Vinf 11: 45: 01 26-12-2015 nz1143V



Дата15.08.2018
Размер127.8 Kb.
#79093
VINF 11:45:01 26-12-2015

NZ1143VI.009

"Българската Коледа" - кампания - резултати

Близо 1,8 млн. лева събра "Българската Коледа" от началото на 13-ото издание на

благотворителната кампания досега

София, 26 декември /Румяна Зашева, БТА/

Близо 1,8 млн. лева достигна набраната сума за 13-ото издание на кампанията "Българската Коледа" след края на благотворителния спектакъл, който се състоя навръх Коледа в Народния театър "Иван Вазов" под патронажа на президента Росен Плевнелиев. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

През тази година инициативата е фокусирана върху подкрепата на децата в критично здравословно състояние, нуждаещи се от реанимация.

Към момента близо 681 000 лева са събраните средства чрез кратки съобщения на номер 1117 и чрез гласови обаждания от началото на 13-ото издание на "Българската Коледа", което беше обявено от президента Росен Плевнелиев в началото на декември. Оттогава досега в дарителската банкова сметка на инициативата са постъпили 1 116 000 лева. Набирането на дарения в рамките на кампанията е целогодишно.

На благотворителния концерт "Българската Коледа" присъстваха президентът Росен Плевнелиев, президентът в периода 1997-2002 г. Петър Стоянов, заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева, народни представители, дипломати, лекари и много деца на "Българската Коледа".

Специално видеообръщение в подкрепа на децата на България и на техните семейства отправи патриарх Неофит.

За каузата "Българската Коледа" на сцената на Народния театър излязоха изявени български музиканти, спортисти, актьори, журналисти. Спектакълът бе реализиран от екипа на "Dream Team Productions".

В рамките на предишните 12 издания на благотворителната инициатива "Българската Коледа" са събрани близо 26 милиона лева. С тези средства помощ за лечение са получили 2292 деца. Купена е съвременна медицинска апаратура за 210 лечебни заведения в цялата страна.

Желаещите да помогнат могат да изпратят SMS на кратък номер 1117 или да се обадят на номер 09001117, да направят банков превод за "Българската Коледа", чрез ePay.bg или директно с банкова карта от цял свят през сайта на "Българската Коледа" - http://www.bgkoleda.bg/.

/НЗ/

www.bnr.bg, 26.12.2015 г.

http://bnr.bg/post/100641463/farmacevtichni-kompanii-i-pacientski-organizacii-poiskaha-precizirane-na-pravitelstvena-naredba
Фармацевтични компании и пациентски организации поискаха прецизиране на правителствена наредба
Гергана Хрисчева

Фармацевтични компании и пациентски организации поискаха прецизиране на правителствена наредба, която налага пациентът да не доплаща повече от 60 на сто от най-евтиното лекарство, с което се лекува. Това означава, че близо 500 хиляди души с високо кръвно налягане, диабет и други често срещани заболявания няма да имат право да вземат от аптеката медикамент, ако стойността му е по-висока. Фармацевтите не знаят кои медикаменти ще бъдат подходящи, за да може Касата да извърши плащането, а производителите на генерични лекарства са против, защото и без това работят с минимална печалба.

Председателят на Националната аптечна асоциация Николай Костов и Пенка Георгиева от пациентски организации "Заедно с теб" коментираха пред "Хоризонт", че наредбата трябва да бъде променена. Пациентите трябва да могат да избират дали да доплатят повече за лекарствата, с които досега се лекуват и които използват по Здравна каса. Ако Наредбата влезе в този вид, над 400 лекарства могат дори да изчезнат от българската аптечна мрежа.

Става дума за най-различни лекарства, масово предписвани, които са произведени в различни държави, при различни условия, на различни цени. Няма заболяване, което на практика да не е засегнато. Ще изчезнат най-качествените, най-скъпите, най-известните лекарства. И това може да демотивира някои от фирмите изобщо да поддържат тези лекарства в България., каза Костов.

От пациентски организации "Заедно с теб" сме изключително притеснени. Трябва да бъдат сключени нови договори, да не говорим, че в аптеките има медикаменти, които са дошли на една цена и тя не може да бъде променена на друга. Въобще, тази наредба, така - тихомълком, публикувана в края на ноември в "Държавен вестник", всъщност би създала един хаос, ние вече имаме сигнали от пациенти, коментира Георгиева.

Влизането в сила на Наредбата на правителството е отложено до 16 февруари, но проблемите, до които тя ще доведе, не са решени.


www.mediapool.bg, 27.12.2015 г.

http://www.mediapool.bg/ot-fevruari-shte-ima-tavan-na-doplashtaneto-za-lekarstva-news243309.html

От февруари ще има таван на доплащането за лекарства

Пациентите ще доплащат по-малко за покриваните от здравната каса лекарства, предвиждат промени в наредба на здравното министерство, която влиза в сила от февруари догодина. Таванът за доплащане от 60% от цената на най-евтиното лекарство от дадена група трябваше да влезе в сила от декември, създавайки след себе си хаос заради необходимостта хиляди пациенти да сменят лекарствата си наведнъж.

След консултации с фармацевти здравният министър Петър Москов обяви, че дава отсрочка до февруари, за да се настрои системата към новите правила. Това постави здравната каса в ситуацията да не спазва влязлата в сила наредба по заръка на министъра.

С промените в наредбата се въвежда ограничение пациентите да не могат да доплащат повече от 60% от стойността на най-евтиния медикамент от дадена група. Ограничението се отнася до лекарства от един вид – например за високо кръвно налягане, където най-евтиният продукт се покрива напълно от НЗОК, но същевременно има и няколко по-скъпи.

Досега пациентът доплащаше разликата, ако му е предписано лечение с по-скъпия медикамент. Тоест ако най-евтиното лекарство струва 5 лева, а той ползва медикамент за 18 лева, доплащаше 13 лева от джоба си. Занапред НЗОК ще реимбурсира само медикаменти, които влизат в сложения ценови таван. Тоест ако най-евтиното лекарство от групата струва 5 лева, пациентите не трябва да доплащат повече от 60% от стойността му или най-скъпото лекарство, което ще могат да си купят, ще е за 8 лева.

Заради това условие около 600 медикамента, потребявани от близо 500 000 пациенти, се очаква да отпаднат от реимбурсация и хората ще трябва да ги заменят с по-евтини.



www.mediapool.bg, 27.12.2015 г.

http://www.mediapool.bg/kak-shte-se-lekuvame-prez-2016-godina-news243308.html

Как ще се лекуваме през 2016 година?

Системата дава приоритет на сериозно болните за сметка на леките случаи и профилактиката

Мартина Бозукова

След настоящата подготвителна за реформите в здравеопазването година, 2016-та се очертава като година на промените. Тъй като времето не стигна съпътстващите реформите законови и подзаконови нормативни актове да бъдат изготвени и приети навреме, стартът на промените беше отложен за 1 април 2016 година, така че през първите три месеца на новата година ще действат старите правила.

До края на март ще се лекуваме по старите правила, а от април влизат всички новости като например основния и допълнителния пакет здравна помощ, националната здравна карта, на базата на която вече не всички болници ще се финансират от НЗОК.

Междувременно в сила ще влязат и редица промени в лекарствената политика, системата с пръстовия идентификатор, който ще служи за вход в болница и за получаване на лекарства в аптеката по линия на касата и др. Mediapool обобщи какво се променя през 2016 година в здравеопазването.

От февруари таван на доплащането за лекарства

Пациентите ще доплащат по-малко за покриваните от здравната каса лекарства, предвиждат промени в наредба на здравното министерство, която влиза в сила от февруари догодина. Таванът за доплащане от 60% от цената на най-евтиното лекарство от дадена група трябваше да влезе в сила от декември, създавайки след себе си хаос заради необходимостта хиляди пациенти да сменят лекарствата си наведнъж.

След консултации с фармацевти здравният министър Петър Москов обяви, че дава отсрочка до февруари, за да се настрои системата към новите правила. Това постави здравната каса в ситуацията да не спазва влязлата в сила наредба по заръка на министъра.

Обещанието за индивидуален пакет с прегледи за всеки се оказа заблуда

В началото на мандата си здравният министър Петър Москов даде гръмкото обещание, че всеки здравноосигурен пациент ще има достъп до определени прегледи и изследвания тогава, когато му е нужно, а няма да чака заветните направления от личния лекар.

Въпреки обещанията, че ще се наблегне на профилактиката и извънболничната помощ, това перо остава с почти непроменено финансиране и през следващата година. Тоест не се залага на по-силна извънболнична помощ, която да намали броя на хоспитализациите.

Т.нар. индивидуален пакет в извънболничната помощ ще важи само за диспансерно наблюдаваните пациенти с хронични болести като диабет, астма и др., а останалите ще продължават да чакат за направления от личния лекар при нужда да си направят изследвания или да се консултират със специалист. По своя преценка личният лекар може да отпусне направление веднага или да отложи последващите консултации с до два месеца, когато не са належащи. Така се процедира на практика и в момента – джипито трябва да прецени на кого да даде направление веднага и кой може да почака.

Безплатните консултации остават привилегия на хронично болните и острите случаи

Или иначе казано от безплатни прегледи и изследвания по линия на здравната каса ще продължат да се ползват основно хората със остри състояния и хронично болните, а здравите хора с инцидентни болежки и оплаквания ще продължат да чакат или съответно да си плащат необходимите медицински услуги на частно. Приоритетно ще бъдат обслужвани и бременните и децата.

В профилактичните прегледи, на които имаме право, също няма почти никакви промени. Годишният профилактичен преглед е задължителен и от следващата година евентуално ще имаме право на ден отпуск за посещение на джипито.

Хората от 18 до 30 години ще продължат да имат по един профилактичен преглед годишно, при който имат право на изчисляване на индекс на телесна маса, проверка на острота на зрението, психичния статус, измерване на артериално налягане, електрокардиограма, изследване на урина и евентуално определяне на кръвна захар при наличие на рискови фактори. За хората между 30 и 45 години веднъж на 5 години се полага пълна кръвна картина. Жените над 30 години веднъж годишно имат мануално изследване на млечна жлеза. Мъжете над 40 години имат изследване на холестерол и триглицериди веднъж на 5 години. За хората от 46 до 65 години се предвижда пълна кръвна картина веднъж на 5 години.

От следващата година ще се изисква задължително определяне на сърдечно-съдовия риск за жените над 50 години и мъжете над 46. Общопрактикуващите лекари ще формират 6 групи рискови заболявания - сърдечно-съдови, диабет и злокачествени. Според личните лекари обаче за тези дейности няма планирани допълнителни средства в бюджета. “В профилактичната дейност няма нищо ново, което да доведе “до подобряване на здравното състояние на населението и намаляването на заболеваемостта и смъртността“, смятат от Сдружението на общопрактикуващите лекари. “При диспансерно наблюдаваните заболявания са добавени редките заболявания, но за сметка на това отново не са включени заболявания и състояния като доброкачествена простатна хиперплазия и дислипидемии, които по своята честота, риск от усложнения и др. носят характеристиките на социално значими“, смятат джипитата.

Друга тяхна критика е, че на фона на недостига на направления за остри заболявания са увеличени необосновано консултациите при хронични заболявания, които стават задължителни. При профилактичните прегледи има посочена възможност, но без гарантиран ресурс, да се насочват пациенти от т.н. рискови групи за консултация, където в доста случаи дейностите, които трябва да бъдат извършени са от компетенциите на общопрактикуващия лекар.

Без промяна остава пакетът за бременни, но при рисковата бременност освен двата ехографски прегледа се полагат още два плюс изследване за аномалии на плода. При децата до 1 година профилактиката, както и досега, включва ежемесечна оценка на психическото развитие, обща оценка на зрението и слуха, ехографско изследване на тазобедрената става, коремна ехография. След първата година оценката на психическото развитие започва да се прави на три месеца, а от втората до седмата – на всеки шест месеца.

В същото време от тази година здравното министерство пое финансирането на програма за майките и децата, която включва скринингът на слуха и за ретинопатия при новородени с тегло под 1500 грама, биохимичен скрининг на бременните и др.

Пръстът – вход за болница и аптека

В края на тази година НЗОК трябва да обяви обществена поръчка за системата с пръстовия идентификатор, която ще служи за вход в болниците, лекарските кабинети и за получаване на поемани от здравната каса лекарства. Очаква се софтуерът за нея да струва около 400 000 лева, а отделно болниците и аптеките трябва да купят четци, чиято цена варира между 20 и 60 евро.

Целта на пръстовия идентификатор е да замени сега съществуващата система с чекирането на лични карти в болниците, обхващайки обаче цялата здравна система, с което злоупотребите в сектора да бъдат намалени.

В болница ще се влиза по-трудно, за да се лекуват по-качествено тежко болните

В болничната помощ идеята е летвата за прием да бъде сериозно вдигната с влизането в сила на основния и допълнителния пакет от 1 април следващата година. В основния пакет влизат около 200 клинични пътеки от кардиологията, онкологията, детското и майчиното здравеопазване, инфекциозните болести, неврологията, неврохирургията. Хората с тези диагнози ще бъдат приемани незабавно в болница и по обещанията на здравния министър Петър Москов лекувани по-добре и качествено. Лечението на тези болести вероятно ще бъде и по-добре финансирано от следващата година, тъй като паралелно с разделянето на двата пакета беше направено и преостойностяване на дейностите, чиито резултати още не са ясни.

Все още не се знае и дали медицинските изделия като изкуствени стави, клапи, пирони ще бъдат напълно безплатни за хората със заболявания от основния пакет. Сега тези изделия са една от основните причини хората да си доплащат лечението в болница, а цената им достига хиляди и дори десетки хиляди левове.

60 пътеки попадат и в основния, и в допълнителния пакет, като според тежестта на заболяването ще се преценява дали пациентът трябва незабавно да бъде приет за лечение или то може да бъде отложено с няколко месеца. Тук попадат диагнози от гинекология, уши, нос и гърло, гастроентерология и др. Приемът за тези диагнози ще може да бъде отлаган с два месеца или ако човек не иска да чака, ще трябва да си плаща лечението сам или ако желае да се осигурява в частен здравен фонд. Чакащият пациент трябва да бъде проследяван междувременно от джипито или специалист и при обостряне на състоянието му ще бъде приеман в болница, вече с диагноза от основния пакет. Едва две пътеки остават изцяло в допълнителния пакет - процедури при инконтиненция (изпускане на урина) и гинекологични операции с високотехнологичния робот Да Винчи.

Според специалисти реформата на практика затвърждава статуквото, че основният паричен ресурс ще отива за лечение на вече настъпили тежки състояния, вместо в профилактика, целяща тяхното предотвратяване.

Все още здравното министерство не е представило разчети каква част от бюджета на здравната каса ще отива за основния пакет и каква за допълнителния. Затова не е ясно с отлагането на дадена операция с два месеца какъв ресурс ще се спести и ще е достатъчен ли той, за да се осигури незабавното лечение на тежките заболявания, които по правило са и най-скъпи.

От 1 април догодина вече няма да има финансови лимити за лечението от основния пакет и поради това болниците нямат право да върнат нито един пациент, а здравната каса няма право да откаже да плати лечението му. Ще стигне ли предвиденият бюджет при това положение не е ясно.

Остава неясно кои болници и медицински центрове ще работят с касата

На прага на 2016 година все още цари неяснота и къде въобще ще можем да се лекуваме от 1 април догодина. Причината е, че все още не е готова националната здравна карта, която да определи необходимостта от лечебни заведения по места. След като това стане, на местата с прекалено много болници и медицински центрове здравната каса ще финансира само част от тях, а не всички, както е сега. Кои ще работят с НЗОК и кои – не, зависи от критерии, които здравното министерство трябва да изготви, но те също не са ясни още.

Така от 1 април догодина, главно в големите градове с много болници и медицински центрове, част от тях ще останат без финансиране от касата. Тоест ако досега сме се лекували в тях, трябва да се пренасочим към други, които ще работят с НЗОК, за да се лекуваме безплатно.

Никаква разяснителна кампания за предстоящите промени

Като цяло здравното министерство досега не е предприело никаква разяснителна кампания, за да обясни на хората какво ще се промени в системата от следващата година, на фона на претенциите, че в здравеопазването се извършва мащабна реформа.

Липсват всякакви обяснения за хората какво трябва да правят, към кого трябва да се обръщат в определени ситуации, за кои от болестите, за които досега незабавно се е влизало в болница, вече ще се чака, защо няма нищо притеснително в изчакването, когато е по медицинска преценка, какви са ползите от предприетите промени и т.н.

С тази задача се наели изцяло медиите, които къде добросъвестно, къде не, вадят откъслечни акценти от промените и донякъде информират или пък дезинформират обществото за това какво ще му се случи от 1 април 2016 година.

Явно здравното министерство иска да ни изненада с това какво е правило през последната година, а дали ще е приятно...ще видим.
28.12.2015 г,. с.6
Проверяват далавера с хапчета
Районна прокуратура-Благоевград възложи проверка по сигнал за афера с лекарства за военни инвалиди в областния център. Всичко е в начален етап, необходимо е да се прегледат куп документи, да се разпитат свидетели, става въпрос за период от 6 години - от 2006 до 2011 година. Това може да ни отнеме и 6 месеца, съобщи председателят на държавното обвинение Борислав Ковачки. Според подадения сигнал от близка на инвалид от войната лекуващи лекари и аптекари дори са изписвали таблетки срещу помятане на дядовци, а рецепти за баби посочвали, че са взимали хапчета срещу възпаление на простатата. Твърди се, че възрастните хора са си доплащали илачите, които им се полагат безплатно. В периода, в който ще се проверяват документите, процедурата е изисквала военноинвалидите да получават лекарствата си в някоя от двете аптеки, които имали договори. Аптекарите пък представяли фактурите в общината, за да им бъдат осребрени. После парите се превеждали от финансовото министерство. "Възможно е да не се съберат данни за престъпление и да не се образува досъдебно производство", уточниха от прокуратурата. Подобна афера гръмна преди 3 години и в община Петрич за същия период от време - 2006-2011 г. Фактурите за лекарства на ветераните от войната, военноинвалидите и военнопострадалите са издавани от общинската фирма "Фарма Петра". Изписвани са илачи на десетки починали.

Владимир Симеонов

www.novatv.bg, 28.12.2015 г.

http://novanews.novatv.bg/news/view/2015/12/28/134731/

Започва доставката на четиривалентните ваксини

Препаратите трябва да достигнат до всички здравни инспекции

В последните три работни дни от годината регионалните здравни инспекции могат да започнат да се снабдяват с четиривалентни ваксини.



След дълго забавяне препаратите са вече налични в централния склад на Министерството на здравеопазването. С четиривалетните ваксини трябва да се реимунизират всички 6-годишни деца.

От здравното ведмоство припомнят, че личните лекари трябва да ваксинират първо децата, за които още през 2014-а година не са стигнали препаратите.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница