Доклад за спазването на стандартите и кодексите в областта на счетоводството и одита (дсск с&О) 1, изготвен за България през 2002 г.



страница1/9
Дата28.10.2018
Размер0.72 Mb.
#103374
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
Съдържание



Резюме v

I. ВЪВЕДЕНИЕ 1

II. Институционална рамка за счетоводство и одит 4

A. Законодателната рамка за финансова отчетност, счетоводство и одит 4

Предприятия от финансовия сектор 7

Б. Счетоводната и одиторската професия 7

Б.1. Счетоводната професия 7

Б.2. Одиторската професия 8

В. Професионално образование и обучение 10

Г. Изготвяне на счетоводни и одиторски стандарти 12

Д. Прилагане на счетоводните и одиторските стандарти 13

III. Счетоводни стандарти, разработени и прилагани в практиката 14

IV. ОДИТОРСКИ СТАНДАРТИ, РАЗРАБОТЕНИ И ПРИЛАГАНИ В ПРАКТИКАТА 20

V. Разбиране за качество на финансовата отчетност 20

VI. Препоръки в областта на политиката 21

Резюме


Този доклад прави оценка на изискванията и практиките в областта на счетоводството, финансовата отчетност и одита в рамките на предприятието и на финансовите сектори в България. Докладът използва Международните стандарти за финансово отчитане (МФСО), Международните одиторски стандарти (МОС), и съответните части от законодателството на Европейския съюз (ЕС) (известно още като acquis communautaire), като бази за сравнение, и стъпва върху международния опит и добри практики в областта на счетоводните и одиторските регламенти, за да оцени качеството на финансовата информация и да отправи препоръки в областта на политиката. Тази оценка представлява актуализация на предишния Доклад за спазването на стандартите и кодексите в областта на счетоводството и одита (ДССК С&О)1, изготвен за България през 2002 г. (вж. Таблица 1 за напредъка по ключовите препоръки от ДССК С&О от 2002 г.).
След ДССК С&О от 2002 г. се наблюдават няколко промени в счетоводната и одиторската регулаторна рамка на България. Предприятията, които емитират ценни книжа на публични, банкови и други кредитни институции, застрахователни и инвестиционни дружества, дружества за допълнително социално осигуряване и фондовете, управлявани от тях, сега са задължени да изготвят финансови отчети в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане, приети от Европейската комисия (приети МФСО). Останалите предприятия, в зависимост от техния размер, са задължени да използват или одобрените МФСО, или българските Национални стандарти за финансово отчитане за малки и средни предприятия (НСФОМСП). Правителствените организации продължават да използват българските Национални счетоводни стандарти за публичния сектор. Тези стандарти се базират върху Международните счетоводни стандарти за публичния сектор, издадени от Съвета за Международни счетоводни стандарти за публичния сектор.
Съгласно закона, финансовите отчети на всички предприятия, които емитират ценни книжа на публични, банкови и други кредитни институции, застрахователни и инвестиционни дружества, дружества за допълнително социално осигуряване и фондовете, управлявани от тях, са обект на одит. Одитът трябва да бъде извършен от регистрирани одитори в съответствие с МОС. Финансовите отчети на останалите предприятия, които отговарят на определени критерии, свързани с техния размер, също трябва да бъдат одитирани.

    След присъединяването на България към ЕС през 2007 г., законодателството се промени съществено, за да се приведе в съответствие с Първата, Втората, Четвъртата, Седмата и Осмата директиви на ЕС в областта на дружественото право, както и Директивата за прозрачност, Регламента за МСС и Директивите за отчетите на банките и застрахователните дружества. През 2008 г. България изготви изменения и допълнения към Закона за независим финансов одит („Закона за одит”) и Закона за счетоводството, за да гарантира съответствие с последните промени в Осмата директива на ЕС в областта на дружественото право. Измененията в Закона за одит бяха обнародвани на 29 юли 2008 г., а тези в Закона за счетоводството – на 5 август 2008 г.


България отбеляза значителен напредък в подобряването на своята счетоводна и одиторска регулаторна рамка. Докато обаче някои от препоръките към политиката, съдържащи се в ДССК С&О от 2002 г., бяха изпълнени чрез промени в практиките и изменения в Законите за одит и счетоводство, редица препоръки не бяха изпълнени, или бяха осъществени само частично. Правилното прилагане на Осмата директива на ЕС в областта на дружественото право и на Директивата за прозрачност, и сформирането на мултидисциплинарна работна група за преглед на препоръките в настоящия доклад (вж. Таблица 2) и адресиране на бъдещи опасения, биха помогнали в много от тези области.


Счетоводната професия е фрагментирана. В държавата функционират четири различни професионални асоциации, като резултатът от това е ниският институционален капацитет. Нещо повече, няма процес за гарантиране на качеството, разследване и дисциплинарни действия по отношение на работата на счетоводителите и съставителите на финансови отчети. Одиторската професия е по-добре организирана в една асоциация със законово регламентиран мандат да управлява достъпа до професията, обучението, етичния кодекс и контрола върху качеството. Членството в асоциацията обаче е в застой, а обучението на членовете, контролът върху качеството на тяхната работа, публичния надзор и етичния кодекс се нуждаят от подобрение.
Анализът на различията в счетоводните стандарти, направен като част от този преглед, разкри, че НСФОМСП трябва да бъдат актуализирани в светлината на промените в одобрените МФСО и да се разработят стандарти, които са по-подходящи за прилагане от МСП. Нещо повече, анализът на пропуските в спазването на счетоводните и одиторските стандарти разкри, че финансовите отчети в голяма степен не съответстват както на одобрените МФСО, така и на НСФОМСП. Бяха установени различия и във връзка с одиторските практики. По-доброто образование, обучение, контрол върху качеството, прилагането и публичния надзор са от съществено значение за бъдещия успех на счетоводството и одита.
Професионалното образование и обучение по международни счетоводни и одиторски стандарти за студенти, счетоводители, одитори и данъчни инспектори изисква съществено подобрение. Такова подобрение е необходимо във всеки един от университетите, професионалните организации и правителството.
Следователно, ние вярваме, че трябва да бъде даден приоритет на изграждането на системи за мониторинг, надзор и дисциплинарни действия, които са необходими за гарантирането на ефективно спазване. Настоящата оценка демонстрира, че ефективното прилагане на счетоводните, одиторските и етичните стандарти е следващото предизвикателство, което България трябва да адресира.
Въпреки, че най-съществената част от доклада е една основна програма с необходими реформи, които да гарантират, че практиките ще бъдат хармонизирани с последните регулаторни промени, ние бихме искали да поздравим България за постиженията й досега, някои от които превишават действащите изисквания на acquis communautaire и възприетото от останалите държави-членки на ЕС.

Настоящият доклад беше изготвен въз основа на констатациите от диагностичния преглед, проведен в България през юни 2008 г. от екип на Световната банка. Екипът беше ръководен от Люк Кардинал и включваше Дейвид Наги, Ян Тил и консултанти. Прегледът беше проведен посредством процес на участие, включващ различни заинтересовани лица и ръководен от държавните органи.

Таблица 1: Напредък по ключовите препоръки от предишния ДССК С&О от 2002 г.


Ключови препоръки в ДССК С&О от 2002 г.

Състояние към юни 2008 г.

Изменение на счетоводните и одиторски закони и стандарти.

1

Отстраняване на съществуващи различия и избягване на бъдещи несъответствия с МФСО в Закона за счетоводството.

Изпълнено

2

Осигуряване на регулаторна рамка в Закона за счетоводството за малките и средните предприятия (МСП), която е по-добре адаптирана към техния размер в сравнение с МФСО.

Изпълнено.

3

Използване в максимална степен на предимствата от освобождаването на МСП от някои счетоводни и одиторски изисквания, предвидено в Четвъртата директива на ЕС в областта на дружественото право, когато няма изискване от гледна точка на публичния интерес за изготвянето, публикуването или одита на финансовите отчети.

Изпълнено частично

4

Укрепване на капацитета на съответната организация, което да позволи (a) незабавния превод и приемане на новите Международни стандарти за финансово отчитане и проектите за обсъждане, издадени от Съвета за международни счетоводни стандарти, и на новите разяснения, разработени от Комитета за разяснения на международните стандарти за финансово отчитане (КРМФСО); и (б) да издаде насоки за изпълнение на отделните МФСО, които да осигуряват връзка с КРМФСО.

a) Преводът и насоките за изпълнение се правят понастоящем от Европейската комисия

Финансова отчетност и одит на банки, застрахователни дружества и пенсионни фондове (наричани колективно „финансови институции”).

5

Надзорните институции и/или свързаните закони трябва да се стремят да предоставят финансова информация, когато е необходима. Когато БНБ и останалите регулаторни органи се нуждаят от допълнителна (непубликувана) информация за целите на надзора за спазване на принципите за предпазливост, това трябва да става на базата на МФСО.

Изпълнено

Въвеждане на изискване за публикуване и подаване на документация от юридическите лица и консолидирани финансови отчети. Законът за счетоводството трябва да бъде променен, а механизмите за прилагане прегледани, както следва:

6

Законът за счетоводството трябва да направи съответстващи датата на публикуване на юридическото лице и консолидирания финансов отчет.

Изпълнено

7

Изискването на Закона за счетоводството, че “финансовият отчет трябва да бъде публикуван във формата, в който е бил одитиран, заедно с одиторския доклад” трябва да се прилага стриктно.

Не е изпълнено

8

Публикуването на грешни и подвеждащи годишни доклади трябва да бъде предмет на строги санкции, които могат да включват административни санкции, гражданска отговорност и – в случаите на измама – наказателна отговорност.

Изпълнено частично

Укрепване на надзора върху счетоводните и одиторските регламенти.

10

БНБ, КФН и останалите регулаторни органи трябва да направят преглед на финансовите отчети по МФСО на всички котирани на борсата дружества и да предприемат подходящи действия срещу тези дружества и техните одитори, чиито финансови отчети не отговарят изцяло на МФСО.

Изпълнено частично

11

ИДЕС трябва да въведе система за гарантиране на качеството, която да гарантира, че одиторите спазват приложимите одиторски и етични стандарти, и изискванията за независимост.

Доколкото системата е въведена, трябва да се оцени нейната оперативна ефективност.

12

Трябва да се създаде съответния орган, който да упражнява надзор върху прилагането на одиторските правила, издадени от одиторската професия, прилагането на счетоводните и одиторските разпоредби, и дисциплината на одиторите.

Изпълнението е в ход.

13

Горепосоченият надзорен орган трябва, наред с останалите си задължения, да поеме и правото, предоставено от Закона за одит на председателя на Управителния съвет на ИДЕС, да налага санкции при непрофесионално поведение и нарушения от страна на одитори.

Изпълнението е в ход.



Таблица 1: Напредък по ключовите препоръки от предишния ДССК С&О от 2002 г. (продължение)








Изменение на счетоводните и одиторски закони и стандарти. Стратегическите планове за обучение трябва да обхващат следните области:

14

Разработване на счетоводна програма в колежите и университетите, която отговаря на потребностите на корпоративна България.

Изпълнено частично

15

Подпомагане на корпоративна България при оценката на нейните потребности от обучение, произтичащи от въвеждането на МФСО и провеждане на обучение, което излиза извън счетоводния отдел.

Изпълнено частично

16

Предоставяне на сериозно теоретично и практическо обучение по МФСО за служителите от Комисията за финансов надзор, така че да могат да прилагат счетоводните стандарти.

Изпълнено частично

17

Предоставяне на обучение по МФСО за данъчни инспектори в областта на корпоративното облагане

Изпълнено частично

18

Организиране на допълнително обучение по МФСО и МОС, включително практическо обучение и насоки, за одитори, когато такова е препоръчително в резултат от прегледа за гарантиране на качество на ИДЕС.

Изпълнено

19

Преглед на професионалното образование, изпитите и ангажиментите за стаж, за да се гарантира, че те съответстват на международно признатите акредитации.

Изпълнено частично




ОСНОВНИ АБРЕВИАТУРИ И АКРОНИМИ


ACCA

Асоциация на дипломираните експерт-счетоводители (Великобритания)

Закон за одита

Закон за независимия финансов одит

ДССК С&О

Доклад за спазването на стандартите и кодексите Счетоводство и одит

Директива за отчетите на банките

Директива на ЕС за годишните отчети и консолидирани отчети на банки и други финансови институции (86/635/EEC)

Лв.

Български лев (фиксиран към еврото при курс 1.95583)

БНБ

Българска народна банка

БТК

Българска телекомуникационна компания

КЕБНО

Комитет на Европейските банкови надзорни органи

ЕКРЦК

Европейски комитет на регулаторите на ценни книжа

НПР

Непрекъснато професионално развитие

ЕС

Европейски съюз

КФН

Комисия за финансов надзор

Одобрени МФСО

Международните стандарти за финансово отчитане, приети от Европейската комисия

ПЧИ

Преки чуждестранни инвестиции

БВП

Брутен вътрешен продукт

СМСС

Съвет за международни счетоводни стандарти

МСС

Международни счетоводни стандарти (понастоящем МФСО)

Регламент за МСС

Регламент на ЕС (EК) 1606/2002 за прилагането на Международните счетоводни стандарти

ИДЕС

Институт на дипломираните експерт-счетоводители в България

МФС

Международна федерация на счетоводителите

КРМФСО

Комитет за разяснения на международните стандарти за финансово отчитане

МФСО

Международни стандарти за финансово отчитане

Директива за отчетите на застрахователните дружества

Директива на ЕС за годишните отчети и консолидирани отчети на застрахователните дружества (91/674/EEC)

ППП

Първоначално публично предлагане

МОС

Международни одиторски стандарти

LIFO

Последна входяща първа изходяща

МФ

Министерство на финансите

НСФОМСП

Национални стандарти за финансово отчитане за малки и средни предприятия

НАП

Национална агенция за приходите

ППИ

Предприятие от публичен интерес

Закон за ценните книжа

Закон за пазарите на финансови инструменти

МСП

Малки и средни предприятия



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница