се по цена на придобиване, завишена с разходите по доставка и монтаж;

- прилаган е линеен метод на амортизация на ДА на база полезния живот на активите.

2. Краткотрайните активи и пасиви на дружеството се оценяват в съответствие с прилаганата счетоводна политика в дружеството. Към 31. 12. 2007 г. всички валутни сметки, вземания и задължения са преоценени по централния курс на БНБ.

3. Разходите са отчетени като разходи за дейността по икономически елементи (материали, външни услуги, амортизации, възнаграждения, осигуровки, финансови и извънредни разходи и други).

4. Приходите са отчетени като приходи от дейността (от продажби на продук;ия, услуги, от финансови приходи и други).

5. Финансовият резултат е формиран след приключване на с/ка 123 "Печалби и загуби за периода”.


Б. Анализ на счетоводния баланс. Счетоводният баланс на "Оргтехника АД" към 31.12.2007 г. показва следните обобщени данни:

№ по ред

А К Т И В (х.лв.)

31. 12. 2006 г.

31. 12. 2007 г.

Разлика

А.

Дълготрайни (дългосрочни) активи

2075

2031

-44

І.

Дълготрайни материални активи

2005

1979

-26

ІІ.

Дълготрайни нематериални активи

0

17

17

ІІІ.

Дълготрайни финансови активи

13

13

0

VІ.

Активи по отсрочени данъци

57

22

-35

Б.

Краткотрайни (краткосрочни) активи

3529

3771

242

І.

Материални запаси

2034

1907

-127

ІІ.

Краткосрочни вземания

474

670

196

ІV.

Парични средства

1009

1186

177

V.

Разходи за бъдещи периоди

12

8

-4




Сума на актива

5604

5802

198




№ по ред

П А С И В (х.лв.)

31. 12. 2006 г.

31. 12. 2007 г.

Разлика

А.

Собствен капитал

4968

5095

127

І.

Основен капитал

298

298

0

ІІ.

Резерви

4094

4636

542

ІІІ.

Финансов резултат

576

161

-415

Б.

Дългосрочни пасиви

75

49

-26

В.

Краткосрочни пасиви

561

658

97

І.

Краткосрочни задължения

561

658

97




Сума на пасива

5604

5802

198

5.

Анализът на счетоводният баланс на "Оргтехника" АД показва, че през отчетния период:



1. Балансовата стойност на дълготрайните материални активи е намалена с 26 х.лв. поради факта, че стойността на придобитите ДМА е по-малка от начисленото изхабяване на сградите, машините, съоръженията и транспортните средства. Закупените нови машини и съоръжения са за 59 х.лв., при което балансовата стойност на групата към 31.12 е 257 х.лв., което показва, че почти всички останали са физически и морално амортизирани.

2. Спрямо предходната година стойността на краткотрайните активи бележи увеличение с 242 х.лв., дължащо се главно на допълнителните средства, получени от продажбата на ненужни за производствената дейност машини и съоръжения.

3. През периода собственият капитал на дружеството се изменя както следва:

а/ основният капитал остава непроменен;

б/ резервите са увеличени с 542 х.лв. следствие решение на ОСА за разпределение на печалбата за 2005 г. ;

в/ Крайният финансов резултат е печалба от 161 х.лв.

4. Текущите задължения на дружеството са с 97 х.лв. над нивото на предходната година, което в по-голямата си част е увеличени задължения към доставчици и клиенти, което обаче е временно и в рамките на нормалното. Задълженията по банкови заеми в размер на 200 х.лв. са на нивото на предната година и се обслужват редовно. Към общественото осигуряване, ЗОК и бюджета дружеството изпълняваше задълженията си през цялата година в регламентираните срокове.

В. Анализ на отчета за приходите и разходите. Отчетът за приходите и разходите за периода, съпоставен с тези към предходната 2006 година, разкрива следната картина:



№ по ред

НАИМЕНОВАНИЕ НА РАЗХОДИТЕ

Предходна година

Текуща година

Разлика

І.

Разходи по икономически елементи

3270

3464

194

ІІ.

Суми с корективен характер

-393

-63

330




в т.ч.: балансова стойност на продадени активи

14

78

64




изменение на запасите от продукция и незавършено производство

-315

82

82

ІІІ.

Финансови разходи

131

102

-29




Общо разходи за дейността

3008

3503

495




Печалба от обичайната дейност

27

162

135




Извънредни разходи

40

0

-40




Разходи за данъци

-1

1

2




Печалба

32

161

131




Всичко

3079

3665

586




№ по ред

НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРИХОДИТЕ

Предходна година

Текуща година

Разлика

І.

Нетни приходи от продажби

3016

3641

625




в т.ч.: продукция и услуги

2866

3038

172




ДМА

45

430

385




други

105

173

68

ІІ.

Приходи от финансирания

7

4

-3




Финансови приходи

12

20

8




Общо приходи от дейността

3035

3665

630




Извънредни приходи

44

0

44




Общо приходи

3079

3665

586
















6.
При сравнение с резултатите от предходната година се вижда увеличение на приходите въпреки намалената производствена дейност, дължащо се от една страна на посочените по-горе продажби на големи количества продукция от 2006 г., а от друга страна - на значителните продажби на дълготрайни активи (машини и транспортни средства, сгради и земи), които рязко намалиха излишните и неизползваеми основни средства на дружеството.

Нивото на счетоводната печалба от 162 х.лв. е показателно за ниска рентабилност от цялостната дейност на дружеството, но все пак следва тенденция на подобряване ефективността на производството и реализацията – за сравнение през 2006 г. печалбата беше 27 х.лв. Основни причини за това са малката серийност на изделията и произтичащите от това сравнително високи цени, по които се доставят материалите и окомплектовката. В издръжката на предприятието с неговите огромни площи и допълнително пригоден сграден фонд, многоброен и застарял машинен парк, значителна част заемат условно-постоянните разходи, които са неизбежни независимо от обема на производството и реализацията и силно влияят върху резултатите когато последните паднат до или под определен минимум, който за "Оргтехника" АД е от порядъка на 4 млн.лв.

ІV. ПАЗАРНА ПОЛИТИКА И МАРКЕТИНГ

През 2007 г. беше реализирана продукция на обща стойност 3216 х.лв. В сравнение с предходната година имаме увеличение от 10,7%, като основно направление и през тази година остават електронните касови апарати. Разпределена по направления и групи изделия, реализираната продукция изглежда така (в %):

ОБЩО ЕКА Други

100,0 71,0 29,0

- вътрешен пазар 28,7 16,0 60,0

- износ 71,3 84,0 40,0

Спрямо предходната година износът е увеличен с 46 на сто, дължащо се главно на нарастналите продажби на касови апарати основно в Румъния и Гърция. Ръстът на румънския пазар е следствие от бума на потребление на фискални устройства в последните четири месеца на годината, през които реализираните обеми бяха значително над предвидените. На гръцкия пазар дружеството навлезе през втората полонина на 2006 г., а през отчетната доставките станаха сравнително регулярни и в крайна сметка делът на този пазар надхвърли 1/3 от общия износ.

Усложнената политическа обстановка в Украйна през 2007 г., а също и нарастващата конкуренция на руски вносители, доведе до снижение обема на продажбите до неприемливо ниво – около 50 % спрямо предходната година. Очакванията за 2008 г. също не са особено оптимистични.

Останалите пазари формират сравнително малка част от обема на продажбите – за Малта, Литва, Молдова (нов от 2007 г.) и Турция сборният дял е 11,3 на сто от общия износ.

На вътрешния пазар през отчетната година се получи рязко снижение на продажбите, дължащо се главно на катастрофално спадналото търсене на касови апарати. Снижение, но в значително по-малка степен, има и в другите реализирани изделия, услуги сервиз и т.н. При тази ситуация делът на касовата техника от общия обем на вътрешния пазар, от основен през предходните години, през 2007 падна под 40 на сто.
V. РИСКОВИ ФАКТОРИ

Инвестирането в акциите на дружеството, предмет на публично предлагане, е свързано с определени рискове. Последователността в представянето на рисковите фактори отразява виждането на Съвета на директорите относно конкретната им значимост към настоящия момент за дейността на Дружеството, както и вероятност да бъдат осъществени.


7.
Износът на продукцията е предимно в държави от Източна Европа, където пазарите са нестабилни и трудно се прогнозират.

В тези страни дружеството продава основно електронни касови апарати с финансова памет (ЕКАФП), внедряването на които става на база правителствени наредби, които задължават определени категории търговци да ги ползват. Търсенето се влияе в значителна степен от сроковете по тези наредби като обикновено расте скокообразно непосредствено преди настъпването на определена критична дата и след нея последва рязък спад.

На вътрешния пазар има силна местна конкуренция, което стеснява пазраната ниша на нашите изделия. Търсенето е ограничено както поради малките мащаби на пазара, така и поради факта, че повечето от потенциалните клиенти са вече оборудвани с изделия от предмета на дейност на дружеството. Поради сравнително дългия период на експлоатация на този клас техника и високата степен на насищане в търговските обекти, в страната се развива и значим вторичен пазар на касова техника, което влияе негативно върху търсенето на нови изделия.

Намаленото търсене на ЕКАФП в страната и нестабилността на традиционните външни пазари, респ. по-малките производствени серии и невъзможността за повишаване на цените в условията на силна конкуренция доведоха до увеличаване себестойността на единица продукция и съответно влошаване на крайните икономически показатели. Намалелият финансов ресурс не позволява насочване на достатъчно средства за обновяване на техниката и технологиите, което да доведе до съществено повишаване на производителността и снижение на разходите за производството.
VІ. Изпълнение на Програмата за прилагане на международно признатите стандарти за добро корпоративно управление

1. Относно отговорностите и дейностите на членовете на Съвета на директорите:

Членовете на СД извършваха периодична проверка и разглеждане на текущите, тримесечните и годишния счетоводен отчет и отчетите за дейността на дружеството. Същите бяха своевременно представяни, съгласно изискванията на ЗППЦК.

Чрез регулярно провеждане на заседания, както и в неформални срещи, членовете на СД извършваха планиране и определяне на текущите и бъдещи задачи, приоритети, отговорности и мястото на всеки член на екипа, одобряваха и ревизираха основните стратегии, финансовите и маркетинговите цели на дружеството.

Във връзка с предоставяне пред акционерите и заинтересованите лица на необходимата допълнителна информация, СД възлага и изисква периодично изготвяне на проучване за конкурентноспособността на продуктите на дружеството на вътрешния и международния пазар, както и на неговите основни конкуренти.

2. Относно осигуряване на по-ефективна комуникация и гарантиране на равнопоставено отношение на акционерите.

Спазени са изискванията за пълна информираност на акционерите във връзка с провеждане на годишното Общо събрание на дружеството, като своевременно са извършени съответните публикации в Държавен вестник и периодичната преса. В законосъобразените срокове преди събранието на вниманието на акционерите е предоставена пълна информация за годишните резултати от дейността на дружеството. Уеб-страницата се поддържа винаги актуална, с цел не само клиентите, но и многобройните акционери на дружеството да получават редовна, актуална и по-пълна информация за дейността на дружеството, неговото състояние и перспективи.

3. Относно отчитане правата, интересите и ролята на заинтересованите лица.

Поддържа се непрекъснато политика на тясно сътрудничество и взаимен интерес, както с постоянните клиенти (дистрибуторите и външните партньори), така и с доставчиците на дружеството, като им се предоставя необходимата за целта информация, непредставляваща фирмена тайна .

8.
4. Относно разкриване на информация и прозрачност.

Осигурен е постоянен достъп до финансовите отчети на дружеството в Интернет, както и в страниците на КФН и “БФБ – София” АД. Не е регистриран случай на официално постъпили искания от акционери за предоставяне на информация за финансовото състояние на дружеството и не е отказвана такава.

Изпращани са всички необходими отчети и уведомления на дружеството до Комисията за ценни книжа, “БФБ – София” АД и Централния депозитар, а именно:



  • годишен финансов отчет и съпътстващите го материали;

  • тримесечни финансови отчети и съпътстващите ги материали.


VІІ. ДВИЖЕНИЕ НА АКЦИИТЕ


През 2007 г. на Софийската фондова борса са сключвани сделки с акции на “Оргтехника” АД между отделни физически лица. В интернет страницата на борсата посочените данни показват общ обем на покупко-продажбите под 1 на сто от акциите на дружеството. Към датата на приключване на отчета ръководството не е поискало официална информация от СФБ.
VІІІ. ВАЖНИ СЪБИТИЯ, НАСТЪПИЛИ СЛЕД ГОДИШНОТО СЧЕТОВОДНО ПРИКЛЮЧВАНЕ. ПЛАНИРАНА СТОПАНСКА ПОЛИТИКА ЗА 2007 ГОДИНА.

През настоящата 2007 г. дружеството запазва предмета на дейност и завоюваните пазарни позиции.

Очакваните инвестиции са от порядъка на 200 х.лв.

Числеността на персонала се запазва около 150 броя без тенденции за значителни изменения.

В периода след 31.12.2007 г. до изготвянето на настоящия отчет не са настъпили особени събития, които да доведат до съществени промени във финансово-икономическото състояние на дружеството.

ІХ. ЗАКЛЮЧЕНИЕ


Отчетната 2007 година беше сравнително неблагоприятна от стопанска гледна точка по отношение на производството и реализацията, но не се отличаваше съществено от предходната 2006 година..

Очакванията за 2008 година са умерено оптимистични и основание за това е трайното настаняване на гръцкия пазар и уверенията на клиента за годишни заявки от порядъка над 5 х. касови апарата.. Контактите с партньори от Унгария, Босна и др. дават основание за навлизане и на тези пазари. Не се предвижда съществено увеличение на заявките от основния до момента външен пазар – Румъния. В страната конкуренцията ежегодно се увеличава, а търсенето намалява и възможностите за ръст на продажбите са силно ограничени и то за сметка на снижаване на цените и влошаване на рентабилността. Не се очаква увеличаване на поръчките за печатни платки и пластмасови възли и детайли.

Бизнес-планът за 2008 година е в процес на уточняване и към датата на отчета не е окончателно изготвен.

гр. Силистра



28. 02. 2008 г.
ПТ/
ИЗП. ДИРЕКТОР :

( инж. В. Върбанов )
Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница