Пресклипинг 27 февруари 2017, понеделник 25. 02. 2017 г



Дата22.12.2018
Размер87.46 Kb.
#109456

Page |


ПРЕСКЛИПИНГ

27 февруари 2017, понеделник


25.02.2017 г., с. 18

Д-р Димитър Петров, подуправител на Националната здравноосигурителна каса
Ще задържим разходите за лекарства, но няма как да паднат
През 2017 X. здравеопазването ще е малко по-добро

CV

Роден през 1961 г. в Търговище

Завършва Медицинския университет - Варна, през 1987 г.

Има специалности по вътрешни болести и кардиология и магистратура по мениджмънт на здравеопазването

От 1993 до 1997 г. е завеждащ вътрешно отделение в болницата в Търговище. Народен представител от листата на ОДС в 38-ото НС

Директор на НЗОК от 7 март 2003 до 19 януари 2004 г. Неин подуправител е от 21 март 2015 до 18 септември 2015 г. От 2 февруари 2017 г. отново е подуправител на НЗОК


АННА БОТИНОВА

- Д-р Петров, как вървят преговорите по новия рамков договор с лекарския съюз? Ще спазите ли срока да е готов до края на месеца?

- Текстовата част е практически готова, има няколко неща за доуточняване като например как ще изглежда финансовият документ, който ще се дава на пациента при изписване от болницата, в какви срокове да го заложим.

- Кои са новостите тази година?

- Първо има текстове за качеството във всички видове медицинска помощ, които са приети. Повдигна се диспут за някои текстове, засягащи работата на джштитата - за прицелните стойности на холестерола, кръвното, кръвната захар и др., които трябва да се достигнат за съответния хронично болен. Това обаче



не са основания за санкции,

а прицелни стойности, взети от европейските ръководства по кардиология и ендокринология. Те засягат даже не толкова лекарите, а самите пациенти, като ориентир. Достигането на тези стойности, означаващи добър контрол на заболяването, са въпрос основно на поведение и сътрудничество и от страна на пациента. Затова няма как те да са поводи за глоби на лекарите. Отговорността за здравето е лична, лекарят само помага.

Има и други критерии, например обхват на диспансеризацията, на прот филактичните прегледи. Те са вече обективни критерии, които лекарите трябва да достигнат и са под средните за страната.

- Каква е целта на обявените нови мерки за отпускане на лекарства?

- Целим затягане ръста на разходите за лекарства, най-вече в онкологията. Сред тях е отпускането на онколекарства на килограм средно тегло за мъже и жени.

С гратисен период - 9 или 12 месеца, искаме да въведем автоматичните смесителни системи за лекарствата в онкологиите. Те дозират много по-точно и всички данни се записват автоматично. Системата комбинира болни, които са с еднакви предписания, спестява време и труд. ^Предпазва от манипулации и от вътрешни злоупотреби, ако има. Рано или късно тези системи ще бъдат въведени и у нас, но на този етап смятаме, че най-належащо е да се започне от онкологиите.

- Използваните у нас лекарства подходящи ли са за такива системи?

- Очакваме притежателите на разрешенията за употреба на лекарствата най-после да благоволят да започнат да внасят и лекарства в болнични опаковки. В институциите ще опитаме да облекчим този процес, да има по-лек режим на регистрация на тези продукти. Факт е, че в малките разфасовки цените са по-високи и на фирмите е по-изгодно да внасят тях, твърдейки, че пазарът у нас е твърде малък. Това обаче не е вярно, в ЕС България е от средните държави. В Естония например има болнични опаковки, а населението е 2 млн. души.

- Ще се разшири ли достъпът на пациентите до скъпоструващите терапии?

- Започнахме анализ на програмите .за скъпоструващо лечение, което се отпуска безплатно. С новите правила за програмата за хепатит С например доказваме, че може да се постигат оптимални резултати и без намеса в медицинските показания за отпускане. Промените при хепатит С ще стартират от март. Отпада терминът „първи, втори и трети избор по разходо-съобразност" и ще спестим средства. Разширява се достъпът до тези лекарства, тъй като миналата година те бяха приоритетно отпускани на най-тежко болните. Те вече са обхванати и сега очакваме да влязат по-леко болни.

- При хепатит С всеки, който има нужда, ще получи безинтерферонова терапия, така ли?

- Има критерии за отлагане само за хората с наркотична или алкохолна зависимост. Ясно е, че първо трябва да се реши този проблем, иначе заразяването с хепатит С може да се повтори.

Друга новост е, че до 6 месеца искаме да въведем електронизация на протоколите за скъпоструващото лечение. Това значи пациентът, след като излезе от болницата, да си взема протокола от районната здравна каса, без да ходи по инстанции повече. Останалото ще минава по служебен ред, пациентът повече няма да бъде като пощальон.

- Може ли разходите за лекарства да спаднат?

- Не очаквам, защото веднъж достигнати, много трудно се намаляват. Влизат нови терапии постоянно, а и заради заста-ряването на населението необходимостта от лекарства е обективна. Освен това иновативните лекарства удължават живота и приемането става по-продължително. Това са обективни причини, върху които не можем да влияем. Ще опитаме само да увеличим ефективността, което означава да задържим ръста на разходите. На мястото на неефективните разходи веднага ще влязат нови лекарства. Бюджетът на НЗОК нараства всяка година и увеличението трябва да се разпределя пропорционално.

- Има ли съгласие с Българския лекарски съюз (БЛС) за болничната помощ през 2017 г.?

- Все още има спор за финансовата рамка - за около 24 млн. лв., като БЛС иска минимално увеличение на цените на 70 пътеки. Проблемът е, че надзорният съвет на НЗОК не може да приема разчети, неотговарящи на бюджета. И тъй като е лъжа, че касата е завършила 2016 г. без дефицит, има

52 млн. лв. неразплатени разходи за 2016 г.,

които НЗОК плати през януари 2017 г. Те висят като дамоклев меч заедно с 19,5 млн. лв. от надлимит-на, но отчетена, т.е. призната дейност за 2016 г. За тях надзорът е решил да бъдат платени, без да каже с какви пари. В момента НЗОК не може да плати, отделно преди 1 април надзорът не може да отвори резерва. Решението да се плати надлимитната дейност, след като 2 г. болниците бяха държани на драстични лимити, е пиар акция на предишния екип на М3.

- Новото послание за лимитите е в посока смекчаване. Не е ли опасно на фона на дефицита в НЗОК?

- Опасно е, но работим по закона, който изисква лимити и това не се променя. Ще ги направим обаче по-гъвкави: разпределението от месечно ще стане 3-месечно и най-вероятно за всяка болница ще ги определя районната каса, както беше преди.

- Това не е ли точно опасното сваляне на финансовата дисциплина?

- Не, защото има споразумение с БЛС, че достигнатите 2 млн. хоспитализации годишно до 2,1 млн. най-много са таванът, който не бива да се надхвърля. Те са склонни при тенденция за надхвърляне на бюджета по определени пътеки да се пристъпва към намаляване на цените. Това е подход, прилаган при системата диагностично-свързани групи в болниците. Не е логично дадена медицинска дейност да има ръст над 2% годишно освен ако няма причина като епидемия.

- Има ли сценарий за фалит на здравната каса, както се говори?

- Касата не може да фалира. Може да има дефицити, в краен случай да се актуализира бюджетът, но не е реално да фалира.

- А не се ли въвеждат механизми за насочване на пациенти към определени болници?

- Пациентите имат лични начини да избират болници - най-често чрез близки или лекари, на които имат доверие. Касата се интересува повече от това да няма излишни хоспитализации и контролът върху това се прави текущо.

- Обществото бе убедено преди няколко месеца, че за целта се въвежда пръстовият отпечатък.

- Той не върши тази работа. Показва просто, че даден човек се е появил на устройството в даден момент. Без да е ясно в каква посока е отишъл после, нито какво му е правено и имало ли е нужда. Този тип злоупотреби в болниците, заради които беше въведен пръстовият отпечатък, са минимален дял. Ако се докажат единични случаи, НЗОК ги дава на прокурор. Освен това информационната система на НЗОК засича злоупотреби по други показатели и болниците много рискуват да загубят договора си. Тук става дума дали се лекуват пациенти без достатъчно показания и дали получават пълния обем терапия, дали се сменят диагнози заради по-скъпа пътека и т.н. Във всеки бизнес трябва да предлагаш добра услуга, за да те търсят. С всички особености на медицината това важи и за болниците.

- Ако се подпише рамковият договор, какво ще е здравеопазването през 2017 г.?

- Малко по-добро. Дейността на болниците ще зависи малко повече от избора на пациента.

Снимка на четири колони – без текст

www.bnr.bg, 24.02.2017 г.

http://bnr.bg/post/100800767

20 пациентски организации поискаха от следващия парламент да приеме с приоритет Закон за пациента

20 пациентски организации поискаха от следващия парламент да приеме с приоритет Закон за пациента, за да се гарантират правата на българските граждани.

Те настояват и за незабавно въвеждане на електронната здравна карта, което ще осигури адекватно лечение и ще премахне хаоса около пръстовите отпечатъци.

В новият закон за пациента трябва да залегне изискването, всяко лечебно заведение да издава разходен документ, който да бъде подписван от болния преди да бъде предаден в здравната каса. Целта е по добър контрол върху разходването на средства. Ако пациентът сметне, че не е лекуван добре може да откаже да подпише документа и тогава експерти от здравно министерство и от здравната каса трябва да направят проверка.

От пациентските организации изразиха притеснение и от високите нива на замърсяване на въздуха. Към инициативата "Дишай свободно", която се провежда вече година, скоро ще се присъединят и еколози. Дияна Хаджиангелова от асоциацията на българите с белодробни заболявания направи конкретни предложения:

Трябва да проявяваме независим контрол примерно на измервателните станции, безплатен транспорт при високо замърсяване. Надяваме се това да се случва. Местата за паркиране да бъдат сведени до половината в центъра на града.






26.02.2017 г., с. 6

3 случая на „Виктория", щамът е включен в противогрипната ваксина

3 щама от грип В -„Виктория", който не се е появявал от октомври 2016 г., са доказани в петък, съобщи шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Обикновено след вълната, към края на епидемията могат да се появят случаи от грип В, предупредихме за това преди 2 месеца, каза той пред Фокус.

Щамът е включен в противогрипната ваксина, обясни професорът. Иначе грипът, от който тази година боледуват българите, е „Болзано" -H3N2, само в Старозагорска област бе доказан т.нар. свински грип. Вече не се очаквали много болни.

VINF 15:38:01 26-02-2017

редки болести - Световен ден


На 28 февруари в 17 града в България ще

бъде отбелязан Световният ден на редките болести

София, 26 февруари /Людмила Спасова, БТА/

29 февруари е Световен ден на редките болести. По традиция, когато годината не е високосна, денят се отбелязва в цял свят на 28 февруари, съобщиха организаторите. Традиционно и тази година той ще бъде честван в над 100 страни /в ЕС, САЩ, Китай, Япония, Канада, Австралия, Бразилия и др./.

Редките болести може най-общо да се дефинират като патологични състояния с ниска заболеваемост и болестност. В страните членки на Европейският съюз едно заболяване се смята за рядко, когато засяга по-малко от 1 на 2000 граждани. Около 60 млн. души в цял свят страдат от редки заболявания.

За Европа броят им е над 25 млн. души, като много от тях са деца. Според международни проучвания, около 5 процента от населението на Стария континент е засегнато или ще бъде засегнато в определен момент от редки болести. За България, чието население е около 7 500 000 по данни от 2004 година, популацията на пациенти с редки заболявания се очаква да бъде 400 000 - 450 000 човека. Само 5 на сто от познатите редки болести са лечими.

В България Денят на редките болести ще бъде отбелязан едновременно в 17 града /Сандански, Сливен, Стара Загора, Бургас, Шумен, Русе, Велинград, Радомир ,Варна, Кюстендил, Харманли, Враца, Радомир, Плевен, Пловдив, София/ с традиционен ритуал: вдигане на ръце и пускане на балони на надеждата, които символизират редките болести.

В София в деня на редките болести, на 28 февруари, от 13.00 часа пред Министерството на здравеопазването организаторите на кампанията приканват да се съберем в знак на съпричасност, за да пуснем балоните на надеждата и да вдигнем ръцете си към небето.
www.bnr.bg, 24.02.2017 г.

http://bnr.bg/post/100800714/vladimir-pilosof-ostava-direktor-na-fonda-za-lechenie-na-deca-do-naznachavaneto-na-nov
Владимир Пилософ ще бъде освободен от длъжност на 6-и март

Директорът на Фонда за лечение на деца проф. Владимир Пилософ ще бъде освободен от длъжност от 6-и март. Той е подал заявление, което е прието от здравният министър.

Един от последните скандали около Фонда бе решението да се позволи трансплантация на 9-годишния Байрям Айше Байрям в Германия, която беше спряна от здравното министерство.

След свикан разширен консилиум от спациалисти стана ясно, че детето все пак ще бъде оперирано в чужбина. От здравното министерство твърдят, че решението на Фонда по случая е в разрез с Правилника за неговата дейност и с Европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.

Професор Владимир Пилософ остава на поста до назначаването на нов директор. Това съобщи по-рано за "Хоризонт" Пенка Георгиева, която е член на Обществения съвет на Фонда.

По думите й, родители на болни деца настояват професор Пилософ да не бъде отстраняван от работа и да не се нарушава работата във Фонда:



Получих личното уверение на министър Семерджиев, че настоящият директор на Фонда ще остане до предаването на дейността на новия директор. Бих искала да се обърна към родителите от цялата страна, да знаят, че забавяния поради административни неуредици няма да има, както обеща лично доктор Илко Семерджиев пред мен.


Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница