I същност и структура на правото Характеристика и белези на правото като нормативен регулатор



страница1/80
Дата23.04.2024
Размер376.53 Kb.
#121066
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   80
1444410666-osnovi-na-prawotodoc
Свързани:
Методи на счетоводството, Алкохолният туризъм – предпоставка за развитие или пречка за добрия имидж на ресторантьорството в българските курорти., CV - 1, Управление на устройства чрез диспечера на устройства (Device Manager ), Управление на устройства чрез диспечера на устройства (Device Manager ), Туристическо поведение

I Същност и структура на правото



  1. Характеристика и белези на правото като нормативен регулатор

За да разберем същността на правото, трябва да осмислим неговия произход и еволюция от зората на човешката цивилизация до съвременния свят. Оценката на едно такова обществено явление като правото е свързана единствено с човешките постъпки и с практическото човешко поведение.


Човек се различава от животинския свят по това, че не действа само под влияние на природното влечение или биохимичната необходимост, а има пред­варително изградена представа за своите действия, която диктува неговото по­ведение. В основата си тази представа е израз на човешката мисъл, а мисълта е свободна. Тя не може да бъде затворена или окована във вериги. Отправната точка на човешкото съществуване „Аз мисля" е израз на първоначалната чо­вешка свобода, на формулата на човешкото съществуване: Аз = мисля = свобо­да. Именно свободата дава възможност на всеки човек да поз­нава, оценява и използва света, който го заобикаля; да сравнява, избира и поема отговорност чрез осмислените от хората ценности на добродетелността и мора­ла; да организира своята дейност за постигане на определени цели, като удов­летворява конкретни потребности и интереси чрез усвояване на блага за своя живот. Още древният мислител Платон нарича човека с оригиналното опреде­ление „недостатъчно същество". (Една съвременна трактовка на това понятие в социален план може да даде логическата постановка за еволюционното раз­витие на формите на човешкото общество.) Действително човешкият индивид сам за себе си не може да осигури условията за биологичното възпроизводст­во - един-единствен човек е „недостатъчен" за създаването на поколение и това е продиктувало формирането на семейството - първоначалната и най-елемен­тарната социална общност. В ежедневния процес на усвояване на блага за своя живот той също е принуден да търси сътрудничеството на другите човеци и, създавайки различни форми на общности, да увеличава многократно своите интелектуални и физически възможности.
Сред първите признаци за организация на човешкото общество, наред с основните формиращи признаци на езика, културата, религията и т.н., е системата от общоприети, и поради това общозадължителни, социални норми на поведение, чийто концентриран вид са символите, ритуалите, традициите и обичаите. Това е предисторията на правото в точния смисъл на това понятие. Безусловно позитивното право е видимата, осезаемата част на материалния човешки опит, интерпретиран чрез разума. В общозадължителните предписа­ния на правните норми са вложени принципи и цели, които гарантират справед­ливост във всички аспекти на човешките отношения - от разпределението на благата до правосъдието.

СВОБОДА

ЧОВЕК СЕ РАЖДА СВОБОДЕН

мисъл

поведение

Предварителна представа за своите действия

Човешко битие
като отношение на човека

това, което трябва да бъде

това,
което е

морал и ценностна система



избор и поведение

към своето тяло

към вещите

към другите хора

естествени права

право на живот

право на собственост

право на свободно поведение


Човекът е недостатъчно същество

мисъл

Инстинкт за
продължаване на човешкия род

Инстинкт за
самосъхранение

Обединение на хората

Обединение на хората

за съвместен труд

на средства за производство

за защита на общи интереси

Общество

Род

Община

Племе

Исторически събития на естествен подбор



Поява на всеобщи религии

Великите географски открития

Природни стихии, бедствия, болести и др.

Развитие на производителните сили и производителните отношения

Естествени общности

Гражданско общество

Единство на:

  • територии

  • език

  • култура

  • религии

  • други

Формиране
на
народност

Формиране на обществена власт и институции



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   80




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница