20 август 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата25.07.2016
Размер0.95 Mb.
#5437
  1   2   3   4   5   6   7
20 август 2012 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Преса 2

В. Преса 2

В. Преса 3

В. Преса 3

В. Преса 3

В. Преса 4

В. Преса 6

В. Капитал Daily 6

В. Капитал Daily 6

В. Капитал Daily 8

В. Капитал Daily 11

В. Сега 13

В. Сега 14

В. Сега 14

В. Стандарт 14

В. Стандарт 15

В. Стандарт 15

В. Стандарт 16

В. Стандарт 17

В. Стандарт 20

В. Стандарт 21

В. 24 часа 21

В. 24 часа 24

В. 24 часа 24

В. 24 часа 25

В. 24 часа 27

В. 24 часа 29

В. 24 часа 29

В. 24 часа 31

В. 24 часа 32

В. 24 часа 33

В. 24 часа 33

В. 24 часа 33

В. Труд 34

В. Дума 41

В. Телеграф 43

В. Телеграф 43

В. Телеграф 44

В. Телеграф 45

В. Телеграф 45

В. Телеграф 46

В. Телеграф 46

В. Телеграф 47

В. Телеграф 48

В. Монитор 48

В. Монитор 49

В. Монитор 50





19.08.2012 г., с. 3
Ремонт за 4 млн. лв. на „Евксиноград"
Пребоядисаха и залата, в която заседават министрите
Кристина КРЪСТЕВА

През септември започва ремонт на резиденция „Евксиноград", съобщиха вчера пред „Преса" от Министерския съвет.Освежаването се правело по европейски проект и е на стойност около 4 млн. лв. Дворецът, в който отдъхва властта, е аналог на френските ренесансови замъци от XVIII век. Строен е по проект на двама архитекти - първо на австрийския Виктор Ремпелмайер, който го е нарисувал във френския шато стил „Луи XIII", а впоследствие довършен от швейцареца Херман Майер. Дворецът е построен през 1881 г. за лятна резиденция на Александър Батенберг във Варна, който направил първата му копка. В него и до днес виси тежък кристален полилей, подарък на Фердинанд от Бурбоните. Помпозното светило е украсено с царската корона и златни френски лилии.

Дворецът, приютявал властта при три режима, е на три етажа. На първия са приемните, музикалната зала и салонът за вечеря. На втория се намират покоите на царското семейство, а на третия - стаите за персонала. Мебелите са от махагон и орех.

Ще се възстановява и бившата царска конюшня, в която ще бъде наредена уникална музейна сбирка с находки от разкопките на средновековната крепост Кастрици. Преди време археолозите я възстановиха цялата заедно с улиците и площадите.

Сред най-забележителните неща в „Евксиноград" е паркът, който се шири върху 550 от общо 800-те декара на резиденцията. Той също е ювелирно дело на французи. Първият декоративен материал за парка е пристигнал от Марсилия. Растения от 310 вида са внесени от франция, Италия и други държави. В парка на „Евксиноград" има кедър, ели, кипариси, азалии, рододендрони и други екзотични цветя.Докато се готви освежаване на лятната резиденция на властта, кабинетът на премиера Бойко Борисов на „Дондуков" 1 нямало да се ремонтира преди началото на новия политически сезон. Единствено била боядисана залата, в която заседава Министерският съвет. G3
снимка на три колони - Веднага след като властта освободи покоите на Евксиноград, Министерският съвет започва ремонт на резиденцията. Парите вече са осигурени.


19.08.2012 г., с. 6
Компании готови да строят нова ТЕЦ
Христо ХРИСТОВ

Държавната ТЕЦ „Марица-изток 2" и американската „Контур глобъл" проявяват интерес към изграждане на нова 600-мегаватова мощност в комплекса „Марица-изток". Това съобщи вчера на празника на миньора в Раднево зам.-министърът на икономиката Евгения Ха-ритонова. По думите й сега трябвало да се реши проблемът с финансирането на проекта.По груби сметки цената на бъдещата топлоцентрала ще надхвърли 1 млрд. евро, тъй като по силата на екозаконодателството от 2016 г. ще трябва да бъдат улавяни не само серните, но и азотните окиси.„Очаквам площадката да бъде избрана в средата или в края на следващата 2013 п", каза Харитонова. Тогава ще се изясни и с каква технология ще работят двата нови блока.На празника бе и социалният министър Тотьо Младенов, който прогнозира скорошно подписване на колективния трудов договор в дружеството. Синдикалният лидер на КНСБ Пламен Димитров обаче предупреди,че ако това не стане до края на септември, в трите рудника ще почнат протести.

За подобряване настроението на миньорите бе пуснат специално подготвен за случая клип, на който певецът Николай Славеев изпълнява химн на миньора, заснет на 450 метра под земята в рудник „Ерма река" на ГОРУБСО-Златоград.


20.08.2012 г., с. 2
Ремонтите в училището се бавят
Времето бързо лети и скоро ще дойде 15 септември. Като кмет сериозно съм притеснена дали ще успеем да приключим с ремонтите до първия учебен ден. Едва сега започваме с освежителното мазане, защото се оказа, че харчът за блажна боя натоварвал бюджета. А трябват и прозорци! Според проектно-стойностната сметка за стъкла ни трябват 3000 лв. Общината ни препраща в определен магазин, където да ги вземем на вересия. Собственикът обаче иска писмени гаранции, че впоследствие ще му бъде заплатено. Училището посещават 74 деца и те не са виновни, че ние, възрастните, не сме си свършили работата.

Ако сте се разгневили на някого и искате да се оплачете - вашето място е Вестник „Преса". Очакваме Вашите сигнали и снимка на gniav@presa.bg
Малка портретна снимка на една колона - Цветелина Ботева, кмет на с. Камено поле


20.08.2012 г., с. 5
Свищов е отличник, похвали се кметът
Община Свищов няма никакви задължения към държавата, институциите и партньорите си от 2003 година насам, похвали се кметът на крайдунавския град Станислав Благов.

„финансовата ни стабилност е отлична, и една стотинка не дължим никому. Все по-трудно обаче става поддържането на това ниво", призна градоначалникът и обясни, че неволите са по отношение на собствените приходи.„Плановете се изпълват единствено по отношение на постъпващите суми от местни данъци и такси. Сделките и продажбата на общинска собственост, както и приходите от концесия са най-проблемните звена. В национален план те са намалели три пъти, като в основата на това е недостатъчната финансова децентрализация", обясни Благов.Кметът допълни, че собствените средства стигат единствено за покриване на собственото участие на общината в европейските проекти. Великотърновската община също стои добре на фона на други, имащи задължения за милиони. От кметството обясниха, че просрочените плащания са в размер на 61 000 лева, като те са текущи и скоро ще бъдат погасени. Общината има да взема 277 000 лева, от които най-голям е делът на неплатените вноски, които наематели дължат за ползването на общински имоти -190 000 лева.




20.08.2012 г., с. 13
Дъжд от фалити на офис сгради
Разпродават в обекта в София и Варна
Христо НИКОЛОВ

Кризата не пожали и офис сегмента. Частни съдебни изпълнители разпродават 5 бизнес сгради в София, една във Варна плюс обособени части от други офис комплекси в двата града.Най-много пари се искат за бизнес център „Престиж" на бул. „Патриарх Евтимий" 49 в столицата. Началната цена на търга е 6,84 млн. лв. Преди години стъкленият билдинг с отдаваема площ от 1500 кв. м носеше титлата „най-скъпата офис сграда". Наемите там стигаха 20-25 евро/кв. м. По този показател „Престиж център" отстъпи само на „Лендмарк център" до парламента.До разпродажбата на офис сградата се стигна, след като дружеството собственик „Алфа пропърти" не обслужи дълга си към Юробанк И Еф Джи. Крайното дружество майка на сградата е „Алфа пропъртис БГ", в чиято управа са бившият общински съветник в София Станимир Зашев и Николай Леков.От 4,89 млн. лв. тръгва наддаването за сграда, предвидена за офиси и медицински център в жк „Люлин 8" - близо до бул. „Сливница". До публичната продан се стигна заради необслуж-ван кредит към ОББ. Собственик на имота е фирма А. Н. А. През 2010 г. дружеството придоби офис сградата от предприемача Аладин Харфан, известен с марката за техника „Елит". Според консултанти Харфан е имал трудности с отдаването на сградата, защото в договора с банката е заложена минимална наемна цена от 9 евро/кв. м. А предвид мястото там би се постигнал наем между 5и7евро/кв. м.На търг ще се разиграе и още един бизнес център, който носи името „Престиж". Обектът се намира в жк „Дружба 2". Началната цена е 1,47 млн. лв., а разгънатата застроена площ на обекта е 2800 кв. м.Във Варна на публична Продан отива 4-етажна сграда в жк „Възраждане" с 1205 кв. м РЗП. Началната цена е 3,88 млн. ле.„Строителството на офис сгради в момента се оценява като рискова инвестиция, при положение че немалка част от помещенията стоят празни", коментира Красимир Димитров, управляващ партньор в компанията за бизнес имоти „Соурс". По данни на различни консултанти свободните офис площи в София са между 23 и 31%.


Снимка на три колони- На публична продан отива и офис сграда, собственост доскоро на предприемача Аладин Харфан.
Снимка на две колони- От 2,13 млн. лв. тръгва публичният търг за офис сграда до бул. „Ботевградско шосе" в София.


20.08.2012 г., с. 20
Паметник за историята или за бунището
Светлин РУСЕВ

Нямах намерение да влизам в една колкотоабсурдна, толкова и режисирана полемика, съзнателно или несъзнателно дирижирана от политически комплекси, от традиционен нихилизъм към всичко, което не се вписва в собствените ни представи и не по-малко от страх - страх от решения, които, колкото и да са справедливи, са рисковани за общественото и личното спокойствие.С какъв референдум с какво всенародно допитване ще си изчистим морално и професионално проблясъците на отговорност?!

Защо никой от тези висококултурни и амбициозни нероновци не се запита защо толкова години, защо толкова различно оцветени властимащи, които се ритаха където сварят за спечелване на народната любов и за място в историята, оставиха, по-точно с бездушието и безхаберието си съдействаха за ерозията и разрухата на един изключителен, подчертавам изключителен монумент, посветен на 1300-годишната ни

история?!За какво спорим, какво искаме, когато почти сме уморили някого - дали да му ампутираме крайниците да оцелее, или да му теглим куршума да не се мъчи! Не смятам и не вярвам, че спасяваме паметника (защото нямаме пари!), когато го оглозгаме до костта и му закачим скулптурите като росна китка на мъртвец!

Бих помолил медиите, както усърдно показват сегашното състояние на паметника, не по-малко енергично да върнат на бъдещите „гласоподаватели" истинския, реалния му образ. Поне да е ясно откъде сме тръгнали и докъде сме стигнали.Родилните мъки на паметника не бяха по-леки от неговото погребение. И няма нищо по-грубо, по-невярно и по-тенденциозно от политическите, историческите и естетическите спекулации, които реанимират плашилото на тоталитаризма чрез един от най-модерните и авангардни паметници не само у нас и не само за времето си.Архитектурно-пластически паметникът беше толкова категоричен, колкото и смислово съдържателен. Той владееше пространството и с външната си категоричност, и с вътрешното движение. Нямам нужда от чужди мнения, за да убеждавам себе си. Но както понякога грандоманщината и не по-малко комплексите за малоценност ни карат да се изправяме на пръсти и да се ослушваме, когато някой чиновник от т. нар. Европа ни погали ушенцето, с удоволствие бих припомнил възхищението на някои големи личности и западни политици

от паметника на Валентин Старчев и архитектите Роменски, Агура, Брайнов и Баров.

Паметникът във вида, в който беше замислен, не се осъществи, но за краткото време, през което визуално съществуваше, той респектираше с мощното си излъчване. И заедно с това поляризира високата партийна номенклатура така, както може само културата да раздели духовните възможности от материалните и политическите амбиции. Някои от днешните демократи да не се репчат много на този несъществуващ паметник, защото много преди тях, когато все още монументът беше цял, половината членове на Политбюро, начело с Тодор Живков, се възмущаваха - разбира се, след смъртта на Людмила Живкова! Слава Богу, имаше и други, и ако ще си играем на гласуване, не е лошо да чуем и техния глас. И на Александър Лилов, и на Георги Йорданов, и на Стоян Михайлов, и на други, които познават кухнята на някогашното партийно „единство". Лично мен не ме интересуват комплексарите, които препи-кавайки паметника, се възхищават на умението си, но бих искал да чуя какво мислят Величко Минеков, Крум Дамянов, Павел Койчев (Г. Чапкънов вече го чухме), Ангел Станев, Емил Попов, Иван Русев, Христо Ха-ралампиев, арх. Лозан Лозанов, Милко Божков, Стоян Цанев, Николай Майсторов, Румен Скорчев, разбира се, и министърът на културата - хора, които знаят какво е изграждане, какво е разруха и саморазправа които имат свой път и свой опит.

Тази дискусия е опасна не толкова с поляризирането на позиции и мнения, не толкова и с каруцарския стил и дух, с който свикнахме от политическия амвон и който вече владее медийното пространство, а с това, че приемаме свършения факт и на него си точим аргументите. Изцяло приветствам археологическия бум напоследък и усилията, които се правят за спасяване на загубената историческа и духовна памет. В Русия възстановиха много унищожени храмове, а днес ние гледаме на един величествен, важен за историята на България паметник, на изключително произведение на изкуството (някога) като на ръждясало желязо, скапан бетон, опасно сборище на наркомани... и пари!

Накрая бих искал да отговоря на един известен журналист, който прати паметника на бунището за старо желязо, където му било мястото!? Не знам дали е разбрал колко съкровени и важни неща за една нация изпрати с войнстващото си невежество на бунището! А от историческите бунища, като се разровят, не знаеш какво ще изскочи!

P.S. При по-сериозен разговор бих си позволил да споделя малко повече за родните градежи, родната разруха и за цената, която плащаме при всяка промяна. За съжаление драмата с паметника на Валентин Старчев не е единствена.


Портретна снимка на една колона – без текст
Снимка на две колони – без текст
Снимка на три колони - Паметникът, посветен на 1300-годишнината на България, при откриването му и днес.


20.08.2012 г., с. 29
Пловдив строи нов канал за 7 млн. евро
Пловдив може да се сдобие с втори гребен канал. Проектът на стойност 7 млн. евро бе представен от кмета на града Иван Тотев пред 200 гости от световния елит в спорта. През изминалата седмица Пловдив бе домакин на шампионата на планетата за мъже, жени, юноши и девойки.„Готвихме се много усърдно за това първенство. Наша амбиция е да станем световен център по гребане и за целта ще трябва да изградим съпътстващ канал

според изискванията на международната федерация", заяви Тотев.

Според него инвестицията е значителна за града. „Тя обаче си заслужава заради хората, защото мястото ще стане привлекателно за отдих", добави кметът.

Дублиращият канал ще бъде дълъг 2100 м, широк 45 м и дълбок 1,5 м и ще се използва за загряване на гребците преди старта.





20.08.2012 г., с. 2
Столичната община започва пълна реконструкция на пространството около паметника на Патриарх Евтимий в центъра на града. Това съобщи зам.-кметът по екология и околна среда Мария Бояджийска на специално свикана пресконференция, предаде Dnevnik.bg. Стойността на проекта е 215 хил. лв., а фирмата изпълнител, която е спечелила обществената поръчка, е „Техно - 04" ООД. Проектът предвижда тротоарните плочки да бъдат изцяло сменени с настилка от гранитни плочи в два цвята. Около паметника се предвиждат озеленени площи, вградени в настилката. Ще бъдат изградени и рампи за детски колички и хора с увреждания.



20.08.2012 г., с. 4
Горива и електроника са основният български принос в световния износ
Страната ни се нарежда на четвърто място в света при експорта на ламарини и фолио от цинк
Горива, медни изделия и електрическа апаратура са водещите стоки на българския износ за миналата година, показва анализ на Българската стопанска камара (БСК). Стойността на изнесените минерални горива е била 3.7 млрд. долара, или с 35% повече спрямо 2010 г. Още по-голямо е увеличението на предназначените за експорт медни изделия и електротехника (виж таблицата). Износът на електроника през последните пет години е запазил средно увеличение от 17% на година, посочват от БСК. В същото време световната тенденция при износа на този вид стоки е увеличение с 4%, което показва, че България печели пазарен дял, отбелязват икономистите. По данни на НСИ за миналата година износът на България е бил на стойност 39.6 млрд. лв., а за първото полугодие на тази - 19.4 млрд. лв., или едва 2.8% ръст на годишна база.

Нишови лидери

Българските стоки заемат много малък дял от световния износ, като търговията на страната ни е едва 0.2% от световната, сочат данните на камарата. България обаче е лидер при експорта на нишови продукти, като освен изделия от мед тук попадат консервирани череши, слънчогледови семена, патешко и гъше месо и семена от кориандър. Много силно увеличение на експорта за последните пет години има и на частите за запалки – с повече от 1200%. Причината според доклада са наложени от Европейската комисия антидъмпингови мерки срещу вноса им от Мексико и няколко азиатски държави. Освен при запалките зад граница добре се продават български ламарини и фолио от цинк, където вече заемаме четвърта позиция в световния експорт на такива продукти.Резултатите на производителя на алуминиеви изделия "Алкомет" - Шумен, в последните години показват тенденцията за увеличени продажби на ламарина и фолио – компанията пострада от кризата, но се възстанови бързо и в последните две години бележи рекорди в натоварването и производството си, заради което предприе и нови инвестиции в модернизирането и разширението му.Много силно увеличение в последните пет години има и на продадените зад граница части и предпазни въздушни възглавници за автомобили. В последните няколко години в България бяха отворени много производства на различни части за автомобили – в "Стандард профил" - Стара Загора, се произвеждат гумени уплътнения, от "Тракия глас" - Търговище, излизат стъкла, в ямболския "Язаки България" правят кабелни електрически системи, а наскоро стана ясно, че турска компания смята да започне производство на фарове у нас.

Потенциал и перспективи



От БСК посочват, че пазарът в ЕС "не е достатъчно динамичен" и за да може да се запази нивото на износа, е добре бизнесът да увеличи присъствието си в други държави извън съюза. Според експертите България не използва достатъчно възможностите си за търговия с Турция, която за миналата година има 8.5% ръст на икономиката и е в топ 20 по този показател в света, а прогнозите на правителството й са през тази година вносът в страната да достигне 248 млрд. долара.Сериозна конкуренция на България се очаква да бъдат западните Балкани с наближаващото им членство в ЕС, отчитат от БСК. Това ще доведе в тези държави много чужди инвестиции, докато България постепенно изостава. Страната ни има нужда от привличане на инвестиции в производства, които да създават високотехнологични продукти с голяма добавена стойност, съветват икономистите от камарата. Според тях ниските данъци са само една част от общата цена за правене на бизнес заедно с работна ръка, качествени публични услуги, местни доставчици и добра инфраструктура. Съветът на БСК е България да насочи усилия за увеличаване на износа за развити държави като Германия, Франция, Италия, като стане и подизпълнител на техни компании.


Водещите при износа за 2011 г.

Продукти

Стойност (в млн. долара)

Ръст спрямо 2010 г.

Минерални горива

3 702

35%

Мед и изделия от мед

3 254

58%

Електрическа и електронна апаратура

2 091

37%

Машини и механизми

1 905

38%

Чугун, желязо и стомана

1 245

42%

Облекла, без трикотажни

1 084

21%

Маслодайни семена

1 053

69%

Житни растения

972

34%

Трикотажни изделия

790

14%

Фармацевтични изделия

722

30%




Стоки с най-голям дял в световния експорт

Видове

Експорт (в млн. долара)

Позиция на българския продукт

Нерафинирани медни аноди

864.4

2

Слънчогледови семена

676

2

Временно консервирани череши

33.4

2

Патешко и гъше месо

25.7

2

Семена от кориандър

18.7

2

Мелничарски продукти от житни растения

16

2

Снимка на три колони- Резултатите на производителя на алуминиеви изделия "Алкомет" - Шумен, в последните години показват тенденцията за увеличени продажби на ламарина и фолио






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница