Пресклипинг 5 декември 2017 clinica bg



Дата21.12.2017
Размер201.7 Kb.
#37283

Page |


ПРЕСКЛИПИНГ

5 декември 2017
clinica.bg 01-12-2017
https://clinica.bg/3694-%D0%A4%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Фармацията като призвание

За четвърта поредна година Българският фармацевтичен съюз отличи със стипендии най-изявените студенти по фармация в Деня на народните будители. И този път наградените са пълни отличници. Двама от тях са възпитаници на Медицинския университет в София, а третият – Надя Хаджиева, на варненския „Проф. д-р Параскев Стоянов". Дълъг ли е пътят до това признание, накъде ще продължи той в бъдеще, разказва тя специално за читателите на clinica.bg.

„Дължа живота си на гения на лекаря фармаколог проф. Димитър Пасков и създадения от него Нивалин. Както и на смелостта на д-р Димова, която поема риска да приложи новия тогава продукт за първи път при новородено", казва Надя Хаджиева. Достатъчно, за да е ясно в кой момент от живота й е белязано нейното бъдеще и професионалната й кариера. „Те са моето вдъхновение. Както и всеки, който страда с болката на другите и за когото милосърдието не е просто дума", допълва младата жена. А, че животът й е отдаден на фармацията, няма как да не забележи някой. Фактът, че е една от стипендиантките на БФС е само едно от доказателствата, а по начина, по който говори за фармацията и за медицината, човек може да се досети, че вероятно и в мотивационното й писмо е проличал нейния ентусиазъм, голямото й желание и усърдие, с което работи, убедеността й, че

да бъдеш фармацевт не е професия, а призвание.

Не е затворен човек, не отхвърля идеята за интервю, но графикът й е препълнен – лекции, упражнения, работа в аптека. За Надя изборът на специалност е бил въпрос на ценностна система и убеждения. Винаги е искала да лекува хората, а в годините на обучение във факултета обикнала фармацията. Тя вярва, че състраданието милосърдието и съпричастността към болката на човек е висша добродетел.

„Най-важното лекарство е нежната любов и грижа", цитира Надя Майка Тереза. По природа младата жена е отворена към болката на хората, вярва в силата на добрата дума и навреме подадената ръка за помощ. „Но подплатени с професионална компетентност. Това ме мотивира да дам всичко от себе си по време на обучението ми като студент", бърза да обясни старанието си в обучениета. Заедно с преподавателите си тя осъществява различни проекти. Бъдещият магистър фармацевт обяснява разпалено:


„Модифицирахме известни и утвърдени

микробиологични методи и въведохме иновация, която включваше прилагането на техника, позволяваща натоварването на изследваните от нас вещества, които бяха с ниска химическа стабилност и ниска водоразтворимост в точно определено количество върху целулозна инертна повърхност. Този креативен подход ни даде възможност да оценим адекватно антимикробиалната активност на синтезирани от нас органохалидни съединения по отношение на грам-отрицателни (E. coli spp.), грам-положителни (Staphylococcus aureus spp.) бактериални щамове, както и на анти-фунгицидно му действие срещу представители на Candida spp. Работихме и върху изолирането на гинкготоксин от ядките на Гинко билоба, където също реализирахме нова качествена реакция. Идеята е



да се разработи метод за скриниг на ОТС продукти

(без рецепта) за наличието на доказано токсичния компонент в дрогата – 4-О-метилпиридоксин. Той е мощен невротоксин с анти-витамин В6 активност, инхибира образуването на GABA, което води до конвулсии и загуба на съзнание. Досега като съставка с потенциално токсични свойства в сухите екстракти на Гинко билоба е описана група алкилфеноли, т.нар. гинколколни киселини, поради което от съображения за безопасност на продукта, Монография на Комисията на бившата Германска федерална здравна агенция (Monograph of the Commission E of the former German Federal Health Agency (Bundesgesundheitsamt, BGA) въвежда изискване за максимална концентрация (≤ 5 ppm) на гинколколни киселини. Но няма такова изискване по отношение на гинкотоксина, казва бъдещия магистър-фармацевт.



Рекламите превърнаха Гинко билоба

почти в панацея за подсилване на паметта, подобряване на кръвооросяването на мозъка и крайниците, според учените обаче не е точно така. Надя Хаджиева прави обзорно проучване на токсичните ефекти в научна публикация. „Гинко билоба е популярна хранителна добавка, по-рядко се среща като лекарство и е един от най-продаваните продукти от този клас в световен мащаб. Голяма част от пациентите го приемат като средство за подобряване на паметта. Моето проучване е базирано на данни, събрани и обобщени от научни списания и публикувани електронни изследвания, касаещи актуализирана информация за токсикологичните ефекти на Гинко билоба. Наскоро екстрактът от листата е класифициран от Международната агенция за изследване на рака като възможен канцероген за човека. Загрижеността за потенциалните рискове за здравето на населението се повдигат преди всичко поради широката и продължителна употреба при човека и наличните сведенията за потенциални токсични ефекти при експериментални животни. Продължителни проучвания върху екстракта от листа на Гинко билоба са довели до заключението, че има значими доказателства за канцерогенно му действие при мишки, основаващи се на повишена честота на хепатоцелуларен карцином и хепатобластом.



Буди тревога и фактът, че понастоящем

лицензът на екстракта е изтекъл и компаниите производители добиват екстракти от Гинко билоба по различни технологии. Това води до разнородни количествата на основните вещества в екстрактите от Гинко билоба и така значително се променя фармакологичният и токсикологичен профил на продукта. Ето защо се препоръчва употребата най-вече на стандартизиран продукт. Много клинични проучвания са проведени с цел оценка ефикасността на екстракта от листа Гинко билоба при пациенти с различни заболявания и при здрави доброволци – няма разлика между групите приемащи гинко и тези приемащи плацебо във всички невропсихологични области, включително памет, внимание, визуално-пространствени способности, когнитивни функции.



"Отровите и лекарствата често са едни

и същи вещества, дадени с различни намерения", е казал Питър Мере Латъм (1789-1875 г.). Много лечебни билки и фармацевтични лекарства са терапевтични при една доза и токсични в друга. Взаимодействията между билки и лекарства могат да увеличат или намалят фармакологичните или токсикологичните ефекти на всеки един от тях. Синергичните терапевтични ефекти могат да усложнят дозирането при дългосрочните медикаменти", обяснява Надя. Тя уточнява, че в съавторство с доц. Григоров статията й ще бъде публикувана в бр.4 на научното издание на НЦОЗ "Българско списание за обществено здраве" през декември 2017 г.

Със заразително въодушевление разказва за преподавателите си и за съвместната работа с тях. „Имах късмета да попадна на чудесни преподаватели. Всичко постигнах благодарение на тях.Те ми дадоха много знания, разшириха кръга на моите интереси, дадоха ми възможност за експериментална и творческа работа. Научиха ме да вярвам в себе си, в знанията, които имам.

Благодаря на асистент Колев за наученото, за чудесното лято преминало в опити, анализи и експерименти.



Като Алиса в страната на чудесата,

той ме въведе в невероятния свят на цветните реакции, на буферите, екстакциите и синтезите, на хромозомите и делителното вретено. Съвместната ни разработка с микробиолозите от РЗИ във Варна, генетиците от Шуменския университет, взели първо място на международния симпозиум по микробиология и химиотерапия, провел се в Албания през октомври, както и прърво място сред презентиращите на IV фармацевтичен бизнес форум във Варна седмица по-късно.За сърдечното и топло отношение,за реализираните идеи благодаря на доц. Цанкова, доц. Колева, доц. Григоров, д-р Неделчева, д-р Костадинова", разказва Надя.

Немалка част от завършващите „Фармация" се насочват към работа във фармацевтични компании. Надя смята, че причина за това е доброто заплащане, по-голямата свобода, а работата е атрактивна. Според нея там ги „няма трудностите и изискванията при работата със здравна каса, няма ги рисковете на индивидуалното обслужване на деца, на пациенти с определени заболявания,следене на дозировки, несъвместимости и странични ефекти, фармацевтичната грижа, отговорността за правилното отпускане и употреба на лекарствените продукти", обяснява тя. Наистина специалността предлага изключително широк избор от възможности за реализация. „Както казват често нашите преподаватели, аптеката да бъде като краен вариант за професионална реализация", казва младата жена. На въпроса как виждате своето бъдеще, отговаря просто:

В аптека".

Вярва, че ще бъде добър и успешен фармацевт. Може би защото цял живот, дори несъзнателно, се е подготвяла за това. Сега е убедена, че е готова всеотдайно и търпеливо да оттдаде цялата си енергия и познания за нуждите на хората.

До преди 30-ина години за фармацевтите (поне у нас) се говореше като за "продавачи в бели престилки". Но преди 120-150 години аптекарят често е бил единственият човек с медицински познания в села и малки градове не само в България, но и в Европа. Като бъдещ фармацевт Надя е абсолютно наясно, че ще бъде най-достъпният медицински специалист,

"първи избор" на пациента, за информация и съвет

относно неговото лечение. „На практика това означава не само висока професионална компетентност, но и отлични комуникативни умения, способност за бързо ориентиране в спешни състояния, постоянно усъвършенстване и актуализиране на знанията", обяснява бъдещата специалистка. Убедена е, че за тази цел се изисква добра подготвка в университета и липса на илюзии, не на мечти, каквито на нея определено не й липсват.



www.bnt.bg/bg 04.12.2017

https://www.bnt.bg/bg/a/paralelniyat-iznos-na-lekarstva

Паралелният износ на лекарства

"Още от деня" | "Криминални схеми с износ на лекарства"
ГДБОП арестува седем души, част от престъпна група за злоупотреба с лекарства. Според разследването Здравената каса е ощетена със стотици милиони лева, защото е платила лекарствата, които са били изписани на нуждаещи се болни българи, но медикаментите са били изнасяни в Европа. Защо се стига до тук и как е възможно изобщо тази схема да съществува? В студиото на "Още от деня" разговаряхме с д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването, д-р Галинка Павлова, зам.-председател на Българския лекарски съюз и проф. Илко Гетов от Фармацефтичния съюз.
Проф. Илко Гетов: Този проблем с паралелния износ или с нерегламентирания паралелен износ, който води до недостиг и липса на лекарства - животоспасяващи и животоподдържащи, за българското население и пациентите съществува от 2013 година. Ние неколкократно сме поставяли въпроса, включително имаше опит през 2014 г. за регламентиране на въпроса с промени в закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, но 2015 това падна в Конституционния съд. Тук има две страни. Едната страна е, че паралелната търговия е легална практика в ЕС. В случая от миналата седмица говорим за криминален паралелен износ. Защото говорим за фалшификация на документи и тя е засечена благодарение на икономическите престъпления, които са констатирани в рамките на следенето на тази група. Другата страна на въпроса е, че тези пациенти всъщност лекарства не са приложени на тях - или не са имали нужда и са изписани фиктивно, или те са имали нужда от тях и не са им приложени.

Д-р Галинка Павлова: Липсва контрол. И отдавна говорим и от Лекарския съюз, и колегите. След като няма липса на котрол - да, във всяка сфера на нашия живот се случват такива практики, такива злоупотреби, такива престъпления. От кога говори Лекарският съюз? Фактът, че има такъв ръст на изписване на лекарства, такъв ръст, който се внася, който се потребява от Здравната каса, трябва да видим колко са пациентите, а статистиката е в Здравната каса. Би следвало до сега те да са направили своя ефективен контрол. Това, че казват, че не може с последващ контрол да се установи дали има злоупотреби или не, това е просто липса на контрол или липса на експертност, на потенциал, на знание, на опит да направят този контрол. Всъщност ние виждаме, че се говори за търговци, за аптекари, споменават се и лекари.

Д-р Стойчо Кацаров: Според мен малко са попреувеличили в съобщението си. Големият проблем всъщност е, че много пациенти остават без лекарства заради паралелната търговия. Такива акции няма да решат проблема с недостига на лекарства. В съобщението фактите сочат няколко стотин милиона. Аз с голям резерв ще се произнеса към едно такова съобщение. Как си представяте един директор, хванат с кашон лекарства, да е нанесал щета на Здравната каса за няколко стотин милиона? Знаете ли колко е цялата сума за онколекарства за една година, която плаща Здравната каса? 250 милиона. Възможно ли е според Вас и според колегите да се нанася щета за няколко стотин милиона предписани и платени от Здравната каса лекарства и никой да не е разбрал за това нещо? Това не е вярно. Аз предполагам, че са хванати хора, които правят криминален износ, но съобщението, че е нанесена щета на Здравната каса за няколко стотин милиона просто не може да бъде вярно, статистически, финансово, математически.

www.bnr.bg, 04.12.2017 г.

http://bnr.bg/post/100904389/prof-milko-getov-godini-nared-nastoavame-za-merki-za-ogranichavane-na-paralelnia-iznos
Проф. Илко Гетов: Отдавна предлагаме мерки за ограничаване на паралелния износ на лекарства
Боряна Маринкова: Паралелният износ е законен, но само излишните количества могат да бъдат изнасяни
Проф. Илко Гетов, председател на Фармацевтичния съюз, коментира в "12+3" проблема с паралелния износ на лекарства:

Още от 2013-а настояваме за мерки за ограничаване на паралелния износ. Това е легална практика, но тази паралелна търговия би трябвало да се реализира, ако има достатъчно лекарства за българските пациенти. Каквото остане, може да бъде изнесено за други държави, обясни проф. Гетов.

Имаше опит да се регламентира паралелният износ, но след решение на КС от 2015-а вече всеки може да прави каквото си иска.

На практика това са лекарства, които вероятно са били изписани на нуждаещи се български граждани, а после са били изкупени обратно. Изнасят се предимно онкологични лекарства, за лечение на ревматоиден артрит, астма, биологични лекарства, които са много скъпи сами по себе си. Те могат да бъдат изнесени на двойна, тройна и даже на още по-висока цена, обясни проф. Илко Гетов.

Трета поредна година НЗОК има твърде голям разход на лекарства, неимоверно висок на фона на намаляване на населението. Няма причини за 150 милиона преразход, подчерта проф. Гетов.

Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Асоциацията на паралелния износ на лекарства, добави по темата:

Алармираме от години, че има нерегламентирани практики. В законната търговия има проследяване на всяко ниво, дори от аптека към пациент. Но тя може да бъде надградена с наше предложение от 2014 година – онлайн система не само за анализираща, но и за предиктивна информация.

Паралелният износ е законен. При това, на което сме свидетели, става дума за кражба на лекарства. Това не е паралелен внос и износ. Само излишните количества могат да бъдат изнесени. Необходими са спешни промени, с които тези проблеми да бъдат криминализирани, каза Маринкова.

Интервютата с проф. Илко Гетов и с Боряна Маринкова чуйте в звуковите файлове.


05.12.2017 г., с. 3
Започват проверки в аптеки и болници със свръхоборот на онколекарства
От прокуратурата и МВР засега отказват информация за разследването
Започват проверки в аптеки, които са наблюдавани дълго време, както и в определен тип лечебни заведения в цялата страна, в които е забелязан свръхоборот от повишаване на разходите за онкологични лекарства, обяви вчера зам. здравният министър Бойко Пенков пред "България он ер".

В края на миналата седмица от ГДБОП и спецпрокуратурата обявиха, че е разкрита престъпна група за незаконен износ на скъпи лекарства, платени от здравната каса. В износа са замесени лекари, директор на болница, аптеки, а за основен организатор е сочен сириец. Износът е ставал по различни схеми - отпуснати на пациенти лекарства се изнасят от болниците, преопаковат се и се продават в чужбина или пък се водят изписани в аптека на конкретни хора, но никога не стигат до тях, а се изнасят. Имало даже случаи да се завишава теглото на пациенти, за да се оправдае по-голямо количество лекарства.

От прокуратурата и МВР засега отказват да дадат повече информация за разследването си. То е срещу организирана престъпна група и се ръководи от спецпрокуратурата. През уикенда шефът й Иван Гешев заяви, че такъв тип разследване няма как да започне директно с повдигане на обвинения и че подробности ще се дадат през тази седмица. При операцията бяха арестувани 7 души за по 24 часа. Те вероятно са освободени, тъй като няма информация да са им повдигнати обвинения.

"В последните три години НЗОК има твърде голям разход на лекарства, неимоверно висок на фона на намаляване на населението. Няма причини за 150 млн. лв. преразход", коментира вчера пред БНР председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов. Смята се, че паралелният износ у нас е за около 400 млн. лв. годишно, като две трети от него е легален, а една трета - нелегален.

"Вносът и износът на лекарства, манипулацията с опаковки, както и случаите на изнасяне на лекарства от болниците, преди да стигнат до пациентите, е в правомощията на контролните органи в лицето на ИАЛ. Тази дейност, от която очевидно се извличат изключителни печалби, сама по себе си не е престъпление по наказателния кодекс", припомни наскоро главният прокурор Сотир Цацаров. Прокуратурата може да се намеси само когато става въпрос за данъчни престъпления, пране на пари или митническа контрабанда. "Ако ИАЛ има действителни правомощия, а не беше само един квазирегулаторен орган, нещата можеха да стоят по друг начин", заяви той.

Проблемът с паралелния износ на лекарства, който води до дефицит на животоподдържащи терапии у нас, е от години и се дължи на по-ниските цени у нас в сравнение с тези в Западна Европа. Част от реекспорта е легален, тъй като е част от директивата на ЕС за свободно движение на стоки и при него количества, внесени у нас, могат да бъдат изнасяни за ЕС. В някои страни има законови пречки - например износът е разрешен само ако са задоволени нуждите на страната. У нас също действаше подобен законов текст, но той беше отменен от Конституционния съд през 2014 г. Оттогава управляващите не успяват да приемат нов текст, а последният опит се очаква в скоро време - в здравното министерство са подготвени поредните поправки в тази насока. В момента обаче всеки търговец може да изнесе каквото иска и изпълнителната агенция по лекарствата не може да му забрани.

За нелегален се смята износът, когато например се препродават навън медикаменти, изписани на пациенти у нас и дори платени от здравната каса. Преди години имаше засечен подобен случай във Варна - от онкоболница там се изнасяха медикаменти, предназначени за пациентите. Не е ясно дали болни са били реално ощетени, или медикаменти са изписвани на фантоми, или са изнасяни излишъци - например на реални пациенти са изписвани по-високи от необходимите дози, а разликата се продава.
МОРАТОРИУМ

От новокандидатстващите молекули, върху които има ограничение за следващата година, тези, които нямат алтернатива, са три, съобщи още зам. здравният министър Бойко Пенков във връзка с мораториума за плащане на нови медикаменти догодина и организирания за събота протест на пациенти. "Това са лекарства за изключително редки заболявания, които все още Комисията по редки болести не е обсъдила дали да ги предложи на касата да ги включи в своята листа за лечение", обясни зам.-министърът. Според нето всички останали медикаменти, попадащи под забрана, имат редица алтернативи за лечение. Подобни ограничения в различна степен и по различен начин са били налагани в "поне половината европейски държави", припомни Пенков. Например в Румъния подобна забрана е имало за период от две години, а в Полша - за три години.

Във връзка със случай на пациентка, която купува лекарството си от Гърция, тъй като у нас то не се предлага, зам.-министърът обясни, че страната ни не може да накара производител да регистрира медикамент у нас. "Но в момента има проект на текстове, които съвсем скоро ще бъдат пуснати за обществено обсъждане за промени в Закона за лекарствата, където държавата поема грижи и в такива случаи да осигури нещо, което не е регистрирано в България", уточни той.



05.12.2017 г., с. 7

Сириецът Хусаини, организирал схемата с реекспорта на лекарства, участвал и в банда за източване на ДДС
38-годишният мъж е магистър-фармацевт, но през 2011 г. отнели правата му. Фирмата, в която бил началник-склад, има приходи от продажби за 30 млн. на година
КИРИЛ БОРИСОВ

38-годишният сириец с български паспорт Амир Мохамед ал Хусаини е мозъкът на схемата за реекспорт на скъпи лекарства, разбита от ГДБОП и прокуратурата в петък, научи „24 часа". Той е бизнесмен и магистър-фармацевт, но от 2011 г. няма право да практикува професията си, за която е взел диплома в България.

Причината е, че през 2010 г. Амир Хусаини е арестуван като член на група за източване на ДДС. Повдигнати са му обвинения и в момента е подсъдим по дело в специализирания наказателен съд, показа наша проверка.

Проблемите с полицията, прокуратурата и съда, както и лишаването му от права като фармацевт в миналото, не му попречили да организира нова схема - реекспорт на лекарства за милиони, платени с пари от здравната каса и изписвани от болници и аптеки.

Сириецът Хусаини действал с връзките си сред медиците от времето, когато управлявал аптеки. Той е един от 7-те в престъпната група, които ще получат обвинения.

Неслучайно една от аптеките, които разследващите са проверили по време на акцията, е в Сливница. Тя е на фирмата „Чирита", която има и склад в София и



лиценз за търговия на едро с лекарства

Собственик и управител е Росица Томова. „Чирита" не се занимава с реекспорт. В момента не мога да ви дам връзка с Амир ал Хусаини и не искам да обяснявам нищо по телефона", казва Росица Томова, която вдига един от телефоните на Хусаини, посочен в разрешителното на фирмата за търговия на едро. Другият, посочен в регистъра, е изключен.

В разрешителното на „Чирита" за търговия на едро от 2014 г. като ръководител на склада в жк „Хаджи Димитър" е вписан точно Амир Мохамед ал Хусаини. Това е едно от хранилищата, където скъпи лекарства за онкоболни са били препакети-рани и подготвяни за продажба в Европа, където са в пъти по-скъпи. В същото време тук е имало дефицит и пациентите трудно са ги намирали, а недобросъвестни доктори са ги изписвали фиктивно.

Домашният адрес на Амир е посочен за кореспонденция с институциите. Правят впечатление и огромните приходи, които скромната фирма „Чирита" е реализирала от продажби.



За 2016 година сумата е 26 млн. лв., а за 2015 г – 30 млн. лв.

Амир лл Хусаини има сестра, която е зъболекар.

През 2009 г., вече с български паспорт, Амир ал Хусаини купува аптека на столичната ул. „Цар Иван Асен". Взема обаче заем за общо 100 хил. лв. от двама бизнесмени и подписва запис на заповед. Не връща парите. След това те запорират аптеката му и тя хлопва кепенци.

Оказва се, че докато е работил като аптекар и е продавал лекарства, Амир Мохамед ал Хусаини е участвал в банда за източване на ДДС. Това става ясно през 2010 г. след акция на полицията на в сградата на бул. „Черни връх" 59, известна като Меката на дедесарите.

Задържани са 10 души, сред които е и сириецът. Там той има поддържаща роля. Ръководители са Иван Иванов и Христо Георгиев. Бандата организирала схема за издаване на фиктивни фактури, които се използвали от реални фирми, за да си приспадат ДДС. Групата регистрирала кухи дружества. В нея участват счетоводители, бизнесмени и спортисти. Амир Хусаини е обвинен за това, че е издавал фиктивни фактури, като ги е декларирал пред НАП за реални, в резултат на което са източени 315 хил. лв. от бюджета. Акцията на МВР и прокуратурата е предотвратява фиктивни сделки, от които са спестени над 30 млн. лв.

3 г. по-късно Хусаини, двамата босове и съучастниците им са предадени на съд от прокуратурата. Делото още не е приключило. Хусаини рядко се явявал на заседанията и делото боксувало.



www.dir.bg, 04.12.2017 г.

http://dnes.dir.bg/news/lekarstva-iznos-26654372?nt=10
Нелегални ”търговци” изкупуват изписани излишно лекарства
Аптеката и болницата имат право да продадат и изпишат лекарство на пациент, но не и да го продадат на търговец.

Така се ражда ролята на "търговец от търговеца", който нелегално изкупува медикаменти, останали прикрити или изписани повече, отколкото има нужда. Участието на лекаря в тази схема е, че възлага терапия, която не е необходима на пациента.

Това каза в студиото на телевизия „ България он ер“ по повод скандала с разбитата схема за нелегален износ на лекарства бившият зам. - министър на здравеопазването д-р Бойко Пенков.

Той поясни, че все още не може да се коментира дали болницата и нейният директор са участвали в схемата , тъй като разследването все още продължава.

Пациенти излизат на протест срещу Закона за бюджет 2018 на НЗОК и категорично искат да "заличат" мораториума върху лекарствата. "Няма и минута спокойствие в този сектор", коментира д-р Пенков.

Той информира, че към момента се разработват текстове за законопроект, който да инициира промени в Закона за лекарствата. Чрез него държавата вече ще може да осигурява медикамент, който не е регистриран в рамките на страната.

Освен това бившият зам. - здравен министър е разпоредил експерти да направят справка кои са новокандидатстващите молекули, за които има ограничение у нас през 2018 г.

"Съществуват 3 вида медикаменти за изключително редки заболявания, които нямат алтернативна терапия в България. Все още Комисията по лекарствата не е обсъдила Здравната каса да ги предложи ли към списъка за лечение. Този тип практика се провежда навсякъде по света", посочи бившият зам.-министър на здравеопазването.

VINF 15:33:01 04-12-2017

MH1532VI.025

лекарства - кражби- становище - асоциация

Кражбите и контрабандата на лекарства могат да бъдат спрени само чрез законови промени според асоциация

София, 4 декември /Десислава Пеева, БТА/

Опорочаването на веригата на лекарствоснабдяване, кражбите и контрабандата на лекарства трябва да бъдат криминализирани чрез промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Това се казва в становище, изпратено от Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства. Към момента нарушаването на веригата на лекарствоснабдяване може да бъде обект на санкции само в контекста на данъчно и митническо нарушение, посочват от асоциацията.

От асоциацията допълват, че подкрепят прозрачно и ефективно работещо законодателство, а не въвеждане на забрана срещу самия износ. Паралелната дистрибуция е единственият механизъм за конкурентна среда и регулиране на цените на лекарствата на територията на Европейския съюз и трябва да бъде защитавана, толерирана и насърчавана. В становището се добавя още, че членовете на асоциацията изпълняват своята дейност при пълно спазване на законите на страната и в защита на обществения интерес.

/МХ/


www.econ.bg, 04.12.2017 г.

http://econ.bg/_l.a_i.754172_at.1.html
КРИБ поиска криминализиране на нелегалния износ на лекарства
Разкрита е една групировка, но не са премахнати причините да се появи следващата, се посочва в декларацията
КРИБ призова за криминализиране на нелегалния износ на лекарства и застана зад държавата по повод разбитата престъпна група в удара й срещу износа на лекарства на черно зад граница с участието и на лекари от болници.

С медикаментите, изписвани фиктивно за онкоболни и деца, се е търгувало в чужбина на много по-висока цена.

От КРИБ подчертават, че са необходими законови промени в НПК за преследване и наказания на подобни практики.

Основният закон в наказателното право у нас към момента не адресира разпространението на фалшифицирани лекарства, каквито по смисъла на закона са всички продукти, продавани извън регламентираната верига на снабдяването с лекарства, казват работодателите от фармацевтичния бранш.

"Държавата следва да наказва с цялата тежест на закона нелегалната търговия с лекарства, но и да стимулира легалния бизнес в сектор Здравеопазване, се посочва в декларацията.

"Осъществената преди 3 дни акция на държавните органи показва по недвусмислен начин, че злоупотребите в сектора са причинени именно от криминални лица и предприемането на законодателно-административни мерки срещу тях е безсмислено след като тези лица и фирми не спазват и не зачитат закона изначално", се посочва в позицията на комитет "Здравеопазване" в КРИБ.

Оттам предупреждават, че с ареста на въпросната група няма да се реши проблемът и еднократното действие на властта сега "не е решение на причината за "заболяването".  "Разкрита е една групировка, но не са премахнати причините утре да се появи следващата", предупреждават от КРИБ. Оттам се оплакват от постоянен натиск за намаляване на цените и маржовете на лекарствата, докато в същото време криминални лица заобикалят закона. "За трайно решение е нужен нов подход – въвеждане на ефективни промени в НПК за преследване и наказание на подобни практики с най-голямата строгост на закона", категорични са от КРИБ.

 

www.nova.bg, 04.12.2017 г.



https://nova.bg/news/view/2017/12/04/200363/
Над 90 млн. лв. са спечелили фирмите, изнасяли незаконно лекарства
Това научи NOVA от свои източници от разследването
Над 90 милиона лева са спечелили фирмите, разкрити, че изнасят незаконно лекарства в чужбина. Това научи NOVA от свои източници от разследването. Все още прокуратурата не е повдигнала обвинения на заподозрените, но разпитите продължават.

Една от причините за липсата на лекарства е паралелният износ. Схема, работеща от години, според аптекари. Последният пример е акцията на МВР от събота. Разследваните - болници, аптеки и търговци. Всички те изнасяли лекарства в чужбина, заобикаляйки правилата. Лекарства, предназначени за български пациенти и платени по Здравна каса.

За лидер на последната разбита схема за износ на лекарства е сочен Амир Мохамед ал Хусаини. Сириец, фармацевт и собственик на фирма за търговия на едро с лекарства. След акцията на МВР офисът на фирмата беше затворен.

Амир не беше намерен и в дома му. Няма отговор и на въпроса как е изнасял лекарства, след като по закон медикаменти може да се продават в чужбина, едва след като са покрити нуждите на пациентите в България.

От лятото в Здравното министерство работят по промени в закона. Искат да се направи списък с лекарства, които не могат да се изнасят. Според бранша обаче така проблемът няма да се реши. Засега за паралелен износ на лекарства няма нито задържани, нито повдигнати обвинения.

Междувременно общественото недоволство срещу окончателно гласувания мораториум върху нови лекарства расте. В петък пациенти организират и протест срещу забраната пред Народното събрание.



Репортери: Надя Ганчева, Златина Зехирова

www.bnr.bg, 04.12.2017 г.

http://bnr.bg/plovdiv/post/100904543/reeksportat-na-lekarstva-kato-na-petrol-vav-voinata-v-ugoslavia
Реекспортът на лекарства - като на петрол във войната в Югославия!
Михаил Миховски

Лекарствената мафия – удар по нея или леко перване през ръцете е разкритата престъпна схема за паралелен износ на животоспасяващи лекарства? Банда от араби, лекари и аптекари, изпирала пари чрез реекспрот на лекарства с участието на над 60 аптеки, болници, офиси от четири града - София, Пловдив, Сливница, Шумен.

Как престъпните структури действат на гърба на здравната система? Възможно ли е тяхното елиминиране или при сегашното ни законодателство те ще избият на друго място под друга форма? Разговаряме с Мирослав Ненчев, бивш председател на Българския фармацевтичен съюз, сега шеф на колегията във Видин.

Първият въпрос е - как става този незаконен реекспорт? Има решение на КЗК, в него е посочено какви решения трябва да има, за да се вкара в приемливи граници реекспортът. Той не е незаконен, става дума за престъпна съпътстваща дейност. Става въпрос за "платени" от НЗОК лекарства и след това изнесени в чужбина. Това е незаконно. Ако думата е обаче "плащани" от НЗОК, ситуацията е друга.

Според Ненчев паралелният реекспорт не може да бъде прекратен, може да бъде ограничен. Но трябва да се определи за кои лекарства става дума. Не е само за онкоболните, трябва да е ясно. Реекспорт има за всички лекарства, които са 4 - 5 пъти по-скъпи в чужбина, отколкото у нас. Нещо като износа на петрол по време на войната в бивша Югославия.

По думите на Мирослав Ненчев в този процес органите са с вързани ръце. Ако няма незаконна дейност, не може да се направи нищо. Като изключим конкретния случай на крадени лекарства, иначе процесът е неморален, но законен.



Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница