Закон за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения



Дата21.01.2018
Размер240.54 Kb.
#49454
ТипЗакон
Работен материал

за второ гласуване

Закон за изменение и допълнение на
Закона за лечебните заведения


Комисията подкрепя /не подкрепя / подкрепя по принцип текста на вносителя за наименованието на Закона.
Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

Да се създаде нов § 1:

§ 1. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:



1. Създава се нова ал. 2:

(2) Лечебни заведения по смисъла на този закон са и организационно обособени структури на функционален принцип, в които медицински сестри и/или акушерки самостоятелно или с помощта на други медицински и немедицински специалисти осъществяват общи и специални акушерски/сестрински грижи”.



2. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4”.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Действащ текст:

Чл. 2. (1) Лечебни заведения по смисъла на този закон са организационно обособени структури на функционален принцип, в които лекари или лекари по дентална медицина самостоятелно или с помощта на други медицински и немедицински специалисти осъществяват всички или някои от следните дейности:

1. диагностика, лечение и рехабилитация на болни;

2. наблюдение на бременни жени и оказване на родилна помощ;

3. наблюдение на хронично болни и застрашени от заболяване лица;

4. профилактика на болести и ранно откриване на заболявания;

5. мерки за укрепване и опазване на здравето;

6. (нова - ДВ, бр. 83 от 2003 г.) трансплантация на органи, тъкани и клетки.

(2) В лечебните заведения може да се извършва обучение на студенти и следдипломно обучение на медицински специалисти по реда на този закон.

(3) В лечебните заведения може да се извършва научна дейност.
§ 1. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя “както и като дружества по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - членка на Европейското икономическо пространство, при спазване изискванията на този закон”.

2. Алинея 5 се изменя така:

„(5) За лечебните заведения по ал. 1 се прилагат разпоредбите на Търговския закон и Закона за кооперациите, съответно за чуждестранните дружества - националното законодателство на държавата по регистрация, доколкото в този закон не е предвидено друго.”



Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.
Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

По § 1:

1. Да се създаде нова т. 2:

2. В ал. 2 накрая се добавя „а лечебната дейност по чл. 8 , ал. 1, т. 4, буква „а” – от физически лица – медицински сестри и акушерки”.



2. Досегашната т. 2 да стане т. 3.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Предложение за редакция на Дирекция „Европейски съюз”:

В § 1, т. 1 думите „друга държава - членка на Европейското икономическо пространство” се заменят с „държава, страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство”.
Действащ текст:

Чл. 3. (1) Лечебните заведения, без тези по чл. 5, ал. 1 , се създават по Търговския закон или по Закона за кооперациите.

(2) Лечебната дейност по чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "а" и т. 2, буква "а" се осъществява от физически лица - лекари и лекари по дентална медицина.

(3) Лечебните заведения осъществяват дейността си само след получаване на разрешение или извършване на регистрация при условията и по реда на този закон.

(4) Лечебните заведения не могат да извършват търговски сделки освен за нуждите на осъществяваните от тях медицински дейности и за обслужване на пациентите.

(5) За лечебните заведения, регистрирани по Търговския закон или по Закона за кооперациите, се прилагат съответно разпоредбите на Търговския закон и Закона за кооперациите, доколкото в този закон не е предвидено друго.
Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

Да се създаде § 1а:

§ 1а. В чл. 8, ал. 1 се създава т. 4:

4. амбулатории за оказване на акушерски и/или сестрински грижи, които могат да бъдат:

а) индивидуална практика за оказване на акушерски и/или сестрински грижи;

б) групова практика за оказване на акушерски и/или сестрински грижи.”

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Действащ текст:

Чл. 8. (1) Лечебни заведения за извънболнична помощ са:

1. амбулатории за първична медицинска помощ, които могат да бъдат:

а) индивидуална практика за първична медицинска помощ;

б) групова практика за първична медицинска помощ;

2. амбулатории за специализирана медицинска помощ, които могат да бъдат:

а) индивидуална практика за специализирана медицинска помощ;

б) групова практика за специализирана медицинска помощ;

в) медицински център, дентален център и медико-дентален център;

г) диагностично-консултативен център;

3. самостоятелни медико-диагностични и медико-технически лаборатории.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2002 г.) Към лечебните заведения по ал. 1, т. 2, букви "в" и "г" могат да се откриват до 10 легла за наблюдение и лечение до 48 часа.

(3) (Нова - ДВ, бр. 62 от 2002 г.) При възникнала необходимост от по-дълъг престой в случаите по ал. 2 лечебното заведение е длъжно да организира хоспитализацията на пациента.
§ 2. Създава се чл. 17а:

„Чл. 17а. (1) В медицинския, медико-денталния и диагностично-консултативния център могат да се разкриват звена, в които акушерки самостоятелно оказват акушерски грижи.

(2) Видовете дейности, които се извършват в звената по ал. 1, се определят в съответствие с наредбата по чл. 7, ал. 1 от Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти.

(3) Звената по ал. 1 се ръководят от лица с образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалността „акушерка” и с професионален стаж не по-малко от две години.

(4) Редът за извършване на дейност в звената по ал. 1 се урежда с правилника за устройството, дейността и вътрешния ред на съответното лечебно заведение.”

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.
Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

§ 2 да се измени така:

§ 2. Създават се чл.17а, 17б, 17в и 17г:

Чл. 17а. (1) Амбулаториите за оказване на акушерски/сестрински грижи са лечебни заведения, в които акушерки/медицински сестри извършват общи и специални акушерски/сестрински грижи.

(2) Видовете дейности, които извършват амбулаториите за оказване на акушерски/сестрински грижи, се определят с наредба на министъра на здравеопазването.
Чл. 17б. (1) Индивидуална практика за оказване на акушерски/сестрински грижи се ръководи от лице медицинска сестра или акушерка с образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър” по управление на здравните грижи (здравен мениджмънт) или от лице със специалност семейна сестра (акушерка) и професионален стаж не по-малко от 2 години през последните 5, за акушерка и не по-малко от 3 години за медицинска сестра.

(2) Лицата по ал. 1 могат да наемат и други лица с медицинско и немедицинско образование съобразно нуждите и обема на дейността по чл. 18а.
Чл. 17в. (1) Групова практика за оказване на акушерски/сестрински грижи се ръководи от търговско дружество или кооперация, учредени от лица с образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър” по управление на здравните грижи (здравен мениджмънт) или от лице със специалност семейна сестра (акушерка) и професионален стаж не по-малко от 2 години през последните 5, за акушерка и не по-малко от 3 години за медицинска сестра.

(2) Лицата по ал. 1 могат да наемат и други лица с медицинско и немедицинско образование съобразно нуждите и обема на дейността по чл. 18а.
Чл. 17г. (1) В медицинския, медико-денталния и диагностично-консултативния център могат да се разкриват звена за оказване на акушерски/или сестрински грижи, в които се осъществяват дейностите по чл. 17а.

(2) Редът за извършване на дейност в звената по ал. 1 се уреждат с правилника на устройството, дейността и вътрешния ред на съответното лечебно заведение.”

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

Да се създаде § 2а:

§2а. В чл. 28 се правят следните изменения:



  1. Алинея 2 се изменя така:

(2) Устройството, ръководството и дейността на видовете хосписи се уреждат с наредба, издадена от министъра на здравеопазването”;

2. Алинея 3 се отменя.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Действащ текст:

Чл. 28. (1) Хоспис е лечебно заведение, в което медицински и други специалисти осъществяват продължително медицинско наблюдение, поддържащо лечение, предписано от лекар, и специфични грижи по домовете на лица с хронични инвалидизиращи заболявания и медико-социални проблеми.

(2) Лечебната дейност в хосписа се ръководи от медицински специалист.

(3) Устройството, дейността и вътрешният ред на хосписа се уреждат с правилник, утвърден от ръководителя по ал. 2.
§ 3. В чл. 36, ал. 1 след думата „кооперации” се добавя „както и като дружества по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - членка на Европейското икономическо пространство” и се поставя запетая.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.
Предложение на н. п. Даут Осман:

  1. Създава се нов §3 със следната редакция:

§3. В чл. 18 се правят следните допълнения:

  1. В ал. 1 след думата „лекар” се добавя „или лице с образователно-квалификационна степен „магистър” по медицинска биология или химия”.

  2. В ал. 3 след думата „лабораторията” се добавя „или лице с образователно-квалификационна степен „магистър” по медицинска биология или химия”.

2. Досегашните §3-10 стават съответно § 4-11.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Действащ текст:

Чл. 18. (1) Самостоятелната медико-диагностична лаборатория е лечебно заведение, в което лекар с помощта на други специалисти извършва предписани от друг лекар или лекар по дентална медицина специализирани медицински изследвания. В нея работи поне един лекар с призната специалност по профила на лабораторията.

(2) Самостоятелната медико-техническа лаборатория е лечебно заведение, в което специалисти със съответното образование извършват предписани от лекар, съответно лекар по дентална медицина, специфични технически дейности и произвеждат специализирани медицински и помощни средства.

(3) Самостоятелната медико-диагностична лаборатория се управлява от лекар с призната специалност по профила на лабораторията.

(4) Самостоятелната медико-техническа лаборатория се управлява от лекар, съответно лекар по дентална медицина или специалист по профила на лабораторията.

(5) Дейността на лабораториите по ал. 1 и 2 се извършва съгласно правилник за устройството, дейността и вътрешния ред, утвърден от ръководителя на лабораторията. За осъществяването на дейността на лабораторията могат да се наемат и други лица.

Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

По § 3:

1. Досегашният текст става т. 1 и в него накрая да се добави: „ а думите „и т. 2, буква „а” се заменят с „т. 2, буква „а” и т. 4, буква „а”.

2. Да се създаде т. 2:

2. В ал. 2 думите „и т.2, буква „а” се заменят с „т.2, буква „а” и т. 4, буква „а”.



Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Предложение за редакция на Дирекция „Европейски съюз”:

В § 3 думите „друга държава - членка на Европейското икономическо пространство” се заменят с „държава, страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство”.
Действащ текст:

` Чл. 36. (1) Лечебните заведения по чл. 10, т. 5 и лечебните заведения за извънболнична помощ, извън тези по чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "а" и т. 2, буква "а" , се учредяват като търговски дружества или кооперации, след което се регистрират по реда на чл. 40 . При необходимост държавата и общините самостоятелно или съвместно с други лица могат да създават такива заведения като дружества с ограничена отговорност или като акционерни дружества.

(2) Лицата, осъществяващи лечебна дейност по чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "а" и т. 2, буква "а" , се регистрират по реда на чл. 40 .

(3) В случаите по ал. 1 и 2 в предмета на дейност задължително се вписва осъществяването само на извънболнична помощ или на дейностите по чл. 27 и 28 .

(4) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г.) Търговската регистрация на фирмата задължително трябва да съдържа пълното обозначение на съответния вид лечебно заведение по чл. 8 и чл. 10, т. 4 и 5 .
§ 4. В чл. 36а, ал. 1 след думите „акционерно дружество” се поставя запетая, добавя се „както и като дружества по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - членка на Европейското икономическо пространство” и се поставя запетая.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.
Предложение за редакция на Дирекция „Европейски съюз”:

В § 4 думите „друга държава - членка на Европейското икономическо пространство” се заменят с „държава, страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство”.
Действащ текст:

Чл. 36а. (Нов - ДВ, бр. 83 от 2003 г.) (1) Тъканната банка се учредява като дружество с ограничена отговорност или акционерно дружество и осъществява дейност след получаване на разрешение по реда на чл. 51а .

(2) В предмета на дейност на тъканната банка задължително се вписва осъществяването само на дейностите по чл. 28б .

(3) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г.) Търговската регистрация на фирмата задължително трябва да съдържа пълното обозначение на лечебното заведение.
§ 5. В чл. 37, ал. 1 след думата „кооперации” се поставя запетая, добавя се „както и като дружества по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава членка на Европейското икономическо пространство” и се поставя запетая.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.
Предложение за редакция на Дирекция „Европейски съюз”:

В § 5 думите „друга държава - членка на Европейското икономическо пространство” се заменят с „държава, страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство”.
Действащ текст:

Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2002 г.) Лечебните заведения за болнична помощ, домовете за медико-социални грижи, диспансерите и диализните центрове се учредяват от държавата и общините, от юридически и физически лица като търговски дружества или кооперации и осъществяват дейност след получаване на разрешение по реда на чл. 46 .

(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2000 г., доп., бр. 62 от 2002 г.) В предмета на дейност на дружествата или кооперациите задължително се вписва осъществяването само на болнична помощ и/или на дейностите по чл. 26, ал. 1 и чл. 28а, ал. 1 .

(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2002 г.) Държавата и общините създават лечебни заведения за болнична помощ, диспансери и диализни центрове като дружества с ограничена отговорност или като акционерни дружества.

(4) Държавата създава лечебни заведения по ал. 3 с акт на Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването.

(5) Общините създават с решение на общинските съвети лечебни заведения по ал. 3 след съгласието на министъра на здравеопазването.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г.) При търговската регистрация на фирмата задължително трябва да се вписва пълното или съкратеното означение на вида болнично лечебно заведение, посочен в чл. 9, ал. 1 и 2 .
§ 6. В чл. 40, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 накрая се поставя запетая и се добавя „а за дружествата, регистрирани в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - членка на Европейското икономическо пространство - документ за актуална регистрация по националното законодателство, издаден от компетентен орган на съответната държава”.

2. Създава се нова т. 7:

„7. удостоверението за вписване в регистъра на районната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи - за акушерките, които ще работят в звената по чл. 17а;”.

3. Досегашните т. 7 - 11 стават съответно т. 8 - 12, като в т. 9 думите “издадено по реда на чл. 164 от Закона за териториално и селищно устройство, а когато не се изисква такова разрешение - заключение от регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве” се заличават.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.
Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

В § 6, т. 2 да се измени така:

2. Създава се нова т. 7:



7. удостоверението за вписване в регистъра на районната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи - за лицата, които ще ръководят, съответно ще работят в лечебните заведения по чл. 8, ал. 1, т. 4 или ще работят в звената по чл. 17г”.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Предложение за редакция на Дирекция „Европейски съюз”:

В § 6, т. 1 думите „друга държава - членка на Европейското икономическо пространство” се заменят с „държава, страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство”.
Действащ текст:

Чл. 40. (1) Регистрацията се извършва в съответния регионален център по здравеопазване, на чиято територия се намира лечебното заведение, въз основа на заявление, към което се прилагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., бр. 34 от 2006 г.) актуално удостоверение за търговска регистрация;

2. учредителният акт на дружеството, съответно на кооперацията, и правилникът за устройството, дейността и вътрешния ред на лечебното заведение;

3. имената на лицата - съдружници или акционери в дружеството или членове на кооперацията, учредяващи групова практика;

4. дипломата за съответното висше образование на лицата, които ще управляват, съответно ще работят в лечебното заведение;

5. документът за призната специалност на лицата, които ще ръководят, съответно ще работят в лечебното заведение;

6. удостоверението за вписване в регистъра на районната колегия на Българския лекарски съюз или Българския зъболекарски съюз за лекарите и лекарите по дентална медицина, които ще ръководят, съответно ще работят в заведението;

7. свидетелството за съдимост на лицата, представляващи лечебното заведение;

8. разрешението за ползване на помещенията за лечебно заведение, издадено по реда на чл. 164 от Закона за териториално и селищно устройство, а когато не се изисква такова разрешение - заключение от регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве;

9. хигиенното заключение за обекта от органите на регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве;

10. разрешението от компетентния държавен орган, когато в лечебното заведение ще се използва медицинско оборудване с източник на йонизиращо лъчение;

11. (нова - ДВ, бр. 83 от 2003 г.) удостоверение от Изпълнителната агенция по трансплантация, че лечебното заведение може да извършва вземане и присаждане на тъкани и клетки в съответствие с утвърдените медицински стандарти в случаите, когато лечебното заведение ще извършва такава дейност.

(2) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2006 г.) Регистрацията на лечебната дейност по чл. 2а се извършва в съответния регионален център по здравеопазване, на чиято територия се намира висшето медицинско училище, въз основа на заявление от неговия ректор, към което се прилагат:

1. данните за наименованието, седалището и адреса на управление на висшето медицинско училище;

2. дипломите за завършено висше образование и документите за призната специалност, при наличие на такава, на ръководителите на съответните катедри и на лекарите - преподаватели по стоматология, които ще осъществяват практическото обучение или ще извършват научната дейност;

3. хигиенното заключение за обекта от органите на регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве;

4. разрешението от компетентния държавен орган, когато при извършване на дейността по чл. 2а се използва медицинско оборудване с източник на йонизиращо лъчение;

5. решението за институционална акредитация на висшето училище и документа за програмна акредитация, издадени по реда на Закона за висшето образование ;

6. информация за броя на откритите легла по чл. 39, ал. 2 .

(3) (Предишна ал. 2, доп. - ДВ, бр. 30 от 2006 г.) При непълнота на представените документи по ал. 1 и 2 директорът на регионалния център по здравеопазване в 15-дневен срок уведомява писмено лицето за това и определя срок за отстраняването й.

(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г.) В 15-дневен срок от подаване на заявлението по ал. 1 и 2 или от отстраняване на непълнотата по ал. 3 директорът на регионалния център по здравеопазване издава удостоверение за регистрация на лечебното заведение или удостоверение за извършване на лечебната дейност по чл. 2а .

Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

Да се създаде § 6а:

§ 6а. В чл. 45, ал. 1 се създава т. 1а:



1а. когато районната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи е заличила от регистъра лицето, учредило лечебно заведение по чл. 8, ал. 1, т. 4, буква "а".

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Действащ текст:

Чл. 45. (1) Регистрацията на лечебно заведение се заличава:

1. когато районната колегия на съсловната организация е заличила от регистъра лекаря или лекаря по дентална медицина, учредил лечебно заведение по чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "а" и т. 2, буква "а" ;

2. при установено нарушение по чл. 3, ал. 4 ;

3. по искане на лечебното заведение;

4. при прекратяване на юридическото лице, при смърт на регистрирания или поставянето му под запрещение;

5. при осъществяване на дейности в нарушение на извършената регистрация.

(2) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2006 г.) Регистрацията на лечебната дейност по чл. 2а се заличава:

1. по искане на ректора на висшето медицинско училище;

2. при закриване на стоматологичния факултет на висшето медицинско училище;

3. при изтичане и непродължаване на срока на валидност на програмната акредитация;

4. при осъществяване на дейности в нарушение на извършената регистрация.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 30 от 2006 г.) Заличаването на регистрацията се извършва със заповед на директора на регионалния център по здравеопазване.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 30 от 2006 г.) Заповедите на директора на регионалния център по здравеопазване, издадени в случаите по ал. 1, т. 1, 2 и 5, подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 30 от 2006 г.) Обжалването на заповедта не спира изпълнението й.
§ 7. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 накрая се поставя запетая и се добавя „а за дружествата, регистрирани в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - членка на Европейското икономическо пространство - документ за актуална регистрация по националното законодателство, издаден от компетентен орган на съответната държава”.



2. В т. 8 думите “издадено по реда на чл. 164 от Закона за териториално и селищно устройство, а когато не се изисква такова разрешение - заключение от регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве” се заличават.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.
Предложение за редакция на Дирекция „Европейски съюз”:

В § 7, т. 1 думите „друга държава - членка на Европейското икономическо пространство” се заменят с „държава, страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство”.
Действащ текст:

Чл. 47. Разрешение за осъществяване на дейност от лечебните заведения по чл. 46, ал. 1 се издава след представяне на заявление до министъра на здравеопазването, към което се прилагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., бр. 34 от 2006 г.) актуално удостоверение за търговска регистрация;

2. учредителният акт на дружеството или кооперацията и правилникът за устройството, дейността и вътрешния ред на лечебното заведение;

3. удостоверението от регионалния център по здравеопазване, в чийто район се намира лечебното заведение, че са изпълнени изискванията, посочени в наредбата по чл. 46, ал. 3 ;

4. дипломата за съответното висше образование на лицата, управляващи лечебното заведение;

5. данните за членовете на изпълнителните и контролните органи на лечебното заведение: паспортни данни, единен граждански номер, постоянен адрес;

6. договорите за управление, съответно за контрол;

7. свидетелството за съдимост на лицата, участващи в управлението и в контролния орган;

8. разрешението за ползване на помещенията за лечебно заведение, издадено по реда на чл. 164 от Закона за териториално и селищно устройство, а когато не се изисква такова разрешение - заключение от регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве;

9. хигиенното заключение за обекта, издадено от органите на регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве;

10. разрешението от компетентния държавен орган, когато в лечебното заведение ще се използва медицинско оборудване с източник на йонизиращо лъчение;

11. удостоверението за вписване в регистъра на Българския лекарски съюз, съответно на Българския зъболекарски съюз, за членовете на изпълнителните или контролните органи, които са лекари или лекари по дентална медицина;

12. (нова - ДВ, бр. 83 от 2003 г.) удостоверение от Изпълнителната агенция по трансплантация, че лечебното заведение може да извършва вземане и присаждане на органи, тъкани и клетки в съответствие с утвърдените медицински стандарти в случаите, когато лечебното заведение ще извършва такава дейност.
§ 8. В чл. 51а, ал. 2, т. 1 накрая се поставя запетая и се добавя „а за дружествата, регистрирани в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава членка на Европейското икономическо пространство, - документ за актуална регистрация по националното законодателство, издаден от компетентен орган на съответната държава”.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.
Предложение за редакция на Дирекция „Европейски съюз”:

В § 8 думите „друга държава - членка на Европейското икономическо пространство” се заменят с „държава, страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство”.
Действащ текст:

Чл. 51а. (Нов - ДВ, бр. 83 от 2003 г.) (1) Тъканните банки осъществяват дейност след получаване на разрешение от директора на Изпълнителната агенция по трансплантация.

(2) Разрешение по ал. 1 се издава въз основа на заявление, към което се прилагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., бр. 34 от 2006 г.) актуално удостоверение за търговска регистрация;

2. учредителният акт на дружеството и правилникът за устройството, дейността и вътрешния ред на лечебното заведение;

3. дипломите за съответното висше образование на лицата, които ще работят в лечебното заведение;

4. свидетелството за съдимост на лицата, представляващи лечебното заведение;

5. хигиенното заключение за обекта от органите на регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве.

(3) При непълнота на представените документи по ал. 2 директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация в 15-дневен срок уведомява писмено заявителя за това и определя срок за отстраняването й.

(4) В тримесечен срок от подаване на документите по ал. 2 директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация издава разрешение за осъществяване на дейността на тъканната банка, в което се посочват видовете дейности, които тя ще извършва, или прави мотивиран отказ за издаването му.

(5) Отказът по ал. 4 подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(6) Директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация може със заповед да отнеме издаденото разрешение в следните случаи:

1. ако тъканната банка осъществява дейност в нарушение на този закон и нормативните актове по прилагането му или извършва дейности извън тези, за които е издадено разрешението;

2. по искане на тъканната банка;

3. при прекратяване на тъканната банка.

(7) Заповедта на директора на Изпълнителната агенция по трансплантация по ал. 6, т. 1 подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(8) Обжалването на заповедта не спира изпълнението й.
§ 9. В чл. 54, ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя “съответно за чуждестранните дружества - националното законодателство на държавата по регистрация, доколкото в този закон не е предвидено друго”.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.
Действащ текст:

Чл. 54. (1) Прекратяването и ликвидацията на лечебно заведение - търговско дружество или кооперация, се извършва при условията и по реда, предвидени в Търговския закон.

(2) При откриване на производство по несъстоятелност не се допуска запор върху парични средства като обезпечителна мярка по чл. 630, ал. 1, т. 4 и не се прилага разпоредбата на чл. 630, ал. 2 от Търговския закон.

(3) Прекратяването на лечебни заведения, създадени от общини, се извършва след съгласие на министъра на здравеопазването.
Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

Да се създадат § 9а и 9б:

§9а. В чл. 68 ал. 6 се изменя така:



(6) Главна или старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор) може да бъде лице с образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър” по „Управление на здравните грижи”.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

§ 9б. В чл. 75 ал. 1 след думите „Българския зъболекарски съюз” се добавя „Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи”.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.

Действащ текст:

Чл. 68. (1) Управлението на структурите, осъществяващи медицинските дейности в лечебните заведения за болнична помощ, се извършва от началник на клиника, отделение, медико-диагностична и медико-техническа лаборатория, старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор).

(2) Началник на клиника може да бъде лекар, съответно лекар по дентална медицина - хабилитирано лице, с призната медицинска специалност по профила на клиниката.

(3) Началник на отделение може да бъде лекар, съответно лекар по дентална медицина, с призната медицинска специалност по профила на отделението.

(4) Началник на лаборатория може да бъде специалист по профила на лабораторията.

(5) (Нова - ДВ, бр. 62 от 2002 г.) Лицата по ал. 2, 3 и 4 могат да бъдат и ръководители на катедри във висшите медицински училища. Ръководителите на катедри във висшите медицински училища могат да заемат длъжностите по ал. 2, 3 и 4 по договор с управителя или с изпълнителния директор на болницата, сключен по реда на чл. 111 от Кодекса на труда.

(6) (Предишна ал. 5, доп. - ДВ, бр. 62 от 2002 г.) Старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор) може да бъде лице с образователно- квалификационна степен "бакалавър" по здравни грижи.

(7) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 62 от 2002 г.) Трудовите договори с началника на клиника или отделение и с главната медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор) се сключват от ръководителя на лечебното заведение за срок до три години след провеждане на конкурс по Кодекса на труда.
Чл. 75. (1) Медицинският съвет е консултативен орган при осъществяване управлението на лечебното заведение и се състои от началниците на клиники, отделения и медико-диагностични лаборатории, управителя на болничната аптека, председателя на дружеството на съсловната организация на Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз и главната медицинска сестра.

(2) Медицинският съвет се председателства от управителя, изпълнителния директор или директора на лечебното заведение, който има право на съвещателен глас.
Преходна и заключителна разпоредба

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя за това наименование.

Предложение на н. п. Антония Първанова и Атанас Щерев:

В Преходни и заключителни разпоредби да се създаде §9в:

§9в. Право да откриват амбулатории за оказване на акушерски/сестрински грижи имат и лицата, получили удостоверение за признаване на права на лица с образователно – квалификационна степен „бакалавър” по управление на здравните грижи или магистър по здравен мениджмънт и професионален стаж не по-малко от 2 години през последните 5 за акушерка и не по-малко от 3 години за медицинска сестра”.



Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип предложението.
§ 10. Законът влиза в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.

Комисията подкрепя /не подкрепя/ подкрепя по принцип текста на вносителя.

Предложение за редакция на Дирекция „Правна”:

§ 10 да се измени така:

§10. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница