20 ноември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата08.05.2018
Размер0.6 Mb.
#68361
  1   2   3   4
20 ноември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



4 лв. такса за рецепта искат фармацевти

Лекари и пациенти вещаят фалити на болници през следващата година
Таксата за обслужване на рецепти с платени изцяло от касата лекарства да стане 4 лв. вместо сегашните 2 лв. Това поискаха 8 съсловни и пациентски организации в протестна декларация до правителството. Мярката е част от предложенията им за подобряване на финансовото положение в здравеопазването. За частично платените лекарства увеличение на таксата не се предвижда.

Причината е, че аптеките не могат да сложат никаква надценка на 100% реимбурсираните лекарства. За да ги доставят в аптеката обаче, те плащат на дистрибуторите. Някои лекарства са много скъпи, струват стотици, че и хиляда лева. Аптеките се ангажират да вършат тази работа, защото разчитат, че пациентите ще си купят и нещо друго. Таксата беше дори 1 лв. през 2010 г., но по настояване на фармацевтите беше повишена на 2 лв. Дори и тя обаче не покрива реалния разход по доставката и съхраняването на лекарствата, обясняват аптекари.

Лекарският, зъболекарският и фармацевтичният съюз, асоциацията на професионалистите по здравни грижи, както и 4 пациентски организации настояват още средствата за здравеопазване да бъдат увеличени до 5% от БВП. Сега те са около 4%, но не стигат. Дълговете на болниците у нас са 320 млн. лв., а в бюджета на касата няма предвидена никаква сума за това. Така може да се стигне до фалити на лечебни заведения, прогнозираха организациите на обща пресконференция. Пациентите били ощетени и сега. Почти навсякъде липсвали достатъчно лекари и медицински сестри, които да обслужват болните. Касата отчита излишъци, които потъват неизвестно къде, а в същото време остават неразплатени отчетени над-лимитни дейности на болниците, посочи д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС. За последните 3 г. са отнети около 2 млрд. лв. пари от здравни вноски - прибраните във фискалния резерв близо 1,5 млрд. лв. от вноски, 340-те милиона трансфер от НЗОК към МЗ за миналата година, 50-те милиона от тази и другите 50, които също няма да влязат в здравеопазването, както и 9-те милиона "излишък" на НЗОК за 2011 г., които са били върнати в бюджета.

Организациите се изправиха единни срещу нежеланието на държавата да плаща повече за онези, които тя осигурява. Увеличението на вноската бе залегнало в Закона за здравното осигуряване -от 1 януари 2013 г. тя трябваше да е върху целия минимален осигурителен доход, а не върху половината, както е сега. В проектозакона за бюджет на НЗОК обаче не е предвиден ръст на парите, които държавата плаща - те остават 941 млн. лв.

Заради недостатъчното финансиране пациенти умират, без да бъдат лекувани, а стотици доктори напускат страната, изтъкнаха от пациентските организации. Засега още не планираме масови протести, но на места те може да тръгнат спонтанно, каза д-р Цветан Райчинов, шеф на БЛС. Лекарите нямало да търпят примирено да им бъркат в джоба. Засега било сигурно на 90%, че няма да бъде подписан нов Национален рамков договор между БЛС и касата за 2013 г. Той определя колко ще се плаща за всяка диагноза. Специалисти и пациенти настояха още догодина преди изборите да се изготви здравна стратегия, по която да има национален консенсус, и тя да бъде приета за изпълнение през следващия мандат, независимо коя партия получи мнозинство. Сега експертните становища на медиците се игнорирали от властта. Ние пишем, те ги хвърлят в коша, заявиха единодушно присъстващите на пресконференцията.

Друго искане е да се изясни съдбата на 50 млн. лв., които НЗОК преведе на МЗ, но съдът обяви това за противоконституционно. Имаме основание да смятаме, че с пари от вноски са покривани разходи за неоси-гурени, казаха от пациентските организации. Досега никой не е дал ясен отговор за какво са похарчени тези пари. Според организациите държавата абдикирала и от интензивните грижи. Те са нейна отговорност, но предвидената за 2013 г. субсидия била само 40 млн. лв., което било крайно недостатъчно.

България изостава значително дори от другите източноевропейски страни в разходите си за здравеопазване. През 2011 г. публичните разходи за здраве у нас са били средно 219 евро на човек, в Унгария - 500, в Словакия - 600 евро, а в Словения -1100 евро, допълни Силви Георгиев, адвокат от Националната пациентска организация.


Дават 3,5 млн. лв. на НАП да събира здравни вноски
Касата ще плати 3,5 млн. лв. такса на НАП за това, че събира здравните вноски. Това съобщи Григор Димитров от Българската стопанска камара. Сумата представлявала комисиона от 0,2% за административното обслужване. Странното е, че има такава такса, но няма предвидена никаква санкция за това, че много от вноските ще останат несъбрани, допълни Димитров. Според БСК трябва да се наложи глоба за това, че данъчните не правят нищо, за да повишат събираемостта на вноските.

От БСК са недоволни също, че бюджетът на НЗОК не е обсъден в съвета за тристранно сътрудничество. От финансовото ведомство отказали с аргумент, че няма такава практика. Бизнесът плаща средно по 50 лв. здравна вноска на човек, а държавата - по 19,20 лв. Така фирмите осигурявали две трети от парите за здраве, а не можели да дадат мнение. От БСК настояват още да има ясни критерии, по които да се отчита какво е постигнато в здравеопазването като заболеваемост и смъртност. Ако няма напредък, отговорните да подават оставка, обобщи Димитров.




Поне 7000 евро излиза лъчелечение в Германия
КАПКА ТОДОРОВА, Германия

Цената на лечение в Германия на пациент от чужбина, който поема изцяло плащането сам и не е в някоя от местните здравни каси, е безбожно скъпо. Особено ако става дума за сложни терапии и животоспасяващи медицински намеси.

Да се даде обаче ценоразпис колко излиза всяко едно лечение, е невъзможно, защото то се определя от времето, в което болният прекарва в болница, от лекаря, който го оперира (начинаещ е много по-евтин от главен лекар в болница например), от медицинската техника, която се използва, и най-вече от вида лекарство, което се назначава.

Така например при заболяване от рак на гърдата махането на тумора в повечето случаи е около 3000 евро. Химиотерапията след това обаче може да варира много. Ако лекарството е темодал, цената отива към 30 000 евро, разказват запознати. Таблетки „Цецену", които предхождат лъчетерапия при някои видове тумор, струват по 700 евро опаковката (с 20 таблетки вътре). В момента в Германия започват да се прилагат и нови медикаменти при лечение на рак, които атакуват директно клетките на тумора. Така наречените антитела са много по-щадящи и ефективни, но цената им започва от 40 000 и стига дори до 100 000 евро. Те са все още в експериментален стадий.

Трудно е да се даде и средна цена за дневен престой в болница. При тежки заболявания, свързани с използване на много медикаменти и уреди, тя започва от 1200 евро на ден. Лъчетерапията излиза средно около 7000 евро. Ако се провежда обаче с нов уред, който насочва лъчите директно към тумора, цената се утроява - 20 000 за един курс. При сърдечните болести цената зависи от това дали се налага операция, или лечението е амбулаторно. Подмяна на сърдечна клапа - една от най-честите операции, излиза около 28 000 евро. Поставяне на стент е 14 000 евро. Лечение на хипертонични заболявания без оперативна намеса е значително по-евтино - около 3400 евро. От тях близо 1000 са за хонорар на лекаря и 2000 - за болницата. Ако се налагат допълнителни консултации с други експерти, цената се покачва.


Европейска директива предвижда да гарантираме свободното движение на пациенти в ЕС
Избираме свободно болница в ЕС от 2013 г.

Касата ще ни възстановява толкова, колкото плаща за същата диагноза у нас
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

От ноември 2013 г. всеки здравноосигурен българин ще може свободно да избира в коя болница да се лекува в целия ЕС.

Тази свобода произтича от директива на Еврокомисията, която задължава да променим законите си в съответствие с нея, съобщават от НЗОК.

За българите обаче тя ще си остане по-скоро на хартия, защото има две уловки

Първата е, че пациентът сам трябва да плати за цялото си лечение, а после да чака възстановяване на парите.

Втората е, че е ще му бъдат върнати само до размера, който асата плаща за същата манипулация у нас. Цените на клиничните пътеки у нас са най-ниските в Европа, затова едва ли ще се намери терапия в чужбина, която да е съпоставима като цена със същата у нас.

За лечение на диабет в болница у нас дават 497 лв., за операция с отстраняване на матката - 1024 лв., за операция на белия дроб без тумор - 1550 лв., sa коронарография - до 3800 лв., за лъчелечение -1890 лв., за лимфом - 665 лв., за левкемия - 850 лв.

Европейската директива е свързана с правото за свободно движение на хората в рамките на общността. Тя предвижда осигурените граждани да имат право свободно да изберат държавата членка, в която да получат необходимите им здравни услуги, да заплатят за тях, след което да получат възстановяване на извършените разходи от здравната институция, в която те са осигурени, поясняват от НЗОК.

На практика обаче ще се случи следното: ако изберете да си направите в Германия лъчелечение, то струва поне 7000 евро. По тарифата на НЗОК това струва 900 евро и тя възстановява само тази сума. Останалите 6100 евро остават за сметка на пациента, който пътува в чуждата страна.

Друга пречка пред ходенето на лекар в чужбина е, че разходите за пътуването и настаняването са за сметка на пациента.

Има и здравни услуги, които не се възстановяват на пациента по новата директива - използването на домашен придружител, трансплантациите, обществени програми за ваксиниране.

Новата директива не отменя другите две възможности за ползване на медицинска

помощ в чужбина, за която НЗОК плаща

Това са спешните и неотложните случаи и терапии, които не се прилагат у нас. За да ползвате безплатно лекар при някакъв здравословен инцидент, трябва да имате предварително издадена европейска здравна карта или поне удостоверение.

Ако нямате такъв документ, болницата понякога се свързва с НЗОК и прави

справка дали сте осигурени. Може обаче да се наложи и да платите на място, а после да си търсите парите от нашата каса.

1495 българи са били обслужени по спешност в други страни от ЕС за 2011 г., най-много са били в Германия. Повечето пациенти са претърпели инсулти или инфаркт. Има и доста травми, например при катастрофи. В някои случаи са изплатени по 7-8 хил., дори 11 хил. лв. Тази помощ обаче се ограничава само до временното стабилизиране на пациента, за да може той да се прибере у дома и там да продължи лечението си.

Рекордът досега са 244 хил. евро, платени за 6-месечно лечение на 46-годишна жена в Германия. За 62-годишна жена, която е приемана в болница пак там на два пъти, касата е заплатила 154 000 евро.

Друга възможност да се лекувате навън за сметка на касата е, ако за диагнозата у нас няма подходяща терапия. Тогава разходите се покриват напълно. Пациентите най-често са с онкологични или офталмологични заболявания, поясниха от НЗОК. Изпращали сме хора с тежко повторно отлепване на ретината, за реконструктивна операция при хондросарком на таза, казаха експерти на касата. Има и болен, на когото е имплантирано устройство за дълбока мозъчна стимулация. Той ходи през определени периоди, тъй като трябва да се правят настройки.

Други пациенти, за които касата плаща, са тези с бутикови изкуствени стави Налага им се да постъпват в чуждата болница по 2-3 пъти за поставянето, а понякога и за подмяна, казват от НЗОК. Специална комисия в касата решава дали пациентът може да бъде изпратен в чужбина на лечение. За децата отговорен е фондът към Министерството на здравеопазването. Подава се молба в НЗОК, като по всеки казус се произнася националният консултант в съответната област. Те дават писмено становище дали предявеното искане е основателно. Прави се преценка на състоянието на пациента и дали необходимото лечение може да се проведе в разумни срокове. В комисията участват още юристи, лекари и икономисти. Заседание се свиква в 5-дневен срок от постъпването на документите.

До 6 ноември 2012 г. са постъпили 117 молби за планово лечение в чужбина, съобщават от НЗОК. 64 от тях са получили разрешение, а на 14 има отказ. Останалите са пренасочени към МЗ по компетентност или са върнати за попълване на документацията.


Испания е най-търсена за трансплантации
Несгодите на здравеопазването у нас принудиха много тежко болни българи да проявят изобретателност, за да могат да се лекуват, съобщиха от пациентски организации. В момента Испания е хит заради либералната си система. Страната е последна надежда за чакащите бъбречна трансплантация, тъй като там на практика няма листи с нуждаещи се. Испания е отличникът на ЕС по донорство и присадени органи.

В страни като Германия, франция, Англия и Италия трансплантираните са около 25 души на 1 млн. население. В Испания са 35-40 души на 1 млн. Начинът да се закачите към испанската здравна система не е особено труден. Трябва само да имате близък роднина или приятел, който да осигури на нуждаещия се от лечение или трансплантация лека работа поне за три месеца. След този кратък срок българинът вече ползва всички права на здравноосигурен.

Отношението към хората на хемодиализа в Испания е изключително хуманно, съобщиха от Българския пациентски форум. Докато у нас апаратите на повечето места са грохнали, а консумативите, които се използват, са от най-евтините китайски изделия и не отговарят на съвременните стандарти. Пести се от качествени медикаменти, което води до бързо влошаване на състоянието на болните.

Леглата за диализа у нас са твърде малко и работят на денонощен режим на експлоатация. Приключи ли процедурата, от болницата бързат да изпратят пациента у дома, защото следващият чака.

В Испания не разпознаха лекарствата, които ми бяха изписани в България, казаха ми да ги изхвърля в коша, споделя нашенец, подлагал се на хемодиализа там. След процедурата лекарите внимателно проследили цялостното му състояние. Бях вдигнал кръвно, но вместо да ме отпратят, както биха направили в България, те ми наредиха да лежа и докато то не се нормализира, не ме пуснаха да си тръгна, коментира човекът.

У нас трансплантациите не вървят, защото държавата плаща малко - например 20 000 лв. за бъбречна трансплантация. Сумата не отговаря на истинските разходи и лекарите нямат стимул да развиват тази дейност.




2735 лекари специализират догодина
2735 лекари ще специализират догодина, съобщи вчера здравният министър Десислава Атанасова, която вече е утвърдила бройката по наредбата. Сега са 1687. Увеличението на местата е с 1048, което е 62% повече в сравнение с 2012 г.

Позициите в кардиологията са 205, в анестезиологията и интензивно лечение 203, в хирургията 169, за обща медицина 130, за ортопедия и травматология 129, педиатрия 108, акушерство и гинекология 102.




Болницата в с. Карвуна обновена с 245 хил. лв. от еврофонд
ИВАЙЛО СПАСОВ

Медиците в психоболниците и в кръвните центрове ще получат заплатите си с увеличението от 16,6% в края на ноември, заяви в с. Карвуна край Балчик здравният министър Десислава Атанасова. Повишението е факт от 1 ноември.

Тя откри обновеното отделение за лечение на психично болни с активна форма на туберкулоза в държавната психиатрична болница, която е в селото. Оказа се, че работещите в нея не са получили увеличението за нощен труд, което с промяната в колективния .трудов договор в здравеопазването от края на август вече е 1 лев на час вместо 50 стотинки. Атанасова обеща да провери това.

Обновлението на отделението в с. Карвуна е на стойност 245 000 лв. Средствата са от ЕС чрез Глобалния фонд за борба с туберкулозата, СПИН и маларията.

Звеното е единственото по рода си в страната и приема пациенти от цяла България. В момента там са настанени 6 души, а капацитетът е 30 легла.

В останалата част от болницата се лекуват 73 пациенти с широк спектър от психиатрични диагнози.




Българската стопанска камара (БСК) настоява Сметната палата да направи одит на Министерството на здравеопазването.
От камарата искат да бъде проверено как здравното министерство е похарчило парите, прехвърлени от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) - 340 млн. лв. за 2011 г. и 50 млн. лв. (от предвидените 100 млн. лв.) през 2012 г. В средата на тази година Конституционният съд сметна, че с трансфера се нарушава конституцията, и практиката беше прекратена. Според БСК обаче „продължава да е неясно каква част от тези средства е изхарчена и дали има разходи за дейности, които не са предназначени за осигурените лица". БСК настоява проектобюджетът за здравеопазване да бъде обсъден в Националния съвет за тристранно сътрудничество преди окончателното му приемане. Две трети от постъпленията в НЗОК са от работодателите и осигурени лица, но въпреки това не им беше дадена възможност да изкажат становище, посочва работодателската организация.


За поредна година:

Лекари и пациенти искат повече пари за здраве
Традиционно съсловната организация на докторите поиска оставка - този път на финансовия министър
Българският лекарски съюз припомни, че държавата е взела близо 2 млрд. лв. от парите за здраве, но забравя, че това е станало с тяхно съгласие.
Десислава Николова

Всяка година при обсъждането на проектобюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се разиграва един и същ сценарий - средствата обикновено са сходни като обем с настоящата година, но съсловната организация на медиците - Българският лекарски съюз (БЛС), твърди, че са недостатъчни, че трябва да се увеличат с поне 1%, и заплашва, че няма да подпише Националния рамков договор (споразумение за начините на лечение, въз основа на което им плаща здравната каса). И тази година не е изключение. От сдружението отново напомниха, че състоянието на здравната система и заплатите в сектора са трагични, че лекари всеки ден напускат България и че искат оставка - този път на финансовия министър.

На съвместна пресконференция БЛС, пациентските организации и представителят на Българската стопанска камара в надзорния съвет на НЗОК предупредиха още, че секторът е пред срив и че здравните вноски се харчат безотчетно, което ще доведе до катастрофални последици.

Дежа вю


Причината естествено е проектобюджетът на НЗОК, който предстои да бъде гласуван от парламента на второ четене. Основният проблем, който виждат лекарите и пациентите в него, е прехвърлянето на няколко групи плащания от здравното министерство към здравната каса. Става въпрос за интензивните грижи, процедурите по ин витро забременяване и др. Другият проблем е управлението на средствата от здравни вноски.

Председателят на лекарския съюз Цветан Райчинов изчисли, че през последните години държавата на практика е национализирала около 2 млрд. лв. от здравни вноски и не е ясно за какво са похарчени те. По думите му БЛС е изпратил няколко писма до финансовия министър Симеон Дянков и не е получил отговор какво се случва с парите. Той твърди, че вицепремиерът от 2010 г. насам на практика управлява здравния сектор и използва НЗОК като безотчетна касичка. Затова Райчинов от името на БЛС помоли премиера Бойко Борисов да освободи Симеон Дянков. „Ние нямаме искане, а имаме молба към премиера да освободи Дянков. Всичко, до което той се докосне, се руши. Вреден е за държавата и здравето на нацията", обясни Райчинов.

Не съвсем невинни

Председателят на лекарския съюз вероятно е забравил, но през 2010 г., когато т.нар. голям резерв на здравната каса в БНБ от около 1.5 млрд. лв. стана част от фискалния резерв, това се случи със съгласието на оглавявания лично от него съюз. В допълнение в надзорния съвет на здравната каса, който на практика одобрява всичките й разходи и плащания, квотата на синдикатите, работодателите и пациентите е по-голяма от тази на държавата.

На практика всеки от представителите на осигурените и осигуряващите всяка седмица би могъл да иска по служебен път всички възможни данни за това как точно се управляват и харчат здравните вноски, плаща ли си държавата навреме, както и да оповестява тази информация публично. Така част от решенията на НЗОК, предложени от държавата, биха могли да бъдат блокирани. На практика обаче такива прецеденти не се случват.


Психологът Росица Божкова: След брутално отношение в болница родих сама вкъщи

Платихме за ВИП стая, а ме инквизираха. Затова третото ми дете проплака у дома в ръцете на баща си
ВЕРОНИКА ЛАЗАРОВА

Росица Божкова ще помни до края на живота си един специален момент в него. Раждането на сина си Авенир. Русокосият палавник проплаква за първи път преди четири години и половина в ръцете на... баща си в хамак в родния си дом. Това е първото раждане на Росица в домашни условия и третото в живота й. 36-годишната тогава жена отлично осъзнава сериозността на решението си: „Риск за живота на майката и този на бебето. Особено, когато раждането е неасистирано, както ни принуждават да правим в България," казва с твърд тон на гласа софиянката. Изборът й да роди вкъщи вероятно би потресъл повечето българи Особено след последния подобен случай в Бургас, където преди седмица 24-годишна жена загуби бебето си. Година по-рано първият подобен инцидент в страната разбуни духовете в здравеопазването, накара гинеколозите да заклеймят жените, избрали да родят в дома си и ги вкара в графата „еретици". Макар повечето от българите да се анонсираме като толерантни към различните, в колективното ни съзнание жената, раждаща вкъщи, е необразована, мърлява, безотговорна и задължително членуваща в някоя секта. Лекарите ни са категорични, че тези майки връщат страната в каменната ера и направо играят хазарт с живота на бебетата си, предпочитайки нестерилна среда пред медицинска апаратура, медикаменти и подготвения екип, а здравният министър Десислава Атанасова заяви, че е редно раждането да става единствено в лечебни заведения. Росица твърди обратното. Според нея жените, направили този сериозен и труден избор, съвсем ясно осъзнават какво им предстои. Някои проучват темата с годинитгоеди да вземат окончателно решение. Четат, консултират се, събират смелост, молят се здравословното им състояние и това на бебето да позволяват раждане в домашна среда. „Това са жени, които отстояват принципите си, но в никакъв случай не биха направили нещо, с което да навредят на детето си. Те са абсолютно подготвени и въобще не са така лекомислени, както се опитват да ги изкарат. Повечето от тях са с поне едно висше образование. Вземат това решение като съзнателен процес, а не както някои казват: „Дайте, че е станало модно". Никой не може да следва мода с риск за живота и този на детето си Абсурдно е", поклаща глава Росица Божкова. По думите й домашните раждания у нас са много повече, отколкото предполагаме, макар процентът им да е сравнително малък на фона на общия брой в страната. Смъртните случаи досега са два, докато тези в болница надхвърлят над 500 само за година, твърдят от фондация „Родители за родителите". Всяко от семействата има различен повод да предпочете раждането у дома, но еднаква мотивация Ц противно на общественото мнение тези родители са убедени, че по този начин ще дадат по-добър, спокоен и сигурен старт на живота на детето си. В това е твърдо убедена и Росица, която по професия е психолог с интерес към пренатална и перинатална психология. Решението си да роди вкъщи определя като идея, която зрее няколко години и се оформя вследствие на по-



знанията и личния и опит. Двете дъщери на психоложката проплакват в зала в Майчин дом. Второто й раждане в болница преобръща завинаги доверието й в системата. Росица и съпругът й плащат за ВИП помещение, в което никога не са влизали. Когато това се случва в деня на раждането, двамата с изненада откриват, че помещението е много по-неудобно от обикновената родилна зала на същата болница. „Беше оборудвано с абсолютно право легло, което физиологически е абсурдно за раждането. Не може една жена да лежи по гръб с вирнати крака и да се очаква, че ще се чувства в силата си, за да напъне. Това просто не е естествено", връща се назад във времето жената и си припомня как моли някой от екипа да й донесе възглавници, на които да се облегне. Молбата й е приета за шега, а последвалият отговор е, че това не е хотел „Казаха ми, че на тях трябва да им е удобно, а не на мен", спомня си Росица. Неприятните изненади и преживявания предстоят. Една от подпорите на леглото е счупена и мъжът на родилката трябва да държи крака й по време на цялото раждането. Росица, която вече е дала живот на едно дете, предупреждава, че всеки момент ще започне да ражда, но докторът решава да ускори родилния процес и се запътва за окситоцин. Преди да успее да се върне, напъните започват и изненадват екипа. „На акушерката й беше много неудобно да ми асистира заради тази счупена подпора и в крайна сметка получих разкъсвания. Веднага прерязаха пъпната връв, въпреки че бяхме помолили да изчакат. Отнесоха бебето, въпреки че настоявахме да го дадат, защото първият контакт на бебето с майката е много важен. Научно доказано е, че тогава се отделя пиково хормонът на любовта и двамата изграждат своята първа връзка", обяснява психоложката. В този момент тя не предполага, че раждането е било лесната част. След това ми направиха ревизия с едни железа и ме зашиха без упойка Чувствах се като на инквизиторски стол. Беше ми ужасно зле. Тук вече не можех да не крещя. Тази следродилна част продължи много по-дълго и беше доста по-болезнена. Това беше най-мъчителното преживяване, което ми се е случвало", обобщава Росица, съзнавайки, че преживяното от нея съвсем не е най-големият кошмар, през който може да премине една родилка в България. Като работещ психолог тя е убедена, че най-лошото не са нито условията за раждане, нито парите, които някои лекари вземат на ръка. Най-големият проблем е отношението към родилките, травмата, която им нанася подобно изживяване и чувството за вина, че са неспособни да родят собственото си дете. „За мен от съществено значение е не само здравото тяло - здрава майка -здраво бебе, но и уважението към раждащата, както и респекта към детето, което се ражда. В България, за съжаление, докторите могат да знаят много неща за медикаментозните въздействия, но не и за психологическите, за това, което се случва с психиката на раждащата и бебето й. Родовата травма е понятие свързано не само с физическото състояние на детето, но и с неговата психика. Именно тези мои познания ме накараха да преосмисля много неща, които се случват в болницата. Търсейки адекватно отношение там, стигнах до извода, че такова в момента не може да има. Докторите се държат така сякаш имат правото да разполагат с твоето тяло, с твоето дете и това продължава", обяснява Росица. Ако трябва да сравянява раждането в домашна обстановка с това в болница?

„Едното е като да го правиш, защото го искаш, а другото - защото трябва. Вкъщи бях абсолютно отдадена на раждането. Чувствах се много по-комфортно. Беше чудесно! Най-бързото и лекото от трите раждания. Само за 50 минути от първата контракция до излизането на бебето. За това време дори и да исках да стигна до болницата, нямаше да успея. В този случай едва се довлякох от банята до стаята, откъдето не мръднах до края. Не мога да си представя как щях да се транспортирам, ако трябваше да ходя до болница. Със задръстванията и дупките... сигурно трябваше да раждам в колата - разсъждава на глас 41-годишната психоложка. Росица се опитва да намери екип, които да й асистира по време на раждането, но така и не успява, тъй като законът в страната не позволява подобна намеса. Затова единствената помощ, на която може да разчита, е съпругът й. „Той се справи блестящо. Свърши работа на 5 души екип. Главно действащо лице, санитарка, анастезиолог...", въздиша жената и добавя, че допос-ледно в съзнанието й е стоял вариант да роди в частна болница. Там Росица е имала уверение, че ще може да роди абсолютно естествено, без допълнителни интервенции и медикаменти. Удоволствието да я оставят на мира е щяло да й струва между 2 и 3 хил. лв. „В крайна сметка като започна раждането, разбрах, че нито искам да ходя там, нито съм в състояние да го направя. Радвам се, че си го спестих. При това раждане нямах никакви разкъсвания, за разлика от първите две. Бебето беше най-голямо, към 4 кг., а дори не го усетих", усмихва се блажено майката и поглежда русата главица на сина си. . Росица вярва, че благодарение на приветливата обстановка, в която се е появил на бял свят, 4-годишният Авенир притежава качества като тези да се доверява бързо и да се адаптира при всякакви условия. Не се стеснява, не се крие, не е плах и страхлив при първите си контакти с хора, каквато е реакцията на повечето деца. „Това може да се дължи и на характер, може и да е защото не е преживял този стрес, на който са подложени бебетата, отделяйки ги от майките и влизайки в тази абсолютно различна среда с блестящи лампи, гумени ръкавици и т.н. За него начинът, по който ме посрещна, беше съвсем различен. Първият контакт беше осъществен така както винаги съм искала, но никога не съм имала възможност. С него чувствам много дълбока, топла връзка която е от по-различно качество," признава 41-годишната столичанка и добавя, че в много държави като Англия този тип раждания се насърчават, защото чрез тях здравната служба спестява пари. В България жените избрали да родят така се маркират с етикет „сектантки". „За повечето хора сигурно и аз съм сектантка, щом съм раждала по различен начин. Хората възприемат така нещата, все едно си решила да си убиеш детето", повдига рамене майката на три деца. Като психолог Росица Божкова се среща и консултира много жени преживели травмиращи раждания. Признава, че е чувала страховити истории, на фона, на които нейната звучи като каприз. „Просто се чудя как е възможно в болниците да се случва такова насилие, такава агресия по време на раждането... Но тъй като бебето е живо и здраво, майката се стреми по-бързо да забрави и се примирява с това нещо. Ако споменат на лекарите, че искат естествено раждане, много от тях веднага реагират: „Вие пак нещо сте чели от интернет!?" или: „Някаква секта ли има тук?" До каква степен естественото раждане се счита за сектантство... което е пълно извращение на съвременния дух. Жената съвсем скоро ще забрави как се ражда, тъй като в крайна сметка това се предава генетично, ще видим как човечеството полека-лека, ще изчезне. Не може вечно с тези операции. Представяте ли си общество, в което всички жени раждат секцио? Ами ако нещо се случи с болниците или примерно спре токът", затаява дъх Росица и оставя темата с отворен край...


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница