Закон за железопътния транспорт, с който се въведоха европейските стандарти за Българската железопътна транспортна система



Дата17.08.2018
Размер174.84 Kb.
#79977
ТипЗакон


ПЕРСПЕКТИВИ за стратегическо развитие на железопътния сектор за периода до 2012 г.

Уважаеми дами и господа,
Бих искала да Ви запозная с основните насоки за развитие на железопътния сектор в периода до 2012 г. Те са разработени в резултат на съвместната работа на специалистите от ИА “Железопътна администрация”, НК ”ЖИ”, ”БДЖ” ЕАД и Министерство на транспорта и съобщенията. Дирекция “НТП” на МТС бе създадена преди една година, като една от основните й функции е да проучва и анализира тенденциите в различните видове транспорт и въз основа на тях да определя целите и приоритетите в тяхното развитие.

I. Състояние на железопътния сектор

Анализът на протичащите процеси през последните десет години в страната показа, че железопътната транспортна система на България не е готова за нормално функциониране при новите условия. Драстичното намаление на превозите (три пъти при товарните и два пъти при пътническите) доведоха до рязко влошаване финансовото състояние на железницата и загуба от 43 млн.евро за 2000 г. и 70 млн. евро за 2001 г.

Предприетите мерки в периода 1995-2000 г. бяха преди всичко свързани с подобряване на управленската и производствена структура, но това не доведе до желания успех. От 2000 г. започна нов етап на радикално реформиране на сектора. Беше приет нов Закон за железопътния транспорт, с който се въведоха европейските стандарти за Българската железопътна транспортна система.

В изпълнение на този закон се създадоха три нови структури – ИА “ЖА”, НК “ЖИ” и “БДЖ” ЕАД с точно регламентиран предмет на дейност, отговарящ на европейските директиви и регламенти за железопътния сектор. За първи път държавата пое отговорността за развитието на инфраструктурата.

За нормалното функциониране в новите условия беше променена изцяло нормативната уредба в съответствие с европейските изисквания – либерализация и равнопоставеност при достъпа до инфраструктурата, ясни правила за безопасност на превозите, лицензиране на нови превозвачи и др.

Паралелно с грижата за нормалното функциониране на железниците, субсидията по Задължението за обществени услуги (ЗОУ) беше увеличена на 35 млн.евро. Просрочените задължения на железниците към държавния бюджет в размер на 64 млн. евро бяха преструктурирани в капитал на новосъздаденото дружество - оператор. От 2000 г. държавата ежегодно отпуска допълнителни финансови средства – от 5 до 10 млн. евро за изграждане на железопътната инфраструктура.

В резултат на усилията на Правителството, приетият модел на преструктуриране на железниците и взетите мерки за ограничаване на разходите, за 2002 г. дефицитът във финансовото състояние на железниците бе 27,5 млн. евро, а през 2003 г. само 17 млн. евро.


Отчитайки постиженията в последните две години, може да обобщим:


  1. Транспортният железопътен пазар е либерализиран. Отворен е за превозвачи при равнопоставен достъп до инфраструктурата.

  2. Отговорността за развитието и поддържането на инфраструктурата е приоритетна дейност на държавата.

  3. Изградена е стройна система за лицензиране и сертифициране в отрасъла.

  4. Разпределението на капацитета и достъпа до инфраструктурата е регламентиран в нормативната уредба, в това число и заплащането на инфраструктурните такси.

  5. Изцяло новата нормативна уредба отговаря на изискванията на директивите и регламентите в Европейския съюз.

  6. Финансовото състояние на железниците е подобрено.

Въпреки положителните тенденции през последните две години, необходимо е да бъдат предприети редица мерки от средносрочен и дългосрочен характер, които да позволят нормалното развитие на железопътния сектор в условията на пазарна икономика. С най-голяма сила това се отнася за състоянието на железопътната инфраструктура и подвижния състав.



II. Насоки за стратегическо развитие на железопътния транспорт

В последните години бяха подготвени много стратегически документи, касаещи развитието на железопътния транспорт. Разработени бяха стратегии за развитие на “БДЖ” ЕАД и НК ”ЖИ”, програма за развитие на железопътната инфраструктура, програма от неотложни мерки за подобряване състоянието на железопътния сектор. Насоки за стратегическо развитие на железопътния транспорт за периода до 2012 година е основният документ, определящ перспективите за развитие на железопътния сектор в дългосрочен аспект (10 години).

За постигане на безопасен, качествен и конкурентоспособен железопътен транспорт стратегическият документ определя следните основни цели:


  1. Завършване на реформата в железопътния сектор

  2. Пълно либерализиране и развитие на транспортния пазар с разширяване на продуктовата структура

  3. Интеграция с Европейската железопътна транспортна система

За постигането на така заложените цели са разработени програми и проекти, които съдържат обхват и параметри за всяка програма, основни обекти и етапи за реализация, ресурси на програмата, източници на финансиране и очаквани резултати.



Програми и проекти за достигане на поставените цели

Програма 1. Развитие на нормативната база в железопътния сектор и пълна либерализация на транспортния пазар.

Обхватът на програмата включва:



  • Достъп на чужди превозвачи до железопътната мрежа от 2007 г.;

  • Условия за интероперабилност;

  • Интермодални железопътни мрежи;

  • Приватизация на “БДЖ” ЕАД;

  • Учредяване на концесии за наемане на железопътни участъци;

  • Създаване на съвместни дружества;

  • Регламентиране на държавните помощи за сектора.



                  1. За да остане на транспортния пазар (международен и вътрешен), “БДЖ” ЕАД трябва да води своя корпоративна политика, тясно свързана с маркетинговата стратегия в различните пазарни сегменти чрез сключване на дългосрочни рамкови споразумения или създаване на съвместни дружества със собственици или концесионери на:

  • пристанища;

  • морски превозвачи;

  • крупни контейнерни оператори;

  • крупни индустриални оператори;

  • спедитори и др.

За реализацията на програмата са необходими 2 млн. лева до 2007 г. Нейното финансиране може да се осигури по линията на пред-присъединителните европейски фондове, учредяването на съвместни дружества (joint ventures), акционерни дружества с външно участие, независими спедитори, както и с принос от държавния бюджет.

Съвместните дружества ще дадат възможност за значително намаляване на разходите при извършване на капитален ремонт и модернизация на тяговия подвижен състав на “БДЖ” ЕАД. Ще се гарантира високо качество на ремонта при спазване на международни стандарти за качество. По естествен път ще се усвоят нови технологии и лицензни продукти. Ще се натоварят пълноценно изградените производствени мощности на ЖП Тракцията. Ще се повиши квалификацията на работната сила, мотивацията и ефективното и използване.

Интеграцията на НК “ЖИ” на пазара на транспортни услуги ще се извършва в посока на разширяване спектъра от услуги, предоставяни на крайните клиенти. Тя трябва да се насочи в две посоки: интеграция с организации – управители на железопътни инфраструктури в Балканския регион, Европа и Близкия изток, и интеграция с организациите, управители на шосейните, пристанищни и летищни инфраструктури в страната. Реализацията на такава интеграция ще доведе до осигуряване на възможности за реализация на концепцията “превоз от врата до врата” чрез развитие както на железопътните, така и на комбинираните превози на товари.


Програма 2. Развитие на съвременна управленска технология:

Предприетото разделяне на НК “БДЖ” от монолитна компания в инфраструктурна компания и търговско дружество превозвач от 01.01.2002 година даде своите резултати. Освен финансовите показатели се подобри дисциплината и мисленето на работниците и служителите на двете компании. По нататъшния ход на преструктурирането е свързано с:


Реформиране на “БДЖ” ЕАД с вътрешно разделяне на бизнес дейностите.

  • Обособяване на предприятие за пътнически превози със собствен вагонен парк, ЕМВ и локомотиви с вътрешно разделяне на услугите:

    • Международни и Интерсити – на търговски принцип;

    • Интеррегио и регио – на търговски принцип и субсидирани от държавата;

    • Крайградски – субсидирани от държавата и от областните, респективно общинските администрации;

Разделянето на дейностите в “БДЖ” EАД ще мотивира допълнително работниците и служителите в тяхната работа и ще позволи на пътническите и товарните превози да се развиват по един напълно пазарен принцип, което ще доведе до повишаване на ефективността им.

Предвижда се бързо разработване и внедряване на съвременни информационни системи и нова управленска технология във всяка една от превозните дейности. За да се избегнат допуснатите грешки при предишният опит за изграждане на ИИС е необходимо да се наеме консултант с утвърдени качества и възможности, който да управлява проекта по избора на готов продукт, разработката на собствени системи и внедряването на информационните системи в “БДЖ” ЕАД.

Реализацията на програмата ще доведе до намаление на числеността на персонала към 2007 г. с 950 човека. Производителността на едно лице от персонала в сравнение с 2003 г.ще се повиши през 2007 г. с 32 хил прив. ткм. или с 15 %, а през 2012 г. с 44 хил. ткм., т.е. с още 15%.
Укрепване на производствените единици в НК “ЖИ” и въвеждане на нова система за бюджетиране и управление на финансите.

Съществуват възможности за привличане на инвеститори и генериране на печалба чрез осъществяване на допълнителни дейности в рамките на разрешения от закона предмет на дейност на НК “ЖИ”. Тези възможности най-общо касаят управлението на собствеността и са следните:



  • Подобряване управлението на гаровите пространства и привеждането им в съответствие с европейските стандарти като инвестициите за ремонта се осигуряват чрез предоставяне под наем на рекламни площи на външни за НК “ЖИ” търговски организации. Това касае уточняване на условията за визуална комуникация в гаровите пространства и параметрите за отдаване под наем на площи за рекламна цел;

  • Освобождаване на земята под големи, слабо натоварени инфраструктурни обекти (например – разпределителни гари) и взимане на решение за нейното бъдещо управление. Такива терени има в централните части на големите градове (включително София);

  • Използване на отделни жп линии за туристически атракции , което да се осъществи чрез участие в смесени дружества със съответните административно-териториални структури. Собствеността върху земята, сервитута и всички съоръжения, свързани с технологичния железопътен процес следва да бъдат прехвърлени безвъзмездно или срещу символична сума на тези смесени дружества;

  • Създаване на смесени дружества или други форми за съвместна търговска дейност с чужди филмови/продуцентски къщи за използване на незаетата и свободна железопътна инфраструктура;

  • Изграждане на електроразпределително предприятие в рамките на НК “ЖИ” на база цялото енергийно стопанство на Компанията, след получаване на лиценз от ДКЕР;

  • Създаване на смесени дружества или други форми за съвместна дейност в областта на телекомуникациите и съобщенията след отпадане монопола на БТК;

  • Създаване на смесени дружества или други форми за съвместна дейност в областта на изготвяне на проекти за строителство.

При реализация на тези възможности ще се осигури привличането на нови инвеститори, навлизането на компанията в нови пазарни сегменти и разширяване спектъра на продуктовата линия от услуги. От своя страна това ще създаде възможности за осигуряване на работни места на предстоящия за съкращаване персонал, условия за ефективно управление на свободния производствен капацитет и капитал, дефиниране на допълнителни центрове на печалба.

Въвеждането в маркетинговата практика на компанията на система “пакети услуги” ще оптимизира в максимална степен производствената технология и производствените ресурси, ще даде възможност за запазване на работни места и дори откриване на нови.

За реализацията на програмата са необходими 10 млн.€.

В резултат на програмата етапно ще се намалява числеността на персонала до 2007 г. с 1200 човека , а към 2012 г. с още 520 души спрямо 2007 г.. Приходите за едно лице от персонала ще нараснат през 2007 г. с 2700 лв., а разходите с 1900 лв. годишно.Към 2012 г. ефективността на превозите – приходи на 100 лв. разходи ще достигне 100,7 лв. при равнище 80,6 лв. през 2003 г.


Програма 3. Оптимизация на транспортната инфраструктура:
Програмата предвижда:

  1. Първи етап – редукция на 308 км жп мрежа и спиране на пътнически превози в още 320 км до края на 2003 г., което вече е извършено;

  2. Втори етап – редукция на още 320 км жп мрежа и спиране на пътническото движение до 1200 км от железопътната мрежа.

  3. Изготвяне на генерален план за железопътната инфраструктура за 10 годишен период

Първият етап, включващ редукция на 10 броя губещи второстепенни участъци с обща дължина 308,429 км текущ железен път с най-лоши финансови и експлоатационни параметри вече е завършен. Приходите от основна дейност за тези участъци бяха значително по-ниски от разходите, които са необходими за функционирането им. Общите извършени разходи в тях, надвишават 10 пъти получените приходи от товарни и пътнически превози. След закриването им, превозната работа в железопътната мрежа се намали с 5,348 млн. нетотонкм., което е едва 0,11 % от извършената работа в железопътния транспорт. Републиканската пътна мрежа в засегнатите райони е добре развита и пътниците са пренасочени към използуването на автомобилен транспорт.

С предвижданата редукция на втория етап на 320 км. железопътни линии и спиране на пътническото движение в 1200 км. железопътна мрежа, ще се намалят годишните загуби в железопътния транспорт с още 12 970 хил. лв.

Ще бъде намален броят на железопътните гари и прелези – към 2007 г. съответно с 30 гари и 60 жп прелеза, а към 2012 г. с още 12 гари и 85 жп прелеза. Числеността на персонала за превозвача ще се редуцира към 2007 г. със 710 човека , а за НК “ЖИ” с 950 човека.


Програма 4. Развитие на инфраструктурата по Общоевропейските коридори

Общо за тази програма се предвиждат инвестиции в размер на 1854 млн. евро. Основните обекти от инфраструктурата са - Удвояване и електрификация на линията Пловдив – Свиленград; изграждане на втори мост на река Дунав в района на Видин – Калафат; реконструкция на железопътната линия София – Пловдив; строителство на интермодален терминал Казичене; реконструкция и модернизация на железопътните линии Мездра – Видин, Радомир – Гюешево.

Очакваните резултати от изпълнението на програмата са:


  • Увеличаване на трафика за всички видове транспорт, в резултат на подобрената инфраструктура, конкретно за железопътния транспорт прогнозата е 134 % към 2006 г. и 214 % към 2012 г. спрямо 2001 г.;

  • Изграждане на основни и алтернативни железопътни връзки с всички съседни страни, действително превръщане на нашата страна в транспортен мост между страните от Западна и Централна Европа със страните от Близкия Изток и Азия;

  • Ново ниво на безопасност за железопътния транспорт;

  • Увеличаване на дължината на железопътните линии, съоръжени с автоматична локомотивна сигнализация;

  • Увеличаване на броя на компютърните централизации с 40;

  • Увеличаване на диспечерските радиовръзки с 5-7 %;

  • Въвеждането на нова технология за управлението на превозите;

  • Създаване на условия за единно управление на капацитета по Европейската железопътна мрежа;

  • Електрификация на нови 350 км. железопътни линии и повишаване на конкурентоспособността на железопътния транспорт

  • Намаляване на негативното въздействие на транспорта върху околната среда чрез:

- електрификация и намаляване на дела на автомобилните превози, особено при транзитните преминавания през страната;

- увеличаване на комбинираните и особено на контейнерните превози;

В резултат на реализацията на програмата ще се повишат обемите за превоз на товари и пътници в железопътната мрежа. Превоза на товари през 2007 г.ще нарасне с 200 хил. тона , а на пътници с 1 400 хил. пътника. Към 2012 г. превозите ще се увеличат съответно с 750 хил. тона и с 2 000 хил. пътника. Общото товаронапрежение през 2007 г. ще се увеличи с 155 хил. прив.ткм., а през 2012 г. с още 390 хил. прив.ткм.
Програма 5. Рехабилитация на участъците от железопътната мрежа, които не са включени в Общоевропейските коридори.

Рехабилитацията на главните жп линии извън Общоевропейските транспортни коридори обхваща 1450 км и включва подновяване на железен път, енергетични и електротехнически съоръжения за достигане на проектните скорости.

Предвидените работи по главните жп линии извън Транс-европейските транспортни коридори могат да бъдат извършени за период не по-малък от 7 години.

Очакваните резултати от реализацията на програмата са:



  • завишение с 25 % на реалните скорости за движение;

  • повишаване на сигурността на влаковото движение;

  • подобряване на комфорта при пътуване;

  • привличане на повече пътници и товари;

В резултат на реализацията на програмата ще се повиши обема на превозите през 2007 г. със 100 хил. тона и 375 хил. пътника годишно. Към 2012 г. превозите ще се увеличат съответно с 370 хил. тона и с 1 000 хил. пътника. Общото товаронапрежение през 2007 г. ще се увеличи с 75 хил. прив.ткм., а през 2012 г. с още 200 хил. прив.ткм.
Програма 6. Приватизация на дейности, съкращаване на излишните активи и концесиониране на части от железопътната инфраструктура

Програмата цели премахването на излишните материални активи в железопътния транспорт. Капацитетът на съоръженията в железниците значително надвишава потребностите. Значителна част от подвижния състав – пътнически и товарни вагони, локомотиви и специализиран състав е морално остаряла и не се използува.

Същото се отнася и до развитието на гаровото стопанство. Голяма част от съоръженията и коловозите не се използуват и са излишни. Тяхното съществуване не е технологически необходимо и само се увеличават разходите за поддържането и охраната им.

Програмата ще обхване и възможностите за по-нататъшна оптимизация на дейности – отделяне на почивното дело, възлагане на външни изпълнители на задачи по поддържането на железопътната инфраструктура и други спомагателни дейности, концесиониране на части от железопътната инфраструктура.



С реализацията на програмата ще бъдат освободени от експлоатацията около 10 000 товарни вагона, 500 пътнически вагона, 30 електро-мотрисни влакове и 250 локомотива. Предвижда се да се пристъпи към закриване и демонтаж на излишни коловози и съоръжения в гарите – около 600 км. гарови коловози, голям брои стрелки, 628 км. текущ железен път по губещи второстепенни участъци предвидени за закриване.

В съответствие с действащото законодателство концесионалната политика се разглежда преди всичко като елемент на приватизацията в сектора. Етапността за обектите, отдавани на концесия предвижда:

Първи етап – Концесиониране на губещи обекти от железопътната инфраструктура за поддържане и експлоатация. Очаква се интерес от клиенти, които ще изграждат логистични вериги.

Втори етап – Концесиониране на регионални железопътни линии с превозната дейност. Това ще отговори на интересите на общини и туристически фирми за подобряване качеството на превозните услуги и бизнеса.

За реализацията на тази програма са необходими 5 млн. лева за финансиране на дейностите по оценка и ликвидация на излишните материални активи в железопътния транспорт.

В резултат на реализацията на програмата ще бъде намален броят на железопътните гари и прелези – към 2007 г. съответно с 17 гари и 41 жп прелеза, а към 2012 г. с още 6 гари и 56 жп прелеза. Дължината на гаровите коловози към 2007 г. ще се намали с 240 км., а към 2012 г. с още 93 км.
Програма 7. Развитие на нови ефективни и екологични технологии

В тази програма активно се разработват нови транспортни схеми за превозите в международно съобщение – внос, износ и транзит. Усилията са съсредоточени за изграждане на мрежа за интермодален и комбиниран транспорт, покриваща Общоевропейските коридори. Очаква се да бъдат инвестирани над 110 млн. евро в развитието на терминали и доставка на подвижен състав. В тази програма разчитаме много на участието на чужди инвеститори. Изпълнението й е с голям приоритет, особено след завършването на тунела под Босфора през 2006 г. Обемът на превозите се очаква да надмине 1,5 млн. тона.

Финансирането на програмата може да се осигури по линията на предприсъединителните европейски фондове, учредяването на съвместни дружества, акционерни дружества с външно участие и независими спедитори.

В резултат на реализацията на програмата ще бъде повишен обема на товарните превози през 2007 г. с 3 600 хил. тона, а през 2012 г. с още 5 000 хил. тона. Производителността на персонала ще нарасне с 16 хил.прив.ткм през 2007 г., а през 2012 г. с още 22 хил.тона. Приходите на едно лице от персонала на превозвача ще нараснат през 2007 г. с 2 330 лв., а през 2012 г. с още 2 500 лв.


Програма 8. Развитие на продуктовата структура на превозвачите

Пътнически превози

В основата на програмата е постепенно преминаване от сегашната състояние (експресни влакове - голям брой спирания, ниски скорости, занижено качество и комфорт; бързи влакове - много ниски скорости, нестабилен статут, много нисък комфорт; крайградски влакове и обикновени пътнически влакове - малка честота на движение, много ниски скорости, разнороден подвижен състав и т.н.) към стройна принципно нова организация на предлагането, при която всеки продукт (категория влак) отговаря максимално на критериите дефинирани на съответния етап.



  • международни влакове - тези превози ще се развиват изцяло на търговска основа и в кооперация с Европейските железопътни превозвачи. За постигане на европейските критерии за качество обаче, ще бъде необходимо съвместно с държавата да се търсят източници за финансиране.

    • България за и от Централна и Западна Европа - осъществяване на система от висококачествени влакове от типа ЕURONIGHT ( до 2005 г. по проект на UIC) и ЕUROCITY ( до 2007 г.) до Виена и до Мюнхен (до 2012 г.) през Белград. Развитие на трафика след построяването на моста на Дунав при Видин.

    • Балкански регион – свързване на балканските столици с един дневен и един нощен влак и въвеждане на нови стандарти за тези влакове.

    • България от и за страните от ОНД – запазване на старите позиции на транспортния пазар и увеличаване на пазарния дял, главно на базата на сезонни туристически пътувания.

В резултат на реализацията на програмата се очаква да бъде повишен обема на пътническите превози през 2007 г. с 4 900 хил. пътника , а през 2012 г с още 7 000хил. пътника. Работата в железопътната мрежа през 2007 г. ще нарасне с 470 млн. пътн.км., а през 2012 г. с още 560 млн. пътн.км. Влаккилометрите в пътническото движение ще се увеличат през 2007 г. с 3 850 хил., а през 2012 г. с още 1 750 хил.влак.км
Товарни превози

Предвижда се увеличаване на превозите със специална организация – маршрутни, совалкови, блок-влакове. Обхвата на този вид организация ще бъде разширен по направлението София – Пловдив – Бургас; София – Карлово – Бургас и София – Горна Оряховица – Варна за товари на черната и цветна металургия. Нов момент в тази организация са регламентираните (24 и 48 часа)срокове на доставка на товарите при твърд график за движение на влаковете. Програмата предвижда провеждането на преференциална тарифна политика, особено при превозите в производствено-логистични вериги.

Програмата ще осигури запазването на пазарния дял при пътническите превози от 42 млн. пътника и 21 млн. тона при товарните превози. Заетостта на капацитета на инфраструктурата ще достигне около 40% и ще може да се предлага капацитет на външни превозвачи.

В резултат на реализацията на програмата ще бъде повишен обема на товарните превози през 2007 г. с 410 хил. тона , а през 2012 г с още 1 800 хил. тона. Работата в железопътната мрежа през 2007 г. ще нарасне с 50 млн. нетоткм., а през 2012 г. с още 545 млн. нетоткм.. Влаккилометрите в товарното движение ще се увеличат през 2007 г. с 750 хил., а през 2012 г. с още 1 050 хил.влак.км. Средното превозно разстояние на превозите ще нарастне от 245 км. на 252 км., а приходите от 233 млн.лв. през 2003 г. ще нараснат до 264 млн.лв. през 2007 г. и ще достигнат до 360 млн.лв. през 2012 г.


Програма 9. Обучение и повишаване квалификацията на персонала

Програмата за обучение и повишаване квалификацията на персонала е част от цялостната програма за управление и оптимизиране на човешките ресурси.

Основната й цел е да се даде възможност за реализация на персонала чрез повишаване на професионалната квалификация, ефективна социална адаптация, въвеждане на нова система за оценка и заплащане на труда и оптимална социална политика. Предвидени са следните мерки за нейното изпълнение:


  • Разработване и утвърждаване на системи за оценка на работните места и за оценяване на персонала;

  • Разработване и утвърждаване на система за обучение на персонала;

  • Изготвяне на картотека на персонала и създаване на системи за контрол и управление на кариерата на всеки служител;

  • Съвместяване на професии и длъжности;

  • Разработване на разнообразни форми за мотивиране на служителите;

  • Въвеждане на гъвкави форми за заетост и др.


Финансово осигуряване на програмите и проектите

Общо за реализацията на предвидените програми и проекти е необходимо влагането на инвестиции в отрасъла в размер на 4 900 млн. евро за периода до 2012 г. или средно годишно по 545 млн. евро, което ще позволи подобряване на параметрите на инфраструктурата и качеството на превозите.



      • частни инвестиции -..1 200 млн. €

      • международни фондове -..2 200 млн. €

      • бюджет -..1 500 млн. €


Резултати и индикатори за измерването им
1. Производителност на персонала - 2003 г. 212 хил. прив.ткм.

- 2007 г. 291 хил. прив.ткм.

- 2012 г. 400 хил. прив.ткм.
2. Товаронапрежение - 2003 г. 7 625 хил. прив.ткм.

- 2007 г. 8 400 хил. прив.ткм.

- 2012 г. 10 350 хил. прив.ткм.
3. Численост на персонала на 1 км. - 2003 г. 8,32 чов./км.

- 2007 г. 7,82 чов./км.

- 2012 г. 7 00 чов./км.
4. Приходи на 1 лице от персонала - 2003 г. 13,20 лв.

- 2007 г. 24,08 лв.



- 2012 г. 36,68 лв.
В края на изложението си бих искала да ви информирам, че от началото на годината се изпълнява съвместен проект на Министерство на транспорта и съобщенията на Република България и Министерство на транспорта, благоустройството и управлението на водите на Кралство Нидерландия за изготвяне на Национален транспортен план на Република България за периода до 2015 година. Завършен е първият етап на проекта – изготвянето на Стратегия за развитие на Националната транспортна система до 2015 г. Определени са основните цели на политиката в транспортния сектор като цяло за периода до 2015 година, както и приоритетите и мерките за тяхното постигане. Изпълнението на следващите етапи на проекта, през които ще бъдат определени и план за действие и финансови параметри за осъществяване на стратегията, ще доведе до разработването на една цялостна, логически обвързана и последователна политическа рамка за развитието на транспортната система на страната.



Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница