11 октомври 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата12.10.2018
Размер467.79 Kb.
#84269
  1   2   3
11 октомври 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



78% от домакинствата затварят буркани

60 на сто от българите трудно плащат сметките си за ток, вода и парно
Седемдесет и осем на сто от домакинствата у нас затварят зимнина в буркани. Това сочат данните от национално представително изследване на НЦИОМ, проведено през септември. Приготвянето на домашни консерви не е в пряка зависимост от материалното състояние на хората. За немалка част от тях то е просто традиция и начин за осигуряване на по-вкусна храна. За други обаче е средство за оцеляване За трети традицията и икономическият мотив съвпадат. Че бурканната икономика е широко разпространена и сред по-бедни, и сред по-богати свидетелства и профилът на „заетите" в нея. 74% от хората със стандарт около и над средния и 77% от крайно бедните приготвят зимнина. Едва 39 на сто от софиянци- - нали са столичани, правят консерви. Но и този дял не е никак малък в градски условия. Сред твърдите 16 процента от населението, които изобщо не затварят консерви, са най-младите, софиянци и хората с месечен доход на домакинство от над 300 лв. на човек. Кризата е свила сериозно домакинските бюджети през последната година, сочат още данните на НЦИОМ. 52% от интервюираните твърдят, че са ограничили покупките на стоки от първа необходимост. Това са предимно хора на възраст от 40 до 50 и над 60 години, ниско образованите, жителите на столицата, живеещите в селата, турците и ромите. Три четвърти от българите са редили по-оскъдна като разнообразие и качество на храната трапеза и понякога са се лишавали от дрехи и обувки. 40 на сто от домакинствата са отложили планиран ремонт или мебелиране на жилището си. Този дял е нараснал с 5% спрямо 2011-а. Без промяна (20%) остава делът на хората, които изпитват затруднения да обслужват кредитите си. Същият като миналата година -15%, остава и броят на онези, които са отложили покупката на лека кола. 46 на сто от българите не са ходили на почивка през 2012, независимо че са планирали ваканция. Това е с 4% повече спрямо 2011-а. Сред тях са предимно хора в активна възраст - 30-50 г., столичани и с домакинства от над 5 души. Най-голямото предизвикателство пред домакинските бюджети обаче са комунално-битовите разходи. 60 на сто от българите заявяват, че им е трудно да си плащат сметките за ток, отопление и вода. Три четвърти от интервюираните заявяват, че пестят ток. Домакинствата свиват потреблението си не само на луксозни стоки и развлечения (вит таблицата вляво), но и на продукти, към които мнозина са зависими. От цигари са се лишавали през тази година 25% от българите, от алкохол -31 %, от лекарства - 39%, от телефон - 42%. Тези 4 вида



Всяко трето дете у нас не се ражда

Мъжете се самоубиват 4 пъти повече от жените
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ

Всяко трето заченато българско дете не се ражда. През миналата година ражданията на живи деца са били 70 846. В същото време законните аборти са 31 716. Това става ясно от годишния доклад за състоянието на здравеопазването в България за 2011 г., който беше приет на заседанието на правителството в сряда. Въпреки че през миналата година са се родили с 2760 повече бебета от 2010 г., естественият прираст се понижава. България е намаляла със 177 644 души за година, една трета от които са емигрирали. Нарастването на раждаемостта пък се дължи на „повишаването на плодовитостта на родилните контингенти". Това ще рече, че все повече майки се решават да имат повече от едно дете. Браковете са намалели, като през 2011 г. са с 1838 по-малко от предходната година. Смъртността у нас е доста по-висока от средната на ЕС, където е 9,64 на 1000. Най-тежко е положението в област Видин, където смъртността е 22,7 на 1000. В Монтана е 20,9 промила, а в Перник -18,9 промила. Най-честата причина за смъртта на българина са сърдечносъдовите заболявания. Все пак средната ни възраст леко се е повишила. По самоубийства България е била на средна позиция в ЕС. У нас на живота си посягат средно 10,4 на всеки 100 000, като мъжете го правят 4 пъти повече от жените. В доклада се констатира, че все още е висока и детската смъртност. По този показател най-тежко е положението в Сливен, където умират 17 на 1000 деца.




Варна без кръвен център
Кръвният център във Варна, който обслужва цяла Североизточна България, е пред затваряне заради готвена групова оставка на персонала. Осемте лекари, от които 5-има имат специалност трансфузионна хематология, вече имали оферти от частни лаборатории за далеч повече пари от даваните в центъра средно 550 лв. Останалите около 30 души на щат получават средно по 400 лв. „Решението ни не е емоционално, обмисляме го от месеци", каза д-р Маргарита Точкова от центъра.


Общини потрошили без поръчки 32,2 млн. лева
Финансовата инспекция: Кюстендил е пред фалит, Кърджали кредитира безлихвено фирма
ЦВЕТЕЛИНА КАТАНСКА

Над 32,2 млн. лева са изхарчени, без да бъдат проведени обществени поръчки от 49 общини, държавни предприятия и ведомства. Това показват проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) през третото тримесечие на годината. Ревизорите са проверили общо 98 институции за период от пет години. Непровеждането на обществени поръчки е най-тежкото нарушение на закона. Всички открити подобни нарушения се предават за проверка на прокуратурата. Сред фрапиращите случаи е плащане на 3,69 млн. лв. от община Карлово за ремонт, изграждане и почистване на пътища. Поръчката е възложена, без да бъде проведен конкурс. финансовите инспектори са установили, че община Кърджали е кредитирала безлихвено местната компания „Саварона" за период от над година с държавни пари. През 2008 г. общината е получила от фонда за подпомагане при бедствия и аварии почти 1 млн. лева за укрепване на мост над река Арда. Избраната компания след конкурс е „Саварона". Дружеството е получило авансово половината от сумата. Нищо не е свършено, а парите са върнати от фирмата едва през 2010 г., установяват ревизорите. Дирите на останалата част от парите пък се губят. Заради нарушенията на кмета на общината Хасан Азис са съставени актове за административно нарушение, които той може да обжалва. От проверка на АДФИ е станало ясно, че община Кюстендил е заплашена от реален фалит, ако до 2021 г. поеме още дългове, при положение че приходите й останат същите. Причината - в нарушение на закона за общинския дълг през 2011 г. общината е пуснала емисии облигации за 6,5 млн. евро (над 12,8 млн. лева), за да построи Медико-балнеологичен комплекс „Иван Рилски". Проверката на финансовите инспектори е показала, че дългът е прекалено голям спрямо годишните приходи на общината. За строежа на комплекса са изхарчени едва 568 хил. лева до момента, 6 млн. лева са внесени по депозитни сметки в две банки, а над 2 млн. лева липсват. По-рано в сряда кметът на общината Петър Паунов свика спешна пресконференция, на която обяви, че здравният център в Кюстендил ще бъде построен, а заемът - върнат. Според последния доклад на АДФИ обаче това е малко вероятно.




ГЕРБ проспа по-евтини лекарства
С д-р ЕВГЕНИЙ ЖЕЛЕВ депутат от „Коалиция за България" и бивш здравен министър, разговаря
ДИАНА ТЕНЧЕВА

- Д-р Желев, провежданата от вас лекарствена политика, докато бяхте министър на здравеопазването, въобще не е привлякла вниманието на Сметната палата, както става ясно от одита й. Има ли обаче нещо в обемната проверка, което да ви е жегнало?

- Наистина Сметната палата не е написала и едно изречение за лекарствената ни политика, защото работихме в рамките на закона и дейсвително се опитвахме да намалим и образуваме такива цени на лекарствата, които да са по джоба на болните. Искам обаче да кажа, че след сформирането на новата Комисия по позитивния списък през 2008 г., основната й задача беше да състави листата с изцяло и частично платените медикаменти. Това беше много важна мисия, която бе свършена в рамките едва на няколко месеца - до 1 юни 2009 г. След тази дата разполагахме с огромен списък, в който се намираха необходими лекарства. А на съществена част от тях бе намалена и цената им. Ако си спомняте, тогава председателят на комисията и аз като министър всяка седмица бяхме в парламентарната здравна комисия, за да отчитаме какво се върши по позитивния списък. Имаше много сериозен контрол и от Народното събрание. Именно по тази причина постигнахме добри нива на цените на медикаментите. А за това могат да свидетелстват всички -знае се на какви цени държавата и здравната каса плащаха медикаментите до началото на 2010 г. и на какви -през 2011-а...

- Защо обаче допуснахте от 1 юни 2009 г. да се приеме поправката „Райнов" (на името на зам. здравния министър д-р Емил Райнов в кабинета „Станишев")? Според нея касата бе задължена да спре да плаща 50% по-ниски надценки на търговците на едро и дребно и пак започна да ги брои на 100%. Което й струва над 70 млн. лв. годишно.

- Това е едната част от въпроса. А се избягва другата -Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) започна да плаща надценките наполовина с решение на управителния си съвет. През 2007 г. аз бях в него като представител на Националното сдружение на общините. Затова много добре си спомням кое как се случи. Само че съдът отмени това решение на касата и тя бе наказана със сериозна глоба -100 000 лв. Но плащайки я, ние спестявахме тези 70 млн.

лв. годишно, за които стана дума. След влизането в сила на новия позитивен списък през юни 2009 г. и с идването на власт на ГЕРБ те трябваше да решат как да се справят с този проблем.

- А те не го направиха.

- Да, но това е въпрос на политика и компетентност.

- Какво трябва да произтече от одита на Сметната палата?

- Всичко или нищо. Има достатъчно институции, които биха могли да се самосезират. Но четейки констатациите на одитора, те са общи, пожелателни, с една дума - „Сбъркали сте, ама не правете повече така"... А що се отнася до евентуална реакция от страна на парламента - точно преди няколко седмици бе сформирана нова анкетна комисия за разследване на корупцията, начело с Яне Янев. Т.е. ако комисията наистина иска да работи коректно, може да се заеме и с този казус, а не само с разследвания до 2009-а. Още повече че скандалът с лекарствата се вихри вече втора година.

- Създаде се и анкетна комисия, която да се занимае специално с цените на лекарствата, плащани от НЗОК, през 2008-2011 г. Вие сте неин член. Какво да очакваме като финални изводи и препоръки? Досегашните се препокриват с тези на Сметната палата. - Експертите, които работиха по доклада, смятам, че се справиха много добре. Наистина заключенията им са като тези на Сметната палата - че лекарства са били плащани до 430% по-скъпо с парите от нашите здравни вноски след прехвърлянето на медикаменти от Министерството на здравеопазването към НЗОК. Особено тези, които са за лечение на онкозаболявания. Аз обаче се съмнявам, че до този резултат се е стигнало само заради некомпетентност. Затова трябва да си поставим въпроса -кой има полза от него? Най-малко тя е за болните българи и НЗОК. Та кой може да има сметка да се изписват все повече лекарства и на по-високи цени? фармацевтичната индустрия, разбира се. Или по-скоро - част от нея. Нека припомним, че в същото време се появяват и частни онкологични центрове. А като видите и какви искания за допълнителни плащания над лимита се изпращат до Надзорния съвет на НЗОК и от кои лечебни заведения, то може би трябва да се направи някаква връзка между всички тези субекти. Не случайни бяха и опитите за закриване на онкодиспансери. Но в крайна сметка държавата трябва да си понесе отговорността. Бягството от отговорност и прехвърлянето й върху частния сектор не работи в интерес на пациентите. И тук става дума не само за пренасочване на болни, но и на потоци от пари.

- Сметната палата направи заключение, че се е стигнало до пилеене на огромен публичен ресурс заради забавянето на законови промени

при прехвърлянето на медикаменти от МЗ към НЗОК. И накрая казва друга истина: ако искате по-евтини лекарства, намалете ДДС върху тях. Вие вярвате ли, че това е възможно да стане скоро?

- Много правилна е препоръката на одиторите. Аз винаги съм стоял зад тезата, че цените на медикаментите сериозно могат да паднат, ако се понижи ДДС върху тях. Знаете, че само в няколко европейски страни тази ставка не е диференцирана, в това число и в България. Обаче може ли най-бедната страна в ЕС да си позволи подобни високи цени, при положение че в много от държавите членки ДДС върху препаратите с рецепта е нулев? Ако ние въведем примерно 10% данък добавена стойност за медикаментите по лекарско предписание, загубата за бюджета ще е около 40 млн. лв. А те няма да са никакъв проблем за държавата, ако тя примерно си събере не взетите 2 млрд. лв. от акцизи. Въпрос на политика.

Още нещо - през 2010 г. гръцкото правителство намали цените на лекарствата с 21%. А Гърция е референтна държава при ценообразуването у нас. Защо обаче тогава и в България лекарствата не поевтиняха заради тази промяна в южната ни съседка?! Кой ще отговори на този въпрос? Защо властта мълчи по казуса? Така че всичко е въпрос на политика, на това какво искаш да се случи в държавата ти.

- Друга препоръка на одиторите е да се направи анализ и да се насърчи изписването на генерични медикаменти (те са със същите качества като оригиналните, но по-евтини), както е в ЕС, защото те са много по-достъпни и с тях се осигурява лечение на много повече болни. Какво е вашето мнение?

- Съгласен съм, че трябва да се вземат мерки в тази посока. Но да видим какво става в реалността -изписват се рецепти за всякакви медикаменти, скъпи и още по-скъпи, без обаче да се прави анализ дали те са били най-подходящите за пациента, не е ли можело той да мине с по-евтини, а така освободеният ресурс да отива за лечението на необхващани досега групи болни. Не случайно по мое време купихме два много скъпи апарата - ПЕТ скенери. С тях лесно се поставя диагноза, разкрива се в какъв стадий е заболяването и какво лечение се налага -дали операция, лъче- и химиотерапия или комбинация от трите. Иначе всеки изписва каквото си реши, без да търсим сметка ефективно ли е било лечението.

- Кой каква отговорност е редно ла понесе, след

като НЗОК е плащала лекарства с до 430% по-скъпо? Не говоря само за подалия оставка здравен министър д-р Стефан Константинов.

- Здравният министър, който и да е той, няма как да разбира от всичко. Но носи отговорност за всичко. А някой от екипа му, който е движил прехвърлянето на финансирането на медикаменти от МЗ към НЗОК, е допуснал скъпоструващите медикаменти да се плащат от касата в пъти по-скъпо. Въпросът е открито да се каже: кой за кого е работил тогава. А от това, което се случва досега, изводът е ясен. За

съжаление не става дума за действия в полза на гражданите.

- Какво може да се чака в здравеопазването до изборите?

- Ние в БСП вече сме в предизборна ситуация и ще следим всички действия и бездействия на управляващите. Ще продължим да бъдем важен коректив и няма да пропускаме да показваме грешките им.

- За какво ще се борите до изборите?

- Нашите вътрешнопартийни комисии работят много активно. Това, което на всички ни прави впечатление, е, че държавата абдикира от отговорността за здравето на българина. Не може здравното министерство да престане да отговаря за фонда ин витро, за фонда за лечение на деца в чужбина, за ваксино-профилактиката и какво ли не и да ги остави на сметката с нашите вноски.И още нещо: как ГЕРБ си позволиха да национализират около 2 млрд. лв. от здравни осигуровки за близо 3 г., които потънаха незнайно къде?! Не случайно последните социологически проучвания показват, че една от най-неодобряваните от населението политики на ГЕРБ е тази в здравеопазването.

- От какво ви се жалват

хората, като отидете в избирателния си район?

- Аз обикалям не само Старозагорско. Навсякъде хората ме молят за работа - и висшисти, и среднисти, и гимназисти. Искат просто да работят. Каквото и да е.

- А колко души дневно ви звънят, за да им ходатайствате за лечение в тази или онази болница?

- Много, ама това е лесно изпълнимо (смее се).

- Работите ли по специалността си?

- Не и може би допуснах грешка. Трябваше да не я оставям.

- Ходите ли на профилактика при джипито си?

- Да, той е изключително добър и отговорен човек -работи в 20. ДКЦ в София. При него са записани и съпругата ми (тя също е лекар) и двете ми дъщери.


Д-р Евгений Желев е роден на 22 юли 1957 г. в Стара Загора.

По специалност е ортопед-травматолог.

Здравен министър в кабинета „Станишев" -от 24 април 2008 г. до 27 юли 2009 г.

Два мандата кмет на Ст. Загора (1999 - 2007 г.)

В момента е депутат от „Коалиция за България". Зам.-председател на парламентарната Комисия по здравеопазване.


Здравната министърка иска 388 млн. лв.
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Близо 368 млн. лв. е решило Министерството на финансите (МФ), че ще стигнат на здравното ведомство догодина. Само че не така мисли министърката на здравеопазването Десислава Атанасова. „Ще настоявам за още 20 млн. лв., или общо за 388 млн. лв., защото в противен случай ще трябва да лишаваме българи от лечение", аргументира се Атанасова.И наистина - ако не й се дадат допълнителните средства, то фондът за лечение на деца в чужбина ще трябва да връща молби на болни българчета. Причината е, че по предложение на Атанасова отпадна таванът за сумата за терапията на децата зад граница, а тя беше 180 000 лв. „От началото на годината досега фондът е одобрил в чужди клиники да отидат 491 българчета, за които са нужни 8 млн. лв. До края на годината сумата ще стигне 10 млн. лв., а за цялата 2012-а в бюджета на МЗ за това перо са предвидени само 5 млн. лв.", обясни министър Атанасова. Т.е. за догодина се налага да се осигурят поне 5 млн. лв. повече само за болните деца.Още толкова ще са необходими, за да започне и плащането на спешните случаи в общинските болници. В момента Министерството на здравеопазването покрива тези здравни услуги само на държавните лечебни заведения. Най-малко 5 млн. лв. отгоре били нужни и за перото „Инвестиции и капиталови разходи".Според предварителните разчети на МФ за целия сектор „Здраве" през 2013-а са предвидени 3,34 млрд. лв., като увеличението на средствата спрямо т.г.е с близо 200 млн.лв., както лично съобщи неотдавна премиерът Бойко Борисов на кардио-форум в Правец. Повечето от допълнителните пари ще отидат в болничната помощ. Но ако не се затегнат контролните механизми, то пациентите няма да усетят „ефекта" от подобреното финансиране.




Джобовете на българите все по-празни
Икономическото състояние на домакинствата се е влошило за последната година, установи изследване на НЦИОМ
Данните от национално представително проучване на НЦИОМ, направено между 20 и 27 септември сред 1000 души, показват, че икономическото състояние на домакинствата у нас се е влошило за последната година. Основните затруднения са свързани с плащането на месечните сметки и с ограничаването на храни и стоки от първа необходимост. Най-голямото предизвикателство за последната година пред 60 % от интервюираните домакинства у нас е плащането на комунално-битовите разходи -електричество, отопление, вода и разговори по телефона. Затруднения да плащат тези сметки са имали предимно хората от 40 до 49 години и над 59 години, нискообразова-ните, жителите на столицата, но и тези, живеещи в селата, етническите турци и ромуте, хората с месечни доходи на домакинствата под 200 лв. и самотниците. В сравнение с ноември 2011 г. делът на хората, посочващи, че се затрудняват да плащат комунално-битовите си разходи, е нараснал с 5 %. В момента 52 % от участвалите в изследването твърдят, че са ограничили покупката на стоки от първа необходимост, както е било и през ноември миналата година. Недостигът на финансови средства най-често кара българските домакинства силно да редуцират разходите си за луксозни стоки, услуги и развлечения. 87 % посочват, че при парични затруднения им се налага да се лишат от деликатесна храна, а 81 % -от пътувания и почивки. За сравнение -преди икономическата криза, в края на 2008 г, от деликатеси са се лишавали 82 % от българите, а от почивки - 66 %. За 80 % от интервюираните моментната или трайна липса на пари води до отказ от развлечения като гостувания, посещения на ресторанти и барове. Преди четири години този дял е бил по-нисък - с цели 16%. От лекарства се отказват 39 % от интервюираните, срещу 34 % през 2008 г. От дрехи се лишават понякога 79 %, а от обувки - 78 % от пълнолетните българи. При парични затруднения 74 % от домакинствата ограничават потреблението на ток. При финансови затруднения българите са най-малко склонни да се лишат от цигарите, алкохола, лекарствата и разходите за телефон, показват данните на НЦИОМ. Без промяна - 20 % остава делът на хората, които изпитват затруднения да обслужват кредитите си. Според данните 16 на сто от анкетираните твърдят, че през последната година са оставали без работа до 6 месеца, като този дял е с 4 % по-висок в сравнение с есента на 2011 г. За същия период обаче с 2 пункта са се увеличили и хората, които са останали без работа за повече от половин година, като в момента техният дял е 15 на сто от участвалите в изследването.


Тестват ваксина срещу рак на простатата
Кубински учени обявиха, че е завършен вторият етап от клиничните изпитания на експериментална ваксина срещу рак на простатата, съобщи агенция Синхуа. По думите на уролога Ранфис Родригес, 56 пациенти, които са били ваксинирани в две болници, са започнали да се чувстват много по-добре. Ваксината е наречена Heber Provac. Тя е предназначена за пациенти с развита форма на рак на простатата, но преди лъчевата или химиотерапията. Такъв режим позволява да се подтисне експресията на хормоните. Ваксината е подходяща за борба с 3-ти и 4-ти стадий ца рака. В перспектива тя ще може да се сравнява и дори да изпреварва стандартните методи на лечение. На учените все още им предстои да изследват как взаимодейства ваксината с другите препарати. Разработката на кубинските специалисти играе огромна роля, тъй като е насочена към късните стадии на развитие на рака.


Болница изрита пациент, линейка го опасява
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Медик от спешното отделение на русенската болница върна пациент с високо кръвно налягане и го отпрати да се прегледа при джипито си. 55-годишният Младен Нанев едва се държал на краката си и не му оставало нищо друго освен да позвъни на тел. 112, докато стои пред вратите на спешния център. Екип на Бърза помощ пристигнал незабавно и поставил на човека инжекция. „След 6 часа сутринта във вторник ми прилоша много. Получих силно главоболие и световъртеж. Измерих кръвното си и апаратът отчете 200/120. Взех такси и тръгнах за спешното отделение сам, за да не ангажирам линейка, от която може би в този момент е имал нужда друг по-тежко болен от мен човек", разказа пред „Телеграф" Нанев. Мъжът едва се добрал до отделението и позвънил. Вратата леко се открехнала и се показала една дама, която започнала да го разпитва. След като чула оплакванията му, казала, че не е за тях, и го отпратила при джипито. „Не успях да видя дори баджа на тази жена, показа само главата си. Не знам дали е била лекар или медицинска сестра", гадае мъжът. Той вече е подал жалба в районната колегия на Българския лекарски съюз и се кани да пише дори на премиера Бойко Борисов. „Нямаме записан пациент с това име на тази дата. Разследваме случая и след два дни ще мога да кажа нещо по-конкретно", отговори лаконично пред „Телеграф" директорът на русенската болница д-р Нели Петрова.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница