Република българия четиридесето народно събрание комисия по здравеопазване



Дата27.10.2018
Размер52.42 Kb.
#101410
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Д О К Л А Д

за първо гласуване

Относно: законопроекти за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина:

- № 854-01-1, внесен от Волен Николов Сидеров на 15 януари 2008 г., и

- № 802-01-42, внесен от Министерски съвет на 17 май 2008 г.

На свое редовно заседание, проведено на 29 май 2008 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, № 854-01-1, внесен от Волен Николов Сидеров на 15 януари 2008 г., и законопроект за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, № 802-01-42, внесен от Министерски съвет на 17 май 2008 г.

На заседанието присъстваха д-р Емил Райнов, заместник – министър на здравеопазването и председател на Управителния съвет на НЗОК, г-н Гиньо Ганев, омбудсман на Република България, д-р Емил Христов, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата, г-н Калоян Симеонов, началник отдел „Координация по европейските въпроси” в Министерски съвет, маг. фарм. Мирослав Ненчев, председател на Българския фармацевтичен съюз, маг. фарм. Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, представител на Комисията за защита на конкуренцията, представители на браншовите организации във фармацевтичния сектор и на съсловните организации в сферата на здравеопазването.

І. По законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, № 854-01-1, внесен от Волен Николов Сидеров на 15 януари 2008 г.:

Законопроектът предлага въвеждане на фиксирани цени на лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание, извън включените в Позитивния лекарствен списък, както и за лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание, и изменение на Закона за данък върху добавената стойност, с което доставката на лекарствените продукти и доставката на книги и учебници да се облагат с нулева ставка.

Народните представители бяха запознати с не подкрепящи законопроекта становища на Министерството на здравеопазването, на Министерството на икономиката и енергетиката и на Националната здравноосигурителна каса.
В хода на дискусията бяха изказани следните становища:


  • Анализът на системите на ценообразуване на държавите-членки показва, че във всички държави на ЕС за лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание, се прилага система на свободно ценообразуване, като цените се регулират от конкуренцията на пазара. В тази насока са и препоръките на европейските институции.

  • Преобладаваща система на ценообразуване на лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание и тези, заплащани с публични средства, в държавите-членки, е тази на референтно ценообразуване, като се наблюдава тенденция за промяна на законодателството на държавите, използващи механизма на фиксиране на цените към този на рефериране (например, Италия).

  • В случай, че бъде възприет механизъм на „фиксиране”на цените, съществува опасност да бъдат нарушени разпоредбите на Закона за защита на конкуренцията, както и препоръките на Генералната дирекция по конкуренция на Европейски съюз.

  • Предлаганият механизъм няма да намали крайната цена за потребителя, защото при сега действащата система на образуване на пределната цена на лекарствения продукт, отпускан по лекарско предписание, цената на производителя подлежи на доказване, а надценките за търговеца на едро и търговеца на дребно са нормативно определени. В случай на преминаването към системата на фиксирани цени, пределната цена, на която сега може да бъде продаван лекарствения продукт, ще се превърне във фиксираната му цена.


Предвид така изложените факти и след проведеното гласуване при следните резултати: “За” – 0, “Против” – 13, ”Въздържали се “ – 1, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, № 854-01-1, внесен от Волен Николов Сидеров на 15 януари 2008 г.

ІІ. По законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, № 802-01-42, внесен от Министерски съвет на 17 май 2008 г.:

Законопроектът беше представен от д-р Емил Райнов, заместник – министър на здравеопазването. Проектът съдържа редица предложения за изменение и допълнение на текстове от закона във връзка с изискванията на Директива 2001/83, Регламент (ЕО) № 1901/2006 и Решение С-112/02 на Съда на Европейските общности, предложение за въвеждане на намалени такси по отношение на малки и средни предприятия във фармацевтичния сектор по процедурите по разрешаване за употреба, производство и внос на лекарствени продукти, както и отстраняване на редица пропуски в действащите разпоредби на закона.

Също така, с предложените промени се премахва ограничаването на кръга на лицата, които имат право на собственост на аптеките. Съгласно действащия чл. 222 на закона, такова право имат само лица, които притежават образователно-квалификационна степен „магистър по фармация”. Предложението цели да осигури съответствието на разпоредбите на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина с изискванията на чл. 43 и чл. 56 от Договора за създаване на Европейската общност (свобода на установяване и свобода на движение на капитали), с иска на Европейската комисия по реда на чл. 226 от Договора за европейската общност срещу някои държави-членки, както и с постановеното от Комисията за защита на конкуренцията Решение № 10 от 10 януари 2008 г., относно съответствието на нормата на чл. 222 и 223 от ЗЛПХМ с разпоредбите на Закона за защита на конкуренцията.

В допълнение, със законопроекта се предлага да бъде удължен срока за влизането в сила на Позитивния лекарствен списък, изготвен по реда на този закон, до 30 ноември 2008 г., както и да се промени състава на Комисията за позитивния лекарствен списък, поради изтичането на 13 април 2008 г. на законоустановения срок за влизането в сила на Позитивния лекарствен списък.

Народните представители бяха запознати с подкрепящо законопроекта становище на Асоциацията на собствениците на аптеки и на Комисията за защита на конкуренцията, както и с отрицателно становище на Българския фармацевтичен съюз.

По време на дискусията бяха обсъдени основните принципи на т. наречения „етичен модел: един фармацевт-една аптека” и на „либералния модел” на собствеността на аптеките, хода на процедурата на Европейската комисия по реда на чл. 226 от Договора за европейската общност срещу някои държави-членки със същата нормативна уредба относно собствеността на аптеките, като тази в България, както и позицията на министъра по европейските въпроси г-жа Гергана Грънчарова, че процедура за нарушение по чл. 226 от Договора за Европейската общност срещу Република България може да бъде започната всеки момент.



В хода на обсъждането народните представители изразиха тревогата си относно невъзможността да бъдат осигурени нови лекарствени продукти на нуждаещите се пациенти, породената от невлизането в сила на новия Позитивен лекарствен списък.

Въз основа на проведеното обсъждане и след гласуване при следните резултати: “За” – 11, без “ Против”, ”Въздържали се “ - 2, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, № 802-01-42, внесен от Министерски съвет на 17 май 2008 г.

Председател:

/доц. д-р Борислав Китов/






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница