16 ноември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата12.10.2018
Размер414.1 Kb.
#84463
  1   2   3
16 ноември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Атанасова призова медиците да не ядат
След центъра за кръвопреливане в Стара Загора и кръвният център във Варна едва не остана без персонал - 38 лекари и медицински сестри подадоха колективна оставка в знак на протест срещу ниското заплащане. Те всъщност поискаха само 40% от парите, които заработват чрез изследвания, но отговорът на здравната министърка бе по гербовски непоколебим (Парите са ни нужни, избори идат!), по комсомолски призивен (Дайте да дадем, другари!) и по комунистически заклеймяващ: "Всички колеги са достатъчно отговорни... и няма да изложат на опасност живота и здравето на българските граждани. Разчитам на тях и съм сигурна, че ще преосмислят решението си." Другарко Атанасова, а защо не забраните подаването на оставки и не наредите на медиците да не ядат? А др. Цветанов защо не арестува подстрекателите? А др. Борисов защо просто не затвори границите?


Фалитите на общински болници превръщат хората във втора ръка жители
Маргарита ВЪРБАНОВА

И се едно аз да искам да се оженя за Наоми Кембъл, а тя да не знае." Така директорът на ВМА ген. Стоян Тонев коментира варианта болницата в Девин да стане филиал на Военномедицинска академия, ако министърът на здравеопазването предложи да бъде поета Спешната помощ на лечебницата и то срещу заплащане. Иначе болницата е общински ангажимент и на второ място ангажимент на министър Атанасова.

Предложения може да има всякакви, грижите за малките болници обаче са на общините. Само че с ограничаване на клиничните им пътеки и с делегираните бюджети МЗ ги обрича на затваряне една по една. Така се закрива общинското здравеопазване. На този фон изглеждат екзотични предложенията за спасението на лечебницата в Девин. До момента общината е дала списък от три предпочитани болници, сред които държавата да избере да открие филиал в града: университетската болница "Свети Георги" в Пловдив, ВМА и болницата "Лозенец" в София. В списъка на предпочитаните не попада лечебницата в Смолян, най-често споменаваният вариант при преговорите между МЗ и протестиращите жители на Девин.

Като не можа да реши проблема, вицепремиерът Симеон Дянков предложи община Девин да посочи на коя болница да се открие дъщерно дружество. И общинарите посочиха, само че стана ясно, че не те избират, а МЗ решава. Както каза ген. Тонев, ако ни платят, ще поемем Спешната помощ. За останалите дейности не става и дума. Вариантът за разкриване на дъщерно дружество на държавна болница се появи като решение през октомври, когато завършиха протестите на жители от Девин, Борино и Доспат, настояващи за възстановяване на неработещата от 2011 г. общинска болница. Лечебното заведение бе затворено заради 2 милиона дългове. Държавата се ангажира да осигури финансиране за оборудване на болничния филиал, като според Дянков са необходими около 1 млн. лева. Дълговете обаче финансовият министър не иска да поеме. Кой тогава ще вземе общинска болница с дългове? Да каже държавата, чиято липса на стратегия за здравеопазването доведе до фалит десетки малки болници. Липсата на здравна политика отряза достъпа до медицински грижи на хиляди българи. Превърна ги във втора ръка хора, въпреки че по конституция всички граждани имат еднакъв достъп до безплатно здравеопазване.




КОЛКОТО И ЗА ЛЕКАРСТВА
Даваме по 50 лв. за алкохол u цигари

Взимаме средно по 373 лвл на месец
Средно по близо 50 лева са месечните разходи за алкохол и цигари на всеки един човек от домакинство в България. Това поне показват данните на Националния статистически институт към края на септември.

Оказва се, че само в рамките на последните три месеца домакинствата у нас са увеличили с 10% бюджета си за цигари и водка. Така се оказва, че средното месечно потребление на глава от населението се равнява на 5 кутии цигари и 2 бутилки твърд алкохол.

Разход

Общият тримесечен разход на лице от домакинството се равнява на 1033 лв., което означава увеличение от 12% в сравнение със същия период миналата година. Най-много пари - над половината от всички разходи (53%),



се харчат за храна и за жилище, като в това число влизат сметките за тока, водата и т.н. За храна на човек месечно са необходими 360 лв., докато разходите за битовите сметки се увеличават от 150 лв. на 190 лв. Месечните харчове за лекарства и други такива пък се оценяват на близо 50 лв.

Приход


От НСИ са сметнали пък, че средният доход на човек от домакинство за тримесечието е 1120 лв. (373,33 лв.).

Според цифрите той се е увеличил с около 140 лв., което представлява 15% ръст в сравнение с миналата година. Основен източник на тези средства е заплатата (53%), след което е пенсията (25%) и самостоятелна заетост (8%). Доходите от заплата средно на човек от домакинството са 595 лв., което е с 19% повече спрямо същото тримесечие на предходната година, а пенсиите са 288 лв. Средните доходи от социални помощи се повишават от 36 лв. на 39 лв. месечно.


Икономиката расте едва-едва

Брутният вътрешен продукт на България се е увеличил само с половин процент за последната една година, сочат експресните данни на НСИ. Нарастването в сравнение с предходното тримесечие пък е само 0,1%. БВП в номинално изражение възлиза на 21.735 млрд. лв. Реализираната добавена стойност е 18.571 млрд. лв., като най-голям е делът на услугите (57.3%), следван от индустриалния (31.2%) и аграрния сектор (11.5%).




Лекуваме се свободно в ЕС от 2013 г.

НЗОК ще възстановява само тази сума, предвидена за съответната манипулация у нас
В края на 2013 г. всеки българин ще може свободно да избира в коя болница да се лекува в целия Европейски съюз, съобщава сайтът bolenzdrav.com. Това се предвижда в директива на Еврокомисията, с която ще бъдат съобразени законодателствата на страните членки. Срокът е до края на месец октомври 2013 п, уточниха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).Това едва ли ще доведе до по-масово използване на здравните услуги в страни, където здравеопазването е по-приветливо към пациентите. Защото нашата здравна каса ще възстановява само тази сума, която

е предвидена за съответната манипулация в България. Ако например искате да се оперирате за поставяне на ортопедична протеза или премахване на тумор, касата дава 1500 лева според договореностите в Националния рамков договор. Това са 750 евро, а в Германия, например, същата операция струва 6000 евро. Разликата от 5250 евро е за сметка на българския пациент. Освен това цялата сума трябва да се заплати първо на място, а след това да се чака възстановяване на парите от здравната каса. Европейската директива е свързана с правото за свободно движение на хората в рамките на общността. Тя предвижда осигурените граждани да имат право свободно да изберат държавата членка, в която да получат необходимите им здравни услуги, да заплатят за тях, след което да получат възстановяване на извършените разходи от здравната институция, в която те са осигурени. Разходите за трансгранично здравно обслужване се възстановяват директно от институцията в държавата по осигуряване, при нас това е здравна каса.




3200 пушачи умират у нас годишно
Смъртността на пушачите у нас варира от. 3200 починали годишно, като има тенденция за увеличаването на този брой с 1,3 % особено при мъжете. Към момента в страната ни на всеки 100 хиляди души 70 мъже са пушачи, а при жените този брой е 23. Тези данни съобщиха вчера специалисти на конференция в София. Лекари, представители на бизнеса и обществени дейци застанаха зад инициативата „Един ден без тютюнев дим". На конференцията бяха представени статистически данни за вредите от тютюнопушенето с цел да стимулират гражданите да се борят със своята зависимост. Според д-р София Ангелова от българското дружество по белодробни болести между 85-90% от пациентите в белодробните клиники са пушачи. При пасивното пушене, в цигарения дим се съдържат два пъти повече амоняк и кадмий, които увеличават с 25% риска от астма. „Апелирам към всички да премахнем димната завеса на криворазбраната толерантност към пасивното пушене и да заживеем заедно в една страна без тютюн", призова Ангелова. Според проучване на Националния център за изследване на общественото мнение след влизането в сила на забраната за пушене на обществените места 1/5 от пушачите са намалили количеството цигарите, които употребяват дневно.


Работещите у нас се топят най-бързо в света

Дянков прогнозира, че до 4-5 години ще сме по-богати от гърците
ЗОРНИЦА ЛАТЕВА

В България хората в работоспособна възраст (15-64 г.) ще намаляват най-бързо в сравнение с всички останали държави по света. Това става ясно от прогноза на Световната банка за икономическото развитие на страната, представена вчера.

Според нея до 2050 г. броят на хората в работоспособна възраст ще е с 45% по-малък от този през 2010 г. По данни на Националния статистически институт от преброяването през 2011 г. в тази възраст са били около 5 млн. Това означава, че според Световната банка след 38 г. броят им ще намалее на 2,75 млн.До 10 г. всеки 5-и от навлизащите в работоспособна възраст ще е от ромски произход, сочи още прогнозата. От банката очертават демографския проблем като основна спирачка за бъдещия икономически растеж на страната. „Намаляването на работната сила плюс застаряването на населението ще влоши съотношението между възрастните и работещите, на които се разчита да ги издържат", каза Питър Харолд, регионален директор на Световната банка за Централна Европа и балтийските държави.Неблагоприятните демографски промени ще увеличат публичните социални разходи. Според банката до 2060 г. ръстът ще е с 2,3% от БВП, като ще скочат парите, които държавата трябва да отделя за пенсии, здравеопазване и образование. Анализът на банката показва, че в момента заетостта сред младите, жените и хората от 55 до 64 г. е сравнително ниска. Повишаването на икономическата активност сред тези групи може да тушира донякъде проблема с намаляващата работна сила. От банката препоръчват правителството отсега да започне да работи по обучението на ромите, тъй като те ще стават все по-важен фактор на пазара на труда.Връщането на младите хора, отишли да работят в чужбина, както и ограничаването на трудовата емиграцията в бъдеще са начин за решаване на демографския проблем, смята министърът на финансите Симеон Дянков. Той цитира статистически данни, според които през м.г. от чужбина са се прибрали около 30 000 души, основно от Гърция. Т.г. завръщащите се щели да са около 40 000 и идвали от Испания и Кипър. „За да останат тук, трябва да им създадем работа", каза Дянков, фактор за намаляване на емиграцията щяло да е и изграждането на нови детски градини, за да могат майките да се върнат на работа. Трябвало да се създадат стимули и за възрастните, които работят до по-късно.„В следващите 4-5 г. средният българин ще е по-богат от средния грък. Застигането на западноевропейците може да стане в следващите 10 г.", прогнозира Дянков.


Столична община ХИВ позитивна!
ЕМИЛ СПАХИИСКИ

Не знам дали сте ходили на зъболекар, най-вероятно - да. Когато имаш кариес и го изоставиш, гнилочът дълбае надълбоко и обикновено прави пулпит. Това води до спешни гадости като умъртвяване на нерви или екстрапулация. Хем боли, хем е скъпо.

В живота простата логика показва, че когато закъснееш с превенцията, заразата се разпространява. В частния случай тя е мъка. Когато говорим за обществени процеси, обществени кариеси, изпуснатата превенция се превръща в епидемия.

Пресен пример: още 8 случая на заразени с ХИВ в едно изпуснато гето в столичния квартал „Орландовци"(виж стр. 7). Ще кажете „цигани", други ще ви поправят - „роми", аз ще ви кажа: хора. Още 8 нови случая на едно място вече е сериозна заплаха. Само си припомнете, че когато се откриха първите два-три случая на свински грип, пламна цялата планета. Да, СПИН съществува на планетата отдавна и новите случаи не са новина, уви. Но говорим за малка София, говорим за още по-малкия „Орландовци" и микроскопичното гето с огромни проблеми. Проблеми, за които се тръби отдавна, и проблеми, които стоят игнорирани. Трябва ли някое дете наоколо да се зарази с изпусната игла, за да се размърда общината?




Откриха първия у нас център за анорексия
Лазарина БОСАНОВА

Първият специализиран център за лечение на хранителни зависимости у нас беше открит вчера в болница „Токуда". Психолози, гастроентеролози, ендокринолози и ревматолози ще работят координирано в новото отделение. Те ще оказват комплексна медицинска и психологична помощ на страдащите от анорексия, булимия и други форми на хранителни разстройства.Статистиката показва, че болните от анорексия в Българи; са над 200 000. Дони и Нети, Ваня Костова Васил Петров, Деси Тенеке джиева, Михаил Белчев, Даш Милев и много други ще пея благотоврително на 19 ноември от 19,00 ч. в театър „Coфия", като събраните средствг ще отидат за новия център „Токуда", който ще носи името на починалата от анорексия внучка на Яворов - Василия Стоилова.




Защо около болниците има зелени зони

Нека направят паркинги на разумни цени
Наложи ми се да посетя ИСУЛ. Стигам до централния вход на болницата и с изумление забелязвам, че навсякъде около нея паркирането е в зелена зона. Принципно съм за синя и зелена зона. Да, трябва да ги има. И да, трябва да си плащаме за такива неща, ако искаме градът ни да е по-хубав и чист - част от тези пари отиват за това. Ще отворя скоба да похваля Столичната община. Градинката на Попа е станала разкошна и се надявам да има повече такива. Но да се върна на зелената зона пред болницата. Докато чаках пред моя кабинет, на съседната пейка седеше възрастен човек, очевидно доста болен. Задъхан се появи синът му (мъж между 60- и 65-годишен) и обясни, че няма къде да остави колата заради въпросната зона и трябва да тича отново да търси място. Тази сцена се повтори няколко пъти. Някой ще каже, че все пак това е левче на час. Има и хора, за които това са пари. Още повече че аз прекарах там два часа, но има хора, на които се налага да стоят цял ден. Пред спешното очно се чака с часове. И какво се получава: побъркан от притеснения караш близкия си с болки, бързаш да го отведеш, за да му помогнат възможно най-бързо и аха не си видял табелата за зелена зона, аха си останал без кола.

В ИСУЛ е пълно и с хора от провинцията и те със сигурност не знаят на кой номер и колко есемеса трябва да пратят за престой. Как може пред толкова голяма болница със спешно отделение да няма паркинг?! Та било то и платен, но с по-разумна цена. От болните ли баш пък намери да печели общината? Пред „Пирогов" ситуацията е аналогична. Паркинг няма, не можеш да спреш на входа, защото пречиш, а понякога има хора в тежко състояние. Това за мен е безумие!



(Публикуваме със съкращения.)


ГЛЕДНА ТОЧКА
Пушенето забранено! Не съвсем, не съвсем...

Защо съквартирантите в Къщата нонстоп димят на воля
Таня ДЖОЕВА

Ясно е, че в България строгостта на закона се стоварва с цялата си сила върху едни, докато други не успява да улучи. Защо е така - Те-мида знае най-добре. Но да разгледаме пример, който се разиграва всеки ден пред очите ни.

На 1 юни (забележете как пристрастените помнят черната дата) парламентът гласува абсолютна забрана за пушене на закрити обществени места. В резултат бяха постигнати няколко безспорни ефекта:

• разцвет на носталгията - поизраснали поколения си припомниха младите ученически години, когато се струпваха в тоалетни и кьошета, за да дръпнат скришом по един фас;

• изостряне на социалната среда -ресторантьори измислят трикове за финтиране на закона, иначе - фалит;

• криза за едни, късмет за други - вносителите на електронни цигари благославят депутатите;

• загуба на работно време - част от трудовите колективи зъзнат по улиците, откакто захладня.

В същото време има едно място в България, където зависимите не се притесняват ни най-малко да палят цигара след цигара и с наслада да дърпат дима, когато нуждата ги подпре. Пред национална аудитория - аудиторията на Биг брадър. Защо законът не важи в Къщата е елементарен въпрос за всеки пушач. Че коя пристрастена ВИП персона ще се съгласи за участие, ако трябва да се въздържа незнайно колко, докато се мъчи да е във форма и да грабне победата. А не да се гърчи в абстиненция. Регламентът да иска само въздържатели? Моля ви, жива дискриминация! От чисто юридически поглед въпросът е спорен. Забраната за реклама на тютюневи изделия отдавна е в сила и камерите не бива да показват марката на кутията с цигари. Но да се пуши във филми и сериали може. Амбициозните намерения на здравното министерство предвиждат показването на подобни сцени да се ограничи, но догодина. Сега казусът с „ВИП брадър" и забраната за пушене в затворени обществени пространства опира до въпроса дали Къщата е публично, или частно място. Първото в света издание на „Биг брадър" се завърта например в частен дом. Но Къщата е и снимачна площадка, тоест тя е работно място за екипа. Защо на едни работни места се пуши, а на други не?

Контрастът между екрана и разиграващата се на живо пушаческа драма е чудесна илюстрация, че здравната ни стратегия не е съвсем издялана, а законът е лицемерен и мислен-недомислен. Дали ще бъде поправен, ще видим. Но се потвърждава впечатлението, че депутатите първо натискат копчето „за", после съобразяват последствията. Познайте дали не стана така и в случая "Марковска"...


Пациенти редят рими за болничен шеф
Вадил съм стотинки от деца, ядки от бебета, даже изкарахме тел от тялото на хлапе, което яло сандвич."
Д-р Даниел Петков е направил над 500 операции от началото на годината
Лалка КИПРОВА

„Преди десет лета, случи се беда, изгубих глас и бях при вас. Но ето пак, при вас идвам аз, д-р Петков. Някъде в хранопровода, откри се чуждо тяло... Болката сега намалява и докторът живот ми дарява", написала 80-годишна пациентка в писмо до д-р Даниел Петков, началник на отделението „Уши, нос, гърло" в бургаската болница.

За мнозина сцените, които се разиграват зад стените на болницата, могат да звучат страховито, но за д-р Даниел Петков, който ръководи операциите, това е рутина - реимплантация на ухо на пациент, изядено от магаре операция на младеж, чиято ушна мида, разрязана със стъкло, дошла два часа след приемането на ранения в здравното заведение,възстановяване на нос на дете, сдъвкан от куче, отстраняване на киста с размер на портокал от шията на 60-годишна жена.

„Какво значи тежък случай? Имали сме толкова много", споделя д-р Петков. Лекарят още пази в бюрото си един особен експонат - 8-сантиметров пирон, изваден от белия дроб на бургазлия. Мъжът засмукал пирона, докато се закашлял и рязко поел въздух. „Вадил съм стотинки от деца, ядки от почти бебета, даже изкарахме тел от тялото на хлапе, което яло сандвич, и парче пластмаса от друго дете, което попаднало в тялото му, докато похапвало дюнер", споделя Петков.

Докторът оперира и момченце на една година, чийто бял дроб буквално бил затлачен от слънчогледови люспи, престояли там поне от два месеца. През цялото време хлапето било лекувано от пневмония, докато рентгенът показал, че се нуждае от спешна операция. С нея се заел д-р Петков.

Във времето, когато здравеопазването търпи неспирни критики, шефът на отделението е събрал цяла колекция от стихотворения, написани от пациенти, вдъхновени от музата именно след операция в отделението.

За него пациентите казват, че може даже да върне човек от оня свят

Преди по-малко от месец името на д-р Петков излезе на челните страници, след като успя да спаси 60-годишен мъж от Несебър, чието гърло бе прерязано с нож от ухо до ухо. В продължение на час и половина докторът и екипът му кърпили шията на ранения, възстановили прерязаните тъкани, подсилили мускулатурата, а само след седмица пациентът бил изписан от здравното заведение. „За щастие не бяха засегнати големи магистрални съдове, иначе раненият нямаше и да стигне до болницата. Това е рядък инцидент, но операцията не представлява сложност за нас, защото имаме и по-тежки случаи. За нас това е рутина",

скромно отбелязва лекарят. Д-р Петков успя да възстанови и лика на човека без лице - мъж обезобразен от метален диск, изхвръкнал от флекса, с който режел. След инцидента костите на лицето му били потрошени на малки частици, очната ябълка била пропаднала. Доведен е в болницата на ръба между живота и смъртта, а след серия от операции лицето му вече е възстановено.

След тежка интервенция д-р Петков успя да спаси живота на бебе, което се роди с една ноздра и тежка мозъчна аномалия в бургаската болница. Малкият Александър се роди недоносен -едва 1,2 кг, на 2 декември м.г. с тежка патология. Детето е с аномалия както на мозъчния, така и на лицевия череп. Но освен че е с една обща ноздра, има увреждане и вътре във всички структури на носната кухина. Няма никакво носно дишане, а новородените дишат на 100% през носа, докато сучат. Освен това е недоносено, има и мозъчна патология.

Операцията продължи четири часа

„Отстранихме една доста задебелена костна преграда от порядъка на 3-5 мм в задната част на носната кухина. След като я махнахме, поставихме стент, който да осигури носно дишане на детето", казва лекарят. След няколко операции и критични ситуации пеленачето вече е стабилизирано. То обаче ще продължи живота си в дом „Майка и дете".

От толкова много работа докторът не може да си позволи да се отдаде на хоби." Нямам време за пътувания. А и кой ще се грижи за пациентите ми", казва той. От началото на годината под негово ръководство са извършени над 500 тежки операции.

„Посетихме дискотека „Неро" и малко по-късно бяхме ухапани по ушите от В. Й. Веднага отидохме в болницата. Много сме доволни от работата и грижите на целия персонал на отделението „Уши, нос, гърло". Останахме много доволни, че това е едно от отделенията, където корупцията все още не е навлязла..." Това е само малка част от пространното благодарствено писмо, получено в отделението „Уши, нос, гърло" в Многопрофилната болница за активно лечение в Бургас. В града, в който през последните години няколко чифта уши паднаха в бандитски схватки, отделението по оториноларингология в здравното заведение се ползва с особен авторитет сред участниците в екстремните битки. Поздравителният адрес е изпратен от двама младежи от сенчестите структури, чиито уши успешно са били възстановени след медицинска интервенция.




Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова:

Проблемът в здравето е липсата на кадри
Фалиралите болници са следствие на лош мениджмънт и лоши управленски решения, които са се вземали назад в годините
ПОЛИ ПАНТЕВА

- Изпратихте ли в прокуратурата доклада на парламентарната комисия за цените на лекарствата, както се зарекохте, г-жо министър?

- Да. Миналата седмица Народното събрание го прие окончателно и след като го получих, го изпратих на вниманието на главния прокурор. Ако разследващите органи установят, че има незаконни действия или бездействие от страна на ад-

министрацията, в това число и от страна на министри на здравеопазването, смятам, че ще предприемат

всички необходими стъпки тези лица да понесат отговорността си.

- Продължавате ли със стъпките за намаляване на цените на лекарствата и какви мерки предприемате?

- Те са в няколко посоки. Комисията по цени и реим-бурсиране работи постоянно. В лекарствените продукти за онкология например има драстичен спад с около 40-50% в цените, които НЗОК плаща. Около 550 са лекарствените продукти с вече по-ниски цени след извършените от комисията служебни проверки. Знаете, че има два начина за промяна в цената. Единият е служебна проверка, която доскоро се правеше веднъж в годината, а сега вече през 6 месеца. Другият вариант е, когато фирмата производител подаде заявление за намалена цена. Знаете, че вече

се реферираме със 17 държави, а не с 13, както беше преди. Това значи, че ако цената на който и да е лекарствен продукт спадне където и да е в референтна европейска държава, веднага комисията го регистрира и това намаление се отразява и в България.

- Споменахте лекарствата за онкоболните. Преодолени ли са вече проблемите с доставката им?

- Знаете, че през 2010 г. беше взето решение заплащането им да се прехвърли от Министерството на здравеопазването към Здравната каса и от началото на 2011 г. това стана факт. Тя плаща за тях, а лечебните заведения и онкологичните центрове осъществяват цялата процедура по обществената поръчка. Така достъпът на пациентите до лекарства за домашно лечение беше улеснен в пъти, но поръчваните от всяко лечебно заведение количества намаляха, защото възложителите станаха много повече. Така се оказа, че фирмите изобщо не се явяват, което пък води до недостатъчен достъп до медикаменти за болнично лечение. Затова преди около 2 седмици обсъдихме комплексните онкологични центрове и специализираните болници по онкология да се възползват от възможността, която им дава законът за обществените поръчки, и заедно да възлагат търговете си. Вече сме изпратили

писмо на Сдружението на комплексните онкологични центрове да разгледат тази идея, да я обсъдят и ако смятат, че тя би могла да бъде реализирана - да я приложат.

- В момента инспектори проверяват няколко болници. Сред тях Александ-ровска и тази в Пазарджик, където жена почина, защото лечебното заведение остана без ток. Има ли развитие по тези случаи?

- С моя заповед бяха назначени проверки на РЗИ-Пазарджик и вече е готово

заключението на петчленната експертна комисия. Становището им е, че смъртта на пациентката няма връзка с прекъсването на тока. Назначена е и специална комисия от независими технически експерти, която да провери чрез тест състоянието на генераторите в болницата. Тя ще установи дали е имало проблем с тях. Пак с моя заповед всички болници в страната трябваше да дадат информация за състоянието на енергийните си системи. Всички те отговориха, че няма проблем със системите за електрозахранване и имат готовност за посрещане на зимната обстановка. Има лечебни заведения, които са общински и които не разполагат с генератори, но те са малко. Всички областни и университетски болници, които поемат спешните случаи и имат интензивно отделение, обаче са готови да работят при зимни условия. Проверката в Александровска болница пък е по сигнал на пациентска организация и е относно средствата, които се заплащат за диагностика с ПЕТ скан. За пациентите се внасят изотопи и всяка една диагностика струва на държавата 3000 лева. Очаквам докладът от проверката да ми бъде доставен до края на седмицата. В случай че сигналът бъде потвърден, ще последват санкции.

- А докъде стигна проверката в болницата в Плевен, където бе изгорено новородено?

- По повод случая с частната АГ болница има образувано досъдебно производство и се надявам компетентните органи скоро да излязат със становище чия е отговорността. Моето мнение, не само като министър, но и като човек, е, че следва да се потърси отговорност от хората, които са били тогава на работа и е следвало да упражнят всички медицински грижи. Що се отнася до проверките, през последните 6 месеца нашата гореща телефонна линия е приела изключително много сигнали, жалби и оплаквания. На всеки сигнал отговаряме или с проверка на място, или с искане на допълнителна информация. Любопитно е, че когато излезе информацията, че Александровска болница се проверява заради пет скана, получих три сигнала на личния си мейл като министър за искани пари от пациенти. Става въпрос за суми от по 3000 лева. Впоследствие още същия ден, когато поискахме допълнителна информация, никой не се обади повече. Има и много сигнали, които са без никакъв подател и са напълно анонимни, но ние обръщаме внимание и на тях. Вътрешният одит на министерството е много натоварен и извършва непрестанно такива проверки. Имаме случаи, в които хората сигнализират за лошо отношение, но това не можем да го променим независимо каква проверка ще извършим. Отношенията лекар и пациент не са регламентирани с нормативен акт. Това са морално-етични норми.

- Каква е ситуацията със Спешната помощ в страната? Неотдавна излезе статистика, че имаме повече линейки, отколкото

лекари.


- Най-сериозният проблем в системата на здравеопазването, не само в Спешната помощ, е липсата на достатъчно кадри. Особено млади. Знаете, че когато заех този пост, обявих Спешната помощ за свой основен приоритет. Проблемите при нея могат най-общо да се очертаят в четири групи. Първата е липсата на лекари, медицински сестри, фелдшери, които да работят. Вторият проблем са възнагражденията. Може би това е причината за съществуването на първия. Третият е фактът, че доскоро хората, които работеха в Спешната помощ, не можеха да повишават своята квалификация, да се обучават и да специализират. Четвъртият проблем е вече от страна на пациентите

и той е за достъпа на спешните екипи до адресите.

- А какво правите, за да преодолеете тези проблеми?

- По темата за възнаграждението знаете, че от 1 юни бяха увеличени заплатите на работещите там с 18%. От началото на този месец пък вдигнахме заплатите и на работещите в държавните психиатрични болници, както и тези на работещите в центровете за трансфузи-онна хематология. Това не се е правило в последните 5 години от никой друг. По въпроса със специализацията променихме Наредба 34 и по този начин дадохме възможност на всички работещи в Спешна помощ да специализират. Освен това реализирахме проект за 16 млн. лева по оперативна европейска програма, който стартира преди дни. С него се дава възможност на всички специализанти - общо 1000 на брой, да получат стипендия в размер на две минимални работни заплати и ние да платим таксата в размер на 180 лева за практическото и теоретическото обучение.

- А четвъртият проблем - достъпът на линейките до адресите?

- С кмета на София г-жа Фандъкова започнахме реализацията на проект за изнесена дейност на Центъра за

спешна медицинска помощ в четири столични квартала. Първият такъв филиал открихме през октомври в Кремиковци. Преди дни открихме филиала в „Люлин,,. Планирали сме преди студентския празник 8 декември, да открием и филиала в Студентски град, а до края на годината се надявам това да е факт и в кв. „Надежда,,. Така ще има позиционирани екипи, които по най-бързия начин да стигат до адреса.

- Преди дни открихте филиал на врачанската болница в Оряхово. Каква е ситуацията с общинските лечебни заведения в момента?

Болницата в Оряхово е със същите задължения като тази в Девин около 2 млн. лева, като са трупани в

същия период от време. Миналата година дори бе преустановен приемът на пациенти, но с решение на общинския съвет и новоизбрания кмет на Оряхово бяха обединени усилията и на болницата във Враца, и на министерството, и на народните представители от ГЕРБ да се намери вариант, така че хората да имат достъп до болнична помощ. Подчертавам депутатите от ГЕРБ, защото преди време колеги от БСП поискаха изрично изслушване в залата по отношение на болницата. Тогава заявих същото, което казвам и сега че когато местната, изпълнителната и законодателната власт работят в една посока, нещата се случват. Оряхово е примерът. Миналия петък поканих Георги Божинов от БСП, който много се интересуваше тогава отбол-ницата, да дойде на откриването на новия филиал, но той така и не се появи. Мисля, че това е показателно за гузна съвест. Това е и белегът от управлението на тройната коалиция в тези райони. Тези фалирали болници са следствие на лош мениджмънт и лоши управленски решения, които са се вземали назад в годините. Това, което направихме в Оряхово, искахме да го направим и в Девин там да бъде открит филиал на областната болница в Смолян, но вероятно заради политически нюанси предложението не беше прието.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница