Пресклипинг 25 януари 2017, сряда



Дата08.05.2018
Размер67.15 Kb.
#68285

Page |


ПРЕСКЛИПИНГ

25 януари 2017, сряда

www.zdrave.net, 24.01.2017 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/tarsyat-varianti-denonoshtna-apteka-vav-vratsa-60093
Търсят варианти за денонощна аптека във Враца

Възможностите във Враца отново да има денонощна аптека бяха обсъдени снощи на среща, инициирана от кмета на града Калин Каменов. На нея той бе поканил ръководствата на гилдиите, от които зависи решаването на този проблем и общински съветници, информира Dariknews.bg.

Разговорите бяха водени от Калин Каменов, а в тях взеха участие д-р Емил Миленков и д-р Даниела Торбова – председател и заместник председател на Дружеството на общопрактикуващите лекари във врачанска област, председателят на Районната фармацевтична колегия във Враца Анна Пенева и членовете на Управителния съвет на колегията Давид Колев и Еленко Тодоров, д-р Иво Ралчовски – заместник председател на постоянната комисия по здравеопазване към Общинския съвет, а също фармацевти и общински съветници.

По време на дискусията се очертаха основните проблеми, които спъват откриването на денонощна аптека. Опитът в годините е показал, че това определено е икономически неизгодно за аптеките. Освен това се оказва, че трудно ще се намерят фармацевти, които да се съгласят да работят нощна смяна. В тази гилдия във Враца вече са останали предимно възрастни хора, които предпочитат работата през деня. От 60 работещи фармацевти във Враца само 10 са на възраст до 40 години, като от тях трима не работят в аптека.

Кметът Калин Каменов се ангажира от общинския бюджет да бъде отпуснато дофинансиране, ако се намери аптека, която да се съгласи да отвори денонощно гише. Той призова в тази посока да помисли и гилдията на общопрактикуващите лекари, за които е важно техните пациенти да има от къде да си купят лекарства късно вечер и през нощта. Предложението бе прието, а от своя страна представителите на фармацевтичния бранш заявиха, че ще обсъдят с колегите си възможностите за работа нощем и ще направят разчети колко би струвало отварянето на денонощна аптека.
www.dnevnik.bg, 24.01.2017 г.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2017/01/24/2905498_sled_oshte_jalbi_i_namesa_na_ombudsmana_kasata_odobri/
След още жалби и намеса на омбудсмана касата одобри лечението на 150 души с хепатит С
В началото на годината Националната здравноосигурителна каса обяви, че няма да плаща скъпото лечение на пациенти с хепатит С, на които не им остава много живот и правилото влезе в сила още на 16 януари. Решението беше посрещнато от пациентските организации с възмущение и жалба до Върховния административен съд с искането да спре изпълнението му, включително докато тече делото.

"Дневник" обаче научи, че Съдът е отказал да се намеси своевременно, като не образува дело и не разпределя жалбата на съдебен състав, а е изискала от касата необходимите документи и по този начин ходът на делото остава в ръцете на НЗОК.

Веднага след внасянето на жалбата и влизането в сила на новите правила, пациенти с хепатит С са били привиквани от регионалните каси за нови протоколи и изписване на лечения, съобразени с новите финансови критерии на касата. Те трябва да преминат отново процедурата през специализираните лекарски комисии вече по новите правила, но освен това вече приоритетно им се предписва най-евтиният от трите възможни препарати. Той обаче не е подходящ за хората с развита цироза на черния дроб и така те автоматично са изключени от възможността за лечение.

Тази административна въртележка ще забави лечението за много от тях и ще изгуби ценно време за тези в напреднал стадий на болестта, опасяват се представители на пациентските организации.

След отказа на съда да реагира бързо, от "Хепактив" са отнесли проблема към омбудсмана на републиката. Според тях благодарение на нейната намеса миналата седмица, наведнъж са одобрени протоколите на 150 души с хепатит С за лечение с медикаменти от втора и трета линия, дори без решение на Надзорния съвет, както би трябвало да е по новите правила. Спряло е и привикването на пациенти за пренаписване на протоколите им.

Остават обаче още над 450 души, които имат шанса да бъдат излекувани напълно, но само ако държавата позволи. Борбата за тях продължава, уверяват от пациентската организация, като надеждата все още е в съда, както и в обещанието на касата заедно с националните консултанти да изготви нови критерии на пролет.


Снимка – Модерното лечение за хепатит С, което за пръв път дава възможност за пълно излекуване от болестта, се изплаща от касата от миналата пролет. През август десетки болни от хепатит С и близките им протестираха пред сградата на НЗОК, защото обещаното им иновативно лечение се бавеше. Тогава около 200 човека вече бяха получили протоколите си, но за одобрение чакаха още над 440.


25.01.2017 г., с. 1, 7

Благоевградчани започнаха подписка с настояване за денонощна аптека, единствената с работно време нонстоп "Марешки" призна:

Имаме проблем, липсват фармацевти

Благоевградчани започнаха подписка с искане за денонощна аптека, инициативата е на лекари и медицински специалисти, които най-често попадат в тежката ситуация да назначат лечение на пациент и той да няма откъде да купи медикамента.

Острата нужда от денонощна аптека възникнала още в първия ден на новата година, тогава аптеките в областния град на Пиринско започнали да обслужват клиенти едва след 09,00 часа на 2 януари. По време на грипната епидемия, която бе обявена само за община Благоевград във връзка със завишената заболеваемост от остри вирусни инфекции и от Здравната инспекция бе обявено, че основната група са от 5-до 29-годишни, също не е имало работеща денонощна аптека.

"Няма човек в Благоевград, който да не иска да има денонощна аптека, как може да има денонощни магазини, те по-важни ли са от здравето на хората", са категорични гражданите в своята подписка, която ще внесат в Здравната инспекция на Пиринско, в община Благоевград и в Регионалната фармацевтична колегия с председател Костантин Качулев.

От Здравната инспекция поясниха, че на територията на Пиринско има регистрирани 115 аптеки, от тях 44 са в Благоевград. Само 21 аптеки обаче работят по договор със Здравната каса. Направената справка сочи, че почти всички са с работно време от 08,00 часа до 19,00 часа. Само аптеката на бул. "Св.св. Кирил и Методий" покрива дежурства

до 22,00 часа, а аптеката на Марешки на ул. "Арсени Кос-тенцев" в центъра на града е с обявено време за денонощна, но благоевградчани се жалват, че нощем не работи.

За коментар относно създалата се ситуация потърсихме д-р Александър Костов, директор на "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция.

"Извършваме проверки на аптеките на територията на областта относно устройството и дейноспа, проверките са свързани с продажбата и разпространието на медикаменти и други вещества, и дали отговарят на Закона за търговия", поясни д-р Костов.

Здравни експерти поясниха, че аптеките сами заявяват работното си време и няма законова уредба,която да ги задължава да работят нонстоп. В момента в Благоевград няма общинска аптека, всички са частни.

Управителката на аптеката на Марешки - Мария Шопова, която според табелата с работно време е денонощна, заяви: "Аптеката работи денонощно, обслужваме клиенти и през нощта, вратата е отворена до 01,00 часа, а след това на гише. Тази вечер колежката ще дойде на работа. Който иска, може да дойде да се увери. От началото на тази година аптеката не е работила през нощта само 4 дни и веднага ще обясня причината. Колежката, което поема нощните смени, не е от Благоевград, пътува от град Рила. При създалата се тежка зимна обстановка с непочистени пътища в този район след 5 януари тя не успя да пристигне на работа. По същото време се разболя, защото на 4 януари цяла нощ е стояла в аптеката без ток. Заради авария токът спря вечерта, после на опре-делни места бе възстановено елзахранването, но не и в аптеката. На следващата сутрин аптеката започна да работи нормално към 11,00 часа.

Преди дни миналата седмица същата колежка, която е трудноподвижна, си извика такси, тогава някой бе подал сигнал в полицията, че автомобилът влиза в забранена зона, и на водача му съставиха акт за нарушение. Така че който не вярва, че аптеката работи, може да се увери от съставената санкция от служителите на реда.

И не на последно място, искам да посоча сериозния проблем в града с липса на кадри, няма специалисти. В аптеката работим 5-има фармацевти, поради това, когато колежката от нощната смяна излезе в дългосрочен отпуск по болест, временно я заместват други колеги. Ситуацията е такава, няма фармацевти, имахме намерение да разкрием още две аптеки - едната в кв. "Струмско", плащахме наем за помещението, но не намерихме фармацевти. Другата аптека, която също имахме намерение да разкрием, е в района на жп гарата, но няма кадри.

И преди една година, когато имаше сигнал от читатели във вестник "Струма", че аптеката не работи през нощта, причината пак бе отпуск по болест на колежка. Тогава ни извършиха проверка здравни инспектори и от Комисията за защита на потребителите, но нямаме констатирани нарушения", заяви управителката М. Шопова.
Две снимки на две колони - Управителката М. Шопова /вляво на сн. 1/. Аптека "Марешки" е с работно време нонстоп, но благоевградчани се оплакват, че намират вратите заключени /сн. 2/.
www.zdrave.net, 24.01.2017 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/semerdzhiev-poema-zdravnoto-ministerstvo-60101

Д-р Семерджиев поема здравното министерство
Д-р Илко Семерджиев е дал съгласието си да поеме поста здравен министър в служебното правителство, съставяно от президента Румен Радев, по непотвърдена информация.

Припомняме, името на д-р Семерджиев бе едно от най-споменаваните като вероятен глава на здравното ведомство в служебния кабинет.

Илко Семерджиев е заместник-министър на здравеопазването в кабинета на Любен Беров, но подава оставка поради несъгласие със здравната политика. По-късно заема същата длъжност в правителствата на Стефан Софиянски и на Иван Костов от февруари 1997 година до 8 март 1999 г.

На 8 март 1999 г. е назначен за директор на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), чийто създател е.

На 21 декември 1999 г. с промените в правителството на Иван Костов е избран за министър на здравеопазването, какъвто остава до края на мандата.

В момента той е почетен председател на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване.

Д-р Семерджиев е смятан за „баща“ на здравната реформа у нас, която обаче, по собствените му думи, след идването на власт на НДСВ през 2001 г., е поела в грешна посока.

Междувременно от Президентството съобщиха, че Румен Радев е издал указ за назначаване на проф. Огнян Герджиков за служебен министър-председател на държавата.



Снимка - без текст


Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница